Merkwaardige interpretatie van reglement BEGELEIDER BRACHT VAN SPRINGEL BUITEN ROUTE ROLF THUNG REDDE EER VOOR TENNISTEAM EK kader 47/1 Nationale top wordt breder G Nationale top Rutherford wordt breder winnaar in Indianapolis Vijfkampsters naar Neuhausen Duitsland niet in w.k. volley in Beverwijk STOHTIff I HAARLEMSE ATLETE HAALDE ROME-LIMIET MET SPRONG VAN 1.80 METER 1Essffl J -1 MAANDAG 27 1974 MEI SPORT Mentaliteit Geen moed Talent i» L J jgl 4 tv 4- 4 Li V-A - 44.4.1 y *- 4-4 4—4-4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 -4 i1 hÉ Hl iB i i w Kampioen Hordijk viel tegen Zweden duidelijk door de mand 'Mvtöfa in de kiem Annemieke Bouma: meerkamptitel INDIANAPOLIS (AFP-RTR). (Van onze sportredactie) Annemieke Bouma: limiet. 1 Ne- brink Waarmee ook hij bewees, dat achter of naast de kampioen Jan Hordijk de top zioh heeft verbreed en dat enkelen van Nederlands betere spelers een goede instelling als waardevol hulpmiddel ge bruiken om een volgende stap vooruit te kunnen doen. Deze geslaagde limietpoging had plaats op het nationaal sportcentrum Papendal, waar dit weekeinde de nationale meer- De uitslag: 1. Delepine (Fra. 593 kilo meter in 15 uur, 1 minuut en 13 secon den, 2. Mortensen (Den.) 15.10.12, 3. Van Clooster (Belg.) 15.13.47, 4- Catieau (Fra.) 15.23.43, 5. Mintkiewicz (Fra.) 15.24.52, 6. Roques (Fra.) 15.25.14. kamptitelstrijd voor de jeugd werd afge werkt. Een titelstrijd waarin voor Anne mieke Bouma nog meer succes was weg gelegd, want na vijf onderdelen mocht ze zich met een puntentotaal van 3747 een persoonlijk record nationaal kampioene bij de meisjes-A noemen. van Italië aanzienlijk verbeterd. Zater dag won hij op overtuigende wijze de negende etappe en bracht zijn grote concurrent Eddy Merckx voor de tweede keer in deze Giro een nederlaag toe. De etappe van zondag leverde een zege op voor Patrick Sercu- de 80 meter horden, de hoogtesprong van 1.65 meter en de 12.04 meter met de kogel, goed voor een prachtig vierkamp- totaal van 3153 punten. Hij kwam uit op een voortreffelijk en winnend puntentotaal van 6689, waar mee hij Cees van der Ven van Des Eerssel zo’n 400 punten voorbleef. De meeste indruk maakte Harry Schulting op de 400 meter, die hij al na 48,8 sec. beëindigde, een tijd die hem bij de senioren ook al bij de nationale top brengt. ie eerste jrdag in met 5-0 1 gehan- allers. mboliek eugdige d is het yenoord andere in zijn a plaats, n poule e tussen er niet s broers reeft de gisteren ernatio- t»rd ge- t resul- elgische voor on- >legd op is van :entrum- ifgelopen alpunten, de eredi- kampi- de ge- Sydney □nemen ti tegen kheden danfred oor het trekken iet 7000 vrouw. Ide van betalen d. nder Jo- le eerste van het met 3-1 Varegem. ■eft door divisie- cer v»ro- eeft za- jnaamde e jeugd jax met de DS0 BONN. (SID) Het Westduitse he renvolleybalteam zal niet naar Mexico gaan om daar van 13 tot en met 27 oktober deel te nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap. Het be stuur van de Duitse bond heeft dit besluit „op sportieve gronden” genomen. De Westduitsers hadden zich oorspron kelijk niet voor de eindronden in Mexi co geplaatst maar konden door terug trekking van een wel geplaatst land alsnog voor het toernooi in aanmerking komen. West-Duitsland zou in een poule met Brazilië, Bulgarije en Frankrijk spelen, waar het zeker tegen de eerste twee landen volslagen kansloos zou zijn. Het Westduitse damesteam zal wel naar Mexico gaan. e voet- rt eind- ■nschap. rzekerd. hoogst n. Tar- name- Bij de jongens ook talenten, van wie in de eerste plaats de 18-jarige Brabant se atheneum-leerling