Joh. Bodegraven Paradise Foundry laat Groots slot Beethovenserie weer in actie NPO met Wayenberg van Bestuur Podium blijft aan Ere-platenregen in Laren Omroepverenigingen wachten op tal van beslissingen Wisselend niveau bij Japanse organiste Bartelink in Grote Kerk om zonder kosten vreemd geld op te nemen MISTEN HOMEN kleverpark/van ostadestraat 4 haariem ((023)351937 maar met de Postgiro betaalkaarten kunt u terecht in meer dan menselijk tekort zien Friends and Strangers alike in Mickery Kankerbestrijding „GLANZENDE OVERWINNING VAN DE WEENSE MEESTER” Ondanks tekort Succes Danstheater Haarlems Operakoor in radio-uitzending Minister werkt paniek in de hand /HODEI^N in Noorwegen —4 13 KUNST 1974 MEI WOENSDAG 2 9 x-z II Wie Postgiro heeft reist rustiger, zonder nodeloos veel geld op zak. Met de veilige girobetaalkaart kunt u in meer dan zo landen geld opnemen. Gewoon bij de meeste postkantoren. En zonder bijkomende kosten! Op vertoon van uw geldig paspoort krijgt u een vast bedrag per kaart uitgekeerd. U kunt het betaalpasje dus veilig thuis laten. Tja - de Postgiro zorgt ook in het buitenland voor gratis gemak..Liefst in meer dan 20 landen! (Van onze RTV-redactie) DANIËL WAYENBERG P ZWAANSWIJK. CEES STRAUS ADVERTENTIE (Van onze RTV-redactie) GRATIS ADVERTENTIE 20 LANDEN (Van onze RTV-redactie) (Van onze RTV-redactie) I op onze japon- en mantelafcieling! moet u wèl bij zijn de postgiro do’s makkelijk! De toehoorders uitten hun opgetogen heid met stormachtige bijval, waaraan bijna geen einde wilde komen. In dit grote succes heeft Wayenberg dirigent en orkest terecht steeds weer betrokken. „Dat komt allemaal door dat onzinni ge en noodlottige artikel 9 in het Om- AMSTERDAM. Michelene Wandor, van wie Friends and Strangers alike deze week door Paradise Foundry uit Engeland in het Mickery tehater wordt gespeeld, is geïntrigeerd door het mense lijk tekort. Ze geeft het vorm in vijf schetsen, elk niet langer durend dan zo’n 20 minuten. Het Nederlands Dans Theater bereidt zich thans voor op het Amsterdams ballet festival van 7 tot en met 14 juni. Op het programma staat onder andere een première voor Nederland van het ballet Pir 2 van Lois Bewley en Carmi- na Burana met solisten, koor en orkest. De uitvoering van de ouverture „Cori- olan”, die aan het triple-concert vooraf ging getuige van grotere vertrouwenheid en hiermede verkreeg de dirigent André Vandernoot een voortreffelijk resultaat, vooral met de typering van de hoofdfi guur Coriolanus van het gelijknamige treurspel van Joseph von Collin. Voorts leek de stijlindruk als geheel ondefinieerbaar; was het eerste deel ato naal van conceptie, in het moderato assai waren onmiskenbaar tonale zwaar tepunten, ja zelfs romantisch geaarde klankimpressies herkenbaar, terwijl het werk in aai.vankelijk streng fugatische, doch tenslotte chaotisch homofone stijl afsloot. Niettemin was Yuko Hayashi’s vertol king een technisch knappe prestatie, waarbij de accuraat uitgevoerde regi stratie niet onvermeld dient te blijven. Met achtereenvolgens de koraalbewer- king „Schmücke dich, o liebe Seele” en de Fantasia en Fuga in g kl. t„ beide van Johann Sebastian Bach, sloot Yuko Hayashi haar recital op boeiende wijze af. Opvallend was dat zij in de Fuga geen manuaalwisseling toepaste, een principe, waardoor met name in déze fuga de contrastwerking node gemist werd. JAAP STORK HILVERSUM. „De Hilversumse ra dio is in volstrekte nood geraakt en de medewerkers