FRACTIE DRINGT AAN OP HOORZITTINGEN Vervoersgroei bij NLM verzekerd tot 1985 IS Nederland helpt Suriname bij schatkistproblemen OPEC: geen hogere prijzen Mercurius boos van olie afwijzen cao boekverkopers Openheid van meer bedrijven bepleit Meer klachten over reizen brabantia bedrijven te Gasvoorziening 24?°J Tg»® A i - IS er Ook Belgen willen veilig verkeer If Ir li W ■- 21 COMMISSIE VENNOOTSCHAPSRECHT CONSUMENTENCIJFERS: Betere bescherming van arbeiders gewenst v K IJ D A G 3 I MEI 1974 ECONOMIE heid asing 14, r 1 *«v«tetf* emd Ik n» 129, VAN NEDERLANDSE GEZINNEN BEZIT 15 PCT EFFECTEN vit I PvdA wil onderzoek oliemaatschappijen kleur radio (Van onze corresnondent) lauw, rode ■rgeel, 19.000 nfdak ir wit n met ehuif- (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE Ier nlver- uifdak >lauw ïlgen, •ecor- >ering >r die ig ter Dit is gebleken uit een door Intomart BV voor de Vereniging voor Effectenhan del gehouden enquête. Meer dan 60 pet van de effectenbezit ters brengt nooit een verandering in zijn effectenportefeuille aan. De voor 2.72 6.58 6.94 iSbraudniia verril voordelig &braban’ grote moeilijkheden bij de inning van de belastingen. Dit is een van de oorzaken van Surinames gebrek aan geld. Premier Arron zei bij zijn vertrek uit Nederland dat er op bilateraal niveau de komende tijd een intensief contact zal zijn tussen Nederlandse en Surinaams* ministers. lodel nop- I km. km. 11.000 ir en laad- beige. SCHIPHOL (ANP). Om het gat in de Surinaamse schatkist van 35 miljoen Surinaamse gulden te stoppen, zal de Nederlandse regering Suriname, als het daarom vraagt, 23 miljoen Surinaamse gulden verstrekken. Dit heeft staatsse cretaris De Goede (D'66) gisteren op Schiphol gezegd bij het vertrek van de Surinaamse premier Arron naar Para maribo. Ster- n in: intie- staat. i met km. 1969, km titer- km, inter. j, zeer xtra’s eling, neter, lechts De geschillencommissie reizen is een werkwjjze gaan volgen, waarbij partij en ter zitting verschijnen. Dit werd als wenselijk en nuttig ervaren, gezien het persoonlijke en abstracte karakter van deze klachten. Onzeker is nog of pas bestaande geschillencommissie recreatie, die de Consumentenbond samen met de DEN HAAG (ANP). De commissie vennootschapsrecht staat in beginsel niet afwijzend tegenover invoering van een publikatieplicht voor alle ondernemingen boven een bepaalde omvang, ongeacht de rechtsvorm waarin ze gedreven wor den. Een belangrijk punt op de agenda van de commissie vormt ook de geplande herziening van de verdeelsleutel. De olieproducenten hopen zodoende de winst van de maatschappijen, die op het ogen blik rond 4 dollar per vat bedraagt, terug te draaien tot 50 dollarcent. Men wil de verdeelsleutel verhogen van 55 tot 87 procent. De royalties zouden ge handhaafd worden op het huidige niveau van 12,5 percent. BRUSSEL. (ANP) De economische en technologische vooruitgang en de toe nemende integratie in Europa hebben in de laatste jaren vaak geleid tot fusies, overname of concentraties van onderne mingen. Tussen 1962 en 1970 is het aantal bedrijfscentralisaties in de oor spronkelijke zes lidstaten van de EEG per jaar gestegen van 173 tot 612. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden vandaag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) advleskoersen buitenlands in uw schoenen staat. Op uw biote voeten staat u wèl stevig: de witte weegschaal heeft een oranje antislip-profiel. Ook over de prijs hoeft u niet te vallen: Niet alleen in Nederland, waar de actie groep „Stop kindermoord” bekendheid geniet, maar ook in België wordt steeds vaker geprotesteerd tegen de verkeers onveiligheid. Tweetalig, maar eensgezind betoogde de jeugd in het Belgische Water maal-Bosvoorde. Hagemeyer verwacht verdere groei. Ha- gemeyer NV (industrie en handel) verwacht voor 1974 een zich voortzet tende groei van omzet en resultaat, zo blijkt uit het jaarverslag. De concen- omzet steeg vorig jaar met bijna 6,7 percent van 863,5 miljoen tot 921,0 miljoen en het netto concern- resultaat met bijna 6,6 percent van 14,07 miljoen tot 