ROOD EN WIT BLEEF VER ONDER DE MAAT Imponerende start titelhouder HHC In Omloop Haarlemmermeer ULYATT VERRASTE AL ZIJN RIVALEN Juniorzege SPORIEF Van Vliet Noordhollandse jeugddammers wonnen titel Pippel verspeelde kansen i -'fl Uitstekende wedstrijd van Bloemendaal tegen debutant VUS WEER WINST BLOEMENDAAL I Nog 4 dagen en dan Honing B.V. Autobedrijf MAANDAG 20 MEI 1974 SPORT I I Neem toch maar liever een occasion van de VW-dealer. Volle kracht Eerste klas 1 ■r - PfB I (Van onze cricketmedewerker) (Van onze cricketmedewerker) ADVERTENTIE Sjc (Van onze wielermedewerker) 1 IJmuidens dealer ging (Van onze dammedewerker) ADVERTENTIE verbonden één jaar I In de eerste klas bleef Bloemendaal op het goede pad door een overwinning van 81 runs op het debuterende VUC. Tegen de verwachtingen ging Hermes DVS op eigen veld tenonder tegen de Krekels, dat de gastheren uitgooide voor een totaal van 121, Nadat Hermes bij een stand van 100 voor 5 goede vooruit zichten had. Topscorer bij de thuisclub was Henny van Wjjk met 42 runs, ter wijl bij de Krekels Warner (49) de meeste runs op zijn naam bracht. De Nieuwzeelander Barry Vlyatt verslaat Roelof Groen in de eindsprint van de Omloop van de Haarlemmermeer. Over het algemeen viel de belangstel ling voor deze 22ste Omloop, waarvoor AMSTERDAM. Theo Wemer (Am sterdam) en Jan de Boer (Bovenkarspel) hebben zich via de gewestelijke rayon- Een pakkend moment uit de wedstrijd tussen Rood en W it en HHC II. Onstein bowlt op batsman Van Arkel, terwijl Wicketkeeper Tuininga geconcentreerd toekijkt. verspeelde in de slotronde zijn kans door van Wemer te verliezen. I 1 In het beslissende sprintje om de zege bleef Ulyatt zijn vluchtmakker Groen met ruim een lengte verschil de baas Met zijn eerste zege op Nederlandse bodem was Barry Ulyatt uiteraard dol gelukkig. Hij heeft er alvast een procent mee terug verdiend van de tienduizend gulden die hij heeft gespendeerd om in ons land als wielrenner routine en erva ring op te doen. Samen met zijn vriend Bell heeft hij in Egmond een zomerhuis je gehuurd, ze hebben zich een auto aangeschaft om naar de koersen te gaan en trainen veelal met prof Tino Tabak. De twee Nieuwzeelanders reden in de Haarlemmermeer hun vijfde wedstrijd! Eerder had Barry Ulyatt, die architect van beroep is, het slechts tot een acht tiende plaats gebracht in Nibbixwoud. Het heeft beslist niet aan de inzet van Pippel gelegen. Omdat hij verwachtte dat De Boer wel van Van der Laan zou winnen, koos Pippel voor een kansrijk, maar tevens riskant, Roozenburgsysteem. Wemer toonde zich echter volkomen op de hoogte van dat spelgenre en manoeu vreerde Pippel in een moeilijke positie. De IJmuidenaar werd gedwongen tot het plaatsen van enige vooruitgeschoven posten diep in de gelederen van de tegenstander. Met een op zich eenvoudi ge afwikkeling kwam Wemer een schijf voor. Aan het andere bord had De Boer tot dan toe weinig bereikt tegen Van der Laan. Bij een nederlaag van Pippel zou de speler uit Bovenkarspel al aan één punt voldoende hebben om zich te plaatsen voor de halve finales. Toen De Boer er vrijwel zeker van was, dat de IJmuidenaar zijn partij zou verliezen, kwam hij met Van der Laan remise overeen. Niet veel later gaf Pippel zich inderdaad gewonnen. Eindstand: 1. Th. Wemer 13 punten uit 8 partijen, 2. J. de Boer 11 pnt., 3. C. Pippel 10 pnt, 4. H. de Groot (Haarlem 9 pnt., 5. L. van der Laan (Baarn) 7 