Amersfoort stortte finaal in IAIM74 VRAGEN IN LAGERHUIS Engelse pers: grote schande Jan Kodes door CATALANEN scheidsrechter IN ANGST buiten gezet OM CRUYFF aig «ft NA-COMPETITIE TOMASZEVSKI NOG NIET DE OUDE ir „FEYENOORDERS BEGONNEN „WE MOETEN ONS SCHAMEN” A-, VRLIDAG 3 1 MEI 1974 SPORT 25 Problemen V erontschuldigingen Verooirdeling Veel werk in kuip I 1 I i MO I i 'Si WW® Wil - G (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Het eerste doelpunt van Wageningen tegen Amersfoort. Aad Ooms (rechts) maakte het. en 1-0. Tomaszevski in het doel is het elftal een stuk rustiger. Spurs-supporters zijn het oneens Blessure-zorgen plagen Gorski nrek. I I --- l l l I -i i i i -i neisje I -I Na dit helemaal 1 1 1 0 0 l 1 1 4 3 3 2 9-4 2-2 2-6 2-3 Een veel gezien beeld, donderdag in Lon den na aankomst van het Tottenham- legioen: een spurs-fan met uiterlijke te kenen van de enorme slag die er woedde op de tribunes in Rotterdam. Trainer Gorski was enkele weken geleden in Luik, waar de Polen tegen België oefenden (1-1) optimistisch ge stemd ten aanzien van het genezings proces van Tomaszewski. „Volgende week speelt hij weer bij zijn club”, zei Gorski. Kazimierz Gorski, die sedert 1963 hij speelde een interland in 1948 het Poolse team coach, heeft de we deropstanding van het Poolse voet bal na de tweede wereldoorlog volle dig meegemaakt. Hij is 53 jaar, speel de voor Legia Warschau en Is een voorstander van aanvallend spel. 2 1 1 2 3 3 3 3 Zijn Amersfoortse collega Nico van Miltenburg was nauwelijks onder de in druk van de 6-1. „Het maakt in feite niet veel uit of je met 1-0 of met 6-1 verliest. We hebben het vanavond ge woon niet aangekund. Tegen Vitesse hebben we te veel gegeven en te weinig gekregen, waardoor ze opgebrand waren. Maar nogmaals het maakt niet veel uit. Met nog drie wedstrijden voor de boeg zijn we nog lang niet kansloos”, aldus Van Miltenburg. „We kunnen geen vuisten meer ma ken”, zei Vitesse-trainer Frans Munck na afloop. „Als we zo blijven spelen, hebben we in de nacompetitie geen en kele kans meer. Sommige spelers schij nen krachten te willen sparen die ze niet meer hebben.” De Engelse consul in Rotterdam, de heer G. S. Clucas heeft de Rotterdamse hoofdcommissaris van politie veront schuldigingen aangeboden voor het kwa lijk optreden van de Britse voetbalsup porters. De consul bracht die excuses over in een gesprek dat hij had op het hoofdbu reau van politie. Burgemeester Thomassen ontving een telegram van het bestuur van de Lon- dense voetbalclub, waarin het bestuur zegt de gebeurtenissen zeer te betreuren. heel Engeland aan. Deze supporters worden gezien als ambassadeurs van heel Engeland. Ik hoop alleen maar dat de Nederlandse politie ze zo krachtig mogelijk heeft aangepakt". LONDEN (Reuter/UPl) De aanhangers van Tottenham Hotspur kunnen niet alleen verwoestingen aanbrengen en een spoor van vernielingen achterlaten, zoals woensdag in Rotterdam het geval is geweest voor en tijdens het tweede finalegevecht tegen Feyenoord in het toernooi om de UEFA-cup, maar ze zyn ook voor een deel uitstekende huichelaars. De meerendeeis jeugdige fans van de eens zo befaamde Noordlondense voetbalploeg, werden in de loop van donderdag op Liverpoolstreet- station en op de vliegvelden Heatrow en Gatwick door verontruste ouders opgewacht. De berichten in de Engelse ochtendbladen, als zou meer dan 80 procent min of meer „verminkt” zyn door de Nederlandse politie had een grote nervositeit veroorzaakt onder die Londenaren. die ook maar iets met de fans te maken hadden. De Europese Voetbal Unie (UEFA) zal na ontvangst van de rapporten van de wedstrijdofficials zich beraden of en zo ja welke maatregelen moeten worden genomen naar aanleiding van de ongere geldheden van de tweede UEFA-cupfi- nale. Verwacht wordt dat de verklarin gen van scheidsrechter Concetto lo Bello en de Zwitserse waarnemer Lucien Schmedlin binnen twee of drie