14,99 miljoen. Eerder werd voorgesteld een onveran derd dividend van 8 per aandeel van 20 uit te keren, waarvan op nieuw naar keuze 2 in agio-aande- len. Eind 1973 telde het Hagemeyer- concern 6.730 personeelsleden tegen 6.471 een jaar eerder. niet wenselijk is. Volgens de commissie heeft er in ons land geen „uittocht” plaats gehad uit de rechtsvormen van de kapitaalvennootschappen (zoals nv en bv) naar de persoonlijke vennootschaps vormen (zoals vennootschap onder firma of commanditaire vennootschap). Bij het onderzoek zal gebruik gemaakt kunnen worden van de bevindingen van de Amerikaanse senaatscommissie die enige maanden een onderzoek instelde naar het optreden van de oliemaatschap pijen in de Verenigde Staten, en een rapport van de Europese Commissie, dat nog in voorbereiding is. De PvdA hoopt dat het onderzoek nog voor de begro tingsbehandeling jn dit najaar zal kun nen worden afgesloten. ANWB en de ondernemersorganisatie Recron heeft gevormd, ook deze metho den zal volgen. In de reissector is de invloed van de geschillencommissie dui delijk merkbaar. Volgens het verslag trachten de reisbureaus zich in steeds toenemende mate naar de opvatting van de commissie te richten. UTRECHT. (ANP) Op de algemene ledenvergadering van de vakgroep boek handel en uitgeverij van de NVV-bond Mercurius donderdag in Utrecht hebben de leden besloten de afzonderlijke boek handels rechtstreeks te benaderen om te komen tot een goede arbeidsvoorwaar denregeling voor de werknemers in deze sector. De Nederlandse Boekverkopers bond heeft eind april namelijk laten weten geen basis aanwezig te achten voor besprekingen over een cao, omdat er eerst een structuuronderzoek van de bedrijfstak gehouden moet worden. Drs. A. van der Hek, een van de energiespecialisten van de PvdA-fractie, verwacht dat de christen-democratische leden van de Kamercommissie zullen instemmen met een dergelijk onderzoek, dat volgens de PvdA nodig is opdat het parlement zijn controlerende functie be ter kan vervullen. Van der Hek acht de gedragingen van de oliemaatschappijen ondoorzichtig en „uit oogpunt van alge meen belang bedenkelijk.” De PvdA is afgestapt van het idee een parlementaire enquête te houden, omdat (Van der Hek) de belangrijkste getuigen zich niet in Nederland bevinden en een tijdrovende procedure vereist is voordat met een parlementaire enquête kan worden begonnen. De oliemaatschappijen zullen naar de verwachting van Van der Hek geen bezwaar hebben aan een on derzoek door de Kamercommissie mee te werken. De socialisten hebben lang gestudeerd op de vraag welke vorm van onderzoek de beste zou zijn, mede omdat ze met een groot aantal deskundigen overleg hebben gepleegd over de vragen die tijdens het onderzoek behandeld zouden moeten worden. Van der Hek meent dat de belangrijkste antwoorden gegeven zullen moeten worden door de internati onale oliemaatschappijen. De PvdA-fractie wijst in dit verband op het wisselende beeld in de olieaan- voer eind vorig jaar, de per 1 januari opgetreden scherpe prijsstijgingen en de winstgroei van de oliemaatschappijen die SCHIPHOL. (ANP) De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (N.L.M.) die het binnenlandse luchtvervoer in Neder land verzorgt heeft in het op 31 maart j.l. afgelopen verslagjaar 157.420 passa giers vervoerd. Dat is 23 percent meer dan in het jaar tevoren, toen bijna 128.000 passagiers van de binnenlandse luchtlijnen gebruik maakten. DEN HAAG. De Stichting Cons«» mentenklachlen, die nu vier jaar werkt, kreeg in 1973 ruim 40 percent meer klachten te behandelen. De groei van 1500 in 1972 tot ruim 2100 klachten in 1973 zit voornamelijk in de sector reizen. In 1973 werden bijna vier keer zoveel reisklachten behandeld als in 1972. De stichting waarin de Consumentenbond samen met het bedrijfsleven via geschil lencommissies klachten op bepaalde ge bieden behandelt, wil overheidssteun, omdat de steeds toenemende belangstel ling financiële zorgen doen ontstaan. De in de stichting werkende geschil lencommissies voor chemisch reinigen en natwas kregen in 1973 