AANTAL IMMIGRANTEN STIJGT NOG STEEDS Minister wil regeling illegale buitenlanders Nederlanders mogen Chili niet meer in Rotterdamse artsen mogelijk ambtenaar I s Goede voortgang bij besprekingen over onafhankelijkheid Guinee Heath bij Mao Den Uyl genoemd als burgemeester 0 tl !l I f IBH E] Gi pl' m HOES Buitenlanders demonstreren 01 oooEn dit» wSr v Koppelbaas werkt straffeloos Idee van Rotterdamse WD Na rel over dubbel tarief Referendum over bestemming Portugees Timor i 2 MEI 1974 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze correspondent) Overeenstemming Sociaal zwakkeren □nn Diensten Timor AMSTERDAM De Surinaamse minister-president Henk Arron heeft tijdens een bijeenkomst met in Nederland wonende Surinamers zijn land genoten opgeroepen terug te keren naar Suriname. „U hoort hier in Neder land niet thuis, u hoort in Suriname”, zo riep hij de ruim 800 emigranten toe. Bang MR ..- W# MAANDAG 27 Arron wil terugkeer Surinamers (Van onze departementale redactie) A. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN 18 10 0 n pro uur Vooralsnog lijkt deze oproep van wei nig betekenis, omdat alleen al in het eerste kwartaal van dit jaar ruim dui zend mensen meer dan in ..’.ezelfde peri ode van het vorige jaar, uit de Neder landse Antillen en Suriname naar Ne derland zijn gekomen. Vorig jaar waren het er bijna 2000, dit jaar ruim 3000. En vrijwel alle vliegtuigen van Paramaribo naar Amsterdam de zogenoemde Bijl mer Express zijn voor de komende maanden volgeboekt. ROTTERDAM. De Rotterdamse ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst heeft positief gereageerd op het verzoek van een aantal huisartsen en andere medewerkers van het gezond heidscentrum in de nieuwbouwwijk Om moord om in gemeentedienst te kunnen werken. De betrokken medici werken nu Rotterdam Twente Vlissingen (Van onze correspondent Hen Ruyssenaars) onbewolkt onbewolkt onbewolkt wzw zzw w wzw zzw wzw zw zw zw zzw zw nnw w w w n 16 16 15 15 16 14 15 14 15 18 11 23 17 25 24 15 22 21.07 16.32 0 0 als zelfstandigen samen in een groeps- praktjjk. De Britse regering heeft Portugal haar „goede diensten” aangeboden bij het voeren van zijn Afrikaanse politiek. Dit is van gezaghebbende Britse zijde in Londen vernomen na het gesprek van Callaghan met Soares. Militairen hebben gisteravond in Lis sabon traangas gebruikt om ca. 200 link se demonstranten te verspreiden, die de vrijlating eisten van een Cubaanse kapi tein die gevangen zit omdat hij guerril lastrijders in Portugees-Guinee zou heb ben geholpen. JE het i pres: weki land keur en ii gege Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück De Bilt Deelen Eelde Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich 11 10 8 5 8 4 6 12 13 7 10 10 15 6 15 6 9 13 10 6 9 5 15 17 13 UT organ maar derne trouv men Parti, Parti de m Dit raad dagm PPR- tie v: klein „U u er hebt, U sp niet zicht het n aldus er fc zettei midd van i PPR orgar leen zelfsl De tailh: maar komt zijn I jar Jat pai Ch bes P Val. opv prei blie hee ver: pon poe V 21 1 een zijn te Trii onto E wa; stul ren lid har zw; het den wa: vol stei WOi I wa: BO buite schei mint EEG zulle natie telev geno de si G-e bijee Luxe de i vraa; gem< staai ken” De met dent, moei Euro doen EEG Vc west men light kuni behc van o.i i o o o 6 0 0 0 0 0 0 o o o o 0.1 o o 8 0 0 Cd 0 o o o o o o 0.1 o o PEKING (Reuter). De Britse oppo sitieleider Edward Heath is zaterdag door de Chinese partijleider Mavo Tse- Toeng ontvangen. Het bezoek duurde anderhalf uur. He ath was vrijdag in Peking aangekomen. Hij zal .tien dagen in China