Aantal ex-ministers moet voor krijgsraad verschijnen ochtenduren Nixon in 1972 V an Kemenade keurt bezettingen niet af Auto in Zeeland uit bocht - twee doden Drukte op wegen vooral in i Laat uw camera eens uit! tl ll En dit ongeldig” LIJSTTREKKER „VOLKS-UNIE” AANGEHOUDEN „Verklaar keuze REGEN IN ARTIS M Juristenbond V.S.: Geen stemming over collegegeld TOPCONFERENTIE 1 Wettelijke regeling buitengewone pensioenen beter KVP’ER VRAAGT VERSLAG Sossi vrijgelaten ft V BINNEN- EN BUITENLAND 2 2 4 MEI 1974 V R IJ D A G Spoorwegen Mozambique Cabora Bassa Voor krijgsraad F L- C fi 2 13 1 8 4 0 3 1 1 10 0.7 0 14 3 7 3 2 0.1 0 0.2 0 0 10 8 0 43 12 0 0.5 7 0 0 0 o 4 (en veigeet Kodak kleuienfilmpje niet) f HEB JU DE LAATSTE TUD NOG 'N GOEIE .FILM GEZIEN?^ Arbeidsonrust in Portugal vermindert (Van een speciale medewerker) (V (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN zw. i Enkele ministers van de voormalige regering-Caetano zullen binnenkort voor Lissabon Locamo Londen 5.49 1.36 18.11 14.ni 0 0 een krijgsraad moeten verschijnen, is van officiële zijde in Lissabon vernomen. Volgens de 4.000 leden tellende bond zijn de verkiezingen ongeldig omdat zich daarbij een aantal strafbare en onwet tige feiten heeft voorgedaan. Een federaal hof van beroep van het district Columbia heeft gisteren de uit spraak van een lagere rechtbank beves tigd volgens welke de commissie van justitie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden geen recht heeft op vijf geluidsbanden van president Nixon. De banden, waarvan al uittreksels zjjn gepu bliceerd, waren door de commissie op geëist in verband met het onderzoek naar de mogelijkheid van het opgang brengen van een verwijderingsprocedure tegen de president. DEN HAAG. Minister van Keme nade van Onderwijs heeft woensdag in de Tweede Kamer uitdrukkelijk gewei gerd de bezettingen van universiteitsge bouwen door studenten af te keuren, zoals VVD, CHU en DS’70 hem vroegen. De minister liet duidelijk blijken in bepaalde gevallen wel begrip te kunnen opbrengen voor dergelijke acties. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat het niet de taak van de minister van Onderwijs kan zijn een einde te maken aan dergelijke bezettingen. Een dergelijk studiefinancieringsstelsel is voorlopig nog niet te verwachten, De politie zet het onderzoek voort om aan de weet te komen hoe het drukken en verspreiden van het pamflet in zijn werk is gegaan, omdat ook degenen, die daaraan hebben meegewerkt, strafbaar kunnen zijn. De meeste pamfletten zijn de afgelopen dagen in de nachtelijke uren rondgebracht. Andere files hebben zich voorgedaan op rijksweg 2 (Utrecht-Den Bosch). Bij de Waalbrug stonden in beide richtingen lange files. De rijkspolitie in Driebergen had de indruk dat hèt verkeer zich in hoofdzaak van de Randstad af heeft begeven. Bij de spoorwegen is het gistermorgen bijzonder druk geweest. Reeds voor ne gen uur stroomden de reizigers naar de stations. Met name de lijnen van de Randstad naar het noorden en oosten waren overvol in beide richtingen. Ook de dienst Eindhoven-Amsterdam en de stoptrein over de Veluwe tussen Amers foort en Zwolle waren in beide richtin gen bijzonder druk. Om al de drukte op te vangen heeft men diverse treinen met extra treinde- len versterkt Volgens een woordvoerder van de spoorwegen was deze grote toe loop tegen de verwachtingen in. 1 De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel wzw n n n zzw n n wnw w w n w nno no nw n zw t r 2 t t i 1 uur uur 1 No va hai me wo bit ge va be tei de lei vo stc tei de du Lc alf te] on de de fo pr bi. v< 15 14 13 15 14 13 13 15 14 13 13 24 6 16 13 13 M 11 13 16 31 23 13 13 34 25 9 23 20 13 22 22 17 15 12 zk 29 Artis was gisteren, met half tarief, een van de trekpleisters voor toeristen en dagjesmensen. Veel van hun plezier werd vergald door hevige regenbuien. zijn naam dragen, heeft in een Haags avondblad x er advertentie laten weten dat hij zich „distantieert van de discri minerende politiek” van Glimmerveen. Deze