K Redactie tv-journaal Parlementariërs dringen aan op erkenning Guinee-Bissau Regering wil Portugal steunen inspraak beloofd TONEELPRIJZEN 1974 UITGEREIKT Kwestie-Daudt stapje Tabakshandel met Rhodesië omvangrijk c Zwartboek: „Martelingen in Zetten PER «K dichter bij oplossing „Drankreclame moet aan banden” EXPORT JONGE JENEVER I Sfed fej 1 ANTI-APARTHEEDSBEWEGING ègwj w|| igggil F ZATERDAG 1 8 MEI 1974 BINNEN- EN BUITENLAND □on DRANKBESTRIJDERS I (Vervolg van pag. 1) (Van onze correspondent) in fles of stenen kruik (Van onze correspondent) DEN HAAG Nederland is be reid de mogelijkheden te onder zoeken om steun te verlenen aan Portugal als het democratiserings proces en de politiek ten aanzien van de Portugese overzeese gebie den zich positief ontwikkelen. Dit staat in een gisteren door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken uitgegeven communiqué, waarin de recente ontwikkelingen in Portugal „bemoedigend” worden genoemd. F hi br s dat nu de eer vei coa ral vai we Bo: L n Penibel DEN HAAG De Belangenver eniging Minderjarigen (BM), die vrijdag de Heldringstichtingen te Zetten (Gld.), een kinderbescher- mingstehuis voor meisjes tussen 8 en 18 jaar, heeft bezet, heeft gelijk tijdig met deze actie een zwartboek over de inrichting onder de titel „Zetten, zat, gezeten” gepubliceerd. De BM beschuldigt de leiding van de Heldringstichtingen ervan dat martelen van pupillen met isoleer cellen, koude douches, dwangbui zen en „platspuiten” (toedienen van kalmerende middelen) tot de dage lijkse praktijk van de inrichting be hoort. Resultaten Uw keus hangt af van Uw persoonlijke smaak. 1 Jl Chaos DE KUYPER EXPORT met het Certificaat van Zuiverheid, JONGE JENEVER door The Royal Institute’ of Public Health Hygiene te Londen Isoleercel W|CVan nnzp rnrrpsnnndpntA dac'tftiir Dick Sir (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) 1695 ANNO k d Staatssecretaris Klein vindt, dat door gegaan moet worden met het invoeren 1 Met de wijziging van de leeropdrach ten wordt beoogd duidelijk te bepalen welke de hoofdvakdocenten zijn met hun specialisatie voor een nieuw onder wijsprogramma. Dit programma geeft vorm aan behoeften, die in de subfacul teit leven. zon op Maan op 21 21 20 20 21 18 20 19 21 20 14 23 24 19 20 22 21 19 24 21 17 24 24 22 22 27 24 25 17 20 23 24 21 21 13 20 21 21 26 uur uur uur uur uur uur Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) zal mogelijk op zeer korte ter mijn naar Portugal gaan voor overleg met zijn ambtgenoot Soares. Minister president Den Uyl heeft dit gisteravond, na afloop van het wekelijks kabinetsbe raad, meegedeeld. ke ke st; Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Insbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tunis licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. onbew. licht bew. onbew. onbew, regen onbew. onbew. half bew. licht bew. onbew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew, onbew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. o o o ozo o no ono o no o zzo zo zw nno ono o o ono nnw ono zzw nnw wnw zzw ono windst. z wzw nno zo zzw nw windst. wnw wnw no nno nno wnw B alle nu dru gen stel teit de lier Boi I zet va tee sit hei lijl tei nis S et st bi st ri ti s; zi h P n b van de WUB-structuur. De raad van de subfaculteit is de enige, die kan en moet beslissen over de instelling van vakgroe pen. nc W' gr zi d( g« S< h< v< g( Bc „ei m o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o 3 o o o o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o Dr. Klein heeft dit het college van bestuur van de Universiteit van Amster dam bericht. De moeilijkheden ontston den toen prof. Daudt aan zijn leerop dracht ontleende het voor het zeggen te hebben in de sub-faculteit en voor alle vakgroepen, wat de uitvoering van de wet op de universitaire bestuursvor ming (WUB) in de weg stond. De leerop dracht zal worden gewijzigd. Voor prof. Daudt luidde hijde wetenschap der politiek. Het college van bestuur heeft voorgesteld hiervan te maken: algemene theoretische politicologie, alsmede poli tieke stelsel. Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen zal er aan meewer ken dat de leeropdrachten van de hoofd vakdocenten worden veranderd. Alleen prof. Daudt is het hiermee niet eens. De andere drie hoogleraren hebben wel met de voorgestelde wijzigingen ingestemd. De aanvraag voor een nieuw hoofdvak, politiek gedrag in grote groepen, zal op de gebruikelijke wijze worden behan deld. Voorts zal de subfaculteit vakgroe pen moeten instellen. Een kwade kant van de kinderbe scherming noemt Eric van Ingen ook het feit dat de schuld altijd bij de kinderen wordt gezocht. „Nog afgezien van het feit dat de kinderen bijna nooit door eigen toedoen in een penibele situ atie zijn geraakt, vind ik dat je niet primair naar de schuldvraag moet zoe ken, maar naar een goede oplossing. De heer Maas is benieuwd naar het standpunt van de Nederlandse regering. Hoopvol is hij evenwel niet, omdat de minister van CRM onlangs zelfs geen bezwaar bleek te hebben tegen het „aan haken aan een bestaande reclamecam pagne door rijksinstellingen als daartoe de gelegenheid wordt geboden. (Ter in formatie: het betrof vragen van het Kamerlid Voogd over de reclame voor Grolsch bier en de Ter Borchtentoon- stelling in het Haagse Mauritshuis - red ANP). De heer Maas is huiverig voor dit soort sponsoring. HILVERSUM Carel Enklaar, hoofd programmadienst NOS-televisie, heeft de redactie van het tv-journaal tot rust gemaand. Hij deed dit per telexbrief vanuit de West, waar hij op dit moment is. De journaalredactie is zich op dit moment over de opvolging van hoofdre- In „De Oosterpoort” in Groningen zijn gisteren de toneelprijzen 1974 uitgereikt. Van links naar rechts: Edmond Claessen (voor zijn vertolking „De griffier ligt”), Sjoukje Hooymaayer (voor haar butler- rol in „Kleine Alice”), Sacha Bulthuis (voor haar vertolking van „Jo” in „Een vleug van honing”) en Siem Vroom (we gens de rol „Claudius” in „Ik, Claudi us”). DEN HAAG (ANP). De problemen rond prof. Daudt op de subfaculteit der algemene politieke en sociale weten schappen aan de universiteit van Am sterdam zijn een stapje dichter tot een oplossing gebracht. De 1000 leden tellende Belangenver eniging Minderjarigen waarvan ’t groot ste deel bestaat uit (ex)-tehuisbewoners en „een enkele verdwaalde hulpverle ner”, heeft in de drie jaar van haar bestaan al heel wat overleg gepleegd en acties gevoerd, die bijna steeds tot posi tieve resultaten leidden. Bovendien wer den demonstraties gehouden voor het ministerie van justitie, tijdens het kin- derrechtercongres in Den Haag en op een hoorzitting van de vaste kamercom missie van justitie. De BM protesteert er tegen dat de pupillen geen ontwikkelingskansen krij gen. „In Zetten wordt meer afgeleerd dan aangeleerd”. De strafmethoden be vorderen, aldus de BM, niet bepaald de vertrouwensrelatie met de psychiater of de groepsleidster. Ook heeft de BM kritiek op het stren ge regime en de afgelegen ligging van de inrichting, die onpraktisch is en ver vreemdend werkt. „Het is de bedoeling van elke inrichting, ook die van Zetten, de inpassing in de samenleving te bevor- Mm Mtnvit«aur hw*« I De afgevaardigden uit Noorwegen. De nemarken, Engeland, Zwitserland en België, die naar Den Haag kwamen op uitnodiging van de Tweede-Kamerleden R. ter Beek (PvdA) en mr. J. N. Schol ten (ARP), dringen er bij de Portugese regering op aan onmiiddellijk onderhan- delingen te beginnen met de bevrijdings bewegingen in Angola en Mozambique. Ze vinden ook dat hun regeringen more le, politieke en materiële steun moeten geven aan de bevrijdingsbewegingen en de republiek Guinee Bissau economische steun moeten verlenen. De parlementariërs, die in hun landen actie gaan voeren in de zin van deze verklaring, spreken ten slotte hun ver trouwen uit in Mario Soares, de nieuwe Portugese minister van Buitenlandse Za ken, die zich herhaaldelijk voor erken ning van Guinee Bissau heeft uitgespro ken. Andere grote Nederlandse afnemers zoals Philip Morris en Douwe Egberts hebben volgens het AABN-rapport di recte verbindingen met Rhodesië door de bemiddeling van de TEIC. De AABN heeft bijvoorbeeld een afschrift van een telexbericht van de TEIC naar Rhodesië gezonden waarin om toestemming wordt gevraagd om tabak, bestemd voor Dou we