MR. BREDIUS EIST VIJF JAAR en ONDERKEN REALITEIT VAN m HS/38. JEANS SHOP hpnrfpH' MIDDEN- OOSTENCONFLICT” Hebben al die Alfa Romeo veiligheidsvoorzieningen nog wel zin bij 100 km per uur? uiinodiging X Or 1 ■L ode voor^ n UQIIUUI «.hhimii Gun uzelf’n Alfa. B 11 AG 3 1 MET 1974 Vaderland Laf een Diefstal Alfetta Schot Overdruk Soep aan de volken in Europa over te brengen, want ik geloof dat zij de werkelijkheid niet onderkennen”. een het en ad- ter en- BLONDE SPIJKERBROEKEN Alle maten be de hol- 9 33 ;90 ze zijn er weer J.90 HAARLEM „Op dit moment is een kaping de enige mogelijkheid uiting te geven aan de wens naar een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten. Bij alle huidige op lossingen is niet aan de Palestijnen gedacht. Misschien bestaat de mo gelijkheid dat de kapingen ophou den als er een mogelijkheid is het Palestijnse probleem op te lossen, want dat is de oorzaak van de ka pingen. Het is mijn plicht om dit 4'1 f Hoogleraar R IJ D Het verkeer wordt steeds intensiever. Dus wordt de oestuurder kwetsbaarder. Ook bij 100 km per uur. Vandaar de Alfa Romeo kooikonstruktie, het dubbele remcircuit, de vervormbare voor- en achterzijde, de indrukbare stuurkolom en de remkrachtbegrenzer. Bij de Alfetta boven- dien een versnellingsbak tT die voor een nog betere 3 gewichtsverdeling vlak vóór de De-Dion achteras is geplaatst. Want waar andere auto’s konfektie bieden, biedt AlfaRomeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupé’s en cabriolets. Alfa Haarlem B.V. Autom. Bedr. Sam van Lingen Heeremans Van Leuven B.V. W- Oude Testament i ADVERTENTIE 4 Palestijnen hadden nog nooit gevlogen BREESTRAAT17-19-BEVERWIJK ster/ een n neer kan storten. En afgezien daarvan is er, ook al vallen er gelukkig geen slacht offers, nog altijd de doodsangst van de inzittenden. raad, die de lending had, hem verbood de benzinetanks van buitenaf in brand te schieten. Tamimah: „ik wilde niet het risico van bloedvergieten. Bovendien had dit geen zin, Engeland heeft miljoenen vliegtuigen”. ssin. van i-denim erlegde akken, ir riem. Op drie maart gingen ze met Pakis taanse paspoorten aan boord van het Britse vliegtuig dat komend van Bombay in Beiroet een tussenlanding maakte. Ze waren ongewapend en moesten op de derde rij gaan zitten aan het gangpad en bij het raam. Onder hun zitplaatsen vonden ze de wapens en explosieven waarmee het vliegtuig in de lucht zou moeten vliegen na de landing op Schip hol. Afspraak was om 14.40 uur de kaping uit te voeren maar dat werd door de lunch later. Mr. Bredius achtte alle drie ten laste gelegde feiten bewezen: kaping, verbo den wapenbezit en brandstichting. Ook al was het aandeel van Tamimah in de cockpit minder geweest, hetzij omdat hij zelf niet de granaat aan wilde steken, hetzij omdat de lont faalde, hij achtte hier ook mededaderschap bewezen. In totaal zou hier 20 jaar voor gegeven kunnen worden. Het doel van de actie was in de eerste plaats wraak op Engeland wegens steun aan Israel. De actie heette Déservoir, naar een plaatsje waarboven Ameri kaanse vliegtuigen die in Engeland foto apparatuur inlaadden verkenningsvluch ten maakten. Hiervan zou Israel dan ook in de oktoberoorlog gebruik hebben ge maakt. Een technisch in ieder geval geslaagd doel voor de kapers meende de officier. Of de wraakgedachte ook vol doende tot zijn recht kwam was zijns inziens ter beoordeling aan de opdracht gevers. Een ander doel was publiciteit ook die hebben de kapers gekregen. Er moet een straf komen op grond van algemene en speciale preventie vol gens mr. Bredius, en om te tonen dat het ons land ernst is met de naleving van onze verplichtingen die uit verdra gen voortvloeien, ook al zijn er geen rechtstreekse Nederlandse belangen bij betrokken. Generale preventie zou mis schien kunnen als men inzag dat het doel alleen maar geschaad wordt, aldus de officier. Maar tegelijk moet de straf afschrikwekkend zijn en voor deze da ders passen. Een straf waardoor inzicht misschien bij hen zou rijpen, dacht de officier, maar in ieder geval niet zo’n zware straf dat ze zich martelaars zou den gaan voelen. Nuri zou in zijn laatste woord fel reageren op de beschuldiging een „terro rist” en „misdadiger” te zijn. „Hoe zou