New Babylon in Haags Gemeentemuseum Holland Festival verwacht zeer druk openingsfeest Stichting Wadway bestaat 10 jaar PREMIèRES CANNES NAAR ONS LAND BRITTEN SPELEN M1DZOMERNACHTSDROOM Nederlandse toneelscholen stellen teleur op Romantisch Festival Speciale voorjaars 395 STER wil meer zendtijd voor TV- en radioreclame Bontmodehuis DIICIHI BARTELS aanbieding Lamsjasje met leer t verwerkt Help een handje. w Vergeet de 9 cijfers niet. MARJOL FLORE OP JUBILEUMFEEST Belangstelling voor concerten neemt toe Liefst ook op zondag ZOMERHOEDEN in dralon, sisal en panama terlenka ZOMERPETTEN 5^ I 17 1974 3 1 MEI KUNST V R IJ D A G Constant i janken. u I I I Je gezamenlijke Als u iemand per bankgiro betaalt, vermeld dan alstublieft zijn bankrekeningnummer. Voor u een kleine moeite, voor ons een belangrijke tijdbesparing. Bovendien voorkomt uw medewerking vertraging bij het betalen. Graag dus die negen cijfers op uw opdracht. Hartelijk dank alvast. Bk Ji (Van onze Haagse redactie) hatters since 1896 Constant in zijn atelier waar hij aan zijn New Babylon heeft gewerkt. (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE uit Zwitserland, bijeen- Hll ADVERTENTIE (Door Simon Koster) M Htfl KRUISWEG 72 - HAARLEM 7/8 lamsjasje reeds vanai 495, Van de Zweed Bo Widerberg zal „Fimpen” worden vertoond, waarin de PSV-er Ralf Edström meespeelt. Deze is een soort persoonlijke be geleider van een zesjarig jongetje, dat in het Zweedse nationale voet balelftal komt als gebleken is, dat het joch technisch knapper is dan alle internationals en hun trainer. Ook zal er in de filmweek Een hand vol liefde van de Zweed Vilgot Sjöman wprden gedraaid- Van die twee bracht de Maastrichtse Toneelacademie het er nog het minst slecht af. Het programma, dat ze liet zien, bestond uit twee onderdelen: het eerste heet „Contrasten”, het tweede „De Wanamakerso”. „Contrasten”, een werk stuk van de docent Enrico Baccala, was volgens het programma bedoeld als een „relativerende dramatisering” van drie fabels van Esopus, die als „aanleiding tot een zich al spelend uitleven” moesten dienen en waarbij „de verborgen humor weer wordt ontdekt.” De zevende film voor het Holland Festival moet nog worden gekozen. Schmid bracht. Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) Haarlem Tel. 023-31 65 29 Bij Dick Barrels op Wagenweg 146 in Haar lem vindt u meer dan 500 bontmantels. In prijzen van ƒ395,- tot ƒ5800,-. Nu heb ben wij tijd om uw bontmantel te moderniseren en repareren Loop gerust eens bij ons binnen Erica Minor heet eerste film van de Zwitser Bertrand von Effenterre, waarin de tweeslachtige houding van kritische intellectuelen aan de orde wordt gesteld. Er spelen veel vrouwen in mee, daar deze houding bij hen duidelijker is, omdat ze ongeëmancipeerd zijn. Van de 3000 vrije toegangsbewijzen voor deze HF-opening zijn er overigens al 1000 aan genodigden en pers ver strekt. Dit betekent dat wie in ons land behoefte mocht voelen aan een vijf uur durende kunsthappening vol klassieke muziek, zang, dans, cabaret, film, jazz, opera, Javaanse klanken en pop vanaf 2 juni een poging moet doen om een van HOORN. De kerk van Wadway, een gering plaatsje dat 10 kilometer noordwestelijk van Hoorn ligt, bevindt zich op een kleine afstand van de dorps straat van dit vroeger Wauert en ook wel Wadweide genoemde gehucht. De kerk, gelegen op een terp, bestaat uit een mengeling van stijlen, maar zij is, dat is duidelijk te zien, wel erg oud. Het oudste deel dateert uit de vijftiende eeuw. Zo te zien niets bijzonders, een dorpje, ergens in Nederland, met een verweerd middeleeuws kerkje. In vergelijking met de prestaties van de drie buitenlandse toneelscholen, die aan deze internationale uitwisseling heb ben deelgenomen, was