pnt., 6. P. van Heerde (Amsterdam) 6 pnt., 7- 8. A. Lekkerkerker (Utrecht) en F. Teer (Zaandam) beiden 5 pnt., 9. H. van Snippenburg (Utrecht) 4 pnt. moest het in de aanval HBS met 1 61 danig ontgelden. A. van Rijn 2 voor 72, Van Wel 2 voor 37. HAARLEM. De openingsdag van de cricketcompetitie bracht op twee fronten een overwinning voor de „eeuwige” landskampioen HCC- Boekte het eerste elftal een royale zege van 104 runs op stadgenoot HBS, in de Haarlemmerhout zegevierde HCC II over het teleurstel lende Rood en Wit. Het Deventer Utile Dulci, dat voor het eerst in zijn 99-jarig bestaan in de hoofdklasse uitkomt, be gon met een draw tegen Hercules. Het bonuspunt ging naar Hercules. Het door spelersverlies verzwakte Quick verloor in een ontmoeting met zeer lage totalen van VOC. De batslieden van HBS werden van alle kanten in de hoek gedrongen door de op volle kracht opererende HCC- aanval, waarin Smits (4 voor 38) glorie erde, terwijl ook Hagendoorn (2 voor 14), Rijkens (2 voor 23) en Van Meurs (1 voor 21) niet tevergeefs bowlden- Met Van Wel (42) als geduldige topscorer en een keiharde 23 niet uit van Keilholz (3 x 4), zat HBS een half uur voor tijd voor 129 runs aan de kant. ARNHEM. Een team van Noord hollandse jeugddammers is zaterdag in Arnhem eerste geworden in de strijd om de nationale jeugdtitel voor tientallen. De laatste jaren steeg Noord-Holland wel steeds een paar plaatsen op de eind rangschikking, maar eerst nu hebben de lessen van de provinciale jeugdtrainer Frank Teer (Zaandam) en Hans de Groot (Haarlem) hun vruchten ten volle afgeworpen. De persoonlijke resultaten waren: 1. Boulonois 2 punten, 2. Ijsbrandy 1 pnt., 3. Hooijberg 1 pnt., 4. Tesselaar 2 pnt., 5. Binenbaum (pas 10 jaar!) 2 pnt., 6. Bhaillal (oud-jeugdkampioen van Suri name) 2 pnt., 7. Breurken 2 pnt., 8. Paul Boerrigter (Heemstede) 2 pnt., 9. Out 1 pnt., 10. Theo Kuyl (Haarlem) 2 pnt.; totaal: 17 pnt. De eindstand luidt: 1 en nationaal kampioen Noord-Holland 17 punten, 2 Friesland 14 pnt., 3. Limburg 13 pnt., 4-6 Gelderland, Noord-Brabant en Zuid-Hol- land, alle drie 12 pnt. (Van onze wielermedewerker) ZWANENBURG. In de Omloop van de Haarlemmermeer voor junioren, die meetelde voor het klassement om de nationale clubtrofee, heeft de 18-jarige Leo van Vliet uit Honselersdijk een knap pe overwinning behaald. Samen met de andere favorieten Michel Jacobs, André Versteylen en Joh Akkermans, die hij in de eindsprint met ruim een lengte ver schil op afstand hield, was de sterke Van Vliet uit een 21 man sterke kop groep ontsnapt. Twee jaar geleden had de jonge Westlandse boekhouder in de toen nog bestaande categroei neiwuelin- gen ook al eens de Haarlemmermeerron- de gewonnen. Het vorige jaar was hij zesde. ACC had in Amstelveen weinig moeite met Excelsior, bij wie het aan bat hoofdzakelijk moest komen van Putter (34) en Rensma, die er 26 bijeenbracht, ▼oor een uitstekend bowlingresultaat 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keuring- ®-servicepaspoort nogal gelukkig was met zijn slagen. Zelf zei hij hierover: „Wijkhuizen zet het veld altijd helemaal dicht als ik inkom. Dan moet je dus risico’s nemen. Vooral op Luining heb ik getracht mijn slagen te plaatsen waar de fielders niet stonden, maar dan gaan de ballen weleens de lucht in. Toch ben ik erg blij dat wij hier gewonnen hebben, want dat is de laatste vier jaar niet meer gebeurd”. De stand was