NIEUWE DAGVAARDING EIST 45 GELUIDSBANDEN OP It k Brein achter miljoenenroof meldt zich Italiaanse neo-fascist gedood na schietpartij Moeder bezocht Hans van der Aar in Turkije Rumoerige Knesset keurt overeenkomst troepenscheiding goed Turkije boos op Nederland Amerikaanse poging tot bemiddeling Portugese vakbonden matigen actie Oliegeschil Griekenland-Turkije: Nederlanders in buitenland moeten ook kunnen stemmen ROVER NEER Gangsters doden voorbijgangers POLITIE SCHIET 3 BINNEN» EN BUITENLAND 3 1 VRIJDAG MEI Recht voorbehouden Instemming KAMERLID VAN HEEL: 1974 WASHINGTON (Reuter, AP) De commissie voor justitie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft gisteren een niet mis te ver stane waarschuwing gericht aan het adres van president Nixon. Met 28 tegen 10 stemmen besloot de commissie, die de mogelijkheid van een af zetting van het staatshoofd onderzoekt, aan het Witte Huis een brief te sturen waarin de president er op wordt gewezen dat zijn weigering om verder materiaal betreffende het Watergate-schandaal te verschaffen, kan worden beschouwd als grond voor „impeachment”. Uitspraak In dat sorteercentrum werden vorig Het nieuwe bewind van president De (Van een speciale medewerker) (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) Commissie voor justitie stuurt Nixon straffe waarschuwing Het brein achter deze hele operatie was 'dé 48-jarige drummer die veel dia mantairs kende en die op zich genomen had de gestolen goederen te verkopen. Vorig jaar was hij uitgeweken naar Spanje en werd hij bij verstek veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij is nu geheel berooid uit Spanje terugge keerd. Minister Soares, die de leiding weer op zich zal nemen van de Portugese delega tie in Londen, ging dinsdag naar Lissabon voor overleg met president Antonio De Spinola. heeft it die ochter ibouw ten te leente 1 ver- iribel jropa zeede ierde Een buitengewoon congres van de Sy rische Baath-partij heeft gisteren met Twee Israëlische soldaten aan het Golanfront vernemen met opluchting het nieuws dat er een bestand tussen Israel en Syrië is gekomen. Hun positie ligt in het gebied dat door Israel ontruimd zal worden. voor haar onderzoek. Als het staatshoofd een dergelijk verzoek van de commissie inwilligt, zal rechter Sirica er geen be zwaar tegen maken dat de huiscommis- sie de banden beluistert. De drie neo-fascisten, allen afkomstig uit Lombardi je in Noord-Italië, waren dinsdagavond in hun oefenkamp aange komen. Behale wapens en explosieven hadden zij ook een krachtige zender en ontvanginstallatie bij zich. Diezelfde dag waren in Brescia, eveneens in Noord- Italië, bij een bomaanslag zes anti-fa- scistische betogers om het leven geko men. hebben de twee ruziënde buren in het Thracische grensgebied, met name langs de grensrivier Evros, troepen samenge trokken. edisch srbre- abor- Lim* testen, waar- wor- en. Er •sonen ustitie vesti- eft al :en is; heeft ham”, nform anden ivoor- van heden begin naak” nstad. 1 we- J- en Jettar i dat van ;cutie a het en is jaar. icogd eren icht- hou- i een weer Of veek n, is van ook iddel s de R ïrkeer omen, n tot levens vallen Icohol Ook rijden 3) Er dood ogete- over- tot wis in •en in jeble- man- 3000 arige Leg- neter en 'lieg- :legd. luten vele Am- gro- deze dwij- ruim •bank kaar dende unten lanse i die een stap- )kay, ezige hun Zaar- heeft ehou- 3 van roken ieente erum. bleek LISSABON. (UPI, Reuter en AP) De Portugese vakbonden hebben giste ren de arbeiders de raad gegeven slechts te staken in het alleruiterste geval en te pogen door onderhandelen hun looneisen ingewilligd te krijgen. de staat Michigan, deed dit omdat hij de brief niet krachtig genoeg gesteld vond. Namens de Republikeinse tegenstemmers verklaarde David Dennis dat de brief een „nutteloos gebaar” was. Volgens hem zou de commissie toch wel haar conclusies trekken uit Nixons weigering, „of wij nu een brief schrijven of niet”. De twee voormalige assistenten van Nixon, John Ehrlichmann en Charles Colson, hebben van het Witte Huis ge ëist dat documenten, die betrekking heb ben op hun zaak, worden vrijgegeven Zij staan terecht, beschuldigd van sa menzwering in verband met de inbraak in het bureau van de psychiater van Daniels Ellsberg, de