Harry Schulting van PH Vught genoemd moet worden. „Naast het hoogspringen blijf ik door gaan met vijfkampen”, aldus de laatste jaarsjunior, die vooral tevreden was over haar hoogtesprong. „Met mijn trai ner Jan van Heek hebben we de aanloop wat veranderd. Bovendien ben ik zelf, mede door de krachttrainingen, sterker geworden. Trouwens ook meer constant Dikwijls haal ik de hoogte nu in één poging, hetgeen nogal wat zenuwenwerk bespaart”. Herman van Springel, de winnaar van BordeauxParijs die meer kilometers reed dan zijn concurrenten, maar op een reglementspunt van zijn eerste plaats werd verdrongen. Jan Hordijk miste de moed zich door de ergernis van een tegenslag te bijten, de wil om even een beetje pijn en irrita tie in de liesstreek te vergeten. Hij liet zich voortdrijven op de raad van leiders het voorzichtig aan te doen, ofschoon in de afgebroken stelling schadeloos ten minste twee sets het risico genomen had kunnen worden. Hij probeerde zijn spel te veranderen, nadat hij en ieder zag, hoe Johansson hem genadeloos ontmas kerde. De stormachtige wind, die takticus Hemmes aan een dragelijke score tegen Borg had geholpen, gebruikte Thung na een aanpassingsperiode als bondgenoot. Die gewenningskuur voor de Nederlan der duurde twee volle sets. Beide keren kwam Thung na een achterstand (van 1- 4 en 2-4) terug tot 4-4 om de sets toch met 4-6 te verliezen. Daarna echter toonde hij de mentaliteit die aan de wieg van succes staat. Voor knappe juegdprestaties zorgden ook Wim Roosen van AV Holland met 1.96 meter hoog. Harry Schulting met 15.7 sec. op de 110 meter horden en Thor-atleet Olaf Constandse met een polshoogsprong van 4.20 meter. Bij de B-jongens ging de titel naar Arjan Wol ters van het Amsterdamse AV’23, die de achtkamp won met 5293 punten. ARNHEM. Een vijftal jeugdige Ne derlandse vijfkampsters neemt op 1 en 2 juni in het Westduitse Neuhausen deel aan een internationale vijfkamp. Het gaat hier om een proef-vijf kamp. Bij het slagen ervan zal ook de meerkamp- jeugd om een Europa Cup gaan strijden. Voor Nederland komen in Neuhausen uit. Annemieke Bouma (Atmodes), Els Stolk en Lenie Ponstein (beiden Sagitta), Jolanda Silver (Trias) en Olga Comman deur (Suomi). i Met dit gebaar vierde José Manuel Fuente zijn nieuwe triomf in de Giro waarin hij Merckx verder op achterstand zette. eindigde als derde, Wim de Waal werd zesde en Fedor den Hertog zevende. In de stadsschouwburg van Maas tricht heeft sportverslaggever Koomen zaterdag een aan de wielersport gewijde tentoonstelling geopend van de Amster damse schilder Sjeng van Dalsum, een zoon van wijlen de acteur Albert van Dalsum. Wat zondag nog gebeurde was voor de wedstrijd niet belangrijk meer, maar Rolf Thung nam wel revanche voor Jan Hordijk. Thung onderstreepte in de slot- partij de opgaande lijn in z’n spel tegen Leif Johansson. In een regelrechte storm werkte hij een achterstand van twee sets weg en behaalde een overwinning, die een goede plaats verdient op zijn erelijst, 4-6, 4-6, 6-1, 6-3 en 6-1. Daar voor had Fred Hemmes, die de volgens zeggen licht geblesseerde Jan Hordijk had vervangen, het derde enkelspel van Björn Borg verloren met 3-6, 3-6 en 1-6. De nederlaag van Hordijk bevatte ver lies in tamelijk schrijnende cijfers. Een vergoelijking op de manier van niet- spelend aanvoerder Dick Lameris en trainer Rinus Buytelaar, die zichzelf susten met de gedachte, dat de cijfers te hard waren, is niet op zijn plaats. De score in de laatste drie sets uit de partij Leif Johansson Hordijk was namelijk eerlijk, omdat Hordijk te zacht is. In een opwelling van drift stelde