Pele mag Michels beult selectie af met voor tv werken Ook Van Beveren trekt zich terug voor West-Duitsland I Haïti leverde een goede voetbalshow Rob Boersma naar Haarlem Alleen Johan Cruyff heeft de grote vorm 1 Jij s SPOKT VRIJDAG 2 4 1974 M E I Communicatie Vermoeid Martelingen o Niet soepel Karakter Heerser en sat als v*._' J fl - 1 s>. - (Van onze sportredactie) PROBLEMEN IN DEFENSIE ZIJN NIET TE OVERZIEN (Van onze sportredactie) F MARC SERNE Maiwald: ten een (Van onze sportredactie) En toch worden de zaken sinds twee dagen zeer serieus aangepakt. De tijd van praten en lummelen is voorbij. Ge traind moet er worden. En hoe. „Tot overgeven toe”, vertelt Jan Mulder. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt”. En Hans Wolft, de fysio-therapeut: „Ze worden vreselijk had aangepakt. Ze kunnen bij na niet meer lopen”. Het is een gevolg van die „gebrekkige voorbereiding”. Ter wijl alle andere landen van de laatste 16 reeds klaar zijn of bezig zijn de aanloop voor West-Duitsland af te ronden, dient. Michels zich zorgen te maken om een voorbeeld te noemen over het overge wicht van zeven (nu nog vier a vijf) kilo van Arie Haan. hebben staaltjes J°han Cruyff, één van de uitblinkers bij Nederland, omzeilt hier Hamburg-verdediger Hidien. gedeeltelijke terugval van het clubvoet- bal) twee jaar te laat blijken te komen, qua verdedigingspotentieel eigenlijk in de vernieling ziet. Ebs bij Het verklaart veel van de dubieuze verrichtingen van de Oranje-elf, donder dag in Hengelo. Het komt er in feite op neer, dat alleen Johan Cruyff, die na afloop klachten had over de kwaliteit van de bal, soepel draait. De anderen zijn duidelijk nog op zoek naar de grote vorm. De één is nog zwakker dan de ander. Michels moppert echter niet. Hij is al blij dat hij zich niet druk hoeft te maken over de conditie van de Feyen- oorders in zijn selectie, die in verband met de UEFA-cupwedstrijd ook niet aan de martelingen van de eerste week in Zeist kunnen worden onderworpen. Blij is de supervisor ook met de goede wil en de inzet van zijn spelers, die zowel tijdens de trainingen als in de ontmoe ting met HSV Hamburg bleken. „Ze we ten waarom het gaat en ze hebben de consequenties aanvaard”, aldus Michels. Het lijkt wel of Michels een voorspel lende geest heeft gehad toen hij enkele maanden geleden bij zijn benoeming tot supervisor zo hamerde op karakter en verantwoordelijkheidsgevoel, twee ingre diënten die volgens hem beslissend zou den zijn voor het succes van Oranje in Duitsland. Het sprak de spelers toen nog niet eens zo aan omdat ze redeneerden dat ze qua potentieel zeker tot de grote favorieten moesten worden gerekend. Een niet geheel onjuiste conclusie die nu wel van de baan is, aangezien het oefen duel tegen HSV Hamburg nog eens dui delijk aantoonde dat Nederland defen sief uiterst kwetsbaar is op dit moment. Met het wegvallen van Jan van Beve ren (in zijn normale vorm één van de beste doelverdedigers ter wereld) en Barry Hulshoff (een van de beste voor- stoppers ter wereld), zijn de kansen op een eventuele wereldtitel voor Neder land, vooral door de defensieve proble men zo gecompromitteerd, dat niemand zich nog over de kansen van Oranje in Duitsland durft uit te laten. Er worden, niet onbegrijpelijk, vraag tekens achter deze ferme aanpak van Michels gezet. Gewezen wordt op moge lijke schadelijke gevolgen van zo’n zwa re training kort voor een nog zwaarder toernooi. Ook tegen Hamburg maakte Nederland soms een uitgebluste indruk. In de uitgekiende planning van de oe fenmeester zijn die gevaren echter uit gebannen. „Het moet nu wat in een geforceerd tempo. Dat kan niet anders. Maar als na de eerste vijf dagen de basis is gelegd, kunnen we rustig gaan voort bouwen”, legt Michels uit. „Ik ben er van overtuigd dat alles precies op tijd in orde is met de fysieke gesteldheid van de spelers”, zegt ook Hans Wolff. Blijft echter het