blijven. aanvraag voor enkele tientallen Turken afgewezen. Een onderzoek naar de personeelssitu- atie in de Zuidhollandse tuinbouw, ver richt door de gewestelijke arbeidsbu reaus, leverde een aantal vacatures van 1200 op. De arbeidsbureaus zijn niet in staat om aan die aanvraag te voldoen. den die bij vele Surinamers leeft, dat hun maatschappelijke positie bij terug keer naar Suriname onder het niveau zal blijven dat zij nu in Nederland hebben. Een reële angst, die hij toe schreef aan kapitaalschaarste in Surina me, veroorzaakt door een gebrekkige economische en sociale structuur die ver achter bleef bij de ontwikkelingen in Nederland. Hij pleitte voor een soort Marshall-hulp voor Suriname, die het land in tien jaar tot een hoger plan moet brengen. Premier Arron deelde mee dat er tijdens het tapgesprek in Den Haag vol ledige overeenstemming is bereikt over de principiële punten die aan de orde waren gesteld. Van een illegaal uittreden zal geen sprake zijn, zei hij. De Suri naamse premier zei dat de kwestie van de onafhankelijkheid niet in de contro versiële sfeer mag worden getrokken, doelend op de tegenwerking van de oppositie in Suriname en stromingen in het Hindoestaanse volksdeel. DEN HAAG. Minister Boersma van sociale zaken heeft het afgelopen week einde de werkgevers- en werknemers organisaties in de tuinbouw uitgenodigd voor een gesprek over de problemen van de illegale werknemers in deze bedrijfs tak. Dit gesprek zal woensdag op het ministerie plaats hebben. Het kabinet- Den Uyl is van mening dat zo spoedig mogelijk een einde moet worden ge maakt aan het probleem. men een plan voor de ontwikkeling zal worden opgesteld. Als dat plan bekend is, zal de omvang van de hulp worden vastfcesteld. Drie inleiders bespraken zaterdag de diverse proL.emen waarmee Surinamers in Nederland kampen; hun onzekerheid over hun rechtspositie na de onafhanke lijkheid, het verlangen om terug te ke ren naar het eigen land en de mogelijk heden daartoe. De betoging werd gehouden bij het militair hospitaal waar de Cubaan onder bewaking stond. Een Nederlandse missionaris, pater Andre van Zon, heeft zaterdag tegenover van de Surinamers in Nederland is na melijk een gevolg van de Nederlandse aanwezigheid in Suriname gedurende 300 jaar. En zolang er nog Nederlanders in Suriname zijn, is er volgens Haakmat reden voor Surinamers om zich in Ne derland te bevinden. LONDEN (Reuter, UPI, AFP). Ver tegenwoordigers van de Portugese rege ring en van de guerrillabeweging in Guinee-Bissau zijn gisteren in de Britse hoofdstad tweemaal bijeengeweest. Beide partijen meldden goede voortgang bij hun besprekingen over het afkondigen van een wapenstilstand in deze Portuge se kolonie die enige tijd geleden reeds door de vrijheidsstrijders tot onafhanke lijke staat werd uitgeroepen. Tussen de 1.200 en 1.500 buitenlandse werknemers hebben zaterdag in Utrecht een demonstratie gehouden. De demon stratie richtte zich tegen het bestuur van de Stichting bijstand buitenlandse werk nemers Midden-Nederland en tegen de plannen van de gemeente Utrecht om zo’n 35 pensions te sluiten. De demon stratie was georganiseerd door de Mi- grantenraad, die van mening is dat de Stichting bijstand veel te weinig aan dacht besteedt aan de wensen van de buitenlanders en van de Migrantenraad. De demonstranten eisten betere huisves ting en dezelfde rechten als hun Neder landse collega’s. Het was de tweede dag van belangrij ke onderhandelingen, die wellicht de weg openen naar een spoedige oplossing voor de nu reeds 13 jaar durende kolo niale oorlogen in de drie Portugees- Afrikaanse gebieden Guinee, Angola en Mozambique. Mario Soares, de socialistische minis ter van Buitenlandse Zaken van het nieuwe regime in Portugal, woonde de bespreking van zondagmiddag niet bij. Hij had op dat moment een ontmoeting met zijn Britse collega James Callaghan. Na de ochtendbijeenkomst verklaarde Amsterdam half bew. half bew. licht bew. zw. bew. Eindhoven half bew. Den Helder half bew. half bew. onbewolkt half bew. Z.