40.000 Benoeming Knobel op ongelukkig moment KNVB VERSTOORDE RUST IN SELECTIE Nederland bij vlagen van wereldklasse andstitel na gelijkspel ELINKWIJK: EEN GOEDE KAMPIOEN Fortuin lachte pover Vitesse genadig toe Zelfvertrouwen van Israel teruggekeerd paspoorten verkocht t A w w „Hele seizoen goedgemaakt” Ir f fi i 311 W' 1 SPORT 1974 MAANDAG 27 MET 2 Verrassing 0 - 1 (Van onze sportredactie) Koel I I Versnellingen AMSTERDAM „Deze wedstrijd heeft voor mij het hele seizoen voor een belangrijk deel weer goed gemaakt”. Dat zei Rinus Israël zondagmiddag na de interland tegen Argentinië. De Rotterdamse verdediger manifesteerde zich inderdaad opnieuw als een uitsteken de libero. Het blijft een miraculeuze zaak, dat Feyenoord aan de vooravond van de beslissende finalewedstrijd tegen Tottenham Hots pur voor de UEFA-cup geen beroep doet op Israël, terwijl diezelfde Israël in het nationale elftal zondagmiddag tot de uitblinkers gere kend kon worden. Israël: „In deze wedstrijd heb ik veel beter gespeeld dan in de voorgaande weken. Na enkele goede acties en goed geplaatste lange ballen in het begin van de wedstrijd had ik weer alle zelfvertrouwen. Ik geloof niet dat dit zelfvertrouwen me nog in de steek zal laten. Nu geef ik me een goede kans om ook in West-Duitsland in het Neder lands elftal te staan”. Dissonant (Van onze sportredactie) i- Michels wil iets van blindelingse van Ajax Arie Haan: „Nu liever niet praten George Knobel: „Gewoon mijn werk”. F Johan Cruyff wordt hier met beide armen vastgehouden. Het was vaak de enige methode om Oranje’s superster, die de Argentijnse defensie vaak volledig ontredderde, af te stoppen. De eindstand: MARC SERNÉ Opstellingen SC Amersfoort heeft de wedstrijd te gen Vitesse helemaal gemaakt. Vanaf het begin trokken de Amersfoorters fu rieus ten aanval. Geen moment kreeg Vitesse de gelegenheid het initiatief tot zich te trekken. De thuisclub was echter bepaald niet fortuinlijk bij de afwerking van de aanvallen. De fraaiste kans voor SC Amersfoort deed zich voor in de 23ste minuut, toen Van Loon de bal tegen de paal kopte. Ook na rust kon Vitesse weinig anders doen dan proberen onheil te voorkomen. Dat ging niet altijd zachtzinnig. Aanvoerder Bosveld kreeg van arbiter Vervoort de gele kaart na een te felle charge. Hofs werd geboekt wegens aanmerkingen op de leiding. Er waren 10.000 toeschouwers. Voor de tweede maal in de nacompe- titie ontkwam Wageningen in de laatste minuten aan een nederlaag. Fortuna SC nam zeven minuten voor tijd de leiding via een treffer van de enige uitblinker, Wim Bohnen, maar Van Vijfeyken redde tenminste nog een punt voor de Wage- ningers door vier minuten later de ge lijkmaker voor zijn rekening te nemen. Het was een enerverend slot van een povere partij voetbal. 5 5 5 5 5 5 4 3 2 0 1 0 1 2 1 3 1 2 0 0 2 2 3 3 2- 6 3- 9 4- 8 6-1 9-3 De stand: SC Amersfoort Vitesse Wageningen Fortuna SC 2 2 2 2 1 0 0 0 1 2 2 1 3 2 2 1 1- 0 2- 2 3- 3 1-2 Michels echter nuchter: „Het is na tuurlijk erg aardig deze 4-1 maar we zijn er nog lang niet. Belangrijk vind ik wel dat er bij vlagen zeer goed gevoet bald is. De drie linies waren vanmiddag honderd procent beter op elkaar inge speeld dan donderdag. Er waren acht a tien aanvallen die internationaal gezien erg de moeite waard waren. Dat het publiek zo koel reageerde kan ik begrij pen. Vooral in Amsterdam en Rotterdam is het verwend door Europa-cupsucces- sen en daardoor een beetje kenner. Ik kom uit een stad waar dit aantal dat 0 0 0 1 Elinkwijk Limburgia RBC Germanicus Hermes DVS Quick Nijmegen Er is tegen de verdrukking in wat aan het groeien daar in Zeist. Want hoe men de enorme