inmiddels opgelopen tot 93 voordat van der Gun uitging. Na de lunch wilde Van Arkel forceren en sloeg een bal van Asselbergs van de rand van de mat in zijn wicket. Hierna étortte de Haagse battingside ineen vooral door het uitstekende bowlen van Wijkhuizen. Al leen Kooistra scoorde nog 29 runs en HCC was all out voor 145. Wijkhuizen 6-40 in 23 overs, Peter Goosens 2-9, Asselbergs 1-18 en Onstein 1-31 namen de wickets. Rood en Wit opende met Jan Willem Tuininga en Paul Goosens, Tuininga had voor het eerst een bat in zijn handen en trachtte zijn ongeoefendheid te camoufleren met wilde slagen, hetgeen hem in het begin aardig lukte. Later viel hij door de mand, maar hij had toen al 18 runs gescoord. Paul Goosens ging run out met 10 runs achter zijn naam en Asselbergs volgde spoedig met 11. Zo kwam het totaal van Rood en Wit via 30/0 naar 48/4 bij de thee. Het bowlen van HCC was beslist niet imponerend en vooral het openingspaar, De Villeneuve en Entrop bowlden rond uit slecht. Keilholz en Vriens deden het wat beter maar erg gevaarlijk was het allemaal niet. Na de thee verloor Rood en Wit direct Maarten Tuininga en On stein (14) en ook Wijkhuizün werd ge vangen. S. de Wijn en Peter Goosens deden nog even de hoop herleven in de Haarlemse harten maar op 98 werd ook Peter Goosens gebowled door de inmiddels weer aangezette Vriens. Twee runs later was Rood en Wit all out voor 100 en bleef De Wijn not out met 21. Vriens bowlde 5-22 en Keilholz 4-27. De umpires Slingenberg en Pil kenden na afloop voor de cricketer van het jaar de volgende punten toe. Van Arkel 6, Wijk huizen 4, de Wijn 3, v.d. Gun 2, Vriens 2, en Onstein, Keilholz en Kooistra ieder één punt. Umuire Pil deed dit overigens onder protest. Pil: „Ik vind het zoiets kinder achtigs, ik begrijp niet dat de bond zoiets organiseert. Bovendien vind ik het nog sfeerverpestend ook”. Bloemendaal heeft ook zijn tweede wedstrijd met gemak gewonnen van VUC, de debutant in de eerste klasse. De Bloemendalers mochten eerst batten en kwamen tot het betrekkelijk lage totaal van 134. Larry Worell werd op de eerst bal L.B.W. gegeven door umpire Uiter- waal, een beslissing die VUC natuurlijk erg welkom was. Dit wicket was de eerste, van een reeks Bloemendaal wickets die zouden vallen nadat zij op 90/3 waren aangeland via goed batten van Pim Kruyt 43 en Max Kruyt 25, die op een nogal ongebruikelijke manier run out ging. Brongersma scoorde slechts 18 runs en alleen Peschar wist tenslotte het totaal nog enigszins aanzien te geven door als nummer 9 19 runs te scoren. VUC fieldde zeer goed en gaf weinig runs cadeau: het batten van de Hagenaars was echter nog te zwak voor de eerste klasse. Vooral Paul Maas profiteerde gretig van de weersomstandigheden. Een opkomende zeewind maakte zijn ballen welhaast onbespeelbaar, en hij bowlde 6-16. Pim Kruyt leverde deze dag ook een all round prestatie door nog eens drie wickets te veroveren voor 11 runs Tenslotte nam Larry Worell ook nog een wicket waardoor hij niet het idee kreeg geheel voor niets uit Limburg te zijn gekomen. VUC was all out voor 53 en Bloemendaal probeerde er nog een extra punt uit te halen maar op 33/1 werd deze poging gestaakt. Het gebeurt in de hoofdklasse niet dikwijls dat een wedstrijd al voor de thee is beëindigd. Dit was zondag het geval bij de ontmoeting Quick-VOC, die in totaal slechts 136 runs opleverde. Men gaf VOC geen schijn van kans meer