Complicaties en weerstanden tegen federatie mogelijk toch onderschat Subsidies woningverbetering gaan belangrijk omhoog Leraren krijgen ook examenkoorts J Kaashandelaren in Frankrijk boos IJslandse kroon devalueert Vermogens lopen terug Minder huizen voltooid dan vorig jaar „Consumentenbond was niet fair” MM» GELD R 1 APOTHEKERS SCHAEFER WIL KRACHTIGE STIMULANS GEVEN NORMERING VOOR VAKKEN NOG NIET BINNEN 11 ZATERDAG 18 1974 ECONOMIE MEI ld. MAVO Legendarisch Er is een toenemende mate van examenkoorts onder leraren te con stateren. De reden: de normering voor vakken waarin begin deze week al examen is gedaan, is nog steeds niet binnen. De leraren we ten dus niet of hun leerlingen op een goed of minder goed cijfer mo gen rekenen. LTS (Door Frans Janse) Of het uitstel van de „zware” federatie tussen NVV en NKV ook tot afstel zal leiden, zoals de heer W. Wieringa, voorzitter van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel woensdag min of meer hoopvol constateerde, mag betwijfeld worden. Vast staat in ieder geval dat beide centrales bij hun oorspronkelijke opzet zich toch wel wat ver keken lijken te hebben op het ongekende aantal complicaties, dat zich bij de vorming van een zware federatie bij het toch al niet al te eenvoudig ogende vakbondswezen in ons land zou voordoen. (Door Jos Ahlers, onderwijsredac- teur van het maandblad „School”) Vleugellam Rechtspersonen Prof. dr. Hartog: Pakhoed: Winst stijgt per aandeel 15 percent Gezamenlijke verbetering Verbetering van een wijk Harmoniemodel HAVO ftiiirJ Vakcentrales hebben zich verkeken Arie Groenevelt (links), en Piet Brussel: legendarische kemphanen. i tactiek dan over de doelstellingen buitenlands van buiten gegevens kost een paar dagen. Vandaar. iber rtelijk te koken een n van woning een (was zoals te constateren was op de districts- vergaderingen, waar de federatie bespro ken werd. Bovendien heeft CNV-voorzit- ter Jan Lanser direct nadat het uitstel van de federatie bekend werd, gezegd, dat met het CNV moeilijk te praten zou zijn want „er was teveel gebeurd”. Met de komst van de meerkeuzetoets is het gebruik geworden dat de compu ter snel wordt ingeschakeld voordat de normering wordt vastgesteld. Voor de open vragen wordt vooraf een voorlopi ge normering bepaald, die aan de hand van een steekproef eventueel wordt bij gesteld. Om zoveel mogelijk zekerheid te hebben, zijn de steekproeven voor na tuurkunde, wiskunde en scheikunde dit jaar vrij groot. De verwerking van dt Over het Grieks van vrijdagmiddag was er minder commentaar. Minder ge makkelijk dan Latijn, maar niet echt al Op hetzelfde moment werkten ook waren er voor programma. Gematigde geluiden over de hele linie. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden maandag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse franc (100) Zwitserse franc (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse kroon (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) bleek ruim voldoende. Het lts een zeer redelijk schriftelijk terugzien. Uitschieters bleven Daarbij komt dan nog de complicatie dat het tussen de verschillende bonden, die bedrijfstakken organiseren, maar die bij verschillende vakcentrales zijn aan gesloten ook niet allemaal rozegeur en maneschijn is. De conflicten tussen Piet Brussel van de Industriebond NKV en Arie Groenevelt, van de Industriebond- NW, zijn zo langzamerhand legenda risch. Toch trekken deze bonden maar al te vaak eensgezind en volstrekt solidair op. Zo werd van de zijde van de NW- eij NKV-industriebonden verklaard dat na de totstandkoming van een zware federatie het overleg met de Industrie- bond-CNV gewoon zou doorgaan, ook al hadden NW en NKV verklaard dat dit overleg op het niveau van de centrales hooguit nog incidenteel zou kunnen zijn. Spelen al deze moeilijkheden zich tus sen de bonden onderling, de centrales onderling of de bonden en de centrales af, er begint zich in Nederland ook meer en meer een horizontale scheiding tussen de werknemers af te tekenen. Maar geheel afgezien van deze opmer king van Lanser, het uitstel van de federatie betekent allerminst dat NVV en NKV überhaupt weer met het CNV in overleg willen treden over een nieuw samenwerkingsverband. 