WE KUNNEN KEIHARD ZIJN ZONDER GEMEEN TE WORDEN Instelling Nederlandse spelers handicap voor Oranje-team Laatste minuut net als de eerste Gianni Rivera: :un G „W.-Duitsland BUI UIS EM 11 1 974 ZATERDAG 18 MET DOOR GEORGE TAYLOR hniek ng van CLUBTEAMS FAVORIET 1 Achterstand Sympathie is, zal cundige rn staat enige daarop er ver- tie. ran het slijk, icitatie. ndelen, lummer EWEG4 lem Foefje Het is nog niet zo lang geleden dat Gianni Rivera op zekere dag een rouw-envelop in zijn brievenbus vond. „We nodigen u uit voor de begrafe nis van AC Milan”, las hij, meer nieuwsgierig dan angstig, ,omaat hij al snel tot de conclusie kwam dat het eerder een grap dan ernst kon zijn. Supporters van de andere Milanese club, Inter, hadden de brief bij alle AC Milan-spelers laten bezorgen Gianni Rivera blijft onder dit soort voetbaloorlogjes onbewogen. Het hoort erbij in zijn land, waar de mensen snel ontvlambaar zijn, waar voetbal de plaats van de „gladiatoren-spelen” van het Romeinse rijk heeft ingenomen en waar de miljoenen voetbalsupporters door dik en dun achter hun club en hun favorieten blijven staan. In goede en slechte tijden. „La Collona” (de zuil) noemen de Italianen de aanvoerder van AC Milan en het nationale elftal. AC Milans „golden boy”, die op 19-jarige leeftijd met AC Milan voor het eerst de Europa Cup voor landskampioenen won, vindt die overwinning op Wembley tegen het fameuze Benfica nog steeds het mooiste moment uit zijn voetballoopbaan. Op Milanello, het sport centrum van AC Milan, waar Rivera en de zijnen hun werk als voetbal prof doen, lijken al de opgewonden Italiaanse toestanden en loftuitingen die over de Italiaanse spelers worden uitgestrooid ook zo betrekkelijk. 23 CATENACCIO iSF ”il Ml 0 s 1 te- worden ZOU een ian e cursui iretlsch» isn ij het eele- FC STOPPER soneels- felefoon ntietoe- studie- handen van de tegenpartij. Je kan het spel bevriezen, maar dat vereist veel techniek en een ongelukje zit dan in een klein hoekje. Je kan met z’n allen voor het doel gaan liggen, maar dan kan de tegenpartij ongestoord opko men en is de kans op een afketser die onnozel het doel invliegt des te groter. Kortom: het is een drogreden dat een elftal een voorsprong in de laat ste fase van de wedstrijd altijd „on nodig” uit handen geeft. De laatste minuut is even kansrijk als de eerste en ik durf er zelfs wat om te ver wedden dat er in de geschiedenis van het voetbal heel wat meer doelpunten zijn gescoord in de laatste minuut dan in de eerste (doelpunten in de eerste minuut zijn zo zeldzaam, dat zij apart vermeld worden in de voet- balencyclopedie, in tegenstelling tot doelpunten in de laatste minuut). avontuur tegemoet rijdt. Of tennissen gaat.want dat is zijn enige hobby naast de voetbalsport. liet om asme. Dat kunnen en zullen we ook be leven met Haïti”. re unit) de t igen e ijke op lijk. n voor aat een >n, rling ttrisehe achines De Belg Vital Loraux is een scheidsrechter die ik graag aan het werk mag zien. Ik vond al dat hij de beslissingswedstrijd Spanje-Joegosla vië in Frankfurt uitstekend leidde en ik vond nu dat hij de eerste finale tussen Atletico en Bayern ook perfect leidde, zonder dat hij het spel dood- floot, de voordeelregel afschafte, pie tepeuterig deed of risicoloos floot. Na Spanje-Joegoslavië wees ik al De vraag is, wie er, volgens die redenering, dan uit hadden gemoeten. Ajax en FC Amsterdam, Sparta en Feyenoord en FC Den Haag en FC Utrecht zijn wat hun potentieel pu bliek betreft natuurlijk