Accent Schmidt Vergissingen oorzaak Koeweit bestelt ramp met Toepolev op economie Vanaf dinsdag in België 120 km Nek-aan-nek-race voor het Elysée wordt morgen beslist per uur wapens Kissinger: „Amerikaanse aanpak in Midden-Oosten” Dokwerkers in Lissabon 99 99 ïl Newsweek uit geheime rapporten SPOOKBEELD COMMUNISME NIET MEER ZO AFSCHRIKWEKKEND Bomexplosie in rechtszaal I i Lnï ERD Avi IS MEI 1374 BINNEN* EN BUITENLAND Ingekankerde vrees Sterker Betoging Weersatelliet kwam niet in goede baan „Vijftig doden” Onmogelijk o 4 Ooi Syrië „Toestel neergehaald l'j N* (Van onze redactie buitenland) Duitsland een Boven: Valéry Giscard d’Estaing. Onder. Francois Mitterrand. JI BEIROET (Reuter en DPA) Is raëlische gevechtsbomménwerpers hebben ook gisteren weer aanvallen gedaan op Libanees gebied bij de Syrische grens. De toestellen vlogen laag over Palestijnse vluchtelingen kampen onder de rook van Beiroet. Syrië maakte bekend dat enkele Israëlische toestellen boven Zuid- Libanon werden onderschept en één toestel is neergeschoten. frac- m dat gesteld an de en. Ze landse jorstel >n nog cultu- et in- tot di st voor stellen van de geldstabiliteit. „Continuï teit en concentratie” was de slogan uit de regeringsverklaring, die bondskanse lier Helmut Schmidt gistermiddag in de Bondsdag aflegde. Libanon schat dat er zeker vijftig doden en 250 gewonden zijn. Giscard d’Estaing zou de stijl van de Vijfde Republiek dan zeker wat Deze conclusie trekt het Amerikaanse weekblad Newsweek uit geheime rap porten van de gemengde Frans-Russi- sche onderzoekcommissie, die noch de Franse, noch de Russische autoriteiten openbaar gemaakt willen zien. De commissie gelooft niet dat de Rus sische piloot Kozlov met het toestel, dat de tegenhanger is van de Frans-Britse Concorde, manoeuvres heeft willen ma ken die de capaciteiten van het vliegtuig te boven gingen. Wel maakte Kozlov een ernstige fout door met het vliegtuig te landen op de verkeerde landingsbaan. candi- ellen- •nsdag srdam Ie as- ioo£d- iden en schrij- ■nhard Euro- mee- aatsse- ndhetd aderen jeuws- twijfel ichting iet be- srland- n geen 1 komt d, deze ikwen- in het er het ande-. f ia de geheu gen de jn gis- dienst- jehaus- De de- et rnid- n lege- hangen isseerde sur, die als het onder t zinde nde hij 'en tot r weer nacom- e jour- iofd bij hoofd- ga zal kunnen terver- hem zo amma- en dat igssuc- ret sp et ANP ws. De tNP in ?d ,om- wdienst volgens r func- bonden gebreke iVRO’s elf via Mi du- gewijd ierring - plicbtl- Amers- n licht „com- meege- :gaan. t gaat nieuwe Megen. e brug e gron dig be ien tij- ie Pro- lad tot provin- Staten ■ant te i aflos- niljeen lasbrug en aan e brug Het spookbeeld of angstvisioen van het communisme waaraan de gaullis ten sinds 16 jaar bijna al hun stem busoverwinningen goeddeels te danken hadden, verliest zo, lijkt het, toch wel iets van zjjn afschrikwekkend effect. Erkent moet worden dat Giscard de rode boeman ook maar vrij spora disch ten tonele heeft gevoerd. Nietteemin is nog lang niet zeker dat de ingekankerde vrees voor fun damentele en structurele veranderin gen in de Franse samenleving toch niet tot gevolg zal hebben dat zelfs de kleine man die nauwelijks iets te verliezen heeft, uiteindelijk maar lie ver wedt op het paard van het recht se behoud. Sidon, in Zuid-Libanon gelegen na een luchtaanval van Israëlische straaljagers. Van een groot flatge bouw bleef geen appartement on beschadigd. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL Van dinsdag af mag op de Belgische autosnelwegen en op de wegen met twee maal twee rijvakken 120 km per uur worden gereden. De snelheidsgrens op de secundaire wegen is vrijdagmiddag door de regering op 90 km bepaald. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS Links en rechts lijken zich in de personen van hun respectieve kandidaten Francois Mitterrand en Valéry Giscard d’Es taing tot op het laatste moment in evenwicht te houden. Want donderdagmorgen werden hun kansen door de opiniepeilers opnieuw op 50-50 geschat. De lichte voorsprong van 1 a 2 punten die Giscard in het begin van de week werd toegedicht, zou hij nu dus weer ver loren hebben. Een verlies dat in de toon en de stijl van zijn rede voeringen, verklaringen en ontelbare interviews ook wel te beluis teren en af te lezen valt. Toen de Russiche piloot door de ver keerstoren werd gewaarschuwd, startte Kozlov onmiddellijk door en trok het toestel steil op. Op een hoogte van circa 3000 voet zag Kozlov een Franse Mirage, waarvan de Russische piloot moet heb ben verondersteld dat die op dezelfde hoogte vloog. Hij besloot een diepe duik te maken om een botsing te vermijden. In werkelijkheid vloog de Mirage 600 voet hoger, maar de onderzoekcommissie is volgens „Newsweek” van mening dat de Franse autoriteiten de Miriage hier niet hadden mogen laten vliegen.. Toen de Toepolev aan zijn duikvlucht begon, kwam een nieuwe menselijke factor in het spel. De Russische tweede piloot maakte met een filmcamera opna men van zijn collega Kozlov op verzoek van de Franse televisie, die zelf geen toestemming had gekregen aan boord van de Toepolev te filmen. De tweede piloot zat niet in zijn veiligheidsriemen en schoot vooruit toen het toestel aan de duikvlucht begon. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) regering-Schmidt BEIROET (AFP) Koeweit heeft be halve straaljagers van het type Mirage en helikopters in Frankrijk, ook toestel len van het type Jaguar van Frans- Britse makelij en een Amerikaans net van luchtdoelraketten, radar en alarm systemen besteld, zo heeft de Koeweitse minister van Defensie en Binnenlandse Zaken, sjeik al Sabbah gisteren in een interview bekendgemaakt. De regering heeft dus niet willen toe geven aan de druk van auto-industrie en verenigingen van automobilisten om de snelheidsgrens hoger te bepalen. Voorlo pig handhaaft de regering ook het zware systeem van boetes op te hard rijden, dat de regering als begeleidende maatregel invoerde toen die oliecrisis haar ertoe bracht de maximumsnelheden op 100 en 80 km te bepalen. Wie te snel rijdt moet in de meeste gevallen 340 gulden betalen en dat blijft voorlopig zo. In september zal de rege ring opnieuw bekijken of de nieuwe snelheidsgrenzen al of niet gewijzigd moeten worden en hetzelfde geldt voor de boeten. Gevraagd naar de reden voor de wa- penaanschaffing, zei sjeik al Sabbah dat ze door de huidige situatie werd gedic teerd. in de n een zijn daar- nest, i. Een ht het heeft buurt In de Europese Gemeenschap kan op Bonn worden gerekend bij pogingen om „enige landen” uit de grote economische moeilijkheden te helpen. DEN HAAG De ramp met de Rus sische Toepolev-144, bijna een jaar gele den tijdens de Franse luchtvaartshow op Le Bourget, die het leven eiste van de zes bemanningsleden en zeven inwoners van het dorpje Goussainville, is te wij ten aan „een bizarre reeks menselijke vergissingen en veronderstelde mechani sche gebreken”. veranderen om haar autoritairste trekken prijs te geven, maar in feite zal de grondslag van de Franse con sumptiemaatschappij onder zijn be heer onaangetast kunnen blijven. Met een verkiezing van Mitterrand zouden daarentegen geheel nieuwe bronnen van energie kunnen worden aangeboord. Sociologen hebben al vastgesteld dat de mannelijke