Staalbedrijf houdt vinger aan de milieu-pols Hoogovens heeft plan ontwikkeld energie terug te winnen om Gemeenteraadskandidaten met meer dan honderd stemmen Burgemeester Reehorst weer op visite bij diamanten echtpaar Haven 2.70 toifevishal SPIJKER i SCHOEHUIJS B.V. Enthousiaste voortzetting van Syp Sterk-toernooi ï^orf^irëbeurr China Tegels intermeubel 179,00 225,00 79,00 92,50 Uitgewassen grindtegels 5 SPIJKERS MET KOPPEN: 4 VOORDEEL KOOPJES! intermeubel van jgg vt>brQgg Koop bij de tied. Tapijt Centrale. Je bent gek ais je meer betaalt. J 5 4 NIEUWE ACCOMMODATIE CARILLONKLANKEN ONZE VEELBESPROKEN marktplein de ru ifter n.v. NU TE ZIEN EN TE BEWONDEREN IN ONZE SPECIAALZAAK ijmuiden VOOR „SUOMI” HET GROTE SUCCES VAN DE Haarlemse 7^ PLAATSELIJK NIEUWS VRIJDAG 31 1974 MEI (Van een onzer verslaggevers) 1ste kwaliteit Carrière Extra zware kwaliteit •fa Zuiver wollen Berber tapijt •fr Zuiver wollen Axminster woninginrichters VELSEN Burgemeester J. Ree horst van Velsen maakt er een sym pathieke gewoonte van zich, wan neer hij namens het gemeentebe stuur een diamanten echtpaar gaat complimenteren, door zijn echtge note te laten vergezellen. Dit wordt door de feestvierende betrokkenen en hun familie altijd bijzonder op prijs gesteld, vooral omdat het bur- gemeestersechtpaar steeds bereid blijkt ongedwongen aan de conver satie deel te nemen. •fr Nylon Tapijt CEniRum voor de bouw mieloo tegelunie ~~l*l ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE GO 26 ADVERTENTIE 400 cm breed, per meter bloemdessin, 400 cm breed, per meter Snelliusstraat 23 - 27 IJmuiden - Tel. 1 56 63 400 cm breed, per meter VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 1 juni van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscaril lon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Preludium no. II, M. v.d. Gheijn; 2. Introductie, variaties en fuga over: „Hoe groot, O Heer en hoe vervaerlic”, H. de Ligt; 3. Serbrand, Gisbert Steenwick; 4. 3 Neder landse volkswijsjes (potpourri), H. de Ligt; 5. Suite Archaque, Géo Clément; 6. 2e Sonatine, Sjef van Balkon; 7. a. Wals, Joh. Worp; b. Pizzicatie uit het ballet „Sylvia”, Leo Delibes; c. Ave Ma ria, Krans Schubert; 8. Preludium, H. de Ligt. Behalve het geluid is voor de directe omgeving het stof van betekenis. Geble ken is, dat de stofneerslag in 1970 een piek heeft bereikt. Een van de bestrij- dingsmethoden is het besproeien van het ertsveld. Doch daarvoor kan geen zout water uit zee worden gebruikt, omdat dit het ijzer aantast. Daarvoor varen nu schepen met zoet water af en aan. Al dit gesproei geeft echter nog geen ga rantie, dat er nooit meer stof verspreid zal worden. Een ploseling opstekende storm kan daartoe aanleiding zijn. Dat stofprobleem is recentelijk nog ter spra ke gekomen tijdens een hoorzitting in het Velsense stadhuis met betrekking tot het uitbreiden van de kolenvelden. Om het stof daarvan zoveel mogelijk tegen te gaan is een sproeiprogramma samen- Telefoon 02206- 2690 Telefoon 02510-31205 40/40, 40/60 en 50/50 cm reeds vanaf Gratis bezorging (min. afname 100,—) Alle leveranties a contant 15.000,—: 10.000,— 13.000,—: f 13.000,—; Herenweg 38 Egmond-Binnen Hoogdorperweg 2G Heemskerk kant en klaar en kon een van de fasen ter hand worden genomen. Een fase echter welke wel een investering vergde van dertig miljoen gulden. Dit was ook donderdagmiddag weer het geval, toen de heer en mevrouw weest bij het diamanten echtpaar J. de Jong