het Nederlandse aandeel nogal teleurstellend. De Arn hemse toneelschool, die een opvoering van het absurdistische stuk „Oh, Pa, arme Pa” van Arthur Kopit had zullen brengen, moest wegens interne moeilijk heden verstek laten gaan; en de Amster damse en Maastrichtse scholen, die wel in Arnhem optraden, konden geen van beide een volwaardig toneelstuk laten zien en moesten volstaan met het verto nen van studieprojecten. de leerjaar, onder leiding van Jan Joris Lamers. De aangekondigde inhoud van die collage loog er niet om; teksten van Multatuli, Beets, Schiller, Goethe en nog anderen zouden worden gebruikt voor het zichtbaar maken van allerlei diep zinnigs als „het verfraaien van de wer kelijkheid en het constateren ervan”, „de corruptie verwerpen of die accepteren”, „de wetenschap: hulp of bedreiging” enz. De praktische verwezenlijking van die pretentieuze opzet was echter heel wat minder indrukwekkend; die kwam niet uur, resp. 20.40 uur. Dat zou een extra opbrengst geven van ongeveer tien mil joen gulden per jaar. Ook de radioreclame is naar het oor deel van de STER voor uitbreiding vat baar. Gedacht wordt aan reclame op Hilversum 3, wat een extra opbrengst geeft van bijna 2 miljoen gulden. Een bijna gelijk bedrag zou aan extra op brengst kunnen binnenkomen bij intro ductie van radioreclame op de zondag. Voorts werd beslag gelegd op Bof van de Fransman Claude Faraldo, wiens Themroc in ons land succes sen oogstte. Zijn nieuwe werk gaat over een aantal mensen, die gaan samenwonen, wat zonder moeilijk heden blijkt te kunnen, zolang er maar niet over de commune wordt gefilosofeerd. Die ontdekking zal nog wel moeten plaatshebben, want in de prestaties van de vier uitvoerende studenten was de ver borgen humor diep verborgen gebleven, tenzij het onnozele leuk-doen van de jongelui, dat eerder op een feestje van uitgelaten pubers thuishoorde, voor hu mor moest doorgaan. „De Wanamakers”, ingestudeerd onder leiding van Leo Beijers, stond op een aanmerkelijk hoger peil. Weliswaar was er weinig of niets overgebleven van het verhaal van Hugo Claus, waaraan de titel is ontleend, maar wat de twee spelers in dit studieobject lieten zien, was althans een zeer gedisciplineerde, tot in details uitgewerkte demonstratie van behoorlijk beheerste spreek-, adem en bewegingstechniek, het verband tus sen tekst en spel schoot er echter her haaldelijk bij in. De bijdrage van de Amsterdamse to neelschool bestond uit „Een collage van scènes uit en improvisaties op de roman tiek” door vier leerlingen van het twee de resterende 2000 kaarten te bemachti gen. Op de volgende adressen zijn de gratis toegangsbewijzen (tevens pro gramma) verkrijgbaar: het Informatie centrum aan de Groenmarkt, het Neder lands Congresgebouw aan het Churchill- plein, de Koninklijke Schouwburg aan het Korte Voorhout en het Haags Ge meentemuseum. Een en ander blijkt uit het donderdag verschenen jaarverslag van de STER. In 1973 is het netto exploitatieresul taat gestegen tot 113,6 miljoen gulden, tegen 105,1 miljoen in 1972. Bij de TV- reclame gaat de sinds 1970 optredende daling in het aantal adverteerders en het aantal produkten nog steeds voort. Dat betekent wel, dat per produkt steeds meer zendtijd aan reclame wordt be steed. De STER verwacht overigens, dat deze tendens zich in 1974 niet zal voort zetten. Voor wat betreft de radioreclame blijkt Hilversum 3 steeds aantrekkelij ker voor de adverteerder te worden. er op, dr. Constandse en prof. Wertheim hielden er lezingen. Het kleine theater lijkt in ons land aan een bloeiperiode begonnen, maar er zullen er weinig zijn, die zo’n belang stelling genieten als Wadway. Het is natuurlijk ook een ongewone ervaring om bijvoorbeeld op een zondag een kof fieconcert