triomf tegen Argentinië ook wil bagatelliseren (de Argentijnen zou den vermoeid zijn van de 2-2 woensdag avond op Wembley tegen Engeland, de spelers zouden zich willen rehabiliteren voor het harde spel dat men daar eta leerde en daardoor Nederland vriende lijk tegemoet zijn getreden etc), er viel toch niet aan te ontkomen dat de zege van een bij vlagen wereldklasse voetbal etalerend Oranje nauwelijks geflatteerd was. Ook daarom was het belangrijk dat de enige schaduwkant van deze zege voor Michels uit het feit bestond dat hij na afloop twee spelers, Jan Mulder en Willy Brokamp, naar huis moest sturen. Michels: „Dat heeft de uitslag een beetje bedorven. Hun reactie was: Het is jam mer maar wij wensen u in Duitsland met Nederland veel geluk. Ik heb ge vraagd of ik bij onvoorziene omstandig heden nog een beroep op ze mocht doen en dat kon. Ik heb hun ook verteld dat zij echt niet als voetballers tekort schie- ten maar dat zij in dit geval de num mers drie- en vierentwintig waren”. Dissonant De nieuwe bondscoach zal zich tot 15 juli volledig afzijdig houden van de activiteiten rond de nationale equipe. Uiteraard gaat hij wel naar West-Duitsland, waar hij zijn aan dacht vooral op Italië, een van de tegenstanders in de voorronden van de strijd om de Europese titel, zal richten. Na afloop van de WK begint voor hem direct de voorbereiding op dat toernooi, waarvoor Nederland in september de eerste wedstrijd uit te gen Finland moet spelen. Zeist zal verhuizen. Fadrhonc heeft aanbiedingen van AEK Athene en als trainer voor de jeugd van Feyenoord. Als hij uit Zeist weggaat, zal de bond mij wel bij de hand willen hebben. Maar dat is van later zorg”. De beste kansen in de eerste speelhelft waren dan ook voor Elinkwijk en Lim burgia dankte het aan doelman Zenden dat het bij rust nog steeds 0-0 was. Zenden voorkwam eerst een doelpunt van de doorgebroken Van Belsen. Ver volgens had hij het geluk dat Blaauw via zijn vuisten tegen de lat schoot. Even later scoorde Van Belsen toch, maar scheidsrechter Van der Veen keur de het doelpunt af wegens hands. In de tweede helft zagen de 10.000 toeschou wers een geheel ander Limburgia. De Limburgers zagen eindelijk kans het Utrechtse doel onder druk te zetten en er kwamen ook doelkansen. In de 58ste minuut had Elinkwijk bepaald geluk toen Gerards in het zijnet schoot nadat Van Tamelen foutief had teruggespeeld. 9 8 5 10-7 3 3 2 Daar was bijvoorbeeld ook Van Hane- gem. Niet van de bal te zetten en met zijn overzicht passes uitdelend die be angstigend knap waren. Daar was Johan Cruyff, in drie van de vier doelpunten had hij een belangrijk aandeel, die zich als de ware aanvoerder ontpopte, passes uitdeelde, dirigeerde en corrigeerde en met plotselinge versnellingen de Argen tijnse defensie ontredderde. Bovendien waren de vleugels met Rep en Rensen- brink uitstekend bezet. Rep: „Toch spe len die Zuidamerikanen teveel op één lijn. Als je op de vleugels versnelt dan krijg je kansen”. Michels vult aan: „Zo lang het 0-0 staat kunnen ze hun eigen spel spelen. Dat bleek vooral het eerste half uur toen we voorzichtig naar een opening moesten zoeken. Ze werden pas kwetsbaar toen ze achterkwamen”. Daardoor was het ook begrijpelijk dat dit Nederlands elftal betrekkelijk een voudig naar 4-1 kon uitlopen. Een kop bal van Rensenbrink, waarbij zelfs in het strafschopgebied ruimte werd ge trokken toen Cruyff de vrije trap nam, een schitterende één-twee combinatie tussen Van Hanegem en de raakschie- tende Strik en een inzet van Haan, die de bal knap kreeg teruggelegd van de ver opgerukte Cruyff, bewerkstelligden deze ruime marge. Jaap van der Leek, secretaris-gene- raal