N Blessure Strafschop in slotfase ontnam Engelse zege Zoetemelk ARGENTIJNEN GEBAAT valt mee MET EIGEN ARBITER Oost-Duitsland uitgefloten ELL Y VAN BEUZEKOM Een duur VERDER MET SPEER Positie van Rons GANTWARG BEDREIGT ANDREIKO trainingskamp hielp FSC niet ^2 SPORTIEF ernstig bedreigd Geld lenen Grote spanning in hockey-top Goede prestatie Fieke Kamps BB IBr r SPORT 2 4 1974 MEI VRUDAU 30 Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Vooralle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. nederlandsche MIDDENSTANDSBANK R z.' z* -a I F W M I (Van onze sportredactie) Eltjo Elly van Beuzekom: record. ADVERTENTIE 1. m. de Een van de zwaarst gewonden bij de opzienbarende valpartij Bernard Labourdette. Wat te verwachten viel is gebeurd: Stanisalv Szozda werd eindwinnaar van de grote amateurskoers Warschau-Ber- lijn-Praag. Hij vierde dat waardig door de laatste etappe te winnen waarmee zijn totaal aantal rittriomfen in deze wedstrijd op zes kwam. Met een 4e plaats voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair Bev. hon] sing hom de i spel pun hon: ter KN! enk onti dat heel en indi zal de spei sch< Hi het in c zijn, uitsl stan hooi noui echt de 1 rech zijn bete slag mey sche aflo< gerc HA hooft delu'k tegen sen I de tv enige hield altijd van i A ma: and het wor win 2-1 en na me; wei paa voo den in zou spe zou de W wed; kam boeg er v alles club staa: voor ring HC/ dan situ; onge klas FIFA-president Sir Stanley Rous heeft woensdag getracht door middel van een brochure en een toespraak de Europese afgevaardigden te bewe gen hem op 11 juni hun stem te geven. Dan wordt in West-Duitsland de verkiezing voor Fifa-voorzitter ge houden, waarbij de bejaarde Brit-Sir In de sprint (waaraan 40 renners deelnamen) van de ronde van Maarheze verloor Klaas Balk het rechtstreekse duel tegen Rik van Linden. Tino Tabak werd 4e, Jan Serpent! 5e. Het Oostduitse voetbalelftal heeft in het Ostsee-stadion van Rostock de grootste moeite gehad met Noorwe gen. Pas in de 77e minuut slaagde Jürgen Sparwasser erin de Noorse doelman Karlsen te passeren. De 15.000 toeschouwers hebben nauwe lijks waardering gehad voor de ma nier waarop hun favorieten speelden. In de tweede helft begeleidden zij iedere aanval met schrille fluitcon certen en hadden voor de acties van de fris spelende Noren veel applaus over. SITTARD. De klap kwam hard aan bij Fortuna SC na de 0-1-neder- laag tegen Sportclub Amersfoort in de eerste wedstrijd van de na-compe- titie in de eerste divisie. Het vier daagse trainingskamp in Epen (kosten 12.000) heeft de ploeg van trainer Cor Brom niet tot grote daden kun nen inspireren. Integendeel! Fortuna SC speelde de slechtste wedstrijd van het hele seizoen. Niets klopte en de opmerking van de geplaagde trainer na afloop was terecht: „De haren rijzen je te berge als je zulk voetbal ziet”. HEILOO. Elly van Beuzekom (AV Castricum) heeft donderdag tijdens atle tiekwedstrijden in Heiloo het Nederland se record speerwerpen dames verbeterd en gebracht op 55,76 meter. Het oude record stond sedert 24 juni 1973 (Drach ten) met 54,36 m ook op haar naam. Het is de derde maal dat Elly van Beuzekom het nationale record scherper stelt. De eerste keer deed zij dat op 22 april van het vorig jaar eveneens in Heiloo toen zij tot 52,08 m kwam. Met haar 55,76 m, een uitschieter in de serie van zes wor pen, voldeed Elly van Beuzekom voor de De wielerbaan van Montreal is niet op tijd klaar voor de wereldkampioen schappen. Er wordt gewerkt aan een noodoplossing. BEZIERS. Joop Zoetemelk heeft