2.53- 2.63 6.13- 6,43 6.41- 6.74 103.75-106.75 36.00- 39.50 10.30- 11.50 2.63- 2.73 51.75- 55.25 88.75- 91,75 58.75- 61.75 47.25- 50.25 42.75- 45.75 14.60- 14.90 4.35- 4.65 8.30- 9.50 68.75- 71.75 16.25- 19.25 Het allerlaatste examenonderdeel van het lager technisch onderwijs betrof de open vragen van wiskunde. Allerwegen overheerste tevredenheid en de beschik bare tijd van anderhalf uur voor vier opgaven kan op examen afwezig. closet met waterspoeling met bijko mende voorzieningen (was 450, 750,Voor het maken In een aantal perspublicaties zijn nog al wat pogingen gedaan om de misluk king terug te voeren op in wezen tame lijk simpele oorzaken als „het verschijn sel Groenevelt”, of op het afhaken van het CNV. De advieskoersen voor Er hebben zich evenwel min of meer gelijktijdig en dwars door elkaar heen een aantal ontwikkelingen voorgedaan, die de hele gang van zaken /uiterst ondoorzichtig maken. In de eerste plaats het feit dat het NW en In mindere mate het NKV zich vooral de laatste tijd „radicaler” hebben opgesteld dan het CNV. NW en NKV hebben dan ook diverse malen hun medewerking aan de verschillende overlegorganen, die ons land op sociaal-economisch terrein kent, voor kortere of langere duur ongezegd, terwijl het CNV rustig bleef zitten. Drs. M. Davidse, onderdirecteur perso neelszaken van Hoogovens heeft enige tijd geleden in deze krant verklaard dat de steun van bedrijfsdirecties aan hoger pesoneel, dat zich verzet tegen de nivel lering, mede te verklaren is uit het feit dat een onderneming vleugellam dreigt te worden, wanneer kader en hoger personeel, dat zich verzet tegen de nivel- het Verbond van Nederlandse onderne mingen, heeft er kortgeleden in zijn jaarverslag op gewezen dat nivellering de structuur van de kapitalistische on derneming aantast. Mr. C. van Veen, de voorzitter van het VNO, verklaarde op een persconferentie dat het voor de ondernemers voor eens en voor altijd afgelopen was met de nivellering. Een tweedeling van de Nederlandse vakbeweging in een groep van beter en een groep van minder gesalarieerd perso- ■••1 kan de ondernemers dus alleen maar welkom zijn, omdat zij in het De wiskundig begaafden van athe neum en gymnasium waren vrijdagmor gen drie uur ingespannen bezig met de opgaven van wiskunde II. Er waren meer klachten over de veelheid dan over de zwaarte en menig B-kandidaat zei dit werk eenvoudiger te vinden dan wis kunde I (arme A-kandidaten die ook voor dat wiskunde I kwamen te zitten). Van docentenzijde werd gewaarschuwd voor onderschatting van het werk en bovendien kwamen er klachten over de samenstelling. Er ontbrak bijvoorbeeld een vraagstuk, waardoor de kandidaten konden aantonen dat ze de theorie van de afbeeldingen een nieuw onderdeel beheersen. De eerste opgave werd door sommige leraren meer geschikt be vonden voor het havo dan het vwo. Juist daardoor konden de kandidaten er wel problemen mee krijgen, want zo’n opgave hadden ze zeker niet verwacht. DEN HAAG (ANP). Het Franse verbond van kaashandelaren voor Goud se, Edammer- en Mimolettekaas heeft aangekondigd binnenkort de EEG vragen te zullen stellen over het door Neder land gehanteerde prijsbeleid. De Fransen vinden dat Nederland nog steeds verou derde handelsmethoden gebruikt. Men vraagt zich tevens af hoe het komt dat de Nederlandse minister van Landbouw onlangs in Brussel met zijn Europese collega’s de verhoging van de melkprijs heeft bekrachtigd, terwijl de kaasnote- ringen op het vroegere niveau bleven onder het voorwendsel dat het hier gaat om het regelen van seizoenproblemen. In een verklaring zegt het verbond „voorvaderlijke en ouderwetse praktij ken” al in 1972 aan de kaak te hebben gesteld. Nog altijd is er verschil tussen de kaasprijzen van de binnenlandse markt in Nederland en die in Frankrijk. mavisten aan het Frans. De kandidaten kwamen met sterk wisselende beoorde lingen van het werk, maar de docenten toonden zich zeer tevreden. Er kwam lof in de geest van: heldere en