-Limburg half bew. geh. bew. zw. bew. motregen half bew. uur uur Overigens, mevrouw Schuiten kan u wel vertellen dat zij zo gechar meerd is van Vrolijk, maar dat zijn wij allang. Alleen, een commissaris van de koningin is in Nederland nog nooit burgemeester geworden. Als ik zeg dat ik Vrolijk wel een goeie vent vindt, dan wil dat nog niet zeggen dat Van der Louw daarom zou afval- en. Die staan voor mij gewoon op een lijn”. journalisten in Lourenco Marques (Mo zambique) verklaard over een lijst te beschikken met de namen van 120 per sonen die dit jaar in Inhaminga door Portugezen zijn vermoord. Hij zou ook de namen kennen van 177 anderen, die in Wiryiamu ter dood zijn gebracht. Weer la binnen- en buitenland Mao is al drie jaar niet in het open baar verschenen. Hij ontvangt tegen woordig alleen bezoekende staatshoofd en, regeringsleiders en bij uitzondering andere buitenlandse hoogwaardiheids- bekleders. Aan het feit dat de partijlei der de Britse oppositieleider heeft ont vangen wordt dan ook in Peking bijzon dere betekenis gehecht. naam van André van der Louw, nog altijd nummer één voor de PvdA Rotterdam, steeds meer naar de ach tergrond verdwijnt. Commentaar van drs. Arie Lems (fractievoorzitter PvdA)„Allemaal gekrijs. Deels om verkiezingsredenen en anderzijds is het een vermomming van het feit, dat men Van der Louw niet te pruimen vindt. Waarom? Om dat het fatsoensrakkers zijn, die vin den dat hij zich anders gedraagt dan men dat van een burgemeester ge wend is. ROTTERDAM. Het vuurwerk van namen voor de opvolging van burgemeester W. Thomassen van Rot terdam blijft aanhouden. Nadat vori ge week mevr. Wil Schuiten van D’66 Rotterdam de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Maar ten Vrolijk, ais haar „best man” had voorgedragen, heeft WD-lijsttrekker Henk Koning te Rotterdam haar dit weekeinde overboden door minister- De Uyls naam over Rotterdam af te roepen. De KNAC, de Koninklijke Neder landse automobieïelub, wil dat er in Europa een uniforme maximumsnelheid komt van 130 km. De KNAC meent, dat ondanks het feit dat kortgeleden met cijfers werd aangetoond dat de nu gel dende regeling tot minder verkeersslacht offers heeft geleid, een dergelijke rege ling de verkeersveiligheid ten goede zal komen. In een brief aan minister Wes- terterp schrijft de KNAC dat de nu geldende maximumsnelheden op grote schaal worden overtreden. Met een maximumsnelheid van 130 km. zo zegt de automobilistenclub, zou dat veel min der het geval zijn. Op het Wassenaarse strand, waar vorige week grote hoeveelheden olie aanspoelden, heeft men grote kuilen ge graven, waarin de olie zolang „bewaard” wordt. Die kuilen zijn af gedekt met zand. Al eerder heeft het kabinet scherpe maatregelen aangekondigd, doch de werkgevers in de tuinbouw, die ook van mening zijn dat de illegalen moeten verdwijnen, stellen dat de minister dan werving van legale werknemers moet toelaten. Onlangs heeft de minister een is toch een logische zaak: hebben ze eenmaal het besluit genomen het land te verlaten, dan blijven ze ook maar weg”. De secretaris van de Nederlandse am bassade, Frans Terhaar, verklaarde in een