Sensaties in vierde ronde van librekampioenschap Cupwinnaar Bayern speelde een grootse wedstrijd Radio en t.v. met 34 man naar de w.k. KORFBAL VERBOND SPORT STRAFTE ZWAAR Spelers voor WK geschorst Voetbalselectie Polen en Chili Publiek maakt Giro gevaarlijk VAN DER SMISSEN EN PLATJOUW IN GROTE VORM SPORl 1974 13 ZATERDAG is met Mentaliteit t t Beslissend d Gunstig de en op de Perspectief IMPONERENDE CONDITIE EN FYSIEKE KRACHT door Mare Serné Roel Riengers en Op de foto links: Het tweede doelpunt van Bayern, gescoord door Gerd Müller, die keeper Reina geen kans gaf. Rechts: Bayern-trainer Udo Lattek op de schouders van zijn spelers. alleen iet uitge- i i er De triomftocht van Bayern langs de tribunes. Keeper Sepp Maier met de Europa Cup, naast hem v.l.n.r, Schwarzen- beck, Roth en Hansen. De 19-jarige Willibrorder stond toen voor de moeilijke taak om deze prestatie te evenaren. Een vrijwel onmogelijke zaak, maar Van der Smissen heeft ken nelijk geen zenuwen want wat niemand voor mogelijk hield, gebeurde. Van der Smissen maakte eveneens zijn partij in één beurt uit. De ijzersterke mentaliteit van de Brabander had de doorslag gege- De Italiaan Basso zorgde ervoor, dat na enkelê honderden meters alles weer bij elkaar was, maar Sercu was in de mas sale eindsprint toch de snelste. De stand in het algemeen klassement: 1. Reybroeck (Belg.) 7 uur, 5 minuten en 23 seconden; 2. De Vlaeminck (Belg.); 3. Basso (It.); 4. Paolini (It.); 5. Sercu 7. Antoniai (It.); 8. Kuiper (Ned.); 9. Bitossi (It.); 10. Gavazzi (It.), allen in dezelfde tijd als Reybroeck. 8 6 6 6 4 2 2 0 500 500 500 424 303 345 301 226 153.85 117.23 113.37 84.72 112.25 44.45 41.00 23.68 Christ van der Smissen: het „ónmo gelijke’’ gepresteerd. De Fifa maakte in Zurich bekend dat beide spelers nog voor één wedstrijd in het kader van het toernooi om het wereldkampioenschap zijn geschorst. Bajevic had een schorsing van twee wedstrijden omdat hij op 19 december in de wedstrijd Griekenland-Zuid-Slavië van het veld was gestuurd. Bajevic speelde als gevolg van de schorsing niet mee in de beslisingswedstrijd Zuid-Sla- viëSpanje. Fornose werd op 18 december in de wedstrijd tegen Mexico van het veld gestuurd. Hij kreeg een schorsing van één wedstrijd. Zuid-Slavië speelt op 13 juni in Frank furt de openingswedstrijd van het toer nooi tegen titelhouder Brazilië in groep 2. Haïti komt op 15 juni voor groep 4 in actie tegen Italië. ZÜRICH (Reuter). De Zuidslaviër Dusan Bajtvic en Gilles Fornose (Haïti) zullen in de eerste wedstrijd van hun land voor het wereldkampioenschap voetbal niet kunnen uitkomen. waren toen te Stand na de tweede dag: 1. Van deft- Smissen 2. Vultink 1 3. Vet 4. Platjouw i 5. Velthuis 6. Klinkert 7. Van der Veer 8. Van de Kruisweg POMPEÏ (ANP). De Giro komt dit jaar kennelijk langzaam op gang, want ook de tweede etappe was evenals de eerste, weinig interessant. De „groten” wachten kennelijk tot de zware bergrit ten komen en laten nu nog de eer aan de mindere góden. Helaas voor de orga nisatoren laten ook die het afweten, want er werd vrijdag nauwelijks een serieuze demarrage geplaatst. Pas in het zicht van de finish kwam er beroering in het tot dan toe nog geheel aaneenge sloten rennersveld. dat niet meer. Te meer omdat zij vooral teleurgesteld waren dat zij die vorige wedstrijd zo dom uit handen hebben gegeven. Bayern had niets meer te ver liezen en wij alles. Voeg daarbij dat ook Irureta nog eens geschorst was en het is duidelijk dat de Duitsers zo’n grote overwinning hebben behaald. Bovendien had die scheidsrechter ons een straf schop moeten geven toen Maier Garate onderuit haalde. Toen stond het nog 2-0. Toen hadden we nog iets terug kunnen doen”. De Belg