Hevige strijd in Nu Israel heeft ingestemd met voorstel troepenscheiding Vietnam duurt voort S Britten verrichten Spionagebeschuldi ging tegen Nollau Installatie Giscard sobere plechtigheid Massaal Franse wapens voor Grieken Grootwinkelier pleit voor middenstand nu teruggenomen EEG-top op 10 juni reeks arrestaties F, «■I! I Amnesty geeft lijst gevangen schrijvers en journalisten Schandaal in Akense universiteitskliniek SUNDAY TIMES ONTHULTCONTRACT BIJNA DEFINITIEF Noors vrachtschip breekt in tweeën Hoofdredacteur Kapital „met verlof” STEWART ALSOP OVERLEDEN 2 7 15 7 4 5INHEN- EM BUITENLAND (Van onze redacteur in Jeruzalem) Achter de hand Genève Beledigd Gespannen Niet missen Concurrentie F 5 Bang Chirac premier (Van onze redactie buitenland) LONDEN/DEN HAAG Frankrijk zal de Griekse strijdkrachten op massale wijze van nieuwe wapens voorzien. The Sunday Times onthult dat de Fransen op het punt staan een wapencontract met Griekenland af te sluiten ter waarde van 1,9 miljard gulden. VJ D M E.1 SUCCES KISSINGER IN ZICHT Turken premier (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Parijs) De AM X 30-tank heeft 105-mm-ka- in bronnen 4 ijn de uinders omdat rbeids- staan irtkan ^korpsen n nauw te kuit" :n ande- zal wor- roningse en ont- Omdat [al wat s Was- ;ewaar- mijden. aan de heeft In ntse be en kon- dans en zangenis mwvak- zan het hadden aten. De ijf jaar zij zich mochten len om- ;atie te die .wat >dat de er zijn ;rd door dat hij politie iers van estland iedere illegaal s haalt lijk uit er dat wordt >00 tot ig jaar linders at het aange- tonder. kertijd tuin land- ens.de >eiende est het tkken. 1, waar an olie len ge- ewaard” et zand. linister gen, is 1 van dat de >ied de >gedra- tlandse ;en de procu- rorpsen e ille- De lijst, samengesteld uit gegevens van de organisatie zelf, is absoluut niet compleet en ook komt niet ieder land dat onrechtmatig schrijvers en journa listen vasthoudt, voor op deze lijst, aldus de organisatie. Een woordvoerder van Amnesty zei dat de lijst was doorgegeven aan het internationaal persinstituut. Op alle vrije schrijvers en journalisten werd een be roep gedaan een campagne te voeren voor de vrijlating van minder fortuinlij ke collega’s. Beweerd wordt echter dat de overeen komst in kannen en kruiken is, maar dat de aankondiging is opgehouden in afwachting van de uitslag van de Franse presidentsverkiezingen en de vorming van een nieuwe Franse regering. Ge vreesd werd namelijk dat een overwin ning van Mitterrand een annulering van het contract zou hebben betekend. :kam, In ■n merk er gele- aan van eren een Van die ibekende deren in en wor- UTRECHT (ANP). Niet alleen de organisaties van het middenkleinbedrijf, maar ook de individuele zelfstandige on dernemers staan aarzelend, zo niet wan trouwend tegenover de recent opgeko men belangstelling van partijen als de Partij van de Arbeid en de Politieke Partij Radicalen voor de problemen van de middenstanders. Dit zei drs J. Bons, voorzitter van de raad voor het grootwinkelbedrijf, zater dagmorgen in Utrecht tegen een handvol PPR-voormannen op een mini-conferen- tie van deze partij over het midden- en kleinbedrijf. „U moet zich realiseren dat u, omdat u er nog maar net belangstelling voor hebt, onvoldoende beschikt over feiten. U spreekt de taal van de zelfstandige niet en u hebt nog niet voldoende in zicht in de werkelijke problemen van het midden- en kleinbedrijf verworven”, aldus drs. Bons. Hij meende dat de PPR er fout aan doet zich al te veel af te zetten tegen de organisaties van het midden- en kleinbedrijf omdat de stem van de kleine zelfstandige, waarvoor de PPR zegt op te komen, duidelijk