BIJZONDERE AANDACHT VOOR SCHERMERHORN Aaf Bouber overleden OPENBAAR KUNSTBEZIT KRIJGT ANDERE OPZET Veel oud werk in Rotterdamse Doelen Uit waar vindt u besouw tapijt? gfl i! QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding - I Dankuwel - Alstublieft ES 15 Groot actrice in volkstoneel Vier buitenlanders op orgelconcours Film over museum als bedrijf Gesprek Appel met wethouder Lammers over eigen museum numBEROHE Orgeldagen Rijnstreek gaan niet door MEI 24 1974 IJ D A G k s 3 Reserveer nu alvast een middag of avond voor de Haarlemse V oor jaar s- beurs. Van 17-26 mei a.s Kennemer Sporthal.. Leren damesjasies vanaf f 295, van de ontwerper Benno Premsela (G.V.N.) te combineren met exclusieve gordijnstoffen. in het sfeervolle grachtenhuis aan de Raamsingel 42 klassiek tijdloos Raamsingel 42 - Haarlem - Tel. 31 51 12 's maandags gesloten HAARLEM’74 voorjaarsbeurs ElHAARLgM*74 voorjaarsbeurs van De Doelen staat nu dezelfde formatie uit het voorprogramma. Een groep die voor het eerst twee hits op de bovenste plaatsen van AVRO’s Toppop heeft: Mud. Reserveer nu alvast een middag ot avond voor de Haarlemse Voorjaars beurs. Van 17-26 mei a.s. Kennemer Sporthal. ROTTERDAM In het voorjaar van 1973 stond in het voorprogram ma van Gilbert O’Sullivan, die toen in De Doelen in Rotterdam optrad, een volslagen onbekend Engels groepje. Vier jongens die op een afschuwelijk slechte manier hits van tien jaar en ouder kopieerden. Voor Gilbert O’Sullivan bestond er een laaiend enthousiasme, de onbeken de groep kreeg een mager applaus je. Een jaar later, woensdag 22 mei, is de situatie geheel anders. O’Sulli van is (tijdelijk) van de hitlijsten verdwenen, maar op het podium NOORDHOLLANDS PHILHARMON1SCH ORKEST jg-'l (Van onze kunstredactie) VELSEN „Groen” is dit jaar het motto waaronder de Toer-in in de periode van 21 juni tot 18 augustus een groot aantal cultu- reel-toeristische activiteiten bun delt, die voor een groot deel heb ben te maken met het land en land schap van Noord-Holland. Er zijn tal van exposities op dit thema en in de speciale Toer-in krant, die in een oplage van 150.000 exemplaren zal worden verspreid bij de plaatse lijke VW’s, ANWB-kantoren, cam pings en bij de Culturele Raad op Beeckestijn in Velsen, zijn negen toertochten aangegeven, tijdens welke een beeld is te krijgen van onze provincie. EL.: ADVERTENTIE Toer-in zet provincie in t groen N3'7405 (Van onze kunstredactie) Haarlem gekregen. ADVERTENTIE HAARLEM. Als onderdeel van d Haarlemse orgelmaand zal in de eerst week van juli een internationaal orgel improvisatie concours in de Grote of Si Bavokerk worden gehouden. museum, niet van de stad, niet van het land, maar die is van het volk, van de hele wereld”. Uit al deze elementen bouwde Seve- rijn dit ongewone, maar uiterst boeiende portret van een museum. De NOS zendt deze aflevering uit zondag aanstaande via Nederland II van 22.10 tot 23.00 uur. In de herfst komt er een programma over de buiten-Europese kunst uit de collectie van prof. Van Baaren, zoals die tentoongesteld wordt in het Groninger museum. Het onbekende kwartet je van vroeger maakt nu de dienst uit met voortden derende meestampers als Dynamite en Tigerfeet. Er is in het afgelopen jaar veel gebeurd met Mud, maar hun spel is in wezen even afschuwelijk gebleven. De helft van het programma wordt nog steeds gevuld met coversies van hits uit de jaren ’60, zoals Twinstin’ the night away, Honky Tonk Woman, That ’ll be the day of Bleu Moon. Getrouwe imitaties die met veel power worden opgediend door een ongenuanceerd zin gende Les Gray, de twee gitaristen Rob Davies en Ray Stiles en drummer Dave Mount. Slechts een enkel nummer (Mr. Bagatelle) is van eigen makelij, maar ook deze song wijkt in feite niet af van het repertoire der „gouwe