NIERSTICHTING GEEFT VOORLICHTING IN ZEEWEG ZIEKENHUIS TE VELSEN kunnen in sport week ’s Lands gymnastiektop toonde Zeewijksporthal ■R of stem VVD Lijst 3 PRESTATIELOOP MET 160 DEELNEMERS PROGRAMMA JUBILARIS G. BONNEMA ONDERSCHEIDEN ft-, 1H I A PLAATSELIJK NIEUWS 19 74 zate RDAG 1 8 M E I ELS gaat 11909 iCUS edrijf door Ko van Leeuwen Dtheer Prachtige overwinning leven te houden”. Aan wennen Veertien uur r, telef. irlem. s- mt te I 118. Velsen-Zuid Wijk aan Zee DE ONTPLOOIING VAN HET KIND VOOROP... hoewel ze erg veel grappen maken over hun situatie, dien je daar toch zeker de ernst achter te voelen. Want het is niet niks, als je moet vernemen dat je nieren niet meer functioneren.dat je moet leren aanvaarden dat je leven voortaan afhankelijk is van het gebruiken van een kunstnier. Ja, daar moet zo iemand dan mee leren leven. Be seft dan ook steeds dat die nierdia- om hem in Beverwijk Bakkum O n bij HAARLEM/IJMOND „Blijk baar wen je aan geweldig veel. De r.ensen die bij ons op de nierdialyse komen, zitten daar voor hun hele verdere leven mee wanneer zij niet in aanmerking kunnen komen voor transplantatie. Maar als ze hier een paar maal geweest zijn, en ze ko men over de ergste schok heen, dan blijkt eigenlijk pas hoeveel een .mens wel kan incasseren. Maar Heemskerk Beroep opgeven Uitgeest Driehuis Santpoort Velsen-Noord Umuiden f ■Bs? ft *1 -f fv of transplantatie? Leven met een kunstnier 65941. laatstgenoemde een een patiënt. Men wil hièrvoor een pa- (Van een medewerker) G. A. Schoonkind Gereformeerde Organisatie Helmstraat, Zeewijk Sportpark 11, Zaandam, Hoofddorp. e I 1 5 Engelse mijlen. In de sporthal was even eens een hoogtepunt te beleven, de gym- na&tiektop uit het land liet een stamp volle hal smullen van flonkerende de monstraties. heeft hek en s ontrol n. Tel. breking des broods, donderdag 19 uur: bij belbespreking. Oud-Katholieke Kerk, Adelbertuskerk. Sparrenstraat, 10 uur: Hoogmis. Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk. 9 uur: H. Keuter (morgen-gebed) 10 uur: Opendeurdienst met J. Luikinga (Haarlem) en 15 uur dienst voor geeste lijke gehandicapten met L. C. Brezet en P. J. Loos. lezing: „Geen deel van de wereld In navolging van Christus”, 16 u. wachtto renstudie; dinsdag 19.15 u. theocratische bedieningsschool. 20.15 u. dienstvergade- ring. R.-k, Kerk. H. Odulphus, Odulfstraat, zaterdag 19.15 u„ zondag en donderdag 9.30 en 11.30 u. De WD vindt dat gemeenteraad en leerkrachten er bij hun verantwoorde lijkheid voor het openbaar onderwijs van uit moeten gaan dat de ontplooiing van het kind voorop Staat. Van Tuyllweg4, Velsen-Zuid, 02550-15424 Financiële consequenties heeft het ook voor Klaas Rodenburg gehad. Het is ziektewet voor hem geworden. Tenslotte zegt hij: „M’n gezin moet er gewoon aan wennen. Ze moeten je niet als patiënt beschouwen. Maar ja, telkens word je met je neus op de feiten gedrukt. Va kantie van een paar weken kan niet meer en als m’n kinderen zeggen: Pa zullen we effe een balletje trappen dan gaat dat niet.” Er zijn verschillende mogelijkheden voor nierpatiënten om van de kunstnier gebruik te maken. De drie onderscheiden vormen zijn Centrumdialyse, Hoteldialy- se en Thuisdialyse. Bij Centrumdialyse komt de patiënt tweemaal per week een avond en een nacht per behandeling 14 uur in het ziekenhuis op de afdeling nierdialy- se te liggen. Daar wordt het lichaam aangesloten op de kunstnier. Populair gezegd komt het er bij gebruik van de kunstnier op neer dat de nierfunctie door filtrering