buiten mede dinging, evenals PSV en Haarlem. Ook FC Twente, NAC en MW hui zen nog in steden met meer dan 100.000 potentiële toeschouwers, dus die zijn ook onaanraakbaar wat de gradatie betreft. En als we Heerlen en Kerkrade (met een beetje smokke len, wat trouwens veel gedaan wordt in die streken) bij elkaar optellen, komen we ook tot een achterland met 120.000 inwoners. Ik weet niet hoe het met u was, maar ik bespeurde bij mezelf een duidelijke sympathie voor Atletico Madrid. Waarom? Die vuilakken van „Al Capone’’ Lorenzo hadden zich in de eerste wedstrijd tegen Celtic toch „In Nederland prevaleren de belangen van de clubteams, naar het mij voor komt. De instelling van een aantal spe lers, die enkel en alleen aan geld denken en de eer aan de voetballaars lappen (ze vergeten de enorme goodwill die een goed resultaat in West-Duitsland ook op hun zal afstralen), zal voor het nationale elftal een handicap zijn. Daarbij komt, Gianni Rivera heeft zelf altijd voorliefde gehad voor het middenveld. Daar opereert hij het liefst. Vóór de defensie uit de countert inleiden, zelf mee ten aanval trekken als dat kan en nodig is. Hij heeft 58 duels gespeeld voor het Italiaanse elftal. Hij is geen play-boy geworden, al proberen de pa parazzi, de fotojongens van de boule- vardjournalistiek, uit alle macht te we ten te komen, met wie de ongetrouwde Rivera nu wel of niet in zijn auto het „Café?”, „si”. De koffie komt. Heerlij ke koffie, waarvan Italië het wereldre- cept schijnt te hebben. Dan wachten. wachten op Gianni Rivera, de man waar veel zo niet alles om draait bij AC Milan. De coach van het Italiaanse elftal, Valcareggi, kan hem niet missen. Drie keer per dag heeft hij op Milanello geïnformeerd hoe het ging met de bles sure van Rivera, of hij al weer gevor derd was met de oefeningen die leiden moeten tot volledig herstel. outsidersrol weggelegd. Eerder denk ik nog ahn Polen.Wie Engeland op Wembley bedwingt, op welkemanier dan ook, moet het een en ander kunnen. Of het nu een doelman is die de wedstrijd van zijn leven speelt, of een snelle aanvaller die verrassend scoort.Engeland is niet niks. Het is een sterk voetballand. Ik vind het ook bijzonder jammer dat En geland er niet bij is in West-Duitsland. Een verarming, zo’n land hoort er een voudig bij te zijn.” Op 31 augustus van dit jaar wordt Rivera 31 jaar. De leeftijd van de ster ken, van de gerenommeerden in Italië, waar routine een zeer wote rol speelt, waar voorkeur wordt gegeven aan voet ballers die van a tot z hun vak kennen, die voetballen met het volledig gebruik van hun hersenen en niet het enthousias me laten prevaleren. Het enthousiasme Want het mag ongetwijfeld waar zijn dat Johan Cruyff het Spaanse voetbal een lesje heeft geleerd, het lijkt me evenzeer waar dat het Ne derlandse voetbal veel zou kunnen leren van het Spaanse voetbal: aller lei verfijningen in balbehandeling en samenspel, waar zelfs Ajax nog ge mak van zou kunnen hebben. Het zou helemaal niet zo’n gek idee geweest Zij nals Ajax die „Al Capone” Loren zo zou engageren als nieuwe trainer (o nee, ze hebben Hans Kraay al). Een «der Duitse spelers, ik meen dat het Breitner was, koos voor de vierde methode. Hij gaf Garate een zwier- per, zodat deze het veld uit tuimelde, pikte de bal op en expedieerde deze verder. Dat was dus eigenlijk een vrije schop voor Atletico en ik zou niet precies weten waarom Atletico zo’n vrije schop niet verdiende (want ongebruikelijke tactische foefjes zijn