iemand noemen die het land bezet dat niet het zijne is, met alle wettige en onwettige oorlogsmiddelen? Heeft Israel het recht een land te bezetten dat niet van hem is?” gaan, noch voor hen, noch voor anderen, omdat ze gezien worden als dappere soldaten. Mr. Reeringh ging nog iets verder: hoe vroeg naast vrijspraak voor brandstich ting voor Tamimah, ontslag van rechts vervolging op grond van een schulduits luitingsgrond. Als men aanvaardt, aldus de redenatie van deze raadsman, dat deze mensen vrijwillig teogetreden ver zetsstrijders zijn, militairen, dan hebben zij een militaire order uitgevoerd en bij de uitvoering de beperkingen in acht genomen die door het Hof in Neuren berg zijn gesteld. Hij vergeleek ze met Nederlandse verzetsstrijders in de twee de wereldoorlog. Waarop mr. Bredius opmerkte dat ze dan als grijgsgevange- nen moeten worden beschouwd tot het eind van de oorlog. Aan de twee laatste feiten maakte hij niet veel woorden vuil, de aangerichte schade en het gevaar van brandstichting spraken voor zich. Over de kaping merkte hij op dat de internationale ver dragen de ernst nog eens onderstrepen en wijzen op het laffe en verwerpelijke van dit spelen met mensenlevens van ongewapende burgers, vrouwen en kin deren die niets met de doelstellingen te maken hebben. Bij volkomen legitiem verzet had er al van alles kunnen ge beuren aldus de officier, die het beeld opriep van een vliegtuig dat op een stad geweest dat er een handgranaat af zou gaan. Een kleine explosie op die hoogte zou de overdruk uit de cabine al weg spuiten, zodat ze naar beneden hadden moeten duiken. Gezien de zenuwachtig heid van Tamimah zou dat een grote gok zijn geweest. jonge Palestijnen kwamen via contact personen in vluchtelingenkampen te recht waar hun opleiding begon. In Jor danië kregen ze militaire training in de woestijn, in Syrië werden ze geïnfor meerd over het interieur van vliegtuigen en enigszins vertrouwd gemaakt met vliegkaarten. Bovendien leerden ze en kele woorden Engels. In een kamp in Beiroet werden ze vlak voor de vertrek datum van het vliegtuig ingelicht over de kaping. De verdediging had de Leidse hoogle raar in de Arabische taal- en cultuurge schiedenis prof. dr. J. Brugman opgeroe pen als getuige-deskundiige om die ach- tergrond-informatie te geven. Eenstukje geschiedenis, het verhaal van het ont staan destaat Israel. Maar vooral het verhaal van de diaspora van het eens door een hechte familieband versmolten Palestijnse volk. Waarbij de hoogleraar zei de vaste overtuiging te hebben dat velen in ’48 niet vrijwillig uit hun dorpen en steden zijn verdreven. Het zionistische streven is in de prak tijk, zo zei hij, een staat kweken met zo weinig mogelijk Arabieren. De behande ling van dé Arabieren in Israël en bezette gebieden is abominabel. Volgens hem lokt de sociale ontreddering met name in vluchtelingenkampen, de ver- 4un Voor de kapers stond voorop het die nen van de belangen van het eigen volk, want „leven zonder vaderland en zonder eer is onverdragelijk”. Bij het woord „eer” plaatste de officier een vraagteken. In zijn opvatting heeft het Palestijnse volk zijn belangen niet gediend met kapingen. Het doel heiligt niet altijd de middelen „verachtelijke middelen”, volgens mr. Bredius, „die het doel scha den en besmeuren. Elke kaping wekt bij het publiek de indruk dat de Palestijn een laffe en gevaarlijke terrorist is”. Hij schetste de kapers als twee primitieve, misleide pionnen van een misdadige macht”. Idealisme kon hij zich voorstel len wat betreft hun doel, nooit wat betreft hun middelen. Toen het moment daar was stormden ze de cockpit binnen en vonden daar de gezagvoerder, boordwerktuigkundige, en twee piloten, waarvan er één net aan de soep zat. Het toestel vloog op de auto matische piloot. De eerste twee werden de cockpit uitgezet, Tamimah hield de piloot Warren onder schot door van achteren zijn hand met een pistool om hem heen te slaan. Nuri hield de zaak in de cabine onder controle. Her en der werden tassen neergezet waar nepbom- men inzaten. Via de microfoon werden de passa giers op de hoogte gesteld van de kaping en hun werd gezegd ter wille van hun veiligheid de instructies te volgen. Korte tijd moesten ze