van de Vereniging van Oefen meesters. was de eerste die kritiek op de gang van zaken bij de benoeming van Knobel liet horen. „Begrijp me goed, ik heb /niets tegen de persoon van Knobel. Integendeel, wij staan volledig achter hem. Hij is een bij zonder goede trainer. Ik heb hem zelf nog opgeleid. Maar de wijze waarop deze zaak is behandeld, doet wat paniekerig aan. Net als bij de benoe mingen van Van der Hart en Michels, is er weer sprake van een noodgreep. Vreemd vind ik ook, dat ik niet door de KNVB voor deze zaak ben bena derd, terwijl ik toch zitting heb in de commissie-ad hoc, die alle sollicita ties zou behandelen”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Toen het succes dat een herboren Nederlands elftal, wie zich de wedstrijd tegen HSV Hamburg nog voor de geest kon halen moet zich de ogen hebben uitgewreven, behaalde te gen een toch gereputeerde WK-tegen- stander als Argentinië (4-1) wat bezon ken was, bleek pas welke winstpunten deze vooral in mentaal opzicht kapitale krachtmeting werkelijk had opgele verd. Wie bijvoorbeeld een voetballer als Johnny Rep, wat een verschil ook met de speler die in de slotfase van de competitie bij Ajax maar wat liep te morren over het feit dat hij er zo vaak naast stond, verheugd zag opveren toen hij vernam dat hij na zijn knappe prestatie tegen de Argentijnen verzekerd was van een plaats bij de tweeëntwintig, kon ook iets constateren van wat het op dit moment voor de spelers betekent om deel uit te maken van een selectie die in „Argentijnse vorm” straks in Duitsland met een beetje geluk ook natuurlijk toch het klapstuk van het toernooi kan gaan vormen. Het commentaar van Knobel op zijn benoeming als bondscoach is dui delijk minder uitbundig dan vorig jaar op zijn aanstelling bij Ajax. „Natuurlijk ben ik erg blij. Het is ook een belangrijke job. Ik krijg de verantwoordelijkheid over het team dat tot taak heeft Nederland in het buitenland te vertegenwoordigen. En dat is niet niks. Maar ik zie het nu gewoon als mijn werk, dat ik zo goed mogelijk zal doen. Ik weet nog niet of ik direct vanuit Roosendaal naar vanmiddag op de tribunes zat (20.000 toeschouwers, red.) alleen al bij een training van Barcelona aanwezig is. Maar dat mag je niet als maatstaf rekenen. De Nederlander heeft nu een maal de neiging iets te relativeren en te nivelleren”. Hierna kreeg doelman Heil handenvol werk, maar hij maakte geen enkele fout. Toen in de laatste tien minuten Limbur- (ia’s verdedigers naar voren gingen om in een alles of niets poging toch de beslissende treffer te plaatsen waren de beste kansen weer voor het knap combi nerende Elinkwijk. Doelman Zenden voorkwam echter doelpunten aan de an dere kant. Na afloop ging de geblesseer de aanvoerder Erwin Sparendam (40) van Elinkwijk, die niet had kunnen meespelen, op de schouders van de dol- Selukkige Utrechters. Ook de beide andere wedstrijden die nog voor de kampioenscompetitie moes ten worden afgewerkt maar totaal niet van belang waren eindigden in een gelijkspel. In Schiedam sloten Her- tnes DVS en Germanicus een niet onaar dig duel af met een score van 1-1, waarmee de Drenten eigenlijk wat karig werden beloond. Germanicus was de be tere ploeg, maar miste een groot aantal tansen, o.a. een strafschop. Door Van Buuren (strafschop) kwam HDVS op 1-0, maar Kruize maakte in de slotfase ge lijk. Quick Nijmegen en RBC kwamen »P het terrein van eerstgenoemde club lot 2-2. Quick nam de leiding door Wijsman, maar Van der Boom en Hel lendoorn zetten RBC op winst. Zes mi- luten voor het einde trok opnieuw Wijsman de stand weer recht. krijg je toch te maken met een voetbal waarbij de