Pater Groensmit uit AngolaEr is niet precies haat maar toch ook niet allemaal liefde 5 Blanke is eerder geneigd te discrimineren Tweedaagse informatiemarkt in buurthuis Wijk aan Duin □DQQ PvdA in gebouw Wiikerbaan „Politieke partijen in IJmond zijn geen van allen milieu-onvriendelijk ft stem VVD Lijst 3 Kompressoren 95 9 MILIEUDEFENSIE-KERNGROEP IJMOND CONCLUDEERT: VERKIEZINGEN beverwijT p 7 PLAATSELIJK NIEUWS 1974 6 WOENSDAG 22 MEI door Ko van Leeuwen EL ER Kalmer aan doen Heel goed samen Informatie \IDEL KIES OP 29 MEI UW EIGEN WAPEN Lith rs mei kuur. Zwanenburg - Tel. 02907 - 35 41 mensen wel, maar die Ambakisten zijn echt slimmer. Betere vaklui. i En als ze gaan studeren boeken ze betere resultaten. De intellectuele overheersing bij die stam is er al...”. Geen toeval BEVERWIJK „Als Portugal z’nlaat ik nou dat rotwoord maar gebruikenz’n koloniën van de ene op de andere dag zelf bestuur zou gaan geventja, dan ben ik bang voor stamtwisten. De inheemsen tegen de blanken? Nou waar ik zit, in Angola, nee, dat ge loof ik niet. De inheemse bevolking zal zich eerder op elkaar gaan af reageren. Dat geloof ik. In het ge bied waar ik werk, in Lunda, het noordoostelijk deel van Angola, hebben we voornamelijk de Kioko’s wonen. Maar er is een heel sterke import van Ambakisten. Dat is een andere stam en die mensen zijn veel slimmer. Ja, ja, ja, dat moet ik eer lijk toegeven. De Kioko’s zijn mijn Opvallend I korte G. A. Schoonkind HEEMSKERK ADVERTENTIE n Hoe heeft hij de omwenteling in Lis sabon opgenomen en hoe ziet hij die met betrekking tot dat Angola waar hij leeft? De WD steunt met kracht het streven naar eigen woningbezit. Het is uw eigen wapen tegen de inflatie. Op welke wijze zou een gebied als Angola dan volgens de pater met enige kans op succes zelfstandig kunnen wor den? Hoe is de verhouding tussen en zwart in het Angola Groensmit werkt? „God zij dank dat ’t verandert. Dat er meer ruimte voor vrijheid komt.” Haas tig voegt hij daaraan toe: „Maar ik kan er heel weinig van zeggen. In het gebied waar ik zit is het altijd rustig geweest. Ik heb nog nooit een vrijheidsstrijder ge zien. Echt niet. Er is bij ons wel een garnizoen. Die houden gewoon hun pa trouilles. Maar dat is niets bijzonders. Ik woon in een voor Angolese begrippen tamelijk grote stad, Henrique de Garval- ho. We hebben daar nooit iets van de vrijheidsstrijd gemerkt”. Wil pater Groensmit snel terug naar Angola. Heeft hij na de machtsgreep in Lissabon al contact gehad met zijn men sen daar? „Liever vandaag dan morgen ga ik te rug. Daar ligt je leven en daar kan ik wat doen. Ik heb nog niets gehoord na de omwenteling in Portugal. Ik wacht met smart tot ik iets van een brief of zo krijg. Maar dat ligt nu waarschijnlijk allemaal wat moeilijk. Ik kan het hier ook niet overzien. Maar ik geloof niet dat er in mijn gebied op het ogenblik veel veranderd is. Nee, dat geloof ik niet”. De pater volgt nauwkeurig de bericht geving in de persmedia over de Portuge se kwestie. Is daar niet altijd erg blij mee. Hoe is bij hem in de praktijk de boycot tegen de Angola-koffie overgeko men? Jedgeval- uren der ge tand- Van Tuyllweg4, Velsen-Zuid, 02550-15424 KSB Welke kansen liggen er in het Angola van pater Groensmit nu voor zwart en blank. Voor de jeugd? „Ik zou graag willen dat een zwart bestuur in vrede zou kunnen samenle ven met blanken. Dat er dan in zo’n parlement wat blanken zitten, dat geeft toch niets”. „Goed. Er is geen sprake van discrimi natie. Het is bij ons zeker geen Zuid- Afrika. Als blanken discrimineren, dan wordt daar door de overheid streng tegen opgetreden. Andersom ook. Tja ach, bij ons gaat dat allemaal wel. Over het algemeen. Er is niet precies haat