aan een ernstige valpartij in de Midi Libre zo weinig verwondingen overge houden dat zijn deelname aan de Tour de France niet in gevaar is gekomen. Aanvankelijk zag het er door de ver warring van het gebeurde, beroerd uit voor Zoetemelk die met adht andere renners bloedend van de straat werd opgeraapt. (de latere etappewinnaar) ontsnapte. De Molteni’s dekten Merckx zo zwak in de rug dat Fuente na een jacht van 25 kilometer weer bij kon komen. In het algemeen klassement staat Merckx op 35 seconden van Fuente- Hennie Kuiper heeft een achterstand van 1.40. In de Giro begint Eddy Merckx viermaal winnaar van de Italiaanse ronde duidelijk in form te komen. Gedurende de 7e etappe voerde hij het peleton zo fanatiek aan, dat zijn grote aanval op de leiderspositie van José Manuel Fuente niet ver meer weg kan zijn. De vraag is alleen of Merckx’ ploeg genoten over voldoende macht beschik ken om hun baas te steunen. In de 7e rit legden ze een slecht examen af toen Merckx met Gimondi en Ugo Colombo EDINBURGH (ANP). De Itali aan dr. Artemio Franchi is woensdag tijdens het UEFA-congres in Edin burgh met algemene stemmen herko zen als voorzitter van de Europese voetbalunie. De zittingstijd in deze functie bedraagt vier jaar. Hermann Neuberger, de voorzitter van het or ganisatiecomité voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal werd in Edinburgh gekozen als een der acht vice-presidenten van de we reldvoetbalbond (FIFA). De enige en beslissende treffer viel al in de twaalfde minuut uit een misverstand tussen Fortuna SC’s laatste man, Arno Ernst, en doelman Vogels. Een voorzet van Ko van Wil ligenburg belandde op het hoofd van Dick Tennissen, die de bal tussen de twee aarzelende Fortunezen kopte en zodoende de doorlopende Ko van eerste maal aan de limiet voor de Euro pese atletiekkampioenschappen, die van 1 t./m. 8 september in Rome worden gehouden. De Limiet voor Rome be draagt 54,00 meter. Lida Kuys (DEM), die twee werd bleef met 53,28 m slechts 72 centimeter van de limiet verwijderd. Zij had ook nog een worp van 53,22 meter. Elly van Beuzekom leverde haar recordprestatie in de vierde worp tijdens vrijwel windstil weer. In Vught sprong Eltjo Schutter (Quick) met de polsstok over 4.65 meter, de beste Nederlandse seizoenprestatie. Haico Scharn (CIKO ’66) liep de 3000 meter in 8.16.0, de tweede plaats was voor Henny Stokvis (Fortis) met 8,25.6. Leo Poirot (AAC) sprong 1,95 m hoog. De Australische sprintster Realene Boyle, kampioene van het Britse Geme nebest, heeft tijdens wedstrijden in Lon den een verrassende nederlaag geleden op de 100 meter. Voor Realene Boyle (twee de) werd, net als voor winnares Andrea Lynch (G.B.) een tijd van 11,4 seconden genoteerd. Óp de 200 meter revancheer de de Australische zich met 23,5 voor Andrea Lynch 23,7. De Amerikaan Bob Macwalkins won het discuswerpen met 64,46 meter en de Pool Sluzarski sprong met de polsstok 5,30. Tijdens de wedstrijden op Crystal Pa lace won de Amerikaanse wereldrecord houder kogelstoten Al Feuerbach zijn specialiteit met een afstand van 21,12 meter. Voortreffelijk op dreef waren de Engelsen Capes en Winch, die resp. als tweede en derde eindigden. Geoff Capes, de kampioen van het Britse gemenebest, verbeterde het Engelse record tot 20,81 m, Winch passeerde eveneens de grens van twintig meter: 20,43 m. In Leverkusen liep Rita Wilden de 400 meter op een kunststofbaan in 52.5 se conden. Hildegard Falck, de Olympische kampioene op de 800 meter, eindigde als tweede in 53,4 sec. Liesl Westermann (W.