FME: tweedaagse leerplicht NI voor 15-jarigen droevige zaak B m m p Nog dit najaar Nederlandse lotto Olievlekken bij A Fankrijk wil Waddeneilanden India helpen met atoomkennis HM Bouw Bijlmer-bajes gaat gewoon door tl d dt oi Laat uw camera eens uit! Ti ^5^ niet opgezegd I 4 Wervingsakkoord met Griekenland wordt Kamervragen over misbruik van leningen door ontwikkelingslanden Ij v R IJ D A G 1974 3 1 MEI BINNEN- EN BUITENLAND 2 VRI. Dankert Papieren voorbereiding WEERRAPPORTEN Kodak ft; (en vergeet 't Kodak Meurenfilmpje niet) KLIKTE HET WEL. TUSSEN DE FAMILIE l ENMU... S Ed fi*- DEN HAAG Uitbreiding van het operatiegebied van het NAVO- commando voor de Atlantische Oceaan (SACLANT) is onaanvaard baar. De regering zal het hare doen om te voorkomen dat de indruk zou ontstaan dat de NAVO betrokken zou kunnen raken bij lokale con flicten in Zuidelijk Afrika. Dit zei minister Van der Stoel (Buitenland se Zaken) gisteren tijdens een inter pellatie door de Tweede-Kamer leden Coppes (PPR) en Dankert (PvdA). Van der Stoel: Uitbreiding van NAVO-gebied onaanvaardbaar (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) He (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 16 0 21 0 18 0.1 Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zon op Maan op w o ono wzw nnw ozo no zw no n 18 21 1» 24 16 19 13 24 12 17 uur uur uur uur DEN HAAG. Het is vrij zeker dat dit najaar waarschijnlijk 1 september in ons land voor het eerst Nederland se lotto gespeeld kan worden. Minister Van Doorn (CRM) zei dit gisteravond tijdens een debat in de Tweede Kamer. Hij liet doorschemeren dat de datum van invoering mede afhangt van de tijd die de Tweede-Kamerleden nog over dit onderwerp willen discussiëren. nen de tankerroutes worden beveiligd zonder gebruik te maken van een groot aantal bevoorradingsschepen. Er zijn geen aanwijzingen, aldus mi nister Van der Stoel, dat er een Ameri- kaans-Zuidafrikaans defensie verdrag in de maak is, of staf besprekingen zijn gevoerd, dat de Engelse Labourregering de betrekkingen met Zuid-Afrika wil versterken, en er is niets bekend over Nederlandse Culturele Sport Bond, in plaats van één. Deze vermeerdering van het aantal zetels voor drie „koepels” zou dan ten koste moeten gaan van de over- heidsvertegenwoordiging. Minister Van Doorn vond dat er geen grond is voor de vrees dat de lotto- en In verband met de heersende winden lopen de Waddeneilanden gevaar met de olie bedekt te worden. Een oliebestrij- dend vaartuig van de rijkswaterstaat is onderweg om de olie te gaan vernieti gen. De drie christen-democratische parle mentariërs zijn nogal geschrokken van een publikatie in het dagblad Trouw waarin werd gezegd dat veel leningen op gunstige voorwaarden niet overeenkom stig de bestemming worden gebruikt. DEN HAAG (ANP). Volgens minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) is er vooralsnog geen reden de wervingsover- eenkomst met Griekenland op te zeggen of deze door een nieuwe te vervangen. wordt, met als gevolg sluiting van de huizen van bewaring in Utrecht, Haar lem en mogelijk ook Alkmaar, waardoor de Bijlmerbajes het penitentiaire pak huis voor het westen van het land gaat worden, met alle sociaal-onaanvaardbare gevolgen van dien. Een Indiër en een Belg zijn gisteren doo rde douane van de Belgische lucht haven Zaventem bij Brussel aangehou den in verband met de smokkel van een partij heroïne ter waarde van ongeveer 70.000 gulden. Hoe „trigger-happy” de Amerikaanse politie soms is, ondervond een man die woensdag, met een pistool zwaaiend, een politiebureau in Los Angeles binnenstap te en nog net kon uitbrengen: „Okay, daar ben ik dan”. De drie aanwezige politiemannen trokken bliksemsnel hun vuurwapen en schoten hem dood. Waar om de man zijn gevaarlijke „grap” heeft uitgehaald wordt niet vermeid. In jaar diams _vijf 1 20 mi tenan daarn van d postrr correi veroo genis Ha drug trek, woor straf erop zitt® niet M< zeer deze gesel zien met hij i apat Zo heeft met vert< NIEUW DELHI (DPA). Frankrijk is bereid de technische leemte te vullen die ontstaan is door het stopzetten van de Canadese hulp op het gebied van atoomkennis in India. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven w w wzw n ono ozo ono o ono ono o no no o zzo n ozo w o nw 9 7 7 5 8 9 8 8 10 10 5 15 6 14 9 11 13 6 12 6 12 14 11 11 9 17 14 10 15 7 9 5 15 2 0 0 0 Het orgaan van de FME tekent daar bij aan dat het al eerder er zijn verba zing over heeft uitgesproken dat dit onderzoek niet is gehouden voordat er vernieuwingen werden doorgegeven. De werkgroep is na acht maanden met twee interim-adviezen voor de dag geko men, zo meldden wij gisteren op pagina 2. „Wie verwacht mocht hebben nu heel wat wijzer te worden, komt bedrogen uit”. Het was 1 mant; had i Vorig Span; deeld nu g keerd Dl gesc van het Turl schil gem dere LIS De 1 ren d te st; pogei ingev jaar, voor de zgn. vijftienjarigen. Of deze groep voor de rest van de week nog wel een arbeidsplaats kan vinden, is een probleem voor de bewindsman van Sociale Zaken. Welke maatregel hij ook bedenkt, veel meer dan een lapmiddel zal dat ook niet kunnen zijn, aldus de FME. IS1 van de 21 der vang deze; zoon nis I De tend< een kije zieke in onde delir 22 10 40 2 0 0.2 0.3 1 0.1 WMr te binnen- buitenland SS Het persbureau UNI meldde gisteren uit „welingelichte kringen” vernomen te hebben dat de samenwerking tussen In dia en Frankrijk op het gebied van ruimte-onderzoek zal worden uitgebreid. UNI zegt dat Frankrijk bereid is „aan India zoveel uitrusting voor zijn atoom- en ruimtevaartprogramma ter beschik king te stellen als Nieuw Dehli wenst. BR1 drum het b vorig trum Antw Vc kind nog gebii Turl onde van aant gaar De negentienjarige Spaanse Maribel Lorenzo is verkozen tot Miss Europa 1974. Het gebeurde in Wenen. Tweede werd de Portugese Paolo Silva en derde de Finse Johanna Raunio. De Eindhovense gemeentepolitie heeft gisternacht een 49-jarige man uit die plaats en zijn zeventienjarige dochter aangehouden toen die bij een in aanbouw zijnde weg bezig waren rioolputten te stelen. D< over reat vern kert Turl Het plan van de Stichting Medisch Verantwoorde Zwangerschapsonderbre king Stimezo om in Maastricht een abor tuskliniek te vestigen, is in de Lim« burgse hoofdstad gestuit op protesten. Vooral de bewoners van de buurt waar in de kliniek gevestigd zou moeten wor den, zijn er niet erg over te spreken. Er is een actiecomité van tachtig personen opgericht, dat bij de Officier van Justitie stappen wil ondernemen tegen de vesti ging van een kliniek. De OVJ heeft al gezegd dat hij tegen abortusklinieken is; volgens hem zijn ze illegaal. DEN HAAG (ANP). „Al met al een bedroevende zaak, dit gesol met een groep jongeren die door alle onderwijs- en arbeidsmaatregelen hoe goed be doeld ook alleen maar kwetsbaarder is geworden dan zij al was”. Zo besluit Metalektro Visie, orgaan van de vereni ging voor de metaal- en elektrotechni sche industrie FME, een beschouwing over de tweedaagse leerplicht voor vijf tienjarigen. DEN HAAG (ANP). Tussen Schier monnikoog en Ameland is een grote olievlek waargenomen, evenals boven Schiermonnikoog, waar een olievlek van zeventien kilometer lengte en een halve kilometer breedte is gesignaleerd. Op tien mijl ten noorden van Terschelling is een olievlek van negentien kilometer lengte en driehonderd meter breedte ontdekt. De bemanning van een marine- vliegtuig zou de vermoedelijke dader van deze laatste olielozing hebben gefo tografeerd. 