rs id. NEDERLANDSE PATER VAN ZON IN MOZAMBIQUE: an raf TOEKOMST ZONDER FRELIMO IS VOLSLAGEN ONDENKBAAR BS 1 r 71 en door Henk Kolb Symbool Wrakhout Belangen «of ed en. ak: jok )ls- de /er om in i of ne jr- Is- aar lan af- er et jn 3ME r 4 r BS 8® ZOU ZE HET EST NEERSCHIETEN Kerk hield zich niet aan encyclieken onaf- 5» Portugal mag dan in de loop van zijn koloniale his torie nimmer nauwkeurig langs de scherpe lijnen der rassenscheiding hebben geleefd (althans officieel niet) het onderscheid kwam in de praktijk vanzelf tot stand. En het is niet zonder reden dat vele ontegenzeggelijk blanke Portugezen in tegenstelling tot de autochtone bevolking behalve schoenen en een fatsoenlijk pak ook een pistool hebben. De havenstad Lourenco Marques is ogenschijnlijk een betrekkelijk schone nederzetting met moderne ge bouwen en huizen, brede straten en een goed geregeld verkeer. Redenen waarom het een aantrekkelijk va kantieoord was voor Zuidafrikanen die er zelfs ruim schoots geld belegden in de hotels. Deze voorrechten gaan echter ruimschoots aan het zwarte werkvee voorbij, want dat woont in een gordel van ellendige behuizinkjes opgetrokken uit blik en rietmatten rond de metropool. In hun straten werpen vele blote voeten vele kleine stofwolkjes op, wordt geleefd van een inkomen dat per maand varieert van 62 tot krap 300 gulden. hoogspanningsleidingen Bassa met Zuid-Afrika de ge- 317 Of Mozambique: een Portugese kolonie waar 8,5 miljoen inwoners verrast spelen met iets nieuws hun vrijheid. De 784.032 vierkante kilometers, van noord naar zuid ruwweg tweeduizend kilometer lang, tussen de tiende en de zeventiende breedtegraad aan Afrika’s oostkust, vormen tezelfder tijd een kruitvat dat maar een vonk nodig heeft om te ontploffen. En waar de blanken zich mismoedig afvragen of een bloedbad misschien het einde zal vormen van 465 jaren van koloniale overheersing, die de zwarte be volking in barre armoede aan alle denkbare vormen van slavernij heeft uitgeleverd. den weg moeten, maar niemand gelooft dat de heilige roomse kerk plotseling een dergelijk politiek bewustzijn zal de monstreren. Pater Theo van Bohemen (46), zes jaar in Mozambique: „De kerk heeft hier altijd aan de kant van het officiële regime gestaan. Dit heeft ons voor ern stige gewetensconflicten geplaatst”. Pa ter André van Zon uit Venhorst (36) twee jaar in het land: „Alles wat gedu rende de laatste tien jaar vanuit Rome in encyclieken is gezegd over sociale rechtvaardigheid en rechten van de mens, is hier ook door de kerk met voeten getreden”. Pater Willem Breeuwer uit Dondo, noordwestelijk van Beira, aan de weg naar het inmiddels beruchte Inhaminga: „Wij zijn op het ogenblik bezig met het samenstellen van een naamlijst der ver moorden. De blanken hier zijn ons echter zeer vijandig gezind. Naar Inhaminga thans zegt goed te willen en zetel van de enige Mozambicaanse bisschop die de moed heeft gehad om zijn stem tegen de Portugese misdaden te verheffen. De zeven andere bisschoppen hebben zorg vuldig en opzettelijk gezwegen. Die van Nampula, Vieiro Pinto, mag nu binnen kort terugkeren. De anderen? Die zou- durven wij niet te gaan, want dan dreigen wij bij een overval om zeep te worden gebracht. Een overval die dan zogenaamd door Frelimo zou zijn ge pleegd, maar in werkelijkheid door de blanken wordt begaan”. Blanken van dit slag, zo zeggen som migen, bedrijven ook de aanslagen op de treinen en de bussen. Het zijn de blan ken die van Mozambique een verleng stuk willen maken van Zuid-Afrika en Rhodesië. Ze zijn niet talrijk, maar wanhopig en zodoende gevaarlijk. Zij hebben het in zoverre gemakkelijk, dat, zoals