tenslotte niet verboden), maar aan de andere kant kon ik er levendig inko men dat Loraux onverdroten doorspelen. Oog om oog, tand tand, foefje om foefje. Gianni Rivera laat natuurlijk niet los wat hij zelf ontvangt als salaris. Hij weet ook nog niet precies wat hij later met het geld wil gaan doen dat hij al moeilijk genoeg. Daarom zou het ideaal zijn als de clubs in de eredi visie allemaal voldoende achterland hadden, waaruit zij hun supporters kunnen betrekken. Groningen is blij kens de lijst in de Enkhuizer Alma nak de zevende stad des lands, met 170.295 inwoners op 1 januari 1973. En Nijmegen is met 149.205 inwoners de negende stad van Nederland. Is het niet doodzonde dat de eredivisie clubs van die steden nu gedegradeerd zijn. Want daardoor is een potentieel publiek van bij elkaar 320.000 inwo ners aan de eredivisietribunes ont trokken. Het mag waar zijn dat Ajax niet meer is wat het geweest is, het is evenzeer waar dat Bayern München nog altijd niet is wat Ajax geweest is. Althans afgaand op de eerste 1-1- finale tegen Atletico Madrid, want de tweede finale heb ik, op het moment dat ik dit schrijf, nog niet gezien. Milanello, ergens in de rimboe tussen Varese en Milaan, daar waar de weg eindigt. Waar alsof het toeval het wil, I of is het misschien toch wel gepland I in de wijde omving geen bar te vinden I is. Milanello is prachtig, een lustoord I gelijk. Tuinlieden hebben er iets moois I van gemaakt. De bloemenpracht is on voorstelbaar. De velden liggen er als I groene spiegels bij. Er wordt getraind en I de profs van AC Milan bouwen daar I aan hun vorm en bereiden zich daar I voor op de komende wedstrijden. Kortom: een Duitser heeft niet verloren voordat hij veilig en wel onder de douche staat. Een wedstrijd duurt 90 minuten. Ik heb het altijd een primitieve reactie van trainers en spelers (én sportjournalisten) gevon den als ze stelden dat je „zo’n voor sprong niet meer vlak voor tijd uit handen mag geven”. Alsof eerste minuten anderen (bijvoorbeeld lange re) minuten zijn dan de laatste minu ten! Natuurlijk, je kan tijd rekken door de bal uit te schieten, maar dan aeef je de bal ook automatisch in In de halve finale in Mexico (1970) tussen Italië en West-Duitsland nam Italië al in de achtste minuut een 1- 0-voorsprong en het duurde tot één minuut voor het einde voordat Sigi Held de gelijkmaker kon scoren. In de verlenging bleef Italië nochtans West-Duitsland de baas. Eerder al had West-Duitsland in de kwartfinale tegen Engeland een 2-0-achterstand ingelopen tot 2-2 en scoorde Gerd Müller in de verlenging het beslis sende doelpunt. en Feyenoord. waar ik tegen gespeeld heb. Er moet wel een groot verschil zijn in Nederland tussen de topteams en de rest. Als ik lees dat Ajax met 8-1 wint, dan is dat wel een bewijs voor wat ik denk. Zulke uitslagen komen in Italië niet voor. Nederland zal het in dit wereldkampioenschap niet gemakkelijk krijgen. Het is ingedeeld in een van de zwaarste en meest spectaculaire groepen. Ik denk dat die groep, en die van. Brazilië, de zwaarste is”. De reden van toen was dat ik hoopte dat het Günther Netzervoet- bal zou winnen van het Bobby Moor- e-voetbal en mijn wens ging in ver vulling. Trouwens, om op Atletico- Bayern terug te komen: momenteel is West-Duitsland een heel wat accepta beler land dan Spanje, dus het kun nen geen politieke of morele motie ven zijn geweest die mijn voorkeur deden uitgaan naar Atletico Madrid. Misschien speelde het underdog-ge- voel een rol