minder klach ten. Met diverse branches zijn bespre kingen gaande over de oprichting van nieuwe geschillencommissies. Vooral een commissie voor textielklachten wordt noodzakelijk geacht. Dat bleek uit de behandeling van klachten over chemisch reinigen, waarvan een groot deel niet aansprakelijk werd bevonden, omdat de oorzaak is gelegen in confectie- en fa- bricagefouten. In dit verband zegt de stichting dat de etikettering van textielgoederen nog steeds veel te wensen overlaat. Welis waar worden steeds meer samenstel- lings- en-of behandelingsetiketten ge bruikt. Zolang etikettering niet wettelijk is voorgeschreven, zullen klachten blij ven ontstaan die hun oorzaak vinden in het ontbreken van een voorlichtend of adviserend etiket. Verwacht wordt dat de verplichte etikettering midden 1975 wordt ingevoerd. In vergelijking met andere landen is de Nederlandse rege ring traag in het aanpassen van de wetgeving aan de EEG-richtlijn, die al van 1971 dateert, meent de stichting. mede verklaarbaar zou zijn uit de waar devermeerdering van voorraden die reeds voor 1 januari 1974 aanwezig wa ren. ploitatieresultaat verbeterde van 3,43 miljoen tot f 3,97 miljoen Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van f 160 in contanten per aandeel van 1.000 plus naar keuze vijf maal 20 in aandelen of 100 in contanten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie wil een openbaar onderzoek naar de rol van de internationale oliemaatschappijen met betrekking tot de Neder landse energie- en grondstoffenvoorziening. Mede in verband met de re cente oliecrisis dringt zij erop aan dat de vaste Kamercommissie voor Economische Zaken snel met hoorzittingen zal beginnen, zodat nog voor de zomervakantie de eerste resultaten bereikt kunnen worden. Van der Giessen-De Noord. Volgens de scheepswerf Van der Giessen-De Noord NV lijkt het nauwelijks lonend, gezien de projectkosten, om een enkel schip te ontwerpen en te bouwen. Het beleid van de werf is er daarom op gericht om meer schepen van één serie te bouwen. Voor de komende twee jaar bedraagt het investerings programma meer dan 10 miljoen en zal hoofdzakelijk wórden gebruikt voor de verbetering van het interne transport op de werf. Gezien de con junctuurgevoeligheid van de bedrijf stak is Van der Giessen-De Noord gelukkig met het behaalde resultaat over 1973. De omzet daalde licht van 170 miljoen tot 167 miljoen. De nettowinst daarentegen steeg van 5,3 miljoen tot 5,9 miljoen ofwel van 110,66 tot 124,40 per aandeel van 100. Eerder werd voorgesteld het dividend te handhaven op 12 percent. Vooral het vervoer tussen Groningen- Amsterdam en Maastricht-Amsterdam vertoonde een sterke stijging (respectie velijk van 45 en 35 pet.). In vergelijking met het eerste volledige verslagjaar (1967-1968) vervoert de N.L.M. nu twee-en-een-half maal zoveel passagiers. Over het afgelopen verslagjaar ging de gemiddelde plaatsbezettingsgraad met bijna 9 punten vooruit van 40.7 pet in 1972-1973 naar 49.6 pet. Dit bedrag dat onder andere gebruikt moet worden voor de afbetaling van schulden en de aflossing van rente aan ondermeer Nederland, zal komen uit de meerjarenplannen die door Nederland worden gefinancierd. Dertien miljoen gulden (Sur.crt) is be stemd voor de rente en aflossing van de geconsolideerde schuld over de jaren 1972, 1973 en 1974 en zal komen uit het tweede vijfjarenplan voor Suriname. 6,2 miljoen gulden (Sur.crt) vormt een voorschot op het tweede vijfjarenplan terwijl Suriname zelf zes miljoen (Sur ert) aan promessen zal omzetten in le ningen op lange termijn. Het resterende bedrag zal Suriname door eigen inspan ning moeten krijgen. Nederland is bereid belastingdeskundi ge adviseurs ter beschikking te stellen van de Surinaamse regering om te hel pen bij het opnieuw opbouwen van de dienst voor directe belastingen. In febru ari vorig jaar tijdens de stakingen in Paramaribo brandde het gebouw van de directe belastingen in enkele uren tot de grond toe af, waarbij alle bescheiden verloren gingen. Hierdoor ontstonden VNU verwacht redelijk resultaat. Het