pater Breeuwer zegt, een neger hier altijd verdacht is. Ongeacht de vraag wat hij doet. Mozambique onvoorwaardelijke hankelijkheid te verlenen. Deze mensen vormen straks het poli tieke wrakhout dat niemand komt opra pen. De Frelimo-verklaringen, die elke avond om twintig minuten over zes uit Zambia per radio worden uitgezonden, wijzen op een beleid dat pas op plaats maakt. De wanhopig naar sprekspartners zoekende Portugezen zul len moeten wachten tot Frelimo de tijd rijp acht, en dat kan niet eerder zijn dan wanneer Lissabon heeft besloten „Ach”, zeggen de Zuidafrikanen met de superioriteit van een geschoeide tegen over Zelfs de blanke extremisten realiseren zich dat een toekomst voor Mozambique zonder de medewerking van Frelimo ondenkbaar is. Niet alleen is de militaire situatie in het Noorden tijdens de afge lopen maanden aanmerkelijk verslech terd, maar Frelimo is inmiddels ook het symbool geworden van de zwarte bevrij- ding, zelfs in gebieden waar Portugal tot nu toe onverbiddelijk regeerde. Woensdagmiddag bij het zakken van de zon werd Pedro Tamelo vrijgelaten uit de Moshava-gevangenis nabij de hoofdstad, die hier gemakshalve LM wordt genoemd. Een geheel ongeletterde man, die zijn eerste schreden in vrijheid slechts moeizaam kon zetten, omdat van zijn zwarte molières tijdens drie jaar gevangenis niet meer was overgebleven dan het bovenleer. Toen hij die eenmaal triomfantelijk van de voeten had ge schopt, slofte hij nog steeds wat verbluft huiswaarts, zeulend met de onnozele strooien karbiesjes die hij tijdens drie jaar gevangenis had mogen vlechten. „Ze wilden steeds weten of ik lid van Frelimo was en als ik geen antwoord gaf, werd ik geslagen” (hij toont overtui gende littekens van stokslagen, een be handeling met de bullepees en van siga retten die op zijn zwart vel waren uitgedrukt). Wat is Frelimo, Pedro? Ant woord: „ik weet het eigenlijk niet precies maar het is van de zwarten”. Blank en zwart, en alles wat daar aan kleurschakeringen tussenin of naast ligt, zijn door de plotselinge vrijheid in gelij ke mate verrast. Het politieke leven van Mozambique is opgebouwd uit splinter groepen, geleid door mensen die zich ternauwernood de tijd hebben gegund om te formuleren wat zij eigenlijk wil len. Maar alle kreten van de negen politieke partijen-in-oprichting maken duidelijk dat niemand de vrijheid thans baas kan. Bovendien: de gematigde groeperingen, die nog wel menen dat er een gemengde samenleving kan worden opgebouwd, vinden geen gehoor. In Beira werd de vice-presidente van de Gumo-partij aan gevallen door zwarte en blanke tegenbe- togers, toen zij voor onderling begrip pleitte. De tijd van matiging is kennelijk voorbij en in het vacuüm van nu zijn het voornamelijk de extremisten die de aandacht trekken. De meerderheid van de Portugezen zet, ongehinderd door de beloften van de regering in Lissabon over onafhankelijkheid als men het wil, zijn bestaan als opperwezen voort. „De haat zit hier niet diep”, zeggen sommigen, maar zij gaan dan wel voor bij aan het feit dat dit ook niet nodig is. Als Frelimo voorop loopt, dan wordt het door vrijwel de gehele zwarte bevolking gevolgd. Voor veel blanken is dat tra gisch. Zij hebben immers dikwijls ook geen ander vaderland dan Mozambique, en niet elke blanke is rijk en dus een uitbuiter. De toekomst van Angola en Mozambique dat is niet alleen maar een kwestie rond de plaatselijke tegenstellingen tussen zwart en blank. De beide Portugese kolonies zijn steunpilaren van de blanke overheersing houden nu Rhodisë al jaren overeind met alle middelen. Wij zouden aan een blank Mozambique ook bijstand verle nen met