commentaar: „Zover wij weten, zijn de vluchtelingen die wij naar Nederland hebben geholpen niet van plan terug te komen. Dat deze beide Nederlanders te rug willen, is begrijpelijk: zij willen gewoon doorgaan met hun levenswerk in de krottenwijken”. De Nederlandse ambassade herbergt nog acht politieke vluchtelingen. „De junta heeft toegezegd deze mensen bin nenkort een vrijgeleidebrief te geven”, aldus Frans Terhaar, „en zij zijn <an ook vrij optimistisch gestemd. Wij nemen aan dat binnen afzienbare tijd alle mensen het land uit zijn”. Er bevinden zich momenteel rond 160 poli tieke vluchtelingen op buitenlandse am bassades in Chili. Voor de Partij van de Arbeid, die in een grijs verleden heeft gesteld dat zij de grootste vinger in de pap van de burgemeestersbenoeming moet hebben en die dat nog steeds vol houdt, is deze ontwikkeling in zover re bevredigend dat VVD en D’66 in tegenstelling tot het CDA in Rot terdam tenminste met PvdA-kan- didaten komen aandragen. Onbevredi gend is het wellicht, dat daarbij de Drs. Harold Roseval, die sprak namens de Surinaamse welzij nsstichtingen in Nederland, bracht de angst onder woor- Soares tegenover verslaggevers dat zijn indrukken van het gesprek „erg goed” waren. Premier Arron, die tot donderdag in Nederland is voor besprekingen over de onafhankelijkheid van zijn land aan het eind van 1975, was naar Amsterdam gekomen omdat bij grote groepen Suri namers ongerustheid bestaat over de snelle onafhankelijkheid van hun land. De Surinaamse premier kon op veel punten de ongerustheid bij zijn landge noten wegnemen. Hij zegde toe dat met hen terdege rekening zal worden gehou den bij de onderhandelingen, omdat het lot van elke Surinamer zijn regering aan gaat. In de KRO-rubriek Brandpunt heeft minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking de geruststelling nog ver groot door mede te delen dat de hulp die Nederland na 1975 aan Suriname zal geven, zal liggen in de orde van grootte van 120 miljoen per jaar. De minister kon nog geen precies bedrag noemen, omdat door Nederland en Suriname sa- Naar schatting werken thans 500 tot 1000 illegalen in de tuinbouw. Vorig jaar waren dat er echter meer. De tuinders zijn echter bang, geworden nadat het kabinet harde maatregelen had aange kondigd; maatregelen die zelfs konden leiden tot bedrijfssluiting. Tegelijkertijd was het kabinet bereid voor de tuin bouw een extra werving van buitenland se werknemers toé te staan. Wegens.de oliecrisis en de daaruit voortvloeiende sterk stijgende werkloosheid moest het kabinet deze toezegging weer intrekken. De directe «aanleiding voor de minister om de sociale partners uit te nodigen, is dat loco-burgemeester Kerklaan van Pijnakker de minister had verteld dat de burgemeesters in het tuinbouwgebied de politiekorpsen zouden hebben opgedra gen niets tegen illegale buitenlandse werknemers te doen. Dat is tegen de uitdrukkelijke opdracht van de procu- reur-generaal, die de politiekorpsen schriftelijk had opgedragen alle ille galen het land uit te zetten. Voorts is bekend dat in het Westland een koppelbaas opereert die aan iedere aanvraag van de tuinders om illegaal personeel voldoet Deze koppelbaas haalt ze zelfs dagelijks met bussen tegelijk uit Den Haag en Rotterdam, zonder dat hem een strobreed in de weg wordt gelegd. Vooral op deze koppelbaas zijn de vakbonden fel gebeten, maar de tuinden tolereren hem met lede ogen, omdat aanvragen om personeel bij de arbeids bureaus jarenlang open blijven staan zonder dat in het personeelstekort k»n worden voorzien- Daardoor zijn een soort valkuilen