Kwalijke gevolgen van biergebruik i politierechter Golf voor zomer n WEGVERKEER VRAAGT NIEUWE SYSTEMEN j Puzzel I li i i KADETT MET 1000 CC MOTOR Jubileum in Sassenheim Margriets Gouden Sieutelspel I I Voor Alfa Romeo rijders is 100 km per uur vaak een aparte sensatie. margriet Sb SSii l Gun uzelf’n Alfa. L k i 25 VARIA v R Ij D A G 2 4 MEI 1974 24 Alfasud tt 6 Manieren om uw tuin al in huis te laten beginnen Margriet méér /akantie in Friesland: „emdeling in eigen land Wie is (Columbo) 3 ter Falk? Alfa Haarlem B.V. Autom. Bedr. Sam van Lingen DELFTSTRAAT 50, HAARLEM, TELEFOON 023 - 31 91 38 Heeremans Van Leuven B.V. NIEUWE GRACHT 78, HAARLEM, TELEFOON 023 - 31 92 45 da’s helpen èn winnen tegelijk... I. i< i* u E H Mist Sigaretten Wilde vogel 1 - Naast je het pookje in leren foedraal. Onder je de 4 schijfremmen met dubbel circuit en rembekrachtiging. In je handen het sportstuur met verstelbare stuurkolom. Om je heen dat veilige gevoel: de kooikonstruktie. Enruimte genoeg voor het hele gezin. Wat kan je nog gebeuren in dit stuk komfort? De Alfasud, extra relaxed geniet je bij ff 100 km per uur. amA jtr Want waar andere auto’s konfektie bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist ^□0™* eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé’s en cabriolets. (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. „De man die het bier heeft uitgevonden hadden ze moeten ophangen.” Geen nieuwe uitspraak van de Haarlemse politie rechter mr Vink, maar hij had er woensdag weer alle redenen voor ’t uit te roepen, gezien de vele ver dachten die voor hem moesten ver schijnen en die allemaal, wat ze ook hadden uitgespookt, geïnspireerd waren door het gerstenat. Blijkbaar vond de officier, mr. Van der Valk Bouman, dat de politierechter toch ook eens andere spiritualiën in zijn woorden moest betrekken. Op zijn vraag hoe het dan met de jenever- uitvinder zat kreeg hij echter geen antwoord. Deze week begint ’t: het nieuwe Gouden Sieutelspel van Margriet. Met prijzen van f 500 tot f 5.000. Twaalf weken lang. En met een algemene hoofdprijs van f 50.000. Dat Is mooi natuurlijk. Maar wat veel belangrijker is: u dóét het ergens voor. Elke postzegel van een guldén, die u extra op een briefkaart plakt, is voor het Prinses Beatrix Fonds. En met dat geld worden speciale vakantie-bungalows gebouwd voor invaliden. Huizen waarin zij gemakkelijker van hun vakantie kunnen genieten. En waar de rest van het gezin natuurlijk ook welkom is. Een mooie taak voor het Prinses Beatrix Fonds. Maar ook voor u! Want als u mee doet aan het Gouden Sieutelspel bouwt u ook mee aan de bungalows. Erg fijn om prijzen te winnen. Maar dit is méér dan een wedstrijd. U kunt er anderen gelukkig mee maken. -Elsö daar staat het in ii® hö a ADVERTENTIE Naam Adres Plaats HLH ADVERTENTIE - f in r I Noostraat 134, IJmuiden, 10 J. Hooge- woud, Merwedeplantsoen 58, Heemstede, 10 Mevr. M. Decnop, Doorneberglaan 18, IJmuiden. verzekerde ze mr. Vink dat de politie, ook de vreemdelingenpolitie zich nu van acties afzijdig zal houden, zolang haar cliënt niet weer over de schreef gaar. Een lichtpuntje in een mist van ellende, die uitzichtloos leek, vond mr. Vink. En als gezegd: hij verwerkte het in het vonnis. Nationaal Voorlichtingsinstituut Postbus 616 te Hilversum CONSUMENTEN VOORLICHTING eikt da- !.000 ee- aan ons betaling ing per X 4 Uit. de woorden van de raadsvrouwe, mr. De Bilt-Rezelman kwam toch een ander beeld van de