en A. de Jong-Elzenga. in zijn gezellige woning aan de Eksterlaan in IJmuiden-Oost. Zoals gebruikelijk had dit echtpaar van het gemeentebestuur reeds een goed gevulde fruitmand mo gen ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Nadat de atletiekvereni ging „SUOMI” in verband met de uit breiding van de PEN-centrale werd ge dwongen haar sintelbaan in Velsen- Noord prijs te geven, kon hiervoor een tijdelijk onderdak worden gevonden in de gemeente Beverwijk. Als gevolg van een samenspel tussen het gemeentebe stuur van Velsen en de Velser Sport stichting, kon „SUOMI” inmiddels voor het beoefenen van de atletiek een ter rein ter beschikking worden gesteld dat is gelegen aan het Tiberiusplein, achter de Vissering scholengemeenschap in IJ- muiden-Oost. De gemeentelijke plant soendienst heeft hier reeds een aantal voorzieningen getroffen. Die snelle expansie is nu achter de rug, doch een aantal uitbreidingen moet blij ven plaatshebben. De directie van het IJmuidense bedrijf constateert hierbij echter, dat de maatschappij steeds kriti scher wordt omtrent het doen en laten van de industrie. Anderzijds mag men echter ook niet uit het oog verliezen, dat Hoogovens ook grote verantwoordelijk heden heeft op het terrein van de werk gelegenheid. De directie staat dus voor een dubbele taak :allereerst het bedrijf gezond houden, daarnaast het onderhou den van relaties met de omgeving. Voor die relaties moeten grote inspanningen getroost worden, fysieke, technische zo wel als economische. En daarbij kleu nen wij echt soms wel eens mis” vertelde de directeur van het bedrijf in IJmuiden de heer Th. van Erp. Niette min wordt gestreefd naar openheid en gehoopt wordt dat er wederkerig in de omgeving een realistische opstelling zal zijn. Die kritische opstelling omvat ui teraard in grote mate het milieu. Hoogo vens is graag bereid daarbij zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de wensen welke er leven. Zo is er nu een geluid- meetnet rondom het bedrijf, dat duide lijk voorziet in de behoefte om met de betrokkenen te praten en door middel gesteld, dat Hoogovens per week 50.000 kost. Diverse Hoogo venmensen zijn zelfs nog naar Japan geweest om daar op dit terrein ervaringen op te doen. Gevolg daarvan is onder meer, dat er nu een sproeiwagen rondrijdt een tweede is in bestelling welke in de kortst mogelijk tijd een maximum aan opper vlakte besproeit. Dat stof komt uiteraard ook op wegen, reden waarom ook deze gesproeid en schoongemaakt worden. Verder worden de velden ook hier en daar afgedekt met een olie-emulsie. Maar dit alles wordt nog niet gezien als „de” oplossing van het stofprobleem; dus blijft men zoeken naar betere-alternatie ven. Overigens is niet alles wat men aan vuil ontwaart: Hoogovenstof. Er zit ook een belangrijk deel zand in zo gebiedt de eerlijkheid te zeggen. Zoals bekend is Hoogovens een belang rijke producent van kooksoven- en hoogovengas, anderzijds echter gaat de energieconsumptie hier ver boven uit. Bovendien maken de energiekosten een aanzienlijk deel uit van de kostprijs van staal namelijk inclusief kolen ongever 25 procent. RolvinkSnacks Zuidarcade: Snacks had een overwinning nodig om koploper te worden. Voor de rust geen doelpun ten, beide ploegen hielden elkaar be hoorlijk in evenwicht. Len Voet scoor de vlak na de hervatting, hij passeerde een paar verdedigers en de doelman na een pass je van Plug. Een corner van VELSEN. De reden waarom de uitslagen van