duidelijke teksten, weinig of geen lastige vragen. t Vrijdagmiddag stond wiskunde tl op het programma en daarbij ontstond al even min paniek. Een docent meldde wel dat het jammer was dat er geen statistiek- opgaven bij waren. Bij mavo-3 waren er wel klachten over dit onderdeel maar die klachten passen eigenlijk wel bij dit mammoet-zorgenkindje. Wat precies de beweegredenen van NKV en NVV zijn geweest het gesprek over de oprichting van een zware federatie uit te stellen, is ook niet helemaal duidelijk. Met het argument dat de bovengenoem de complicaties en de twijfel in eigen gelederen uitstel noodzakelijk maken, is het verhaal niet rond. overleg rekening dienen te houden met de wensen van beide groepen. Voor de vakbeweging zou een dergelijke ontwik keling een zware slag betekenen, omdat gezamenlijk optrekken nu eenmaal de beste garanties biedt voor het bereiken van een zo gunstig mogelijk resultaat. Gezamenlijk optrekken, het optreden in federatievorm wil overigens nog wel iets anders zeggen dan dat er een „een heidsworst” in de vakbeweging zou ont staan, zoals NCOB-voorzitter Wieringa het noemt. De federatie zou immers nog altijd bestaan uit alle bonden, die bij de drie zuilen zijn aangesloten en het be hoort niet tot de traditie van de vakbe weging om zijn ongenoegen over het gevolgde beleid, niet kenbaar te maken. Bij NVV en NKV heeft men in ieder geval nog steeds goede hoop dat de federatie tussen belde centrales er komt. Het CNV zal daar vrijwel zeker niet aan mee doen. Met name in NW-gelederen is het kader nogal gebeten op het CNV, (Van onze correspondent) DEN HAAG. Om een krachtige sti mulans te geven aan het verbeteren van woningen heeft staatssecretaris J. L. N. Schaefer van volkshuisvesting en ruim telijke ordening de daarvoor geldende subsidiertgelingen aantrekkelijker ge maakt voor eigenaars en-of bewoners. Deze maatregelen hebben betrekking op: Verhoging van de subsidies voor de verbetering van particuliere woningen in verband met kostenverhogingen en stij ging van de rentestand. Het toekennen van subsidies voor de verbetering van individuele particuliere woningen aan rechtspersonen (voor wo ningen in een zogenaamd rehabilitatiege- bied was dit reeds het geval). Het beschikbaar stellen van subsi dies voor het verbeteren van na-oorlogse woningwetwoningen, als de verbeterings plannen het opheffen van gebreken om vatten die voortvloeien uit een bouwsys teem dat door het rijk is goedgekeurd. De bijdrage die het rijk aan de ge meenten geeft op grond van de Beschik king geldelijke steun verbetering wonin gen en woonbuurten is verhoogd van 20 percent tot 24 percent van de verbete- ringskosten. De bijdrage die de eigenaar van de gemeente ontvangt is verhoogd van tenminste 25 percent tot tenminste 30 percent van die kosten. De rijksbijdrage aan de gemeente be draagt ten hoogste f 3360 fwas 2000). In zo’n geval krijgt de eigenaar van de gemeente nu tenminste 4200 (was ten minste 2500). Bovendien zijn de vaste bedragen voor het uitvoeren van bepaal de voorzieningen verhoogd. Aan de eige naar kan thans een bijdrage worden uitgekeerd van tenminste: 750,Voor het aanbrengen van een In bepaalde gevallen kan in plaats van een bijdrage ineens een jaarlijkse (aflopende) bijdrage worden gegeven. Deze bijdrage is voor het eerste jaar gebracht van 7 percent op 8,5 percent van de kosten. De bijdrage ineens en de jaarlijkse bijdrage voor de splitsing van een woning is verhoogd van resp. 25 percent tot 30 percent en van 6 percent tot 7,5 percent. De bijdrage die het rijk voor het verbeteren van de woonomgeving aan de gemeente kan geven, bedraagt, als voor heen, 1500 voor elke in het rehabilita- tiegebied gelegen woning. De bijdrage agn de gemeente voor het treffen van bijzondere maatregelen (o.a. voorlich ting) is verhoogd van 150,tot 200, voor elke in het rehabilitatiegebied gele gen woning. Alle wijzigingen in de Be schikking geldelijke steun rehabilitatie hebben terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1974. De beschikking geldelijke steun verbe tering woningen en woonbuurten heeft tot dusver