REGIONAAL BESTUUR NOORD-IERLAND INEENGESTORT <e Israel heeft eindelijk een aan onderzoek nieuwe regering DODENTAL BRESCIA NU ZES Gaullisten kind van ontbinden de rekening Diefstal geheime documenten opgelost Nieuwe wending in de zaak- Kritiek op arts die meewerkte Guillaume Nixon trachtte belastingdienst te gebruiken tegen vijanden „EEG aan het w Mogelijk alweer verkiezingen binnen een jaar Doden in woestijn JAWORSKI BLIJFT SIRICA OM BANDJES VRAGEN BINNEN» EN BUITENLAND WOENSDAG 2 9 1974 MEI (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Ondergangssfeer NAAR APOTHEKERS 99 BURGERRECHTEN REAGEREN Niet afgetreden Terug naar Londen Centrum-politicus *1 Stakers juichen ontslag Faulkner toe AMSTERDAM. (ANP) De Algeme- Daar is Rabin in ieder geval in geslaagd. nen (Van onze redacteur in Brussel) burgers. meer de van de economische situatie. LONDEN Het regionale bestuur van Noord-Ierland onder leiding van Brian Faulkner is gistermiddag in elkaar gezakt onder druk van de door de protestantse extremisten doorgevoerde staking. Faulkner verklaarde dat hij en zijn mede-Unionisten in het bestuur (dat zijn de gematigde pro testanten) als Ieren niet konden aanzien dat hun land, om welke politieke reden dan ook, door moest gaan de catastrofe te beleven, die het nu mee maakt. GILA BEND, ARIZONA. Minstens vier Amerikanen die voor de FBI op de vlucht waren na diefstal van koperen hulzen van een militair schietterrein in Arizona, zijn door ontbering omgekomen in de woestijn van Arizona, waar de temperatuur oploopt tot ruim 48 graden Celsius. tter uit gewa- tvoerd. ij een nensen kiezin- ellngs- .ehalte liter s van geldt. tikom- Micen- Brian Faulkner maakt het aftreden van het regionale bestuur van Ulster bekend. Lardinois zei dat in een toespraak die hij hield in Wiesbaden in Duits land. Hij zei ook dat alle leidende politici wel aandringen op een echte Europese politiek om uit het slop te geraken, maar, zo zei hij, wat ont breekt is politieke moed en elan. Het ontbreken van die moed en van poli tieke en economische stabiliteit in de lidstaten verlamt de gemeenschap, al dus Lardinois. Achdoet van de In feite betekent dit aanblijven niet veel in relatie tot de machtsverhoudin gen. Het regionale bestuur bezat al da genlang geen enkele reële macht meer. Het was Gerry Fitt, die er sterk' op had aangedrongen dat de Britse militairen de krachtcentrales en de oliedepots zouden bezetten. Hij had op zijn beurt met aftreden gedreigd als dit optreden van de troepen zou uitblijven. Na het bekend worden van het nieuws van Faulkners aftreden raakten de pro testantse stakers en hun aanhang in een van de vice-premier en de leider van de katholieke sociaal-democratische en la- bourpartij, Gerry Fitt, is niet afgetreden. De stakers hebben bovendien de voor naamste uitvalswegen naar de Ierse Re publiek met barricades afgesloten. wordt voorspeld V.S. zal worden (Van onze redactie buitenland) BRESCIA. Het dodental bij de bom ontploffing in de Italiaanse stad Bre scia is gestegen tot zes, terwijl 79 men sen gewond raakten. .iniste- is be- >ij het Brus- iie in en de dertig ti door ld tot n drie t. Te- fficier aftrek en in n de ek in st dat ogeen stof ceerd. t, dat al te komst in de van (ANP). Europees na een mgeno- belas- de ko- justaaf n gaan ri 1976 en over miljoen t Den htbank :n jaar, rdelijk tegen üshan- .water listrict m on- Jidam, en de ai uit hechts plaats k het diende aar de ij king; ■daten, in de steren i een liggen zware ieren- t. De gende n een ropese ts, die die in Neder- iel Ba- js van Ktrisch i aan ist en twee- ver de BONN (AP). De spionagezaak die het einde betekende van Bondskanselier Willy Brandt beeft weer een nieuwe wending ondergaan nu het geïllustreerde Münchense blad Quick gisteren meldde dat de Oostduitse spion Günter Gulïlau- me een medepichtige had gehad die nog steeds een voorname functie zou bekle den in de regering van de Bondsrepu bliek. armond nisstraf jnvoor- g van )-jarige op 22 ijn 