in die organisaties doorklinkt, al was het al leen al d oor het grote aantal kleine zelfstandigen. De heer Bons stelde vast dat de de tailhandel als geheel het moeilijk heeft, maar dat dat niet in de eerste plaats komt doordat de groten alsmaar bezig zijn de kleintjes kapot te concurreren. JERUZALEM Nu Israel gisteren in principe heeft ingestemd met het voorstel tot troepenscheiding tussen Syrië en Israel, heeft de Syrische president Assad het laatste woord over het welslagen van de nu al vier weken durende pendeldienst van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger. Wanneer ook president Assad zijn goed keuring aan Kissingers voorstellen geeft, kan in Washington, Jeruzalem en in Damascus vanavond reeds een gezamenlijke verklaring worden uit gegeven, die een week later in Genève officieel kan worden ondertekend. Het schip, dat 150 meter buiten de kust lag, had 33 bemanningsleden aan boord. Er stond een storm van 70 kno pen waardoor helikopters van de Au stralische luchtmacht de mannen niet te hulp konden komen. Pompidou, wiens inzichten, sympathieën en antipathieën hij zonder uitzondering eerlijk deelde. Een foto, dit weekeinde genomen in Bel fast. Een gewapende Britse militair leunt tegen een patrouillewagen, terwijl hij het winkelende publiek in de gaten houdt. Een aantal winkels ging zaterdag weer open, maar de bussen reden nog niet. BONN. De officier van Justitie in Aken stelt een onderzoek in naar de dood van een 27-jarige vrouw, die is overleden nadat zij voor een college in de universiteitskliniek was gebruikt. De gebeurtenis werd bekend door een vrij dag verschenen pamflet van de „vak groep medicijnen” aan de Akense hoge school. President Giscard d’Estaing kan de massale Kamerfractie van de gaullisten niet missen voor zijn nieuwe meerder heid. Zij hebben zich met huid en haar aan hem uitgeleverd toen zij zich tijdens de verkiezingen, na het echec van hun kandidaat ChaLan in de eerste ronde wel genoodzaakt zagen Giscard te steu nen om te voorkomen dat Mitterrand de strijd zou winnen. ling door een Keulse rechter voorkomen. Deze zou namelijk vandaag in kort ge ding een klacht van Nollau tegen het blad behandelen. Het zag er eind vorige week al naar uit dat de beschuldiging onhoudbaar zou blijken te zijn en Kapi tal zou worden verboden het bericht te publiceren. De hoofdredacteur had het „nieuws” al een week voor het verschij nen van zijn blad onthuld. BONN. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans Dieter Gen scher, heeft gisteren meegedeeld dat de ministers van buitenlandse zaken van de EEG op 10 en 11 juni in Bonn bijeen zullen komen ter bespreking van inter nationale vraagstukken. Hij zei in een televisie-vraaggesprek dat hij zijn ambt genoten officieel had uitgenodigd voor de samenkomst in Bonn. Genscher zei dat hij op 4 juni een bijeenkomst van de EEG-ministerraad in Luxemburg zou voorzitten. Daar zouden de ministers openhartig de moeilijke vraagstukken bespreken waarvoor de gemeenschap zich geplaatst ziet. „Wij staan voor een periode van hard wer ken”- De Westduitse ministei- was het eens met de opvatting van de Franse presi dent, Giscard d’Estaing, dat vorderingen moeten worden gemaakt op de weg naar Europese integratie. Bonn zou zijn best doen de huidige moeilijkheden in de EEG te helpen overwinnen. Voorts verklaarde hij dat zander het westelijk bondgenootschap en nauwe sa menwerking met de Amerikanen de vei ligheid van West-Duitsland niet zou kunnen worden gewaarborgd. Daartoe behoorde de voortdurende aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa. Het Amerikaanse compromisvoorstel voo de demilitariseri g van de