man die de Penta- gon-documenten publiceerde. De regering in Ankara is nu ontstemd over het uitblijven van een positieve reactie van Nederland op dit aanbod, zo vernam het PvdA-kamerlid Piet Dan- kert toen hij dinsdag en woensdag in de Turkse hoofdstad Ankara was. weer aan het werk gegaan hoewel aan hun looneisen nog niet tegemoetgekomen is. Zij hebben erin toegestemd, dat over deze eisen besprekingen worden gevoerd. Volgens Portugese bronnen vinden in Mozambique nog steeds gevechten op kleine schaal plaats tussen de Portugese strijdkrachten en guerrillastrijders van de Frelimo. De aard van de gevechten is sinds de coup op 25 april echter veran derd. ATHENE/ISTANBOEL. De Ameri kaanse regering heeft er bij Griekenland en Turkije op aangedrongen alles in het werk te stellen, opdat het oliegeschil tussen de twee Zuidoosteuropese NAVO- partners niet verder escaleert. De verba le interventie van Washington loopt vrijwel parallel met het besluit van de regering in Ankara om alle onderdelen van de strijdkrachten in staat van alarm te brengen. Het Rode Kruis heeft in Genève be kendgemaakt dat het morgen zal begin nen met de uitwisseling van gewonde krijgsgevangenen. Het gaat om 25 ge in de eft de gd de zan de hij de zoda- aantal opere- DEN HAAG. De Turkse regering is geschokt over de formalistische reactie van Nederlandse autoriteiten tegenover het al vele maanden geleden aanbod van Turkije om tien onderwijzers ter be schikking te stellen van Nederlandse gemeenten voor het onderwijs aan kin deren van Turkse werknemers. Aan het Golan-front is vandaag nog met artillerie en pantserwagens strijd ROME. (AFP en UPI) Een Itali aanse politiepatrouille heeft gisteren in bergachtig gebied ten noordoosten van Rome drie rechtse extremisten uitge schakeld die zich waarschijnlijk voorbe reidden op een spectaculaire actie Die zou op 2 juni moeten worden uitgevoerd in Rome waar dan ter gelegenheid van de nationale feestdag een militaire para de wordt gehouden. heeft en ge in te ie. In gewag enlose >or de In het in krachtige bewoordingen ge stelde schrijven zegt de commissie, dat als Nixon in zijn weigering volhardt, het de commissie vrijstaat hieruit de conclu sie te trekken, dat de president materi aal achterhoud dat schadelijk voor hem is. Tot dusver heeft de commissie drie maal onder strafbedreiging materiaal van het Witte Huis opgeëist. In het eerste geval ging het om 42 geluidsban den met gesprekken van Nixon met zijn toenmalige medewerkers. In plaats van deze banden publiceerde het Witte Huis de tekst van deze gsprekken, ontdaan van krachttermen, scheldwoorden e.d. De twee andere eisen hadden betrekking op 11 bandjes en op delen van Nixons dagboek. Hierop heeft het Witte Huis tot dusver niet gereageerd. Verwacht werd dat de commissie op zeer korte termijn nog 65 bandjes en ander materiaal zal opeisen. Voor de ongeveer 6000 leerplichtige kinderen van Turken in Nederland is tot nog toe geen enkele voorziening op het gebied van onderwijs. Daarom besloot de Turkse regering op haar kosten tien onderwijzers ter beschikking te stellen van een aantal gemeenten, waar grote aantallen Turkse kinderen op school gaan. De gevangenis is vorige week gro tendeels leeggelopen ter gelegenheid van een grootscheepse amnestie die in Tur kije is afgekbndigd. Alleen al op de ziekenafdeling waar Hans verbleef zijn in één dag 27 van de 31 gevangenen, onder wie moordenaars en andere zware delinquenten, vrijgekomen. Hans zelf echter krijgt, net als andere drug-delinquenten, slechts vijf jaar af trek. In aanmerking genomen dat ge woonlijk een derde van langdurige straffen wordt kwijtgescholden, kan hij erop rekenen nog acht jaar te moeten zitten, met andere woorden, dat hij nog niet op de helft van zijn strafperiode is. Mevr. Van der Aar is in de gevangenis zeer vriendelijk ontvangen. Maar ze is deze keer naar haar zeggen werkelijk geschrokken van Hans’ toestand. Afge zien van de slechte fysieke conditie met een lengte van 1.82 meter weegt hij nog slechts 50 k’ilo vond zij hem apatisch en dépressief. Intussen heeft de huiscommissie met 37 stemmen tegen één besloten om nog 45 geluidsbanden inzake het Watergate- schandaal van het Witte Huis op te eisen. In schriftelijke vragen aan minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken, wees ze erop dat het maar een vreemde situatie is dat die Nederlanders in het buitenland volgens de Kieswet niet als ingezeten van Nederland worden beschouwd, maar volgens de Wet op de Inkomstenbelasting en de Wet op de Vermogenbelasting wél. Het KVP-kamerlid wijst de minister erop dat de ergernis van de Nederlan ders in het buitenland over deze incon sequente behandeling sterk is toegeno men. algemene stemmen het akkoord over troepenscheiding goedgekeurd, zo bericht Radio Damascus. Woensdag was het ak koord al besproken door het bestuur van de Baath-partij en’het progressieve natio nale front, waarin alle toegestane poli tieke organisaties samenwerken. In Genève zijn inmiddels de Israëli sche en de Syrische delegaties aangeko men, die vandaag het akkoord zullen tekenen. Ook Egypte heeft een delegatie gestuurd, die als waarnemer aanwezig zal zijn. De Israëlische delegatie, die het eerst aankwam, veranderde van hqtrl toen bleek dat ze anders onder één dak zouden logeren met de Syrische delegatie, die in dat eerste hotel kamers had gereserveerd. JERUZALEM (Reuter, AFP, DPA, UPI). De Knesset, het Israëlische par lement, heeft gisteren met 76 tegen 36 st mmen zijn goedkeuring gehecht aan het Syrisch-Israelische akkoord over een .troepenscheiding, terwijl de VS om een spoedzitting van de Veiligheidsraad vroegen, zodat VN-waarnemers aan de bestandslijn ingeschakeld kunnen wor den. Sossi uit Genua 35 dagen in een „volks- gevangenis” heeft vastgehouden. Het drietal bleek echter deel uit te maken van de „actiegroep Mussolini”, een neo- fascistische paramilitaire organisatie. Toen de patrouille een ezelpad op kwam, werd zij vanuit een tent onder vuur genomen door de drie extremisten. In het gevecht werd de 27-jarige Gian carlo Esposti uit Lodi doodgeschoten, terwijl twee politiemannen zwaar wer den gewond. Van de drie extremisten werd er een doodgeschoten, terwijl de andere twee werden aangehouden. Zij hadden in hun bezit een voorraad machinepistolen, pre- cisiegeweren, pistolen en explosieven. De politiepatrouille stelde in het afge legen gebied bij het Tascino-meer een onderzoek in naar aanleiding van een bericht dat er daar guerrillastrijders zouden kamperen. Aanvankelijk dacht men aan leden van de „Rode Brigades”, de linkse revolutionaire beweging die de substituut-officier van Justitie Mario Intussen heeft de huiscommissie nul op het request gekregen van de federale rechter in Washington, John Sirica, aan wie zij toestemming had gevraagd om de bandopnamen van vier gesprekken van Nixon met zijn medewerkers te mogen beluisteren. Rechter Sirica kreeg deze banden in zijn bezit nadat zij met straf bedreiging van het Witte Huis waren opgeëist ten behoeve van de „grand jury” in de Watergate-zaak. De brief van gisteren had de instem ming van 20 Democratische en acht Republikeinse commissieleden. Negen Re publikeinen en een Democraat stemden tegen. Laatstgenoemde, John Conyers uit Kissinger maakte bekend dat Egypte en de Verenigde S-taten zijn overeenge komen een gemeenschappelijke commis sie op ministersniveau in te stellen ter bevordering van nauwere samenwerking. De commissie moet de samenwerking op „absoluut alle gebieden”, zoals Sadat zei, reorganiseren. President Nixon zal de instelling van de commissie vandaag formeel bekendmaken. Nixon zal in juni Egypte bezoeken. hoge ambtenaar van het Turkse ministe rie van Buitenlandse Zaken die haar vertelde dat zij „happy” moest zijn om dat haar zoon van de 30 jaar nog maar acht jaar hoefde te zitten. Zelf zegt zij te twijfelen of hij het nog wel acht maan den uithoudt. De enige hoop lijkt gevestigd op de mogelijkheid dat hij op grond van zijn slechte conditie, waarover van Turkse zijde reeds een rapport is opgesteld, „ongeschikt voor verder arrest” wordt verklaard. In de nieuwe dagvaarding wordt ge steld dat de banden op 1 juni moeten worden overhandigd. Het betreft hier bandopnamen die reeds eerder het on derwerp uitmaakten van een dagvaar ding van de speciale openbare aanklager Leon Jaworski. Woensdagmiddag al had Griekenland een soortgelijke maatregel genomen, na dat bekend was geworden dat verschei dene Turkse oorlogsbodems de haven van Istanboel