maar toch ook niet allemaal liefde. Maar echt van haatcampagnes, nee, daar heb ik nooit van gehoord”. Daar de gemeente Beverwijk niet be reid bleek, het buurthuis een vrije tele foonlijn met het Stadskantoor (waar de uitslagen worden verzameld) ter be schikking te stellen, zal „Wijk aan Duin” op de verkiezingsavond via een recht streekse lijn in verbinding staan met het NVV-gebouwtje op de Wtfkerbaan. Een „Wijk aan Duin”-medewerker zal de binnengekomen uitslagen op het stads kantoor verzamelen en via de telefoon van het NVV-gebouw regelmatig door bellen naar het buurthuis. blank waar pater (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK In buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan gaat maandag 27 mei een tweedaagse informatiemarkt van start, waaraan door een dertigtal organisaties (politieke partijen, vakbonden, hulpver leningsorganisaties enzovoorts) medewerking zal worden verleend. „Ja zeg ja! Daar sta ik zo van te kijken. Dat had ik nooit gedacht. Bij ons merk je er helemaal niets van. U- moet zich even indenken dat in Angola ont zettend veel blanken geboren en getogen zijn. Die hebben Portugal nog nooit ge zien.” Pater Heinz Groensmit, 57 jaar en sinds zijn dertigste missionaris in Ango la, spreekt zijn meningen over de Afri- kapolitiek van Portugal bedachtzaam uit. Zijn formuleren steunt op de erva ringen van jarenlang gewoon hard wer ken. Deelgenoot zijn van een samenle ving waar blanken en kleurlingen nauw samenleven. Sinds maart is de pater in Nederland met verlof. Heeft de pater de beschuldigingen ge lezen die door Nederlandse missiepaters geuit zijn? Dat Portugese militairen massamoorden zouden hebben gepleegd in Mozambique? „Ach ze krijgen allemaal dezelfde schoolopleiding. Ze zitten ook door el kaar op school. Het kan gebeuren dat blanke kinderen les krijgen van een zwarte onderwijzer. Dat gaat heel goed samen. Niemand kijkt daar bij ons „Ja, dat geloof ik wel. Ik denk ook dat er binnen afzienbare tijd een oplos sing in die richting moet komen. Maar niet een gehaaste. Geen geforceerde. Zelfstandigheid moet er komen. Maar de vrijheidsbewegingen willen het te snel. Ik zou het graag wat kalmer aan doen. Dat is voor alle partijen beter. In de voorstellen van Da Costa Gomez zie ik wel wat. Ik ken hem toevallig. Ik heb hem eens ontmoet en ik geloof dat hij het echt goed meent. Die veranderingen in Portugal zie ik als heel positief. Voor mij is het belangrijkste dat er nu een einde aan de oorlog komt. Bij Gomez vertrouw ik erop dat hij er aan werkt de zaken recht te trekken”. „Ja, ja, ja, ja, dat is nou zoiets. Dat kun je onmogelijk vanuit Neder land bekijken. Ik ben het helemaal eens met het doel. Maar het heeft de verkeerde mensen in Angola getroffen. Er is een blanke minderheid die koffie plantages heeft. Maar meestal kopen de blanken de koffie op van de inheemse bevolking. Die Angolezen hebben kleine plantages van zo’n vijf, tien of vijftien- hectaren. Nou zijn juist die kleine plan tages het slachtoffer geworden. Die gin gen eraan kapot. Toen de boycot begon, hadden zij juist de oogst binnen. Maar de firma’s in de hoofdstad gaven aan de handelaren het consigne niet te kopen. Want er was geen voldoende afzet meer voor. Dat is nou het jammere van die koffieactie geweest. Een hele straal van die kleine inheemse plantertjes ging ka pot. De blanken verloren niets. Die kochten gewoon geen koffie meer op. Hun eigen voorrraden verkochten ze naar Zwitserland of Frankrijk. Nu veel naar Amerika. De blanken hebben zich van de schok hersteld. De inheemsen niet. Ik ben er van overtuigd dat er ook nog steeds Angolakoffie in Nederland gedronken wordt. Ze gebruiken nu blan- ko zakken, zonder opdruk. Een