0.5 6 5 0 10 0 3 0 1 4 0 DEN HAAG. „Wordt er inderdaad door ontwikkelingslanden misbruik ge maakt van leningen die op gunstige voorwaarden worden verstrekt?” Dit vragen de Kamerleden Van Dam (AR), Van Amelsvoort (KVP) en Van der Mei (CHU) aan minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking. Staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon maakte gisteren op een persconfe rentie in Den Haag bekend dat er naar zijn mening geen andere oplossing voor de erbarmelijke huisvestingstoestand in die beide Amsterdamse Huizen van Be waring te vinden is. Bij de Amsterdamse reclaisseringsraad, en met name bij de uit reclasserings- werkers bestaande actiegroep „Stop Huis van Bewaring”, bestaan grote bezwaren tegen de bouw van een dergelijk ver afgelegen en optimaal beveiligd complex, waar bij elkaar zo’n 600 gedetineerden en anderen die vastgehouden worden, zullen kunnen verblijven. Een stuurgroep uit de reclasserings- raad heeft de staatssecretaris eind maart een nota gezonden, waarin erop werd aangedrongen te onderzoeken of het grotendeels leegstaande Anthonie van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam niet in gericht zou kunnen worden als opvang en adviescentrum. Volgens Glastra van Loon is dat niet mogielijk. Het voornaamste argument van de reclasseringsraad om een dergelijke gang van zaken aan te bevelen, is dat het overgrote deel van de Amsterdamse ge detineerden bestaat uit drugverslaafden, psychisch labielen en onbehuisden. Zij vormen, zo meent de reclasseringsraad, zeer zeker niet de harde criminele kern VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Overwegend droog, vrij zonnig en in het algemeen hogere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 13. Minimum tempe ratuur: omstreeks 10 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Minister Vredeling (Defensie) noemde de studie een papieren voorbereiding op een situatie als de westelijke scheep vaart rond Kaap de Goede Hoop niet zonder bescherming kan als gevolg van de toegenomen maritieme aanwezigheid van de Sovjet-Unie in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan. Hij verklaarde nadruk- kelijk, dat geen NAVO-plannen bestaan om de oliebronnen zelf (in de landen van het Midden-Oosten) in geval van oorlog of oorlogsdreiging te beschermen. Indien dergelijke plannen zouden be staan, zouden zij de Nederlandse rege ring bekend zijn, en dat is niet het geval. Hij zei dit in antwoord op opmerkin gen van de communistische fractieleider Marcus Bakker, die het „logisch” noem de dat, indien men werkt aan plannen om de olie-aanvoerroutes te beveiligen, ook plannen worden opgesteld voor het beveiligen van de oliebronnen. „In beginsel”, aldus ir. Vredeling, kun- 0.31 uur en 13.04 8.31 uur en 21.11 ZATERDAG 1 JUNI 4.26 uur onder 20.50 17.26 uur onder 2.16 Gistermiddag is in de gemeente Deurne zes hectare bos door brand ver woest. Hij zegt dit in antwoord! op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek over de „grote druk”, die op ons land verblijvende Griekse werknemers zou worden uitgeoefend door of met steun van de Griekse geheime dienst, de Griekse ambassade en het Griekse con sulaat in Rotterdam. Minister Van der Stoel zegt dat „geen steekhoudende be wijzen zijn aangevoerd voor activiteiten, die buiten de normale kring der werk zaamheden van de Griekse functionaris sen in kwestie zouden vallen”. In het antwoord zegt de bewindsman dat het rapport van de actiegroep „Vrij heid voor de Grieken” vele onbewezen redeneringen bevat, terwijl