Kristensen„Zijn waarde voor de club staat buiten iedere discussie Ook Hulshoff niet naar Duitsland Bill Nicholson: Gele kaarten Overwerk voor voor Kristensen Günther Netzer en Nederland behoort tot de Van Hanegem sterkste landen ter wereld In de Giro gebeurt niets Schön maakte spelersgroep bekend Erwin Kremers niet Veenendaal wil stoppen met SPDRWMH betaald voetbal Feyenoord een imponerend team in Duitse selectie SSfiiB I I u w ■p WOENSDAG 25 MEI 22 197 4 door Bert Brevoord Niet goed snik Niet geprikkeld Simpel Dribbelkunstenaar g O De Australische voetbalselectie is optimistisch uit Sidney naar Duitsland vertrokken. Trainer Rasic bij het af scheid: „Wij hebben Uruguay verslagen en waarom zou dat met Chili niet luk ken?” Australië won zijn laatste oefendu el tegen Indonesië met 2-1. VAN HANEGEM MOET BLIJVEN (Van onze sportredactie) eens nadrukkeljjk aan welke waarde hij voor zijn club kan hebben. ■3 (Van onze sportredactie) •SSFIi „we hebben i Alles wat nu 15 i laat te behalen." Tassy verheelt zich niet dat Haiti in een zeer sterke poule - met Polen, Italië en Argentinië - is onderge bracht: „We zullen echter proberen de naam van Haiti zo goed mogelijk uit te dragen, waarbij we weten dat de kansen erg klein zijn om in de volgende ronde door te dringen”. Waarna hij de overbe kende stelling poneert dat een wedstrijd pas afgelopen is na het laatste fluitsig naal, dus (Van onze sportredactie) LONDEN. Behalve Wim van Hanegem hield ook Jürgen Kristen sen aan de wedstrijd Tottenham Hot- spur-Feyenoord een gele kaart over. Kristensen nam tot tweemaal toe niet voldoende afstand toen de Spurs een vrije schop te nemen kregen, waaruit England uiteindelijk de stand op 1-0 bracht. Scheidsrechter Scheurer toon de zich, evenals hij dat eerder ten opzichte van Van Hanegem deed, on verbiddelijk, maar deed dat bepaald niet toen ausputzer Beal (in de slot fase vervangen door Dillon) Schoen maker openlijk natrapte. lucht - bereikt. wordt accepteren we als een zeldzaam iets”. VEENENDAAL. De 26-jarige top scorer van de eerste divisie, Herman Veenendaal, heeft zijn vereniging Vitesse dinsdag per aangetekende brief te ken nen gegeven ermee te stoppen en over schrijving aan te vragen naar de zater- dag-eersteklasser DOVO uit Veenendaal. Herman Veenendaal motiveert dit op zienbarend besluit: „Ik heb genoeg van het betaalde voetbal. Geld is voor mij niet alleen-zaligmakend. Ik heb in Arn hem drie zaken die veel tijd vergen. Daarnaast wil ik tijd voor mezelf heb ben. In het betaalde voetbal word je geleefd. Dat benauwt me en daar wil ik vanaf”. Met een schijnbaar achteloze voetbeweging neemt Van Hanegem (foto boven) de vrije trap die over de muur en langs doelman Jennings in het Tottenham-do el zal verdwijnen. Een doelpunt dat na afloop opmerkelijke discussies opleverde. Peter Ressel bijvoorbeeld: „Een man die zulke vrije trappen kan nemen laat je toch niet gaan”. Iets dat Wiel Coerver nu weer niet van plan schijnt te zijn. Ook de spelers (foto beneden) moeten genoten hebben van de stille manier waarop Van Hanegem revanche nam op zijn trainer. De „Kromme” werd tenminste jubelend ingehaald. Het kort geding, dat de VVCS aan spande tegen uitgeverij Boom- Ruygrok naar aanleiding van het publiceren van spelersfoto’s in het boek „De slag om het voetbalgoud”, is opgeschort. De WCS probeert tot een schikking te komen, waar Boom-Ruygrok vooralsnog weinig voor voelt. Antoine Tassy, trainer- pleitbezorger- tolk, maar vooral „vader” van de ploeg, was bijzonder