ont staan, gevuld met smurrie. Omdat op de Wassenaarse Slag nogal wat paard wordt gereden, heeft de Was senaarse politie ruiters nu gewaar schuwd voorlopig het strand te mijden. Verschillende paarden zijn al tot aan de buik in de drek geraakt. In het Gelderse Huissen hebben om standers geprobeerd de arrestatie te voorkomen van een bromfietser dje .wa' vaag over dé weg zwalkte, zodat de politie zich™ zorgen maakte over zijn promillage. Een wachtmeester werd door het volk zo ernstig toegetakeld dat hij naar het ziekenhuis moest. De politie heeft een aantal vrijwillige helpers van de bromfietser aangehouden. Uit de Scheveningse strafgevangenis zijn twee mannen ontsnapt. Bouwvak kers, die bezig zijn de muur van het gevangenisterrein te repareren, hadden een steiger uitnodigend achtergelaten. De gedetineerden, die vier, resp. vijf jaar moesten uitzitten, meenden dat zij zich deze unieke gelegenheid niet mochten laten ontgaan. Mevrouw. Liesbeth Den Uyl, heeft In het Drentse Schoonoord de Drentse be jaardendag geopend. De bejaarden kon den zich vermaken met zang, dans en voordracht. De rijks- en gemeentepolitiekorpsen in de provincie Groningen gaan nauw samenwerken om doeltreffender te kun nen optreden bij terreuracties „en ande re calamiteiten”. Eén en ander zal wor den gecoördineerd door de Groningse gemeentepolitie. In de Duitse gemeente Zeiskam, in de deelstaat Hessen heeft zich een merk waardig ongeluk voorgedaan. Ter gele genheid van het 1200-jarig bestaan van de gemeente, zouden schoolkinderen een groot aantal ballonnen oplaten. Van die ballonnen ontploften er door onbekende oorzaak honderd, zodat vier kinderen in een ziekenhuis behandeld moesten wor den. Dat hele kleine beestjes, mits in voldoende getale aanwezig, een ware plaag voor de mensheid kunnen vormen, is in Australië weer eens bewezen. Op het platteland komen zoveel spinnen voor dat zij, in de vorm van wolken, de hemel verduisteren. Op de enorme hoe veelheid webben, die deze spinnen nu eenmaal spinnen, zet zich dauw vast, en wanneer die webben dan ook nog aan de telefoondraden gesponnen worden, kom' er kortsluiting van en treedt er een storing op in de communicatie der Au straliërs. DINSDAG 28 MEI 8.32 uur en 4.05 uur en „We hebben tot nu toe negen verzoe ken gehad van mensen di eelders politiek asiel hebben gekregen. Natuurlijk zullen we dit niet toestaan”. Dat verklaarde junta-woord voerder kolonel Pedro Ewing dit weekeinde in een gesprek met journalisten. Op de vraag waarom deze mensen, die zuiver maatschappelijk werk verricht hebben, niet mogen terug keren, verklaarde kolonel Ewing: „Dat Harold Axwijk, juridisch student, leg de er de nadruk op dat vele Surinamers er geen punt van maken dat Suriname op korte termijn onafhankelijk moet zijn en wat hun staatsrechtelijke positie zal zijn. „Wij zijn als Surinamers gebo ren en als Surinamers zullen wij verder door het leven gaan.” En: „Driehonderd jaar koloniale politiek heeft tot resultaat gehad dat 10 percent van de Surinaamse natie gedwongen was in Nederland een bestaan te zoeken. En nu worden ze nota bene uitgemaakt voor profiteurs”, zei hij, doelend op de actie van de Nederlandse Volksunie in Den Haag. De regering moet volgens hem de Surina mers de mogelijkheid bieden terug te kunnen gaan naar het land waaraan zij zich gebonden voelen en waar zij thuis horen. SANTIAGO DE CHILE. Twee Ne derlanders, die na de staatsgreep in Chili het land zijn uitgewezen, mogen niet terugkeren. J. Braun Keizer en Alexan der Bastiaanse, die als maatschappelijke werkers in de krottenwijken van Santia go