in enkele gevallen conclusies worden getrokken die niet in overeenstemming zijn met de aangehaalde passages. De beulen in de Indiase staat Oettar Pradesj willen opslag. Zij stellen dat hun vaste maandelijkse vergoeding van vijf gulden en 8,25 gulden per executie te weinig is, omdat de klad zit in het ophangen. Het aantal veroordeelden is gedaald tot minder dan twaalf per jaar. Zij willen de vaste vergoeding verhoogd zien tot ruim zestig gulden. Omdat het „kraken” van de vele honderden kaartenautomaten van Am sterdams gemeentevervoerbedrijf te gro te omvang heeft aangenomen, gaan deze automaten uit het stadsbeeld verdwij nen. Sinds gisteren verkopen de ruim zestig bijkantoren van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam de rittenkaar ten voor tram en bus. De komende maanden zal het aantal verkooppunten nog worden uitgebreid. aan, zitten de psychisch labiele gedeti neerden, waarvoor in een der torens ongeveer 70 plaatsen gereserveerd zullen worden, op het ogenblik ook gewoon in de huizen van bewaring. De vrees be staat dan ook, aldus de actiegroep, dat er een enorme overcapaciteit gecreëerd In een naast de verkiezingen gehou den stemming hebben de inwoners van Appingedam zich gisteren uitgesproken tegen samenvoeging van hun gemeente met de gemeenten Delfzijl en Dierum. Bijna 79 percent van de stemmers bleek voor een zelfstandig Appingedam. Met invallen in vier gelegenheden heeft de Rotterdamse politie een begin gemaakt met de „grote schoonmaak” onder de 63 seksclubs in de havenstad. De eigenaars kregen proces-verbaal we gens overtreding van de bioscoop- en drankwet. Minister Van Doorn voelt er niets voor om de overheid minder invloed te geven op de verdeling van dé lotto- en totogelden. De WD’er Keja heeft een motie in die richting ingediend. Deze wil dat in de commissie die over de bestem ming van de gelden gaat, geen vertegen woordigers van de overheden zitten (dat zouden er zes zijn). Keja vond overigens de commissie te omvangrijk; hij wil dat deze instelling niet uit 19, maar uit elf leden bestaat. Ook dit voorstel wees de minister van de hand. Naast de zes van het rijk, zitten in het bestuur van de toto- en lotto-organisatie volgens het huidige plan negen verte genwoordigers van belangenorganisaties (sport, maatschappelijk werk en cultuur) en vier onafhankelijke deskundigen. Minister Van Doom is bereid met zijn collega Van Agt van justitie te gaan praten over een verandering in die sa menstelling. De confessionele fracties verklaarden zich, evenals WD en DS’70, voorstander van twee vertegenwoordi gers van de zijde van de Nederlandse Katholieke Sport Federatie, de Neder landse Christelijke Sport Unie en van de Uit beschikbare rapporten valt te con cluderen. aldus het orgaan van de FME verder o.m., dat het verzuim op de vormingsinstituten tot schrikbarende hoogte stijgt naarmate het cursusjaar vordert. Ook de scholen voor beroepsbe geleidend onderwijs kampen met grote moeilijkheden bij het samenstellen van onderwijsprogramma’s voor twee dagen per week. Desondanks is het besluit gevallen: per 1 augustus 1974 komt er een twee daagse leerplicht voor het tiende school- Het blad herinnert er aan dat de vorige bewindsman van Onderwijs en Wetenschappen, mr. C. van Veen, het vorig jaar februari zwaar te verduren heeft gehad bij de verdediging van zijn beleid ten aanzien van de uitbreiding van de partiële leerplicht Hij weigerde toen de leerplicht van één dag per week voor vijftienjarige werkende jongeren (het orgaan van de FME merkt op: eigenlijk werkende jongeren die in hun tiende schooljaar zijn) uit te breiden tot twee dagen per week. Grond voor zijn weigering was het