jongeman naar vo ren en bleek dat zij veel gedaan had om nog een uitweg voor de jongen te vin den. Het zou voor mr. Vink reden zijn, zijn aanvankelijk oordeel te wijzigen en te komen tot een straf van zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. dronkemansrit gestaan. Het nachtelijk uur en de door alle bier zwaar gewor den benen, te zwaar voor een wandeling naar huis, hadden de heren in de verlei ding van de diefstal gebracht. Eén van hen kreeg nu helemaal de wind van vo ren: hij had nogal wat boter op z‘n hoofd met een straf van vorig jaar van zeven maanden. Ze kregen allebei conform de eis 200 boete en drie weken voorwaar delijk. Margriet, overal verkrijgbaar f 1,25. U kunt zich ook abonneren (f 13,- per kwartaal). Stuur een open envelop met uw naam en adres op de achterkant naar Margriet. Antwoordnummer 1 3987, Amsterdam. K Plak geen postzegel, die JBJ betalen wij. autobanden diepvriezers televisie kleur/zwart wit wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten foto-/film-apparatuur Zet een kruisje in het betreffen de vakje en zendt deze coupon aan: Het Nationaal Voorlichtingsin stituut geeft gratis schriftelijk advies waar u, naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen kunt ko pen. O O O o o o o o Dat was ook de eis en de straf voor de drie al even jonge Lissenaren, die op 2 maart het in de mist van drankge bruik ook niet meer zo zagen zitten en toen daar blijkbaar verlichting in wilden brengen door het stelen van diverse mistlampen. Straatroverij vond de offi cier het en hij begreep helemaal niet hoe je zoiets kunt gaan doen als je juist zelf van een mistlanp beroofd bent. In een café waar het bier weer vloei de sloten drie jonge Lissenaren het verhaal wordt in velerlei opzicht nu eentonig een transactie af rond wat sigaretten, die onder de prijs over tafel gingen. Volgens de verkoper had hij echt wel gezegd dat het stolen spul, was, maar de jongens zeiden dat echt niet gehoord te hebben. Mr. Vink had nu al zoveel afschuwelijks over bier gehoord, dat hij zich niet zou verwonderen, als dat vocht ook het gehoororgaan aan zou tasten. Hij vond het jammer voor de jongens dat ze hierdoor een strafblad kregen. Elk ging naar huis met 35 boete na een eis van ƒ50. „Een wilde vogel, die niet aan de slag kan of wil komen in ons land”. Zo beschreef de officier een 19-jarige bui tenlander, die, oorspronkelijk afkomstig uit Cuba, na vele omzwervingen in ons land terecht kwam, en daar nu hard nekkig wil blijven. Geen gemakkelijk iets, want in die tijd van drie jaar, die hij hier doorbracht, zag hij vooral de gevangenis van binnen. Nu zit hij al weer vanaf 12 april in voorarrest we gens diefstal met braak van flessen drank, ringen en horloges. Een gestolen auto diende als vervoersmiddel. Mr. Van der Valk Bouman zag weinig positiefs en eiste het maximim, dat de politie rechter op kan leggen: zes maanden. Onder de naam Golf heeft Volks wagen, zoals wij reeds meldden in de vorige rubriek, een nieuwe, klei ne wagen op de markt gebracht. Het is een compacte wagen gewor den, met veel binnenruimte. VW is wat zijn nieuwe modellen betreft, overgestapt naar de dwarsgeplaatste motor voorin met voorwielaandrij- ving. Ook de Golf heeft de kracht bron, leverbaar in een 1,1 liter en een 1,5 liter versie, op deze manier voorin. Het zijn vier cilinder lijn motoren, die beide genoegen nemen met normale benzine. De 1,5 liter motor kan ook geleverd worden met een automatische