man was herhaaldelijk telefo nisch bedreigd door Surinamers en An- tillianen, die hem ten onrechte aanzagen voor de lijsttrekker van de NVU. Het Britse Lagerhuis heeft het voor stel van premier Wilson aangenomen een openbaar register aan te leggen, waarin alle parlementariërs hun ver scheidene bronnen van inkomst bekend moeten maken. omdat daarvoor veel ingrijpende en tijd rovende wetswijzigingen nodig zijn, o.a. met betrekking tot de kinderbijslag en de kinderaftrek. Of de lasten voor de studenten hoog worden, zal ook afhan gen van het systeem dat men voor dit stelsel kiest. Te denken valt o.a. aan een jaarlijks te betalen bedrag, aan het ver strekken van studieloon dat later geheel of gedeeltelijk moet worden terugbe taald en het invoeren van een academi- oi-belasting. Overigens is er ook woensdag nog steeds niet gestemd over het collegegeld, want de discussie liep andermaal volle dig uit de hand en na vier uur ’s middags zou de Kamer (al in vakantie- stemming door de naderende Hemel vaartsdag) niet meer stemmen. Dat was afgesproken op aandrang van de VVD’er Dees. Er wordt nu zeer waarschijnlijk volgende week dinsdag gestemd. VLISSINGEN (ANP). Gisteravond zijn in het Zeeuwsvlaamse Terhole (gem. Hontenisse) twee Rotterdammers, de 68- jarige Berend van Ravens en zijn 62- jarige broer Johannes om het leven gekomen nadat hun personenauto uit de bocht schoot en in een sloot terecht kwam. Een derde inzittende van de auto raakte bij dit ongeval zwaar gewond. Bij een frontale botsing in het Over ijsselse Raalte zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto plotse ling uit een file kwam en op een tegenligger botste. De slachtoffers zijn de 27-jarige Roelof Venhuizen uit Gro ningen, de bestuurder van de auto die uit de file kwam, en de 36-jarige me vrouw H. M. Brinkhof-van de Hulst uit Olst, die meereed in de andere auto. De lijstaanvoerders van PvdA, CDA, VVD, D’66, CPN, PPR, PSP en DS’70 bij de Haagse gemeenteraadsverkiezingen zijn zeer verontwaardigd over de wijze waarop de NVU zich in zijn verkiezings propaganda uitlaat over de Surinamers en Antillianen. De lijsttrekkers zeggen dit in een gezamenlijke verklaring, die zij gisteren hebben uitgegeven. In tegenstelling hiermee is in Mozam bique de toestand zeer ernstig, vooral in de haven van Lourentjo Marques. De exorbitante eisen van de stuwdoors hebben ertoe geleid, dat de nieuwe mi nister van interterritoriale coördinatie, Almeida Santos, de uit de hand lopende protestmanifestatie van de stakers voor het regeringspaleis door de bereden poli tie liet uiteen jaren. Men heeft moeten dreigen met de reglementering van het stakingsrecht De 87-jarige mevrouw M. Boonman uit het Zeeuwse Lewedorp is gisteren bij een verkeersongeluk in Borssele om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto op een kruising geen voorrang verleende aan een andere personenauto. DEN HAAG (ANP). Het is gister- morgen behoorlijk druk geweest op de Nederlandse wegen. Op een aantal rijks- wegen hebben kilometers lange files ge staan. Maar volgens de rijkspolitie is het toch wat minder druk geweest dan ver wacht werd. bew. zw. bew. mist regen onbewolkt licht bew. regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen DEN HAAG. (ANP) De Hazgse po litie heeft woensdagavond op zijn pensi- onkamer in Den Haag de 45-jarige lijst trekker van de Nederlandse Volks-Unie bij de gemeenteraadsverkiezingen, Joop Glimmerveen aangehouden. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt terzake van overtreding van de artikelen in het wet boek van strafrecht, die discriminatie verbieden. kleine 1 stond er nog slechts een file op de weg Rotterdam-Breda in de richting van Breda. Wmt ta binnen- «n buitenland GENUA (UPI, AFP). Mario Sossi, de openbare aanklager die op 18 april in Genua werd ontvoerd door de organisa tie „Rode Brigades”, is gisteravond vrij gelaten. Het bericht van zijn vrijlating is tele fonisch door de vrouw van de magi straat aan een journalist van het persa gentschap ANSA bevestigd. Sossi bevindt zich in zijn huis in Genua. De organisatie had deze week een ultimatum gesteld, waarin de vrijlating van acht anarchisten van de groep „22 oktober” werd geëist. Als niet aan de eis zou worden voldaan zou de 42-jarige Sossie worden geëxecuteerd. Staking en eisen tot terugtrekking van de Zuidafrikaanse uitvoerders is nu ook in volle gang bij het Cabora-Bassapro- ject. Ook hier moet voorzichtig worden opgetreden. Dit project is opgezet onder het Caetano-regime om Zuid-Afrika van elektrische energie te voorzien. De stroomverzorging voor Mozambique zelf is hierbij volkomen bijkomstig, aange zien er geen industrieën genoeg zijn, noch in het midden noch in het zuiden van Mozambique om deze stroom met enige kans op rentabiliteit aan te wenden. Zuid-Afrika heeft nog veel andere bronnen van energie en hydro-elektri sche projekten in aanbouw. Komt het Cabora-Bassaproject in gevaar, dan treft dit de toekomstige agrarische ontwikke ling van Mozambique daar de waterre servoirs na constructie van de dam be- vloeiingsprojecten voor de droge hoog vlakten mogelijk maken. Het betreft dr. Moreira Baptista, oud- minister van binnenlandse zaken, dr. Silva Cunha, oud-minister van de strijd krachten, en kolonel Viena de Lemos, oud-onderminister van het leger. De oud-ministers Moreira Baptista en Silva Cunha, die naar Madeira waren verbannen, zijn gisteren met een militair vliegtuig naar Lissabon teruggebracht en naar de militaire gevangenis van Trafa- ria bij Lissabon vervoerd. Generaal Andrade e Silva en kolonel Viena de Lemos zijn in Lissabon gedeti neerd. De acties van de laatste maanden noemde de bewindsman overigens toch verwerpelijk. „Aan de universiteit zijn voldoende mogelijkheden tot inspraak aanwezig. Daarom acht ik bezetting en andere acties slechts bij hoge uitzonde ring toelaatbaar”, aldus Van Kemenade. Tijdens het voortgezette debat over de collegegeldverlaging van 1000 tot 500 gulden zei de minister, dat aanzienlijke verhoging van het collegegeld de ko mende jaren niet uitgesloten is. Het nieuwe collegegeld zal volgens hem best wel eens boven de 1000 gulden kunnen liggen. Een dergelijke collegegeldverho ging zal echter ingepast worden in een nieuw stelsel van studiefinanciering. Hetzelfde was het geval met het grensverkeer tussen Roosendaal en Ant werpen en de lijn Amsterdam-Alkmaar. Voor tremen naar de kust bleek slechts geringe belangstelling. 4 7 7 3 9 9 5 8 10 8 9 17 7 6 9 7 6 0 10 13 7 8 7 21 15 5 13 13 8 16 11 9 9 6 12 19 13 In het pamflet riep hij de Hagenaars op: „Help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antilli anen” en ook: „Den Haag moet blank en veilig blijven. Weg met de Surinamers en Antillianen, die op onze werkkracht en welvaart parasiteren”. Een duizendtal van deze pamfletten zijn bij de aanhou ding van Glimmerveen op diens kamer in beslag genomen. Hij is in de loop van de nacht weer op vrije voeten gesteld, nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt. De actie van de Haagse politie gebeur de in opdracht van de officier van justitie in Den Haag. Deze ging hiertoe over naar aanleiding van een klacht tegen de Nederlandse Volks-Unie, inge- Bij de farmaceutisrtie industrie en vooral de textielindustrie is de toestand nog zeer duister en in de textielindustrie die al jaren met arbeidsproblemen kampt, blqft men staken. Bjj de elektro technische industrie, waaronder ook de Portugese vestiging van Philips, heeft het merendeel van de loontrekkers bete re salariëring en sociale voorzieningen geëist en gekregen en het werk gaat normaal door. Het collectieve arbeidscontract voor deze tak van de industrie dat al zes jaar op goedkeuring van de vorige regering wachtte, is door beide zijden nu aan vaard na een verbetering van salarissen en vakantietoelagen met terugwerkende kracht van één maand, wat naar schat ting opslag van plusminus 15 percent betekent- Een naamgenoot van Glimmerveen, die in Woudenberg woont, maar banket bakkerszaken in Den Haag