Hordijk: „Dit is m’n laatste partij.” Het zij zo. Internationaal gezien tenminste. Van een speler, die tegen Leif Johansson, degelijk maar beperkt, simpel en waarlijk niet foutloos, veertien games achter elkaar verliest (van 3-1 in de eerste set tot 5-0 in de derde) hoeft niet meer te worden verwacht dan prestaties op nationaal niveau in al hun beperktheid. Toen mislukten een paar ballen en vanaf dat moment werkte hijzelf volop mee aan het demasqué. Hordijk accep teerde zijn tekortkomingen van zaterdag als normaal en beschouwde niet de kwaliteiten die hij vrijdag had getoond als zijn werkelijke kracht. Een schaap in wolfskleren, dat nadat het de voor zijn gevoel valse huid had afgelegd, zich ook nog zonder blaten van zijn laatste draadje wol liet beroven. De andere drie van Baastad verdienen een verder stimuleren van hun moge lijkheden door de KNLTB. Hemmes, Thung en Sanders zijn mannen, die in hun spel en speeltrant weinig borgsach- tig hebben. Die combinatie van talent, snelheid, explosieve kracht en onverge lijkbaar reactievermogen komt zelden voor. Thung en Sanders hebben echter wel voldonede kwaliteit om binnen een jaar het niveau van Bengtsson (toch ook al 31) en Johansson te bereiken. Hem mes is duidelijk op de weg terug. Een weg die hem vermoedelijk niet op hetzelfde punt zal brengen als waarheen Rolf Thung op streek is. De Hilversum mer, die in de wedstrijd tegen Finland vooral in het duel met Berner faalde, was zaterdag de sterkste figuur in de dubbel en besloot zijn goede optreden van Baastad met een overwinning op Leif Johansson. Deze groep jeugdige vijfkampsters weet zich sinds dit weekeinde uitgebreid met een nog jonger talent. De pas 15- jarige IJmuidense Olga Commandeur greep namelijk de titel bij de B-meisjes. Dit via voortreffelijke prestaties als de 12,6 sec. op de 100 meter, de 12 sec. op SALZBURG. (ANP) In het seizoen 1974-75 zullen niet minder dan vier internationale biljartkampioenschappen in ons land worden gehouden. De rij wordt geopend met het Europees kampi oenschap vijfkamp voor landenploegen van 30 oktober tot en met 3 november in Amersfoort, een maand later wordt van 12 tot en met 15 december in Rotterdam het Europees kampioenschap driebanden gehouden. Half januari (van 16 tot en met 19) volgt dan in Beverwijk het Europees kampioenschap ankerkader 47/1 en tenslotte zal dan nog in april in een nader aan te wijzen plaats het Europees kampioenschap junioren in de spelsoorten libre en ankerkader 47/2 worden gespeeld. Bij de meisjes-A was de tweede en derde plaats respectievelijk voor Els Stok (3698 punten) en haar Sagitta- clubgenote Lenie Ponstein (3681). Na een snelle door braak op Johans son’s service in de eerste game van de derde set, moest hij verwoed vechten om de volgende punten, onder omstandighe den, die voor beide spelers uiterst moei lijk waren. Johansson werd door de vechtersmentaliteit van Thung overbluft. Op 0-3 gaf hij de derde set prijs en toonde herstel door in de vierde een achterstand van 0-2 in een voorsprong te veranderen: 3-2. Rolf Thung met de onbevangenheid van de speler, die niets te verliezen heeft, bevrijd van de druk, omdat de wedstrijd op de stand 4-0 voor Zweden toch al beslist was, wilde echter vechten tegen de beter geschoolde, maar, minder getalenteerde Zweed. Johansson hield de strijd in evenwicht maar ver loor de belangrijke zevende en achtste game toch omdat de inzet van Thung groter was. Op 5-3 voor Thung in de vierde set gaf Leif Johansson zich ge wonnen. De variaties van Thung en de wind waren hem teveel. Strijdvaardigheid, gepaard aan slag vaardigheid, had