MOEST HET LUKKEN Positie van Kromme lijkt onaantastbaar R' N; BRAZILIANEN NOG MATIG IN VORM Veel deelnemers Telstar verlengde contract met Jonker R w Ir u SPORTIEF met alles goed „Nederland kan de Neem gewoon Durex- beter voor beiden. „TEGEN ARGENTINIË eindstrijd halen” I ■"T. 4 Ito w1 Oral F nnn 4 ■M ARGENTIJNSE COACH CAP: uTa; 11 wa M/ I Austria VVAC -Sturm Gra; Beter dan dinsdag Nederland - Argentinië Quick N-RBC Limburgia - Ellnkwijk Hermes DVS-Germanicu Tennis Bor us;-Augsburg Grasshoppers-LugsnQ Lausanne-Neuchatel servette - Zurich Winterthur - Sion Optimisme 1 ‘-'vj SPORT Willem van Hanegem voor niemand meer bang (Van onze sportredactie) elk BERT BREVOORD Haarlem wacht op AZ (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE zwaar kan halen. Daarom blijf ik de eindstrijd in West-Duitsland met groot optimisme tegemoet zien.’’ Rinus Israel, die voor de derde keer in vijf dagen een complete wedstrijd uit speelde, bewees tegen Argentinië dat hij bezig is zich aan te dienen als libero voor de eindronden-wedstrijden in West- Duitsland. Cap: „Maar de grootste fouten zjjn aan de andere kant, in onze defensie dus, gemaakt. Als je vier tegendoelpunten incasseert kun je niet anders dan van een falende verdediging spreken”. Met de strijd tussen de grote broers om de UEFA-cup voor de deur, heeft de jeugd van Tottenham Hotspur gisteren in Rotterdam het vijftiende internatio nale jeugdtoernooi van Feyenoord ge wonnen. Tottenham bereikte dit resul taat door in de finale het Belgische Beerschot met 0-1 te verslaan. Ja de e de v tie i zich het de mins kum te v hoe kerd „Ik heb in deze interland tegen Ar gentinië veel beter gespeeld dan dinsdag in Londen tegen Tottenham Hotspur. Tegen die Engelsen had ik Coates als directe tegenstander en die was eigenlijk te snel voor mij. Ik heb de zaak voor mezelf toen kunnen redden door het eerste doelpunt voor Feyenoord te sco ren uit een vrije trap. Maar ik geloof dat ik me nu in deze interland beter heb kunnen manifesteren. Mijn tegenstander Heredia van Atletico Madrid heb ik toch grotendeels weggespeeld.” B^ als h niskc stanc daga slech set ti Zwei IJ Jol 500- nen. jari, bijn ce. van 65e Offt moe race nin; Ver Volf wag slee ven der voo: Vut Wa weds Rolf Herd parti Leif werk sets die erelij voor zegge had Bjön De lies i verge spele train suste hard score Leif eerli een „Dit Intel spele maai foutl verli in di verve nive; FC Groningen, zojuist naar de eerste divisie gedegradeerd, heeft zaterdag in een oefenwedstrijd Heerenveen met 5-0 verslagen. Heerenveen was nogal gehan dicapt door een groot aantal invallers. Aangezien Haarlem om geld verlegen zit maakt AZ weinig aanstalten om de zaak Vosmaer te forceren. Haarlem wil vier ton voor Vosmaer hebben, AZ wil er slechts drie betalen. Verwacht mag worden dat AZ tenslotte 350.000 gulden voor Vosmaer zal betalen. Wel heeft AZ de prijs van Vosmaer al eens proberen te drukken door een ruil voor te stellen tussen Vosmaer en Kabel, waarbij Haar lem geld toe zou krijgen. Kabel, een ontdekking van Hughes in de tijd dat hij nog bij AZ werkte, mag zich wel in de belangstelling van Haarlem verheu gen, maar toch niet in die mate dat Haarlem bereid is om AZ daardoor een voordeeltje met Vosmaer te laten beha len. Ton Marijt weigert bij Haarlem op dit Van Hanegem had er ook wel een verklaring voor dat het Nederland elftal ditmaal een veel betere prestatie leverde dan op Hemelvaartsdag tegen Hambur ger SV in Hengelo: „Dat was in feite de eerste wedstrijd en iedere speler wilde zich toen waarmaken, wat leide tot krampachtig spel. Dat probleem hebben we voor de wedstrijd tegen Argentinië uitgepraat. Er was