Golan- hoogvlakte houdt een gedetailleerde om schrijving in van de hoeveelheid troepen die beide partijen aan de bestandslijn mogen houden. Het voorziet in twee zones, een van 10 en een van 25 kilo meter. Rabin heeft gedreigd dat hij zijn man daat morgen aan president Katzir zal teruggeven als er geen oplossing zal zijn gevonden. Eban is beledigd omdat hij op hét ministerie van buitenlandse zaken plaats moet maken voor Allon. Als Rabin er voor 1 lorgen uitkomt, zal Golda Meir zich terugtrekken in de kibboets Revivim, waar haar dochter woont. Ze krijgt daar een bescheiden woning met enig comfort als een telefoon en air-conditioning. Wel moet zij vier uur per dag werken ten bate van de kibboets. SAIGON (AP). Gisteren duurden ten noorden van Saigon de gevechten tussen regeringstroepen en communisti sche eenheden voor de elfde dag onver minderd voort. De communisten sloegen een Zuidvietnamese aanval af en door braken de buitenste verdedigingsgordel van het basiskamp bij Lai Khe. (Vervolg van paginal) De beslissing om de Britse troepen in te schakelen bij het doorbreken van de macht die het protestantse stakingscomi- té in Ulster in feite overgenomen had, werd gisteravond laat genomen. De Brik- se miniser voor het gebied, Rees, was naar een plaats in Cornwall gevlogen, waar hij premier Wilson, die van zjjn vakantie-oord op de Scilly-eilanden was komen overvliegen, in een spoedvergade ring ontmoette. Afgelopen vrijdag had premier Wilson zes uur lang op zijn buitengoed Chequers geconfereerd met de leiders van het De betrekkingen tussen de twee lan den blijven formeel correct, maar be weerd wordt dat een recente ontmoeting tussen generaal Bonados, hoofd van de Griekse strijdkrachten, en de Ameri kaanse ambassadeur in Athene een bui tengewoon gespannen karakter heeft ge dragen. Ondanks de gunstige Franse voor waarden voor de wapenleveringen twij felen waarnemers in Athene eraan of Griekenland, dat thans met ernstige be talingsmoeilijkheden heeft te kampen, de Franse wapenrekening zal kunnen betalen zonder een ernstige besnoeiing van de invoer van verbruiksgoederen. Griekenland zou het bedrag in 15 jaar moeten terugbetalen, een zeer lange peri ode voor een wapentransactle. LONDEN (Reuter). Amnesty Inter national. een in Londen gevestigde orga nisatie die opkomt voor politieke gevan genen, heeft gisteren een Ijjst gepubli ceerd van 175 schrijvers en journalisten die in 31 landen over de gehele wereld verspreid gevangen zitten wegens uitoe fening van hun rechten ingevolge de universele verklaring van de rechten van de mens. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De bewering dat de chef van de Westduitse contraspionagedienst, Günther Nollau, een spion voor de DDR zou kunnen zijn, is door het Westduitse maandblad „Kapital” teruggenomen. Het tijdschrift had vorige week woensdag voor sensatie gezorgd met de mededeling dat het over een geheim rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA be schikte, waarin Nollau als topagent van de DDR werd getipt. Gistermiddag maakte de hoofdredac teur van het in Keulen verschijnende Kapital, Simoneit, bekend dat er inmid dels ernstige twijfels waren omtrent de juistheid van het rapport. Hij bood Nol lau telegrafisch zijn verontschuldiging aan en trok voor zichzelf de consequen tie: hij bood zijn uitgever aan met verlof te gaan. Kapital heeft daarmee een veroorde- nonnen en is krachtiger dan de M 47’s en M 48’s met hun 40-mm-kanonnen, die thans zowel door Turkije als Grie kenland worden gebruikt. De Mirage F-l is een verdere ontwikkeling van de Mi- rage-3. De patrouilleschepen met hun Exocet-projectielen zijn gelijk aan die welke in 1967, ondanks het Franse wa penembargo, een weg vonden naar Is rael. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben elkaar reeds lang op de Griekse wapenmarkt beconcurreerd. Beide lan den zijn er zich van bewust dat in dit gebied „de vlag de handel volgt”. De Franse tankleveranties aan Griekenland in 1970 waren voor de V.S. aanleiding om het tijdens de staatsgreep van 1967 tegen Griekenland afgekondigde wapen embargo op te heffen. Volgens NAVO-kringen zijn er twee redenen voor de Griekse regering om zich tot de Fransen te wenden. In de eerste plaats zijn de Franse prijzen en condities ongewoon gunstig. „Ze hebben ons een aanbod gedaan dat we eenvou dig niet konden weigeren”, aldus een Griekse officier. In de tweede plaats heerst er in Athene toenemende be- Wel werd hij traditiegetrouw nog door 21 kanonschoten begeleid toen hij in een alledaags colbertje gekleed uit zijn auto stapte om de Champs Elysées te voet af te leggen en bij de Are de Triomphe een krans op het graf van de onbekende soldaat te kunnen leggen. De intronisatie in het ambtspaleis zelf, waarbij alle ministers en andere kop stukken van de republiek aanwezig wa ren, was even kort als eenvoudig. Een lid van de Constitutionele Raad over handigde het nieuwe staatshoofd de zware keten van het Groot Kruis van het Legioen van Eer, waarna de presi dent tot het doorluchtige gezelschap, waarin zich een klas kinderen van een volksschool uit een van de Parijse voor steden had gemengd, enkele begroetings woorden richtte. De parade van republikeinse gardisten was ondertussen met slechts 60 koppen en paarden tot een derde van zijn protocolaire omvang teruggebracht. In het grote kamp bij Lai Khe, 45 km ten noorden van de hoofdstad, is het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese vijfde infanterie divisie gevestigd. Het kamp ligt aan hoofdweg 13. Guerrillastrijders hebben zaterdagmid dag op het vliegveld Tra Not in de Mekong-delta zeven hefschroefvliegtui- gen opgeblazen zonder dat een schot werd gelost, aldus Zuidvietnamese mili taire woordvoerders. Athene beoogt de transactie de spoedige levering van 125 AMX 30-tanks, 40 su personische Mirages van het nieuwste type F-l en vier met geleide raketten uitgeruste patrouilleschepen. Van offi ciële Griekse en Franse zijde weigert men het bericht te bevestigen of te ontkennen. In NAVO-kringen heeft dit diepe be zorgdheid gewekt. Want deze wapenle- veranties komen op een ogenblik van grote spanning tussen Griekenland en Turkjje over de olie-exploitatie in de Egeïsche Zee. De door de regering be heerste Griekse pers heeft Turkije zelfs met oorlog bedreigd en de NAVO heeft een beroep op beide lidstaten gedaan om een gewapend conflict te vermijden. Simoneit verklaarde gistermiddag alle verantwoordelijkheid op zich te nemen. Eerder was bekend gemaakt dat het speurwerk in de zogenoemde kwestie- Nollau was verricht door de (uit Neder land afkomstige) sterreporter van het blad, Rienk Kramer. De gedupeerde Nol lau veronderstelde eind vorige week dat van speurwerk geen sprake is geweest, maar dat het „rapport” het werk zou zijn van een hem bekende, afgedankte geheime-dienstman. De vrouw, een Marokkaanse (vrouw van een gastarbeider) was met een ern stige maagafwijking in de universiteits kliniek gebracht. Op 21 mei werd zij volgens het pamflet in toestand van zware shock in de zaal gebracht, waar het college werd gegeven. Het pamflet meldt dat de docent zijn ontstelde studenten de verzekering had gegeven dat hij de toestand volledig in de hand had. De patiënte had echter geen infuus gekregen en was tijdens het college niet onderzocht of verzorgd- Een half