Egberts, te verpakken. De anti-apartheidsbeweging beschikt ook over een document waaruit blijkt dat Mees en Hope een garantie voor een bedrag van ruim 300 miljoen voor Van Beek NV verschaft aan de Rhodesische Bank Federation. deren, maar dat zal op deze manier nooit gebeuren en het zal dan ook wel een onoplosbaar probleem blijven”. De integratie met de naaste omgeving van Zetten lukt, aldus de BM, niet zo best Die wordt vrijwel onmogelijk gemaakt doordat de omgeving van Wageningen en Zetten een weinig tolerante bevolking telt, die „de kinderen brandmerkt als hoeren en sletten”. HEERENVEEN. Het wordt hoog tijd de vraag aan de orde te stellen of niet paal en perk moet worden gesteld aan de opdringerige reclame voor het gebruik van alcoholhoudende dranken, met name via de Ster-uitzendingen voor radio en televisie. Dit zei gisteravond de heer M. J. Maas, voorzitter van de Algemene Ne derlandse Drankbestijders Organisatie (ANDO) bij de opening van de leden raadsvergadering in Heerenveen. 1.33 uur en 13.57 9.29 uur en 22.04 De regering, die in de eerste plaats denkt aan hulp in EEG-verband, hoopt dat de nieuwe Portugese r egertog zijn belofte inzake „vrije verkiezingen binnen twaalf maanden” zal inlossen en zich bij de aanpak van het probleem van de overzeese gebieden zal baseren op het externe zelfbeschikkingsrecht en het recht op volledige onafhankelijkheid. In het communiqué wordt de ernst waarmee de Portugese regering voorne mens is het complex van problemen waarvoor zij zich ziet gesteld, aan te pakken „alleszins verheugend” genoemd. In een verklaring, die gisteren werd uitgegeven na een tweedaagse conferen- bacco Export and Import (TEIC) te Amsterdam, een van het Rothmans-concern. WWE JENEVER 11 .iut. V/Z tie van tien parlementariërs uit zeven Westeuropese landen in Den Haag, wor den de Westeuropese landen opgeroepen tot economische hulpverlening aan Por tugal, mits de Portugese regering het democratiseringsproces voltooit en het recht op zelfbeschikking en onafhanke lijkheid van de volken in de Afrikaanse koloniën erkent. De parlementariërs socialisten, christen-democraten en liberalen die al geruime tijd van mening zijn dat hun regeringen te laks zijn met de erkenning van de vorig jaar september uitgeroepen staat Guinee Bissau, pleiten in hun slot verklaring voor onmiddellijke erkenning van de onafhankelijkheid van deze West- afrikaanse Portugese kolonie. Dat deed zij rechtstreeks en passeerde daarmee zowel haar hoofdredacteur, die nog tot 1 juli zou aanblijven, als het hoofd van de programmadienst, onder wie het journaal ressortéert. Dat zinde Enklaar niet en schriftelijk maande hij de redactie aan kalm te blijven tot woensdag, want dan is Enklaar weer terug. De waarnemend programmacom- missaris drs. M. Dijkstra, heeft de jour naalredactie reeds inspraak beloofd bij de benoeming van een nieuwe hoofd redacteur. Ook de radionieuwdienst van het ANP is op dit moment in het nieuws. De omroepvakbonden hebben het ANP in Den Haag voor de rechter gedaagd .om dat de redacteuren van de nieuwdienst nog niet worden gehonoreerd volgens een functle-indeling zoals die door func- tie-analisten was geadviseerd. De bonden hebben inmiddels het ANP in gebreke gesteld. Daarom moet U echt eens De Kuyper Export Jonge Jenever proeven 'n Zuiver natuurprodukt De kans is groot dat het nèt de borrel is, die U het lekkerst vindt. Het is volgens Van Ingen Schenau en De Groot met de rechten van minderja rigen droevig gesteld. Maar met de rech ten van degenen die in een kindertehuis terecht komen is het nog veel slechter gesteld. Wat de BM wil is met name opkomen voor de rechten van de 12.000 tehuisbewoners van 0 tot 21 jaar in de 250 kinderbeschermingsinrichtingen, waarvan er 240 in particuliere handen ziin en de rest door het rijk wordt bestuurd. De kinderbescherming in haar totali teit komt op Eric van Ingen Schenau (27) en Huig de Groot (22), twee leden van de Belangenvereniging Minderjari gen, die in 1971 is opgericht en vooral vakbond van en voor minderjarige te huisbewoners wil zijn, over als „een chaos van juridische maatregelen, van voogdij verenigingen die bepaald niet op timaal functioneren, van (doorverwij zende instanties, die de minderjarigen in de inrichtingen plaatsen en waarvan ook een inrichting als de Heldringstichtingen afhankelijk is”. „Het grootste bezwaar dat wij tegen de kinderbescherming In Nederland heb ben, is dat zij zo betuttelend en bevoog dend werkt, zowel materieel (je krijgt minder zakgeld als je je minder goed gedraagt) als immaterieel (het niet kun nen meebeslissen over de eigen toe komst). Alle beslissingen worden over de hoofden van de minderjarigen heen ge nomen door besturen, directies, groeps leiders, voogden en voogdessen en de kinderrechter”. DEN HAAG „Wij beschikken over sterke aanwijzingen dat Nederlandse ta- baksimporteurs op zeer grote sdiaal handel drijven met Rhodesië.” Dat zei Berend Schuitema, secretaris van de An- ti-Apartheids Beweging Nederland AABN over de Nederlandse rol in de publicatie van een lijvig rapport van de sters en ex-bewoonsters van de Zettense inrichting, die vertellen over hun erva ringen in het tehuis. In deze brieven wordt o.m. melding gemaakt van het verbod om zelf brieven te openen, ge voelloos en onpersoonlijk optreden van leiding en groepsleiders, dictatoriaal op treden van het personeel, pogingen om meisjes uit te horen, de kille atmosfeer, het doorzoeken van tasjes op verboden artikelen, enz. dacteur Dick Simons aan tiet beraden en richtte in verband daarmee een schrij ven aan de Raad van Beheer. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Droog en zonnig, Weinig verandering in tem peratuur. Aantal uren zon: 5-15. Minimum tempera tuur: omstreeks 9 graden. Maximum tempera tuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. WEERRAPPORTEN uur onder 18.02 uur AABN over de Nederlanse rol in de illegale handel met tabak uit Rhodesië. De AABN stelt in dit rapport dat van de circa 30.000 ton ruwe tabak die Rhodesië vorig jaar wist te exporteren, 10.000 ton (ter waarde van ruim 400 miljoen gulden) door Nederland is inge voerd. Dit gebeurt door de Rhodesische tabak eerst naar Zuid-Afrika of Mozam bique te exporteren, aldaar van de beno digde (Zuidafrikaanse en Portugese) do cumenten te voorzien, zodat de herkomst niet meer te achterhalen is, en dan naar West-Europa te vervoeren. De AABN eist van de regering een algehele stopzetting van de invoer van tabak uit Rhodesië, Zuid-Afrika, Angola en Mozambique. Het leeuwedeel van de 10.000 ton Rhodesische tabak die Nederland invoer de werd volgens het AABN-rapport geïmporteerd door twee bedrijven, A. L. van Beek NV te Rotterdam en de To- Company onderdeel Via Van Beek betrekken onder andere Van Nelle, Niemeyer, Gruno en Tunnac Rhodesi- srtie tabak, aldus de AABN. Functiona rissen van Van Beek en de TEIC zijn respectievelijk voorzitter en secretaris van de Nederlandse Vereniging van Ta bakshandelaren. De enige Jonge Jenever ter wereld Tijdens een to de lunchpauze ia de Oranje-kazeme to Schaarsbergen gehou den WDM-actie uit protest tegen de omstreden compensatieregeling zijn gis teren volgens de VVDM vijftien dienst plichtige militairen door de marechaus see voor verhoor aangehouden. De de monstranten hadden vlak voor het mid- dagappel voor de ramen van een lege- ringsgebouw spandoeken opgehangen met protestleuzen. Inmiddels zijn tachtig dienstplichti gen van de Bemhardkazeme in Amers foort die vorige week drie dagen licht arrest kregen omdat ze aan een „com- pensatiedemonstratie” hadden meege daan tegen hun straf to beklag gegaan. De provincie Noord-Brabant gaat akkoord met de bouw van een nieuwe Maasbrug onder de gemeente Megen. Hoewel tegen de bouw van deze brug voornamelijk op milieuhygiënische gron den van verschillende zijden ernstig be zwaar was gemaakt, bleek dat men tij dens de vergadering hierover in de Pro vinciale Staten weinig moeite had tot overeenstemming te komen. De provin cie Noord-Brabant heeft van de Staten toestemming gekregen zich garant te stellen voor betaling van rente en aflos sing tot een bedrag van 25 miljeen gulden, geld dat de Stichting Maasbrug Megen nodig heeft om de leningen aan te gaan die voor de bouw van de brug nodig zijn. Volgens CHU-leider Kruistoga zal het kabinet-Den Uyl nooit inzet kunnen worden van nieuwe