alle middelen: economische zo wel als militaire. Wij zullen onze eigen belangen moeten verdedigen”. Zulke belangen liggen onder meer in de Cabora Bassa-dam, die in aanbouw is. Het moet de op twee na grootste stuw dam ter wereld worden (groter dan de Assoean-dam) in een kloof van de Zam- besirivier. De stroomversnellingen van Cabora Bassa stonden eens David Li vingstone in de weg toen hij op zoek was naar een bevaarbare weg tot in Centraal-Afrika. De dam is in aanbouw en moet een meer van zo’n 250 kilometer lengte doen ontstaan, waarin de kracht voor 17 mil jard kWh per jaar ligt opgeslagen. Na aanvullende werken verder beneden strooms moet dan uiteindelijk 50 miljard kWh per jaar worden opgewekt, de goedkoopste energie in Afrika. Meer dan 120 kilometer zouden Cabora verbinden. Juist op de bolwerk van Niet zonder reden haasten blanke werkgevers zich dan ook toe te geven aan de inmiddels net als in het verguis de moederland losgebroken looneisen die met kleine stakingen al moeiteloos een verbetering van dertig tot 100 percent teweeg brengen. Angst heeft vele gezich ten, zelfs in het zuidelijke Lourenco Marques waar het front voor de bevrij- ding van Mozambique Frelimo zich nim mer erg duidelijk heeft gemanifesteerd en nu nog steeds het daglicht der bevrij- ding niet durft of wil trotseren. Iets ten noorden van Beira echter, de tweede stad van het land, gaat vrijwel geen dag voorbij zonder aanslagen, voor al op treinen en bussen, met voorname lijk negers als slachtoffers. Daar zitten militairen met machinegeweren voorop de locomotieven en proberen vrouwen van wagenvoerders 's morgens tevergeefs hun mannen thuis te houden. Maar wie geeft zelfs in het dreigende levensgevaar een baantje op in een land zo arm als Mozambique? In dit gebied is Frelimo sterk en daar krijgt het geweld gelaatstrekken die niets goeds beloven en geen hoop geven op een toekomst van vreedzaam samen leven tussen blank, zwart en gekleurd. Het is ook ten noorden van Beira, in Inhaminga. dat de Portugese geheime politie, geassisteerd naar men mag aan nemen door het leger, ook na de staats greep nog zijn schuldeloze gevangenen heeft omgebracht en met bulldozers achteloos onder de roodbruine aarde heeft geschoven. Verder naar het noorden ligt Nampu la, het hoofdkwartier van het leger dat Cabora Bassa-dam als vreemde investeringen, heeft Frelimo aanslagen gedaan het verloren gaan van Cabora Bassa voor de Zuidafrikaanse energievoorziening bete kent meer dan alleen geldelijke schade. Rhodesië zou worden afgesneden van een vrijwel onmisbare stroom benzine die in Mozambique wordt geraffineerd. Het zou ook al geen profijt van Cabora Bassa meer kunnen trekken en boven dien in een fataal isolement verzeild raken als Mozambique aan de blanke heerschappij ontvalt. Pater Hastings heeft dezer dagen ge zegd dat hij Rhodesië in dat geval nog twee jaar geeft alvorens het zwarte volksdeel ook daar zijn rechten zal ne men. Dit alles zijn elementen van een angstaanjagend doch fascinerend gebeu ren: het slechten van het allerlaatste koloniale bolwerk dat na de tweede wereldoorlog nog overeind is gebleven. Gaat dit met bloedvergieten gepaard? Wordt Mozambique een tweede Kongo? Nu reeds schreeuwen drieste zwarte mannen op straat tegen witte vrouwen: „Straks ben je van mij”. Pater André van Zon: „Een Afrikaan vroeg mij: wat gaan de blanken doen? Gaan ze weg of blijven ze? Als ze weggaan, hoop ik niet dat het vandaag of morgen is, want wij hebben nog een grote rekening te vereffenen”. Rhodesië heeft boven de jungle in het grensgebied een miljoen pamfletten uit geworpen die bekend maken dat voor Frelimo-leiders, dood