Sercu, sterk in eindspurts, sprong Weg, maar kreeg onmiddellijk zijn landgenoot De Vlaeminck en de Italiaan Santambroggio aan zijn wiel. ven. Zowel Piet Vet als Christ van der Smissen kwamen door dit gelijke spel in één beurt tot de twee winstpunten, een regel die alleen bij het libre groot bil jart geldt. Om de andere tafel stonden Vultink en Plat jouw tegenover elkaar. Ook hier gebeurde het ongelooflijke. Plat jouw, de Zeeuw die zo’n sterk toer nooi speelt, opende met een serie van 195, waartegenover Hans Vultink slechts tot 24 caramboles kon komen. In tweede beurt ging Plat jouw door bracht met 305 caramboles de partij zijn naam. Vultink miste daarna nastoot en moest zijn eerste nederlaag incasseren. Opnieuw een grootse presta tie van de debuterende Platjouw uit Axel. De derde verrassing van de avond kwam op naam van Henk van der Veer, die na drie partijen nog geen punt had gescoord en met een gemiddelde van 18.82 een geheide degradatie stond te wachten. De stugge Fries dacht er ech ter anders over en versloeg Ben Velthuis in drie beurten. Voor Vulthuijs de twee de grote klap van deze dag. In de Trainer Udo Lattek had erop gespecu leerd, had het zelfs instinctief aange voeld dat het weliswaar geroutineerde, maar dringend aan verjonging toezijnde Atletico niet binnen twee dagen zo snel zou recupereren als Bayern. Vandaar bijvoorbeeld het posteren van Uli Höness in de spits, een vondst die uitein delijk een gouden greep bleek. Vandaar ook het constant bewegen van de Bay- ern-spelers. Ook zonder bal. BRUSSEL Vanmiddag speelt Bayern München op de Böckelberg alweer zijn laatste wedstrijd voor de Duitse voetbalcompetitie tegen Borussia Mönchengladbach. Het geeft in feite exact weer in welke stress-situatie de nieuwe Europa- Cuphouder gewend is om zich in be trekkelijk korte tijd steeds maar op nieuw voor te bereiden op belang rijke wedstrijden. sterk. Deze overwinning kan maar gunstig werken straks”. DEN HAAG (ANP). Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Korf bal Verbond (KNKV) heeft zware straffen uitgesproken naar aanleiding van financiële transacties, waarbij enkele spelers van Archipel en een bestuurslid alsmede de coach van Lu- to betrokken waren. Het zwaarst ge straft werd Tom van Rhee (Archipel), die tot 1 juli 1976 niet in veld- en microkorfbalwedstrijden zal mogen uitkomen. Hoewel Eusebio en Benecas van de Belgische arbiter Delcourt een gele kaart kregen maakte Bayern wel de meeste (20) overtredingen, nu onmiddel lijk op hun tegenstanders. Lattek: „Dat is het grote verschil met woensdag geweest. Het heeft mij nogal wat moeite gekost om de spelers er in de afgelopen dagen via persoonlijke ge sprekken van te overtuigen dat alléén het constant op tempo spelen dodelijk voor Atletico zou zijn. Mijn elftal was aanvankelijk te veel geschrokken van het sterke voetbal, dat Atleticp woens dagavond demonstreerde. Daarom was ook voor mij de vraag belangrijk in hoeverre mijn boodschap vrijdagavond zou overkomen. Ik moet zeggen dat het elftal echt geweldig heeft gevoetbald. Ik wil daarop geen uitzonderingen maken. Maar Höness was een van de absolute uitblinkers. Woensdagavond was al en kele keren in de eerste helft gebleken dat een al wat oudere speler als Adelar- do kansloos was tegen de sprintsnelheid van Höness. Dat is goed uitgebuit”, aldus Lattek. Atletico-trainer Lorenzo: „Ik ben niet eens zo teleurgesteld. Ik had het name lijk al een beetje voelen aankomen. We waren psychologisch in het nadeel, om dat er nu bij die Duitsers van geen enkele onderschatting sprake meer was. Dan moet je oppassen voor dit Duitse krachtvoetbal. Ik was er na de wedstrij den tegen Celtic en ook tegen Bayern al fcie keer in geslaagd om mijn