vriend van mij vertelde me dat”. Pater Heinz Groensmit, een boom van een kerel, ziet de toekomst van zijn Angola met optimisme tegemoet. In ok tober hoopt hij weer terug te gaan. Bij het afscheid zegt hij: „Voor de Neder landse missionarissen wil ik nog wel wat zeggen. Nu die veranderingen in Lissa bon gekomen zijn zal er op het gebied van de ontwikkelingshulp veel meer mogelijk zijn. Nu kunnen we veel meer gaan doen. Rechtstreekse hulp zal nu mogelijk worden Kon dat voorheen dan niet? „Ja hoor, ook wel. Niet zo officieel, maar het ging wel. Maar nu hoop ik op veel meer. Er moet daar nog ontzaggelijk veel gedaan worden. Vooral als zo’n jonge bevolking naar onafhankelijkheid wil.” (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND „De politieke partijen in de IJmond zijn geen van alle milieu-onvriendelijk: dat was vlak voor de verkiezingen ook niet te ver wachten”. Dit concludeert de kerngroep IJmond van de Vereniging Milieu defensie in het rapport „Politiek IJmond: Milieubewust?”, waarin de resul taten van een, aan de hand van een vragenlijst, ingesteld onderzoek naar de milieugezindheid van de IJmondiale politieke partijen zijn weerge geven. In die het milieu-niet-onvriendelijke-gezindheid zijn blijkens het ver slag overigtens wel gradaties waar te nemen, variërend van een uiterst positieve tot een meer neutrale houding, of een opstelling van waaruit eigenlijk geen duidelijke zienswijze te distilleren valt. Niet op de markt vertegenwoordigd zijn de wel uitgenodigde gemeente Be verwijk en het Gewestelijk Arbeidsbu reau. De gemeente reageerde afwijzend op het verzoek, tijdens de marktdagen informatie te verstrekken over onder wijs en militaire zaken. Dit tot teleur stelling van „Wijk aan Duin” staf- kracht Rem Dieters, die de organisatie van de informatiemarkt op zich heeft genomen. De markt, beide dagen geopend van 19 tot 23 uur. wordt gehouden in de buurt huishal, het atelier en de vergaderruim ten. Daartoe zullen tijdelijk de deuren worden verwijderd. In verband met de in het buurthuis opgestelde stands zullen de vaste „Wijk aan Duin” activiteiten geduende de informatiemarktdagen wor den stilgelegd. Met deze informatiemarkt wil buurt huis „Wijk aan Duin” voor de eerste maal zijn voorzieningen ter beschik king stellen aan andere groeperingen, die over het algemeen niet zo heel vaak de gelegenheid krijgen naar buiten te treden. De reden waarom de markt zo vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen wordt gehouden, is. aldus Dieters, gele gen in het feit, dat de politieke partijen op zo’n tijdstip maar al te graag bereid zijn, er hun medewerking aan te verle nen. Onder de buurtbewoners zullen de komende dagen drie- tot vijfduizend stencils worden verspreid, waarin men wordt opgeroepen een bezoek aan de markt te brengen. Maandagavond 27 mei zal de markt met een optreden van Cabaret Grimlach (aanvang 20 uur) worden opgeluisterd, terwijl het A-socia- le orkest heeft toegezegd dinsdagavond naar „Wijk aan Duin” te zullen komen. „Als ze werkelijk onafhankelijk willen worden, met alleen inheemsen, dat moe ten ze het toch kalmer aan doen. En waarom in het begin niet ook blanken in het parlement? Ik zie heel goeie toekomstmogelijkheden. De universiteit van Luanda levert ontzettend veel in heemse intellectuelen af. Met een paar jaar kunnen we daar wel iets mee bereiken. Ik was een poos geleden in het ziekenhuis. Daar werd ik door vijf zwar te dokters behandeld. Ik zeg tegen ze: Dat vind ik nou toch fijn. Jullie moe ten hier toch de zaak in handen krijgen. Op den duur zou dat toch goed zijn...’ Milieu-positief (gewaardeerd met een dubbele plus) zijn volgens de kerngroep de Heemskerkse PvdA en PPR, met een enkele plus op de voet gevolgd door Progressief Velsen en het Velser CDA, het PAL-Uitgeest en de Beverwijkse, Heemskerkse, Uitgeester en Velser VVD- afdelingen, de Castricumse stuurgroep’74 en de Velser PvdA. Geen hoogte kon worden gekregen van de milieu-opstel- ling van de Castricumse PvdA, het Heemskerkse CDA en D’66 Heemskerk. De anderhalve maand geleden opge richte Milieudefensie-kerngroep IJmond legde, in navolging van het voor de statenverkiezingen genomen landelijke verenigingsinitiatief, de vragenlijst voor aan alle,thans in de IJmondiale gemeen teraden zittende politieke partijen. In totaal werd de vragenlijst toegezonden aan zevenentwintig fractievoorzitters in de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen: door zeventien fracties werd de lijst ingevuld geretourneerd. Geen antwoord ontving men om diverse redenen van de WD-Castricum, de CPN-Uitgeest, -Be verwijk en -Velsen, de PvdA-Uitgeest, de KVP-Uitgeest, Castricums Belang, Progressief Beleid Castricum en de Chr. burgers, raadsleden, overheid en onder wijs.” Omwille van de leesbaarheid, zo wordt gesteld, zijn in het kerngroepverslag niet alle antwoorden letterlijk overgenomen. Wel zijn enkele „markante uitspraken” aangehaald, terwijl een ieder het exacte antwoord van een partij op een bepaalde vraag bij het kerngroepsecretariaat (At de Groot, Scheldestraat 10, Heemskerk, tel. 02510-37267) kan opvragen. Hier is tegen een geringe vergoeding ook het totale verslag te verkrijgen. De kerngroep is zich er overigens van bewust, dat men zich zou kunnen afvra gen of de groep wel deskundig genoeg is om een dergelijke vragenlijst op zijn meritus te beoordelen. Het waarderen van elk afzonderlijk antwoord geschied de door een groep IJmondiale Milieude- fensieleden, waarin ondermeer een weg en waterbouwkundige, een chemisch analist, een bioloog, een huisvrouw en een onderwijzer zitting hadden. De kern groep huldigt in deze het principe, dat „ieder nadenkend mens over milieupro blemen kan oordelen”, terwijl tevens de uitwerking van de enquête is voorgelegd aan de stafkrachten van het vereni- gingskantoor van de Vereniging Milieu defensie te Amsterdam. In de slotfase verleende voorts de BSCR medewerking. Dat het „milieuverslag” zo kort voor de gemeenteraadsverkiezingen is ver schenen, is aldus de kerngroep zeker geen toeval. De groep acht het voor de kiezer van wezenlijk belang te weten, wat de houding ten opzichte van het milieu is van de partij waarop hij of zij volgende week wil gaan stemmen: De voor vier jaar gekozen partij-verte genwoordigers kunnen in hun gemeente „een enorme invloed uitoefenen op het woon-, werk- en leefmilieu van ieder een.” Terdege wordt tenslotte door de kern groep beseft, dat de meningen omtrent het nut van een dergelijk milieu-gezind- heidsonderzoek zeer uiteen kunnen lo pen: vast staat, aldus het verslag, dat de waarde van de resultaten gering is, als de partijen niet ook in de toekomst „kritisch” gevolgd worden wat hun mi lieubeleid betreft. De VMD kerngroep IJmond is dan ook voornemens, geregeld verslag uit te brengen van wat de „ge kozen vertegenwoordigers in de gemeen teraad er aan doen." Tijdens de markt wordt informatie verstrekt door en over: PSP, CDA, VVD, CPN, PvdA, PPR en D’66; Katho lieke Werkende Jongeren, NW-jonge- ren, NVV, CNV en NKV; Experimenteel Advies Centrum IJmond en Hulp dienst Beverwijk „Help een Handje”; Labyrinth en Stichting Ontmoetingscen trum Alpha; Milieu-defensie IJmond en Milieu Aksiegroep Nederland (deze laat ste stand wordt verzorgd door Laby rinth) NVSH, BEA-kliniek en Dr. Rut- gersstichting; Proletarisch Links en de Vrije Socialisten (gezamenlijke presenta- „Ik heb nog nooit een