Theaterschool uit Warschau in Arnhem Pools patriotisme met anti-romantische tendens Beeldhouwers- symposium in Gorinchem 5 105 BZN, Dizzy Man's SWIONSRESTAURANT •HAARLEM 3 overal de gangmaker o filstiziri ?l SI 1 SOOSACENDA Top de pop dertien POP rt mint maand mei is in en? len! IIS N Filmer Nekrasov uit -Frank Sinatra-show 1 bond gestoten <M7/ Meisje overleden na popconcert Uw reis wordt pas goed met Bh BUITENLANDS GELD - REISCHEQUES EEN REIS- EN BAGAGEVERZEKERING I J DONDERDAG 11 3 0 MEI 1974 KUNST izéJ/ De WD dankt U voor uw stem. Wij zullen de komende 4 jaren in uw gemeenteraad alles op alles zetten om uw vertrouwen waar te maken. Wybert mint aan Zee Italië Scheveningen Frankrijk Zandvoort Zwitserland Texel Portugal IftlSchier- ^^monnikoog Noorwegen Terschelling Oostenrijk Sneek Zweden Haamstede Joegoslavië Domburg Denemarken Valkenburg Roemenië Epe Finland Vaals Griekenland Hilvarenbeek Luxemburg o A België Noordwijk Duitsland Bergen fi A W jVW U kunt ons ook steunen Bv WW Bedoor lid te worden ARNHEM In het kader van het „Romantisch Festival”, waarmee Arnhem dit jaar voor het eerst met het Holland Festival concurreert, heeft deze week een internationale uitwisseling van Europese toneelscholen plaats, georganiseerd door het Internationale Theater-Instituut (ITI). De eerste toneelschool die daarbij aan bod kwam was een Poolse, namelijk de Staatstheater-Akademie Warschau. De voorstelling, die deze liet zien, had zoals te verwachten was niets met romantiek te maken, meer met anti-romantiek, maar stond vooral in technisch opzicht wel op een zeer hoog niveau. 1 ADVERTENTIE at 19 Hans Wegel V.V.D. antwoordnummer1877, Den Haag of tel. 070-614121. I ed routine dikwijls o o'® heeft ADVERTENTIE ♦r 3 T- 1. (4) De wilde boerndochtere Ivan Heylen; 2. (2) The Cat crept in Mud; 3. (1) Be my Day The Oats; 4. (6) Every day Slade; 5. (3) Waterloo Abba; 6. (12) Fly away) Little Paraguayo; 7. (8) The Show must go on Three Dog Night; 8. (9) Lady lay Pierre Groscolas; 10. (7) In the Still of the Night Jack Jersey; 11. (22) The Entertainer Marvin Hamlisch; 12. (18) My only Fascination Demis Roussos; 13. (24) You’ve got your Troubles Fortunes. voor jke Sociëteit TIOLI heeft in het Schal- kererf met medewerking van de ge meente voor een aantrekkelijk pro gramma kunnen zorgen. Drie plaatse lijke groepen :Dead Dog’s Eye, Have Mercy en Hellhound en vier landelij ke trekkers: BZN, Dizzy Man’s Band, Long Tall Ernie and the Shakers en ook wel Crypto. daarom tijdelijk van Tl 5 D) oten. DEN HAAG (ANP). Frank Sinatra komt met zijn nieuwe show naar Euro pa. Dit concert, waaraan Ella Fitzgerald en de big band van Count Basie mee werken, zal ook in Nederland worden gegeven. De „kostbaarste show aller tijden” zal in Europa vijf keer worden opgevoerd: één keer in Londen en vier keer op het continent. Waar de show in Nederland wordt opgevoerd, moet nog nader wor den bepaald. De nieuwe show van Frank Sinatra start op 6 juni in Ceasar’s Pala ce in Las Vegas. POP SIEN GORINCHEM (ANP). Prinses Bea trix zal woensdag 5 juni a.s. het start sein geven voor een beeldhouwers-sym- posium in Gorinchem. Aan enkele van de kunstwerken, die vijftien internatio naal bekende kunstenaars de gehele maand juni in het stadje zullen maken, is men al begonnen. Afgravingen op het plein geven de plaats aan waar het symposiumvignet, ontworpen door de onlangs overleden Ad Dekkers, zal ver rijzen. Inwoners van het stadje hebben overigens tegen de afgraving geprotes teerd. Door middel van een handteke ningenactie wilden zij duidelijk maken, dat onnodig speelterrein voor kinderen verloren gaat. mtr; e f 1.90 n 244 x 188. in ons, hoorlij- len en naar P. kumen- Wat de Polen vertoonden was een I uiterst vrije bewerking van „Wyzwole- nie” („Bevrijding”) een drama van de in I Polen nog veel gespeelde schrijver en I schilder Stanislaw Wyspianski (1869- I 1907), die vurige liefde voor zijn vader- I land paarde aan scherpe kritiek op de passiviteit van zijn landgenoten. In de I literatuurgeschiedenis staat Wyspianski bekend als symbolist en dat wordt be grijpelijk b ijhet zien van dit stuk, zelfs I als men geen woord Pools verstaat. De j titel „Bevrijding” is natuurlijk vooral nationalistisch en politiek bedoeld, maar slaat ook op de door Wyspianski betoog- I de noodzaak dat het Poolse volk zich zou bevrijden van zijn neiging tot dra- I matisch zelfbeklag, welke bedoelingen belichaamd worden door een hele reeks t symbolische figuren. In de bewerking i van de Warschause toneelschool is daar MOSKOU. (ANP) —Viktor Nekrasov, een schrijver met de Stalin-prijs, is zonder voorafgaande waarschuwing uit de bond van cinematografen gestoten, zo is dinsdag van dissidenten vernomen. De 62-jarige Nekrasov zou maandag ondervraagd zijn door de openbare aan klager te Kiev. De Sovjetrussische schrijversbond heeft hem gewaarschuwd dat hij uit deze bond gestoten zal wor den wanneer hij zijn opvattingen niet verandert. Nekrasov heeft openlijk Solzjenitsin en Sacharov gesteund en geklaagd dat de geheime politie hem herhaaldelijk heeft lastig gevallen. Volgens vrienden heeft hij aan Brezjnev schriftelijk verzocht het land voor langere duur te mogen verlaten. BZN mag met haar hard rock ge rust een Volendamse tegenhanger van de Cats genoemd worden. Met die muziek scoorde de groep beduidend minder hits dan de Cats, maar num mers als Barber’s Rock, Sweet Silver Annie en Bad Woman hebben BZN veel optredens in ons land en toer- nees door Zweden en Engeland be zorgd. Optreden in het Schalkererr 23.45-00.30 en 1.45-2.00 uur. Long Tall Ernie and the Shaker» begonnen in mei 1972 met Kiss me Baby aan een bliksemcarrière die volgens vele voospellingen aiweex voorbij had moeten zijn, want die muziek is wel wild maar niet gewa»- dig. Hits als „Turn your radio on’ „Big fat mama” en „You should have seen me rock ’n rolling” bewijzen echter dat de groep-met-de-vetkulf niet voor niets nog altijd een van de meest geboekte Nederlandse forma ties is. Optreden in het Schalkererr: 2.00-2.45 en 3.30-4.15 uur. De deelnemers aan het symposium zijn allen geadopteerd door het bedrijfs leven van Gorinchem en omgeving. De bedrijven leveren het materiaal en de mankracht voor de verschillende wer ken. VLOTTE Een scheiding der geesten. Zo mag je Luilak vrijdagavond en -nacht wel noemen. De (top) pop liefhebbers trekken naar het Schalkererf in Schalkwijk waar het ongecompliceerdë werk aan treedt en midden in de stad zor gen Poco Moto, Tranquilitatis en Solution voor wat meer geavan ceerde muziek. LONDEN. (AFP) Het 14-jarige En gelse meisje Bernadette Whelan dat zon dag op een popconcert in Londen van David Cassidy een hartaanval kreeg, is woensdag in een Londens ziekenhuis zonder bij kennis te zijn geweest, over leden. Door de hartaanval waren de herse nen van het meisje beschadigd. David Cassidy heeft de ouders van Bernadette Whelan gecondoleerd. Verder bouwt men in Gorinchem al aan een „spiegelhuisje”, naar een ont werp van de Italiaan Alviani. Dit komt in de tuin van het gemeenschapsgebouw De Kolfbaan. Nadat prinses Beatrix vol gende week het symposium heeft geo pend, begint Herman de Vries aan zijn „rookobject”, waarbij hij foto’s maakt van rook afkomstig van in brand staan de balen stro. Hij doet dat ook op andere dagen. De foto’s zullen op een tentoonstelling te zien zijn. ÖEZeUlGB 6FEE«- nog een sociaal-politieke dimensie aan toegevoegd: bevrijding van opportunisme en conformisme, van dogmatisme en or thodoxie (wat zou het Krimlin daar wel van zeggen?!), maar uit de zichtbare symbolen en uit de steeds weer aange heven kreet „Polska! Polska!” krijgt men, als men de tekst van dit praalstuk niet kan volgen, toch wel sterk de indruk dat ook in deze bewerking het patriottisme