tegenstander nauwelijks risi co neemt. Als je dan vrolijk gaat lopen aanvallen dan kun je het wel vergeten”. Toch kon Nederland deze opdracht al snel vergeten. De gretige manier waarop het elftal zich blijkbaar wilde rehabili teren voor donderdag (Nederland maak te meer overtredingen dan Argentinië) bracht de Zuidamerikanen al snel in problemen. Bijvoorbeeld na een half uur toen Rensenbrink op onnavolgbare ma niet om drie Argentijnse verdedigers so leerde, werd neergelegd, en Neeskens verwoestend hard uithaalde uit de toe gekende strafschop. Dit was het laatste zetje wat het elftal nodig had. Opko mende verdedigers (vooral de sterke Krol) en middenvelders (Haan en Nees kens) deden sterk denken aan het Ajax uit zijn beste jaren. AMSTERDAM. Maarten van Wamelen, de man op wiens smalle schouders de paspoortenactie voor het Oranjelegioen drukt, gaat de affaire iets opgewekter bekijken. „Als ik een voorzichtige schatting mag maken zou ik denken aan een getal van 40-000. Maar dat is natuurlijk bij lange na niet genoeg. Toch zijn de voortekenen nu wat gunstiger. Want het wereldkampioenschap begint de mensen te interesseren. Nog niet zoals in Duitsland. Daar is iedereen ermee en erover bezig. Maar als de ploeg zo blijft draaien en de vorm verbetert zich nog meer, dan zie ik wel een groot aantal supporters mee naar Duitsland gaan”. De overwinning van Oranje op Argen- tnië is een succes dat zeker niet onder schat mag worden. De uitslag, al was het dan maar een vriendschappelijke wed strijd, zal tot in de verste uithoeken van Latijns Amerika bekend worden. Ook daarom heersten er nu hele andere maatstaven dan voor de interland tegen HSV Hamburg. Toen werd er stug door getraind en had Michels opdracht gege ven om pressievoetbal te spelen. Nu was de opdracht in eerste instantie op de nul te spelen. Michels: „Het belangrijkste is dat het elftal zichzelf nu een beetje vindt. En dan kun je niet pressie blijven voetballen. Dat is het moeilijkste wat er is”. En Pleun Strik: „Straks in Duitsland Toch valt er de komende weken nog veel werk te verzetten voor de supervi sor. De enige zwakke plek in het elftal vormde gistermiddag Pleun Strik. De PSV-speler, die in de tweede helft, toen Van ïerssel op zijn plaats speelde, op het middenveld aanzienlijk meer tot zijn recht kwam, had tegen Kempes teveel overtredingen nodig en toonde zich, in tegenstelling tot de sterk terugkomende Israël (Michels: „Ik heb er bewondering voor hoe Israël de kleine kans om terug te komen gegrepen heeft”), nerveus in de combinatie. Strik: „En toch wil ik het proberen-op deze plaats. Het blijft even wennen maar ik heb jaren als voorstop- per gevoetbald”. Een alternatief voor Michels lijkt als nog om De Vries of Komelis bij de selectie, te halen. Of wisselen met Strik, Van ïerssel en Rijsbergen, want Nees kens terughalen zou, ook gezien zijn imponerende partij op het middenveld tegen Argentinië, ten koste van een stuk aanvalskracht gaan. Aan de andere kant kunnen middenvelders als Wim Jansen en Theo de Jong, wat zou vooral deze Feyenoorder met zijn opkomen tegen Argentinië voor verrassingen hebben kunnen zorgen, een welkome versterking voor dit Oranje betekenen. Zaken waar Michels pas na FeyenoordTottenham definitief over beslist. Cruyff: „Het belangrijkste is dat de goede wil aanwezig is. Ook vanmiddag was men bereid voor elkaar te gaan en te werken. Donderdag speelden we pres sievoetbal. Dat is moeilijk voor je eigen verdedigers die dan kwetsbaar worden. Vandaar speelden we behoudend voetbal. Dat is weer moeilijker voor de spitsen. Toch moet men dit van elkaar accepte ren. Dan komen we er wel”. En Michels: „Die