van het bloed buiten het lichaam wordt overgenomen. Het bloed verlaat door middel van een slang het lichaam, wordt haar de kunstnier ge voerd, een apparaat dat er uitziet als een enkele decimeters lange koker met een diameter van ongeveer acht centi meter. Door een tweede slang wordt het bloed weer in het lichaam gebracht. Die spoeling gaat in vrij hoog tempo en wordt gedurende veertien uur voortge- ZONDAG 19 MEI 10.0018.00 uur: Sporthal Zeewijk. Basketball senioren. Organisatie: Exerci- tia. Deelnemenden: Akrides. 18.3023.00 uur: Sporthal Zeewijk. Zaalvoetbaltoernooi Finale. 10.0016.00 uur: Noordzeekanaal. Roeiwedstrijden De Stern. Deelnemen den: Olympus en de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging. doeling is het publiek vertrouwd te ma ken niet de noden van de nierpatiënt en met de doelstelling van de Nierstichting. Het gesprek met dokter Roodvoets en twee dialysepatiënten in het Centrum leert dat de man in de straat eigenlijk aog maar erg weinig afweet van de moeilijkheden dje ontstaan wanneer de nieren het er bij laten. Dokter Rood voets: „De nierdialyse grijpt in zeer belangrijke mate direct in bij iemands leven. Die kan bijvoorbeeld geen zwaar lichamelijk werk meer verzetten. Voor iemand die het met z’n handen moet verdienen komt de slag dus eigenlijk het hardst aan.” dat het zo gauw mogelijk gebeurt, maar ik heb wel in de gaten dat je daar erg geduldig over moet denkéh. He't duurt tijden voordat ze de goeie nier voor je hebben.” R.-k. Kerk. H. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 u., zondag en donderdag 8.30, „Haarle 19. Divt .stentes. excl. stee Bovenstaande overpeinzingen klinken hardop uit de mond van dokter A. P. Roodvoets, internist en hoofd van de IJMUIDEN. De Velser Sportwtek loopt langzamerhand naar het einde. Gisteravond kon het publiek op één van de laatste avonden nog genieten van een aantal sportieve hoogtepunten. Dat was zeker de wedstrijd tussen de oud-inter- nationals en de IJmond-profs op het hoofdveld van sportpark Schoonenberg. Voor een handvol kijkers, erg jammer voor de organiserende Scheidsreehters- vereniging IJmond, lieten de oude profs zien wat er allemaal met een bal gedaan kon worden, het werd tenslotte een keurig verdeeld 2-2 gelijkspel. In de rus,t van de wedstrijd startte een groot aantal lopers voor een prestatieloop en de 10 dere keer weer een ovationeel applaus voor de voortreffelijk uitgevoerde oef- ningen op lange mat, trampoline, brug ongelijk en het jazz-gymnastiek. Ruim 260 atleten vertrokken tijdens de rust van de voetbalwedstrijd op Schoonenberg voor een prestatieloop en de tien Engelse mijlen, in handen van atletiekvereniging Suomi. Prestatieloop: 1. C.Dekker, 2. J. Bouwman, 3. C. v. d. Lans. Veteranen: 1. H. Groenewoud, 2. K. Ebbeling, 3. Lin- termari Engelse mijlen; veteranen: 1. J. Fuijk, 2. T. Schol. 3. Van Vliet Heren: 1. T. Verbeek. 2. J. Keijzer, 3. J. v. Acker. daag dan morgen. Maar het zal nog wel even duren. Ik heb een wachttijd van ise Beek voor: de riolerit lijk. Op deze informatieavond zal een a elektrii forum aanwezig zijn, dat bestaat uit ccn rukken™' arts’ verPlee8kundige. een psycholoog en riolcringc 4. Voor hu tiënt die zowel dialyse als transplantatie en bedr achter de rug heeft, uitnodigen. De be- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De heer G. Uonnema is wegens zyn vijfentwintigjarig dienst verband bij Drukkerij en Uitgeverij De Kennemer BV onderscheiden met de zil veren medaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Bonnema, die grote bekend heid geniet door zijn in een advertentie- weekblad verschijnende sneldichten, zijn I de onderscheiding en de bijbehorende 1 zilveren dasspeld gistermorgen opgespeld door adjunct-directeur F. van den Berg van De Kennemer. Tevens werd hem een vererend getuigschrift overhandigd. De heer Bonnema is momenteel werk zaam als chef van de advertentie-acqui- sitie van het weekblad voor West-Fries- land, een uitgave van drukkerij De Ken nemer. De jubilaris is tevens kèrkmees- wr van de Goede Raad Kerk en be- stuurslid van de vereniging Koninginne- dag Beverwijk. R.-k. Kerk. O.L. Vrouw Hemelvaart, Brederodestraat, zaterdag 19 u., zondag en donderdag 8.30, 10 en 11.30 u. Dorpsstraat, zaterdag 18 en 19 u., zondag en donderdag 7.30, 9, 10.30, 12 en 18 u.; Bethlehemkerk, Piet Heinlaan, zaterdag 18 en 19 u„ zondag en donderdag 9.30, 11 en 12.15 u. f kan lyse noodzakelijk is n tegen la| 13-323202. In het Zeeweg Ziekenhuis wordt op maandag 20 mei om 19.45 uui’ een voorlichtingsavond gegeven door de Nierstichting. Iedereen die daarvoor belangstelling heeft, is welkom. Op de avond zal prof. dr. J. L. Terpstra, chirurg uit Leiden, een voordracht houden. De Nierstichting vertoont de film „Je moet er mee leren leven". Na de pauze zullen vragen worden beantwoord door een forum, bestaan de uit: prof. dr. Terpstra, mevrouw V. Behage die een niertransplantatie heeft ondergaan, een verpleegkundi ge uit Leiden, en de heer J. Bonneur, psycholoog die dialysepatiënten bege leidt. I-1 De grote moeilijkheid bij niertrans plantatie is nu nog dat er absoluut een schromelijk tekort aan donoren is. Dat illustreert Klaas Rodenburg’s laatste op merking nog eens: „Ik heb een wachttijd van twee jaar uitgetrokken. Alles wat het korter duurt is meegenomen Uit bovenstaande moge blijken hoe noodzakelijk het is dat men voor de nierpatiënt over gezonde nieren kan be schikken om transplantatie mogelijk te maken. Een ieder die daar zelf aan mee wil werken, kan dat doen door een briefje bij zich te dragen, waarin hij of zij verklaart dat men na overlijden over de organen mag beschikken. zet. Het is beslist noodzakelijk dat de patiënt minstens tweemaal per week „gespoeld” wordt. In het centrum voor nierdialyse te Haarlem staat een indrukwekkende ap paratuur. Momenteel komen daar 24 pa tiënten wekelijks voor centrumdialyse. Vier komen er voor hoteldialyse. Bij deze vorm van kunstniergebruik doet de patiënt zoveel mogelijk alles zelf. Hij bedient zelf de apparatuur die moet zorgen voor een goed verloop van de spoeling en wanneer er iets niet naar wens gaat, grijpt hij zelf in, herstelt het manco en belt in „uiterste noodzaak” het verplegend personnel. De hoteldialy- sepatiënt is dus op eigen verzoek praktisch geheel op zichzelf aangewezen en dat bevordert zijn zelfstandigheid en gevoel van eigenwaarde. De thuisdialyse is de derde vorm en deze heeft het grote voordeel voor de patiënt dat de veelvuldige bezoeken aan het ziekenhuis praktisch geheel tot het. verleden behoren. De apparatuur met de kunstnier komt bij hem thuis en daar verzorgt hij zelf de dialyse. Regelmatige controle blijft vanzelfsprekend nood zaak. Een volledig uitverkocht huis, er kon geen kip meer bij in de sporthal tijdens de gymnastiek-demonstraties, die door de Velser gymverenigingen de Velser Sport Stichting waren georganiseerd. Men kon onder meer genieten van een damesgroep lange mat van S.S.S., de keurturners en keurturnsters van KNGV en NKGB en de bekende ritmische da- mesgroepen van Sparta Uithoorn en Olympia Aalsmeer. Kenners en niet-kenners brachten ie- HEEMSKERK R.