Tweede-Kamerver- kiezingen. Het kabinet is volgens hem zo ver verwijderd van enkele programma punten van de christen-democraten dat deze partijen nooit hun verkiezingssuc- ces kunnen laten afhangen van het op treden van het kabinet-Den Uyl. Prins Bernhard heeft n.a.v. het be sluit van het bestuur van de Nederland se Vereniging voor Bontpromoöon geen bont te verwerken die van dieren komt die met uitsterven worden bedreigd, deze vereniging een telegram met gelukwen sen gestuurd. De prins sprak in het telegram zijn blijdschap uit over het besluit-Hij zei te hopen dat het in ande re landen zou worden nagevolgd. De NOS zal vanavond na AVRO’s Sportpanorama om tien voor elf via Nederland 2 een vijftien minuten du rend programma uitzenden dat is gewijd aan de uitreiking van de Televizierring aan Willem Duys. Volgens de PPR-Kamerleden me vrouw Van der Heem en Jurgens is de „Nederlandse Volks Unie” in strijd met de openbare orde en is zij aan te. merken als een verboden vereniging. Ze hebben minister Van Agt van Justitie gevraagd een onderzoek in te stellen. Aanleiding is de verspreiding van een pamflet van de vereniging onder de titel „Den Haag moet blank en veilig blij ven”. Daarin wordt de bevolking van Den Haag opgeroepen de stad „te bevrij den van de plaag van Surinamers en Antillianen”. Vier Kamerleden hebben staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid gevraagd de oprichting te verhinderen van een abortuskliniek in de Zeeuws- vlaamse plaats Groede. Er zou twijfel bestaan aan de noodzaak tot oprichting van deze kliniek. Wim Bary, directeur van het cultu reel centrum in Maastricht is met in gang van 1 september benoemd tot di recteur van de gemeentelijke dienst voor cultuur in Amstelveen. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben een gift gedaan t.b.v. de Euro- actie SOS-Sahel. Dit heeft de RVD mee gedeeld. Leden van zeven verschillende frac ties uit de Tweede Kamer menen dat alles in het werk moet worden gesteld om te komen tot goedkeuring van de VN-verdragen inzake mensenrechten. Ze hebben de ministers van Buitenlandse Zaken en Justitie gevraagd een voorstel tot goedkeuring van deze verdragen nog dit parlementaire jaar in te dienen. De eieren die de ooievaars in de diergaarde Blijdorp in Rotterdam een maand geleden hebben gelegd, zijn spoorloos verdwenen. In de plaats daar van ligt nu een eendeëi in het nest, waarop de ooievaar zit te broeden. Een woordvoerder van de dierentuin acht het uitgesloten dat een mens eieren heeft weggehaald.Hij verdenkt de in de buurt rondzwermende meeuwen. Huisartsen, specialisten, postkandi- daatsstudenten en andere belangstellen den zullen zich volgende week woensdag op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam bezig houden met de verschillende as pecten van migraine en verwante hoofd pij nen. In het algemeen worden, volgens het BM-zwartboek, in de Heldringstichtingen na ongezeggelijk gedrag t.o.v. de leiding, weglopen, pesten, slaan, bij een ander op de kamer zitten, te laat komen, slechte tafelmanieren, telefoneren, vloeken en dingen kapot smijten, de volgende straf fen toegepast: naar kamer sturen, vroeg naar bed, deur op slot doen, isoleren in cel, ergens anders eten, wasknijpers ma ken, een bepaalde periode iets niet mo gen doen of dingen afpakken. Het toe passen van wat de BM „martelingen” noemt speelt zich doorgaans in het ver borgene af. „Deze praktijken worden niet opgetekend en voor zover wel opge tekend verborgen gehouden, zodat een beetje behoorlijk statistisch onderzoek niet mogelijk is”. Straffen als isoleercel, koude douche, platspuiten en onrustband worden in het algemeen gegeven als men niet wil werken, wil weglopen (of is weggelopen), niet mee wil doen aan groepsactiviteiten, geen medicijnen wil innemen of anderzins „dwars” ligt. Verder bevat het zwartboek verschil lende persoonlijke brieven van bewoon- ZONDAG 19 MEI 4.41 uur onder 20.33 3.04 uur Zon op Maan op MAANDAG 20 MEI 4.40 uur onder 20.34 3.30 uur onder 19.20 ZONDAG 19 MEI Hoog water 2.15 uur en 14.39 Laag water 10.15 uur en 22.45 MAANDAG 20 MEI ■oog water Laag water

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2