de dominerende factor is. Zowel de ketenen, die aan het begin van het stuk verbroken worden, als de fak kel waarmee het eindigt, wijzen in die richting. Het stuk, dat geen dramatisch hande ling in de gebruikelijke zin heeft, speelt zich af onder acteurs en actrices op het toneel van de schouwburg in Krakau, en de regisseur Zygmunt Hübner had daar handig gebruik van gemaakt, door zowel het spel als de toeschouwers op het toneel van de Arnhemse stadsschouw burg te plaatsen en verschillende onder delen van de toneelruimte zoals trap pen. deuren en zelfs het brandscherm in de actie te betrekken. De studenten hadden zich daarbij aangepast met een gemak alsof ze nooit op een ander toneel hadden gespeeld. De voorstelling muntte ook uit door de prachtige plas tiek van de meeste spelers en de boeien de effecten die de regisseur daarmee had bereikt, maar bovenal door de voortref felijke stembeheersing van het hele en semble, waarvan men geen ogenblik de indruk kreeg dat het uit studenten be staat die nog geen enkele professionele ervaring hebben. Des te meer was het te betreuren dat zij een stuk speelden, dat zo vol abstracties is en waarin de tekst een zo overwegende functie heeft, dat men toch wel Pools moet kennen om het ook maar in grote lijnen te kunnen volgen. De grootst mogelijke tegenstelling hiermee leverde de voorstelling waarmee de studenten van het Max Reinhardt- Seminar (een afdeling van de Hochschu- le für Musik und Darstellende Kunst) uit Wenen naar Nederland waren geko men: „Das Madl aus der Vorstadt” van Johann Nestroy (1801-1862), een Weense blijspelschrijver, die ruim honderd jaar geleden geweldig populair was en het bij veel Oostenrijkers ook nu nog is. Ne stroy’s werk stamt dus wel uit de tijd van de romantiek, maar een echte ro manticus was hij nog minder dan Wys pianski, want zijn stukken hadden een sterke satirische inslag en waren, vooral door het ongezouten taalgebruik, volgens toenmalige opvattingen nogal realistisch. Maar in 1974 kan men het kluchtige blijspel „Das Madl aus der Vorstadt” alleen nog zien als een stukje folkloris tisch toneel, waarin men een overdreven grappig kijkje op de Weense samenle ving rond 1840 krijgt. Het gaat over een rijke maar verlegen jongeman, Gigl, die Show, Mony the Phoney, Tickatoo, Jumbo, Fire, Shocking. De groep was al in Zuid-Amerika, Engeland, Duits land en België. Vrijdag in het Schal kererf van 22.45 tot 23.00 en 00.30 tot 1.15 uu. Crypto behoeft geen introductie meer met haar ritmische, zeer be weeglijke en met jazz-invloeden doorspekte voornamelijk instrumen tale muziek. (Van 4.15 tot 5.00 uur). Hellhound is de via een reeks optre dens in de omgeving snel bekend wor dende opvolger van John the Reve- lator: stampende rockmuziek met een melodieus sausje en twee sologitaren tegen elkaar in (van 21.30 tot 22.30 uur). Dead Dog’s Eye is een meer commerciële groep die ondanks de amateurstatus in vijf jaar bestaan met gevarieerde muziek een professio nele aanpak heeft bereikt (van 20.45 tot 21.30 uur). Have Mercy tenslotte werd tweede vorig jaar op een talen tenjacht in het Concertgebouw en vormt onder leiding van Hans v.d. Worp een talentvol trio. (Van 20.45 tot 21.30 uur). Kaarten voor Luilakpop kosten aan de kassa 6,50. Wie de moeite neemt de voorverkoop te pakken (in alle grote platenzaken van Haarlem) krijgt f 1,50 reductie. The Dizzy Man’s Band is ook ai zo’n stage-groep die het van veei beweging en opwinding op het podi um moet hebben. „Een gekke mannen groep” met zeven waanzinnigen die tussen al hun persiflages en grollen door wel degelijk muziek maken. The *S e6n mi,d ,axeer" middel van Bayer. Goedook in de vakantie,1 u weet wel ander klimaat... ander menu...daar heb je zo die eerst» dagen wel last van... zich een society-huwelijk met een we duwe heeft laten aanpraten maar op het laatste moment weigert met haar