voor het duel tegen de Argentijnen precies zo’n sfeer als voor een Europa-Cupwedstrijd van Fey enoord. Hamburger SV spreekt als te genstander niet zo tot de verbeelding, maar nu stond ons prestige op het spel. Daarom waren we nu net zo geladen als voor een Europa-Cupwedstrijd. Dat ken ik van Feyenoord en dat zullen de spelers van Ajax ongetwijfeld ook ge voeld hebben.” moment te tekenen. Er ligt een aanzien lijk verschil tussen het bedrag dat de sterke verdediger in zijn hoofd heeft en dat wat Haarlem hem wil bieden. Haar lem staat echter nogal sterk, omdat zich on dit moment nog geen kooplustige verenigingen voor Marijt bij Haarlem hebben gemeld. Niettemin bleek zondagmiddag in het Olympisch Stadion in Amsterdam, dat Wiel Coerver de situatie uitstekend ge taxeerd had, want deze wedstrijd tegen de voortdurend vertragende Argentijnen was Willem van Hanegem op het lijf geschreven. Van Hanegem wilde dat zelf ook wel toegeven. Het spelinzicht van Willem van Hanegem (geheel links op de foto) manifesteerde zich bijvoorbeeld bij de vrije schop die Ne derland het tweede doelpunt zou opleveren. Van Hanegem misleidde de Argentijnse verdediging dusdanig, dat Rensenbrink (juichend opspringend) koppend kon scoren. Verder v.l.n.r. doelman Carnevali, Telch en Wolff. Het Belgische Anderlecht heeft za terdag in Zoetermeer het zogenaamde mini-Europacuptoemooi voor de jeugd gewonnen. In de finale werd Ajax met 2-0 verslagen. Het organiserende DS0 Zoetermeer eindigde als achtste. Na een forse teug van zijn tweede pilsje stelde Willem van Hanegem ook lachend vast, dat de selectie voor het Nederlands elftal hem met gejuich heeft binnengehaald: ,.We hebben al een week lang niet gekankerd, zeiden ze tegen me, maar nu jij erbij bent, zal dat ook wel goed komen.” Niettemin kon Van Hane gem zijn spijt toch niet onderdrukken dat hij woensdagavond de tweede wed strijd van Feyenoord tegen Tottenham Hotspur niet zal meemaken: „Eigenlijk had ik samen met Feyenoord nog liever woensdagavond die cup willen pakken, dan nu die interland spelen.” Cap: „Door dat doelpunt kwamen wij op 21 en toen zag ik zeker nog mo gelijkheden voor de tweede helft. Doordat wij een paar keer de buitenspelval niet goed toepasten, kreeg Nederland evenwel nog de kans twee doelpunten te maken en wij konden de mogelijkheden die we kregen niet benutten”. Waarmee Cap duidelijk doelde op de slotfase, toen de optimale concentratie bij Nederland was weggeëbd en bijvoorbeeld Ayala twee keer zonder succes alleen voor Jongbloed kon opduiken. sterke stromingen in het bestuur van de Rotterdamse club, die Van Hanegem kwijt willen. Van Hanegem daarover zelf: „Ik weet dat Gerard Kerkum ach ter me staat, maar van de rest ben ik niet overtuigd. Manager Brox heeft vrij dag bij m’n vertrek uit Rotterdam nog tegen me gezegd, dat hij veel brieven had gekregen van supporters die ook tegen me waren. Maar in de afgelopen week heb ik ook tientallen brieven ge kregen van supporters die me absoluut niet kwijt willen. Maandag zal ik die brieven meebrengen. Ik wil die brieven van Brox dan ook wel eens zien. Die brieven tegen me zijn zeker geschreven door bestuursleden, want dat het legioen achter me staat, weet ik toch wel.” van het toernooi om het wereldkampi oenschap in West-Duitsland, voor de ge hele equipe een vlucht naar Sydney geboekt. Australië moet het opnemen tegen West- en Oost-Duitsland en tegen Chili. Inmiddels zijn er moeilijkheden ontstaan rond voorstopper Manfred Schaever (30). Deze dreigt zich voor het wereldkampioenschap terug te trekken als de Australische voetbalbond niet 7000 gulden overmaakt aan zijn vrouw. Schaeffer is melkboer