n Grondstoffen in in VS vermindert Nixon: inflatie Minister Lubbers in Eerste Kamer RAVAGE NA BOTSING Aandelenkoersen zullen stijgen bedrijven te prijs scherp omlaag r Scheepsbouworders sterk afgenomen de Staatsloterij N GELD He SPECIALE BOODSCHAP AAN CONGRES VERSLAG CEBOSINE DR. J. G. POST VAN ALGEMENE BANK NEDERLAND: ECONOMIE WOENSDAG 29 MEI 1974 (Van onze redactie economie) Middenstand N k Obligaties o Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 °/o van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,— „schoon”. Lotenverkoop van 4 juni af RB voedsel en voor zijn noodzakelijk Multinationals (ANP) EINDHOVEN. ADVERTENTIE Prijsbewust spelen in de Staatsloterij In de presidentële boodschap aan het Congres is een rapport opgenomen van Nixon’s raad van economische adviseurs, waarin o.a. wordt voor speld dat de Inflatie in het vierde kwartaal van dit jaar zal zijn ver minderd tot zeven percent op jaar basis. Dat cijfer is nog altijd hoger dan de 5,5, percent die de Ameri kaanse regering in haar vorige in- flatieprognose voor de tweede helft van 1974 heeft genoemd. Nixon’s adviseurs achten een vastberaden prijsstijgingen brandstof). De jongste economische voorspellin gen van de Amerikaanse president en diens algemene optimisme zijn in tegenspraak met het oordeel van Arthur Burns, de voorzitter van de „Federal Reserve Board” (het Ame rikaanse stelsel van centrale ban ken;. Burns verklaarde in het afge lopen weekend namelijk dat uit- Prijs per lot 25,—; „vijfje” 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. wenst voor het beslechten van geschil len. Daarvoor bestaan in allerlei bran ches geschillencommissies, die het werk kunnen doen. President Nixon en zjjn economische adviseurs plaatsten bij hun opti mistische prognose echter wel de waarschuwing dat hun doel verbe tering te brengen in de verslechter de economische situatie niet kan worden bereikt zonder een beleid dat gekenmerkt wordt door beper kingen op budgettair en fiscaal ge bied. De regering in Washington onderzoekt op het ogenblik op wel ke wijze de uitgaven van de feder ale overheid (voor het begrotings jaar 1975 begroot op 305 miljard dollar) alsnog kunnen worden be knot. De grote moeilijkheid hierbij is welke kostenbesnoeiingen geduld kunnen worden. De noodzaak van bezuinigingen wordt echter wel in gezien. De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, voor de juni-loterij op 4 juni. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 -653955. Minister Lubbers vindt dat de maatre gelen van de regering voor het midden- en kleinbedrijf redelijk hebben gewerkt De nieuwe cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf zullen binnenkort met de organisa ties worden besproken. De prijsvoor- schriften zijn in hun totaliseit ingewik keld. Inmiddels zijn voor de handel de wachttermijnen vervallen, voor de indus trie zal dat eind deze maand ook het geval zijn. In de loop van het jaar zal het gehele prijsvoorschriftenstelsel worden herzien. De terugval van gisteren was het ge volg van een prijsdaling voor tin, lood, suiker, cacao, copra, tarwe en katoen. De opwaartse prijsontwikkeling bij koper, zink, sojabonen en rubber was piet groot genoeg om het prijsverlies bij de andere grondstoffen goed te kunnen maken. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden vandaag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Naar de mening van dr. Post zal het accent van het beleggingsbeleid daarom de komende tijd moeten verschuiven ten gunste van de aandelenmarkt. In de tweede plaats zal de geldmarkt voor de belegger van karakter veranderen, in die zin, dat ze als beleggingsmarkt voor de korte termijn minder aantrekkelijk zal worden als gevolg van de verwachte daling van de geldmarktrente. Veeleer zal, aldus dr. Post, de geldmarkt de komende tijd meer mogelijkheden bie den als kredietmarkt voor de aankoop van aandelen. De verwachte daling van de conjunc- In tegenstelling tot de geldmarktrente, wordt de kapitaalmarktrente in de aller eerste plaats bepaald door het inflatie- tempo en pas in de tweede plaats door de ontwikkeling van de conjunctuur. Juist door de snel oplopende inflatie is, merkte dr. Post op, de kapitaal