bevol king in Frankrijk in meerderheid achter Mitterrand staat, die boven dien op het merendeel van de jongere generatie mag rekenen. Boven de 60 jaar stemt de meerderheid rechts, terwijl ook 52 procent van de vrou wen altijd naar de conservatieve kant overhelt. Indien de stemgerechtigde leeftijd, die in Frankrijk nu nog 21 jaar is, dan ook met drie of slechts twee jaar werd verlaagd, zou de linkse kandi daat met mathematische zekerheid de zege moeten behalen. Na Mitterand heeft nu ook Giscard zich voor zo’n verjonging van het electoraat uitgesproken, doch ook die beloften, die al eerder door de gaul listen waren gedaan, heeft de vroege re regeringsmeerderheid tot dusver nimmer in daden durven omzetten. 1 me- i is de jd met tan te. ng. Ze Justitie stellen, in een le titel blij- g van bevrij- ers en Ten aanzien van die sociale en economische politiek staat Mitterand ongetwijfeld heel wat sterker. Ten eerste was zijn regeringsprogramma al vele maanden geleden opgesteld, al zal het door de energiecrisis dan ook wel vrij ingrijpend moeten wor sen herzien terwijl hem aan de andere kant moedlijk dubbelhartig heid kan worden verweten. Een ander pluspunt dat nog steeds In een Israëlische luchtaanval op Ayta Al-Foekhar, niet ver van de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus, zouden een vrouw zijn gedood en vier personen gewond. De commissie veronderstelt dat de duikvlucht sneller ging dan de piloot wilde, omdat de tweede piloot met zijn volle gewicht op de besturingspanelen terechtgekomen is. Kozlov moest het toestel dus voor de derde maal in zeer korte tijd corrigeren en mogelijk de commissie is daar niet zeker van heeft de Toepolev toen als gevolg van mchanische gebreken niet gereageerd zo als behoorde. Franse deskundigen zouden van mening zijn, aldus Newsweek, dat Kozlov het toestel nog wel tijdig uit de duikvlucht had kunnen krijgen als er niets aan de hand zou zijn geweest. schreeuwden „dood „een gevangenis amTOrhli-ï■F” Dat geluid is nu onmiskenbaar agresssiever geworden nadat de mi nister van financiën zich tot dusver redelijk gehouden had aan de belofte die hij drie weken geleden aflegde, om een voorbeeldige campagne te zullen voeren. Grofheid van woord keus is er bij Giscard, die graag eerder het understatement hanteert, nog altijd niet bij, maar ook als heer kun je natuurlijk toch wel wat de magogie bedrijven En niet ten onrechte heeft de alge meen als onkreukbaar beschouwde ex-premier Pierre Mendes France, die de economische en financiële brains achter Mitterrand vertegenwoordigt, Giscard er dan ook openlijk van beschuldigd dat de talloze beloften waarmee hij onder de kleine luyden, de winkelstand en de ouden van dagen nu nog wat zieltjes probeert te winnen, nauwelijks geloofwaardig zijn, aangezien ze niet becijferd wer den. En bovendien had Giscard, die bijna 16 jaar onafgebroken de sleutel van de staatskas in handen heeft gehad, al die tijd zich nu juist met succes tegen diezelfde sociale verbe teringen verzet Donderdagnacht verdreven Libanese soldaten een Israëlische patrouille die de zuidoostgrens was overgestoken en 300 meter op Libanees grondgebied was doorgedrongen, zo verklaarde het minis terie van Defensie in Beiroet. Schmidt, die er geen twijfel aan liet dat de plaats van bondskanselier Brandt nu is ingenomen door een man voor wie de financiële en economische problemen centraal staan, noemde zijn regerings verklaring „een tussenbalans” van de coalitie van sociaal-democraten en libe ralen. De kern was echter een overzicht van de economische problemen in de wereld en het goede figuur dat de Bondsrepubliek