dagen in bezit zullen zijn van het secretariaat van de UEFA. Een woordvoerder verklaarde dat pas nadat de rapporten zijn bestu deerd de UEFA zich nader zal uitspre ken. ning dat het gedrag van sommige voetbalsupporters niet langer getole reerd kan worden. De Spurs-suppor ters brengen niet alleen hun club, die een uitstekende naam heeft in Euro pa. in diskrediet maar zij beschamen het gehele Engelse volk”. Een van de officieren van de veer boot, die meer dan 700 supporters van wie velen verbonden en onder het bloed terugbracht naar Enge land. verklaarde mede namens zijn collega’s: „Wij zullen nooit meer in charter varen voor Engelse voetbal clubs”. Trainer Gorski denkt niet meer aan deze vleiende woorden. Hij denkt aan de blessure-ellende, die over hem en zijn team is gekomen. Hij weet bijna voor 100 procent zeker, dat Lubanski niet van de partij kan zijn. De 27- jarige spits van Zabrze Gornik topscorer van zijn land in interland- cups (67) en doelpunten (46) zit met zijn been (meniscus) op de stoel bij vrouw en dochtertje thuis. doelpunt stortte Amersfoort ineen, waardoor Hazelhekke (uit een strafschop) en Van Vijfeijken de score tot 0-4 konden opvoeren. Via De Neeling wist de thuisclub de eer te redden: 1-4. In de laatste vijf minuten sloeg Wageningen via Hazelhekke Schoenaker nog tweemaal toe: 1-6. „Als je permanent verdedigt, win je geen wedstrijden. Je moet blijven komen. Steeds de tegenpartij opjagen, verontrusten. Ik heb dé spelers er voor. Gadocha, Domarski, Marx (mits diens blessure is genezen, Deyna, La- to, ach, waarom noem ik namen. Als Polen wint, is het een triomf van een team. Niet van een of twee spelers. En wij vormen een team. We hebben veel voor elkaar over. We spelen niet voor geld. Er zullen geen premies uitbetaald worden, als er successen worden behaald. Wel zullen de spe lers op een andere manier beloond worden. Een eigen huis, een auto. Ze worden gevierd als helden, dat wel”. Dennis Howell, de Engelse minister voor sport, was niet beschikbaar voor commentaar. Howell heeft enkele weken geleden voorgesteld om rond elk voetbalveld diepe droge „gracht- ten” te graven om betere controle op het publiek te kunnen uitoefenen. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde: „De minister is van me- De Engelse kranten hebben het gedrag van de Tottenham-supporters in Rotter dam. zonder uitzondering streng veroor deeld. Het gebeuren in het Feyenoord- stadion haalde alle voorpagina's. De Daily Mail (die zelfs de gehele voorpagina aan de rel wijdde) schreef: „Het waren de vreselijkste tonelen op voetbalgebied waarbij een Engelse club betrokken was die ooit in Europa wer den vertoond”. En de verslaggever van het blad, die ooggetuige was van de ontmenselijking van de zogenaamde fans: „In de 14 jaar dat ik voetbalver- slaggever ben, heb ik nog nooit zulke BARCELONA (EFE). Catalonië is bezorgd om Johan Cruyff, De voorzitter van de Spaanse kampioen CF Barcelona, Augustin Montal heeft de afgelopen da gen talrijke anonieme telefoontjes ge kregen van verontruste supporters, die bang zijn, dat Cruyff tijdens het eind- toernooi om het wereldkampioenschap ernstig geblesseerd zal raken en niet meer voor hun club zal kunnen spelen. Ook is' er angst ontstaan naar aanlei ding van berichten in de Spaanse kran ten, als zouden Arabische terroristen plannen hebben de voetbalster te ont voeren. Montal wenst al deze voorwend selen niet al te serieus te nemen. „Men gaat zich hier van alles wijs lopen maken, omdat men slechts bang is, dat Cruyff geschonden uit West-Duitsland terug komt. Dat is nu eenmaal een Spaanse gewoonte. De één vertelt nog sterkere verhalen dan de ander. Nie mand wil voor de ander onder doen. Cruyff is echt wel verzekerd. De Neder landse voetbalbond en wij hebben als eersten mei de veiligheid van Cruyff te maken. In West-Duitsland zullen de vei ligheidsmaatregelen ongetwijfeld uitste kend verzorgd