zijn wanhopig. Niemand weet hoeveel zendtijd hij krijgt, op wel ke dagen hij straks in het seizoen mag gaan uitzenden, hoe groot zijn budget zal zijn. Hoe komt dat? Omdat zo vlak voor de vakantie de minister van CRM nog steeds niet officieel heeft medege deeld dat de TROS A-omroep wordt, de minister nog niet heeft beslist over de zendtijdaanvragen van Veronica en Noordzee en Symbiosis en de bewinds man nog niet heeft gezegd hoe groot het aandeel van de NOS in het totaalpakket zal zijn. Wij als NCRV weten slechts twee dingen: dat we straks waarschijn lijk wel programma's moeten gaan ma ken en dat we e enjubileum gaan vieren”. Algerije: DA 200. Andorra: Pts 2000 of Ffre200. België: Bf 2000. Cyprus: C£ 15. Denemarken: Dkr 200. Duitsland: DM 100. Finland: Fmk 100. Frankrijk en Monaco: Ffre 200. Ierland: IE 15. Israël: IL 150. Luxemburg: Lfr 2000 Marokko: DH 200. Ned. Antillen: Nat 100. Noorwegen: Nkr 200. Oostenrijk: ös 1000. Spanje: Pts 2000. Suriname: Sf 55. Tunesië: DT 20. Turkije: LT 500. Verenigd Koninkrijk, Guernsey en Jersey: 15. Zweden: Skr 200. Zwitserland en Liechtenstein: Frs 200. HILVERSUM. Johan Bodegraven, de grote radio-bedelaar van de NCRV, gaat in het najaar weer een grote actie leiden. Hij zal dan proberen voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding 40 miljoen los te pra ten. Hij heeft 24 jaar geleden al eens met zijn Haak In-Programma’s grote sommen gelds voor het KWF bijeenge kregen, wat de NCRV het erelidmaat schap van het kankerfonds opleverde. Nu de NCRV zijn gouden jubileum viert en een nationaal doel wil steunen, lag een actie voor het KWF voor de hand. Bodegraven krijgt steun van projectie- leider Ben Essing, de man van de grote manifestaties van vroeger in de veiling hal van Blokker. De gigantische actie zal moeten leiden tot het oprichten van 1700 plaatselijke actiecomités, die een leger van een kwart miljoen collectanten op de been moeten helpen. In elf provincies en in de vijf grote steden Amsterdam Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eind hoven komen grote comités. Tussen 25 en 29 november wordt de actie onder de slogan „Geven voor le ven” gehouden. De cijfers 2747 zullen zowel staan voor het postbusnummer als voor de giro- en banknummers. De actie wordt op 29 november besloten met grote programma’s op radio en televisie. In elk geval zal het gehele avondpro gramma van de tv voor de actie van Johan Bodegraven gereserveerd zijn. de goede consciëntieuze en van het HAARLEM. Evenals vorige week concerteerde ook gisteravond een gastso- list op het Müller-orgel in de Grote- of Sint Bavokerk. Achter de klavieren had ditmaal plaatsgenomen de Japanse orga niste Yuko Hayashi. Het waren voor haar geen onbekende klavieren, want in 1966 en 1967 was zij cursiste aan de Zomeracademie voor organisten in het kader van de Haarlemse Orgelmaand. Pat Rossiter in Mal de Mère, een van de vijf schetsen die onder de titel Friends and Strangers alike tot en met 2 juni in Mickery zijn te zien. (Foto Maria Austria) nog 3 dagen pinkster voordeel Een grandioze bekroning kreeg dit Beethoven-concert met de waarlijk ma gistrale vertolking van het vijfde Piano concert, waarmede Daniël Wayenberg door muzikale geladenheid, uitdruk- kingsrijke klank van aangepaste, wisse lende intensiteit en door een indrukwek kende virtuoze beheersing zich opnieuw liet kennen als een uitzonderlijk begaaf de meesterpianist Zijn groots pianospel inspireerde dirigent en