ingenomen met de keuze van Deventer. „We hebben bewust voor Nederland gekozen. We kunnen hier goed acclimatiseren en tevens aan de zware grond wennen. We menen name lijk dat het hier wel overeenstemt met Duitsland. Op Haiti is het erg warm. We zullen dus een lange gewenningsperiode nodig hebben. Ik ben er van overtuigd dat het lange van huis zijn problemen voor de jongens zal gaan opleveren. Het zijn allemaal amateurs en ze zijn niet gewend lange reizen te maken en vele weken van huis te zijn.” De donkere gezichten van de spelers waren gericht op „Pappa” Tassy, zoals hij door velen van de ploeg wordt genoemd. Tassy is wel een man met rijke ervaring. Hij is vele jaren door de wereld gereisd als sportambassadeur van zijn land en weet dus da* er spanningen kunnen optreden bij een ploeg getrainde en door en door gezonde sportmensen. Over de kansen van zijn ploeg komt hij met zeer voorzichtige formuleringen. „Het doel is in feite bereikt. We hebben vier keer deelgenomen aan kwalificatie- ronden voor het wereldkampioenschap. Dit is de eerste maal dat we de eindron den hebben bereikt. We hebben hiervoor hard gewerkt en we zullen hard hêizcrr. werken om een zo goed mogelijk resul- Hoewel Scheurer wel degelijk oog getuige was van de wandaad van Beal, liet hij het bij een vermaning. Van Hanegem later: „Een merkwaar dig mannetje die scheidsrechter. Ik vond hem niet best. Dan zag hij weer alles en dan weer helemaal niets. Als je het mij vraagt had hij een Zwit serse kaas in zijn ogen”. DUSSELDORP (SID). Helmuth Schön, de Westduitse bondscoach heeft zijn spelers na het laatste competitie- weekeinde in de Bundesliga, nog tien dagen vrijaf gegeven. Terwijl Brazilië al aangekomen is in het Zwarte Woud, de Oosteurpese landen en enkele Ameri kaanse ploegen maanden- of wekenlang met oefencampagnes bezig zijn, worden de Duitse spelers pas op 29 mei verwacht in het trainingskamp te Malente. De Duitsers hebben vakantie om zich te ontspannen en weer reserves op te doen voor de laatste grote krachtmeting van dit seizoen. Volop rust zal het echter niet zijn. Jupp Heynckes bijvoorbeeld, die zijn vakantie doorbrengt in Noord- wijk, is van plan dagelijks aan het strand ten minste een uur looptraining te doen. DEN HAAG Barry Hulshoff maakt geen deel meer uit van de selec- tiegroep voor het Nederlands elftal, dat zal deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in West- Duitsland. Na ruggespraak met de me dische staf van Ajax is de bondarts van de KNVB, Frits Kessel, tot de conclusie gekomen, dat de oude knieblessure van de 27-jarige Ajacied te veet risico’s geeft voor zo’n zwaar toernooi. In overleg met Hulshoff en coach Rinus Michels is daarop besloten hem uit de selectiegroep te nemen. Jan Bols heeft een punt gezet achter zijn schaatscarrière. rustig af. Er schijnt nog een gesprek te komen, ik zie wel wanneer dat is”. En Jürgen Kristensen, Feyenoords absolute uitblinker van gisteravond: „Al dat gezeur over Willem zo kort voor zo’n belangrijke wedstrijd is natuurlijk niet verstandig. Er is veel te veel drukte over gemaakt. Als Willem de goede instelling heeft is zijn waarde voor de club buiten iedere discussie. Iedereen van de spelersgroep erkent zijn klasse”. Behalve op Willem van Hanegem richt te de belangstelling zich gisteravond vooral ook op Rinus Israël, de man die Feyenoord vrijwel zeker gaat verlaten en de laatste weken maar bezeten was van èèn doel: zich tijdig waarmaken voor het eindtoemooi om het wereld kampioenschap voetbal in