zijn. Daar ben ik van ove’-tuigd. Cruyff is hier zo’n beetje een heilige geworden, zodat men alles ver zint om hem te beschermen. Typisch Catalaans” aldus Montal. De „Held van Wembley” de toenmalige Engelse trainercoach sir Alf Ramsey zei op die gedenkwaardi ge 17e oktober van het vorig jaar: „Ik geloof niet dat ik op Wembley ooit een betere doelman aan het werk heb gezien”. En Gunther Net- zer: „Polen had een clown in het doel, maar deze clown, die op de meest onorthodoxe manier door het strafschopgebied rende, is wel een genie met een feilloze intuïtie. Het was gewoon griezelig voor de Engelse aanvallers te weten, dat deze Poolse doelman op voorhand onderkende, waar de bal zou komen”.. Fortuna SC greep de laatste kans om in de nacompetitie nog een rol van betekenis te spelen, met beide handen aan. De 2-0 zege over een futloos Vitesse vormt slechts een magere afspiegeling van het grote overwicht dat de Fortune- zen gedurende de hele wedstrijd aan de dag legden. LONDEN (RTR). Tom Torney heeft de rellen die kort voor rust van de wedstrijd FeyenoordTottenham Hotspur ontstonden ter sprake ge bracht in het Britse lagerhuis. De afgevaardigde van Labour zei dat hij „het schandelijke gedrag van suppor ters van Tottenham Hotspurs be treurde”. Hij verzocht de regering aan te dringen bij de clubs dat maat regelen worden genomen om straat schenderijen van supporters uit te roeien. Hij zei: „Niet alleen het En gelse voetbal en de sportiviteit werd te schande gezet, de schande gaat Jan Tomaszevski, een lange, wat slungelachtige 24-jarige doelman, die in LKS speelt en zich langdurig heeft afgevraagd, waarom hij eigenlijk al die reddingen kon verrichten, die En geland uitschakelden. „Het komt toch niét omdat ik zo van spaghetti houd”, pleegt hij regelmatig te zeggen, als men hem een dergelijke vraag stelt. Nog prijkt zijn naam bij de 22, die de Poolse voetbalbond aan de UEFA heeft opgegeven. „Een wonder kan altijd en overal geschieden”, zegt Gorski, maar slechts weinigen gelo ven nog in een tijdig herstel van de Poolse topaanvaller. Toch zit deze Jan Tomaszevski zo kort voor de start van de wereld kampioenschappen in zak en as. Op 20 februari speelde hij nog mee in een Poolse selectie tegen Schalke ’04 (een 2-1 overwinning in Gelsenkir chen), maar enkele dagen daarna raakte hij zoals het heette „licht geblesseerd” in een duel tegen Legia Warschau. De blessure bleek hard nekkiger dan verwacht en Jan To maszevski leerde de wanhoop kennen. AMERSFOORT. SC Amersfoort dat in de na-competitie zo verrassend sterk uit de startblokken was geschoten met een overwinning bij Fortuna SC en een gelijk spel tegen Vitesse is op het volgepakt sportpark Birkhoven in Amersfoort (800 toeschouwers) volledig van het veld gespeeld. De 1-6-zege van de Wageningers was niet eens geflat teerd. Op alle onderdelen van het voet balspel werd SC Amersfoort afgetroefd door het opgepepte Wageningen dat nu met een punt voorsprong onverwacht leider is. „Iedereen zou me voor gek uitgemaakt hebben als ik na die slechte wedstrijd van afgelopen zondag tegen Fortuna SC gezegd zou hebben we gaan met 6-1 van Amersfoort winnen. Maar dat is nu voetbal. Het valt niet te beredeneren. In de voetballerij is gewoon van alles mo gelijk. Het zou me niet eens verwonde ren als er maandag weer van die gekke uitslagen uit de bus komen”, aldus Wa- geningen-trainer Frits Corbach. De schade in het Feyenoord-stadion is voorlopig geraamd gebleven op ruim 25.000 gulden. Er blijkt veel ijzer- en hekwerk beschadigd, er sneuvelden zo’n 300 stoelen en ruim 50 ruiten. Men hoopt de ravage voor volgende week woensdag, wanneer het Nederlands elf tal in Rotterdam tegen Roemenië speelt, hersteld te hebben. Het „onmogelijke” was geschied. En te midden van die tot stomheid gesla gen Engelse spelers veerden elf klei ne figuurtjes omhoog: De Poolse ploeg stormde naar de zijlijnen en viel in de armen van hun