mee. AtletiCo moest tegen Celtic drie van zijn spelers missen omdat ze geschorst waren en een Ajax zonder Cruyff, Suurbier en Mühren zou ook sterk gehandicapt zijn geweest in halve- en hele beker finales. Maar daar kwam tegen Celtic toch ook nog bij dat ik aanzienlijk meer plezier beleefde aan het Spaan se voetbal dan aan het Schotse. En hetzelfde merkte ik vanaf de aftrap bij Atletico Madrid-Bayern München. Spanjaarden hebben bijvoorbeeld een andere traptechniek dan wij, Ne derlanders en Westduitsers, en dan doel ik niet op onderuit trappen van tegenstanders, maar op het door schuiven van de bal met bepaalde tegeneffecten. Ze beheersen de dub bele en driedubbele schijnbeweging, waardoor je echt niet meer weet welke kant ze opgaan. Ik bewonder de manier waarop zij in de voorhoede de bal nog een keer extra doorspelen en daardoor een speler opeens vrij voor doel brengen. En ik kijk mijn ogen uit naar de kap-beweging waar mee ze een bal uit de lucht niet meteen ,,dood” maken, maar tegelij kertijd naar een medespeler links of rechts van zich sturen, waardoor zij vooral in de achterhoede een aanval onmiddellijk in de kiem smoren. De degradaties van NEC en Groningen zijn allebei nederlagen van het Nederlandse voetbal. Niet dat er veel op af te dingen valt, wat spelkwaliteit en puntenaantal betreft, maar het zijn nederlagen omdat het clubs uit grote steden zijn. Het be taalde voetbal heeft het in Nederland van de jeugd, die bij de Italiaanse prof clubs alle kansen krijgt om te rijpen. Gianni Rivera is een van de grote uit zonderingen op dit streng doorgevoerde stramien geweest. Hij kwam uit de club Alessandria (een plaats aan de Italiaanse Rivièra) op 16-jarige leeftijd naar AC Milan en kreeg meteen een plaats in het eerste elftal. Hij speelde onafgebroken veertien lange jaren voor dezelfde club en zal daar blijven tot hij stopt. Dan zal hij de geschiedenis ingaan als een van de grootste voetballers die Italië heeft gehad. Deze Rivera heeft geen vleiend bor deel over een aantal Nederlandse voet balprofs. Hij zegt: „Voor mij is het een eer voor het nationale elftal te mogen spelen. Ik ben ervan op de hoogte dat bepaalde Nederlandse spelers daarom la chen. Dat is een kwestie van mentali teit”. Van het totale Nederlandse voetbal weet Rivera overigens niet zoveel af. ..Mijn kennis gaat niet verder dan Ajax als misdadigers, respectievelijk beesten gedragen? Waar komt dan die sym pathie vandaan? Zat er nog wat laat zeer bij van de oorlog? Waren het latente anti-Duitse gevoelens die maakten dat ik Atletico liever zag winnen dan Bayern. Maar ik herinner me dat ik bij de wedstrijd Engeland- West-Duitsland van een paar jaar geleden een vurig supporter was van de Westduitsers, terwijl de Engelsen toch erg goed waren in de oorlog. Eén ding moet je die West-Moffen nageven: het zijn volhouders. Mis schien is dat een Grootduits trekje; denk maar aan Hitlers hoop dat hij de oorlogskansen nog zou kunnen keren met zijn V-l’s en V-2’s en denk maar aan dat laatste wanhopige Ardennenoffensief. De onverwachte gelijkmaker van Schwarzenbeck in de laatste minuut was bepaald niet het eerste historische Westduitse doelpunt op het allerlaatste nippertje. In de finale om het wereldkampioenschap in 1966 tussen Engeland en West- Duitsland kwam Engeland in de 78e minuut met 2-1 voor, maar in de 89e minuut maakte Weber nog gelijk, waardoor verlengd moest worden (in die verlenging scoorde grensrechter Bachramov, zoals bekend, Engelands