ouwen”. In al deze nummers wordt duidelijk waraop Mud drijft: gemakkelijk in het gehoor liggende accoorden, ’n zeer simpele melodie en vooral veel power. De show van Mud draagt voortdurend een haast infantiel clownesk stempel, zoeklichten en circusmuziek begeleiden- de opkomst van de groep op het podium, stuntelige grapjes van bassist Ray Stiles en een Les Gray die met een natte vetkuif Elvis Presley imiteert in een medley van nummers als Jail house Rock, Teddy bear en Hounddog. Pas met een subliem uitgevoerd Bom to be wild komen de kwaliteiten van de groep naar voren. Rob Davies, als een echte ouderwetse rocker liggend gitaar AMSTERDAM (ANP). Karei Appel heeft een brief geschreven aan de wet houder voor kunstzaken van Amster dam, Han Lammers, met het verzoek om tijdens een onderhoud de mogelijkheid te bespreken voor de bouw van een Karei Appel creatief centrum of mu seum. De wethouder deelt mede, dat hij dit plan met de kunstenaar zal bespre ken „om na te gaan of er nog een verzoening tussen het plan en de aan vankelijke afwijzing van B. en W. tot stand gebracht kan worden”. Aaf Bouber geboren op 17 oktober 1885 in Hoorn, heeft na een periode als koriste in Carré achtereenvolgens ge speeld bij de gezelschamoen van Johan Steenbergen, Colnot en Poons, Louis Bouwmeester jr. en bij de revue Henri ter Hall. Daarna kwam zij bij het gezel schap Bouber en Sluyters, dat later het gezelschap Bouber werd. Van 1952 tot 1957 speelde zij bij de Nederlandse Co- medie, Toneelvereniging NNTG en Puck. Samen met haar man werd zij onder scheiden met de zilveren legpenning van de stad Amsterdam. Cat crept in met gejatte stukjes uit Haley’s Rock around the clock wordt de toegift. Mud maakt de dienst uit, dat is onmiskenbaar. Ook dit keer speelt een vrijwel onbe kende groep als „supporting act”, Spa- row. Ze brengen net als Mud vorig jaar swingende maar slecht gespeeld top 40 werk uit vervlogen tijden (net als Mud een uitvoering van Bleu Moon, zelfs beter). De zanger en leadgitarist tonen voldoende talent voor een betere toe komst. De nieuwe opvolgers van Mud? CEES STRAUS. spelend, levert een prachtige solo af- De show groeit nu duidelijk naar een hoog tepunt toe, het gekrijs van overwe gend meisjes in de leeftijd van 8 tot 15 jaar eveneens. Tigerfeet, Crazy (een minder bekend hitje in Engeland) en Dynamite, in een alles doordrammende uitvoering besluiten het programma, The Aaf Bouber, echtgenote van Herman Bouber, is bekend geworden door haar rollen in toneelstukken als „De Jantjes”, „Op hoop van zegen”, „Zeemansvrou wen”, „Moeder Courage” en „De twee wezen”. Jarenlang speelde zij in het volkstoneel van Herman Bouber, een gezelschap dat zonder subsidie speelde met stukken die door andere gezelschap pen niet op het repertoire werden geno men. Zowel op het toneel als in films „Bleke Bet”, „De Jantjes”, „Vadertje langbeen” vertolkte zij meestal de rol van volksvrouw uit de Jordaan. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. „En zo ben ik in het museum terechtgekomen, tot volle te vredenheid”, zegt een van de suppoosten van het Haags gemeentemuseum in de aflevering van openbaar kunstbezit van zondag aanstaande. Zijn uitlating is me teen de titel van dit nieuwe openbaar kunstbezit-programma in de nieuwe stijl. Die is dan, dat er voortaan niet meer, zoals vroeger het geval was een groot aantal kleine uitzendingen komt, maar programma’s met grote tussenpau zes van lange duur, zo ongeveer drie kwartier. Dit dan allemaal om de moge lijkheid te hebben bepaalde onderwer pen eens wat uitvoeriger te behandelen en ook te benaderen vanuit een hele andere gezichtshoek. Dat gebeurt dan ook prompt met onderwerp nummer één in deze gewijzigde opzet: de verzameling moderne kunst in het Haagse gemeente museum. Voor deze wedstrijd