bij te wonen en, zittend in de amfitheatersgewijs opgestelde banken door een oud kerkraam de koeien in het Westfriese land te zien grazen, terwijl verder naar beneden, dieper in de kerk, een kamermuziekensemble op de oude grafstenen (de „speelvloer”) zijn muziek ten gehore brengt. Afgezien van de doorgaans uitstekende programmakeus zal het dan ook wel de ambiance, de sfeer zijn, die van de tien jaar geleden opgezette Stichting Wadway zo’n doorslaand succes heeft gemaakt. Waarbij dan natuurlijk nog het feit komt dat de culturele voorzieningen op het relatief dunbevolkte Westfriese plat teland bijzonder schaars zijn. Op die manier voorziet Kerktheater Wadway in meer dan één opzicht in een behoefte. Vrijdag 7 en zaterdag 8 juni wordt het tienjarig bestaan gevierd, met onder an dere het optreden van het Zoldertheater met „Goddelijke woorden”, een rauw en bizar stuk van de Spaanse schrijver Ramon Del Valle Inclan en met Mar jol Flore. Inlichtingen en plaatsbespreken Café De Vriendschap, Wadway, telefoon 02297-1447. labyrint ontworpen, waarin de bezoekers speelactiviteiten kunnen ontwikkelen. Constant zelf zal als cymbalist meewer ken in het Amsterdamse zigeunerorkest Kabani. Koperen Ko aan het draaiorgel en Hubert Boone met doedelzak zullen eveneens hun medewerking aan New Babylon verlenen. De expositie duurt tot 1 september. ’s Morgens en ’s middags zullen op 15 juni 900 kinderen in de gelegenheid worden gesteld om tekeningen op het trottoir vóór het museum (250 m2) te maken en te luisteren naar het Hofstad Jeugdorkest en het Poppentheater Kooman. ’s Avonds zal de Haagse Post- harmonie voor het museum de bezoe kers alvast in de juiste stemming probe ren te brengen. De opening van het Holland Festival zal direct door de radio worden uitge zonden. De televisie zal op 16 juni ’j middags en 's avonds aandacht aan de Museum-ouverture besteden. Ook zal een film over Constant worden uitge zonden. DEN HAAG. (ANP)De concertzalen waren in het vorige seizoen voor 73 procent bezet, wat een kleine vooruit gang is in vergelijking met het seizoen '71-’72. In totaal kwamen 1.146.162 men sen naar 1366 concerten van Nederland se symfonie-orkesten luisteren, wat 50.000 mensen en 66 concerten meer is dan in het er aan voorafgaande speelsei zoen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft deze voorlopige cijfers opgege ven. Uit een overzicht van de laatste vijf jaren valt af te leiden, dat de zaalbezetting bij de orkesten tamelijk stabiel is. DEN HAAG. Het Haags Gemeente museum ziet enerzijds met verlangen, anderzijds met angstige spanning de komst van 3000 bezoekers tegemoet, die op zaterdag 15 juni de opening van het Holland Festival (Museum-ouverture) zullen bijwonen. Met verlangen, omdat bet massale muziek- en dansfeest in de vijf zalen van het museum, waaraan 26 verschillende ensembles deelnemen, me de door de publieke belangstelling een doorslaand succes behoort te worden. Met angstige spanning, omdat het anders zo rustige, breekbare museum nimmer zo veel opgewonden volk binnen zijn muren heeft gehad, hetgeen uiteraard heel wat voorzorgsmaatregelen en im provisatie vergt. Uit Amerika komt de verfilming van het ook in ons land verschenen boek Het spook, dat bij de deur zat. Deze film van Ivan Sixon is een zogenoemde negerproduktie. Daarin neemt de eerste zwarte CI- A-agent uit onvrede na vijf jaar dienst ontslag. Hij gaat als maat schappelijk werker aan de slag on der de negers, die volgens CIA methoden worden opgeleid tot gu errillastrijders. Terecht uitgaande van de gedachte dat niets de werklust van een beginnend toneelstudent zo stimuleert als een echte rol in een echt stuk, had Margaret Bury het aangedurfd, met haar eerstejaars leerlingen Shakespeare’s „Midzomer- nachtsdroom” in studie te nemen. Het resultaat van dat experiment verdient alle achting, vooral omdat de regisseuse zich niet uitsluitend met de rollenstudie van de grote bezetting heeft beziggehou den, maar ook naar originele regievond- sten heeft gestreefd en de opvoering daardoor een eigen karakter heeft gege ven, dat veel verder ging dan alleen het moderne kostuum van de hoofdpersonen. Zo zag men hier nu eindelijk eens een „Midzomernachtsdroom” waarin je niet alleen de handwerkslieden voor het blijspelelement zorgden maar ook de scènes tussen de twee liefdesparen, die meestal meer romantisch dan komisch worden gespeeld, het publiek herhaalde lijk deden schateren en tot een reeks open doekjes verlokten. Ook de sfeer in het nachtelijke bos was met veel zorg en liefde voor het detail opgebouwd. Het spreekt vanzelf dat de eerstejaars leerlingen lang niet alle rollen van het stuk aankonden en dat sommigen van hen duidelijk te kort schoten, in het bijzonder de vertolkers van de bovenna tuurlijk bedoelde rollen. Maar andere figuren, in het bijzonder Bottom, Hermia en Theseus, kregen vertolkingen die er xijn mochten en interessante beloften ■oor de toekomst inhielden. De HF-opening valt samen met de start van een groots opgezette tentoon stelling van Constant Nieuwenhuis’ vol ledige project New Babylon. Deze pre sentatie van het beroemde werk van deze internationaal vermaarde kunste naar bestaat uit constructies, maquettes, schilderijen, tekeningen en grafieken, waarin gestalte wordt gegeven aan de ideeën van Constant over een geheel geïndustrialiseerde maatschappij, waarin de mens door een overvloed aan con sumptiegoederen niet meer behoeft te werken en op een volledig vrije, creatie ve manier zijn tijd kan „zoet” brengen. Met behulp van tekstborden, foto’s en dia’s zullen Constants maatschappelijke en theoretische visies over een utopische stedenbouw zichtbaar worden gemaakt. Ten behoeve van de sfeer van de ten toonstelling is een ingewikkeld deuren- HILVERSUM (ANP). De STER wil zowel voor radio als voor televisie uit breiding van de reclamezendtijd. Daarbij wordt ook gedacht aan reclame op zon dag. Ten aanzien van de televisiereclame wil de STER een introductie van een seizoendifferentiatie in het aanbod. De situatie is thans zo, dat in de zomer maanden de beschikbare reclametijd niet volledig wordt benut, terwijl gedurende de rest van het jaar de vraag in meer dere of mindere mate het aanbod over treft. Volgens de STER zou in de piek- maanden meer zendtijd voor reclame beschikbaar moeten zijn dan in de slap pe maanden. Voorts kan naar de mening van dé Stichting Etherreclame worden gedacht aan de invoering van een zwervend blok (met verkorting van de bestaande blok ken). Deze maatregelen zouden in de totale hoeveelheid zendtijd geen wijzi ging brengen, maar wel een extra op brengst opleveren van naar schatting 12 miljoen gulden. Het verdient volgens de STER ook aanbeveling, om op zondag televisiereclame toe te laten, bijvoor beeld voor en na het journaal van 19.00 In Rotterdam (Filmhuis), Utrecht (’t Hoogt), Amsterdam (Mini Movies), Den Haag (Gemeentemuseum) Delft (Filmhuis), Haarlem (Zero- zienema) en Eindhoven (Krabbe- dans) worden van 27 juni tot en met 3 juli elke dag volgens het roulatiesysteem alle zeven films vertoond. verder dan een in taal en gebaar dilet tantisch weergeven van die teksten, waarbij van de aanwezigheid van talent nog niet veel bleek, maar van slechte uitspraak van het Nederlands des te meer. De vier leerlingen die deze lang durige collage ten beste gaven, zouden nog in geen jaren voor een publiek mogen worden gezet, ook niet en vooral niet voor een publiek van hun leeftijdgenoten die in hetzelfde theater deze