heeft, die De Vlissingers hebben hun ooms wijkagent in de kou laten staan. De maandelijkse spreekuren, die waren in gesteld om de burgerij de gelegenheid te geven de wijkagenten persoonlijk te kunnen spreken, worden met ingang van 1 juni afgeschaft omdat tijdens de tot nu toe gehouden 24 zittingen slechts 21 bezoekers zijn gekomen. In het Zweedse Karlskrona is dezer dagen het eerste geheel van kunststof vervaardigde oorlogsschip een mij nenveger van stapel gelopen. Bij het zwembad van Oude-Pekela is woensdagavond een zevenjarig meisje bewusteloos aangetroffen. Volgens de politie is het kind door een onbekende jongeman verkracht. Voor de tweede maal is de bijeen komst van de Europese ministers van Landbouw, ditmaal op verzoek van Frankrijk, uitgesteld. De vergadering wordt nu gehouden op 4 juni, in Brussel. De ongeveer 300 studenten van de subfaculteit der tandheelkunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben besloten dinsdag 28 mei in Den Haag een petitie aan te bieden, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de te ver wachten stagnatie van tenminste een half jaar in him studie. De stagnatie wordt volgens de studenten veroorzaakt door het uitblijven van een bouwver gunning voor een noodgebouw. Een textielzaak in Eindhoven met daarboven gelegen woning is gister morgen geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op ruim f250.000. De economie van het zuidelijk gedeel te van Mozambique is volkomen afhan kelijk van de grote transitfaaven in Lou- renco Marques. De Zuidafrikanen, die de gebeurtenissen in Mozambique met grote bezorgdheid volgen, kunnen, hoewel met moeite, een import- en -exportinfrastruc- tuur opbouwen die ertoe kan leiden dat Lourenco Marques van een stad tot een dorp wordt teruggebracht. Dit heeft Al meida Santos zeker voor ogen gehad toen hij zelfs onder de huidige omstan digheden in Mozambique de eisen van de havenarbeiders volkomen onaanvaard baar verklaarde LISSABON De arbeidsonrust in Portugal wordt snel minder door het bemiddelend optreden van vertegenwoordigers van het inmiddels in functie getreden ministerie van Arbeid en van de gedelegeerde van de be weging der strijdkrachten, maar vooral ook door de ontwakende realiteits zin van de arbeidende bevolking. Bij de grote scheepswerf Lisnave, waar bij ook Nederlandse belangen zijn betrokken, heeft 80 percent van de ar beiders de voorstellen van de arbitragecommissie aanvaard en bij meer derheid van stemmen besloten dat het ongeveer 7000 man tellende perso neel vandaag het werk hervat. Volgens het hof van beroep had de commissie de noodzaak niet kunnen aantonen dat zij de banden voor haar onderzoek behoefde. De banden bevatten gesprekken tussen Nixon en zijn toen malige juridische adviseur John Dean. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Piet van Zeil (KVP) vindt dat minister president Den Uyl en minister De Gaay Fortman sr„ die belast Is met Surinaam se en Antilliaanse zaken, uitgebreid ver slag moeten uitbrengen aan de Tweede Kamer van hun besprekingen tijdens de topconferentie die zij deze week hebben gehad met hun collega’s van Suriname en de Nederlandse Antillen. Het gaat er de KVP’et vooral om inzicht te krijgen in de resultaten van deze eerste besprekingen op topniveau over de onafhankelijkheid van deze twee rijksdelen. Ook wil hij inzicht hebben in het verloop van besprekingen die ge voerd zijn tussen Nederlandse top-amb- tenaren en top-ambtenaren van Surina me en de Nederlandse Antillen. no nno no nno ono nno no n no no n wnw nno w no no zw zzw geh. bew. windstil regen onbewolkt De Zeelandbrug tussen Noord-Beve- land en Schouwen-Duiveland is gisteren weer geopend voor het verkeer in beide richtingen. Er is een snelheidsbeperking van 30 kilometer en wagens zwaarder dan 50 ton mogen de brug niet op. Een 28-jarige Canadees is in een hippie-centrum aan de Amsterdamse Keizersgracht overleden na het inspuiten van een te grote dosis heroïne. De Poolse staatsraad heeft Jozef Okunievski, ex-minister