zijn de volgend organisten uitgenodigd: Peter Bares ui Sinzig (West-Duitsland), Merril N. Davi uit Rochester (Minnesota-Verenigde Sta ten), Egidius Doll uit Freiburg (West Duitsland) en Gottfried Frieberger ui Wenen (Oostenrijk). Aan de orgelmaand is tevens verbon den de Internationale zomeracademie e een aantal concerten. Op de openings avond zal het 40-stemmige koorwerk vai Thomas Tallis worden gebracht door d Cappelle Amsterdam onder leiding va: Jan Boeke. Concertgebouw Dinsdag 28 mei 1974, 20.15 uur DERDE CONCERT BEETHOVENCYCLUS Dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT Solisten: DANIEL WAYENBERG, piano Gijsbert Beths, viool Henk Sekreve, violoncello Programma: Ouverture Coriolan Tripleconcert Pianoconcert no. 5 Entree 8.(a.i.) c.j.p. geldig. Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, van 1015 uur. Telefonisch 320994 van 12-15 uur. F////Z I I I ARNHEM (ANP). Het bestuur van de Internationale Orgeldagen Rijnstreek heeft besloten zijn jaarlijkse concours voor onbepaalde tijd uit te stellen. In de Eusebiuskerk in Arnhem, die op restau ratie wacht, kan men wegens vertoonde gebreken en noodzakelijke sluiting niet terecht. De gemeente Arnhem wil niet subsidiëren voor een concours in Nijme gen. De gemeente Nijmegen reageerde niet op verzoeken om financiële steun. Financiële samenwerking tussen beide gemeenten en de provincie bleek niet haalbaar. Het concours, dat sedert 1964 om de twee jaar werd gehouden, mocht zich verheugen in een stijgende belangstel ling. Voor het zesde concours voor orga nisten uit de Rijnlanden Zwitserland. Frankriik. Duitsland en Nederland moet gewacht worden op een eventuele res tauratie van de kerk in Arnhem. wandeltocht langs een aantal kerken in Haarlem) en interessante tochten per bus en boot door de Schermer. Direct te maken met het „groen” heb ben bijvoorbeeld de bezoeken aan boer derijen, „de boer op”. Zestien boerenbe drijven, vooral gericht op het gemengde bedrijf en de veeteelt, zetten op bepaal- Spaamdam worden in Oosterland ge toond, waar in de St. Michaelskerk ook een zevenluik van Alain Teister is te bewonderen. De de nostalgie opwek kende prentjes van Rie Cramer ko men deze zomer in Bloemendaal. De Toer-in wil altijd bijzondere aan dacht besteden aan het schoon van een bedreigde dorpskern of een bepaald landschap. Vorig jaar was dat het geval met Midden-Beemster. Dat heeft ertoe geleid dat het Befje Wolf-museum nu kan worden gerestaureerd, dat de paar- dentravalje meer bestaansrecht kreeg en dat het bezit van de boerderij Wester- hem een kleine uitbreiding onderging. Dit jaar is Schermerhorn en omgeving uitgekozen. Drie exposities onder de titel „Noord-Holland in het groen” worden in dit charmante dorp gehouden. Historie, economische voortbrengselen, flora en fauna van de Schermer en omliggende droogmakerijen worden er in beeld ge bracht. Om Noord-Hollland aan een zo groot mogelijk publiek te verkopen, gaat op 20 juni in Alkmaar de zo juist gere gekomen film van Kees Brusse over provincie in première. Op deze- en anc re manifestaties in het kader van To< in 1974 hopen wij nog uitvoerig terug komen. de tijden hun poorten wijd-open voor de geïnteresseerde stedeling. Een kleine keuze uit het pakket van tentoonstellingen. „In de ban van de dijk” heet een expositie in de Ursula- kerk in Warmenhuizen, die vertelt over de oude Westfriese omringdijk nabij Hoorn en 800 jaar strijd tegen het water in dit gebied. Er zijn twee tentoonstel lingen over bomen. In het Singer mu seum in Laren over de boom als zoda nig, in Alkmaar over „de boom in de beeldende kunst”. In het gerestaureerde pakhuis De Lelie op de Zaanse Schans in het uiterste noorden van Zaandam is de geschiedenis van de stoel te zien: Een leven lang zitten. „Gastvrijheid” heet een expositie