markt- rente in één jaar met ruim twee punten gestegen en heeft het rendement op staatsobligaties de magische grens van 10 pet. overschreden. DEN HAAG De multinationals vormen een noodzakelijk verschijnsel. Zij spelen een positieve rol bij de spreiding van macht, kennis en inkomen over de gehele wereld. Dit zei minister Lubbers van Economische Zaken gisteren in de Eerste Kamer. Wel vindt hij dat er in Europees verband af spraken moeten worden gemaakt, spelregels, waaraan de multinationals zich in het belang van het eigen functioneren moeten onderwerpen. Het gedrag van deze concerns geeft veel onzekerheid, aldus de bewindsman. Lubbers is dan ook van mening, dat er veel meer informatie over de multinati onale ondernemingen moet komen. Hun internationale werkwijze maakt het in zicht voor de regeringen moeilijk. In EEG-verband moeten dus afspraken worden gemaakt, die ook van belang kunnen zijn om „een brok mystificatie De verwachtingen met betrekking tot de aandelenmarkt zijn volgens dr. Post gunstiger. Dr. Post meent dat de aande lenmarkt juist begonnen is aan de ge bruikelijke conjuncturele opwaartse be weging. Deze opwaartse beweging, die veroorzaakt werd door een forse groei van de geldhoeveelheid in de tweede helft van 1973, zal kunnen voortduren als gevolg van een toenemende anticipa tie van beleggers in aandelen op een opleving van de conjunctuur in 1975. De ondergrond van de koersenontwikkeling zal volgens dr. Post in de loop van hét jaar steeds harder worden en het ver loop zal de komende tijd naar boven gericht zijn. De Amerikaanse president herhaalde zijn wens om wettelijke maatrege len te treffen opdat de Verenigde Staten in 1980 geheel in hun eigen vraag naar energie kunnen voor zien. Op deze wijze zou ontwrich ting van de economie, zoals die is veroorzaakt door de inmiddels beë indigde Arabische olieboycot, voor komen moeten worden. weg te nemen”. Wan# de aanwezige weerstand tegen de multinationals kan hun groei remmen. De rol van deze concerns in onze economie is groot: de vijf grootste hebben 20 percent van het personeelsbestand en enkele tientallen procenten van de totale investeringen. Dit zou moeten dienen om gespeciale- seerde schepen te bouwen en zo een Nederlandse vlopt van nieuwe structuur te krijgen. Het geld is nodig, omdat de oude vloot een te drukkende financiële last op de scheepvaartmaatschappijen vormt en men alleen vernieuwing kan bereiken door handreiking van de rege ring in deze, net als reeds bestaat voor de Nederlandse scheepsbouw. De Reders- vereniging vraagt daarom tijdelijk een zelfde stimulans in de vorm van rente subsidie voor deze structuurverbetering van de koopvaardijvloot als onder meer in Frankrijk en Duitsland wordt gege ven. Wat de voorlichting aan de consumen ten door middel van zogenaamde infor matieve etikettering betreft had de mi nister geconstateerd dat zijn aankondi ging wettelijke maatregelen te zullen nemen als een shock-effect werkt. Hij hoopt dat het bedrijfsleven de zaak nu op gang zal brengen. Aan de consumen tenvoorlichting moet nog veel worden gedaan, maar minister Lubbers wil niet zover gaan dat hij een ombudsman Deze foto geeft een beeld van de botsing tussen de exprestrein Kopenha genAken en een goederentrein, waaro ver wij gisteren berichtten. Het ongeluk gebeurde bij Aken. Eenentwintig mensen werden gewond. De schade wordt op 200.000 gulden geschat. DEN HAAG- Sinds de afkondiging van de olieboycot is in de gehele wereld de stroom nieuwe scheepsbouworders sterk afgenomen. Dit zegt de Cebosine (Nederlandse bond van scheepsbouwers) in zijn verslag over 1973. De sinds het afkondigen van de olieboycot bij Neder landse werven geplaatste orders beper ken zich in het algemeen to# schepen, die direct of indirect met off-shore acti viteiten (bevoorradingsschepen, grote zeesleepboten) verband houden. Het lijkt de Cebosine verstandig er rekening met te houden, dat er in de wereldscheep- vaart een ernstige overcapaciteit zal ont staan in de tweede helft van de jaren zeventig. Deze overcapaciteit is, aldus het verslag, door gezaghebbende markt- economen voorspeld. De Koninklijke Nederlandse Redersve- reniging heeft zich met een brief to* staatssecretaris van