bak. Zelfs de leek kan met een blik onder de motorkap de beide moto ren identificeren: de 1,1 liter versie helt naar voren, de 1,5 liter kracht bron is schuin naar achteren ge plaatst. De Golf heeft onafhankelijke wielophanging en een tweekrings- i Voorlopig echter zag hij reële mo gelijkheden om de huidige verkeers systemen te verbeteren. De voorstel len hiervoor, verdeelde hij in drie catagorieën: a) verbetering van weg en voertuig, bijvoorbeeld door elek tronische begeleidingssystemen met variabele verkeersborden langs de weg. b) nieuwe systemen die het huidige wegverkeerssysteem geheel of gedeeltelijk kunnen vervangen, bij voorbeeld een uitgebreid en samen hangend beveiligings- en routerings- systeem. Tenslotte c) nieuwe wegver- keerssystemen die men kan zien als een tussenvorm tussen de beide vori ge categorieën. In principe zou het daarbij mogelijk moeten zijn, dat „nieuwe” voertuigen over „oude” we gen kunnen rijden en „oude” voertui gen over „nieuwe” wegen. Waarbij dan voor „nieuw” verstaan moet wor den: wegen die bijvoorbeeld uitgerust zijn met railsystemen, die benut wor den door aangepaste „nieuwe” voer tuigen. Maar deze railsystemen zou den zodanig in het wegdek aange bracht moeten zijn, dat ook voertui gen zonder aanpassing over deze we gen kunnen rijden. Een van de geheel nieuwe ver keerssystemen die de Delftse hoogle raar behandelde, was het systeem van het automatisch wegverkeer, waarbij het sturen en afstand houden aan de mens wordt onttrokken. Hierbij kan men denken aan bijvoorbeeld een radarsysteem, dat de afstand tot de overige voertuigen meet en impulsen geeft voor de bediening van motor en rem. Deze regeling kan ook geschie den onder invloed van „berichten” die de autoweg aan het voertuig over draagt. Zodat elk voertuig „weet” in hoeverre zijn positie afwijkt van het beeld, dat het systeem wenst. Op een dergelijke manier worden de voertui gen op een weg als het ware elektro magnetisch aan elkaar „gekoppeld”. Een ander automatisch systeem kan bestaan uit een elektrische gelei der in het midden van de rijstrook, •j I :te of een groef in het midden van een rijstrook. Dit laatste is enigszins, zij het zeer oppervlakkig vergelijkbaar met de besturing van speelgoed-race- auto’s op een baan. De inleider vond, dat voertuigen voor het openbaar personenvervoer de hoogste prioriteit hadden bij de ontwikkeling van deze systemen. Hij achtte het dan ook waarschijnlijk, dat dergelijke systemen voor het eerst zouden worden toegepast in de vrije banen die in de meeste steden al voor dit vervoer zijn ingesteld. De heer Kroes zei tenslotte, dat het on derzoek naar deze en andere nieuwe systemen zo snel mogelijk ter hand moet worden genomen. Elk jaar dat daarbij wordt gewacht, schuift de vroegst mogelijke datum van invoe ring onherroepelijk op. Agressie was het gevolg van bierge bruik bij een 18-jarige Hillegommer. Op 3 maart ontstond er wat ruzie in een café en dat zette zich buiten voort. Mr. Vink was absoluut niet geïnteresseerd in die „cafétroep”, maar des te meer in het buitengebeuren. Daar had de Hillegom mer met een stel anderen een jongeman opgewacht en die toen in elkaar gesla gen. De andere helden die hieraan mee deden zullen nog voor de kinderrechter moeten verschijnen. De klappen kwamen hard aan. Het slachtoffer belandde in de Mariastich- tü'g en moest vervolgens naar het Strandhotel in Zandvoort. Hij lijdt aan geheugenverlies, en kon gisteren weinig vertellen