bijzonder goed gewerkt voor de verbetering van eigen woningen (cir ca 30.000 subsidies per jaar), maar niet voor huurwoningen. In beginsel gaf het rijk namelijk al leen geldelijke steun voor de verbetering van individuele particuliere woningen als de eigenaar een natuurlijk persoon is. Die steun kan nu echter ook worden gegeven als de eigenaar een rechtsper soon is, zoals een vereniging, ten stich ting, een naamloze vennootschap of een besloten vennootschap. Verwacht wordt dat hiervan een sterke stimulans zal uit gaan voor het verbtteren van oudere huurwoningen in particulier bezit. Voortaan kunnen van het rijk bijdra gen worden verkregen in de jaarlijkse lasten verbonden aan het opheffen van gebreken aan na-oorlogse woningwetwo ningen die voortvloeien uit het toegepas te bouwsysteem. De bijdrage is gelijk aan de helft van die jaarlijkse lasten. Indien nodig kunnen de ongedekte jaar lijkse lasten met behulp van rijkslenin- gen worden gefinancierd, zodat er thans geen financieel beletsel meer is om in desbetreffende gevallen tot verbetering van dergelijke woningen over te gaan. REYKJAVIK (AP). De IJslandse kroon (kronur) is gisteren in verhouding met de dollar vier percent in waarde gedaald Een dollar kost nu 92.80 IJslandse kro nen. Daarvoor waren daar 89.10 kronen voor nodig. Sinds 1 januari van dit jaar is de kronur nu met'10 percent gedevalueerd ten opzichte van de dollar. De devaluatie ten opzichte van andere valuta is min der geweest. De centrale bank van Ijsland, die het nieuws bekend maakte, zei dat de maat regel nodig was om de basis van de IJslandse economie te versterken, vooral de export van visprodukten. de achtergrond, maar AMSTERDAM (ANP). Er is sedert enige jaren een reële daling van de vermogens per belastingplichtige aan de gang, al kan er nominaal gezien nog van een geringe stijging worden gesproken. Prof. dr. F. Hartog, hoogleraar in de economie aan de universiteit in Gronin gen, heeft dit gisteren gezegd in een beschouwing over het onderwerp „aspec ten van een vermogenswinstbelasting". Hij sprak op de jaarvergadering van de vereniging van inspecteurs van 's rijk* belastingen, die aan dit onderwerp was gewijd. De hoogleraar stelde „op economische gronden” dat er reden is voor grote twijfel ten aanzien van de zin van een venmogenswinstbelasting. Zou men tot een vermogenswinstbelasting besluiten om d e inkomsten van de schatkist te vergroten, dan zal men bedrogen uitko men, omdat de inkomsten van de schat kist er vermoedelijk eerder door zullen dalen dan stijgen, indien men tenminste bij de belastingheffing correctie voor prijsstijging toepast. Ook als men ver mogenswinstbelasting zou gaan heffen om conjunctuurpolitieke redenen, bij voorbeeld om bestedingen af te remmen, is er weiniig van te verwachten, aldus prof. Hartog. DEN HAAG (ANP). In de eerste vier maanden van dit jaar zijn in ons land 46.000 woningen voltooid tegen 48.390 in dezelfde periode van 1973, al dus voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de statistiek. In dezelfde vier maanden van dit jaar bedroeg het aantal begonnen woningen 39.000 tegen 51.400 in dezelfde periode van 1973. In april werd met die bouw van 10.900 woningen begonnen tegen 11.700 in april 1973. Het aantal in uitvoering zijnde woningen bedroeg eind april 1974 134.600 tegen 159.600 eind april 1973. (Van onze departementale redactie) DEN HAAG. Bij de apothekers be staat de indruk dat de Consumenten bond niet fair heeft gehandeld In de kwestie van de steekproef, waarbij fou ten van apotheken in het afleveren van medicamenten werden ontdekt. Dit ver wijt mr. E. D. Harderwijk namens de Kon. Ned. Mij ter bevordering van de Pharmacie de Consumentenbond In het „Pharmaceutisch Weekblad”, orgaan van de apothekersorganisatie. Zijn verwijt richt zich ook tegen de arts, die de gewraakte recepten heeft geschreven. De steekproef, waarvan de Consumen tenbond eind april melding maakte, hield in dat eensluidende recepten voor negen verschillende geneesmiddelen bij in totaal 140 apotheken over het gehele land verspreid, werden ingediend. de 1 om met het artikel