Hulfren van Verkeer en Waterstaat gewend net het verzoek op de rijksbegroting een bedrag op te voeren waaruit de rentesubsidie aan re derijen kan worden uitgekeerd voor het fin; neieren van r'»nw te bouwen sche pen. Het benodigde bedrag wordt het- eerste jaar geschat op 25 miljoen gulden De Nederlandse scheepsbouw heeft kunnen profiteren van het goede kli maat, dat in 1973 in de wereldscheeps- bouw heeft geheerst. In menig opzicht was 1973 een recordjaar voor de wereld- scheepsbouw. De Nederlandse cijfers waren niet recordbrekend, maar vooral wat ontvangen nieuwe opdrachten be treft, heeft zich in ons land een specta culair herstel voorgedaan. In 1973 beliep de bestelde tonnage 1,3 miljoen bruto register ton tegen 173.000 in 1972 en 505.000 b.r.t. in 1971. De omvang van de c -derportefeuille waarborgt voor de meeste werven een redelijke bezetting voor 1974, terwijl en kele grote en middelgrote werven zich ook over het jaar 1975 niet ongerust behoeven te maken, aldus Cebosine. gaande van ervaringen uit het ver leden als richtlijn de toekomst van de Verenigde Staten in gevaar wordt gebracht door de inflatie. De geldontwaarding vormt volgens Burns een bedreiging voor de fun damenten van de Amerikaanse sa menleving. 2.59- 2.69 6.23- 6.53 6.52- 6.82 103.75-106.75 37.75- 41.25 10.20- 11.40 2.69- 2.79 52.75- 56.23 88.50- 91.50 59.50- 62.50 47.50- 50.50 43.50- 46.50 14.60- 14.90 4.48- 4.78 8.40- 9.60 69.25- 72.25 16.50- 19.50 tuur, die tot begin 1975 zal voortduren zal, zei dr. Post, een neerwaarts effect op de geldmarkttarieven uitoefenen, een effect dat pas drie tot zes maanden na het bereiken van het dieptepunt van de conjunctuur zal zijn uitgewerkt. Ander zijds zal de verwachte toeneming van het inflatietempo de geldmarkttarieven stimuleren. Omdat de invloed van de conjunctuur echter van veel groter ge wicht is voor de hoogte van de geld marktrente dan het inflatietempo, zal het van de dalende conjunctuur uitgaan de neerwaartse effect de door de infla- tiestijging veroorzaakte opwaartse druk overschaduwen. Het verloop van de geldmarktrente zal volgens dr. Post daarom in de komende periode vermoe delijk een dalend effect te zien geven. LONDEN. (Reuter) De internatio nale grondstoffenmarkt wordt op het ogenblik gekenmerkt door een scherpe prijsdaling. Het door Reuter berekende samengestelde indexcijfer van de goe derennoteringen bereikte gisteren het voor 1974 ongekende lage peil van 1306,1. Afgelopen vrijdag wees de index een stand aan van 1310,9. Het vorige dieptepunt van dit jaar dateert van don derdag jl. (1308,1). Een jaar geleden stond de index op 932,5. Elsevier. De omzetontwikkeling en de resultaten voor 1974 van NV Uitge versmaatschappij Elsevier zijn onder invloed van de onzekere economische situatie, de sterk gestegen porti- en papierkosten en de grotendeels nog onbekende ontwikkeling van de perso neelskosten moeilijk te begroten. Toch is de raad van bestuur van mening dat het in 1974 te verwachten resul taat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, niet ongunstig zal zijn, aldus het jaarverslag. De gang van zaken in 1973 was voor Elsevier in totaal gezien bevredigend. De groei van de omzet, begroot op 14 16 percent, was in werkelijkheid 18,5 percent. Deze verhoging was vrijwel alleen het gevolg van een autonome groei (v.j. 17 percent). De totale omzet aan derden steeg van 226,9 miljoen tot 268,3 miljoen en het geconsoli deerde bedrijfsresultaat van 24,7 miljoen tot 29,1 miljoen. De netto concernwinst gaf een stijging te zien van 12,7 miljoen tot 15,1 miljoen. Eerder werd voorgesteld over 1973 een dividend per aandeel van 20 uit te keren van onveranderd 4,20 in con tanten alsmede 4 percent (v.j. drie- eenderde percent) in agio-aandelen. Audet zoekt samenwerking. NV Associa tie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften Audet meent, dat voor het bewerkstelligen van verdere groei en expansie de verzelfstandiging van de vakbladactiviteiten gewenst is. De nettowinst is meer dan verdubbeld en de omzetstijging is bevredigend. Voor het eerst zijn, relatief gezien, de ar beidskosten een weinig gedaald. De omzet van Audet steeg van 92,7 miljoen tot 112,6 miljoen en het exploitatiesaldo