beslissende doelpunt). De twijfelgavellen zijn Telstar (Velsen, 67.000), Go Ahead Eagles (Deventer, 64.000), AZ’67 (Alkmaar, 60.000) en De Graafschap (Doetin- chem, 34.000). Toch krijg je sterk de indruk dat bijvoorbeeld AZ’67 aardig kan rondkomen en over aanhang niet te klagen heeft, terwijl het toch bijna driemaal minder potentiële aanhan gers heeft dan FC Groningen. De vraag is alleen of je op die manier mag redeneren. Als AZ’67 bewijst dat je met een achterban van 60.000 in woners kan rondkomen, is 60.000 dan het vaste getal? Zo ja, zou dat dan betekenen dat Amsterdam, dat 13 maal zoveel inwoners heeft als Alk maar, in staat zou moeten zijn 13 eredivisieclubs te onderhouden, en Den Haag minstens acht? En Gronin gen drie, in plaats van niet ééntje. Iets om over na te denken. „Ik ben werknemer van AC Milan en aangezien dat werk tevens mijn grote hobby is, ben ik erg tevreden”. Dat pleegt hij steeds te zeggen tegen al die jongens, die op Milanello worden sa mengebracht en hopen on een voetbal- toekomst. Die jongens adoreren hem, zoals hij grote bewondering had en heeft voor ’s werelds beste voetballers. „Pele is voor mij de allergrootste geweest. Supe rieur aan alle anderen. Daarnaast Eu sebio, Di Stefano, Puskas, Charlton, Cruyff. Ik vind het normaal, dat deze spelers veel en goed geld verdienen. Iedereen moet beloond worden naar wat hij presteert”. „West-Duitsland is npjn absolute fa voriet”, zegt hij. „Voor de 2de en 3de plaats komen Brazilië en Italië in aan merking”. En aarzelend voegt hij er aan toe: „Voor Nederland zie ik slechts een ..Maar kansen tegen Italië, neen, dat geloof ik niet. Onze ploeg is ingespeeld. Alle spelers zijn gewend aan het sy steem dat we gaan spelen”. En wat meesmuilend: „Als bij jullie in Neder land de clubs ongeveer hetzelfde systeem zouden spelen, zou Rinus Michels nu niet met het probleem zitten in vijf weken een eenheid te moeten maken van een aantal zeer goede voetballers.” Als het „arrivederci in München” weerklinkt, weten we. dat Gianni Rivera klaar is voor de slag. De slag, waarin hij keihard voetbal verwacht en een bijzon der moeilijke taak voor de referees. „We zijn allemaal profspelers. We kunnen keihard zijn, zonder gemeen te worden. Zo zullen wij spelen. Ik hoop dat het tegenspel ook zo wordt. Ik hoop ook op goede scheidsrechters, die het spel be grijpen. Die leiding geven, zonder op te vallen. Die de baas blijven op het veld. Want denk eraan: praktisch elk duel is beslissend voor de doorstoting in dit toernooi, dat een reclame kan worden voor de sport, waarvan ik bezeten ben”. „Zilver.ja, dat is voor ons bereik baar. We willen graag zover mogelijk komen en in de finale staan tegen West- Duitsland. We hebben een naam op te houden. Maar dan zullen we eerst re vanche moeten nemen op Brazilië. En dat is wat. al staat Pele langs de lijn. dat er in Nederland moeilijk een een heid van het nationale team te maken zal zijn. Allemaal prima voetballers, maar bij de clubs spelen ze een ver schillend systeem. Neem Feyenoord en Ajax: de speelwijzen zijn volledig an ders. En om dat in vijf weken om te buigen in een eenheid.Nee, ik geloof dat de kracht van de Nederlandse top clubs groter zal blijken dan die van het nationale elftal dat straks in West- Duitsland aantreedt”. op zijn frappante Leo-Hornachtige ei genzinnigheid, omdat hij een paar keer voor foutief ingooien floot. Niet omdat er foutief was ingegooid, maar als afstraffing van tijdrekken of me ters pikken. Hij