West-Duits- land. Omdat de blessure van Mladen Ramljak echter niet tijdig genezen was, had trainer Coerver geen andere keus dan Israël uitgerekend in een van de belangrijkste wedstrijden van het sei zoen in te zetten, zij het dan niet op zijn favoriete ausputzerplaats maar als voor- stopper. Antoine Tassy, nuchter, beheerst, maar innerlijk zeer geëmotioneerd, is bijzonder onder de indruk van het Ne derlandse voetbal. „Nederland behoort tot de sterkste landen ter wereld. Ook daarom wilden wij graag naar dit land komen. Het clubvoetbal behoort tot het beste dat er in de wereld gespeeld wordt, zodat wij een uitstekende oefen basis zullen hebben. Waarbij nog komt dat winnen of verliezen nu niet belang rijk is. Wij gaan hier de laatste voorbe reidingen treffen. Winnen moeten we alleen in Duitsland.”, Maar, zegt hij dan - bijna bezwerend met de handen in de Van Hanegam, die volgende week in Rotterdam vermoedelijk niet van de partij kan zijn omdat dé Zwitserse scheidsrechter Scheurer hem gisteravond voor de tweede maal in dit UEFA- cuptoernooi de gele kaart presenteerde (de eerste incasseerde Van Hanegem in de uitwedstrijd tegen Standard Luik) reageerde zelf uiterst laconiek op het gebeuren van gisteravond. „Ik voelde me niet meer geprikkelder dan normaal. Ik heb gewoon geprobeerd die Coates uit te schakelen, wat mijn taak was. Een lasti ge jongen was dat trouwens. Hij had e6n vreselijke conditie en bleef maar gaan. En wat er nu verder gaat gebeu ren? Ach, ik wacht het allemaal maar LONDEN Opmerking van Peter Ressel in de Feyenoord-kleedkamer na afloop van de zo bevredigend (22 gelijk spel) verlopen eerste UEFA-cup-finalewedstrjjd tegen Tottenham Hotspur: „Een vent die een vrije schop zó kan nemen, moet natuur lijk blijven”. Met die uitspraak doelde Ressel uiteraard op de eerste gelijkmaker van Feyenoord, kort voor rust gescoord, die tot stand kwam via een door Willem van Hanegem briljant genomen vrije schop. Met veel effect toverde hij de bal, op na genoeg identieke wijze als Atletico’s Luis het vorige week tegen Bayern München deed, langs doelman Jennings in de linker bovenhoek. Het was tevens de meest pikante actie van de wedstrijd, want met zijn doelpunt toonde Van Hanegem, wiens positie bjj Feyenoord onlangs door trainer Coerver in het geding werd gesteld, nog FRANKFORT (SID) De Westduitse bondscoach Helmuth Schön heeft dinsdag de 22 spelers bekendgemaakt, die deel uitmaken van de selectie voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Een verrassing is, dat de linksbuiten van Schalke ’04, Erwin Kremers, niet uitverkoren is. De selectie ziet er als volgt uit: Israël: „Ik stond er wel een beetje tegenaan te hikken dat ik moest spelen. Kijk eens, ik heb vooral naar die wed strijden die het Nederlands elftal deze week (morgen tegen Hamburger SV, zon dag tegen Argentinië - red.) speelt, toe geleefd. Alles heb ik eraan gedaan om voor het wereldkampioenschap fit te zijn en om me deze week te bewijzen. Vandaar die terughoudendheid. Maar nu het gebeurd is, is er wel een last van me afgevallen. Ik vond zelf dat het redelijk ging, al is het spelen als voorstopper nog niet bepaald één van mijn favoriete bezigheden. Enfin, nu maar afwachten hoe het rapport dat is opgemaakt uit valt”. Doel: Sepp Maier (Bayem München), Wolfgang Kleff (Borussia Mönchengladbach) en Norbert Nigbur (Schalke ’04). Achter: Franz Beckenbauer (Bayern München), Rainer Bonhof (Borussia Mönchen gladbach), Paul Breitner (Bayern München), Hort-Dieter Höttges (Werder Bremen), Helmuth Kremers (Schalke ’04), Georg Schwarzenbeck (Bayern München), Bertie Vogts (Borussia Mönchengladbach) en Bernd Cullmann (FC Köln). Midden en voor: Heinz Flohe (FC Köln), Bern Hölzenbein (Eintracht Frankfort), Uli Höness (Bayern München), Herbert Wimmer (Borussia Mönchengladbach), Wolf gang Overath (FC Köln), Jürgen Grabowski (Eintracht Frankfort), Dieter Herzog (Fortuna Dusseldorp), Jupp Heynckes (Borussia Mönchengladbach), Gerd Müller (Bayern München), Jupp Kapellmann (Bayern München) en Günter Netzer (Real Madrid). Wat dat betreft hoeft Rinus Israël zich geen zorgen te maken, want bonds coach Cor van der Hart was over Israël (die het alleen in de kopduels vaak te kwaad had met de veel langere Chivers) zeer te spreken. Zoals hij dat overigens ook was over Van Daele, Vos, Rijsber- gen en vooral over het middenveldtrio Jansen-De Jong-Van Hanegem. Van dat trio smaakte Theo de Jong tien minuten voor het einde het genoegen een 2-1 achterstand voor Feyenoord ongedaan te maken. Vanuit een moeilijke hoek schoot hij diagonaal in, na door Kristen sen - de Deense dribbelkunstenaar was een wanhoop voor zijn directe tegen stander Evans - voorbeeldig te zijn ge lanceerd. Kort voordat die doeltreffende actie plaatsvond, lanceerde Kristensen De Jong ook al een keer verbluffend knap, maar toen kon de snel uitgelopen doelman Jennings het gevaar bezweren door zich in de baan van het schot te werpen. Hoewel Feyenoord tevreden mag zijn met de 2-2 puntendeling die het in een niet grootse, maar stellig zeer spectacu laire wedstrijd bewerkstelligde, was er toch een beetje wrevel over de manier waarop de tegendoelpunten, met name het tweede, tot stand waren gekomen. De eerste Engelse treffer kwam na 38 minuten, toen de boomlange voorstopper England zijn gevreesde koptechniek in de strijd wierp bij een door Evans genomen vrije schop, die over de muur van Feyen- oordverdedigers heen zeilde. Het twee de Spurs-doelpunt, ruim een kwartier na rust, kan zonder meer als een sofdoel- punt worden aangemerkt. Een vrije schop van wéér Evans leek een eenvou dige prooi voor de uit zijn doel komende Treytel te worden, maar voordat Van Daele (opvallend zelfverzekerd overi gens) de bal even toucheerde, carambo leerde die in het doel. Zaterdag speelde Hulshoff een half uur met Ajax mee in de benefietwed- strijd voor Peter van der Merwe in Breda tegen NAC. Hij maakte zijn rentree op het middenveld, maar keerde tenslotte terug op zijn vertrouwde plaats in het centrum van de verdediging. „Ik heb me niet willen forceren en daarom ben ik eruit gestapt”, aldus Hulshoff zaterdag in Breda. Hij vertelde daarbij, dat hij geen last had ondervonden van de knie blessure, die hem wekenlang van het veld had gehouden. In de plaats van Gerrie Mühren die evenals zijn clubge noot Hulshoff bij de negentien spelers behoorde, die waren geselecteerd voor de oefenwedstrijden van het Nederlands elftal tegen de HSV Hamburg (Hemel vaartsdag) en Argentinië (zondag 26 mei) is gekomen de PSV’er Willy van de Kerkhof. Zoals bekend heeft Gerrie Mühren zich uit eigen beweging uit de selectie teruggetrokken. Voor Hulshoff, zo maakte Evert Grif- hqrst, de public relation-officer van de KNVB, dinsdagavond in Hengelo bekend, zal geen vervanger worden aangewezen, waardoor Rinus Michels voor de ver dediging nog slechts de beschikking heeft over vier kandidaten: Suurbfer, Krol, Van lerssel en Strik. Al deze problemen passen wonderwel in de strategie die de KNVB volgde inzake