van 11,5 miljoen tot 14,3 miljoen. De nettowinst nam toe van 1,4 miljoen tot 2,9 miljoen. Eerder werd voorgesteld over 1973 een onveranderd dividend van 12 percent uit te keren. De geld markttarieven zullen de komende tijd enige daling ondergaan, de kapitaal marktrente zal enigszins blijven toene men, maar belangrijk minder dan voor heen. De aandelenkoersen zulfen ver moedelijk verder oplopen. Dit zijn de verwachtingen van dr. J. G. Post, afde- lingsdirecteur planning en economisch onderzoek van de Algemene Bank Ne derland. Hij sprak deze verwachting uit op een dinsdag in Eindhoven gehouden bijeenkomst van het Nederlands Insti tuut voor het Bank- en Effectenbedrijf (NIBE). Trekkingen op 12,17 en 19 juni Elke loterij heeft drie trekkingen: deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitalagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen. De van een toenemend inflatietempo uitgaande stimulans op het obligatieren- dement zal volgens dr. Post ook de komende tijd voortduren. Ze zal daarbij een tegenkracht ondervinden, die wordt opgeroepen door de daling van de con junctuur en dit tot begin ’75 werkzaam- zal zijn. De stimulans, die van de prijs stijging op de kapitaalmarktrente uitgaat zal in de tweede helft van dit jaar vermoedelijk geheel gecompenseerd worden door het neerwaartse effect, dat van de dalende conjunctuur op het obli- gatierendement uitgaat. Het rendement op obligaties zal daarom, zo meent dr. Post, aan het einde dit jaar slechts weinig hoger zijn dan het huidige ni veau. De sterk dafende trend van de obligatiekoersen zal daarom de komende tijd worden omgebogen tot een horizon tale of licht dalende lijn. beleid absoluut noodzakelijk om in het vierde kwartaal een inflatiecij fer van zeven percent te kunnen bereiken. Verder moeten voorwaar den worden geschapen voor een verdere beperking van de inflatie. Wat het investeringsklimaat betreft, de minister vindt dat het bedrijfsleven in dit opzicht overdrijft. Het is niet zo ongunstig als wordt beweerd, de groei van 2 percent die is voorzien 1 ewijst dat er geen stagnatie is. Wel is de algemene sfeer rondom de investeringen moeilijk. En er zijn tendensen dat een brok Nederlands kapitaal naar het buitenland gaat. Er zijn ook rendementsdalingen en in sommige sectoren is er grote moeite met het opvangen van de kosteninflatie. Investeren is op zichzelf een goede zaak, mits het voldoet aan bepaalde maatschappelijke criteria. Daarover, vond Lubbers, moet meer helderheid komen. Zwakkere bedrijfssectoren moe ten worden ondersteund. WASHINGTON (Reuter). De infla tie in de Verenigde Staten, die het recordpeil van twaalf percent heeft bereikt, vermindert. Dit heeft pre sident Nixon gisteren verklaard in een speciale boodschap aan het Congres. Het Amerikaanse staats hoofd voorspelt tevens dat de eco nomie weer gezond wordt en dat er later dit jaar betere tijden komen voor de Amerikanen. Nixon blijft zich verzetten tegen voorstellen voor belastingverlaging en andere maatregelen die naar zijn mening nadelig zijn voor de strijd tegen de inflatie (gevolg van de scherpe De advieskoersen voor buitenlands Optimisme bij NSU. De leiding van de Nederlandsche Scheepvaart Unie NV is optimistisch wat het resultaat over 1974 betreft. Dit is in de jaarvergade ring medegedeeld. Als de zaken zich blijven ontwikkelen zoals het nu gaat, dan is een rendement van 7 percent op het geïnvesteerde vermogen zeker een haalbare zaak. De introductie van nieuwe vervoerstechniken en de spreiding van activiteiten heeft de kwetsbaarheid van het NSU-concern voor tegenslagen doen afnemen. Vandervliet Wernink. Vandervliet Wer- nink Beheer NV heeft aan de order portefeuille voor 40 miljoen aan op drachten utiliteitsbouw kunnen toe voegen, waarvan 30 miljoen uit open begrotingen, zo is in de jaarver gadering meegedeeld. De vermogens positie van het bedrijf is in 1973 ten gevolge van een stijging van de reser ve met 3 miljoen aanmerkelijk ver beterd. In 1972 bedroeg het eigen ver mogen 9,4 miljoen tegen 14,9 miljoen vreemd vermogen. Voor 1973 was deze positie respectievelijk 12,3 miljoen en 13,9 miljoen. - -1r‘0 - SM Bil L”* jat!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17