over de hele zaak. Zijn ver loofde, die erbij was geweest, vulde het verhaal aan. „Zo zie je wat voor meer I dan schandalige gevolgen uw manier 1 van doen had”, foeterde een boze mr. Vink tegen verdachte. „En dan neemt u daarna nog niet eens enige notitie van het slachtoffer. Als er een wil is, is er een weg om diens adres te weten te kernen. Maar er is helemaal geen wil bij u”. „Hoogst treurig” vond ook de officier. Maar hij zag nog wel een lichtpuntje in het feit dat de jongeman tenminste eer lijk bekend had. Hij vroeg drie weken. Die eerlijkheid en het feit dat verdachte nog geen strafblad had, brachten mr. Vink ertoe van die drie weken er twee voorwaardelijk te geven. „Dronkemansgedoe” en „als je zoveel bier op hebt proef je toch niet meer, kan je net zo goed in een emmer gooien”. Dat was mr. Vinks reactie op het overmatige biergebruik van twee jeugdige Lissenaren, die op 17 februari een auto probeerden te stelen. Het lukte hen niet, waar de officier maar blij mee was, anders hadden ze hier ook nog voor PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 20: 25 M. T. Jansen-de Boer, Kinder huissingel 18, Haarlem, 25 Mevr. G. T. L. Kamerbeek, Lindenstraat 32, IJmui den, 15 E. H. Slotboom, Veldzigtlaan M, Haarlem, f 15 F. G. P. Kroone, De Mr. De Bilt-Rezelman: „Deze jongen werd in voorarrest gezet vanwege z’n strafblad en het feit dat hij geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. En dat is nu juist het hele probleem van hem. ze wees erop hoe moeilijk het is voor cliënt om zich na gevangenisstraf te handhaven. Diverse instanties staken hem de hand toe, het lukte niet. Het spiegelbeeld van hun hulp was de vi cieuze cirkel waarin de jongeman leeft: geen geld, geen bijstand, geen uitzicht daarop ook. En constant het punt dat hij geen nationaliteit bezit, dat hij in feite staatloos is. Zijn verblijf is en blijft illegaal. De raadsvrouwe was er nu in geslaagd werk te vinden, en onderdak. Bovendien De Opel Kadett met 1000 cc-motor is nu ook in ons land verkrijgbaar. De nieuwe motor, door Opel ontwik keld, heeft een inhoud van 993 kubie ke centimeter en levert 40 din-pk. De topsnelheid van deze Kadett bedraagt 122 km-uur. Voor deze motor kan men normale benzine tanken. De prijs van deze Kadett bedraagt 8694 incl. BTW. Hij is alleen in tweedeurs- uitvoering leverbaar en in drie kleu ren: okergeel, rood en wit met zwarte binnenbekleding. De verdere uitrus ting is gelijk aan die van de Kadett 1200 N. De importeur van Audi, Hart Nib- brig en Greeve, bestaat deze maand vijftig jaar. Het bedrijf stamt uit Den Haag, waar in 1924 werd begonnen met de import van Lancia. Vier jaar later werd ook nog de Talbot, een van de klassieke Franse merken, in het programma opgenomen. In de rij van merken die de jubilerende im porteur heeft vertegenwoordigd, moet zeker DKW worden genoemd. Deze betrouwbare, kleine en niet zo dure wagen werd in 1931 op de autoten toonstelling in Berlijn geïntroduceerd. Enige maanden daarna was de auto reeds verkrijgbaar in ons land. De fabriek die de DKW destijds produceerde ging al vrij spoedig op in de Auto-Union-groep. De importeur HNG behoort dus tot de vertegen woordigers van het eerste uur van de merken die in deze groep werdën verzameld. In 1966 nam Audi de rol van DKW over. En het is met deze Audi, in al zijn uitvoeringen, dat HNG het importeurschap heeft voort gezet tot op de dag van vandaag. Het bedrijf, thans in Sassenheim gevestigd, heeft