de voorbereiding van het Neder lands elftal voor de wereldkampioen schappen. Werd de laatste tijd immers niet blunder op blunder gestapeld, waar door niet alleen het publiek afstand nam van Oranje, maar daarnaast ook spelers zoals Willy van der Kuylen voor de eer bedankten. In dit kader past tevens de gebrekkige promotion die de KNVB ten aanzien van deze oefeninterland leverde. De nieuwsvoorziening vanuit Zeist was uiterst gebrekkig en het heeft er zelfs van weg dat de KNVB het duel in Hengelo als tweederangs kwalificeert. En dat is een totaal verkeerde zienswij ze, want zo stelt Willem Duys, de voor zitter van de actie Oranje-paspoort, „al leen een fonkelende show in Hengelo kan het Nederlandse voetbalpubliek in de ban brengen van oranje. En daarbij moet men bedenken, dat de eerste klap nog steeds een daalder waard is. In Hengelo moet de victorie van oranje beginnen”. Maar het heeft er alle schijn van dat op de oude basis wordt doorge werkt. Tenzij Michels er vandaag nog in slaagt de overgebleven kandidaten zo te motiveren dat HSV als het ware van het veld wordt gespeeld. Coerver later: „In deze wedstrijd is het precies zo gegaan als ik verwachtte. Tottenham heeft niet het vermogen om met combinaties langs de grond een verdediging als die van Feyenoord uit te spelen. Het speelt eigenlijk een simpel spelletje, allemaal met hoge ballen en dan willen ze met die lange kerels, (England, Chivers, Peters) wel eens ge vaarlijk zijn. Normaal gesproken moet de tweede wedstrijd dacht ik geen proble men hoeven op te leveren”. Waar Spurs- manager Nicholson tegenover stelde: „Feyenoord is een erg goed team, waar van vooral de zelfverzekerdheid en de routine van imponerend gehalte zijn. De ploeg heeft in haar uitwedstrijd twee doelpunten gemaakt, dat is natuurlijk een briljant uitgangspunt. Maar ook wij hebben in dit UEFA-cuptoernooi in uit wedstrijden veel doelpunten gescoord. De zaak is simpel: dat moeten we nu in Rotterdam ook doen. Daar zullen we voor vechten en zolang de wedstrijd van volgende week niet is afgelopen, geven we ons niet over”. Hennie Kuiper moest enig terrein prijsgeven. Hij miste de slag, toen een grote groep renners wegsprong. Kuiper hersteld zich nog enigszins, maar zakte in het algemeen klassement van de elfde naar de zestiende positie. Tijdens de rit deed zich nog een incident voor, toen de rennerskaravaan na 102 kilometer op stakende arbeiders stuitte. Na langdurige onderhandelingen probeerde een pers- volgwagen de barricade te verbreken,- maar dat was dan ook wel de laatste daad van het voertuig. De wagen werd door de woedende arbeiders geheel ver nield. Misschien dat door dit voorval de concentratie bij de renners geheel ver dwenen was, «naar in ieder geval is de loomheid van de heren coureurs moei lijk te begrijpen. Hopelijk kunnen de ko mende dagen, waarin de eerste bergen in zicht komen, betere wielersport bieden. TARENTO. De giro wil maar niet op gang komen, want ook in de vijfde etappe, van Sapri naar Tarento, gebeur de niets. Na de Belgische en Spaanse etappeoverwinningen was het eindelijk de beurt aan een Italiaan om zegevie rend over de eindstreep te gaan De jonge Pierino Gavazzi won de sprint voor zijn landgenoot Gualazzini en de Belg De Vlaeminck. Evenals maandag kwam de sensatie pas na afloop. De twee grote troeven, leider Jose Manuel Fuente en Eddy Merckx werden na de etappe beboet met ieder 50.006 lires 250,-) en teruggezet naar de 37e plaats. Zij hadden in de eindsprint ande re renners