een commentaar van apothekers- zljde te publiceren. De weigering van de Consumenten bond om de desbetreffende recepten ter inzage te geven en de naam te noemen van de arts die ze schreef, getuigt vol- 1 gens mr. Harderwijk van weinig inzicht jij in de problematiek, waarover de bond I schreef. Hij neemt aan dat de bond deze arts „bescherming” heeft moeten toezeg gen. Naar de KNMP is gebleken oefent deze medicus geen huisartsenpraktijk uit, maar is hij werkzaam bij een semi- overheidsinstelling. Mr. Harderwijk kan zich niet voorstellen dat een praktize- rend arts bereid zou zijn dergelijke re cepten uit te schrijven. Hij stelt ook dat op het receptenpapier een verkeerd telefoonnummer is afge drukt, zodat de apothekers niet in staat waren de arts op te bellen. ROTTERDAM (ANP). De gang van zaken in het eerste kwartaal van 1974 is bij Pakhoed Holding NV een duidelijke ondersteuning geweest van de in het kan de eigenaar van de gemeente een bijdrage krijgen van tenminste 30 pro cent van de kosten. De rijksbijdrage aan de gemeente bedraagt ten hoogste f 1200,In zo’n geval kan de eigenaar van de gemeente tenminste f 1500, krijgen. Als een aantal particuliere eigenaars in een woonbuurt gelijktijdig tot het uitvoeren van een verbeteringsplan overgaat, kan de maximaal toe te ken nen subsidie gemiddeld 4200 per woning bedragen. Als een gezamenlijk verbete ringsplan wordt uitgevoerd, kan het rijk aan de gemeente een bijdrage geven voor het verbeteren van de woonomge ving. Die bijdrage is verhoogd van ten hoogste 1000 tot ten hoogste 1500 per te verbeteren woning. De bijdrage aan de gemeente voor het treffen van bij zondere maatregelen (o.a. voorlichting) is gesteld op maximaal 200,per te ver beteren woning. In gevallen waarin een individuele woning nog slechts een beperkte tijd dienst kan doen gedacht wordt aan 5 tot 10 jaar kan voor liét opheffen van de ernstigste gebreken toch een bijdrage worden verkregen. De kosten van de te treffen voorzieningen mogen dan niet hoger zijn dan f 10.000 (was 6000). De bijdrage van de gêmeente aan de eige naar voor dit zogenaamde noodhergtel bedraagt nu tenminste 45 percent van de kosten (was 37,5 percent). Alle wijzigingen in de Beschikking geldelijke steun verbetering woningen en woonbuurten hebben terugwerkende kracht tot 1 april 1974. De bijdrage voor de verbetering van particuliere woningen op grond van de Beschikking geldelijke steun rehabilita tie gelden alleen voor woningen die liggen in een door de gemeente aan te wijzen rehabilitatiegebied. De geldelijke steun is niet, zoals bij de hierboven genoemde individuele en gezamenlijke Woningverbetering het geval is, gebon den aan een bepaald mximumbedrag. De bijdrage ineens bedraagt thans 30 per cent van de door de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening aan vaarde kostpn (was 25 pet). Het CNV heeft een bijna onvoorwaar delijk geloof in het harmoniemodel, wat van de andere twee vakcentrales niet kan worden gezegd, zonder dat er nu meteen "kan worden beweerd dat de beide anderen het conflictmodel nu wer kelijk zoeken. De constructieve opstel ling van een man als .Tan Ham. die na mens de Industriebond-NVV zitting heeft in de ondernemingsraad van Hoogovens, zegt in dit verband meer dan genoeg. Grofweg gesteld kan gezegd worden dat er tussen de verschillende centrales geen overeenstemming bestaat, over vooral de middelen, terwijl ook de on- vattingen over het gemeenschappelijke doel nogal uiteenlopen. In de tweede plaats is het binnen de centrales ook niet allemaal koek en ei. Het besluit van de Unle-BLHP, die be ambten en hoger personeel binnen het NKV organiseert, om uit te treden, is daar maar één van de vele voorbeelden van. Ook de KABO, de katholieke amb tenarenbond dreigde dwars te gaan lig gen, terwijl de BVA, de NKV-bond voor het administratieve personeel ook al heeft aangekondigd over uittreden te denken. Bij het NW lijkt het allemaal wat harmonischer, ondanks de vele bewerin gen, dat Arie Groenevelt daar de gebe ten hond is. Er zijn natuurlijk NW- bonden, waar men gematigder is, zoals in de ambtenarenbond