van Landbouw, benoemd tot ambassadeur van Polen in Nederland. De 54-jarige Okunievski volgt de heer M. Lechowicz op. Na twee weken is woensdag de bezetting van het sociologisch instituut in Utrecht opgeheven. De voortzetting van een aantal „progressieve” s.udieon- derdelen is nu gewaarborgd. Een zoekactie naar een tweemotorig vliegtuig, dat in de loop van woensdag in moeilijkheden zou zijn geraakt boven het Noordbrabantse Eersel, heeft niets opgeleverd. In Nederland noch België werd een vliegtuig vermist en er werd ook geen wrak gevonden. In haar inaugurele rede als buiten gewoon hoogleraar in het kinderrecht en de kinderbescherming in Utrecht heeft mevrouw mr. M. Rood-de Boer gezegd, dat in Nederland jeugdbeleid als totaal beleid nauwelijks uit de verf komt. Het CHU-Tweede-Kamerlid dr. Kruisinga heeft bij de opening in Nij- kerk van het nieuwe verpleegtehuis Zil verschoon gepleit voor herbezinning op de plaats van het kleine ziekenhuis. Tientallen mensen zijn verdronken toen de chauffeur van een autobus, terwijl hij bezig was zijn voertuig een veerboot over de rivier de Ganges in India op te rijden, met de bus in het water terecht kwam. Op rijksweg 12 tussen Gouda en Utrecht heeft in de richting Utrecht de hele morgen een kilomterslange file ge staan, die het gevolg was van een aantal kettingbotsingen. Gistermiddag VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Droog en overwegend zonnig. Aanhoudend te koud voor de tijd van het jaar. Aantal uren zon: 3 tot 16. Minimum tempe ratuur: omstreeks 7 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Amsterdam licht bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. Den Helder licht bew. Rotterdam licht bew. Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Berlijn 1 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen licht bew. zw. bew Luxemburg zw. bew. onbewolkt motregen windstil geh. bew. onbewolkt zw. bew geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. regen mist windstil Las Palmas geh. bew Tunis licht bew. ZATERDAG 25 MEI Hoof water 5.49 uur en Laag water 1.56 en diend door de 'gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag, de heer W. F. van Eer. Bij de officier was ook een klacht binnengekomen van de Suri naamse vereniging Srenan in Rotterdam. WASHINGTON (AFP, UPI) Een bond van Amerikaanse juristen, het „National Lawyers Guild”, heeft bij een federale rechtbank een eis ingediend de presidentsverkiezingen van 1972 ongeldig te verklaren en dientengevolge president Nixon en vice-president Ford uit hun ambt te zetten. De man zou de overtreding, waarop volgens de politie een maximale gevan genisstraf van een jaar staat of een boete van hoogstens 10.000 begaan hebben door het uitgeven van een ver- kiezingspamflet, dat huis-aan-huis in grote delen van Den Haag is bezorgd. In de auto van de heer Venhuizen reden vier mensen mee, van wie er een gewond werd. De drie inrittenden van de andere auto moesten eveneens ge wond naar een ziekenhuis worden over gebracht. De 19-jarige dierenverzorger H. J. J. P. Helling uit Loenersloot is gisteravond in deze plaats met zijn bromfiets tegen een achteruit uit een uitrit komende vrachtauto gebotst. De jongeman werd zo ernstig gewond dat hij enkele uren later aan rijn verwondingen is overle den. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft woensdag, zonder hoofde lijke stemming, ingestemd met een ver betering van de wettelijke regeling voor de buitengewone pensioenen voor ver zetsmensen en zeelieden-oorlogsslachtof- fers uit de Tweede Wereldoorlog. Deze verbeteringen houden in de in voering van pensioenrechten voor de gescheiden echtgenote van overleden deelnemers aan het verzet, casu quo zeelieden, en het niet meer in een bij zondere positie plaatsen van de 70-jari- gen en ouderen voor wat betreft het aantonen dat zij door oorlogshandelin gen invalid'e geworden zijn en derhalve aanspraak maken op het buitengewoon pensioen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2