bestuur van Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven meent vooralsnog in 1974 een redelijk resultaat te mo gen verwachten. De omzet van de VNU steeg vorig jaar met 12,4 percent tot ruim 696 miljoen en de winst na belasting bedroeg 24,2 miljoen, een stijging van 11,1 percent. De winst per gewoon aandeel van 20 steeg van 11,49 tot f 12,76. Het slotdividend zal worden vastgesteld op onveran derd 2,20. In november vorig jaar werd reeds onveranderd 2 beschik baar gesteld als interimdividend. Het verlies van het dagblad De Tijd is in 1973 niet onaanzienlijk gestegen. De oplage van het blad verminderde evenals de omzet. Berekeningen voor de komende jaren wezen op doorlo pende aanzienlijke verliezen die zeker tegen de achtergrond van in het verleden geaccumuleerde verliezen tot de conclusie leidden dat de verantwoordelijkheid van VNU voor De Tijd thans definitief zijn grenzen had gevonden. Dit blijkt uit een gisteren door minis ter Van Agt (Justitie) gepubliceerd rap port van de commissie. Een deel van de commissie evenwel vindt de publacatie- plicht een zaak, die in Europees verband geregeld moet worden. Een ander deel van de commissie noemt deze bezwaren niet doorslaggevend en wijst -op het Duitse voorbeeld waar men al openbaar heid van de jaarstukken kent voor zeer grote ondernemingen. De commissie meent dat in een even tuele regeling van de publicatieplicht voor zeer grote ondernemingen bij deze Duitse regeling aansluiting gezocht moet worden. De criteria voor de publikatie plicht zouden dan de volgende kunnen zijn: een balans van tenminste ƒ125.000; een omzet van tenminste /250.000 en tenminste 5000 werkne mers. Met dien verstande dat de publicatie plicht op een onderneming komt te rus ten als ze aan twee van deze criteria voldoet. De publicatieplicht zou, naar de mening van de commissie, de volledige jaarstukken moeten omvatten, zoals dat nu ook voor de n.v. is geregeld. In haar rapport komt de commissie tot de slotsom dat een wettelijke rege ling op grond waarvan ondernemingen boven een bepaalde omvang alleen in de rechtsvorm van een n.v., coöperatieve vereniging of onderlinge waarborg maatschappij gedreven mogen worden Dit heeft gisteren één van de top mensen van de Franse gasindustrie, de heer R. Odier uiteengezet in een inlei ding op een symposium, dat het Konink lijk Instituut van Ingenieurs in de Am sterdamse Rai hield ter gelegenheid van de tentoonstelling Petrotech 74. De heer Odier acht het zeer waar schijnlijk, dat in de Noordzee of in Het Kanaal nieuwe gasreservoirs zullen wor den ontdekt. Daarnaast zullen invoercontracten met de Sovjet-Unie, landen in het Midden oosten, Algerije, Nigerië en andere Afri kaanse landen moeten worden gesloten om aardgas in vloeibare vorm of via buisleidingen beschikbaar te krijgen om te voorzien in de nog steeds toenemende vraag. Op het ogenblik gebruiken ongeveer 25 miljoen Europese gezinnen aardgas. itïa vernuftig -veelzijdi^Vöo» S brabantia vernuftig veelzijdil urdelig ij) brabantia Vernuftig u Fm Ban JigÊ veelz P.'emufti. Babantia Irdehg&b- 1 ijdig voord 'tig vèelzijd' ^Alhei^ tuttige voor 'n aangename 9 PrÜs AMSTERDAM. (ANP) Tot om streeks 1985 is de aardgasvoorziening van West-Europa verzekerd uit de eigen pro- duktie en lopende invoertransacties, maar voor de jaren na 1985 zal gas uit nieuw ontdekte gasreservoirs en uit nieuwe invoercontracten nodig zijn om te voorzien in de vraag naar gas, die overigens om verkeerde toepassing van deze kostelijk brandstof te voorkomen zorgvuldig in bedwang dient te worden gehouden. De vakgroep, die zegt nu „wel uitgeke ken” te zijn op de Nederlandse Boekver kopersbond, wil in eerste instantie bij de grote concerns waarbinnen zich de laat ste tijd concentraties hebben voltrokken, zoals Kluwer, Elsevier, Bruna, en de verenigde Lectuurbedrijven, de vraag o, tafel leggen of zij bereid zijn te komen tot het afsluiten van een collectieve ar beidsovereenkomsten. De vakgroep ziet niet in hoe de Boek verkopersbond een adequaat structuuron derzoek kan houden zonder de belo- ningsstructuur