en Golcuk (aan de ingang van de Dardanellen) hadden verlaten en koers hadden gezet naar het zeegebied voor de westkust van Klein-Azië. Vol gens de laatste berichten zijn in Turkije alle militaire verloven ingetrokken en Volgens de rechter kan hij de banden uitsluitend afstaan aan de jury waar voor zij werden opgeëist. In zijn uit spraak zei hij dat de huiscommissie moet proberen de banden rechtstreeks van president Nixon te krijgen, als zij vindt dat dit materiaal van belang is In Izmir, de zetel van het Zuidoosteu ropese NAVO-commando, lichtte een woordvoerder van de Turkse marine toe, dat op het ogenblik ruim 50 oorlogsbo dems in het oostelijk bekken van de Egeïsche Zee patrouilleren. Een aparte vlooteenheid is belast met de escorte van het boorschip Kandarli (ruim 1000 ton), dat in het betrokken gebied naar olie speurt. Het Turkse boor-„eiland” opereert onder bescherming van de ma rine, nadat Griekenland eerder al had aangekondigd geen enkel Turks vaartuig in wat Athene noemt „Grieks territori um” toe te laten. Volgens Athene maakt de zeebodem van de Egeïsche Zee deel uit van het Griekse vasteland. Het verwijst in dat verband naar bepalingen in de Geneefse conventie van 1958. Turkije heeft dat verdrag echter nimmer ondertekend en op zijnbeurt Athene voorgesteld de kwestie van de terrtoriale afbakening in de oostelijke sector van de Egeïsche Zee opnieuw te bezien. Dit voorstel is door de Grieken categorisch van de hand gewezen. (Van een speciale medewerker) ISTANBOEL. Mevrouw Hannelie van der Aar uit Laren, de moeder van de 27-jarige Duits-Nederlandse Hans van der Aar, die in Turkije sinds 1967 ge vangen zit wegens handel in drugs, heeft dezer dagen voor de vierde maal haar zoon bezocht in de Sagmafcilar-gevange- nis bij Istanboel. Tijdens het debat in de Knesset, waar Golda Meir voor he.t laatst als premier het woord voerde, ging het er rumoerig aan toe. Ze moest herhaaldelijk met stemverheffing spreken tijdens haar uit eenzetting over het akkoord, omdat zowel leden van de rechtse oppositie als jeug dige bewoners van de Golan-hoogten, die op de publieke tribune zaten, er steeds doorheen schreeuwden en met vlaggetjes zwaaiden. President Nixon heeft via zijn advo caat gisteren verklaard dat hij het pro ces tegen twee van zijn voormalige as sistenten niet ten einde wil brengen, maar dat hij zich toch het recht voorbe houdt om uit te maken of de documen ten die de beide beklaagden hebben opgeëist van het Witte Huis, vrijgege ven zullen worden. DEN HAAG. Het KVP-Tweede- Kamerlid mevrouw Van Heel-Kasteel heeft een poging ondernomen om diplo matiek personeel en beroepsmilitairen die in het buitenland wonen, ook actief kiesrecht te geven. In dat sorteercentrum werden vorig jaar voortdurend aangetekende partijen diamant vermist. In totaal ging het om vijf partijen ter waarde van meer dan 20 miljoen Belgische franken. Drie amb tenaren van de PTT werden niet lang daarna aangehouden en het grootste deel van de buit werd teruggevonden. De drie postmannen werden kortgeleden voor de correctionele rechtbank in Antwerpen veroordeeld tot ieder twee jaar gevan genisstraf. Zowel in Istanboel als in Ankara heeft zij uitvoerige gesprekken gehad met Nederlandse en Duitse diplomatieke vertegenwoordigers, alsmede met een Premier Meir hechtte met name veel belang aan de zinsnede in de overeen komst, waarin staat dat overvallen door gewapende groepen of individuen die de demarcatielijn overschrijden, in strijd met het ber.tand zijn. In de interpretatie van de Verenigde Staten betekent dit dat Israel gebruik makend van zijn recht op zelfverdediging, alle beschikba re middelen mag gebruiken om dergelij ke acties te voorkomen. De Verenigde Sta.ten zullen een dergelijk optreden van Israel niet als een bestandsschending beschouwen en Israel politiek steunen”, aldus mevrouw Meir. Italiaanse politiemannen leiden een terrorist (midden) van de neo-fascistische „Musso lini Actie Groep” weg, na een schietpartij in de heuvels 70 kilometer ten noorden van Rome. Een terrorist werd gedood en twee politiemannen zwaar gewond. De Mussolini- groep heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor bomaanslagen en sabotage in ver scheidene Italiaanse steden. Van de tribune werden pamfletten naar beneden gegooid met de tekst: „De Knesset is slechts een instrument om de besluiten van Kissinger te ratificeren”. De voorzitter maande herhaaldelijk tot kalmte en de politie bracht een tiental betogers naar buiten, maar het werd niet veel rustiger. geleverd tussen Syrische en Israëlische troepen. Het staakt-het-vuren moest in gaan direct nadat vandaag om 11.00 uur de troepenscheidingsovereenkomst in Genève werd getekend. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, dr. Mario Soares, is giste ren naar Engeland teruggekeerd voor de wapenstilstandsonderhandelingen met Afrikaanse nationalisten uit Portugees Guinea. Spinola heeft de bevolking verzocht om matiging en om steun bij het streven naar herstel van de Portugese economie. Inmiddels hebben werknemers bij de onderneming Electrolux, die de afgelo pen dagen hebben gestaakt, besloten weer aan het werk te gaan. Ook bakkers en buschauffeurs in Lissabon zijn gisteren HANNOVER. (Reuter) De West- duitse politie Leeft in het centrum van Hannover een gemaskerde schutter ge dood nada.t deze een bank had beroofd en minstens zes mensen had verwond voordat hij via een spoorwegtunnel poogde te ontsnappen. De man had een onbekend bedrag aan geld van een plaatselijke bank geroofd. Hij vluchtte te voet weg en loste ver scheidene schoten op een verkeersagent en enkele voorbijgangers voordat hij in de tunnel verdween. Volgens de politie werd een van haar mensen die de rover in de tunnel volgden gewond vooraleer de man werd neergeschoten. Sinds die datum zijn er geen Frelimo- leden meer gevangen genomen. De Por tugese militairen kunnen gebruik maken van hun wapens om tegenstanders te doden als zij in een hinderlaag raken of het gevaar lopen zelf te worden gedood, maar zij behoeven geen speurtochten naar guerrillastrijders meer te onderne men. Gisteren kwam de Veiligheidsraad slechts kort bijeen om een uiteenzetting van secretaris-generaal Kurt Waldheim aan te horen. De zitting wordt vandaag voortgezet. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft op de thuisreis naar Washington een tus senlanding gemaakt in Cairo om presi dent Sadat op de hoogte te stellen van het Syrisch-Israelisch akkoord. „Kissinger heeft een tweede wonder tot stand gebracht”, zo zei de Egyptische president. Hoewel het slechts een mili tair akkoord is ter consolidatie van het staakt-het-vuren, is het een belangrijke stap naar de verwerkelijking van Arabi sche doeleinden, die zijn: volledige Is raëlische terugtrekking uit alle bezette Arabische gebieden en het herstel van de legitieme rechten van het Palestijnse volk, aldus Sadat. Deze verklaring was vervat in een brief van de advocaat van het Witte Huis, James St. Clair, gericht aan de federale rechter Gerhard Gesell, in ant woord op een bevel van deze rechter dat Nixon diende te verklaren of hij zich ten volle realiseerde dat een weigering om de documenten te overhandigen er toe zou kunnen leiden dat de zaak tegen de twee beklaagden onontvankelijk zou worden verklaard. BRUSSEL (ANP). Een 49-jarige drummer van een Antwerps orkestje, het brein achter de diamantroven van vorig jaar in het Antwerpse sorteercen trum van de PTT, heeft zich bij de Antwerpse politie aangegeven. wonde Syriërs en een gewonde Marok kaan en 15 gewonde Israëliërs. Later volgt de uitwisseling van de overige krijgsgevangenen: 384 Arabieren, over wegend Syriërs en 53 Israëliërs. PARIJS. (DPA) Twee gangsters hebben gisteren in Parijs na een misluk te roofoverval op een juwelierszaak in koelen bloede op een menigte mensen geschoten en twee voorbijgangers ge dood. Een der slachtoffers was een jonge vrouw die juist een brief postte toen zij werd geraakt. Het andere slachtoffer was een jongeman op een scooter. De gangsters hadden in de drukke wijk bij het station van St. Lazare een juwelier onder dreiging van hun wapens bevolen zijn kostbaarste sieraden af te geven, maar zij werden gestoord en sloegen op de vlucht. Toen zij zagen dat zij door de politie werden achtervolgd, gingen zij in het wilde weg schieten. Een van de overvallers kon later wor den gegrepen op het dak van een huis waarin hij was gevlucht. De ander i* voortvluchtig.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3