vrijheidsstrijder gezien” vreemd tegenaan. Ik moet eerlijk zeg gen, maar dat is louter mijn ervaring, dat de Portugezen altijd gestreefd heb ben 'naar een volledige integratie. Maar een blanke is altijd eerder geneigd te discrimineren. In onze stad hebben we daar gelukkig geen last van. Mijn bis- schop is ook een Angolees. In alle dor pen zijn de lagere scholen geïntegreerd. Ze lopen tot en met de vierde klas. Dan moeten de leerlingen staatsexamen doen. Blanken en zwarten precies hetzelfde. De leerlingen die verder willen studeren, kunnen dat niet in die dorpen. Die moe ten dan naar de stad. Nou, dat gebeurt ook bij de inheemse jeugd. Bij ons in de stad heb ik zelf een studentenhuis ge bouwd. Eigenhandig. Geholpen door An golezen. Daar woont de blanke en zwar te jeugd met elkaar”. tie) Medisch Opvoedkundig Bureau en de Schoolpsychologische Dienst van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid Noord-Holland; Dorpsraad Wijk aan Zee, Wereldwinkel Beverwijk, Amnesty International, Stichting „Weg wijs”; Juniorkamer IJmond, Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Midden- Kennerland en de Peregrinus Stichting. Tenslotte zal woensdagavond 29 mei in buurthuis „Wijk aan Duin” een ver kiezingsbijeenkomst worden belegd. Voor de voetbalfans heeft men een kleurentelevisietoestel ingehuurd, terwijl voorts zal worden getracht iedere poli tieke partij een commentator naar het buurthuis te laten afvaardigen. CPN (Cees Berghuis) en PvdA (J. van Dijk) hebben toegezegd op de „Wijk aan Duin” verkiezingsavond te zullen verschijnen. Constr. Castricum, terwijl het CDA-Be- verwijk alsnog heeft toegezegd de for mulieren te zullen insturen. CDA- en D’66-Heemskerk „volstonden met het opsturen van hun partijprogram.” Opvallend vond de kerngroep IJ mond (met zo’n honderdzestig leden) het, dat de vragenlijsten door zo weinig poli tieke partijen uit Uitgeest en Castricum ingevuld zijn teruggezonden. Men zou er zo wordt voorzichtig gesteld „de voorlopige conclusie uit kunnen trekken dat de milieuproblematiek minder bij de politieke partijen van Castricum en Uit geest leeft, dan bij die politieke partijen in Velsen, Heemskerk en Beverwijk.” In de vragenlijst werd geïnformeerd naar net plaatselijke partijstandpunt omtrent de industrie (overlast, eventuele uitbreiding), de hinderwetprocedure (ter mijn verruiming indiening bezwaar schriften, openstelling gemeentehuizen in de avonduren), de watervervuiling, de eventuele aanleg van een voorhaven in Velsen, vestiging van een kerncentrale in de IJmond, de aanleg van wegen (Verlengde Coentunnelweg, Westelijke Randweg) en het verkeer (meer aan dacht voor de fiets, autovrij maken woonwijken), het landschap en duinge bied (chemische onkruidbestrijding, Le Roy plantsoenen, spoorlijn door de dui nen) en hoog- en laagbouw. Tenslotte werd een uitspraak gevraagd over een mogelijk op te richten „overkoepeld or gaan, bestaande uit burgers met gespeci aliseerde interessen, eventueel ambtena ren, gemeenteraadsleden enzovoorts, dat advies kan uitbrengen, voorlichting en informatie kan verstrekken en initiatie ven kan ontwikkelen naar de kant van Pater Groensmit leeft en werkt in Angola midden tussen de bevolking. Tussen blanken en zwarten. Weet hij wat er met name onder de inheemse bevolking leeft? Willen zij op termijn zelfbestuur? En zonder enige blanke inmenging? BEVERWIJK. Vanavond (woens dag) houdt de PvdA in verband met de komende verkiezingen een informatiea vond in het gebouw Wijkerbaan. Van 20 uur af zullen daar de huidige raadsleden van de PvdA en de toekomstige voor de inwoners en speciaal voor de bewoners van Meerèstein te spreken zijn.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7