voor de medewerkers daarin te betrekken. Om goede resultaten bij de onderhan- delingen te bereiken zal de vakgroep een actieve ledenwerfactie starten, teneinde de organisatie-graad zo hoog mogelijk te maken. In de twee jaar dat de vakgroep draait is het ledental verdriedubbeld. Omzetstijging bij AGO-Verzekeringen. Door een belangrijke toeneming in de sector collectieve verzekeringen is de omzet (premie-inkomen plus andere opbrengsten) van AGO Verzekeringen (2.285 werknemers) vorig jaar bevredi gend gestegen en wel met 12 percent tot 665 miljoen. De winst na belastingen daalde van 22,9 miljoen tot 19,9 miljoen, aldus het jaarver slag. Het winstaandeel van polishou ders van levensverzekeringen werd gehandhaafd op het peil van 1972 en bedroeg 12,3 miljoen 12,2 mil joen). De winst werd nadelig beïn vloed door de slechte resultaten die de levens verzekeringsbedrijven bij de verzekering van premievrijstelling bij arbeidsongeschiktheid ondervonden en de minder goede resultaten in de branche motorrijtuigen. Hoewel toe komstvoorspellingen, gezien de econo misch onzekerheden, moeilijk zijn, heeft de raad van bestuur goede ver wachtingen van enige in 1973 begon nen ontwikkelingen. AMSTERDAM. (ANP) Van de Ne derlandse gezinnen bezit 15 percent ef fecten, terwijl 75 percent van de bevol king weet wat effecten zijn. Ongeveer de helft van de effectenbezitters heeft een portefeuille met een verkoopwaarde lager dan 10.000 en 6 pet. van de bezitters heeft portefeuilles van f 50.000 of meer. 2.62- 6.28- 6.64- 103.25-106.25 37.75- 41.25 10.30- 11.50 2.72- 2.82 53.75- 56.75 88.00- 91.00 59.50- 62.50 47.75- 50.75 43.50- 46.50 14.56- 14.86 4.53- 4.83 8.50- 9.70 69.75- 72.75 16.50- 19.50 WENEN. De prijzen van ruwe olie zullen in het derde kwartaal van 1974 niet worden verhoogd. Dat heeft secreta- ris-generaal Khen van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) donderdag in Wenen gezegd, waar op het ogenblik de economische commissie van de OPEC vergadert. Daarbij moet een advies worden uitgewerkt voor de ministerraad van de OPEC, die op 15 juni in Quito in Equador bijeen komt. brabantia vernuftig yeelzijdigjvoordehi lordelig brabantia vérnuf'tig veelzijdig zijdigvoordehg Éi brabantia ve$iuftié| tfg veelzijdig Voordelig Érbrabahtia 1 a vérnuftig veelzijdig voordelig irabahtia vérnuftig veél^ijdijó iehg brabanjia vernuld^J lig voordelig tëibrabanf^P veelzijdig voordelig jrnuttig veelzijdig aantia vernuftig ij gÊ) brabantia vjj vóórdelig alzijdig v<< jftig veelz ia vernufj brabant^ rdelic. Hogere winst Van Melle. Van Melle (biscuits en suikerwerken) heeft 1973 afgesloten met een geconsolideerde winst na belastingen van/ 1,74 mil joen In vergelijking met 1972 bete kende dit een vooruitgang van 102.000, die behaald werd bij een stijging van de omzet met 17,6 per cent, aldus het jaarverslag. Het ex- verbeterde tot 3,97 een e en In de bepaalde lidstaten heeft dit er toe geleid dat de 100 grootste industriële ondernemingen samen 50 pct. van de industriële produktie voor hun rekening nemen. Hoewel deze ontwikkeling, eco nomische gezien, verantwoord kan zijn, kan ze toch een bedreiging vormen voor de werknemers die, in geval van fusie of concentratie, er niet zeker van zijn dat ze dezelfde arbeidsvoorwaarden behouden De Europese commissies in Brussel heeft daarom een harmonisatie van de nationale wetgeving voorgesteld, zodat in alle lidstaten de rechten en voordelen van de werknemers, in geval van fusie, overname of concentratie, niet tekort gedaan worden. Alleen in Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg wordt een voortzetting van de verworven arbeidsverhoudingen verzekerd. In Nederland, België, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Ierland is dat nog niet het geval. Weigert de nieuwe eigenaar van een bedrijf daar de vroegere arbeidsverhou dingen te aanvaarden, dan hebben de betrokken werknemers geen enkel wet- telijk verhaal. .rdeli,. eelzijdig voordelig &bt 1 nuffig .veelzijdig voordeligW - O .^4/ .tja es.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21