feit dat er op het ogenblik Erg veel Wijzer kan bij tijdens de wedstrijd tegen HSV niet zijn geworden. Of het moet zijn, dat hij nu helemaal zeker weet, dat het duo Israel-Strik niet de ideale oplossing is voor de moeilijk heden in het centrum van de verdedi ging, dat Haan en Willy van de Kerkhof op het middenveld niet de juiste part ners zijn voor Neeskens en dat in de aanval de communicatie tussen alle don derdag uitgeprobeerde spelers (Keizer. Brokamp, Mulder. Geels en Cruyff) alles behalve ideaal is. Maar dat waren toch al meer of minder bekende feiten. In de slotfase probeerde Go Ahead Eagles de gelijkmaker te forceren- Doelman Piquant en ausputzer Jo seph gaven de thuisclub geen schijn van kans meer. Zaterdagavond speelt Haïti in Alkmaar tegen AZ’67. geen enkele aanleiding bestaat om te verwachten, dat de coach van Barcelona tijdig een ploeg zonder zwakke plekken weet te formeren. Zelf zegt hij ook: „Je hoeft geen expert te zijn om te kunnen constateren dat er nog heel wat moet gebeuren. Het vervelende is, dat er voor elk probleem heel wat alternatieve oplo- singen zijn, maar niet één waarvan je zegt: dat is het”. een middenvelder voorstopper kan spe len. Het belangrijkste was of Israel het fysiek kon opbrengen. En dat ging- Hij mist wel het wedstrijdritme, maar dat is natuurlijk logisch als je zo lang niet gespeeld hebt”. Het grootste probleem in het centrum van de defensie is echter ook dat er na het wegvallen van Hulshoff geen abso lute heerser in de lucht meer is. Hoewel Israel („Mijn sprongkracht is weer zo dat wanneer ik een kopduel aan ga dat meestal ook wel win”) tegen Chivers van Tottenham wat dit betreft een uit stekende wedstrijd voetbalde. Zondag kan Michels ook Kees van lerssel op stellen. Als derde alternatief lijkt toch Van Daele (of Schneider) in aanmerking te komen. De Feyenoorder, die vanwege de UEFA-cupverplichtingen van de Rot terdammers ook zondag nog niet van de partij kan zijn, zou straks wel eens de belangrijkste voetballer kunnen worden als kopwonders (zoals bijvoorbeeld de ten worden gelegd. En wie dat een jaar Zweed Edström) toch aan banden moe- rbier, strik, Is- Kerkhof, Haan. (Geels), Keizer Het was natuurlijk een moeilijke op gave voor de vermoeide gastheren de defensief ingestelde tegenstanders op de knieën te krijgen. Er moesten risico’s worden genomen om de Westduitse muur te kunnen slechten. Risico’s die de niet geheel fitte spelers niet aankonden. Dat bleek al na een klein half uur. Een snelle uitval van HSV Hamburg stelde de Nederlandse verdediging voor een onoplosbaar probleem. De volledig door Strik vrijgelaten Memering kon bij af wezigheid van laatste man Israel onge stoord de weg naar doelman Schrijvers afleggen en maakte het karwei keurig af: 0-1. Twee van de vele, maar zelden ook echt gevaarlijke Nederlandse aan vallen brachten de mannen van Michels toch nog op winst. Op slag van rust kopte Suurbier uit een voorzet van Kei zer de gelijkmaker in en een kwartier na de hervatting stelde Mulder met een kopbal na een voorzet van Cruyff de opgekomen Haan in staat de Duitse doelman Kargus voor de tweede keer te passeren. Aanvallers en middenvelders, zeker als daar straks de Feyenoorders nog bijkomen, heeft Michels genoeg. Verde digend, en dan niet eens op de vleugels waar Suurbier en Krol wel van een vaste plaats verzekerd zijn, ligt het grote knelpunt, aangezien Schrijvers ook gis termiddag weer geen overtuigende in druk achterliet en het centrale duo Is rael-Strik gewoon niet voldeed. Michels: „De hele organisatie zit een beetje in de knoop. We zijn in de fase van het uittesten van herstellende spelers. Israel probeert om op zijn plaats terug te komen en Strik is een voetballer die normaal op het middenveld speelt. Je kunt voor die defensie voor twee oplos singen kiezen: of je neemt de sterkste speler op die plaats, of je gaat schuiven met de aanwezige klasse, waarbij