desondanks maakt. Uitvoerig beschreef de kanselier hoe zeer de Bondsrepubliek, die 22 percent van haar bruto-nationale produkt export- teert, afhankelijk is van de economische situatie in de wereld. West-Duitsland heeft een vrije handel nodig, een dege lijk monetair systeem en een goede in ternationale samenwerking. „Protectio nisme is een doodlopende steeg”. Israëlische vliegtuigen vielen ook doelwitten aan de Libanese kant van de berg Hermon aan. Palestijnse kringen zeiden dat ze doelen bil het dorp Kfair aanvielen. Libanese straaljagers stegen op om het tegen de Israëlische toestellen op te nemen, aldus het ministerie van Defensie in Beiroet, maar een treffen vond niet plaats. President Soeleiman Franjieh van Li banon beschuldigde Israel er gisteren van een oorlog te hebben ontketend tegen „humanitaire en morele waarden, Een vijftigtal inwoners van Maalot heeft gisteren betoogd voor het gebouw van de Knesset in Jeruzalem. Zij eisten krachtiger veiligheidsmaatregelen in de stad waar woensdag 28 mensen door een Palestijnse guerilla-aanval om het leven kwamen. Enkele vrouwen aan de terroristen” en voor terroristen is een gastenverblijf”. Een delegatie werd later ontvangen door de voorzitter van de Knesset, Yeshaya- hu. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken dr. Henry Kissinger heeft gisteren „een Amerikaanse aanpak” voorgesteld om de impasse tussen Israel en Syrië over troepenscheiding op de hoogvlakte van Golan te doorbreken. De minister ontmoette al een paar uur nadat hij uit Syrië was teruggekeerd in Israel, premier Golda Meir. Een uur later had hij een ontmoeting van twee uur met het hele Israëlische onderhan- delingsteam en vervolgens begaf het Is raëlische kabinet zich in vergadering, alvorens het aanbreken van de Sabbat het werk opschortte. Een woordvoerder van Kissinger en Israels minister van Voorlichting Peres bevestigden dat „enkele Amerikaanse voorstellen” aan de orde zijn geweest. In Washington is gisteren bekendge maakt dat minister Kissinger morgen naar Washington terugkeert. Op weg daar naar toe zal hij korte tijd in Bonn en Londen verblijven. Kissingers ministerie wees erop dat de minister dinsdag en woensdag in Was hington als gastheer moet optreden van de jaarvergadering van de centrale ver- dragsorganisatie, waarvan Amerika, En geland, Turkije, Iran en Pakistan lid zijn. Bovendien verwacht Washington be zoeken van secretaris-generaal Luns van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en de ministers van Buitenlandse Zaken van Spanje en Japan. Minister Kissingers laatste bemidde- lingsreis in het Midden-Oosten heeft drie weken geduurd. POTCHEFSTROOM (AP) Een Zuidafrikaanse blanke mijnwerker die een boete had gekregen van bijna 190 wegens te hard rijden heeft gisteren in het gerechtsgebouw in Potchefstroom een bom tot ontploffing gebracht waar door hij zelf en een advocaat om het leven kwamen. - - CAPE KENNEDY (AFP) De nieu we weersatelliet SMS-1, die de Verenig de Staten donderdagnacht lanceerden vanaf de basis Cape Kennedy in Florida, is in moeilijkheden, zo heeft een woord voerder van de NASA gisteren meege deeld. Gebleken is, dat de tweede trap van de satelliet niet zo lang brandde als was voorgenomen, zodat de SMS-1 niet •n de jewenste baan gekomen is. Vanmorgen zou geprobeerd worden een koerscorrectie uit te voeren. De satelliet heeft de NASA 23,6 mil- In Lissabon zijn dokwerkers in sta king gegaan. „Het is de eerste keer”, aldus de stakers, „dat we allemaal tegelijk staken’’. In de droogdokken van de Portugese hoofdstad werken in totaal 8300 dokwerkers. op de linkse rekening kan worden