trainer, van hun begeleiders. Momenten om niet gauw te vergeten. Een wedstrijd ook, die de geschiedenis zal ingaan van de ongeloofelijke reddingen van doelman Jan Tomaszevski uit Lodz. waar hij gevierd werd als een held. Maar Tomaszevski speelde die zon dag niet en twee weken later nog niet. Pas op 12 mei kwam hij voor het eerst in actie. Desgevraagd haalde Kazimierz Gorski de schouders op: „Jan is op tijd klaar. Geloof me. Hij is genezen. Hij zal in het Poolse doel staan”. Tegen het krampachtig voetballende Amersfoort (er werd zeker twee klassen minder gespeeld dan afgelopen zondag tegen Vitesse) is Wageningen geen mo ment in moeilijkheden geweest: De be zoekers kwamen vijf minuten voor de pauze verdiend aan de leiding, toen Ooms een voorzet van Hazelhekke goed af rondde: 0-1. Amersfoort maakte na de hervatting de fout te snel tot succes te willen komen, er werd veel te gretig aangevallen. En juist dat was een kolfje naar de hand van de Corbach-equipe. Via razendsnelle tegenstoten werd de Amersfoort-defensie overrompeld. Ónsen zorgde tien minuten na rust voor 0-2. Gorski ondesebrijft dat zijn team drijft op: grote ijver van de spelers, snelle counters („mijn spelers zijn bijzonder rap”), veel bereidheid tot schieten en keiharde charges („ze deinzen niet terug”). Hij ontkent daarbij niet, dat zijn dekkingssysteem niet waterdicht is. „Vaak wordt al leen maar aan de aanval gedacht en dekt iedereen de man, die hij tegen komt”. Dat was vooral in Luik tegen de Belgen het geval. Maar Gorski zegt: „Daar was Gorgon niet van de partij. Hij is een groot speler. Hij kan leiding geven. En die is er inmiddels alweer bij”. Hij liet wel duidelijk uitkomen dat indien uit de verklaringen inderdaad zou blijken dat sprake is van ernstig wange drag van supporters van de Spurs tegen Tottenham disciplinaire acties kunnen worden ondernomen. WARSCHAU. Op 17 oktober van het vorig jaar viel een doodse stilte in het Voetbalmekka van Enge land, Wembley. Meer dan 100.000 fer vente Engeland-supporters hielden hun adem in. Het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter had de uitslui ting van Engeland bevestigd voor de eindronde van het Wereldkampioen schap voetbal 1974 in West-Duits land. De wanhoop te moeten wachten, te moeten genezen. Weer van voren af aan te beginnen met het opvoeren van de conditie. Trainen, trainen. Want de Poolse trainer Kazimierz Gorski kan hem niet missen. „Ik weet wel. dat Kalinovski een goede doel man is. Ik weet wel dat Movlik niet veel voor hem onder doet. Maar To maszevski is Tomaszevski. En met Jan in het doel, is het elftal rustiger want het weet, dat de „Held van Wembley” tussen de palen staat taferelen meegemaakt. Honderden Ne derlandse supporters werden met fles sen, vlaggestokken en gebroken stoelen gebombardeerd.” Het Londense ochtendblad The Sun meldde: „Er was geen excuus voor de blitz, die Rotterdam trof. De Hollanders konden eenvoudig hun ogen niet gelo ven, toen de stomdronken Britten door de straten trokken, op zoek naar rot zooi.” De Daily Telegraph: „Engelse clubs hebben de UEFA-beker zes achtereen volgende jaren gewonnen maar woens dagavond lp het Feyenoordstadion slaag de Tottenham er niet in het record op te houden en op de tribunes begonnen hun „supporters” (de aanhalingstekens zijn van de verslaggever) rotzooi te maken hetgeen schande bracht over de club en over het gehele land.” Omdat bij een gelijk eindigen van meer clubs het doelsaldo gaat tellen, zou de 6-1-zege voor Wageningen straks wel eens van grote waarde kunnen zijn. Gorski: „Met In de vroege uren van donderdag waren de eerste honderden supporters op eigen bodem teruggekeerd. Het waren de Noordzeegangers, die met de veerboot Avalon waren overgestoken. De een nog kreupeler dan de ander en mentaal vol ledig geknakt zocht men de trein op, die hen naar Londen zou vervoeren. Een maal aangekomen in de hoofdstad wer den zij opgewacht