vastgehouden. De Spanjaard Gonzalez-Linares en de Belg Huysmans werden voor het zelfde vergrijp identiek bestraft. Maandag overkwam ook de Belg Patrick Sercu dit al. Coerver: „Natuurlijk was het niet he lemaal zonder risico, maar bang dat Rinus af zou gaan ben ik beslist niet geweest. Per slot van rekening weet ik wat hij op de trainingen de laatste tijd heeft laten zien. Zelf twijfelde Rinus wel, want hij vroeg nog of het mis schien niet verstandiger zou zijn Dick Schneider in te zetten. Daar heb ik echter niet over geprakkizeerd. En me dunkt, als er nu nog iemand is, die zegt, dat Rinus niet terug is, dan is die voor mij niet goed snik. Hij heeft het uitste kend gedaan tegen die Chivers, waarvan in Engeland bekend is, dat hij door niemand is af te stoppen als hij in vorm is”. Günther Netzer kan helemaal niet profiteren van de vrijheid die Schön zijn spelers laat. De speler van Real Madrid heeft zich in Mönchgladbach gemeld bij de conditietrainer van Borussia, die in het begin van deze week al aan het werk zal gaan om Netzer weer in de vorm te brengen die Duitsland van hem gewend is. Schön durft zijn spelers alle vrijheid te laten. Het kan hem niet schelen dat doelman Sepp Maier rich in de komende dagen zeer intensief bezighoudt met de opening van rijn tennis-centrum. Schön: „Iedereen weet wat er bij het wereld kampioenschap op het spel staat. Ik behoef niemand voor te schrijven wat hij van dag tot dag doen moet. De spelers zijn verstandig genoeg om zich in hun vakantieperiode niet alleen bezig te houden met in de zon liggen”. DEVENTER(ANP). De voetbalploeg van Haiti is neergestreken in Deventer, de voorpost voor de equipe op weg naar West-Duitsland. Gisteravond arriveerde de Haitiaanse selectie, vergezeld van trainer, dokter, chef d’equipe en de voorzitter en penningmeester van de bond. Drie kwartier na aankomst waren ze reeds op de Adelaarshorst te vinden, ten einde een eerste training te onder gaan. Stevig gebouwde, koel kijkende atleten, op een na allemaal gekleurd. De selectie telt vier spelers die als prof ervaring hebben opgedaan in de Vere nigde Staten: De half spelers Philippe Vorbe en Jean-Claude Desir en de ver dedigers Claude Barthelmy en Guy St. Vil. Drie van hen zullen zeker behoren tot de vaste kern van de ploeg. Alleen Guy St. Vil is niet geheel zeker van zijn plaats. „Een kwestie van leeftijd”, zegt trainer Antoine Tassy. St. Vil is name lijk reeds 36 jaar. ons doel echter i nog gewonnen Coerver over Van Hanegem: „Het is nu eenmaal zo, dat als Willem iets doet of zegt dat het meteen met grote koppen in de krant komt. Het is persé niet waar dat ik zou willen dat Van Hanegem Feyenoord verlaat. Dat is je reinste nonsens. Ik heb Willem in gesprekken die ik met hem heb gehad wel willen prikkelen. Zo heb ik hem bijvoorbeeld verteld, dat het niet de bedoeling is dat hij volgend seizoen in een paar wedstrij den zal uitblinken, zoals de afgelopen competitie het geval is geweest, maar dat hij dat in elke wedstrijd dient te doen. En hoe tevreden ik ook over zjjn spel van vanavond ben, niet alleen om dat doelpunt, maar ook vanwege de manier waarop hij zijn verdedigende taak heeft uitgevoerd, toch heb ik weer de nodige keren geconstateerd dat hij soms snelheid te kort komt en daar wil ik graag verandering in zien. Door veel te lopen en keihard te werken op de training kan Willem voor de ploeg een vorm bereiken die van nog veel meer waarde is voor het elftal”. Ms -X' Y

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25