Bloedigste aanslag in Ierse Republiek sinds begin onlusten Ulster Palestij nen op Heathrow gearresteerd Mitterrand Veel zon in weekeinde VERZEKERINGEN heeft klein voordeel Paviljoens van Heldring bezet Boekovski uit omsluiting Muskusrat Rivera /paarbank „Defensiebeleid is beslissend” Mozambique Schuilplaats SLA bestormd uue/t nedariand Wéér is de klap getallen! L9 miljoen aan prijze in de Algemene Loterij Nederland Algemene Loterij Nederland Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AR-FRACTIE-VOORZITTER AaimTJES HET WEER men ALN BOERENBRUIN v.d. Vooren bakt 't DESKUNDIG EN ONAFHANKELIJK ADVIES IR BERENDSEN B.V. Droog en zonnig 3 3 7 7 9 9 11 AGENDA pagina 4 13, 14, 15 Sport Meubelen met een lang leven vindt u bij Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ■Wio DUBLIN (AFP en Reuter) Een reeks explosies van bommen in auto’s in de Ierse hoofdstad Dublin en het plaatsje Monaghan heeft gis teren van 27 mensen het leven ge ëist, terwijl 103 mensen ernstige verwondingen hebben opgelopen. Vier zware bommen ontploften in het centrum van Dublin, juist tij den het spitsuur. Kijk gauw verder fn deze krant En knip de bon uit die elke twee maanden kansgeeftop een ton. I IJmuider Courant Sir William Osler: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. Zware bommen eisen 27 levens twee (Zie verder pagina 3) avond: Deze krant bestaat uit dertig pagina’s, opgenomen „Erbij waarin 2 indig n Strips Economie Weer rapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Radio en televisie ZATERDAG 18 MEI 1974 64e jaargang nummer 165 Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen on geveer 8 graden. Maxima morgen van 18 tot 23 graden. zo apart... kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.:13781. vrees ziet men zowel aan blanke zwarte Telefoon 1 55 44 Umuiden Een van de eerste medische taken is te zorgen dat de mensen geen medicijnen meer slikken. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389. na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 provinciaal en gemeentelijk niveau de polarisatie aanscherpen”, zei hij. Volgens de AR-fractie-voorzitter werkt het op treden irriterend en provocerend en brengt het streven naar meerderheids- colleges de stabiliteit en het bestaan van het kabinet in gevaar. Hij vroeg premier Den Uyl het politiek leiderschap van zijn partij (PvdA) krachtig te doen gel den door aan het „verwerpelijke en gevaarlijke” streven van zijn partij in Groningen en Rotterdam en in Zuid- Holland en Noord-Holland een halt toe te roepen. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p.jaar f 117 (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er gezond uit voor het ko mende mei-weer: droog, veef zon en een temperatuur rond 20 graden, vlak aan zee een paar graden lager. Op dagen als deze verdampt er ongeveer 5 mm water, zodat de dinsdagnacht gevallen regen in ons land grotendeels alweer zal zijn verdampt. MOSKOU (DPA) De Russische dis sident Vladimir Boekovski is, waar schijnlijk wegens zijn slechte gezond heidstoestand, twee weken eerder dan was verwacht ontslagen uit de eenzame opsluiting, die hem als extra straf was opgelegd. LONDEN. (AFP, AP) Twee Pales tijnse Arabieren zijn gisteren in Londen door de politie op het vliegveld Heath row gearresteerd omdat zij ervan ver dacht werden een kaping te willen uit voeren. Stuy is een natuurmens in Vlagt- wedde. Hy is dé ryksrattenvanger in het noorden, dat zoals gebrui kelijk in zyn djjken bedreigd wordt door de muskusrat. Stuy vertelt aan Tony van der Meulen, dat hij het mooie en intelligente dieren vindt. Maar ja, ze moeten aangepakt worden. Maar dan zon der vergif. De dieren moeten hun „kansen” houden. Hij met o.a. Neder- <4. Gianni Rivera zal by de wereld kampioenschap pen in München een rol van bete kenis gaan spelen, alleen door kwaliteiten ook Op de weerkaart is een verbinding tot stand gekomen tussen het hogedrukge- bied dat al ruim een week lang zonnig en fraai lenteweer in Scandinavië geeft, en een hogedrukgebied dat zich via Frankrijk in de richting van Denemar