toen het een kwartier voor de lunchpau ze voor het magere totaal van 76 punten was opgeruimd. Dat was te danken aan het prima fielden en bowlen dat de Haagse ploeg had laten zien. Alleen Bert van Weelde had met een score van 25 afdoende verweer geboden tegen bowlen, waarin Klijn (3 voor 15), Van Doorn (4 voor 9) en debutant Bertsch (2 voor 20) een overheersende rol speelden. Quick begon welgemoed te batten in het vertrouwen dat de eerste competitie wedstrijd ook wel een overwinning zou opleveren. Maar de „Haantjes” kwamen wel erg bedrogen uit, want het ene wicket tuimelde na het andere en alleen Van Vonderen wist met een bijdrage van 30 het hoofd geruime tijd boven water te houden. De rest faalde jam merlijk, waardoor Quick strandde op een eindscore van 60. De gebroeders Rob van Weelde (4 voor 17) en Bert van Weelde (2 voor 13) oogstten met de bal het meeste succes. Op de Haagse „Diepput” speelde HCC I een zeer overheersende rol tegen HBS dat op alle spelonderdelen met duidelijk verschil werd geklopt. HCC scoorde fris van de lever met als gevolg dat de ploeg na drie uur kon sluiten op het indruk wekkende totaal van 228 voor 5. Voor het fraaiste batten van de dag zorgde Beekman, die in glanzende stijl 76 runs on het bord bracht, waarvan zes vieren. Ook Trijzelaar zorgde met 69 punten voor een hoge score, terwijl voorts Bak ker (28) en Van Laer (32) (3 x 4, 1 x 6) goed uit de hoek kwamen. Vooral Dero- gee 1 voor nam HAARLEM. Rood en Wit heeft in een teleurstellende wedstrijd verloren van HCCII met 45 runs. Het treurige is dat de ploeg dit verlies geheel aan zichzelf heeft te danken. Het begon allemaal zo veelbelovend voor de Haar lemmers want op een totaal van twee was het openingspaar van HCC reeds verdwenen, en op 22 was ook de derde Haagse batsman weer terug aan de kant. zorgde de oud-Rood en Witter Keeman die 5 wickets opeiste ten koste van slechts 51 runs. Ook Van Osch kwam met 3 voor 13 goed uit de hoek. Het was daarna wel toevertrouwd aan Dolf Oos- tra, die met 44 not out zijn bat door de innings droeg, aan Rikse (22) en aan Mulder met 29 punten om ACC met nog 5 wickets in handen in veilige haven te loodsen. De uitslag: 1. Barry Ulyatt, Nieuw Zeeland, de 148 km. in 3.27.30 2. R. Groen, Giethoorn; 3. J. Schuitemaker, Andijk, in 3.27.37; 4. R. van Trigt, Hlllegom, In 3.27.44; 5. P. Hoekstra, Dokkum, in 3.27.55; 6. J. Vlot, Wanneperveen 7. G. Brokelman, Hardenberg; 8. Th. Blom, Haarlem; 9. P. van Leeuwen, Zoeterwoude; 10. C. Leunis Amsterdam; 11. Solaro, Den Bosch; 12. H. Jacobs, Nes aan de Amstel- 13. J. Overweg, Amsterdam; 14. N. Dulneveld, Zaandijk, in 3.28.02; 15. G. Schoumans, 16. J. Wan Immerseel, 17. N. de Kater, allen Am sterdam; 18. A van Elten, Vlijmen; 19. B. van Lamoen, Haaksbergen, in 3.37.00 20. P. Kivits, Breda. Clubklassering: 1. De Peddelaars (Hooge- veen)- 2. Le Champion (Amsterdam); 3. DTS het startschot werd gelost door wethou der K. Dorrepaal van sportzaken der gemeente Haarlemmermeer, enigszins te gen. Het fraaie zomerweer was daar stellig debet aan. Reeds in de eerste van de negen omlopen door de polder, waar de tamelijk straffe wind vrijspel had op de karavaan, viel de grote slag. Het bijna 150 koppen tellende peloton was bij de eerte doorkomst van Vijfhuizen al in vijf groepen uiteen geslagen. Op het voorste plan wisten zich 27 renners te handhaven met onder hen vrijwel alle favorieten en die hebben