week zo veel beter voor de dag waren gekomen. DEN HAAG (ANP). De Rotter damse Kunststichting zorgt ervoor, dat tijdens het Holland Festival een filmweek kan worden gehou den in zeven steden met zeven rolprenten, die juist in Cannes in première zijn gegaan. Het bestuur van het Holland Festival zegt met name blij te zijn met de medewerking van Triolering, die els winnaars van het Conatnus-cabaretcon- cours 1974 uit de bus zijn gekomen en in het algemeen uitstekende recencies in de wacht wisten te slepen. Ook wordt met belangstelling uitgezien naar de vertolking van Otto Kettings „Time Ma chine” door een groep blazers en slag werkers van het Residentie Orkest onder leiding van Ketting zelf. Medewerking aan de Museum-ouver ture, die voor een deel ook in de met een tent overdekte binnentuin van het museumcomplex plaatsvindt, verlenen het Residentie Orkest, de Academie voor Eurythmie, het Utrechts Blaaskwintet, Quadro Hotteterre, Fusion Moderne, de Dansgroep van het Rotterdams Conser vatorium en de Muziekkring Danserije, het Theo Loevendie Consort, de Amster damse Gamelan-groep, de Haagse Ma- drigalisten, de Nederlandse Operastich ting, het ensemble De Egelantier, de Leidse cabaretgroep Triolering, de pop groep Supersister, het Japanse dansduo Eiko en Koma, een Indiase muziekgroep en daarnaast de solisten Abbie de Quant en Edward Witsenburg, Ton Koopman, Willem Brons, Polo de Haas en Simon Halie. Een jaar of twaalf geleden reed een bestuurslid van het Hoornse Zolderthea ter, een amateurtoneelgezelschap, dat de naam heeft een van de beste in Neder land te zijn, met zijn vrouw door de „republiek”, zoals Wadway in Westfries- land genoemd wordt. Het wat achteraf gelegen kerkje, dat er destijds buitenge woon bouwvallig bij stond, intrigeerde hem en hij ging eens informeren. Het Zoldertheater had namelijk wel een re petitieruimte, maar een eigen zaaltje ontbrak. Het bleek een lot uit de loterij. West- friesland is voor het grootste deel katho liek en aangezien de kerk na de refor matie aan de hervormden werd toege wezen, een categorie gelovigen die in Wognum, waartoe Wadway behoort, ui terst schaars is, deed het al lang geen dienst meer. Het bleek mogelijk het kerkje te verwerven en in een stichting onder te brengen. Er kwamen subsidies los, de ergste windgaten werden gedicht en in 1963 werd de eerste opvoering gegeven van „De koning sterft” van Ionesco, waarbij alle gasten nog wel hun jas aan moesten houden, want de wind blies binnen in de kerk bijna net zo hard als er buiten. Het gebouw werd langzamerhand opgeknapt en in 1969 officieel in gebruik genomen. Sindsdien is het oude gebouwtje, naast zijn rol van vaste zaal voor het Zolder theater, een niet meer weg te denken culturele functie in Westfriesland gaan innemen. Neerlands hoop in Bange da gen maakte er zijn eerste plaat, toneel groep Centrum bracht er zijn kleine produkties, Ivo de Wijs, Marjol Flore, Honoloeloe, Syntagma Musicum traden Een bijzondere rolprent is voorts La Paloma, die naar ons land komt. Hierin worden romantische clichés vertoond, die cineast Daniel i ARNHEM. Als Engelse deelnemers aan de internationale uitwisseling van toneelscholen tijdens het Romantische Festival waren eerstejaarsstudenten van de East Fifteen Acting School uit Lon den naar Arnhem gekomen ter vervan ging van de London Academy of Music and Dramatic Art, die op vrij korte termijn hadden moeten afzeggen. „East Fifteen” is de Londense arbeiderswijk waar de bekende regisseuse Joan Little wood jarenlang haar eigen schouwburg heeft gehad; uit hetzelfde theaterinitia- tief is deze toneelschool ontstaan, waar bij Margaret Bury een belangrijke plaats in de leiding heeft. 'i, .j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17