-Dld.) wierp 59,82 meter met de dis cus. In Leverkusen werden ook bij het verspringen en op de 100 meter horden goede prestaties geleverd. Ute Nolte no teerde 13.2 op de 100 m horden en Ute Hedicke sprong 6,45 m ver. Het ongeluk gebeurde in de eindsprint van de eerste etappe toen een ongeluk kig geparkeerde vrachtwagen de door gang naar de finish blokkeerde. Er ont stond een enorme chaos van krakend materiaal en kermende coureurs van wie Bernard Labourdette de meest spectaculaire smak maakte: hij werd een meter of vijf door de lucht geslin gerd. Samen met o.a. Joop Zoetemelk moest hij de nacht doorbrengen in het ziekenhuis van Beziers waar artsen de volgende diagnoses stelden: Zoetemelk: knieblessure, Labourdettebeschadigde lever en ernstige verwondingen aan de kin, Van Impe: gebroken pols. De Meyer: ingedrukt borstbeen, Grelin: gebro ken sleutelbeen, Lapebie: open wonden aan knieën en enkels, De Witte: knie blessure, Pingeon: enkelblessure. Als protest tegen het gebeuren hielden de renners in de volgende etappe een lang- zaam-aan-actie van 20 kilometer. De ritten in de Midi Libre werden gewon nen door Peeters, Hoban en Dillen. In het algemeen klassement leidt Danquil- laume met geringe voorsprong op de eerste tien achter hem. t Willigenburg op maat bediende. Die schoot van dichtbij onhoudbaar in: 0- 1 Per traditie zijn derby’s tegen Vi tesse in Arnhem voor Wageningen zeer moeilijk. De statistieken illustre ren dat haarscherp, want sinds 1963 bleef de volle winst steeds in de Gelderse hoofdstad. De Zuid-Veluwse brigade van trainer Korbach wist gis teravond in het uitpuilende Monni- kenhuizen-stadion (ruim 12.000 man) met deze negatieve gewoonte te breken. Zeer verrassend werd de Arnhemse rivaal een 2-2 remise afge dwongen Veenendaal en Van Osen- bruggen scoorden voor Vitesse, Heemingen en Hazelhekke voor Wa geningen. AC Bologna heeft donderdag in Rome de Italiaanse voetbalbeker ge wonnen. In de finale had het straf schoppen nodig om tweede divisieclub in zijn bestaan de Zweedse beker speeltijd was de stand 1-1. Malmö heeft voor de achtste maal in zijn bestaan de Zwzedse beker veroverd. In de eindstrijd van het toernooi won Malmö donderdag in Halmstad voor 4200 toeschouwers met 20 van östers Vaxjoe. Beide doelpunten werden na de rust ge scoord. De voetbalbond van Tunesië heeft besloten elf van zijn beste scheids rechters van de lijst af te voeren. Het elftal arbiters staakt sinds twee we ken uit protest tegen het besluit van de voetbalbond om wedstrijden uit de nationale competitie te laten leiden door buitenlanders, de bond had een beroep gedaan op Franse en Italiaan se scheidsrechters na moeilijkheden in de nationale competitie. Vier van de uitgetelde Tunesische scheids rechters stonden op de internationale lijst. in de Midi Libre, Of er reden was voor Argentijnse vreugde is vooralsnog de vraag. Te gen Engeland werd opnieuw aange toond dat de Argentijnen moeilijk in staat zijn zich tegen pressie-voetbal te weer te stellen. De omstandigheid dat de drie Engelse aanvallers, Chan- non, Worthington en Keegan, steeds weer eikaars posities overnamen stichtte grote verwarring in de Ar gentijnse verdediging. Zelfs vier of vijf man in de achterste lijn bleken onvoldoende om de wervelende En gelse aanval af te stoppen. Hoe slecht de Argentijnse verdedi ging was georganiseerd bleek in de 45e minuut. Keegan vond vanaf de zijlijn moeiteloos Colin Bell, die al even gemakkelijk Channon de vrije ruimte in stuurde. Deze omspeelde doelman Carnevali (1-0). De strijd scheen beslist toen Worthington