ONGEZOND Felix Tal wilde geen tweede Caransa worden SPAANSE HANDEL OP BLOEMENSINGEL lik Autovrij Ajax duur Gratis tot 3 jaar I „WE HEBBEN ZE NIETS TE BIEDEN. JA, EEN KROT IN DE PIJP” lil Tr Kras a w i i LÏ8 r ra I I t -.3 -fl ill rani Klant krijgt van Bertus gratis parkeerplaats H WQ3 '/J :n. lp Okura in handen van belegger? i w J i gg| - jarenlang n. uper elle ar. Hij is Vis 1. se is van e. snoten zerkt. ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ HET WAS nog voor de eerste wereldoorlog dat Felix Tal zijn ge voel voor kunst exploreerde door de Brusselse kunstveilingen en anti quairs af te stropen. Hij was op zoek naar mooie dingen die niet teveel geld mochten kosten. Door toeval kreeg hij enkele zeldzame waaiers in handen „en toen kreeg ik de smaak te pakken”, weet de Amster damse makelaar in ruste die in zes tig jaar een der mooiste waaiercol- lecties ter wereld heeft opgebouwd. r - - ft /uit cies onder W silo MS i"3ÊM BW JQ I Jaarlijks vertrekken 80.000 Amsterdammers I. n n e J, P voor 15 1- ia le jn Een huis vol beroemde waaiers 5 Felix Tal temidden van zijn waaiers. H Een deel van Badhoevedorper kantoor moet wijken. Het stadsbestuur wil dat de woonfunctie versterkt wordt, maar de city- vorming blijft stellig niet achter. ie e; et s- 0- ;n en w T af-. hebbers uit de wijde omgeving van de hoofdstad bedient. Zijn Spaanse handel is kenmerkend voor het veranderde karakter van de Bloemensingel, die ruim een halve eeuw bestaat. Terwijl tientallen venters hier in de naoorlogse periode nog voorname lijk geraniums en heesters aan de man brachten en het groen nog met platte schuiten door de grachten werd aange voerd, wordt tegenwoordig op een heel wat modernere manier zaken gedaan. aanpak van de stadsvernieuwing ondanks alle schone voorspellingen beneden Amsterdams Peil is gezakt „Ze komen er niet uit. Er is geen geld voor”), moet de hoofdstad het van bouwstromen elders hebben. Zoals in de aan gewezen groeikernen Alkmaar, Hoorn en Pur- merend en op langere termijn in Almere. Toch is het onthullend dat het door de overheid gepropageerde overloopbeleid slechts tien per cent van de „emigranten” heeft kunnen „pak- Daar is nog geen museum aan te pas gekomen want overgrootvader Felix Tal (de enige van de familie die in Amster dam is gebleven, de rest zit in Israel) heeft Zijn waaiers gewoon in huis ge houden. Verspreid over te kleine kamers in het herenhuis aan de Prinsengracht 1083, waar nogal wat dames op kamer wonen. ken”. De rest heeft op eigen gelegenheid een nieuw stekkie gevonden. Het stadsbestuur verwacht dat nog dit jaar meer georganiseerd aan overloop kan worden gedaan. Een contract voor vijftien jaar met de opvangemeenten, dat op papier reeds is be zegeld, moet hiervoor de basis vormen. „Maar het accent komt heel duidelijk op Purmerend en Almere te liggen”, aldus het CBH, waar men min of meer op de reisbureau-toer is gegaan om de woningzoekenden te informeren over de mogelijkheden in de regio. Erg verbaasd is men over de opvallende trek naar het 52 kilometer verderop gelegen Lely stad. „Vorig jaar zijn daar 230 gezinnen inge tuind en dit jaar zijn het er nog aanzienlijk meer. Ze gaan met bosjes tegelijk, maar ja: je hebt daar verschrikkelijk leuke huisjes met een tuin voor 250, 300 gulden. Omdat een belangrijk deel van de werkgevers in Amster dam aan een reiskostenvergoeding doet, is het ook niet zo’n probleem meer”. AMSTERDAM DAT tot 1980 zo’n slordige 30.000 woningen in de regio nodig heeft, re- Een bezoek aan dit kabinet kost niets. Tal beschouwt