orkest tot een uitnemende begeleiding, die getuigde van een uitmuntende verstandhouding met de solist. DEN HAAG. Het Nederlands Dans Theater heeft op het internationaal fes tival van Bergen (Noorwegen) met zijn voorstellingen op 22, 23 en 24 mei een enthousiast publiek ontmoet. Het festival werd geopend met een lunch in de Hakonshallen waaraan ruim 150 gasten aanzaten als gasten van koning Olav V en het kroonprinselijk paar van Noor wegen. In het Konsertpaleet vond de eerste balletvoorstelling plaats van het Neder lands Dans Theater voor zeer talrijke en buitengewoon enthousiaste toeschouwers Na de tweede voorstelling werd het Nederlandse gezelschap een souper aan geboden door het kroonprinselijk paar van Noorwegen en prinses Christina van Zweden. AMSTERDAM. (ANP) De leden van het bestuur van het Toneelgezel schap Podium, die vorige week hun mandaat ter beschikking hadden gesteld nadat was gebleken dat de begroting van podium een overschrijding van 500.000 gulden vertoonde, hebben na een gesprek met de gemeente Amsterdam besloten, in functie te bljjven. Het bestuur zal nu voltallig aanblijven totdat de liquidatie van de stichting conform de bepalingen van de statuten is geregeld en afgewikkeld. Het btestuur van de Nederlandse Vere niging van Toneelkunstenaars maakt zich zorgen over de rechten van de werknemers bij Podium en stelt in een verklaring dat Podium door zijn finan ciële beleid de belangen van de werk nemers op kwalijkee wijze veronacht zaamt. De vereniging heeft zich nu „met be zorgdheid rechtstreeks tot de subsidiën- ten (gemeente Amsterdam en rijk) ge wend om zekerheid te krijgen over de rechten van de werknemers. Aan subsi- diënten zullen salarisgaranties worden gevraagd”, aldus de verklaring. Steeds gebruikt ze een relatie tussen twee mensen (moeder en dochter, baas en werknemer, vrouw en man) om aan te tonen hoe een vervuilend element, vaak van buiten geïntroduceerd, een verhouding binnensluipt en kan verzie ken. Ze laat de pogingen zien hoe de weegschaal in evenwicht wordt gehou den, Wandor’s mensen balanceren immer op het randje van het psychotische, maar ze vinden in hun naïeviteit toch ook weer een zekere rust terug. Het is vaag en ongrijpbaar toneel dat Paradise Foundry voortzet, wegglippend als duinzand. Toegespitst op de dialoog biedt het een minimum aan dramatische vormgeving. Het zou kunnen volstaan met het lezen van de tekst, temeer omdat er in feite weinig wordt gedaan om door middel van de vormgeving een extra uitleg te geven aan de inhoud. Paradise Foundry, hier onder regie van Malcolm Griffith, werkt in het randgebied van illusie en realiteit. Waar toneel ophoudt te bestaan en de werk- lijkheid alledaagse vormen aanneemt. Dat is een waardevol punt in de over weging om Friends and Strangers alike te gaan zien. LAREN. Rogier van Otterloo: 25.000 langspeelplaten. Louis van Dijk: 50.000 platen, Gerard Cox: 100.000 en Thijs van Leer 200.000 langspeelplaten. Dat zijn de adembenemend hoge aantal len verkochte exemplaren van hun laat ste elpees en daarom vierde dinsdag grommofoonplatenmaatschappij CBS feest in Laren. Rogier en Louis kregen ieder een gou den, Gerard Cox een platina en Thijs van Leer een platina plaat met diaman ten. Willem Duys reikte ze uit en noem de het feit dat deze echte muziek' dit in tegenstelling tot de door de pluggers erin gestampte meedeiners toch ken nelijk een steeds groter publiek weet te veroveren, een triomf van <*- smaak. Smaak