gemeenteraadsverkiezingen moeilijk zijn te vergelijken met Kamer- einige tijd voldoende capabel beoordeeld om als telegrafist bij de stationsdienst van de Nederlandse Spoorwegen te wor den aangesteld. Onderwijl had de heer De Jong het eveneens tachtig jaar geleden in het Friese Wetslavier geboren meisje leren kennen dat enige jaren later zijn vrouw zou worden. Beide weten zich nog altijd heel goed te herinneren dat ook hier sprake is geweest van een liefde „op het eerste gezicht”, zodat 30 mei 1914 in Ternaard - eveneens in Friesland - hun huwelijk werd voltrokken. Er liggen nog meer van dergelijke plannen klaar, maar de prijs van de nu gebruikte energie zal dienen te verdrie voudigen voordat men deze ideeën ten uitvoer gaat brengen. Dit laatste in ver band me de hoge investeringskosten daaraan verbonden. Klein draaide even daarna in het Rol- vinkdoel en dat leverde de Snacks een gunstige positie op. Het slotoffensief van Rolvink bracht beide teams toch nog op gelijke voet, twee verdedigingsfouten gingen eraan vooraf en twee keer was het Lucassen die raak schoot. IJMUIDEN. Ondanks de barre weersomstandigheden is er op het strand toch gespeeld voor het Syp Sterktoer- nooi. Dinsdagavond verspeelde koploper Royal een puntje aan Zeedistel, maar het heeft geen consequenties voor de Royalploeg, want ook achtervolger Snacks moest gisteravond na een riante 2-0 voorsprong toch genoegen nemen met een gelijkspel tegen Rolvink. De Poort van Velsen is door dit puntenver lies van de lijstaanvoerders zondag in de gelegenheid om dan de eerste plaats over te nemen, wanneer zij er tenminste in slagen om tot een overwinning te komen. Niettemin zal men doorgaan met pro ductieverhoging. Het Hoogovenbedrijf heeft een lange expansieperiode achter de rug met forse drempelinvesteringen. I uil AMSTERDAM: Rozengracht 146-148, Tel. 62560 Beukenplein 28. Tel. 927344. BEVERWIJK: Zeestraat 56 en 58 (naast het postkantoor) Tel. 24137 TapijtenhalJohnny: Opnieuw moest Johnny genoegen nemen met een grote nederlaag. Korbee bracht de Tapijten aan de leiding, via Remmers werd het nog gelijk, maar toen was het hek van de dam, het werd tenslotte een 8-1 zege voor de Tapijtenhal. Doelpunten van Korbee (2x), Blok (2x), Van der Lugt, De Dood en Van de Schalk. De nu bijna tachtigjarige bruidegom werd in het Friese Wierum geboren, waar hij na de lagere school als landar beider een bescheiden werkkring vond. De jeugdige De Jong wilde echter voor uit in de wereld en daarom ging hij op de m.u.l.o. de nodige kennis vergaren, om in staat te zijn verder tot telegrafist te worden opgeleid. Aldus werd hij na oblies onder één dak Keukens. Mieloo/Tegelunie biedt u keus uit de komplete keukenprogramma's van Alno en Format. Tegels vindt u er uit heel Europa, een kollektie die ruim 1100 soorten omvat, inclusief plavuizen en gevelstenen. Badkamers, vormen een speciale afdeling met alle bijpassende accessoires. Met Mieloo/Tegelunie kunt alle kanten op. LISSE, GASSTRAAT17, TEL. 02521-19119 HAARLEM, BLOEMHOFSTR.14,TEL.311840 Tevens Zaterdag geopend van 10-14 u. Donderdagavond van 19-21 u. Overigens heeft de heer De Jong de Nederlandse Spoorwegen niet meer ver laten en omdat hij met zijn zelfstudie is voortgegaan, slaagde hij erin hier ook een mooie carrière te maken. Dit heeft echter wel de nodige verhuizingen nood zakelijk gemaakt, zodat het echtpaar ondermeer in Dokkum, Nunspeet, Apel doorn en Epe heeft gewoond. In 1936 volgde zijn