met hun handen boven het hoofd zitten. Warren kreeg te horen toen hij zei dat zei dat zijn vrouw op het punt stond een baby te krijgen: „als je precies doet wat ik je zeg zul je de baby zien”. Zowel hij als de nu als getuige opgeroepen co-piloot Geoffrey Crawford zeiden erg bang te zijn ge weest. Tamimah: „Ik heb ze niet extra bang willen maken”. De president: „Daarom konden ze het nog wel zijn”. Crawford vertelde vooral bang te zijn DELFTSTRAAT 50 HAARLEM TELEFOON 023 - 31 91 38 NIEUWE GRACHT 78 HAARLEM TELEFOON 023 - 31 92 45 4 „Kaping is verachtelijk middel Zijn denktrant is deze, aldus mr. Reeringh: „als een dief van een man een kostbaar voorwerp steelt, geeft dat die man niet het recht zelf ergens in te breken. Maar wanneer aan volk zijn kostbaarste goed, zijn vaderland is ont nomen, hebben degenen, die tot dit volk behoren het recht met alle middelen waarover zij beschikken i n dit geval zijn ze bijna uitgeput te strijden om hun rechten tc herwinnen”. Wel is Tamimah, aldus mr. Reeringh tot de conclusie gekomen dat tussen de volkeren en regeringen ook verschillen de meningen bestaan. De toekomst ziet hij voor een vreedzame samenleving van Joden naast Palestijnen. De strafmaat nu er zal toch iets moeten gebeuren, ze zonder straf weg laten gaan zoals elders gebeurde is oo gbevredigend aldus mr. Heidinga. Hij vond dat de jonge Palestijnen niet als misdadige elementen maar als verblinde idealisten gezien moeten worden en dat ze niet hoeven weg te teren in een huis van bewaring ver van huis. De gezamen lijke conclusie van de advocaten was: een relatief korte straf, om te tonen dat wij begrip hebben, en begrip te wekken dat ze ons er niet in moeten betrekken. paupering en politieke hopeloosheid een klimaat van geweld uit. Daarbij komt dan die schuld van het westen dat mede oprichter van Israel was. Prof. Brugman vond het niet verwon derlijk dat mensen als deze jonge Pales tijnen in die cultus van geweld worden meegesleept. Ze komen terecht in ver zetsorganisaties waar weer gradaties in zijn. In feite aldus de hoogleraar worden ze slachtoffer, maar zo zien ze het niet. Ze Zien het als „roep van het vader land”, en geen Palestijn zal bezwaar tegen hun acties hebben. Het is, aldus de hoogleraar, bijna niet mogelijk om dit af te straffen. Hij zag zeker geen generale preventie uitgaan van straf. Ook legde hij denadruk erop dat deze mensen als ze eenmaal in organisaties zitten niet terug kunnen. Dan is er een sociale boycot. Mr. Heidin ga zou later nog met cijfers op tafel komen die aantonen hoe weinig weer stand de bevolking heeft tegen verzet sacties: onder de jongeren, ook al heb ben die nooit een eigen Palestina ge kend, leeft het felst die verbetenheid op eigen land. De raadslieden borduurden in hun uit- gebreidie pleidooien voort op de woor den van de hoogleraar. Mr. Heidinga liet ach verleiden tot een uitgebreide ge schiedenis van het midden-oosten, begin nend bij het Oude Testament. Óver de huidige situatie merkte hij op dat deze Palestijnse jongens sterk geconditioneerd zijn door hun omgeving. Ze zijn enthou siaste en overtuigdt, maar willoze in strumenten van hun verzetsorganisatie. Wij zien hun daden als een misdaad, terecht, aldus mr. Heidinga, we kunnen het niet tolereren. Maar hij vroeg begrip voor de andere situatie. Wij praten van uit ons rechtsgevoel, vanuit orize cul tuur, welvaart en vrede, niet vanuit een samenleving die met zijn rug tegen de muur staa. Zowel hij als mr. Reeringh zouden praten over de „soldaten” die de ver dachten feitelijk zijn. Soldaten die oor- logshandtlingen plegen in hun ogen, en waar dan ook geen internationaal ver drag over kapingswetgeving tegen op kan. Ze zullen hun straf ondergaan, maar niet begrijpen. Er zal dus geen enkele afschrikwekkende werking vanuit Deze woorden van de kaper Tamimah, een boodschap zoals hij zelf zei, zouden gisteren in vele toonaarden op de recht zitting herhaald worden. Door hem, door mede-kaper Nuri, door de beide raads lieden. Het is de essentie van het pro bleem waarmee de Palestijnen endat is niet een verdwaalde groep mensen maar een bevolkingsgroep van 1,4 mil joen mensen kampen. Het is de wan hoop van mensen zonder een vaderland, de „Wandelende