belangstellenden graag als zijn gasten, maar ze moeten hun komst (tel. 020-234410) wel even aankon digen. Met haar 82 jaar behoort „moeder” Roof ongeveer tot de inventaris van de Bloe mensingel. Al een halve eeuw lang kan men haar op het sfeervolle stukje Singel tussen het Koningsplein en de Munt aan treffen. “uiiiiiiiurëHiy*' in bruikleen geven, maar weet jij zo’n stad te vinden?” Net als zijn vader heeft hij zijn hele leven in het onroerend goed gezeten, maar uiteindelijk had hij een grotere interesse voor kunstvoorwerpen dan voor huizen. „Anders was ik een tweede Caransa geworden”, grapt Felix Tal die aan het Rokin nog een tweede optrekje bezit. De ironie van het lot wil dat de huurder daarvan Christie’s, het steenrij ke Britse kunstveilinghuis, heet. am DE FRACTIE van de PSP in de gemeenteraad wil in oktober van 1975 een autovrije week voor de Amster damse binnenstad. Dat zou moeten samenvallen met de viering van het Europese Monumentenjaar. De PSP wijst er op dat bewoners van monu menten dan worden verzocht Amster dammers als gast te ontvangen. „Maar het openen van de deuren van monumenten dient niet gepaard te gaan met het binnendringen van gol ven benzinestank en autolawaai, ter wijl de monumenten grotendeels on zichtbaar blijven door vele al dan niet foutgeparkeerde auto’s”. DE GEMEENTE heeft zich flink in de vingers gesneden toen besloten werd de Meer voor het autoverkeer af te sluiten en het gebruik van bus en tram te stimuleren door op een entreekaartje twee kwartjes extra te heffen. Tot deze conclusie komt de raadsfractie van D’66, die heeft becij ferd dat de strop 36 mille bedraagt. Volgens de raadsleden is het stadsbe stuur destijds verblind geraakt door de Europa Cup-successen van Ajax. Zij stellen nu voor de regeling af te schaffen en een loopbrug te bouwen van het stadion in de Meer naar het nieuwe NS-station in Diemen. KINDEREN tot en met drie jaar kunnen voortaan gratis met bus en tram in Amsterdam mee mits zij bij plaatsgebrek op schoot worden geno men. Tot dusver gold deze regeling alleen voor kinderen tot twee jaar. De gemeente' is hiertoe overgegaan om aansluiting te krijgen op het tarief van de NS werkt. Er zijn pau.sol waaiers die dames gebruikten als ze ih eer, koets zaten. Tal weet te vertellen waarom de meeste waaiers niet gesigneerd zijn. „Omdat” zo zegt hij, ..de schenker niet gestoord wilde worden door een handtekening als hij een heel zeldzaam stuk aan zijn minna res gaf.” k- HET IS NOG niet eens zo lang geleden dat Johnny Jordaans liedje „Geef mij maar Amsterdam” de hitmarkt verover de, maar voor de meeste Amsterdammers zelf is die lol er allang af. Ga maar na: jaarlijks keren 80.000 Amsterdammers de stad meestal definitief de rug toe. Een ontstellend cijfer dat de meest sfeer volle en van leven tintelende stad van Nederland regelrecht aan zijn slechte woonsituatie heeft te wijten. Weliswaar wordt het verlies voor driekwart gecom penseerd door de 60.000 mensen, die er van „buiten” bijkomen, maar als het zo doorgaat, zal deze generatie vermoedelijk nog het moment beleven dat de laatste Mokummer in de bloemetjes wordt gezet voordat óók hij de knapzak op de rug bindt. HL:!:: FELIX TAL beweegt zich ondanks zijn 82 jaar nog pijlsnel door het grach tenhuis. Met in zijn ene hand een sleu telbos, terwijl de andere bedachtzaam door zijn witte baardje kan strijken. Een alleszins opmerkelijke man die uren door het Waaierkf binet k'an dolen. Hij heeft ei vijfhonderd en stuk voor stuk zijn het sieraadjes Ze zijn afkomstig uit