werkzaam zijn geweest, hebben een negatief antwoord gekregen op hun ver zoek om naar Santiago terug te mogen gaan en hun oude werk weer op te nemen. In verband met de ideeën die bij zijn landgenoten leven over migratie, zei drs. Roseval dat de welzijnsstichtingen hun doelstellingen willen ombuigen naar re migratie. De stichtingen menen daarvoor grond te vinden in de resultaten van het opinieonderzoek door Bureau Lagendijk, waarin 25 percent van de Surinamers zich uitsprak voor onmiddellijke terug keer naar hun land. Roseval vroeg aan premier Arron hoe Suriname deze groep dacht op te van gen. Speciale aandacht vroeg hij voor de sociaal zwakkeren die in Nederland re delijk kunnen bestaan, dank zij de soci ale voorzieningen. Zouden die voorzie ningen eventueel in Suriname kunnen worden voortgezet?, vroeg hij. De volgende spreker drs. H. Haakmat bestreed de mythe dat de Surinamers bij de proclamatie van de onafhankelijkheid onmiddellijk naar Su riname zouden moeten terugkeren. Dit is een misverstand dat bij veel landgenoten leeft, zei hij. De Surinamers kunnen de Surinaamse nationaliteit kiezen en hier rustig blijven wonen. De aanwezigheid 7 5 5 6 7 8 7 6 11 7 Hoog water Laag water DINSDAG 28 MEI Ion op 4.30 uur onder 20.45 4*an op 12.19 uur onder 0.54 uur windstil 23 w 16 regenbui windstil 21 L? zzo 18 licht bew. windstil 20 half bew. windstil 21 licht bew. half bew. Kopenhagen zw. bew. licht bew. licht bew. windstil 23 licht bew. nnw 20 half bew. windstil 25 onbewolkt windstil 22 onbewolkt zw 19 licht bew. nnw 20 half bew. windstil 20 half bew. n 21 onbewolkt windstil 25 wzw nnw wnw zw. bew. windstil 22 Casablanca geh. bew. windstil Las Palmas licht bew. windstil 22 Tunis zw. bew. windstil 24 Gaat de gemeenteraad hiermee ak koord, dan betekent het dat Rotterdam als eerste stad in Nederland de „eerste lijns” -gezondheidszorg in eigen hand gaat nemen. In totaal betreft de aan vraag zeven huisartsen, drie fysiothera peuten, twee vroedvrouwen, zes dokters assistenten en de praktijkmanager van het centrum. Vermoedelijke datum van ingang: 1 januari of 1 juli 1975. Praktisch houdt dit voor de patiënt in, dat die zijn doktersrekening hetzij via het ziekenfonds, via een particuliere verzekering of geheel particulier niet meer rechtstreeks aan de dokter voldoet, maar aan de gemeente Rotterdam. Vol gens de artsen houdt dit wegvallen van een directe financiële relatie met de patiënt een belangrijke verbetering van de werksfeer in. De groepspraktijk Ommoord is dezelf de, die enkele weken geleden in op spraak kwam omdat de artsen er dubbe le tarieven berekenden voor consulten die langer duren dan zeven minuten; de tijd die men per patiënt tijdens het spreekuur zou uittrekken. De artsen, die deze beschuldigingen overigens van de hand hebben gewezen, zeggen dat dit soort „verhalen” in de nieuwe situatie „niet meer voor kunnen komen”. Ze staan er daarom ook op om in gemeentedienst te treden en niet in dienst van een door hen zelf te vormen stichting, wat elders in het land al op bescheiden schaal is gebeurd. De Portugese bevolking van het eiland Timor zal zich bij referendum kunnen uitspreken over de vraag of zij onder Portugees bestuur wil blijven, deel van Indonesië wil worden of een geheel zelfstandige status zal krijgen. Dit heeft volgens het Indonesische dagblad „Sinar Harapan” de gouverneur van Portugees-Timor, kolonel Fernando Alves Aldeia, bekendgemaakt. De gou verneur had niet gesproken over een datum waarop het referendum gehouden zou worden. LSShaH- A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2