spelers naar een unieke top te praten. Nu lukte als spelers naar Luto. Daarbij is te vens gesproken over het trainen door bedoelde spelers van teams van Luto. Eveneens werd vastgesteld dat in een latere bijeenkomst door W. Bakker aan de drie genoemde spelers een bedrag van 4000 is toegezegd voor het blijven spelen in Archipel. Niet gebleken is dat de besturen van Ar chipel en Luto van bedoelde transac ties op de hoogte waren. Evenmin is gebleken dat de betrokken spelers het zij van Van den Bol hetzij van Bak ker geld hebben ontvangen. In overeenstemming met Li brachte advies besloot heit hoofdbe stuur van het KNKV unaniem de volgende straffen op te leggen: 1. Ten aanzien van de Archipelspe- lers Engelberts en Schipper: verbod tot deelneming aan veld- en micro- korfbalwedstrijden tot 15 november 1974. 2. Ten aanzien van de Archlipelspe- ler T. van Rhee: verbod tot deelname aan veld- en microkorfbalwedstrijden tot 1 juli 1976. 3- Ten aanzien van J. van den Bol (coach van Luto) en W. Bakker (se cretaris van Archipel): verbod van het bekleden van enige verenigings- funetie (daaronder begrepen de func tie van coach) tot 1 juli 1975. Het bestuur van het KNKV heeft Van Rhee zo zwaar gestraft omdat hij enkele jaren geleden ook bij een dergelijke affaire was betrokken. Het bestuur van het KNKV stelde in april een commissie van onderzoek samen naar aanleiding van financiële transacties van de Archipelspelers Jacques Schippers, Janne Engelberts en Tom van Rhee met enerzijds Lu- to-coach Jan van den Bol en ander zijds de secretaris van Archipel W. Bakker. Nu Leeft de commissie een rapport uitgebracht waarin werd vastgesteld dat ter gelegenheid van een, op initi atief van Van Rhee, belegde bijeen komst mondelinge overeenstemming is bereikt over betaling door Van den Bol vanƒ3500 zowel aan Engelberts als aan Schipper voor hun overgang Hoe een losgeketend Duits elftal kan voetballen bewees de slotfase van de toen ongelijke strijd met Atletico. Bay ern had vleugels gekregen. Vooral de indrukwekkende solo van Höness, die zowel Reina als het Spaanse duo Heredi- na-Kapon omspeelde, bewees dat ook. Bayern kon op een gegeven moment alles. Hoewel het bepaald geen Ajax is, maar dat is het Nederlandse elftal ten slotte ook niet. Lattek: „Ik maak geen vergelijking tussen Ajax en Bayern, dat kan alleen als beide elftallen tegen el kaar spelen”. Een vergelijking die in feite vorig jaar al is getrokken. Want het succes-Ajax van de afgelopen jaren veegde zelfs dit Bayern van het veld. Het was echter toch weer een andere gewaarwording om na vier jaar èen andere club op het hoogste podium te zien. Iets wat zich ook manifesteerde in de ereronde van de Duitsers. Een feest dat in schril contrast stond met Ajax’ laatste, ereronde in Belgrado, toen enkele spélérs nog Wat 'over de sintelbaan sukkelden voordat zij zo snel mogelijk de kleedkamer weer opzochten. Ook wat dat betreft had de verloedering zijn werk grondig gedaan. Bayern is de nieuwe kampioen. Het kan- dit nog wel enkele seizoenen blijven ook, omdat er voorlopig geen alternatief te vin'den lijkt. Of misschien toch Feyen- oord? De enige club die het zelfs fysiek wel kan opnemen en een grote voetbal ler als Beckenbauer wel onder druk kan zetten. Het Spaanse voetbal, hoewel een Barcelona met Cruyff en Neeskfens ook wel mogelijkheden lijkt te bieden, kon dat gisteravond in ieder geval niet. Met een overwinning op Cliff Ri chey (6-4. 6-7, 6-0) bereikte Tom Okker de kwartfinale van het Alan King ten nistoernooi in Las Vegas. Bij de w.k. voetbal, zal de onlangs ontslagen manager-coach van het Engel se elftal Sir Alf Ramsey als t.v.