niet beschikbaar zijn van programma’s voor twee dagen on derwijs, of vorming, op de desbetreffen de instituten. Aanleiding tot de interpellatie was het bekend worden van het feit dat SA- CLANT „een papieren studie” maakt van het probleem van de beveiliging van de tankerroute rond Kaap de Goede Hoop. De opdracht tot de studie is in november 1972 gegeven door het NAVO Defence Planning Comittee, aldus minis ter Van der Stoel en daarbij is een aantal beperkende voorwaarden gesteld. De studie mag op geen enkele wijze worden uitgelegd als een begin van uit breiding van het NAVO-gebied, dat be grensd is door de over het Noorden van Afrika lopende Kreeftskeerkring. SA- CLANT mag geen contact opnemen met niet-NAVO-staten en de studie heeft alleen betrekking op een oorlogssituatie of een acute dreiging van oorlogsgevaar en heeft dus uitdrukkelijk niet betrek king op lokale crises in het zuidelijk deel van Afrika, aldus de bewindsman. De rechtbank in Groningen heeft gisteren de „pyromaan van Blijham”, een 20-jarige man uit Blijham, conform de eis veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en onvoor- x. aardelijke terbeschikkingstelling van de regering. toto-opbrengst een vermindering van de overheidssubsidies voor sport, maat schappelijk werk en cultureel werk en volksgezondheid zal veroorzaken. Hij kon hierover nog geen concrete toezeg gingen doen, omdat hij voor het geven van garanties afhankelijk is van enkelen van zijn collega’s. Hij zei echter te verwachten dat zijn mede-bewindslieden evenals hijzelf de subsidies op hetzelfde peil willen houden. Een motie van de heer Keja, waarin deze belofte van de zijde van de minister zou worden vast gelegd, achtte hij dan ook overbodig. Volgende week donderdag zal de Tweede Kamer over beide moties van de VVD’er stemmen. Minister Vredeling luistert aandachtig, terwijl Van der Stoel een kopje koffie drinkt. scheepse ontduiking” van de boycot te gen Rhodesië die door actiegroepen, niet de regering, aan de kaak wordt gesteld, bezoeken van ministers aan de Zuidafrikaanse ambassade op de natio nale feestdag, het uitblijven van ant woord op vragen over financiële betrek kingen met Zuid-Afrika en „sobere com mentaren” op slachtpartijen in Mozam bique. Het aantal misdrijven in het verkeer dat ter kennis van de politie is gekomen, is in het afgelopen jaar gestegen tot 39.225 van 38.720 in 1972. Aldus gegevens van het CBS. Er werden meer gevallen van rijden onder invloed van alcohol (10.772 tegen 10.250) geconstateerd. Ook waren er meer gevallen van doorrijden na een ongeval (10.335 tegen 9.593). Er werden echter minder gevallen van dood of lichamelijk letsel door schuld opgete kend (4239 tegen 4903). Het aantal over tredingen steeg van 1.996.986 tot 2.097.221. regen geh. bew. geh. bew. regenbui zw. bew. onbewolkt zw. bew. regen licht bew. regen onweer windstil 23 zw. bew. zw. bew. ZATERDAG 1 JUNI Hoog water 0.31 uur Laag water 8.31 uur De paardenhandelaar A. M. Bens in het Noordbrabantse Schaik is gisteren in zijn woning door twee onbekend geble ven en met revolvers bewapende man nen overvallen en beroofd van 3000 gulden. 