uur na de demonstratie stierf de vrouw aan een storing in hart en bloedsomloop. mits in »n ware vormen, szen. 0p spinnen >lken, de me hoe- nnen nu vast, en g aan de »n, komt er een der Au- Neder- er in snelheid ent, dat en met nu gel- sslacht- e rege- >ede zal r Wes- de nu grote et een zo zegt ;el min- Met zijn waarschijnlijke benoeming tot premier zou Giscard hem dus, in zekere zin, het loon voor zijn politieke manoeuvre die ook wel verraad is genoemd betalen, want Chirac be hoorde net als Chaban tot de gaullisti sche partij, de UDR. Maar met dit eerbetoon aan de jonge Chirac staan de behendige strateeg Giscard zeker ook andere bedoelingen voor ogen. Voor de orthodoxe gaullisten is de verheffing van Chirac tot de op een na hoogste rang in de staat uiteraard een klap in het gezicht die zij noodgedwongen moe ten incasseren. Problemen van het laatste moment zijn het weekeinde gerezen bij de kabi netsformatie in Israel van Jitzak Rabin. Binnen de arbeiderspartij wordt gekib beld over de vraag of Allon dan wel Eban vice-premier moet worden in de nieuwe regering. Het lijkt een onbelang rijke vraag in een land, dat een van de ernstigste crises doormaakt die het ooit heeft gekend. De uitdunning in de eerste zone, die tien kilometer breed is, zal van meer betekenis zijn dan die in de tweede zone. Reden is dat beide partijen voldoende troepen achter de hand willen houden om enerzijds de hoofdstad Damascus en anderzijds de Israëlisch nederzettingen op de Golan te kunnen verdedigen. In de bufferzone zullen ongeveer 1500 soldaten van de Verenigde Naties wor den gelegerd, die echter - op uitdrukke lijk verzoek van Syrië - niet de naam van UNO-vredesmacht zullen krijgen. De opperbevelhebber van de UNEF, de Finse generaal Silasvuho, heeft reeds opdracht gegeven aan een deel van de troepen die in de Sinai geleverd zijn, zich gereed te houden om direct naar de Golan .te ku.uien gaan. zorgdheid over de houding van het Amerikaanse Congres, dat steeds minder bereid is wapens aan regimes zoals het Griekse te leveren. In Amerikaanse kringen is men namelijk sinds enige tijd ernstig verstoord over de koers die de Griekse machthebbers zowel intern als extern volgen. slssitu- r, ver- udsbu- es van tiet in oen. De verwachte benoeming van de 41- jarige minister van Binnenlandse Zaken, Jacques Chirac, moet vooral vanuit een Parlementaire ooghoek worden bezien. Chirac was de trouwste paladijn en beschermeling van wijlen president Indien deze wapenovereenkomst defi nitief tot stand komt, zou dit een groot succes vovr Frankrijk betekenen, dat al zolang probeert de Amerikaanse invloed op de Griekse strijdkrachten te ondermij nen. Het is tevens een stap die de verwezenlijking van de oude gaullisti sche droom van een „Middellandse Zee voor de Middellandse-Zeemogendheden” naderbij brengt. Volgens betrouwbare De overeenkomst zal officieel waar schijnlijk later deze week in Geneve worden getekend, na het uitwerken van technische details tussen Israëlische en Syrische militaire delegaties, onder su pervisie van de Verenigde Naties en Amerikaanse en Russische waarnemers. Mogelijk zullen ook Egyptische waarne mers hierbij aanwezig zijn. SYDNEY(AP). Het 52.950 ton me tende Noorse vrachtschip Sygna is giste ren in twee stukken gebroken, enkele uren nadat het in zware zee aan de grond was gelopen bij Newcastle in New South Wales, Australië. WASHINGTON (AFP, Reuter). De Amerikaanse kroniekschrijver, commen tator en auteur Stewart Alsop is giste ren op 60-jarige leeftijd overleden. Hij stierf in een ziekenhuis in Bethes da in de staat Maryland, waar hij al lange tijd werd behandeld voor een zeldzame vorm van