door een leger jour nalisten en fotografen. Toen begon het gehuichel. „De Feyenoordsupporters zijn begonnen met het gooien van bierfles jes”, was het vage verweer van de 14- jarige schooljongen Jackie Johnson, zijn ene oog achter een fraai verband ver borgen houdend. Hij vervolgde: „Zij sta ken een Engelse vlag in brand en spuugden in onze richting”. „En toen zijn jullie er maar als gekken op 1 os gaan timmeren", vulde Victor Railton, sportredacteur van de Londen Evening News aan. „Ja. wij konden toch niet anders”, wierp de fan van Tottenham tegen. Andere Spursaanbidders probeer den eveneens de schuld van de „slag om Rotterdam” in de schoenen van de Ne derlandse politie en supporters te schui ven. „De politie sloeg waar zij maar raken kon. Het was een nachtmerrie en de Nederlanders veranderden in wilde beesten”, waren veel gehoorde uitspra ken. Er waren echter ook nog eerlijke Londenaren te vinden. Niet alleen de pers, die de gedragingen in Rotterdam tot in de kleinste details fel bekritiseer den, maar ook aanhangers, die zelf het „uitstapje” naar Rotterdam hadden mee gemaakt. „Wij zijn begonnen. Het heeft geen enkele zin dat te ontkennen. Wij moeen ons schamen”. Ann Declar. een 22-jarige Britse schone, die met haar moeder de wedstrijd in het Feyenoord stadion had bij gewoond, betreurde de houding van haar landgenoten: „Ik schaam mij voor de Britse nationaliteit. Het is een wonder, dat er geen doden zijn gevallen. Ik heb van dichtbij gezien, hoe de Tottenham-fans de Nederlanders met stalen buizen in puin sloegen. Het was beangstigend. Ik was bang, dat na afloop die tienduizenden Feyenoordaan- hangers wraak zouden nemen. Ik ga nooit meer naar een voetbalduel”. De Britse avondbladen waren eveneens dui delijk. Met koppen als: „Tottenham be smeurt Rotterdam”, „Nederland ziek van Engelsen”, „Fans beschamen Engels voetbal” en „Spurs, wat nu?” werden de supporters er nog even aan herinnerd. ROME (ANP). De Tsjech Jan Kodes, die bij de open Italiaanse tenniskampioenschappen als tweede was geplaatst, is uit de strijd door diskwalificatie. Kodes kreeg een me ningsverschil met de scheidsrechter bij matchpoint in de derde set over een bal die „uit” gegeven werd en die volgens hem „in" was. Kodes die de eerste set van de Italiaan Zugarelli met 7-6 had verlo ren, trok met 6-3 de zege naar zich toe en leidde in de derde set met 5-4 toen het dispuut met de referee ont stond. Een forehandvolley kwam juist buiten de lijn terecht, wat zowel door de baseline- als zijlijnscheidsrechter werd geconstateerd. Kodes protesteer de furieus. Scheidsrechter Michele Brunetti trachtte de woedende Tsjech te kalmeren. De Zijlijnscheidsrechter herzag daarop zijn beslissing. Kodes begon daarop de scheidsrechter te attakeren, waarop deze besloot hem te diskwalificeren. Björn Borg, derde geplaatst, bereik te de laatste zestien door een 6-7, 6-2, 6-1 zege op de Chileen Pinto Bravo. Ook Manuel Orantes drong door tot de laatste 16 door een zege op de Amerikaan Erik van Dillen: 6-0, 6-0 een partij die slechts 35 minuten in beslag nam. Jan Tomaszevski, spielmacher Gor gon en spits Lubanski die trou wens op Wembley niet van de partij was, hadden de ruggegraat moeten vormen van het Poolse team, dat de eerbied heeft weten op te wekken van de geroutineerde voetbalkenners. Gianni Rivera, Italiaanse trainer Va- careggi, Gunther Netzer, sir Alf Ramsey, en ja, hij ook Rinus Michels zeggen: „Wie Engeland uit schakelt presteert wat. De Polen zul len kunnen verrassen”. Binnen vier minuten keken de Arn hemmers al tegen een achterstand aan. Na schitterend voorbereidend werk van Wim Bohnen knalde Peter Prauser van dichtbij langs doelman Beukhof: Vitesse reageerde niet op deze achter stand en kwam in de laatste minuut door Blotenberg op 2-0 verlies. De stand: Wageningen Fortuna SC SC Amersfoort Vitesse SB (k-A i WS-' t

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25