nam daarmee wel het recht in eigen hand, maar het was anderzijds ook wel een radicaal middel om het af te leren. Bij Atletico-Bayern deed hij iets derge lijks. Toen Atletico met 1-0 voor kwam, gingen de Spanjaarden tijd rekken. Garate wandelde met de bal naar de linker cornervlag, legde de bal tegen de vlaggestok aan, plantte zijn voet erop en wachtte op wat er zou gaan gebeuren. Er waren drie mogelijkheden: 1. Een Bayern-speler schoot de bal onder zijn voet vandaan over de zijlijn, waardoor Atletico zou mogen ingooien (tijdwinst halve minuut); 2. Een Bayernspeler schoot de bal corner, waardoor Atletico een hoek schop mocht nemen (tijdwinst een halve minuut, plus een „halve goal”); 3. Een Bayern-speler schoot de bal met vlaggestok en al de tribune in, tijdwinst twee minuten. Stel je voor dat Rivera er in Duits land niet bij zou zijn. De Italiaanse natie moet er eenvoudig niet aan den ken. Het zou tienduizenden manuren kosten op de fabrieken. Voetbalfanatici zouden door hartaanvallen worden ge troffen, want Gianni Rivera is niet aleen het idool van AC Milan, hij is de man die het voor zijn team moet gaan ma ken. Italië moet het zilver van Mexico verdedigen. Gianni Rivera ziet goud niet zo zitten. I Alles in Milanello staat volledig ter I beschikking en in dienst van de voetbal- I Iers. Er heerst een ijzeren discipline. Het I rooster wordt precies op tijd afgewerkt. I Zo laat eten, zo laat trainen, zo laat naar bed. zo laat naar de dokter. In de bar staat Guiseppe Pesi. „Primo” wordt hij genoemd. Hij is een belangrijke schakel in het bedrijf, dat Milanello heet. De telefoon ratelt onophoudelijk. Het „pronto” van Primo eveneens. nu in een aantal verzekeringsmaatschap^, pijen gestoken heeft. Maar één ding is zeker: zijn toekomst zal ook in de voet balsport liggen als hij uitgespeeld is. „Het zal niet gemakkelijk zijn afscheid te nemen van het voetballen. Trainer? Neen, daar heb ik de mentaliteit niet voor. Een soort directeurschap, manage ment, ja, misschien wel die richting uit”. Hij is in voor het systeem, dat Italië en de Italiaanse topclubs al jarenlang heeft gemaakt tot moeilijk te nemen bolwerken, het „catenaccio”. Even wijkt de rust bij Rivera, even bliksemen de ogen en komt ook zijn T<aliaanse aard boven. Hij wil nijdig kwijt: „Het cate naccio maakt voetbal niet onaantrekke lijk. Ik weet dat iedereen in het buiten land er in negatieve zin over denkt, over schrijft en over praat. Maar overal doet men in feite precies hetzelfde. Men noemt het alleen anders.Doelpunten maken is een kunst, maar doelpunten voorkomen is dat ook. En wat is mooier dan bliksemsnelle counters uit een goed georganiseerde verdediging. In Italië lo pen de toeschouwers niet weg. Die blij ven komen. Er zijn dit jaar weer meer toeschouwers op de tribunes geweest dan vorig seizoen. En toch spelen prak tisch alle topclubs in Italië het door vele buitenlanders zo afgekraakte svsteem”. „Nog een koffie”, roept Primo vanach ter de bar. Signor Rivera maakt een ontkennende beweging. Over het wereld kampioenschap en over de directe tegen standers van Italië in de eerste ronde wil Rivera nog wat zeggen. Over Poten, dat een struikelblok kan zijn als de voorbereiding doorkruist blijft worden door blessures. Over Argentinië, dat per traditie goed voetbalt. Ook keihard. „Ge meen?” Neen dat niet. Die jongens laten zich met hun zuidelijk temperament (even lacht Rivera voor zich uit) vaak

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23