en hij wilde van dit bedrag een plaatsvervanger betalen tijdens zijn langdurige afwezigheid. De spelers van de Italiaanse voet balselectie, die deelnemen aan het eind- toernooi van het wereldkampioenschap, zijn voor 70 miljoen gulden verzekerd. Linksbuiten Luigi Riva is de hoogst verzekerde, voor 6 miljoen gulden. Tar- cisio Burgnich is „minder waard”, name lijk ruim 1,1 miljoen gulden. Tot een ongetwijfeld met symboliek beladen prestigeslag tussen het jeugdige talent van de Spurs en Feyenoord is het in dit toernooi niet gekomen. Feyenoord was namelijk ingedeeld in een andere poule dan Tottenham en reikte in zijn afdeling niet verder dan de derde plaats. Omdat de Engelse jeugd in zijn poule wel winnaar werd, zat een finale tussen de Rotterdammers en de Spurs er niet in. I Hern dan Het Bulgaars voetbalelftal, dat voor het eindtoernooi van de wereldkampi oenschappen is ingedeeld in dezelfde poule als Nederland, heeft zaterdaga vond in Sofia een royale overwinning van 6-1 behaald op Noord-Korea. De grote man bij de Bulgaren was spitsspe ler Bonev, die drie doelpunten voor zijn rekening nam. De overige goals kwamen van Mikhailov, Panov en Borissov. De Italiaanse eerste divisieclub AS Roma heeft zaterdag het nationale elftal van Zaire, dat is doorgedrongen tot de eind ronden van de WK in West-Duitsland, met 3-0 geklopt. De bestuurders van de Australische voetbalbond hebben blijkbaar minder vertrouwen in het nationale elftal dan coach Rasic. Zij hebben tenminste voor 24 juni, onmiddellijk na de voorronden ■■cwouoirstuü' IJMOND-HAARLEM. Telstar-mid- denvelder Jos Jonker heeft voor twee jaar bijgetekend. Telstar is ook nog bezig met het aantrekken van een nieu we spitsspeler, waarover deze week een beslissing kan worden verwacht. De ver eniging wil zich hiermee indekken tegen DEN HAAG (ANP). De uitslag van toto no. 46 is: deelnemers: 332.983; bruto inleg: 732.121; prijzenbedrag: 309.687; le prijs: 3 winnaars, die elk bruto 25.807 ontvangen; 2e prijs: 32 win naars, die elk bruto 2.419 ontvangen; 3e prijs: 450 winnaars, die elk per kolom 172 ontvangen. Sporttoto no. 47 d.d. 2526 mei 1974: aantal deelnemers: 231.936; inleg: 487.509,00; prijzenbedrag: f 206.216,00; le, 2e, 3e prijs en premie 51.554,00. Er hebben zich zondagavond 17 deel nemers gemeld voor de le prijs. De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 10, 11, 28, 29, 35, 48. Reservegetal: 37. Olympianummer: 6372. De conclusie moet inderdaad zijn, dat de positie van Willem van Hanegem na deze interland én bij het Nederlands elftal én bij Feyenoord onaantastbaar is. Coerver en het bestuur van Feyenoord zullen vandaag bakzeil moeten halen en Willem van Hanegem weer met open armen in de Feyenoordgroep moeten accepteren. Van Hanegem ten slotte zelf: Als het aan mij ligt speel ik het komende seizoen weer voor Feyenoord, want dat is en blijft nu toch wel mijn club Willem van Hanegem, nog altijd ver bitterd over de kritiek die Coerver nu in het openbaar op hem geleverd heeft, was ook onmiddellijk bereid om een vergelijking te trekken tussen trainer Wiel Coerver en supervisor Rinus Mi chels: „Coerver praat alleen maar over trainen en trainen, over conditie en conditie. Als hij dat dan zo belangrijk vindt, dan moet hij Haico Scham maar voor Feyenoord aankopen en voor mijn part Jos Hermens. Maar win je daar een wedstrijd mee? En als je dan een Mi chels voor de groep ziet staan! Nou ja, dan staat er iemand. Bij Michels wordt alleen maar over voetbal, over systemen gepraat. Je mag je zegje doen en dan kom je samen tot een bepaald concept, waarbij Michels het laatste woord heeft. Hij praat niet meer over conditie, wel