ken nog wat versterkt. Een gevolg hier van is dat geen enkele storing in de komende dagen tot ons land kan door dringen. ZETTEN (ANP) Zestig jongeren hebben gisteren gedurende enkele uren twee paviljoens van de Heldringstich- ting in het Betuwse Zetten bezet ge houden. De Heldringstichting is een kinderbeschermingstehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes tussen 8 en 18 jaar. De politie stelde zich van de bezetting op de hoogte, maar hield zich verder afzijdig. De AR-fractievoorzitter zei reden tot zorgt te hebben over de trouw aan het Navo-bondgenootschap. Slechts wanneer gekozen wordt voor het op peil houden van de conventionele bewapening kan „op de voortgezette steun van de AR- fractie worden gerekend”, zei hij. Naar zijn oordeel behoort defensiebeleid eigenlijk een zaak te zijn die nationale steun verkrijgt, maar zeker steun van de regeringspartijen. Volgens mr. Aantjes ondermijnt een vasthouden aan het PPR-standpunt het kabinet meer dan een nederlaag van D’66 bij de statenver kiezingen. „Het kabinet mag aan dat standpunt onder geen beding toegeven of tegemoetkomen”, aldus mr. Aantjes. In zijn rede signaleerde hij een aantal belemmeringen voor een vruchtbare sa menwerking met de PvdA, waarbij hij met name noemde de vorming van meerderheidscolleges in provincies en gemeenten. Hij noemde het een illusie te menen, dat wat zich in verschillende provincies en gemeenten afspeelt rond om de vorming van de colleges van Gedeputeerde Staten en B. en W. zonder invloed zou kunnen blijven op de lande lijke verhoudingen tussen de partijen en daarmee op de positie van het kabinet. „Men kan niet op landelijk niveau de polarisatie verlaten en tegelijkertijd op ROTTERDAM (ANP) AR-fractie- voorzitter mr. W. Aantjes meent dat het kabinet-Dv.i Uyl een defensie-inspan- ning moet leveren, die binnen het kader van het Navo-bondgenootschap kwalita tief als redelijk kan worden aangemerkt. Hij zei dat vandaag op de vergadering van de ARP-partijraad in Rotterdam. „Voor onze fractie is dit een beslissend beleidsonderdeel”, merkte hij op. De NOS-televisie zal morgen in het avondprogramma op Nederland 2 op nieuw aandacht besteden aan de Franse presidentsverkiezingen. De redacties van het NOS-journaal en van „Panoramiek” zullen even na 20.00 uur een korte uitzending van ongeveer tien minuten verzorgen, waarin de computeruitslagen van de tweede ronde worden gemeld. Het programma „Studio Sport” wordt daarvoor onderbroken. De NOS-radio zal tussen 20.00 en 21.00 uur op Hilversum 1 aandacht besteden Ma d« verkiezingen. (Zie verder pagina 3) PARIJS (Reuter) De socialist Francois Mitterrand, die 57 jaar is, heeft één onaantastbaar voordeel boven de 48- jarige conservatieve Valery Giscard d'E&taing bij de zeer spannende Franse presidentsverkiezingen van morgen. Mochten beide kandidaten precies even veel stemmen behalen, zo zegt de Franse grondwet, dan zal de oudste president worden. De politie van Los Angeles heeft gisteravond een schuilplaats van het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA) be stormd en na een vuurgevecht vijf doden gevonden, waaronder de oprichter van de terreurgroep. Volgens de FBI zijn onder de doden de 30-jarige Donald Defreeze, die zich „veldmaarschalk Cinque” placht te noe men en de SLA-leider was, en de 29- jarige Camilla Hall. Beiden waren be trokken bij de ontvoering van Patricia Hearst, dochter van de krantenmagnaat Randolph Hearst, meer dan veertien we ken geleden, en tevens bij de spectacu laire bankroof waarbij Patricia ten tonele verscheen en waaraan ze vrijwillig scheen deel te nemen. Na het vuurgevecht brandde het huis geheel af en werden onder het puin nog drie lijken gevonden van vermeende SLA-leden. Zij zijn nog niet geïdentifi ceerd. Er zou een vrouw bij zijn. Op de foto een politieagent met ma chinepistool, die naar de plaats rent waar hij vuurdekking zal geven aan brandweerlieden. Deze blussen de brand in het huis op de achtergrond waarin de SLA-leden verschanst waren. De bezetters waren leden van de „bond belangen voor minderjarigen”, het