24- WASIHNGTON. (UPI, AP) De spe ciale aanklager voor de zaak Watergate, Leon Jaworski, heeft gisteren gezegd over bewijzen te beschikken dat het Witte Huis heeft geprobeerd de belas tingdienst te politiseren en te misbrui ken om Nixons politieke tegenstanders dwars te zitten. terwijl zijn mede-leider van het refor matorische centrum, Jean-Jacques Ser- van-Schreiber, de nieuwe post van her vormingen kreeg toegewezen. De refor matoren konden trouwens heel wat por tefeuilles in de wacht slepen, want ook het nieuwe ministerie van milieube scherming kwam in hun handen. Beiden behoren tot het kamp der vre- desvoorstanders evenals Rabin zelf. Van de belangrijke ministers behoort alleen Peres tot de „haviken”. Anders dan in de regering-Meir, zal het ministerie van buitenlandse zaken, naar verwacht wordt, meer inhoud krijgen. Golda Meir, zelf ex-minister van buitenlandse zaken, behartigde zelf haar buitenlandse be trekkingen, en belangrijke beslissingen werden buiten Eban om door haar zelf genomen. Ondanks de nog dagelijks voortdurende gevechten Twee van hen maken hier een wandeling ondanks de strijd die om hun dorpje op Syrisch grondgebied door Israel bezet woedt. Onder de katholieke bevolking zijn er ouders die hun kinderen graag zo snel mogeiijk het land uit willen werken, omdat zij een uitbarsting zonder weerga Missen katholieken en protestanten vre zen. De enige uitweg op het ogenblik is nog de luchthave-1 van Belfast. Alder grove. De boten van Sealink kunnen niet meer uitvaren omdat in de haven wordt gestaakt, en de spoorwegen zijn door de staking lamgelegd. Het aftreden van premier Faulkner werd teweeggebracht door de weigering van de Britse minister voor Noord-Ier- land, Merlyn Rees, om op aanraden van Faulkner alsnog een ontmoeting met de stakingsleiders te hebben. Faulkner ver klaarde gistermiddag, nadat hij ontslag had genomen, dat minister Rees een nieuwe regering zou moeten proberen te vormen op een bredere basis. Minister Rees is dat voorlopig niet van plan te doen, omdat dat besprekingen met de extremisten nodig zou maken. De groep van katholieke ministers in de regionale regering, onder aanvoering Nu de regering klaar is, zijn nog niet alle problemen opgelost. De meerderheid in de Knesset kan nog de nodige proble men opleveren. Dat zal afhangen van de discipline binnen de Arbeiderspartij. Eén lid van deze partij, behorend tot de Rafi-fractie, heeft al verklaard tegen de regering te zullen stemmen, en Eban heeft niet beloofd voor te zullen stem men hij zou wel eens wraak kunnen nemen. s giste- ens bij 1-jarige zit was Bij de lan be- wijzers basis staking oeming ts van delijke uitge- van de ("Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) vlaag van opperste vrolijkheid. Ze ver schenen in de straten met drumbands en doedelzak en zongen luidkeels overwin ningsliederen. De woordvoerder van de stakers verscheen echter op de tv om te vertellen dat de toesand zou blijven zoals ze was, tot minister Rees over de brug zou zijn gekomen. Naast hem zat dominee Paisley, die niet als alle andere rechts-Protestants? politici geheel in de macht van het stakingscomité is geraakt en die braaf na zei wat de onbekende man van het comité eerder had ver klaard. Duizenden kinderen staan op het punt hun eindeenamen te doen. Maar hoe kun nen de jongens en meisjes examen doen als de scholen gesloten zijn omdat er geen vervoer is? Dit vragen de ouders zich af en ze hebben de onderwijsautori- teiten bestormd met het verzoek het examen uit te stellen. ars uit aft de n eend gelnest is. Vol- zelden jen de lan het 1 ue .AIKIUIC- ne Apothekers Assistentenbond vindt dat de arts, die mee heeft gewerkt aan het apothekersonderzoek van de Consumen tenbond, door recepten voor de bond uit te schrijven, misbruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheden. De assistenten bond heeft de geneeskundige inspectie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de arts. Robbins ;kt een jke eis ;roter is Want dagen