of levend, vele duizenden guldens worden betaald. Uit Zuid-Afrika zijn de eerste jagers inmid- Het is vooralsnog een raadsel hoe de belangen van minderheden tijdens dat proces moeten worden beschermd. De Frelimo-radio wordt nog steeds gestoord, dat wel. Want behalve angst, heeft ook de vrijheid vele gezichten. En Zuid-Afrika? De geheime agenten van premier Vorster opereren tamelijk opzichtig onder journalisten die uit het verre buitenland zijn toegestroomd en van wie het merendeel een „vijandige” publieke opinie vertegenwoordigt. Som mige Zuidafrikanen zijn ondergebracht bij het politiekorps van Mozambique. Een hunner viel door de mand toen hij lid wilde worden van de plaatselijke golfclub en trouwhartig zijn beroep in vulde op het aanmeldingsformulier. Zuid-Afrika wil geen zwart Mozambi que, want dat zou de strijd zeer nabij de grenzen van dit blanke bolwerk brengen, waar nu nog ruim 27.000 onderbetaalde slaven uit de Portugese kolonie in de goudmijnen zwoegen (Portugal krijgt per man in goud betaald. Dat wordt voor de officiële goudprijs op de reke ning van Mozambique geboekt. Vervol gens gaat het per vliegtuig rechtstreeks van Johannesburg naar Lissabon, waar het op de vrije markt viermaal zoveel opbrengt. Aan deze koloniale wisseltruc houdt Portugal jaarlijks naar schatting 100 miljoen gulden over. Trouwens ook de suiker uit Mozambique moet tegen een vastgestelde prijs aan Portugal wor den verkocht, dat er zelf het dubbele voor krijgt). Een Zuidafrikaan: „Als Zuid-Afrika wil, kan het heel Mozambique in één dag bezetten. En ik kan mij niet voor stellen dat wij niets zouden doen als de zwarten hier de baas worden”. „Zuid-Afrika gaat de rivier de Limpo po verdedigen”, zo heet het. De Limpopo doorsnijdt Mozambique ten noorden van Lourenco Marques van west naar oost en vormt een natuurlijke barrière van be tekenis. In andere geruchten is Mozam bique inmiddels verdeeld tussen Zambia, Malawi, Rhodesië en Zuid-Afrika. Dergelijke beweringen vinden hier voorlopig een aandachtiger gehoor bij de blanke bevolking dan de verklaringen van de Portugese stafchef generaal Da Costa Gomez. Hij zei dat Zuid-Afrika de macht niet heeft om Mozambique te bezetten en dat Portugal, afgezien daar van, geen aanwezigheid van Zuidafri kaanse troepen wenst. 7 u <1/ V 'r FT ~5* Twee jonge Frelimo-leiders: Joaquim Chtssano en Anselmo Anaiva. Dit is Antonio, een jongen, die ontsnapt is aan de uit moording van Wiriyamu door Portugese militairen. Pater Hastings, die de Portugese moord partij in Wïriyamu bekendmaakte, hier in gezelschap van de nieuwe socialis tische minister van Buitenlandse Zaken van Portugal, Soarez. Pater Hastings ver wacht ook in Rhodesië een omwenteling. „Als Portugal zijn koloniën loslaat”, zo verklaarde een Zuidafrikaanse zakenman grimmig, „dan kunnen ze net zo goed de stop uit dat land trek ken en het laten zinken”. „Ik zou het liefste een machinegeweer nemen en ze allemaal neerschieten”, merkt een eveneens hlanke heer op na het misprijzend aanschouwen van een betoging voor meer loon in de haven van Lourenco Marques. Dat de arbeiders riepen „wij hebben hunger” leek hem overdreven: „Dat roepen die zwarten nu eenmaal altijd”. De Frelimo heeft speciale kinderdorpen ingericht voor kinderen, die geen ouders meer hebben. Hier zitten enkele van die kin deren bij elkaar te babbelen. afrikanen het eigen en andermans leven veil hebben. De omwenteling in Lissabon heeft dan ook diepe zorgen gewekt in het Zuidafrikaanse Pre toria en het Rhodesische Salisbury omdat de kansen maar gering zijn dat „wit speelt en wint”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17