tien minuten na rust op een moment waarop de hele Argentijnse verdedi ging ontredderd was een terugsprin gende bal inkogelde (2-0). De Argentijnen legden in deze kei harde wedstrijd vervolgens het accent nog sterker op de intimidatie, te meer ook daar Zij van Ithurralde weinig te vrezen hadden. De Engelsen werden nerveus en gingen fouten maken. Emlyn Hughes schoot de bal geheel onnodig weg toen dooelman Shilton wilde ingrijpen. Kempes kreeg de bal voor de voeten en maakte van dicht bij geen fout (2-1). De wel zeer aanvechtbare strafschop bracht Ar gentinië nog juist naast Engeland: 2- 2. op ruim 7 minuten was Frits Schür de beste Nederlander. Met meer dan 47 minuten achterstand eindigde Theo Smit als 39e. Stanley is 79 jaar belangrijke con currentie heeft te duchten van de Braziliaan Joao Havelange (58), de eerste niet-Europeaan die een serieu ze kandidaat is voor deze functie. „De leiding van de FIFA moet in Europe se handen blijven”, meende Rous, die zich later gesteund zag door UEFA- voorzitter Franchi. Naast de vrijwel zekere steun van de Zuid- en Midden- amerikaanse landen weet Havelange zich echter verzekerd van die van de Sovjet-Unie (plus mogelijk andere Oosteuropese landen) en verras send die van Frankriik. Deze lan den zijn ontstemd over de politiek van de FIFA inzake de diskwalifica tie van de Sovjet Unie naar aanlei ding van de weigering uit te komen tegen Chili in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap. De Engelse doelman Peter Shilton plukt de bal weg boven het hoofd van de Argentijnse topscorer Kempes. Emlyn Hughes geeft zijn doelman rugdekking. LONDEN (ANP). Arturo Ithur ralde moest toch ook zjjn wedstrijd ritme behouden. De leiding van de Argentijnse voetbalbond had het om zichtig gevraagd: zou de Argentijnse scheidsrechter, die de ploeg die aan de eindronden van het wereldkampioen schap in West-Duitsland vergezelt, niet de vriendschappelijke inter landwedstrijd Engeland-Argentinië mogen leiden. De Engelsen waren te beleefd om te weigeren, maar hebben dat wel geweten. Ithur ralde trok bij een beslist niet ernstige overtreding van Mike Shannon plotse ling de gele kaart hoewel hij heel wat grovere overtredingen van zijn landgenoten eerder onbestraft had gelaten. Dat Glaria nadat het rustsig- naal had geklonken Emlyn Hughes met een vuistslag velde onting hem ten enenmale. Toen Perfunmo Wor thington op de voormalige sintel- baan had geworpen bleef een bestraf fing van Perfumo achterwege. Later zou de Argentijn evenwel voor een andere overtreding zijn gele kaart toch krijgen. Ithurralde verplichtte zijn landgenoten het meest aan zich in de 89e minuut. Vermoeid duelleer den de Argentijnse koningsschutter Mario Kempes en de Engelse aan voerder Hughes op de rand van het strafschopgebied. Ze wankelden meer dan ze liepen. Kempes draaide weg, struikelde half over de bal en liet zich vallen, daarbij Hughes meesle pend. Zonder aarzelen liep Ithurralda naar de witte stip. Mario Kempes gaf doelman Peter Shilton geen kans. De ploeg was aan de nederlaag ontko men. Een 2-2 tegen Engeland op het met 68.000 toeschouwers gevulde Wem bley was toch een eervol resultaat. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De spanning aan de top van de hockey-hoofdklasse is te snijden. De twee kampioenskandidaten, Kampong en Amsterdam, wonnen op Hemelvaartsdag beide een wedstrijd. Kampong won in een enerverend duel met 0-2 bij de Groninger Studenten; terwijl het nog steeds ongeslagen Am sterdam in het Wagenerstadion met 3-1 over HGC zegevierde. Reeds zondag aan staande kan de beslissing vallen. De Amsterdammers krijgen dan Nij megen op bezoek en leider Kampong moet bij de oostelijke kampioen, Hat- tem, een wedstrijd spelen. Hattem ver loor indertijd met 2-0 geflatteerd van Kampong in Utrecht. Mogelijk dat een extra beslissingswedstrijd tussen Kam pong en Amsterdam noodzakelijk wordt om uit te maken welke van de beide ploegen zich uiteindelijk Nederlands hockeykampioen mag noemen. De ploeg van Venlo, die reeds zeker is van degradatie, zorgde in de voorlaatste wedstrijd voor een verrassting en won in Nijmegen met 0-1 van een wat mat spelende Nijmeegse ploeg. STEENBERGEN. (ANP) Tijdens de vier districtenwedstrijd atletiek voor de jeugd, heeft de 17-jarige Fieke Kamps (Sagitta) voor west 1 in Steenbergen de 800 meter gelopen in 2 minuten en 11.7 seconden. Een uitstekende prestatie le verde ook de 15-jarige Bea Wiarda (Hor ror), die met de discus tot een afstand van 43,02 meter kwam. De Sneker atlete is het nationale recoid van Loes Boling (44,67m.), dat uit 1959 dateert nu dicht aan het benaderen. Saskia van de Meer (NFC) droeg met haar 100m. in 12.1 sec. ook veel bij aan de overwinning, die de meisjes van west 1 behaalden. Annelies van Beek (ADA) sprong 5,54 m. ver. Bij de jongens ging de overwinning naar Zuid. Rob Schoenmaker (Haag ’68), die buiten mededinging uitkwam omdat zijn district (west 2) niet had ingeschre ven, won het kogelstoten met 14.81 m. Olaf Constandse (Zuid) sprong met de polsstok over 3,90 m. en Henk Kort (GVAV) noteerde 15.3 op de 110 horden. Jan de Vos (Edam) liep 3000m. in 8.59.0. De eindstanden zijn: Meisjes: West 1 15.962 2. Zuid 14.464; 3. Oost 13.905; 4. Noord 5.678. Jongens: 1. Zuid 23.500; 2. West 1 23.307; 3. Oost 20,882; 4. Noord 5.928 AREO DE RIVA. Na de partijen in de zevende, achtste en negende ronde van de strijd om het persoonlijk Euro pees damkampioenschap resteert alleen nog de vraag wie van de twee Russen Andreiko en Gantwarg de eer voor zich zal gaan opeisen. Dit Europese toernooi, dat voor de eerste keer in 1965 in Bolzano werd gehouden en door de Rus Koeperman werd gewonnen, zal nu on getwijfeld weer in handen van een zij ner landgenoten komen. Gantwarg is daarbij de grootste kanshebber. In de zevende ronde hadden de twee sterke Russen geen moeite met respectievelijk de 23-jarige Tsjech Marek en de Belg Gregoire, maar de Nederlanders hadden het niet gemakkelijk. Weliswaar won Bergsma van Bottero, maar Drost raakte een punt achterop door een remise tegen Melinon. De stand in de kopgroep Isj 1. Andrei ko 16 pnt.; 2. Gantwarg 15 (uit 8); 3. Drost 13 (uit 8); 4. Bergsma 10; 5. Verpoest 9 (uit 8); 6. Melinon 9. De motorcross om de FIM-cup in Rhenen heeft geen spektakelstuk tussen Pierre Karsmakers en het trio Wolsink- Lammers-Sigmans opgeleverd. Karsma kers viel namelijk met pech uit. In de 500cc-klasse won Wolsink. De 125cc- was voor de Belg Malherbe. Marijke Schaar haalde de derde ronde van de open tenniskampioen schappen van West-Duitsland. Ze ver sloeg daarvoor Heide Orth: 6-2, 6-0. De basketbalploeg van West-Duits land klopte voor de Europa Cup Frank rijk: 74-72. Andere uitslagen: Grieken- land-Italië 59-75, Turkije-Zuid-Slavië 67-64. Het Nederlands Handbal Verbond haalde het ledental van 75.000. Traditiegetrouw werd het buitensei zoen voor de concoursen hippique geo pend in Bennekom. Emile Hendrik won er met Palatine het jachtspringconcours, het MB-onderdeel was na barrage voor Herman Seiger met Scotch. zi F - W JT ./W r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 30