overplaatsing naar het sta tion IJmuiden-Oost, waarna hij twintig jaar later de N.S. met pensioen verliet. De heer De Jong had het inmiddels tot commies gebracht. Na zesendertig dienstjaren vond hjj het eindelijk genoeg, vooral omdat hij door de opening van de Velsertunnel het verwaarlozen van „zijn” station heeft voorzien. Dit is hem bijzonder aan het hart gegaan, omdat de heer de Jong hier op „een prachtige tijd” kan terugzien. „We hebben altijd enorm gelachen en de grootste schik gehad”, herinnert hij zich glunderend Er is dus niets aan de hand met het diamanten echtpaar, vooral omdat bei den zich nog in een uitstekende gezond heid mogen verheugen en nauwelijks op hulp van anderen zijn aangewezen. Zij wonen nu ongeveer dertig jaar in het zelfde huis, waar de heer De Jong een grote tuin tot zijn beschikking heeft, waar de vele bloemen door hem nog steeds worden gekweekt en verzorgd. Alle reden dus voor een gezellig en intiem familiefeest, met hun twee kin deren en twee kleinkinderen. De heer en mevrouw Reehorst weer op bruiloftsreceptie, nu by het diamanten echtpaar J. de Jong en A. de Jong- Elzenga. Het gold hier allereerst de blokwalse- rij 3, waar een begin werd gemaakt met de inbouw van recuperatoren, die het mogelijk maken de warmte in de ge bruikte gassen van de putovens te be nutten. Bij warmbandwalserij 2 en de blokwalserij 3 is tevens de enginering gestart van een project om een deel van de „afvalwarmte” terug te winnen, en daarmee electriciteit dus weer energie op te wekken. van cijfers en concrete gegevens tot elkander te komen. Centrumde Kaamtrappers: Centrum lijkt zich langzaam te gaan herstellen van de slechte competitiestart. Van Kaam was het slachtoffer hiervan. Blokker en Greven zorgden voor een 2-0 ruststand, Peters, Seegers en Meiboom voerden na de rust de score op tot 5-0. Programma voor zondag: 10.30 uur: ZeedistelJ ohnnyTapi j tenhalRoyal, 12.30 uur: GriffioenCentrum, Rol vinkPoort van Velsen. Woensdag gearriveerd in Ijmuiden: Mangen, Antwerpen; Ciudad de Guya- guil, Antwerpen; Memel, Dagenham; Le- vern, Londen, Ijmuiden; Birkenstein, Antwerpen; M.I. Transporter, Noordzee Leda, Stavanger; Berim, Montrose; Irishgate, Whitby, Ijmuiden; Itel Hercu les, Norfolk, IJmuiden; Sheratan, Ponza; Alameda, Abidjan. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Hebe 2, Londen; Subro Venture, Col chester, Zaandam; Tor Anglia, Gothen burg; Interuolze 1, Londen; Baron, Rot terdam; Cornet, Noordzee; Corchester, Londen; Texaco Nueba, Granada, Ten- brooke; Northen-Star, Southampton; Golar Sanko, Monrovia; Capt. Leo, Pi- reus, Ijmuiden; Alva, Hamburg, Velsen; Rien Teekman, Delfzijl; Oste Clipper, Bremen, Zaandam; Holstentor, Noordzee, Ijmuiden; Areas, Rotterdam, Neban; Shinryu Maru, San Nicolas, Ijmuiden; Rijnstroom, Harwich; Memel, Dagenham; Rai, Hamburg; Kuntsevo, Hamburg, Vel sen; Altair, Sandefjord, Zaandam; M.I. Transporter 1, Noordzee; Leda, Bergen; Gabbro, Hull. Donderdag gearriveerd: Saint Dominique, Le Havre; Wildente, Terneuzen, Zaandam; Elizabeth Olden- dorff, Antwerpen: Smit Lloyd 11, Cont.