ook HENGELO. Had dokter Frantisek Fadrhonc de „problematiek van de clubs” als eeuwig excuus, supervisor Ri- nus Michels komt bij elke gelegenheid net de „gebrekkige voorbereiding” op de proppen. Als het beestje maar een naam heeft. En naar buiten is er op het eerste gezicht ook niet zo erg veel ver anderd. Onder de dokter speelde het Nederlandse elftal meer slechte dan goe de wedstrijden en nu onder Michels heeft de Oranje-formatie zich ook al weer twee keer van de slechte zijde laten zien. Eind maart werd gestart met een ondermaatse opvoering telgen Oos tenrijk (1-1) en donderdag werd de trieste cyclus voortgezet met een weinig hoopgevende vertoning tegen de West duitse nummer tien HSV Hamburg (2-1). geen succes Piquant. Israel bewoog inderdaad niet soepel. Evenmin als Strik, die verscheidene ke ren mistastte en zich gistermiddag hele maal niet als voorstopper kon waarma ken. Israel: „Het ging voor mijn gevoel ook helemaal niet zo goed. In het begin wel. Ik kreeg door bepaalde acties wat zelfvertrouwen, maar toen kregen we opeens dat doelpunt tegen. Daardoor gingen wij nog meer aanvallen waar door je als defensiecentrum nog kwets baarder wordt. Deze wedstrijd viel ook niet te vergelijken met de wedstrijd dié ik dinsdagavond in Londen tegen Tot tenham speelde. Toen voetbalde ik. in een draaiend elftal. Dat is altijd gemak kelijker spelen. Vanmiddag was dat niet het geval. Bovendien geloof ik dat ik nu toch te veel wedstrijden te snel achter elkaar speel. Hoewel dat voor mijn rit me natuurlijk wel goed is”. HAARLEM Haarlem heeft de re- servedoelman van FC A’dam, Rob Boersma, gecontracteerd. De 27-jarige keeper komt in de plaats van doel man Lelieveld. De contacten tussen Haarlem en FC Amsterdam over een eventuele transfer van Abe van den Ban naar Haarlem verlopen stroef. Volgens secretaris Amoldy van Haar lem ziet het er niet naar uit dat er een akkoord zal worden bereikt. Ook heeft Haarlem interesse voor Wytze Couperus. Men heeft in ieder geval bij Telstar geïnformeerd. Een beslissing, waar de toch al zo veel geplaagde Michels veel respect voor kon opbrengen getuige zijn conclusie: „Ik weet wat dat wereldkampioenschap voor Van Beveren betekende- Als weinig an dere spelers heeft hij er naar toe ge leefd. Dan is er moed nodig voor zo’n besluit. Hij had de zaak ook slepende kunnen houden om de wereldkampioen schappen toch mee te kunnen maken. Dat zou in dit geval niet in het belang van het Nederlands elftal zijn geweest. Daarom bewonder ik zijn beslissing. Van Beveren voelde zich zondagavond na de wedstrijd tegen Barcelona bijzonder goed. Daarna heeft hij twee dagen op Zeist intensief getraind en toen kreeg hij toch weer last”. Een kwartier voor het einde kreeg Haïti loon naar werken. Een combi natie tussen Racine en Antoine werd door de topscorer van Haïti, Emanuel Sanon (21 doelpunten in de competi tie) afgerond: 0-1. Bij Go Ahead Eag les werden Maiwald en Groenendijk vervangen door Engbersen en Hen driks terwijl bij Haïti Francois en Ducoste in het veld kwamen voor Auguste en de geblesseerde Barthele- my. geleden had durven beweren zou nau welijks voor serieus versleten zijn. Ook dat geeft nog eens haarscherp aan hoe Nederland, waarvoor de wereldkampi oenschappen in alle opzichten (blessures. DEVENTER (ANP). Het eerste optreden van Haïti in Nederland (De venter) is een fraaie voetbalshow ge worden. De elf donkere atleten van trainer Tassy hebben snelheid en spectaculaire staaltjes lichaamsbe- heersing. Het was geen wonder dat de snelle Haïtianen dan ook met 1-0 zegevierden. Door het gladde veld waren de Haïtianen in het nadeel tegen de ervaren Go Ahead Eagles ploeg. In de eerste helft was de thuisclub sterker maar moest in het tweede bedrijf het tempo verhogen om de snelle tegenstanders in de greep te houden. Is het een psychische of lichamelijke kwestie hoewel het allemaal toch niets meer uitmaakt