eenheid is belangrijk. Dat heeft Ajax in het verleden wel aangetoond. Dat was geen elftal wat voetbalde, maar een machine. Iets van dat blindelingse moeten wij de komende weken zien te vinden. Misschien dat deze wedstrijd ons wat dat betreft weer een stap verder heeft gebracht”. HILVERSUM. George Knobel krijgt een nieuwe kans. De vorige maand door Ajax op staande voet ontslagen oefenmeester is benoemd tot bondscoach. Knobel volgt dr. Frantisek Fadrhonc op, die na de wereldtitelstrijd in West-Duitsland zijn woelige, vierjarige loopbaan bij de KNVB beëindigt. Het contract tus sen Knobel en de voetbalbond geldt voorlopig op verzoek van de trai ner voor de duur van een jaar en gaat op 15 juli in. BRUNSSUM (ANP). „Wij haalden negen punten uit vijf wedstrijden en kregen slechts één doelpunt tegen. Ver dienen wij het landskampioenschap dan of niet?” Deze woorden sprak trainer Henk Maurer van Elinkwijk, dat door een 0-0 gelijkspel tegen het eveneens ongeslagen gebleven Limburgia het landskampioenschap veroverde. Elink- »(jk verdiende de titel inderdaad. De ploeg was gewoon beter dan Limburgia. dat vooral in de eerste helft veel moeite had de nervositeit te onderdrukken. AMERSFOORT. SC Amersfoort dreigt de openbaring van de nacompeti- tie waarin een plaats in de eredivisie de inzet is, te worden. De gedoodverfde favorieten voor promotie. Vitesse en Fortuna SC, bleven ook op de tweede speeldag onder de verwachtingen. Vites se mocht in 'Amersfoort beide handen dicht knijpen, dat het geen tegendoel punt incasseerde, want aan aanvallen kwamen de Arnhemmers vrijwel niet toe. Fortuna SC kwam tegen Wagenin gen ook niet1 verder dan een gelijkspel. Elinkwijk-aanvoerder Van Tamelen op de schouders na het behalen van de landstitel bij de zondagamateurs. Nederland: Jongbloed; Suurbier, Strik, Israël, Krol; Haan, Neeskens (Van lers- sel), Van Hanegem: Rep (Geels), Cruyff en Rensenbrink. Argentinië: Carnevali: Wolff, Perfu- mo, Bargas, Sa; Squeo, Telch (Chazzare- ta), Heredia; Yazalde (Poy), Kempes (Houseman) en Ayala. Scheidsrechter: Prokop (O-Dld), 20.000 toeschouwers. Knobel zelf wil evenmin ingaan op de te verwachten problemen tussen hem en de straks te selecteren Aja- cieden. „Ik wil alleen zéggen, dat ik hoop dat de sportverslaggevers deze zaak willen laten rusten. Er zijn in het verleden fouten gemaakt, maar het zou onjuist zijn daar nu over te gaan discussiëren. Het is een publiek geheim, dat supervisor Michels weinig gelukkig is met het tijdstip waarop de bond het nieuws heeft prijsgege ven. Hij heeft er echter geen bezwaar tegen gemaakt, omdat ook hij geen andere mogelijkheid zag nadat het bondsbestuur zaterdagmiddag de be slissing had genomen. „We konden niet anders”, meent KNVB-publici- teitsman Hamstra: „Ook al omdat Knobel contacten had met Portugese clubs, moest zijn sollicitatie nu wor den behandeld. En wij maken ons geen enkele illusie dat wij zijn be noeming tot na de wereldkampioen schappen geheim hadden kunnen houden”. De benoeming van Knobel is als een volslagen verrassing gekomen. Het moment, midden in de laatste voorbereidingsfase van Oranje op de WK, is ook uiterst ongelukkig. De KNVB wil dan wel het aantrekken van de nieuwe bondscoach los zien van het grote gebeuren in West- Duitsland, feit is dat vooral de Aja- cieden in de selectie van supervisor Rinus Michels vreemd tegen Knobel als bondscoach aankijken. Met moeite weten die Ajacieden zich in te hou den. Zegt Arie Haan„De. sfeer in de selectie is nu erg goed. Het is dan ook niet het geschikte moment om te praten. Ook niet over de benoeming van Knobel" SPORTS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13