natuurlijk ook gele den onder de energiecrisis. De ver wachtingen zijn echter na het eerste kwartaal van 1974 opge’ ;efd. Het blijkt dat de verkopen zich weer in stijgende lijn bevinden. Als gevolg daarvan zal HNG doorgaan met de geplande uitbreiding van de vestiging in Sassenheim. Daarbij krijgt dit be drijf ook een eigen aansluiting op de toekomstige Schiphol-spooriijn. De omzet van HNG bedroeg in 1973 86,4 miljoen gulden. Een aardig detail is nog, dat het bedrijf ooit vertegen woordiger voor Nederland is geweest van een Amerikaanse vliegtuigfa briek. remsysteem. De wagen met een 1,1 liter motor heeft rondom trommel- remmen, de 1,5 liter versie heeft schijfremmen vóór en trommels achter. Bovendien heeft deze uit voering een rembekrachtiger. Wat de veiligheid betreft: naast onder meer „kreukelzones” voor en achter, is de constructie van de portieren extra verstevigd. Voor eventuele reparaties is het handig, dat dé voorspatborden aan de car rosserie zijn geschroefd. Ze kunnen gemakkelijk worden vervangen. Olieverversen is nodig om de 7500 km. Eenmaal per jaar, om de 15.000 km, is een computerdiagnose annex onderhoudsbeurt nodig. De topsnelheden van de verschil lende Golf-modellen, van standaard tot luxe, variëren van 140 tot 160 km-uur. De verkoop start in de voorzomer, tegen prijzen die zullen liggen tus sen de 9000 en 11.000. oR WW Op het internationale congres over verkeerstechniek, dat onlangs in Amster dam werd gehouden, zijn enige belangrijke onderwerpen aan de orde gesteld. Onder andere hield de Delftse hoogleraar ir. J. L. de Kroes een beschouwing over nieuwe verkeerssystemen. Hij gaf daarbij aan dat bij de stand van de huidige techniek belangrijke sprongsgewijze verbeteringen van het wegverkeer mogelijk zijn. Daarbij gaat het echter niet alleen om technische problemen, maar ook om niet-technische aspecten, als bijvoorbeeld de „maatschappelijke haalbaarheid” van dergelijke vernieuwingen. Onder de „maatschappelijke haalbaarheid” verstond de inleider onder meer de waardering van zowel ge bruiker als niet-gebruiker voor nieuwe systemen. Als blijkt dat deze waar dering niet aanwezig is. zou volgens de hoogleraar de ontwikkeling van nieuwe systemen stopgezet moeten worden. PUZZEL NUMMER 21 In elk vakje komt een lettergreep te staan. Horizontaal: 1. roofdier, 3. kledingstuk, 5. telwoord, 7. opsturen, 8. maat van geluidsenergie, 9 meelachtig, 10. deel van het jaar, 12. plaats in Drente, 14. het moe zijn, 16. niet algemeen, 18 niet meer aan denken, 20. bevel, 22. vraagstuk, 23. bijbelse naam. Verticaal: 1. lekkernij, 2. sarren, 3. soort bloemen, 4. verzinnen, 6. uit tien delen bestaande, 7. telefoneren, 9. wijsje, 11. zachtheid, 13. onderdrukken, 14. soort feestdag, 15. hoogverraad, 17. beneden, 19 strafwerktuig, 21. zwaardwalvis. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: ..Damiate Pers B.V.”, Postbus 18, IJmui den. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 20: Horizontaal: 1. af, 2. stolp, 6. dl., 8. ate, 9. aar, 10. as, 11. in, 12. ido, 14. eed, 16. mak, 18. periode, 22. terrine, 26. s.o.s., 28. kunst, 29. est, os, 32. ho, 33. web, gok, 36. nu, 37. lijder, 38. ur. Verticaal: 1. alarm, 2. stad, 3. te, 4. la, 5. paleis, 7. lente, 12, ik, 13. op, 14. er, 15. do, 17. ade, 19. een, 20. duo, 21. gru wel, 22. troon, 23. r.k., 24. is, 25. Ee, 26. st., 27. snoer, 30. snor, 34. bij, 35. ge. |Ï7 21 7Ö 19 22

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25