leukemie. Zijn laat ste boek, „Stay of execution” (uitstel van executie), was een klinisch maar aan grijpend verhaal over zijn naderend ein de. De laatste zes jaar schreef hij een kroniek over de gang van zaken in Washington in het weekblad Newsweek. Zijn loopbaan was hij begonnen door samen met zijn oudere broer Joseph gedurende 13 jaar een kroniek te schrij ven die in 160 bladen in de gehele Verenigde Staten verscheen. Later werd hij de correspondent van de Saturday Evening Post in Washington. Een van die antinathieën van de voor- ma’ige p'"> >dent was zonder twijfel de liberale ex-premier Jacques Chaban- Delmas, en zo heeft Chirac sinds de dood van Pompidou dan ook niets nage laten om Cbabans kandidatuur te torpe deren. En nie.t zonder succes. PARIJS. Het ceremonieel waarmee Valery Giscard d’Estaing vanmorgen tot opvolger van P-rapidou en als de derde president van de Vijfde Franse Repu bliek is geïnstalleerd, beantwoordde ge heel aan de beloften die hij tijdens zijn verkiezingscampagnes had gedaan. Geen pompeuze plechtigheid, geen rituele poespas. Die vc’-»’"-''-ende positie, waarin de kort geleden nog a’machtige gaullisti sche partij z*ch bevindt, heeft Giscard met de aanwijzing van Chirac heel dik willen onders.trepen. Noordierse regionale bestuur, de protes tantse premier Faulkner en de vice- premier Fitt, die leider van de katholieke minderheidspartij is. Fitt had er her haaldelijk op aangedrongen, dat het le ger de macht van de protesantse stakers en hun regionale bestuur zou doorbre ken. Toen premier Wilson vrijdagavond voor de televisie verscheen om een op roep tot de Ieren te richten, sprak hij echter in het geheel niet over het inzet ten van het leger. De leider van de katholieke minderheid dreigde er toen mee zoals hij de afgelopen dagen al eerder had gedaan om zich uit het regionale bestuur terug te trekken. Daarmee zou een eind zijn gekmen aan het eerste Noordierse bestuur, waar in ook de katholieke minderheid zeggen-- schap heeft, en aan het zo breekbare resultaat van twee jaar onderhandelen van de toenmalige minister voor het ge bied. William Whitelaw. Het bestuur over Ulster was na de ineenstorting van de regering Faulkner- Fitt onvermijdelijk (en voor de tweede keer) van Londen naar Belfast terugge keerd. Minister Rees verklaarde maan dagochtend. dat hij zijn besluit had genomen „zonaer enige druk van bui ten”. Het Britse leger zag kans een aantal belangrijke arrestaties te verrichten, waaronder, naar men aanneemt, een aantal protestantenleiders, die verant woordelijk worden gesteld voor zoge naamde sectarische moorden. Enige da gen geleden waren er twee broers zon der enige duidelijke reden door het hoofd geschoten. Het aantal slachtoffers van de strijd in Noord-Ierland bedraagt nu al meer dan 1000. der enige duidelijke reden doorhet hoofd geschoten. Het aantal slachtoffers van de strijd in Noord-Ierland bedraagt nu al meer dan 1000. In de afgelopennacht werd ook een geheime protestantse radiozender opge rold. Ze was begonnen te zenden als spreekbuis van de protestantse opstande lingen. Er waren nationalistische liede ren en propaganda, maar ook popsongs en een disc.iockey, die zich Oliver Crom well noemde. In de eerste zone van tien kilometer zullen zware wapens, zoals Tanks en zware artillerie, in beperkte mate wor den toegelaten; luchtdoelraketten - de beroemde SAM - worden in deze zone verboden. Israel eist bovendien dat in de beperkte zone geen vreemde troepen zullen worden gelegerd. Zoals bekend zijn er in Syrië onder meer contingenten uit Cuba, Noord-Vietnam en een aantal Arabische landen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3