-com- mentator optreden. Hij tekende een con tract met de ITV. Voetbalclub NAC kocht de 20-jarige amateurkeeper (van Steenbergen) Mat van Kelle. Er moest een doelman komen omdat de reservekeepers Van Dongen en Heeren geen nieuw contract kregen. Zweden leidt na de eerste dag in de achtste finales van het Davis Cup-toer- nooi tegen Polen. De Zweden hoeven nog maar 1 partij te winnen om de kwartfinales te halen, met Nederland als tegenstander. Het open bridgetoernooi van Las Palmas werd gewonnen door de Ameri kanen Hamman en Wolff. Er namen 192 paren deel. In het vrijdag begonnen 5-landen waterpolotoemooi te Rotterdam startte Nederland met een nederlaag tegen Roe menië; 4-3. Theo Smit bezet in Warschau-Ber- lijn-Praag de 34e plaats in het algemeen klassement op bijna 11 minuten van leider Szoda die Mytnik onttroonde. Hoogendoorn viel in de 10e etappe uit. Verscheidene renners protesteerden na afloop bij de wedstrijdleiding tegen het gedrag van het Italiaanse publiek, dat ook nu weer met duizenden de route omzoomde. Volgens de renners maakt het publiek door opdringen de weg klei ner en zodoende de kans om demarrages te plaatsen geringer. Eddy Merckx, de Beligische troef en één van de klagers, zei na afloop: „Het was levensgevaarlijk (Belg.); 6. Gaida (Wdld.j; vandaag. Het publiek gaat hier midden xr’”n op de rijweg staan en als je er aankomt gaan zij nauwelijks opzij. Als er de Lattek: „Misschien dat dit gevoel van euforie zich straks uitstrekt tijdens die wereldkampioenschappen. Bondscoach Schön zal in ieder geval ook bljj zjjn dat we dit zware programma zonder ernstige blessures hebben kunnen afwer ken. Mijn internationals voelen zich UTRECHT (ANP) De vierde ronde van het in Utrecht gehouden nationale kampioenschap libre groot ereklasse bracht enorme sensaties. Piet Vet, uit Berkhout, die in de middagpzrtijen al voor een klapper had gezorgd door Ben Velthuis te kloppen, deed het in zijn avondpartij nog beter en maakte in één beurt zijn partij tegen Christ van der Smissen uit. onderste regionen won Klinkert in acht beurten van Van der Kruisweg. Het vroege doelpunt van Höness, die op een dieptepass van Breitner zo knap demarreerde dat het wei leek of de Spaanse verdediging stilstond (doelman Reina bleek kansloos), was in feite beslissend. Want, evenals woensdaga vond, bleek ook nu dat de weliswaar uiterst balvaardige Spanjaarden (het is duidelijk dat Barcelona een sterker elf tal heeft, omdat het in voetballers als Cruyff en Asensi afmakers bezit) te veel tussenstations nodig hadden om een doelpunt te maken. komende dagen geen verandering komt, hoeft het voor mij niet meer”. De uitslag van de tweede etappe: 1. Sercu (Belg.) 121 kilometer in 2 uur, 49 minuten en 11 seconden; 2. Santambrog gio (It.); 3. De Vlaeminck (Belg.); 4. Fontanelli (It.); 5. Basso (It.); 6. Bitossi (It.); 7. Motta (It.); 8. Antoniai (It.); 9. Huysmans (Belg.); 10. Gavazzi (It.). Hoe verpletterend het verschil in fy sieke kracht en conditie echter wel doorwerkte bleek pas in de tweede helft. Voetballers als Höness, Kapellmann, Roth en Sobel bleven bewegen. Situaties van een veelvoud van Duitse aanvallers tegen een minderheid van Spaanse ver dedigers, omdat Bayern zo snel was voorgekomen moest Atletico wel verde digen en aanvallen (iets wat het eenvou dig niet kon opbrengen), waren geen uitzondering. Vooral niet toen Gerd Müller weer eens ouderwets te keer ging. Müller speelde in feite een onopval lende wedstrijd. Maar toch was het weer raak. Het waren niet de eenvoudigste treffers die een van ’s werelds beroemd ste aanvallers produceerde. Eerst schoot hij, na een voortreffelijke breedtepass van Kapellmann, verschrikkelijk knap en hard in uit een niet bepaald eenvou dige hoek, terwijl zijn tweede doelpunt nog opmerkelijkerwas. Müller