van de platendirecteur John Vis publiek. Voor Rita Reys lag er trouwens ook een platina plaat vanwege haar Bacha- rach-opname. Zij kon echter de moed niet opbrengen om haar vakantie in Zuid-Frankrijk voor één dag te onder breken vanwege dit feest. HAARLEM. Het Haarlems Opera koor Bep Ogterop heeft gisteren zijn medewerking verleend aan het NCRV- radioprogramma Tijd vrij voor muziek in vrije tijd in de Hilversumse studio’s. Onder leiding van Bep Ogterop en met medewerking van de tenor Robert Bruins en de pianist Johan Kat zijn werken uitgevoerd van Rossini, Puccini, Dvorak en Rodgers. De opnamen van het Haarlemse koor worden uitgezonden op donderdag 22 augustus van 18 uur tot 18.29 via Hil- ’•nuni 2. roepbesluit, waarin staat dat de minister tot 1 juli de tijd heeft om mee te delen wat er op 1 oktober gaat gebeuren. Daarmee werkt hij elk jaar panieksitua ties in de hand. Want wat is de prak tijk? „Op 30 juni beschikt de minister, in de eerste week van juli moet haasje-rep-je een zendtijdindeling worden gemaakt, in de tweede week van juli moet die de diverse beleidscolleges en besturen pas seren. Als het allemaal vlot verloopt, dan is de zaak pas begin augustus rond, wat veel te laat is”. „Het college van programmaleiders heeft in 1970 en 1971 brieven gestuurd naar de programmacommissaris, naar het NOS-bestuur, naar het ministerie. Wij stelden voor om uiterlijk op 1 april vast te stellen wat er op 1 oktober dient te geschieden. We hebben in 1973 nog eens aan ons voorstel herinnnerd. Zonder resultaat”. De heer Geerink Bakker vond het trouwens onzinnig dat de omroepvereni gingen wel en de NOS geen zendtijd behoefde af te staan. „Het zit er echter in dat de NOS weer de dans ontspringt. Ze hebben al in het wilde weg gezegd een zendtijdpercentage van 20,5 redelijk te vinden. Ik zou wel eens willen weten of de Tweede Kamer en de consument dat ook redelijk vindt. Ik vind het niet redelijk dat de NOS overeind blijft en de omroepen als citroenen worde uitge- knepen”. Aldus een hartekreet van NCRV-di- recteur drs. M. Geerink Bakker. Hij zei verder: „Als de TROS A-omroep wordt, wie moet daarvoor bloeden? Zakken we dan inderdaad als NCRV beneden de 30 uur per week en kunnen we dan wel een volledig programma maken? We vrezen nu twee dingen: onzekerheid over de ons straks toebedeelde zendtijd en de dreiging dat die opnieuw minder zal zijn”. HAARLEM. Onder zeer grote be langstelling is dinsdagavond in het Haarlemse Concertgebouw het derde, laatste concert van de Beethovencyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest gegeven. De grote concertzaal was uitverkocht en zelfs op het podium waren stoelen geplaatst om zoveel mo gelijk Beethoven-fans deze muziek-ma- nifestatie, die in veel opzichten weer een glanzende overwinning voor de Weense meester betekende, te den bijwonen. De piano stond weer centraal op dit concert al heeft dit instrument voor één van de gekozen werken zijn solisti sche taak met twee snaarinstrumenten uit een geheel anders gaearde familie moeten delen. Deze compositie was het Triple-con cert voor piano, viool en violoncel met orkestbegeleiding in C grote terts, opus 56. Het is een werk, dat betrekkelijk Het triple-concert is een werk, dat van degenen die zich aan een uitvoering gaan wagen, een hernieuwde benade ring vraagt, alsof het om een eerste vertolking gaat. Hun taak wordt nog verzwaard, wanneer de noodzaak van de vervolmaking van het samenspel nog in het geding is. Zo werd het ook verklaarbaar, dat de hoogtepunten van de uitvoering van het triple-concert op deze avond in het alge meen bereikt werden, wanneer de pia nist Daniel Wayenberg, de violist Gijs- bert Beths en de violoncellist Henk Schreve zich solistisch of als ensemble onafhankelijk van het orkest konden laten gelden en met name in het largo met klankrijk, beheerst spel indruk kon den maken. In dynamische zin was de' orkestbegeleiding vaak te grof. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Bernard Bartelink, vaste organist van de RK Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem, is donderdag middag de gastbespeler van het Christi an Müllerorgel in de Grote Kerk in Haarlem. Aanvang 15 uur. Bartelink, die ook dinsdag 4 juni in de Grote Kerk zal concerteren, begint zijn programma met het Gloria uit de Messe pour les paroisses, geschreven door Francois Couperin le Grand. Van Lebe- que speelt hij vervolgens het Stabat Mater dolorosa (offertoire). Franck is vertegenwoordigd met Prélude, fugue et variation, terwijl de 20e eeuw aan bod komt met een compositie van Arthur Honegger en van Jean Langlais. Het Praeludlum en Fuga in g kl. t. van Dietrich Buxtehude waarmee Yuko Hayashi het concert begon, werd geken merkt door een beheerste uitvoering, waarbij de strak volgehouden, statige tempokeuze goed aansloot bij de krachti ge plenum-registratie. Een eenzelfde beheerstheid viel te sonstateren in de koraalfantasie „Wie schön leuchtet de „Morgenstern", even eens van Buxtehude, al zou een leniger aanpak qua ritmiek en melodiek hier be ter aan de aard der compositie hebben beantwoord. Deze soepelheid, die ik miste, was be slist wel aanwezig in de vertolking van het „Premier Hymn: Veni Creator” van Nicolas de Grigny. De veeleisende ver sieringstechniek was bij Yuko Hayashi in vertrouwde handen en ook de regi stratie was bewonderenswaardig aange past aan het oud-Franse klankidioom, ondanks de Barokke eigenschappen van het Bavo-orgel. Wij maakten vervolgens kennis met de „Fantasie über die geheime Offenba- rung nach Johannes” van de Japanse componist Shoko Maita (geb. 1935). Het betrof een driedelige compositie, die ge schreven was als opdracht ter gelegen heid van de Wereldtentoonstelling 1970. Het werk heeft op mij geen opzienba rende indruk gemaakt. Allereerst heb ik geen aanwijsbaar verband kunnen leg gen tussen de muziek, zoals die op mij overkwam en de religieuza bron die kennelijk tot inspiratie diende. Hierover kan men uiteraard van mening verschil len, doch het, al luisterende, uitblijven van herkenning van een buitenmuzikaal, vastomlijnd gegeven dat een componist drijft tot het scheppen van een werk, beïnvloedt onvermijdelijk het oordeel van de toehoorder. Het was in zo’n geval wellicht wenselijker geweest dat hij on kundig was gebleven van de aanleiding, zodat het naarstig speuren naar overeen komst achterwege had kunnen blijven. weinig op de orkest-programma’s voor komt en het behoort zeker niet tot het gangbare repertoire van pianisten, violis ten en violoncellisten. Terwille van een soort completering wordt doorgaans de keuze van het tripleconcert gerechtvaar digd, zoals in dit geval van een piano concerten- Beethovencyclus, maar zeker niet om het muzikale gehalte, dat slechts in het tweede deel van het concert, het largo, nog wel het niveau bereikt, dat de grootheid van de compo nist doet beseffen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13