hulpge- Tot eind vorig jaar besteedde White law al zijn energie aan het vinden van een oplossing voor het gebied, waarin de katholieke minderheid tot nu toe door de protestanten onderdrukt was geweest. Na bijna twee jaar geduldig praten meende Whitelaw de oplossing gevonden te hebben in een regering van katholie ken en protestanten samen; een tob dan toe ongehoord feit in de Noordierse geschiedenis. Deze wankele basis van samenwerking is nu, na nauwelijks een half jaar, ineengestort. BRUSSEL. De gerechtelijke politie van Brussel heeft gisteren met bijzonde re voldoening meegedeeld dat zij de inbraak in de nacht van 19 op 20 april bij de dienst voor criminele informatie heeft opgelost. Deze dienst, in 1971 opge richt, had als taak door penetratie in het misdadigersmilieu van de Belgische hoofdstad inlichtingen te verkrijgen over plannen voor gewapende overvallen, handel in drugs, enz. Bij de inbraak verdween een brand kast met bijna 100.000 gulden. Maar als belangrijker inhoud bevatte de brand kast steekkaarten van tipgevers van de politie. De verdwijning van deze gege vens baarde de politie uiteraard bijzon dere zorg. Het onderzoek in de zaak werd dan ook toevertrouwd aan het elitecorps van de gerechtelijke politie te Brussel, en na lang speurwerk kon men het afgelopen weekeinde tot de aanval overgaan. Huiszoekingen hebben geleid tot arrestatie van de inbrekers, maar het belangrijkste resultaat was wel dat aan getoond kon worden dat de inbraak bij de dienst mogelijk gemaakt was door aanwijzingen van niemand minder dan een inspecteur van de criminele infor matiedienst, de 30 jaar oude Carlos Soe- taerts. Hij had de nodige aanwijzingen gegeven om de inbraak zonder al te veel moeite mogelijk te maken. Ondanks de nog dagelijks voortdurende gevechten in de heuvels van Golan hebben de bewoners van verscheidene Arabische dorpjes daar rustig hun leven voortgezet. Gezien het onstabiele karakter van de regering, zowel intern als in het parle ment, lijkt het nauwelijks voorstelbaar dat deze ploeg een lang leven beschoren zal zijn. Nieuwe verkiezingen binnen een jaar zijn dan ook geen al te grote speculatie. Het belangrijkste doel van de formatie van Rabin was, de wacht van Golda Meir af te lossen en de nieuwe verkiezingen, wanneer die komen, met een nieuwe leider tegemoet te gaan. Het persbureau AFP meldt dat Israë lische artillerie gisteren bewoonde Syri sche dorpen op de Golan-hoogvlakte heeft beschoten en dat de Syriërs op hun beurt drie Israëlische nederzettingen bescheten. De strijd op de Golan-hoogte duurt vandaag 79 dagen achtereen. Het leven onder de staking in Ulster is leven in een ondergangssfeer. In de meeste huizen is het licht al uitgegaan en er is ook geen gas. Uit de kranen komt bij heel wat huisvrouwen al geen water meer en het huisvuil wordt niet meer opgehaald. Wie een auto heeft, kan er niet meer in rijden omdat er geen benzine is, terwijl ook het openbaar ver voer door de staking getroffen is. Golda Meir, Mosje Dajan, Abba Eban en Pinchas Sapir zullen geen deel uit maken van de nieuwe regering. Simon Peres volgt Dajan op op defensie, Jaggal Allon wordt minister van buitenlandse zaken en Jaakov Levinsohn wordt mi nister van financiën. De laatste is direc teur van de Arbeidersbank en zal pas over drie maanden in de regering zitting nemen. De nieuwe regering is een gammel bouwwerk. Zij steunt op een zeer kleine meerderheid in het parlement, 61 zetels. Coalitiepartners zijn de onafhankelijk- liberale partij en de partij voor de mensenrechten, van Shulamit Aloni. De nationaal-religieuze partij, die tot nu toe in bijna alle Israëlische regeringen ver tegenwoordigd was, is naar de oppositie- banken verwezen, al worden drie maan den lang drie ministeries voor hen open gehouden, voor het geval de partij zich mocht bedenken. De kabinetsformatie is gepaard gegaan met een ernstige crisis binnen de Arbei derspartij. Leek na de keuze van Rabin als nieuwe premier de eenheid binnen de partij