China, Japan, Frankrijk, Afrika en ga zo maar ooor. Waaiers waar ooit schilders en beeldhouwers van naam hun stempel op hebben gedrukt, motieven op ivoor, schildpad, perkament en zijde waarin jade, robijntjes, goud en zilver zijn ver- 5 k terwijl er nog onderweg is. Ondanks de leegloop wordt de woningmarkt er geen cent beter op. Integendeel. Dagelijks komen zo’n 500 woningzoekenden naar het nieuwe hoofdkwartier van het CBH in de Van Reigersbergenstraat. De meesten moeten heel lang wachten voordat ze iets van hun gading vinden. „We hebben”, aldus onze zegsman, „deze mensen niets te bieden. Ja, een krot in de Pijp of de Kinkerbuurt. In feite zouden mor gen al 55.000 panden weggebombardeerd moe ten worden want het predikaat woning verdie nen ze niet meer”. JUIST OMDAT het geloof in een snelle Bij dit alles ziet het er naar uit dat het aantal inwoners van Amsterdam binnen korte tijd naar de 650.000 zal zakken. De plannen om de woonfunctie te herstellen ten spijt. Het CBH: „Dat is ook geen tragische ontwikkeling, want je blijft een commerciaal, industrieel en kultureel centrum houden. Ik geloof dat dit juist is, want als je straks een gewest Groot- Amsterdam hebt, is die kwestie opgelost. Je krijgt dan te maken met de suburbs, een verschijnsel dat je in alle grote Europese steden ziet”. Waaraan de conclusie kan worden verbonden, dat het proces van cityvorming dat door het stadsbestuur heel wat minder enthou siast dan bij vorige colleges van B. en W. beleden wordt, gewoon doorgaat. In zoverre is er van „Keerpunt 1974” de inzet bij de verkiezingsstrijd niet al te veel te merken. kent daarbij niet meer op de steun van de gemeenten in Zuid-Kennemerland, de IJmond en het Gooi. „Daar zitten ze met hun eigen problemen”. Toch is het een vreemde zaak dat zo’n zeldzame collectie in kleine kamers is verstopt. Zij is stellig een beter onderko men waard. Felix Tal is het daarmee eens. De waaiers kwamen beter tot hun recht toen zij tijdelijk bij Willet Holt- huysen alsmede in het Rijksmuseum. het Centraal Museum in Utrecht of in de Haarlemse Vleeshal hingen. Tal: „Op mijn leeftijd zou ik wel willen dat een stad zich de luxe van een waaiermu- seum kan permitteren. Ik zou ze graag De rondvaartboot „Amsteltoerist” vaart langs het „gat” aan de Prinsengracht, waar een handjevol herenhuizen voor de bouw van een 'i •"‘O INGEWIJDEN in Amsterdam we ten te vertellen dat het Japanse hotel Okura, dat vanaf de opening proble men heeft gekend, de laatste tijd zo slecht draait dat de eigenaars zouden overwegen deze „wolkenkrabber” af te stoten. Een Britse beleggingsmaat schappij zou, aldus deze lezing, inte resse in Okura hebben. Bij Okura beweert men evenwel dat er niets aan de hand is. Front-office manager Meijer: „Wij hebben dat gerucht ook gehoord, maar het is volkomen uit de lucht gegrepen. We hopen dat het zo snel mogelijk uitsterft, want over de hotelmarkt mogen we niet klagen. Ik denk daarom niet dat onze aandeel houders er vanaf willen”. Volgens Meijer zijn de hotelbedden praktisch iedere nacht bezet. Een bewering die moeilijk valt te rijmen met de klaag zang van de andere hotelgiganten in de hoofdstad. ZO ZIJN ook de zaken bij grand- hotel Krasnapolsky het afgelopen jaar heel wat minder rooskleurig ge weest als men had gehoopt. De ver koop van café-restaurant Polen heeft veel goed moeten maken. De directie van Kras wijt deze terugslag vooral aan de stagnatie in het toerisme en de verkeersbeperkende maatregelen in de binnenstad. Voorts is duidelijk dat de ongeremde hotelbouw in Am sterdam