- plat, IJmuiden; Relay, Felixtowe; Roelof Holwerda, Grainsmouth; Brinio, Great Yarmouth; Vechstroom, Hull. Donderdag vertrokken: Boverkerk, Rotterdam; Tod Head, Londen; Granit, Wismar; Uganda, Dun dee; Carytis, Antwerpen; Irishgate, Ro chester, Ijmuiden. en Statenverkiezingen is, dat men bij het kiezen uit de kandidaten voor de gemeenteraad zich vaak laat leiden door andere dan uitsluitend politieke overwe gingen. Veelal kent men bepaalde kandidaten, hetzij persoonlijk, hetzij door hun optre den in verenigingsverband of op sociaal en/of maatschappelijk terrein. Daarom dat bij de gemeenteraadsverkiezingen vaak voorkeurstemmen werden uitge bracht. In Velsen is dat niet anders geweest afgelopen woensdag. Hieronder laten wij per partij volgen de kandida ten, die meer dan honderd stemmen hebben gekregen: Partij van de Arbeid: C. Ockeloen (2842); M. Roessingh (219); H. J. Scheep- er (133); N. Groot-Water (162); J. H. Porok (140); J. Bos-de Boer (228) en E. Sanders (131). CDA: Th. C. Witte (423); ing. H. v.d. Werff (177); W. N. Koopman (172); A. H. Kilsdonk (135); Jur. Visser (140); L. Booy-Bukman (101) en H. van Leeuwen (120). VVD: A.J.P. van Heel-Montijn (363), F. G. van Hoek (101) en W. P. Geels (111). Progressief Velsen: C. Hoek (368). RoyalZeedistel: De stormachtige wind stond dwars over het veld en dat betekende voor beide teams bijzonder moeilijk voetballen. Royal nam al snel de leiding, Kruij er ving een voorzet op, omspeelde de doelman en schoot raak. Zeedistel probeerde om met de wind in de rug een tegengoal te forceren, maar via uitstekend keeperswerk van Kunst vielen er geen doelpunten. De Royal ploeg ging met optimisme de tweede helft in, omdat men nu het voordeel van de wind zou hebben, dat pakte echter anders uit. Tien minuten voor het eind signaal scoorde Zeegers uit een listig genomen vrije trap de gelijkmaker. VELSEN. Reeds ver voor er van een oliecrisis sprake was werd bij Hoog ovens gesignaleerd dat er structureel wolkjes aan de horizon verschenen, waaruit de „natuurkundigen” bij dit staalbedrijf opmaakten, dat er wel eens sprake zou kunnen komen van een aan tal problemen op het terrein van de energievoorziening. Direkt zijn toen plannen ter hand genomen om in het bedrijf te komen tot het winnen van energie in welke vorm dan ook. Het werd één groot plan, uit te voeren in diverse fasen, dat echter wel duizeling wekkende investeringen vereisen zou. Dat plan ging daarna de kast in. Toen de energiecrisis zich aankondigde lag het IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 288 kisten ka beljauw; 62 kisten tarbot en griet; 12 kisten schelvis; 1224 kisten schol; 57 kisten schar; 451 kisten makreel; 149 kisten diversen en 5150 kilogram tong. PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg: gr. tong 9,79-8,89; gr. tong 9,77-8,70; KI. tong 12,13-11,—; tong één 13,19-12,18; tong twee 10,21-9,50; tarbot 10.35-9,28; zalm 8,19-6,40. Per stuk: haai 332-222. Per 40 kg: ham 242; vidoolvis 90- 82; rode poon één en twee 124-87; rode poon drie 60-45; krab 35; Haai 100; Horsmakreel 10-8; steenbolk 70-63; tongschar 126-112; bot 8; makreel twee 34-20; makreel drie 18-40; schar 61-31; wijting drie 90-66; schol één 71-61; schol twee 75-61; schol drie 94-61; schol vier 67-44; schelvis drie 76-72; schelvis vier 66-61; tarbot 336-213; griet 112; kabel jauw één 108-107; kabeljauw twee 154- 101; kabeljauw drie 130-102; kabeljauw vier 110-96; kabeljauw vijf 108-96. De besommingen waren: VL 110 1.580,—; KW 24 ƒ36.80,0—; KW 132 KW 195 ƒ18.800,—; SCH 4 SCH 28 ƒ13.000,—; UK 189 UK 189 ƒ13.000,—; GO 24 xo.vvu,—GO 26 11.00,—; Th 42 ƒ9.200,—; VD 25 ƒ1.700,—; UK 18 en UK 115 ƒ4.300,—; UK 23 en UK 48 12.000,—; UK 135 en UK 145 11.000,— en VD 15 en VD 128 f 4.500,— 3/ z#“ y ^NNEMERLAAN- '’'«STRAAT O

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5