Loek Sanders zaterdag middag ook laten zien in wat helaas maar een demonstratiepartij was. Tegen Kjell Johansson, Zweden’s reserve, dreigde voor hem na vijf op rij verloren games een afgang op de manier van Hordijk. Sanders had geen aanvoerder nodig om zich te hervinden. Hij wilde zich niet laten slachten voor enkele honderden toeschouwers. Tegenslagen gebruikte hij als beginpunt voor verder verweer en tenslotte zette hij Kjell Jo hansson te kijk voor eigen publiek: 2-6, 6-2 en 6-0. Johnny Rutherford heeft zondag de 58e 500-mijlsrace van Indianapolis gewon nen. Het is het eerste succes van de 36- jarige coureur uit Texas in deze met bijna een miljoen dollars gedoteerde ra ce. Rutherford, die op de negende rij van de startopstelling stond, nam in de 65e van de 160 ronden met zijn McLaren- Offenauser de leiding. Op dat moment woest de drievoudige winnaar van de race Anthony Foyt, snelste in de trai ning, een tankstop maken aan de pit. Verwoed zette Foyt daarna de achter volging in. Toen in de 143e ronde zijn wagen olie verloor was het pleit be slecht. De race, die reeds 60 mensenle vens heeft geëist, verliep ditmaal zon der ongelukken. De tweede plaats was voor Bobby Unser en de derde voor Bil Vukovitch. hij weinig kans zou hebben. „Het staat in de reglementen, dat een renner, die het parkoers verlaat niet in aanmerking voor de zege komt”. Het tempo lag in de eerste honderd kilometer van deze Bordeaux-Parijs vrij laag ondanks de goede weersomstandig heden. Pas na 322 kilometer ontstond er actie, toen Van Springel zijn demarrage plaatste. De enige, die reageerde was de Deen Leif Mortensen, maar die moest enkele kilometers verder Van Springel laten gaan. De voorsprong van de Belg op de rest van het veld liep razendsnel op. Hij sloeg een gat van bijna een kwar- tier tussen hem en nummer twee, de 27- jarige Regis Delepine die na de diskwa lificatie van Herman van Springel tot winnaar werd uitgeroepen. BAASTAD (ANP) Een beetje medelijden met Jan Hordijk zou op zijn plaats zijn als hjj al niet zoveel medelijden met zichzelf had. Hordijk, nog altijd Nederlands ten niskampioen, zorgde er voor dat de Davisbeker-wedstrijd ZwedenNederland (eind stand 41) toch zaterdag al was beslist Na twee gewonnen sets tegen nul van vrij dagavond haalde hij by het uitspelen van de afgebroken party met Leif Johansson slechts drie games: 16, 06, 2—6. Hemmes en Thung kwamen daarna nog tot een set tegen het inderdaad geweldige dubbel Borg/Bengtsson: 2—6, 97, 16, 16 en ZwedenNederland was zaterdagmiddag al een bekeken zaak. (Van onze sportredactie) ARNHEM De Haarlemse atlete Annemieke Bouma is de vijfde Nederlandse at lete die in dit nog prille atletiekseizoen heeft voldaan aan de limiet voor de Europese kampioenschappen van Rome. Zondag sprong de 18-jarige Haarlemse atlete 1.80 me ter hoog, waarmee ze tevens haar persoonlijke record evenaarde. PARIJS (ANP). Herman van Springel was na afloop van de monster rit Bordeaux-Parijs, over een afstand van 593 kilometer, ontroostbaar en kwaad tegelijk. Hij kon nog" maar nau welijks geloven, dat de wedstrijdleiding hem van zij n schitterende triomf verval len had verklaard en was ziedend, om dat hij buiten zijn srtiuld een andere weg was ingeslagen. „Ik heb maar ach ter mijn gangmaker te rijden. Die rijdt op zijn beurt weer achter de begeleiding en als die dan een andere weg neemt kan ik er toch niets aan doen. Ik heb zelfs nog meer kilometers afgelegd dan de andere renners. Toen ik weer op de normale route terugkeerde mocht ik mij zelfs vasthouden aan de deur van een volgwagen. Een wedstrijdcommissaris keurde