over mentaliteit en inzicht. Dat weegt voor Michels zwaarder.” Voor het in ternationale prestige van het Nederlands elftal acht Willem van Hanegem deze zege op Argentinië niet eens in de eerste plaats belangrijk: „Het buitenland weet toch wel dat we met voetballers als Cruyff en Rensenbrink en spelers van Ajax en Feyenoord tot de besta van de wereld behoren, maar de laatste weken hadden we vooral de Nederlandse sport pers tegen ons. Al die kritikasters in Nederland hebben we met deze 4-1-zege toch mooi voor schut gezet. Want neem nu maar van mij aan dat het een enorme prestatie is om er tegen een Zuidamerikaans elftal vier in te trappen. En als het iets meer meegezeten had, zouden het er wel zes geweest zijn.” Het Friese Cambuur heeft voor on geveer 80.000 gulden beslag gelegd op Thomas Haan, die afkomstig is van Heerenveen. Dick Nanninga, centrum spits van Veendam en het afgelopen seizoen goed voor vijftien doelpunten, heeft een contract getekend bij de eredi- visieploeg Roda JC. Barcelona heeft gisteren, zonder Jo han Cruyff en Rinus Michels, de eerste wedstrijd in de achtste finales van het toernooi om de Spaanse beker met 3-1 gewonnen van Oviedo. FC Waregem. getraind door Hans Croon, heeft door een 4-1 overwinning op tweede divisie club Tongeren de Belgische beker v«TO” verd. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vladislao Cap probeerde weliswaar manmoedig de Argen tijnse nederlaag tegen Nederland luchthartig te benaderen, maar de coach van de Zuidamerikaanse formatie kon toch niet verbergen dat de tik die het Oran jeteam in het Olympisch Stadion uitdeelde hard was aangekomen. Cap: „Deze nederlaag is dacht ik niet helemaal in overeenstemming met de werkelijke krachtsverhoudingen. Maar wat ik nu van Nederland heb gezien, heeft me al leen maar overtuigd van de gedachten die ik over het voetbal in dat land heb. Deze Nederlandse ploeg heeft het zonder meer in zich om de finale te halen”. Op de Argentijnen, die tijdens de Europese trip die zij momenteel ter voor bereiding op de eindronden in West-Duitsland maken al van Frankrijk hadden gewonnen (10) en afgelopen woensdag op Wembley met 22 gelijkspeelden tegen Engeland, moet de forse nederlaag tegen Nederland toch wel indruk hebben gemaakt. Cap: „De Nederlandse voetballers verstaan als weinig andere de kunst het spel van een tegenstander totaal te ontregelen. Ze kunnen ver snellen wanneer dat nodig is, benutten de vrije ruimte uitstekend en zijn fysiek enorm sterk. Het Ajax in zijn grote dagen was de enige club die een topelftal als dat van Bayern München finaal weg kon spelen! Dat kan dit Nederlands elftal’als het goed draait eveneens”. Als handicaps voerde Cap aan, dat Argentinië niet kon beschikken over zijn vedette Miguel Brindisi, die onlangs bjj de verkiezing van Latjjns-Amerikaanse voetballer van het jaar achter Pele op de tweede plaats eindigde, en het vroege uitvallen van de topschutter van het moment, Mario Kempes. Kempes, die tegen Frankrijk en Engeland alleen verantwoordelijk was voor de totale Argentijnse doelpuntenproduktie, kreeg kort voor de rust een Neder landse elleboog tegen het hoofd, aan welke onzachte botsing hij een wenk- brauwblessure overhield die hem tot uitvallen noopte. Behalve Kempes haalde nog een erkende doelpuntenproducent het einde van de wedstrijd niet. Hector Yazalde, die in de Portugese competitie voor kam pioen Sporting Lissabon in dertig wedstrijden niet minder dan 46 doelpunten scoorde, begon licht geblesseerd aan de wedstrijd tegen Nederland en kreeg geen schijn van kans zijn reputatie waar te maken. Dat deed de gehele Argen tijnse aanval, waarin toch ook nog een