17 17 17 16 18 14 17 16 16 18 13 DEN HAAG. De bouw van de „Bijlmerbajes", een uit zes gebouwen van elk veertig meter hoog bestaand con.plex, dat moet gaan dienen als Huis van Bew’aring voor het arrondissement Amsterdam, zal gewoon doorgaan, on danks de stroom van protesten en acties die tegen dit voornemen zijn gelanceerd. De opvolger van de heer Van Veen heeft niet stil gezeten. Dr. J. A. van Kemenade heeft zoals bekend een werkgroep ingesteld waaraan de coördi natie werd opgedragen van de activitei ten die moeten zijn gericht op het tot stand brengen van meerdagenprogram- ma’s. Hij heeft o.m. faciliteiten aan on derwijs- en vormingsinstituten verleend om dergelijke programma’s te ontwikke len. Hij heeft ook de stichting voor onderzoek van onderwijs verzocht een onderzoek in te stellen naar de leerbe hoeften en -mogelijkheden van de wer kende jongeren. plannen voor de NAVO om op de, thans Portugees bezit zijnde, Kaapverdische Eilanden een basis te vestigen, of over plannen voor de oprichting van een Zuidatlantische Verdragorganisatie. Mr. Van der Stoel toonde zich „ver baasd” over de verwijten van de PPR- woordvoerder, die had gesproken over „merkwaardig geaarzel” rondom de er kenning van Guinee-Bissau, „groot- Het PPR-Kamerlid Waltmans heeft de minister van Binnenlandse Zaken ge vraagd een objectief onderzoek in te stellen bij de Helmondse politie. In schriftelijke vragen maakt hij gewag van een aanklacht van een Venlose reisleider wegens mishandeling door de politie. De fractievoorzitter van D’66 in de Tweede Kamer, Jan Terlouw, heeft de minister van Landbouw gevraagd de meerkoet onder de bescherming van de Vogelwet te brengen. Ook heeft hij de minister gevraagd of de Jachtwet zoda nig kan worden gewijzigd dat het aantal jagers dat in groepsverband mag opere ren wordt beperkt. die voor detentie in aanmerking zou moeten komen. De staatssecretaris merkte op dat bij deze categorieën toch ook personen zijn die ernstige delicten hebben begaan, zo dat zij toch in hechtenis moeten worden gehouden. Hij betoogde verder dat min der dan zes woontorens een niet haalba re zaak was. Van januari tot en met april was de gemiddelde bezettingsgraad van de Amsterdamse huizen van bewa ring, vermeerderd met het aantal „Am sterdamse” gedetineerden dat in Haar lem en Utrecht verblijft, 237, zo zei hij. Dit getal, zo voegde hij eraan toe, sloeg uitsluitend op het aantal preven tief gedetineerden. Wanneer hierbij an dere categorieën opgeteld worden, zoals gegijzelden, veroordeelden tot hechtenis of korte gevangenisstraffen, passanten en vreemdelingen die in politiebureaus verblijven, komt men tot een getal van 360 plaatsen, waardoor vermindering van het aantal torens niet mogelijk is. Daarbij komt dan nog een toren voor de forensische observataeafdeling en een toren die als penitentiaire inrichting voor vrouwen bedoeld is. De laatste, zo zei de staatssecretaris, zal mogelijk wat bescheidener van opzet kunnen worden, omdat er geen 70, maar maar 50 plaat sen nodig blijken te zijn. Daardoor komt het aantal te bouwen torens op zes. De woordvoerder van de actiegroep bestreed de cijfers van de staatssecreta ris. Uit tellingen van de reclasserings- werkers is gebleken dat de door de staatssecretaris genoemde cijfers wel kunnen kloppen, maar dat in het getal van 237 preventief gedetineerden alle andere categorieën, waarvoor dus in het nieuwe complex ruimte gecreëerd zal worden, ook begrepen zijn. Bovendien, zo voerde de actiegroep regen regenbui onweer zw. bew. zw. bew. Den Helder geh. bew. Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen licht bew onbewolkt regen windstil regen no 18 Luxemburg geh. bew. zw -- licht bew. windstil half bew. wnw onbewolkt windstil zw. bew. regen onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt Casablanca geh. bew. windstil 21 Istanboel onbewolkt no 20 Las Palmas licht bew. Een nieuw record: de 22-jarige Amerikaanse póloot-student John Leg gett heeft de afstand van 385 kilometer tussen Palm Springs in Califormë en Deer Valley in Arizena, in zijn vlieg tuigje ondersteboven vliegend af gelegd. Hij deed er twee uur en vier minuten over.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2