dat goed. Nu hoor ik, dat vast houden niet was toegestaan. Wel, dan weet ik het ook niet meer. Hier heb ik maanden voor getraind”, aldus Van Springel, die in 1970 ook winnaar was van de zwaartse en langste profklassie- ker. Eddy Merckx heeft geen woord ge houden. De Belg had vrijdag verklaard, dat hij zaterdag tijdens de beklimming van de Monte Carpegna de aanval zou openen op Fuente en de Spanjaard wat zou laten zien. Het is Merckx niet ge lukt, want de kleine Spaanse bergkoning was oppermachtig en liet al zijn concur renten moeiteloos achter zich. In de beginfase had het er nog alle schijn van, dat Merckx inderdaad de sterkste was. Hij voerde het tempo waanzinnig hoog op en Fuente had de grootste moeite het Belgische wielerfenomeen bij te benen. Bij de beklimming van de 1400 meter hoge Monte Carpegna was de realiteit echter anders. Op grootse wijze snelde Fuente naar boven en eenmaal op de top aangekomen bleek zijn voorsprong op Merckx opgelopen te zijn tot ruim één minuut. Ook in de gevaarlijke afda ling. het parkoers was spiegelglad ge worden door de neerstromende regen, demonstreerde de Spanjaard zijn grote kwaliteiten. Merckx, de verslagene: „Er is nog niets aan de hand. De strijd is nog lang niet beslist. Ik heb nu weliswaar verlo ren van Fuente, maar er komen nog meer bergetappes. Fuente zal nog van mij horen”. Na afloop tekende Van Springel be roep aan tegen zijn diskwalificatie, maar wedstrijdleider Jaques Goddet zei, dat Rolf Thung: goede mentaliteit. De Spanjaard José Manuel Fuente heeft zijn leidende positie in de ronder De stand aan de kop van het alge meen klassement ziet er als volgt uit: 1. Fuente (Spa.) 46 uur, 55 minuten, 2. Merckx (Belg.) 46-56.4, 3. Gimondi (It.) 46.57.12, 14. Kuiper (Ned.) 46.58.24. De prof-koers van Kloosterzande le verde een zege op voor Gerrie Knete- mann die in een 7-mans kopgroep (met 1 ronde vorosprong) zat. Cees Stam werd 4e. Olympia’s ronde-winnaar Roy Schuiten uit Zandvoort won de proloog van de ronde van Engeland (milkrace). Hij zegevierde in een 3200 meter lange tijdrit: 4.15.8 tegen de Zwitser Kanel (nummer 2) 4.18.9. De Fransman Jean-Pierre Danguil- laume heeft met het minieme verschil van drie seconden de etappe wedstrijd Midi Libre gewonnen. Danguillaume werd in de laatste etappe, zaterdag van en naar Rodez, voortdurend bedreigd door Barry Hoban die op dat moment al drie seconden achter lag. De 28-jarige Fransman verdedigde zijn leidende posi tie echter met succes. Talrijke ontsnap pingspogingen van Hoban werden tel kens, niet in de laatste plaats door Danguillaume zelve, in de kiem ge smoord. De Nederlandse amateurrenner Jo han van der Meer heeft zaterdag in Luxemburg de Pijl van het Zuiden ge wonnen. Deze ronde over vijf etappes werd door de tweede plaats van Adrie van Houwelingen een compleet Neder lands succes. Op de vijfde plaats in het algemeen klassement eindigde een derde Nederlander, Pirard. De 25e Ronde van Limburg voor amateurs is een volledige Limburgse aangelegenheid geworden. De onbetwiste uitblinker Mat Dohmen uit Born prolon geerde zijn zege van vorig jaar. Oud- professional Jo van Pol uit Montfort werd tweede en Dohmen’s ploeggenoot Bennie Ceulen uit Maastricht eindigde als derde. De Limburgers konden in hun eigen gebied zo domineren, omdat vrij wel de gehele Nederlandse amateurtop door de KNWU naar het buitenland was gezonden. Tino Tabak is zaterdag in een wed strijd voor beroepsrenners in het Belgi sche Ledegam als tweede geëindigd ach ter de Belg Jos Jacobs. Piet van Katwijk Ut 4 V is -♦

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15