het verdere verloop van de koers bepaald. Van even tuele achtervolgers hadden zij helemaal niets te vrezen, want degenen die een maal waren afgehaakt bleken niet bi. machte om door het hoge tempo terug te komen. Het strakke tempo en de wind eisten ook in de kopgroep slachtof fers en nadat eerst Ruud Haller was gelost moesten ook Jimmy "Kruunen- berg, Gert Post, Ron Smit, Hans van Leeuwen, Henk Fransen, Ted Blom, Henk Jacobs en Ruud Hofstede afhaken. Alleen Blom en Jacobs slaagden erin om het verloren gegane contact weer te herstellen. Van de aanvoerders deed Sjaak Schui temaker in de vijfde omloop nog eer poging om te ontsnappen, maar zijn vluchtmakkers gunden hem niet meer dan vijftig meter. Cees Valentijn ver dween door een lekke band uit het gelid en zag ondanks snel herstel geen kans daan te maken. Gé Schoumans slaagde daar wat later wel in. Hij kwam terug. Pas bij het ingaan van de laatste ronde laaide de strijdvlam door een felle demarrage van ex-prof Piet Hoek stra hoog op. De steeds meer op de voorgrond tredende Gerrit Brokelman ging meteen achter hem aan en daar door ging de vlucht niet door. Prompt daarop sloeg Roelof Groen toe net als Brokelman lid van De Peddelaars en hem liet men gaan. Hij pakte twintig seconden en scheen een goede gooi te gaan doen naar de zege, maar de Nieuwzeelander Barry Ulyatt bleek ook fel op winst belust, sprong naar Groen toe en zette met hem de aanval krachtig door. De andere koplopers bleven elkaar aankijken en daardoor konden de twee vluchtelingen buiten schot blijven. Sjaak Schuitemaker en Rhett van Trigt namen tenslotte het initiatief voor de tegenaan val, maar waren daarmee veel te laat. Voor deze Omloop van de Haarlem mermeer voor junioren, die aan de strijd van de amateurs vooraf ging en waar van de organisatie ook in handen was van De Bataaf, werd het startschot ge lost door KNWU-voorziter mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong. De jonge garde stortte zich meteen vol strijdlust in het avontuur en reeds in’de tweede ronde het parcours moest zeven keer afgelegd worden kwam er een kopgroep tot stand met Van de Wereld, Oldemeulen, Van de Braak, Baadjou, De Vos en Gevers. Toen deze zes demarranten het tot een winst van bijna een halve mi nuut hadden gebracht, kwamen favorie ten als Van Vliet, Jacobs Akkermans, Versteylen en Van Kessel in actie, waar door de kopgroep aangroeide tot 23 man. Na een mislukte ontsnapping van De Vos en Oldemeulen, gingen Van Vliet Akkermans en Versteylen in de vijfde „toer” aan de haal. Michel Jacobs be greep dat er gehandeld moest worden en in zijn eentje snelde hij naar de drie vluchters. Het kopgroepje van vier man bracht het tot een grootste voorsprong van ruim 1 min., moest daarvan welis waar weer iets prijsgeven, maar hield toch voldoende over om het onderling uit te maken. En dat pleit won Van Vliet met een volle lengte verschil. „Het was wel zwaar”, verzuchtte hij meteen na afloop, „vooral omdat we zolang vooruit hebben gezeten. Maar het is me toch weer gelukt en dit is nu mijn zevende en mooiste overwinning van dit seizoen. ZWANENBURG. Na een tamelijk vlak koersverloop kreeg de 22ste Om loop van de Haarlemmermeer voor ama teurs, waarvan de organisatie weer in vertrouwde handen was van de Half- wegse Sportclub De Bataaf en waaraan ook het Haarlems Dagblad zijn mede werking verleende, toch nog een pak kend slot met voor het eerst in de