jon gerenadviescentrum uit Arnhem en het in deze stad gezetelde adviesbureau kinder- beschermingsconflict. Ze protesteren tegen de behandelingsmethode in de meisjestehuizen die naar hun idee vol komen uit de tijd is en volgens hen koude douches en kalmerende injecties omvat. (Zie verder pagina 2) De beide mannen was eerder op de dag reeds de toegang tot een vliegtuig geweigerd in Brussel waarin zich de president van Ierland, Erskine Childers, bevond. Op het Londese vliegveld werd een van de mannen geïdentificeerd als dr. Eugene Maloef uit Beiroet, een lid van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De politie zou documenten hebben ge vonden die plannen bevatten voor de kaping van een Belgisch verkeersvlieg tuig in Brussel. Een van de documenten zou de tekst van een communiqué zijn geweest dat na de kaping zou worden uitgegeven. De Libanese afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, Edouard Ghorra, heeft gisteren in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad geprotesteerd te gen de Israëlische vergeldingsacties te gen Palestijnse kampen in Libanon na het bloedbad van Maalot. Hij heeft ech ter niet om een spoeddebat van de raad ter afkeuring van de Israëlische acties gevraagd. De bommen ontploften enkele minu ten na elkaar in het hart van de Ierse hoofdstad, binnen een paar honderd me ter van het parlementsgebouw. Er waren tevoren geen waarschuwingen gegeven voor de explosies. Het Ierse kabinet is onmiddellijk m spoedzitting bijeengekomen en heett bui tengewone veiligheidsmaatregelen aftfe- kondigd. De politie verzoekt in radio- uitzendingen aan de inwoners van Du blin het stadscentrum zoveel mogelijk te mijden. Ziekenauto’s met loeiende sirenes re den af en aan om de tientallen gewon den af te voeren. Het was gisteren juist extra druk op straat omdat de bus chauffeurs in Dublin in staking zijn. Veel mensen waren daarom met hun eigen auto of te voet op weg van hun werk naar huis. Van brandweerlieden is vernomen dat er een dertigtal doden zijn. De politie heeft meegedeeld dat enkele verdachten op het ogenblik worden on dervraagd op een politiebureau. De woordvoerder wilde niet ingaan op spe culaties over de daders. Een van de geopperde veronderstellingen gaat er van uit dat de aanslagen het werk zijn van Noordierse protestantse extremisten, die wraak zouden willen nemen voor recente aanslagen in Belfast door de IRA, het Ierse Republikeinse Leger. Een andere theorie wijst er op dat juist gisteren de IRA-sympathisante dr. Bridget Dugdale is voorgeleid voor een rechtbank in Dublin wegens diefstal van beroemde schilderijen met een waarde van vele miljoenen. Het proces tegen haar zou 24 juni beginnen. Ze kondigde aan in hongerstaking te zallengaan. Het is de bloedigste aanslag in de Ierse Republiek sinds het begin van de onlusten in Ulster, vijf jaar geleden. In december 1972 kwamen bij twee soort- Niet zyn maar ook door zyn grote interna tionale ervaring. Het is interessant te horen, wat Ri vera van de moei lijkheden rond het Nederlands elftal denkt. Hij vindt dcre merkwaar- het allemaal wat dige zaken aan de vreemd en onprof- orde gesteld. En fesioneel. natuurlijk zijn er Voorts worden de vaste rubrie- in Erbjj vele an- ken. Wat gebeurt er in de Portu gese kolonies nu er in Lissabon een ander bewind is gekomen? Henk Kolb reisde voor onze bladen naar Mozambique, sprak daar veel mensen, ook met landse missiona rissen, die er nog werken. Die zyn als zwarte kant vooral diep teleur- de nabije toe gesteld over de komst tegemoet, houding van Ro- Kolb doet daar- me. Met angst en van verslag gelijke autobom-ontploffingen mensen om het leven. De politie zond gisteren oproepen uit aan bloeddonors om zich bij de zieken huizen te melden. Het centrum van Dublin leek gister avond een stad in oorlogstijd. Verschei dene slachtoffers zijn door de kracht van de explosie in stukken gereten. Het Ierse republikeinse leger (IRA) heeft gisteren ontkend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslagen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1