geschreven, is dat zich tussen Mitter rand en zijn machtige communisti sche bondgenoten nog niet één wan klank heeft voorgedaan. De commu nistische secretaris-generaal Georges Marchais heeft nu voor het eerst zonder aarzelingen al zijn kaarten op een linkse stembusoverwinning gezet, waarvoor hij bereid blijkt steeds ho gere offers te brengen. Zo heeft hij donderdag meegedeeld dat de communisten zich tevreden zullen stellen met slechts 6 7 technische portefeuilles in een even tuele linkse regering, waarin ze dus geen enkele politieke sleutelpost op binnen- of buitenlandse zaken, defen sie of zelfs onderwijs denken op te eisen Met de EEG-bondgenoten zal nadruk kelijk over maatregelen worden gespro ken. „Het herstel van de economische stabiliteit moet echter door de regerin gen en de parlementen in hoofdzaak in hun eigen landen tot stand worden ge bracht”, aldus de kanselier. De situatie in de Bondsrepubliek zelf noemde hij goed, ondanks de buitenge woon hoge en snelle stijging van de grondstof prijzen. De verbruikersprijzen zijn, in vergelijking met het vorig jaar, de afgelopen maanden 7,1 percent hoger geweest. Dit is een succes, aldus Schmidt, dat geen enkel ander land heeft kunnen boeken. Ook op het punt van werkloosheid zou Duitsland een goede beurt maken. Ook dit jaar zal het reële inkomen stijgen, zo belooft de regeringsverkla ring. Voor volgend jaar, als een belas tinghervorming en bovendien een nieuw systeem voor kinderbijslag van kracht zijn geworden, geldt dat een eenvoudig huishouden er alleen al daardoor netto 4 percent beter op zal worden. Vijf belangrijke ontwikkelingen wil de nieuwe regering in elk geval tot stand brengen 1. De hervorming komstenbelasting. 2. De wet op de medezeggenschap in de grote bedrijven, die in een bijna gelijke verdeling van de invloed tussen kapitaalbezitters en werknemers voor ziet. 3. Een herziening van het bodemrecht, die het brede lagen van de bevolking mogelijk moet maken om gemakkelijker eigendom te verwerven. 4. Belangrijke wetten ter verbetering van de milieubescherming moeten wor den aangenomen. 5. Verbetering van de beroepsoplei ding, o.a. door het aantal opleidings plaatsen in de bedrijven te vergroten. de wet en de logica”. Hij hekelde de volgens hem onverschilligheid in de we reld voor „Israels barbaarse handelin gen”. In Sidon woonde een grote menigte de gemeenschappelijke begrafenis bij van zeven Libanese en Palestijnse slachtof fers van de Israëlische aanvallen op donderdag. Precieze cijfers over het aan tal doden en gewonden op donderdag zijn nog steeds niet bekend, maar radio van loon- en in- Zoals de stukken nu liggen, is het dan ook onmogelijk een redelijke voorspelling over de uitslag van mor gen te wagen. De 12 percent van de stemgerechtigde Fransen die, volgens de opiniepeilingen, hun keuze tot op het laatste ogenblik nog altijd niet hadden bepaald, zullen morgen de doorslag moeten geven. Tenzij het moederland de weeg schaal precies in evenwicht zou hou den, in welk geval de laatste overzee se gewesten van Frankrijk met hun 800.000 stemmen zullen mogen uitma ken of het land de komende zeven jaar door een linkse of een rechtse president geregeerd zal moeten wor den. Helaas behoren nog heel wat van die zwarte stemmers tot het miljoe nenleger der analfabeten, wat voor die laatste eventualiteit het vooruit zicht nog wat minder geruststellend maakt. BONN. De regering-Schmidt wil alle kracht concentreren op datgene wat nu kan worden verwezenlijkt. De na druk zal vooral liggen op de werkgele genheid en op het stap-voor-stap her- L ■Hl «Mfe

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3