kwam vrij voor Reina, zag de Spaanse doelman goed zijn doel uitkomen, waardoor zijn scoringsmogelijkheden gereduceerd wer den, maar wipte vervolgens uitstekend de bal over de kansloze Reina heen. Een doelpunt waar inzicht en klasse aan ten grondslag lagen. Lattek: „Müller heeft 100 percent be ter gevoetbald dan woensdagavond. Al dat gepraat dat bij hem de accu leeg zou zijn is onzin. Dat heeft hij vanavond bewezen, dacht ik. Deze doelpunten kun nen Müller het zelfvertrouwen weer verschaffen waardoor hij straks tijdens de wereldkampioenschappen weer een van de grote sterren kan worden”. Een facet dat niet onderschat mag worden. Met enkele goede vleugelspitsen (Kre mers en Grabowski) en sp Iers als Over- ath en Netzer, moet Duitsland straks zeker tot de grote favorieten voor de wereldtitel worden gerekend. WARSCHAU (AFP). De Poolse en Chileense voetbalbond hebben de defini tieve selecties van 22 spelers voor het wereldkampioenschap voetbal bekend gemaakt. De Chilenen vertrekken op 27 mei naar Europa. Het is de bedoeling dat de Chileense selectie voor de aan vang van het wereldkampioenschap nog twee oefenwedstrijden in Spanje speelt. De selecties zien er als volgt uit: Polen Doel: Fischer, Tomaszewski en Kalinowski. Achter: Szymanowski, Gut Gorgon, Wieczo rek, Bulzacki, Zmuda en Musial. Midden: Cmikiewicz, Deyna. Kasperczak, Maszczyk en Jakobczak. Voor: Lato, Szarmach, Gadocha, Domarski, Kapka, Kmiecik en Kusto. Chili Doel: Olivares, Vallejos en Nef. Achter: Machuca, Galindo. Qulntano, Ftgueroa, Gonza lez, Garcia en Arias. Midden: Rodriguez Paez, Lara, Yavar, Vales en Reinoso. Voor: Caszely, Ahumada, Castro, Crisosto Veliz aa Farias. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Radio en televisie gaan met een ploeg van. 34 mensen de wereldkampioenschappen voetbal in Duitsland verslaan. Op dit moment cir culeert bij de NOS een voorlopige ver trouwelijke lijst met 34 namen. Dit aan tal mensen heeft in elk geval faciliteiten aangevraagd. Studio Sport van de NOS vertegen woordigt de grootste groep in dit gezel schap. Het zijn chef Bob Spaak en zijn zoon Bert, die niet in vaste dienst is bij de NOS, maar free-lance hand- en span diensten voor de rubriek verleent, voorts souschef Jean Smits, de commentatoren Herman Kuiphof, Koen Verhoef, Theo Reitsma, Hugo Walker en Henk Terlin- gen en de regisseurs Hennie Budie, Mar tij n Lindenberg en Paul Römer. Ook andere omroepen zijn vertegenwoordigd: zo heeft de AVRO haar sportredacteuren Ruud ter Weijden en Wim Jesse afge vaardigd, de KRO een Brandpuntploeg met Charl Schwietert en Ad Versney, de TROS Theo Koomen en Gerard Trébert, de VARA Jan Leyendekker en Willem Ruys. Dan zijn er ook radiocommentatoren als Dick van Rijn (AVRO), Chris van Leeuwen (NCRV) (NOS) en ten slotte worden ook schrij vende sportjournalisten, die vaak voor de omroep worden ingezet, zoals Fred Racké en Joop Niezen, tot de groep gerekend. De resterende namen op de lijst zijn van cameramensen en geluids technici. Zoals bekend worden de re portages van de voetbalwedstrijden door de Duitse tv gemaakt en door de NOS overgenomen. Toch zal er ook door de Nederlandse tv zelf gemaakte achter grondinformatie worden uitgezonden. Want laat dat voorop staan: vooral in de Bundesliga is iedere tegenstander er bijzonder op gebrand om juist van Bay ern te winnen. Daarom Jheeft het elftal ook in dit overladen seizoen vaak drie, of zelfs nog meer, wedstrijden in één week moeten voetballen, waarbij steeds een topprestatie moest worden geleverd. Iets van die niets ontziende mentaliteit straalde echter ook af op dé tweede en beslissende krachtmeting met Atletico Madrid.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13