in Heemskerk van kunst van buitenlandse werknemers in ons land. Een historische expositie is er ook in huize Scheybeeck in Beverwijk- Daar zal namelijk de ge schiedenis van de Tapijt- en knoopfa- briek Kinheim herleven. Textielobjecten van Gerda Edens uit Dat is dan geen documentaire gewor den op de bekende manier, maar eigen lijk een kijkje tussen en achter de schermen, gezien door de ogen van- een nieuwsgierige bezoeker. Natuurlijk be steedt cineast Jonne Severijn die on der andere het werk van Escher, Carel Visser en Boldini heeft gefilmd aan dacht aan de daar opgestelde kunstwer ken. Maar de nadruk valt gewoon op de mensen: zij die er op bezoek komen en zij die er werken. Uit dat kijkje blijkt dan dat een mu seum niet een tempel van stilte en toewijding is, maar, zoals de directeur van dit museum het zegt, een druk bedrijf dat goed gerund moet worden, waar meer dan 100 mensen hun boter ham verdienen, waar je te maken hebt met subsidies en begrotingen, waar per jaar enkele miljoenen omgaan. Maar ook en dat is de kant die de bezoe kers zien rondleidingen worden geor ganiseerd, waar spreekuren zijn en pers conferenties gegeven worden. Waar enorme top-druktes kunnen voorkomen, met het daaraan verbonden hoofpijnver- wekkend geroezemoes en het zuurstofge brek, waar de suppoosten ook ontstel lend stille uren kennen, waarin de ver veling op de loer ligt. Naast gesprekjes met de mensen van de telefooncentrale, de portier, de rond leiders en een restaurateur, komen er ook enkele suppoosten aan het woord. Een van hen, die al bijna 20 jaar in dit museum werkt, wordt gevolgd tot zelfs in zijn huis toe, waar aan de wand een schilderij van zijn vader hangt. „Dat is mijn kunst en die wil ik voor geen goud kwijt”, zegt de man. De museumkunst daar zegt hij dit van: „Die is niet van mij, niet van de directeur, niet van het ADVERTENTIE Wij, van Krommenie, Wij, van Krommenie, danken de Nederland-,bieden alle Nederlandse se Vereniging van Sy-—v, huisvrouwen Novilon Huisvrouwen dat zij IWuW) a van Krommenie aan: de Novilon als enige S enige vloerbedekking vloerbedekking het 4, ff met het Gouden Gouden Keurmerk Keurmerk. Eis het d\) heeft toegekend. Hu' garantiebewijs. Novilon van Krommenie. De enige vloerbedekking met ’t Gouden Keurmerk en garantiebewijs» West-Friesland heeft 800 jaar strijd tegen het water geleverd. Daarover gaat, in Warmenhuizen een expositie onder de titel In de ban van de dijk. Eind augustus zal onder de gelijknamige titel een studie verschijnen van J. J. Schilstra, bij uitgeverij West-Friesland in Hoorn. Gisteren trad Mud op tijdens het openluchtfestival in Lochem. Ondanks de regen waren er toch ruim 8.000 jongelui voor de popgroep op de been. De foto laat van links naar rechts op de rug zien Rob Davies, Les Gray en Ray Stiles. (Foto Gijsbert Hanekroot) De Toer-in wordt ditmaal voor de zevende maal gehouden. Ook dit jaar is het doel de inwoner van Noord-Holland een inzicht te geven van wat er allemaal aan cultuur is te beleven in zijn eigen provincie. Dat woord cultuur mag van de Culturele Raad de organisator van de Toer-in zeer ruim worden geïnterpreteerd. Naast maar liefst 23 tentoonstellingen is er bijvoorbeeld ook vermaak in de vorm van straat- en strandmuziek (Ricciotti-ensemble, Hau ser Orkater uit Velsen, Jeugd en Muziek Haarlem), een openluchtbioscoop (onder andere in Wijk aan Zee), de Kinder- expres, reizende poppentheaters, ama teurtoneel, bottertochten vanuit Edam, als vanouds orgeltochten (waaronder een AMSTERDAM —(ANP). In Amster dam is op 88-jarige leeftijd overleden de actrice Aaf Bouber. Mevrouw Bouber- ten Hoopeb overleed in het Anton Hen drik Gerhardhuis in de hoofdstad, waar zij sinds 1 december 1961 verbleef. Zij T- 1R

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15