speler van klasse als een Ayala rond liep, overigens gedurende de gehele wedstrijd niet. De tegentreffer van de ploeg die in West-Duitsland aan Italië en Polen de handen ongetwijfeld meer dan vol zal krijgen ontstond dan ook niet uit een oogstrelende aanvalsactie. Een door Wolff genomen vrije schop deed de bal, doordat Johan Neeskens die van richting veranderde, tien minuten voor rust onverwacht in het Nederlandse doel caramboleren. het vertrek van Wytze Couperus, die vrijwel zeker door Haarlem zal worden gekocht wanneer deze vereniging geld ontvangen heeft van AZ’67 voor de transfer van Vosmaer. Bovendien zal Haarlem dan ook Abe van den Ban van FC Amsterdam contracteren. En daaruit mag dan blijken hoezeer Feyenoord Willem van Hanegem aan het hart gebakken is. maar er zijn BONN (ANP-AFP-AP-Reuter-SID- UPI). Brazilië heeft zijn enige oefen wedstrijd op Duitse bodem, als voorbe reiding op de aanstaande wereldkampi oenschappen tegen een team dat voor namelijk bestond uit spelers van Kai serslautern afgesloten met een benauw de 3-2 overwinning. Rivelinho, die straks de grote ster moet gaan worden voor de Brazilianen, legde met twee doelpunten de basis voor de zege. De wedstrijd werd ongetwijfeld door de Brazilianen be heerst, maar dat verhinderde toch niet dat een gebrek aan stootkracht in de aanval en een nog altijd niet sterke verdediging twee duidelijke feilen vorm den in het team. AMSTERDAM Willem van Hane gem, relaxed een pilsje drinkend en een sigaretje rokend, was een half uur na afloop van de luisterrijke 4-1-zege op Argentinië het toonbeeld van ontspan ning. Maar toch wilde de grillige Rotter damse middenvelder wel kwijt dat hij zelden zo huizenhoog tegen een kracht meting had opgezien als juist tegen deze interland. „Deze krachtmeting is de af gelopen dagen een enorme belasting voor mij geweest”, bekende hij, „want ik wist dat ik me niet alleen waar moest maken voor het Nederlands elftal, Ik wist ook dat ik niet mocht afgaan tegen over het bestuur van Feyenoord.” „Die affaire met trainer Wiel Coerver is nog altijd niet uit de wereld. Hij heeft gezegd dat ik me meer moet inzetten voor Feyenoord. Zo niet, dan zou ik kunnen vertrekken. Morgen heb ik een bespreking met Coerver en heel het bestuur van Feyenoord en dan wordt de zaak uit de wereld gepraat. Als ik hier in Amsterdam was afgegaan, zou ik niet zo gemakkelijk aan die bespreking zijn begonnen. Maar nu ben ik voor niemand meer bang Toen Willem van Hanegem vrijdag middag afscheid nam bij Feyenoord om zich te voegen bij de Oranje-selectie in het sportcentrum in Zeist, hadden de laatste woorden van Wiel Coerver „de Kromme” nog woedend gemaakt. Willem van Hanegem daarover: „Coerver zei tegen mij: ga jij maar lekker tegen die Argentijnen voetballen. Dat spel ligt jou wel. Want die Zuidamerikanen zijn toch niet zo snel. Dus dat moet je wel bij kunnen houden. Zulke langzame tegen standers kun jij er wel uittikken.” Van Hanegem, door een tweede gele kaart uitgesloten voor de tweede wedstrijd van Feyenoord tegen Tottenham Hot spur, woensdagavond in de Rotterdamse Kuip, en daardoor beschikbaar voor het Nederlands elftal, was door die opmer king van Coerver helemaal in alle staten. Willem van Hanegem tilt ook niet aan de minimale voorbereiding waarmee het Nederlands elftal genoegen moet ne men: „Nederland is op zijn sterkst als alle omstandigheden tegen schijnen te zitten. Als niemand iets van ons ver wacht, komt er wel een goede prestatie uit de bus. Dat is nu ook weer gebleken Bovendien is Michels een persoonlijk heid, die het optimale uit zijn spelers xj* J iï

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14