groter dan ooit, al gauw bleek dat de strijd (nissen de verschillende fracties om een maximum-aantal minis- terszetels nog nooit zo hevig was ge weest. Het gevolg van deze strijd is geweest dat de Mapai-fractie, die 26 jaar lang de ruggegraat is geweest in de regeringen die Israel heeft gehad, ondervertegen woordigd is in de nieuwe regering. Ra bin zelf komt niet uit de rijen van de Mapai, Allon komt uit Hij vraagt districtsrechter John Sirica twee documenten beschikbaar te stellen die van groot belang kunnen zijn voor onderzoek naar deze misbruiken. Het gaat om bandjes van een gesprek tussen Nixon en jn medewerkers Haldeman en Dean, op 15 september 1972. Deze bandjes zijn bij een eerdere ge rechtelijke procedure al door het Witte Huis aar. Sirica overhandigd, maar Nixon eiste toen dat een deel ervan niet toegankelijk zou zijn, omdat het betrek king had op „het handelen van de presi dent bij zijn officiële verplichtingen en In deze boodschap dat de inflatie in de teruggebracht tot ongeveer zeven per cent in het laatste kwartaal van dit jaar. Terwijl omstanders op een afstand wor den gehouden, knielt een man naast het stoffelijk overschot van een van de slachtoffers die gisteren vielen by een bomaanslag tijdens een anti-fascistische betoging in het Italiaanse Brescia. De dode is met spandoeken bedekt. Een regeringswoordvoerder heeft na derhand gezegd „met belangstelling” van de hoofdredacteur van het blad, Heinz van Nouhys, te hebben vernomen dat deze door eigen staf verzameld materiaal ter beschikking wil stellen van de offi cier van justitie te Karlsruhe, Siegfried Buback, die ook met de zaak-Guillaume belast is. Pas twee dagen geleden had het za kenblad Kapital vrijwillig besloten een artikel dat deze week zou worden ge plaatst, te schrappen. Dit zou een rap port bevatten van agenten van de Ame rikaanse CIA die Günter Nollau. hoofd van de Westduitse contraspionagedienst ervan zouden verdenken een Oostduitse spion te zijn. Volgens Quick was uit eigen onderzoe kingen gebleken dat Britse, Franse, Zweedse en Belgische inlichtingendien sten al sinds 1970 vergeefs de regering te Bonn voor Guillaume hadden gewaar- •Chuwd. In de afgelopen drie maanden zijn de kosten van levensonderhoud gestegen met een jaarlijkse toename van 12.1 percent. De president zei dat hij „teke nen waarnam die op verbetering wezen” De bom ontplofte in een vuilnisemmer tijdens een anti-fascistische betoging gis teren. Minstens 36 van de gewonden zijn er ernstig aan toe en zeven zijn in levensgevaar. Uit protest tegen de aanslag zullen vanochtend in Italië alle treinen en al het openbaar vervoer in de steden stil liggen. Ook zullen volgens de vakbonds organisaties alle benzinestations geslo ten blijven, evenals scholen en universi- teiten. In de juridische strijd om 64 andere Watergatebandjes heeft het Amerikaanse hooggerechtshof gisteren bepaald dat het Witte Huis tot morgen de tijd heeft om te reageren op de eis van Jaworski. Jaworski heeft, nadat eerdere pogingen om de bandjes te krijgen gefaald had den, het hooggerechtshof verzocht de bandjes op te eisen. Het ultimatum aan het Witte Huis om niet later dan mor gen te reageren wordt gezien als een succes voor Jaworski, die om een beslis sing op korte termijn heeft gevraagd. President Nixon heeft gisteren het Amerikaanse congres een speciale bood schap doen toekomen kaanse economie. De vraag is nu of het gezag over Noord-Ierland weer naar Londen zal terugkeren. Nadat de laatste Noordierse regering-oude-stijl (eveneens onder pre mier Faulkner, maar toen nog aan het hoofd van alleen protestanten) in maart 1972 door premier Heath werd ontbon den, berustte het oppergezag over het gebied in handen van een „Britse minis ter voor Noord-Ierland”. Dat was toen William Whitelaw. JERUZALEM. Israel heeft na veel passen en meten eindelijk een nieuwe regering. Formateur Rabin kon gistera vond aan president Katzir mededelen dat hij erin geslaagd is een nieuwe coalitie te vormen. De i Jgering zal waarschijnlijk in de loop van de volgen de week aan het parlement worden voorgesteld. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS. Het zijn vooral de gaullis ten geweest, die het kind van de reke ning zijn geworden bij de samenstelling van de nieuwe Franse regering. Van het vorige kabinet van Pierre Messmer wer den, behalve de minister van binnen landse zaken Jacques Chirac, die pre mier is geworden, alleen Giscards boe zemvriend Boniadowski en de rechtse gaullist Robert Galley overgenomen. Boniadowski, die de grote politieke strateeg van de verkiezingscampagne van Giscard is geweest, werd tot minis ter van staat gebombardeerd, met welke titel hij bovendien de portefeuille van binnenlandse zaken kreeg te beheren. Galley werd het departement van indus trie toevertrouwd. Voor de rest telt het kabinet uitsluitend nieuwe en goeddeels onbekende gezichten. Zo werd de vermaarde centrum-politi cus Jean Lecanuet op justitie geplaatst, In augustus en september 1972 deed het Witte Huis illegale pogingen de aan giften van Lawrence O'Brien, ex-voor- zitter van de democratische partij, en toen campagneleider van McGovern, te laten nagaan. Jaworski zegt dat er voor beide beschuldigingen bewijsmateriaal bestaat en dat voor het verdere onderzoek de bandjes en notities van Halden an, nood zakelijk zijn. geen betrekking had op Watergate”. Siri ca willigde toen deze eis in, op grond van het „privilege van de uitvoerende macht”. Jaworski vraagt Sirica nu dit besluit ongedaan te maken en de band jes ter beschikking te stellen van twee „grand juries”, die bezig zijn met een onderzoek. over de Ameri- BRUSSEL (ANP). Ir. Pierre Lardinois, Europees landbouwcom missaris, heeft zich gisteren uiterst somber uitgelaten over de EEG. Eu ropa verkeert in de meest serieuze crisis sinds de oprichting van de Eu ropese gemeenschappen. Er is geen kwestie meer van tijdelijke stagnatie van de integratie. Er is een regelrecht ontbindingsproces aan de gang dat zelfs de fundamenten van de ge meenschap, de douane-unie en het gemeenschappelijk landbouwbeleid, aantast. de Haavoda en Peres is een man rechtse Rafi-vleugel. Abba Eban heeft geweigerd in de nieuwe regering zitting te nemen, bele digd als hij was omdat hij gedegradeerd werd tot minister van voorlichting. Daarmee heeft de Mapai een van ijn kopstukken verloren. Wat de buitenlandse politiek betreft, zal Allon de lijn van Eban voortzetten. Bij het onderzoek bood de Consumen tenbond steekproefsgewijze recepten aan bij apothekers en controleerde daarna hoe nauwkeurig het recept werd uitge voerd. Bij een aantal apotheken consta teerde de Consumentenbond onnauw keurigheden. De apothekersassistenten zijn van mening dat de desbetreffende „op grove wijze misbruik heeft van zijn bevoegdheid door uit te schrijven en deze In De„ Grand Juries” onderzoeken die mogelijkheid van verscheidene misdrij ven, waaronder schending van de bur gerrechten van Amerikaanse Het onderzoek betreft onder beschuldiging, dat het Witte Huis in september 1972 een lijst van „vijanden” heeft gestuurd aan de belastingdienst met de opdracht hun belastingaangiften te controleren of hen anderszins dwars te zitten. Als opvolger voor Michel Jobert op buitenlandse zaken deed het staatshoofd een beroep op de huidige ambassadeur in Bonn, Jean Sauvagnargues, die staat aangeschreven als een oprechte Europe aan. Van hem wordt verwacht, dat hij Europa eindelijk uit de impasse zal kun- helpen, in samenwerking met de Duitsers, die hij sinds vier jaar in Bonn goed heeft leren kennen. arts gemaakt recepten apotheken ter gereedmaking te doen aanbieden, zonder dat hieraan de behan deling van een ziekte of kwaal ten grondslag lag”. „Indien de uitslag van het gevraagde onderzoek aanleiding zou kunnen geven tot het indienen van een klacht tegen de desbetreffende arts bij de medische tuchtraad dringen wij hier met klem op aan”, aldus de apothekersassistenten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3