te trouwen, omdat hij smoorverliefd is ge worden op een arm naaistertje, Thekla. De weduwe, mevrouw Von Erbsenstein, en haar oom, de speculant Kauz, willen het huwelijk toch doorzetten, want dat zou hen financieel goed te pas komen; de kassier van de weduwe is er namelijk met al haar geld vandoor gegaan. De detective Schnoferl, die belast is met het opsporen van de kassier, zou zelf graag met de weduwe willen trouwen, maar hij is haar niet rijk genoeg en bovendien veel te lelijk. Om Thekla als rivale uit te schakelen, onthult zij dat deze een dochter van de voortvluchtige kassier is; maar zelfs die schok kan geen afbreuk doen aan Gigls liefde. Tijdens een tuin feest bij Kauz krijgt de detective toeval lig dienst portefeuille in handen en daarin vindt hij een brief, waaruit blijkt dat Kauz, die met speculeren veel geld heeft verloren, zelf de kassier heeft om gekocht om hem het geld van zijn nicht toe te vertrouwen, zodat hijzelf de ei genlijke schuldige is. Alles komt nu in orde; Gigl krijgt zijn Thekla en Schno ferl zijn weduwe, en oom Kauz moet het grootste deel van zijn overgebleven geld afstaan voor liefdadige doeleinden. Onder regie van Peter Weihs heeft het Max Reinhardt-Seminar een amusante opvoering van dit nogal kinderlijke blijspelletje gegeven, dat met het pop- penkast-achtige, maar gracieuse decor van Wolfgang Müller-Karbach en de leuke biedermeier-kostuums precies in stijl was aangekleed. In de rol van Schnoferl (die Nestroy voor zichzelf heeft geschreven en destijds ook met veel succes heeft gespeeld) toonde Klaus Bachler niet alleen over een aanstekelij ke humor te beschikken, maar ook de blij speltechniek al volledig te beheersen. Ook Emanuel Schmid, als de louche Kauz, gaf een zeer goede vertolking. De vertolksters van de vrouwenrollen kon den daar niet tegen op; bij hen was het gebrek aan routine dikwijls storend merkbaar. Het publiek, dat op beide avonden grotendeels uit de studenten van de andere deelnemende toneelscholen be stond, legde een bijzonder collegiale ont vankelijkheid aan de dag. SIMON KOSTER Concertgebouw, Haarlem, vrijdaga vond en -nacht: Luilakmanifestatie „Crazy Cactus Concert” met theater Perspekt, Poco Moto, Tranquilitaties, Solution, het Barok-Ensemble, Lazy Farmer, Resistentie-orkest, Rob van Reyn, duo Triplex en Magic Show en films van Harry Langdon. Aan vang 9.30 uur. ’t Schalkererf, Bernadottelaan, Schalkwijk, vrijdagavond en -nacht: Luilakpopfeest met Dead Dog’s Eye. Have Mercy, Hellhound, BZN, Dizzy Man’s Band, Crypto en Long Tall Ernie and the Shakers. Aanvang 20.30 uur. Koudenhorn, Koudenhorn, Haar lem, vrijdagavond en -nacht: Be my Guest en Lydia’s Revolution Dancers, disco en de film „De zeven poorten van Bagdad”. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag: Toni Macaroni and the Swinging devils; zaterdag: country rock van „Pride of Texas” en Wes McGhee; donderdag start Cuba-ten- toönstelling die tot en met 8 juni loopt. Zero, Bakenessergracht 8, vrijdag: The Jim Dvorak Quintet, Engelse „jazz; zaterdag: Dzatsj, Nederland avant garde theater. Slapstickwerk in „De Bokser” en „Buikgordel voor twee personen” met Peer Mascini en Ralph Wingers. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Han Bennink en Misja Mengelberg. De Poort van Velsen, Plein 1945. Umuiden, elke dinsdagav: jazzcafé (disco). TIOLI, Schalkwijkerweg 93, geb. Njord, zat: disco Blow Up. Can-Can, Stoofsteeg 1, elk av.: bar- dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av.bar-dancing,disco. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zatav.: soos. De Weijman, Santpoort, elke av. beh. ma.: disco. Scuff, Lingestr. 1, elke zondagmi.: discodansen. Riverside, Spaarne 91, wo.: soos; Vr.: aanloop; za.: discobar. Zodiac, A’damsevaart 142, elke av. beh. ma. en di.: disco. g---;?.-a$ 4 i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11