die tot het uitsluiten van Van Beveren heeft geleid, of beide? De meningen waren daarover nogal verdeeld. Oranje-fysiotherapeut Hans Wolff bijvoorbeeld: „Ik heb hem vier keer behandeld en volgens mij heeft Van Beveren geen last meer van zijn liesblessure. Het is een psychische kwestie. Hij wil gewoon het risico niet lopen om straks tijdens de wereldkampi oenschappen af te gaan”. Iets wat de PSV-doelman zelf min of meer bevestig de toen hij tijdens een gesprek met supervisor Rinus Michels bekende: „Als het Nederlands elftal straks in Duitsland tijdens de wedstrijden moet beschikken over de beste doelman, dan ben ik dat niet op dit moment. Dat voel ik gewoon. Ik geloof dat de voorbereidingsperiode om terug te komen daarvoor toch te kort is”. En Strik: „Er is eigenlijk helemaal niet serieus naar deze wedstrijd toege leefd. Wij hebben dagen achter elkaar hard getraind. Er was geen enkele af bouw in de training. Dat gebeurt niet voor een normale interland. Daarom is het ook duidelijk dat deze wedstrijd in feite weinig voorstelde. Het was gewoon maar een oefenduel”. Toch rijst de vraag wat Michels zondag voor de eerste serieuze krachtmeting doet. Tegen Ar gentinië in het Olympisch stadion kan verder uitgetest worden hoewel Ne derland het zich ook internationaal gezien niet kan veroorloven om tegen de Argentijnen af te gaan. Michels: „Dat is een officiële interland. Dat ligt na tuurlijk weer iets anders”. OPSTELLINGEN: NederlandSchrijvers, Suurbier, rael en Krol, Willy van de Cruyff, Mulder. Brokamp (Neeskens). Een kopbal van Ruud Geels, die in de tweede helft inviel voor de aan zijn dijbeen geblesseerde Brokamp, gaat hier over de handen van de grijpgrage doelman Kargus heen. Maar ook over het doel. HENGELO Terwijl het er nauwelijks vier dagen geleden nog alle schijn van had dat Jan van Be veren na zijn rentree in de wed strijd van PSV tegen FC Barcelona tijdig hersteld zou zijn voor de wereldkampioenschappen voetbal, heeft het Nederlands elftal binnen twee dagen een niet te herstellen tegenslag moeten incasseren. Na Barry Hulshoff heeft nu ook Van Beveren laten weten dat het niet verantwoord is dat hij nog langer deel uitmaakt van de selectie. BRASILIA (EFE). Verscheidene Braziliaanse oud-voetbalsterren, van wie Pele de bekendste is, dienen zich tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap in West-Duitsland te onthouden van journalistieke activiteiten. Het is een beslissing van de Braziliaanse minis ter van Arbeid, Arnaldo Prieto. De be windsman willigt hiermee een verzoek in van journalisten uit Sao Paulo, die bevreesd waren voor „de inmenging van vreemde elementen in het beroep van verslaggever.’* Het was de bedoeling dat Pele en de vroegere vedette Gerson in Duitsland bij verschillende ontmoetingen het tv- commentaar zouden verzorgen. Het imago van het Nederlands elftal heeft inmiddels weer een danige knauw gekregen. De positieve score (2-1) weer hield de ruim 10.000 toeschouwers er niet ten onrechte niet van de ploeg na afloop uit te joelen. De zege van Michels’ keurkorps was ook niet ver dienden de slotfase redde eerst de zeer zwak leidende scheidsrechter Boosten de wankelende winst door een overtreding van Suurbier tegen de doorgebroken Memering in het strafschopgebied niet juist te taxeren (strafschop) en later moesten Israel en Haan aan de noodrem gaan hangen om respectievelijk Heese en Krause van succes af te kunnen houden. Hamburgei SV: Kargus, Kaltz, Nogly. Björnmose, Hidien. Winkler, Sperlich, Krause. Heese, Krobbach, Memering (Mackensen). Scheidsrechter Boosten. 12.000 toeschouwers. De Deventer ploeg had kansen ge noeg om de leiding te nemen. Jan Groenendijk miste een maal voor open doel en Maiwald zag zijn scho- gekeerd door de spectaculaire doelman Piquant, die vooral in de tweede helft naar een grote vorm groeide. keeper ,A.k’|

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 29