ABVA, of waar men traditioneel voornamelijk is inge steld op de materiële belangenbeharti ging van de leden, zoals bij de Bouw- bond-NW, maar de verschillen van me ning gaan toch eerder over de te volgen tactiek dan over de doelstellingen Sinds de vakbeweging in Nederland is begonnen op inkomensnivellering via het prijscompensatiemechanisme aan te dringen en daarbij niet voor harde acties is teruggeschrokken lijkt zich een schei ding der geesten tussen beter en minder goed betaalden te voltrekken. De snelle groei van de categorale Nederlandse Centrale van Hoger Personeel en de beslissing van de Unie-BLHP om uit het NKV te treden in geval van een zware federatie zijn daar duidelijke voorbeel den van. een doucheruimte en het inrichten daarvan (was 450, f 500,voor het inrichten van een bestaande ruimte als doucheruimte (was f 300,—) 1875,Voor het maken van een ruimte om te koken en het daarin aanbrengen van een keukeninrichting (was ƒ1125, 750,voor het maken bergruimte buiten de 450,-) f 750,Voor het vervangen van een primitieve keukeninrichting door een modernt keukeninrichting (was 450, Als een woning door de aanleg van centrale verwarming geschikt wordt ge maakt voor bejaarden of minder validen problematisch, zeiden de kandidaten. Een aantal had het werk voortijdig af en dat is sinds mensenheugenis bij de oude talen niet voorgekomen. Andere kandidaten zeiden hooguit een tempo van vier en een halve regel per half uur te kunnen halen, terwijl er gemiddeld vijf vertaald moesten worden. Met voldoening werd b(j het havo geconstateerd dat de tendens dat het natuurkundewerk elk jaar moeilijker werd, niet meer doorzette. Die voldoe ning gold bovendien het feit dat er dit keer slechts vier opgaven waren. Bij de korte ervaring met deze nieuwe exa mens krijg je weer wel dat sommige scholen constateren dat ze bij het schoolonderzoek van een hoger niveau uitgegaan. Vrijdagmiddag stond de liefhebbers Frans op het jaarverslag uitgesproken goede verwach tingen. De algemene uitspraak, dat de winstgroei ten opzichte van 197? weer tussen de 10 en 15 percent zal liggen, kan nu verscherpt worden tot de uit- spraak, dat 1974 zeker naar de boven- kant van de range zal tenderen. Dit betreft dan de winst per aandeel over het vergrote kapitaal maar gecorrigeerd voor agiobonus en claimwaarde. Een en ander houdt in, dat de absolute winst in 1974 meer dan 25 pet zal stijgen ten opzichte van 1973, zo is op de jaarverga dering gezegd. De uitbreidingsplannen van Pakhoed buiten Europa, met name in de V.S., zijn in een vergevorderd stadium. In samenwerking met andere maat schappijen rekent men op een behoorlij ke expansie. Pakhoed verwacht eveneens een graantje mee te kunnen pikken van de Noordzee-exploitatie door de aanleg van pijpleidingen door Paktank. Er is enige vertraging ontstaan, maar er wordt hard gewerkt aan ontwikkelings plannen. Het bedrijf zoekt partners voor samenwerking. Slechts 59 van deze apotheken leverden correct af, aldus het onderzoek. Totaal werden 114 fouten gemaakt, waaronder ook ernstige, zoals het afleveren van een verkeerd geneesmiddel, het vermelden van de naam van een ander geneesmid del, het achterwege laten van de waar schuwing tegen autorijden en het leve- i ren van potentiële verslavingsmiddelen op een volstrekt foutief recept. De Consumentenbond bracht zijn er varingen onder de aandacht van C hoofdinspectie geneesmiddelen van het ministerie van volksgezondheid. Mr Har derwijk schrijft in het apothekersblad, dat toen het artikel in de Consumenten gids in eerste druk werd voorgelegd, van de zijde der KNMP bij herhaling tegen de Consumentenbond is gezegd dat daar in fouten werden genoemd, die geen fouten waren. Hieroij gaat het om de namen van de geneesmiddelen en om de waarschuwing tegen autorijden. In deze kwesties staan zwaarwegende adviezen van de KNMG en de KNMP op geen gebod van de artsen- en apothekers- organisaties, ook geen wet telijke ver plichting. Betreurd wordt ook dat de Consumentenbond niet voldeed aan het verzoek van de KNMP

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11