-k. Kerk. Mariakerk, Spoellaan 1, zaterdag 19.30 u.. zondag en donderdag 9.45, 11. 12.15 en 17 u.; H. Laurentius, A. Verherentstraat 2, zater dag 19 u., zondag en donderdag 8.30, 10, 11.30 en 18.30 u. Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrij- burglaan, zondag 9.30 u. kand. H. J. Nieuwenhuis van Velsen-Noord (Kinder- nevendienst), 17 u. ds. A. van Leeuwen m.m.v. chr. gemengd zangkoor „Ooster- wijk-Meerestein”; Herv. kerk. Kerkplein, donderdag 9.30 u. ds. D. Verhoef (Herv.- geref. dienst). Baptistengemeente IJmond, Maerten van Heemskerckstraat 41, zondag 10 u. de heer A. Kraal (Epe). 10 u. zondag school. 19 u. Jeugd. Voor zijn handicap was Sjaak van der Raad banketbakker. Zijn oude beroep moest hij opgeven. Zijn baas zoekt hem nog regelmatig op. Sjaak leeft sinds 1972 op de kunstnier. „Je leert er mee leven, maar het frustreert je soms wel. Je mag maar heel beperkt vocht binnen krijgen, dus in een café kunnen ze je wel wegkijken”. Hij heeft nu een WAO- uitkering. Wil dolgraag aan het werk, maar kan nergens aan de slag komen. „Nu zijn mijn nieren weggehaald en ik ben eigenlijk zo verzwakt dat ik het nu niet meer zo vol zou kunnen houden”, zegt hij. Het klinkt allemaal neerslach tig, maar het gesprek met hem verloopt toch monter en vrolijk en het is alsof hij de verslaggever wat gerust wil stel len. Zo gaat het ook bij Klaas Rodenburg. Vóór zijn nierklachten was hij veehou der. Hij moest zijn bedrijf, verkopen. Klaas Rodenburg: „Je krijgt er een flin ke klap van. Ja, ik wil zo gauw moge lijk transplantatie. Ik heb het er in het begin behoorlijk moeilijk mee gehad. Ik kwam altijd al voor controle in het ziekenhuis. Tabletjes van de dokter en zo. Maar plotseling ging het slechter en ik moest komen voor een uitgebreid onderzoek. Drie dagen later kreeg ik de uitslag. Ik kwam in het ziekenhuis terug en ze zeiden: „Er staat een bed voor je klaar”, dan schrik je behoorlijk. Er kwam een psycholoog bij en later ben ik helemaal op m’n gemak gesteld. Het eerste wat je daarna denkt, is dat je zoveel mogelijk zelfstandig wilt worden. Daarom wilden Sjaak en ik ook hoteldi alyse. Het geeft je je eigenwaarde terug, je bent niet zo van andere mensen afhankelijk.” twee jaar uitgetrokken. Alles wat het korter duurt is meegenomen”. R.-k. Kerk. O.L. Vrouw Geboorte, Langebuurt 37, zaterdag 19 u., zondag en donderdag 8, 9.30, 11.30 en 18 u.; aula Vrijburgschool, zaterdag 19.30 u., zondag 9.3Ó u. Hervormd-Gereformeerde Federatie. Dorpskerk, Kerkbuurt, Uitgeest, zondag 10 u. ds. C. J. Hollemans; Hervormde Kerk, Dielofslaantje. Akersloot, zondag 10 u. de heer W. Volker. 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 u.. zondag en dönderdag 9, 10.30 en 18.30 u.. Regina Caeli, Hilbersplein 1. zaterdag 19 u.. zondag en donderdag 10. 11.45 en 19.30 u.; Twaalf Apostelen, Van Riems- dijklaan 132, zaterdag 19 u.; zondag en donderdag 9.15, 11, 12 en 17 u.; H. Jozef, Laan der Nederlanden 68, zaterdag 19 u., zondag en donderdag 9, 10.30, 11.45 en 19 u.; St. Jozefrustoord en Lommerlust, Pe perstraat 17, zaterdag 18.30 u., zondag en donderdag 7.30 en 10 u. Voor directe bediening (II. Oliesel) voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Vel sen-Noord op zondag en werkdagen bel len 28041 (telefoonnummer St. Jozefrust oord). Oud-katholieke Kerk. Pius X-college, Büllerlaan, zondag 10 u. hoogmis. Geref. Kerk, Middelaarkerk, Moens- plein 8, zondag 9.30 u. kand. A. J. Boersma van Amsterdam (Kinderneven- dienst), 17 u. kand. H. J. Nieuwenhuis van Velsen-Noord Z. 50; donderdag 9 u. ds. A. van Leeuwen; Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152. zondag 10.30 u. ds. A. van Leeuwen (Kinderneven- dienst), 17 u. ds. A. A. van der Leer van Driehuis, donderdag zie Middelaarkerk. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Immanuei- kerk. Olieslagerslaan 20. Zondag 10.30 u. en 17 u. ds. A. Duits te Zwaagwesteinde, donderdag 9 u. Leesdienst. Vrije Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan 1. zondag 10 u. br. W. van Haften (Hilversum). 17 u. evang. J. v. Veen (Amstelveen). Evangelisch Lutherse Gemeente, Ko ningstraat 119, zondag 11 u. ds. J. Mos- tert. Pinkstergemeente'' Beverwijk-Heems- kerk. Willem Hovyschool, Schans zondag 10 u. de heer J. W. de Cock. Chr. Geref. Kerk. Evangelisch Luther se kerk, Koningstraat 119, zondag 9 u. ds. R. van Beek, 14.30 u. ds. N. Slofstra. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, zondag 10 u. ds. H. Luikinga m.m.v. zangkoor uit Landsmeer. Jehovah’s Getuigen. Koninkrijkszaal, Lingestraat 31, zondag 15 u. openbare S'betonvl! afdeling Haemodialyse van de Stichting Venema v, Samenwerkende Kennemer Ziekenhui- Klaas Rodenburg: „Ik wil beslist een niertransplantatie ondergaan. Liever van- R.K. Engelmunduskerk, Driehuizer- kerkweg. 9.30 Latijhse hoogmis, 11 uur mis met jongenskoor en 18 uur stille mis. Gereformeerde Kerk, Burg. Enschede- laan, 9.30 en 17 uur: ds. D. van der Meulen (Wassenaar); tijdens morgen dienst tevens kinderdienst. R.K. Parochiekerk, Fr. Netscherlaan. 9.45 latijnse mis, 11.30 mis in de eigen taal. Hervormde Gemeente, Dorpskerk, 10 uur: ds. G. J. Rijks. De Hoeksteen, 10 uur ds. D. J. Spij kerboer. Christelijke Gereformeerde Kerk. Pniëlkapel, Pastorieweg 1, 10 uur: ds. A. W. Drechsler en 17 uur ds. J. C. Maris. Volle Evangelie Gemeente. Beréa, Pa- triciuslaan, 10 uur: W. H. de Leeuw van Weenen en 19.30 J. E, van den Brink. VELSEN-NOORD R.K. Kerk H. Joseph, Zaterdag 19 én zondag 9. 10.30 en 12 uur liturgievierin gen. Ned. Hervormde Kerk, Noorderkerk, 10.15 ds. J. G. Bouwman. R.-k. Kerk. H. Joseph. Wijkerstraat- weg 55, zaterdag 19 u., zondag en don derdag 9, 10.30 en 12 u. Ned. Herv. Kerk. Noorderkerk, Stra- tingplantsoen, zondag 10.15 u. ds. J. G. Bouwman. ZATERDAG 18 MEI 10.0018.00 uur: Sporthal Zeewijk. Jeugdtoernooi Basketball. Organisatie: Akrides. 18.3023.00 uur: Sporthal Zeewijk. Mikro-korfbalwed strijden. NeptunusDKV. 10.30 uur: Beeckesteyn. Coopertest. Atletiekvereniging Suomi. 09.0012.00 uur: Tennispark De Vinken- baan. Finale jeugd-tenniswedstrijden. 11.0018.00 uur: Sportpark Schoonen- berg-hoofdveld. Kaatsen. 13.00 uur: St. Fideliusgebouw, Zeeweg. Schooldamtoernooi voor vijftallen. Orga nisatie DCIJ. 18.45—20.30 uur: SVIJ. Finale Kampioenschap van Velsen juni oren voetballen. Samenwerkende Kennemer Ziekenhui- :aat 22 Haal Deze afdeling nierdialyse is onder gebracht en ontwikkeld in het St. Elisa- Keth’s Gasthuis te Haarlem. In SSKZ- verband werken samen: het Diacones- I senhuis, St. Elisabeth’s Gasthuis, St. Jo- hnnes de Deo, Maria Stichting (Haar- I lem); het Rode Kruisziekenhuis (Bever- I wijk) en het Zeeweg Ziekenhuis (Vel- I sen). In het laatstgenoemde ziekenhuis -heeft de Nierstichting op maandag 20 Riolerli een voorlichtingsavond georgani seerd. Deze is voor iedereen toeganke- Ned. Hervormde Kerk. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat. 10 uur: ds. J. M. D. van der Berg; 19 uur: ds. H. S. J. Kalff (Bennebroek). Hervormde Gemeente, Bethlehemkerk. 10 uur: ds. J. van den Berg; jeugdkapel M. A. Arends; 19 uur ds. J. van- den Berg. Christelijke Gereformeerde Kerk, Marconistraat, 10.30 en 17.00 uur ds. R. van Beek. Oud-Katholieke Kerk, Koningin Wil- helminakade. 10 uur: hoogmis: 18.30 uur: Vespers. Leger des Heils, Edisonstraat, 10 uur: heiligingssamenkomst, 19.30 uur; opwek- kingssamenkomst. Gereformeerde Kerk. Ichtuskerk, 9.30 uur: ds. J. W. Kuipers (Roodeschool) tevens kindernevendienst; 17 uur: ds. P. C. Koster (H. C. zondag 42). Petrakerk. 9.30 kand. H. M. Vroom (Amsterdam) en 17 uur: ds. J. W. Kui pers. Bethelkerk, 9.30 ds. P. C. Koster (kindernevendienst) en 17 uur: Kand. H. M. Vroom. Aula Zeewegziekenhuis, 14.30 ds. G. E. Bakker. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: da. M. C. Stubbe. R.K. Gregoriuskerk. 8.30 en 10.45 uur: euchristievieringen. Baptisten Gemeente IJmond. J. P. Coenstraat, 10 uur: ds. H. L. Nieman (Rotterdam), 19 uur: J. van de Veen (Amstelveen); 10 uur: zondagschool en 20.15 uur: jeugdbijeenkpmst. Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den. 't Braambos, Zeeweg, 10.30 uur: ds. C. G. Mulder. Jehova’s Getuigen, Koninkrijkszaal, Oranjestraat 92, 17 uur: Openbare le zing; 18 uur: Wachttorenstudie. Pinkstergemeente, Velserduinweg. 10 uur: P. Rothuizen (Den Haag) en 19 uur: B. M. Piet. Hervormde Gemeente. Goede Herder kerk, Velserduinweg, 10 uur dienst (geen opgave ontvangen). R.K. Kerk, Laurentius van Brindisië. Willembeeksweg, Missen op 9.30, 10.45 en 12 uur. Vergadering van gelovigen, 10 uur Het is duidelijk dat dialyse een nood maatregel blijft. Een aanzienlijke verbe tering schenkt niertransplantatie. Dokter Roodvoets: „Dat geeft een grote kwali teitsverbetering. De patiënt is verlost van de tijd die steeds verbruikt wordt door de dialyse. Dat die frequente gang naar het ziekenhuis voorbij is, betekent dan een grote opluchting. Als de opera tie goed slaagt, is transplantatie zonder enige twijfel een prachtige overwinning. Maar er is bij zo’n operatie wel een groot risico. Daar wordt door ons terde ge op gewezen. Dan bestaat nog de kans dat de vreemde nier wordt afgestoten. Dat komt 'ij veel voor. Het wordt zoveel mogelijk door geneesmiddelen on derdrukt. Als door afstoting de nier functie verloren gaat is dialyse opnieuw altijd mogelijk.” Hij vertelt hoe moeilijk het is om aan de juiste nier voor een patiënt te komen. Dat gebeurt door middel van computer gegevens. „U weet dat bij bloedtransfu sie zich het probleem van de verschil lende bloedgroepen voordoet. Wel, dat is bij het vinden van een nier vele malen groter omdat er veel meer weefselgroe- pen zijn dan bijvoorbeeld bloedgroepen.” Een gesprek met twee dialysepatiën ten, die daarvoor graag toestemming ga ven, leert dat het wachten op trans- plantatienier meestal een langdurige zaak is. We praten met de 28-jarige Sjaak van der Raad uit Vogelenzang en met Klaas Rodenburg, 38 jaar, uit Uit geest. Van der Raad is niet getrouwd. Ro denburg wel en heeft vier kinderen. Sjaak van der Raad: „Toen ik het in het begin hoorde, drong het eigenlijk niet tot me door. Je weet er dan te weinig van. Eerst kon ik niet getrans planteerd worden. Dat was een behoor lijke afknapper. M’n blaas was niet in orde. Daar ben ik nu aan geopereerd en nu is transplantatie wel mogelijk. Ik hoop ;s| ‘:mL. t? SB ■'“J iiiF '4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7