geschiedenis een buitenlander als triom fator. De 21-jarige Barry Ulyatt uit Nieuw Zeeland, die ’s morgens pas voor de start met zijn vriend en landsman Bell aan het „veld” deelnemers was toegevoegd, versloeg in de beslissende sprint op het Kinheimparcours in Zwa nenburg zijn vluchtmakker Roelof Groen uit Giethoorn met een volle leng te verschil. Zij waren met succes uit een tot zeventien man geslonken kopgroep ontsnapt. Sjaak Schuitemaker uit Andük en de Hillegommer Rhett van Trigt waren nog wel aan de achtervolging begonnen, maar kwamen daarmee te laat in actie en moesten het met de derde en vierde prijs stellen. Haarlem mer Ted Blom finishte als achtste. De als clubprijs aan deze Omloop van de Haarlemmermeer verbonden Schiphol- trofee ging voor één jaar naar De Peddelaars in Hoogeveen, dat met Roe lof Groerï, Jans Vlot (zesde) en Gerrit Brokelman (zevende) van alle clubs het sterkst op het voorplan was vertegen woordigd. wedstrijden geplaatst voor de halve fi nales van het damkampioenschap van Nederland. De IJmuidenaar Cees Pippel De uitslag: 1. L. van Vliet, Honselersdijk, de 115km. in 2.47.38 2 M. Jacobs, Bingelrade; 3. A. Versteylen, Willebrord; 4. J. Akkermans, Breda; 5. J. Baadjou, Stein, in 2.47.53; 6. J. Oldemeulen, Oldenzaal 7 T. Gase, Landsmeer 8. A. van Peer, Willebrord; 9. K. v. d. Wereld, Nieuwkoop; 10 A. Kramer, Schevenlngen. Clubklassering: 1 Willebrord Wil Vooruit 48 pnt., 2. Westland Wil Vooruit 40 pnt., 3. De Ster 38 pnt. 24 MEI NEERLANDS GROOTSTE OUDHOLLANDSE JAARMARKT Kennemerlaan - IJmuiden Van 10 - 20 uur met medewerking van: 30 OUDHOLLANDSE AMBACHTSLIEDEN die hun beroep uitoefenen, zoals: klompen maken, netten boeten, tin gieten, stoelen matten, bijenkorf vlechten, kantklossen, spinnen, smeden, weven, kaas maken, calli- graferen. Schapenscheerdërsfeest Westfriese dansgroep „Midwoud” Schutterijver. „St. Hubertus” Hoogoven Harmonie ARION uit W«k aan Zee IJmuider Harmonie Poppenkast van de Dam Kinderboerderij, pony rijden, Kop van Jut, ritten per koets enz. Hercules contra UD was een vrij spannende ontmoeting. waarin de Utrechtenaren meer initiatief toonden dan de Deventer debutanten, die zeer voorzichtig tewerk gingen. Hercules ver keerde bij een stand van 34 voor 5 in een netelig parket, maar Barend Stel (26) en Smit (34) deden de kansen keren en voerden de score gezamenlijk op tot 94 voor 6. Gerben Stel wilde daarna voor zijn broer niet achterblijven en met zijn 23 runs was hij mede verant woordelijk voor de toch niet onverdien stelijke eindscore van 146. Zeer goed was het bowlen van B. Lubbers: 7 voor 40, terwijl wicketkeeper Olthoff uitblonk met vier vangen. UD verloor al spoedig drie wickets en trok zich toen terug in het defensief. Vooral S. Lubbers (41 geduldige runs) toonde zich hierin een meester. Bij het verstrijken van de speeltijd stond het scorebord op 104 voor 7. B. Stel de mooie bowlingcijfers 4 voor 16. Van Arkel en Van der Gun stonden aan bat; aanvoerder Wijkhuizen nam de beslissing om direct de slowbowlers aan te zetten i.c. Luining en zichzelf. Hoe juist deze beslissing was, bleek even later toen zowel Van Arkel als Van der Gun van twee eenvoudige vangkansen werden gemist op een totaal van 29. De beide batsmen profiteerden gretig van dit nieuwe leven. Van Arkel scoorde uiteindelijk 66 runs, maar het moet gezegd dat hij sx'-' ■F I M

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14