prijsbederf in de hand heeft gewerkt. Het gescharrel op de markt doet de bona fide hotellerie geen goed, aldus Kras, dat als gevolg van de sterk gestegen personeellasten overweegt op de Amerikaanse toer te gaan. Daarin zou ook een zelfbedie- ningssysteem voor de hotelgasten passen. EEN WEEK of wat geleden reed Ber tus van Zoomeren, erkend standwerker op Amsterdams befaamde Bloemensin gel, op de bonnefooi naar Spanje. Op zoek naar kwekers die hem uitheems Het zijn overigens heel wat beroemde re dames geweest die zich met zijn waaiers koelte hebben toegewuifd. Zoals keizerin Maria Theresia van Oostenrijk, koningin Charlotte van Engeland, onze eigen Amalia van Solms, de markiezin De Beaucort en de Rothschilds. Ze gaan nu schuil achter glazen panelen, maar Tal is er zo trots op dat hij ze graag voor iedere bezoeker te voorschijn haalt. deze lading heeft de reeds op de Aalsmeerse bloemenveiling aan een Duitse importeur verkocht, maar de rest komt toch op het kleurige stukje Singel terecht waar Ber tus sinds zeventien jaar de plan tenlief - DE OVERLOOP van gezinnen naar flats in „slaapsteden” als Purmerend is ongezond. Tot deze conclusie komt me vrouw Hollenberg, huisarts in Purmer end. Zij baseert deze mening op het feit dat echtgenote en kinderen doorgaans in een isolement komen te verkeren. „Het kind heeft wel speelruimte, maar geen vader om mee te speïen omdat die een uur tot anderhalf uur moet reizen. En de vrouw zelf is in de directe omgeving helemaal geen werk te vin den.” De arts wijst erop dat bij een onder zoek in een plattelandsgemeente bleek dat maar 10 percent van de patiënten met psycho-somatische klachten bij de dokter kwam, terwijl dit bijvoorbeeld in de Bijlmer zeker 50 pet. is. In de tijd dat zij in het Wilhelmina Gasthuis werkte, heeft zij veel van deze gevallen meegemaakt. „De meesten hadden een zelfmoordpoging gedaan”, schrijft zij. Juist de verscheidenheid in de omge ving van de Amsterdamse binnenstad garandeert volgens haar een beter gees telijk milieu voor de bewoners. Ook het assortiment is meer aangepast aan de veeleisende smaak van het pu bliek, dat hier ook Mexicaanse dwerg- boompjes en pijnbomen kan krijgen: BERTUS van Zoomeren, die zijn klan ten een gratis plaatsje in de naburige parkeergarage aanbiedt, gaat er prat op dat alle laurierboompjes die in de Am sterdamse bloemenwinkels staan, van hem afkomstig zijn. „Je moet de markt doorzien. Ik hou van het avontuur, ben een gokker. Maar dan verlies je ook wel eens”. Het wereldje van deze kooplieden wordt gevoed door gein. Dat blijkt voor al in het buurtcafé, waar ze ’s morgens vroeg al achter een afzakkertje zitten en de verhalen loskomen. Is er broodnijd? Van Zoomeren: „Er zijn er wel tussen maar het is niet zo sterk”. Een probleem waar ze allemaal mee te maken hebben, is het toenemende aantal diefstallen in de kassen. „Daar is weinig aan te doen. We hebben, eens een nachtwaker aangetrokken, maar die man ging voor zijn eigen protemonnee kerst bomen verkopen”. frrV-lUw». 4K te?- *s Het is wellicht een te zwartgallig beeld, maar een woordvoerder van het Centraal Bu reau Huisvesting (CBH) bevestigt dat de hoofdstedeling er wel uit wil komen. „Beslist Die houdt het voor gezien in Amsterdam en er zijn echt niet meer zoveel onvervalste Mo- kummers. Je krijgt een heel ander soort Amsterdammer”. goed konden leveren. Een geslaagde ex peditie want dezer dagen kreeg hij de eerste 2500 palmen en yuca’s in „huis” een partij van 5.000 i 4’» r k

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7