Palestijn”, zoals werd opgemerkt. Het is de teleurstelling die de Palestijn voelt als hij zich bedrogen voelt door het westen, en ziet hoe Ara bieren en Israëliërs weer vrede sluiten. Kissinger, zo zei één van hen, heeft juist voor hén nog geen oplossing gevonden. De Palestijnen willen ook geen „rege ling” ze willen een oplossing. Dat is de bittere nasmaak van deze rechtzitting waarin onze wetten machteloosheid ver tegenwoordigen tegenover een idealisme dat daden rechtvaardigt die wij misda den noemen. Het was inderdaad geen politiek proces zoals mr. Reeringh zei maar in elk woord wat viel over de Palestijnse kwestie, al was het dan ook uitdrukkelijk alleen bedoeld als achter grondinformatie, lag die politiek beslo ten. Nuri zeii dat hij zelf wel het gevoel had zijn opdracht goed te hebben uitge voerd, maar dat Tamimah dat niet had gedaan. Voorop had wel steeds gestaan de veiligheid van de passagiers en be manning. Nuri: „Ik houd niet van doden. We zouden alleen geschoten hebben uit zelfverdediging”. In het toestel was één schot gevallen, op een boek, omdat een Arabier dacht op een betere behandeling te kunnen rekenen. Op Schiphol gaven de kapers -ich zonder meer over aan de politie, na eerst de kogels aan een meereizende journalist van de Times gegeven te heb ben. Volgens de politie waren beide zeer coöperatief bij het onderzoek. Al vloog het toestel dan niet de lucht in, de schade was aanzienlijk: twee miljoen pond sterling. HAARLEM. De beide Palestijnen leken gisteren vrij onbewogen te blijven onder de eis die de officier van justitie mr. Bredius uitsprak: vijf jaar. „Ik ac cepteer het Nederlandse vonnis in de wetenschap dat het Nederlandse recht mondiaal is en ik erken dat er wetten zijn uitgevaardigd” aldus Tamimah. Hij zou er in zijn laatste woord nog een dankwoord voor rechters en advocaten aan toevoegen. dat doel schaadt en besmeurt” Scherpschutters geposteerd op een van de transen van de Grote of St. Bavokerk aan de Grote Markt houden een oogje in het zeil. Toen ze Schiphol naderden volgens opdracht had hij een aantal checks niet voldoende veilig kunnen uitvoeren. Op de vraag of de kaper van plan was hen te doden zou deze eerste als grapje gezegd hebben „ik hoop het” later zei hij dat nu alles voorbij was. Opdracht was volgens de kapers, om het toestel na de landing op te blazen. Daartoe werd ook flessen parfum en alcohol van de passagiers op de grond gegooid. Toen iedereen o p kousevoeten via de glijbanen het toestel had verlaten ontstond er alleen brand. Tamimah ver telde dat hij expres het laatste deel van de opdracht niet goed had uitgevoerd, namelijk het laten afgaan van de hand granaat. Nuri vertelde dat zijn kame- HAARLEM. Nog nooit hadden de 22 jaar oude kruier uit Oost-Jeruzalem Sami Houssin Tamimah en Adnam Ah mad Musa Nuri, 23 jaar oud en groente handelaar in Hebron gevlogen. Ja, Nuri was zelfs nog nooit buiten zijn geboor testad Hebron geweest. Het lot, voor dit moment bepaald door de organisatie van de Arabische Nationalistische Jeugd voor de bevrijdlng van Palestina, wilde dat Nuri en Tamimah hun eerste reis als kapers zouden maken en zouden eindi gen bij de Nederlandse justitie. Het leek wel of de hele rechtzitting donderdag een onderdeel van het draai boek van de kaping was. Een laatste hoofdstuk? Dat draaiboek zat bijna per fect in elkaar en zou op bijna alle punten worden uitgevoerd. De opdracht gevers, de mannen achter de schermen blijven echter buiten schot „de kleine man moet de kastanjes uit het vuur halen” zoals officier van justitie mr. Bredius op zou merken. „Voor hen zou de zwaarste straf moeten gelden, als zij hier terecht stonden”. 9e voorbereiding voor de hele actie negon al geruime tijd ervoor. Beide In beginsel is Tamimah voor een vreedzame weg, aldus mr. Reeringh. Maar de wereld moet beseffen dat hij zich als Palestijn niet in vrede, maar in oorlog beschouwt met hen die het de Palestijnen o.nmogelijk maken verande ring aan te brengen in him toestand, anders dan door een toevlucht tot dit soort middelen. Zijncliënt verwerpt een inbreuk op de mensenrechten, maar meent dat die al te lang en te vaak met voeten zijn getreden. I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11