VERVOERSBONDEN GAAN ALS EERSTE SAMEN IN ZWAAR MODEL Rabobank Q bedrijven te Drukkende sfeer Wall Street beïnvloedt Damrak negatief MMHIiGELDj) Rekenkamer vindt dat NOS vliegtuig moet afstoten BEURS Rabobank C9 de bank voor iedereen Oliemaatschappijen als energieconcerns Kwatta rekent op aanzienlijke verliezen samenwerking HAL zoekt èi I President-directeur van Shell: ONKOSTEN- EN KILOMETERVERGOEDING OOK TE HOOG hogere spaarrente bij de 11 ECONOMIE JUNI 7ATFSDAG 1 Rente Ennia Kilometerprijs Afvloeien Over de streep (Van onze redactie economie) UTRECHT Voor 1 januari 1975 zullen de vakcentrales NW en NKV een federatie vormen. Dat is de stellige overtuiging van Jan Schroër, voor zitter van de vorige maand gevormde Federatie van Vervoers Vakorgani saties (FVV), die per 1 oktober in Utrecht wordt gehuisvest. Consument Bovenaan Te hoge vergoeding ADVERTENTIE Jan Schroër gelooft in centrale federatie zelf Uiteindelijk een fusie dan? procent (Van onze redactie economie) Zelfs de vaste stemming voor de dol- 5 Vorig jaar mei heeft minister Van Doom van CRM de Rekenkamer toege zegd heit al dan niet handhaven van het eigen vliegtuig te bestuderen en te on derzoeken of medegebruik van het vlieg tuig door derden mogelijk is. 2.60- 6.23- 6.61- Schroër: „Dat hoeft niet, maar kan wel. Het hangt af van de vraag hoe de identiteiten in de vakbeweging zich ontwikkelen. Ik ben als de dood zo bang voor een nihilistische vakbewe ging, zonder enige visie op de gemeen schappelijke problemen. De confessie is echter tot nog toe nimmer een basis geweest voor een gemeenschappelijke maatschappijvisie. De uittocht van een zeer grote groep werknemers uit de confessionele partijen is te verklaren uit het niet waarmaken van verkie zingsbeloften en het niet realiseren van een maatschappijvisie.” Ook voor de 10,5 percent lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten die volgende week zal worden uitgege ven tegen eveneens 99 percent, zou in het buitenland belangstelling bestaan, terwijl de 11 percent pandbrieven die de grote hypotheekbanken thans tegen 100 percent beschikbaar stellen eveneens een gerede vraag ontmoeten. Kortom, de vooral buitenlandse be langstelling voor onze gulden heeft een zeker halt toegeroepen aan de recente forse rentestijgingen op onze kapitaal markt. In hoeverre dit ook een blijvend keerpunt zal betekenen, zal in hoge mate afhangen van de verdere ontwik kelingen in binnen- en buitenland. Met name hoe de centrale bank zich zal opstellen, want de deze week door de Duitse centrale bank genomen stappen om de hernieuwde toevloed aan deviezen te pareren, zijn niet bevorderlijk voor het ontdooien van het harde binnenland se renteklimaat in de Bondsrepubliek. En ook in de ons omringende landen zal de rente naar beneden moeten, wil ook hier te lande van een zekere ontspan ning sprake kunnen zijn. Ook voor de aandelenmarkt ontwik kelde zich deze week in het begin een wat vriendelijker stemming, hoewel de omzetten nog gering bleven. Maar het trok toch de aandacht, dat de optimisti sche ondertoon op de jaarvergaderingen behouden bleef. Het Gammaconcem, de NDU, het Van Gelderconcern, Stad Rot terdam, Van Berkel en zelfs de bouwon derneming Stevin zijn optimistisch voor 1974 en verwachten zelfs alle hogere winsten. (Van een medewerker) AMSTERDAM. De zo om impulsen, stimulansen en injecties verlegen zitten de internationale geldwereld kon deze week te kust en te keur gaan. De Ameri kaanse dollar ontving krachtige steun uit een opvallende ombuiging in april op de Amerikaanse betalingsbalans, name lijk van tekort naar overschot. De Fran se franc werd vast door een meer pro- Europees en -Atlantisch regeringsge- zicht in Parijs. En onze gulden onder vond flinke kooplust door een uiterst gunstige publicatie over onze economi sche vooruitzichten in de eerstkomende vijf jaar. 420, 428, 275, 218 en 225. Deze grote teruggang van het aantal vlieguren wordt, aldus het Verslag, toegeschreven aan het hogere tarief a 400 per uur voor het nieuwe vliegtuig, dat in 1969 door de NOS is aangeschaft en waarmee een uitgave van ƒ369.000 was gemoeid. Medio 1971 is dit tarief teruggebracht tot 250 per uur. (KBPH) en de NVV-bond Mercurius be sprekingen voeren over een federatie (samen 40.000 a 45.000 leden) en dat de voedingsbonden van NKV (AVG) en van NW (AVB) daarmee ook zijn begonnen (samen 65.000 leden). Tel die aantallen op en je zit aan vier federaties, die met elkaar 375 000 leden hebben. NW en NKV hebben in totaal een miljoen le den. Hier uit blijkt dus dat die vier federaties een derde deel van het totale NW- en NKV-ledenbestand vertegen woordigen. Dat is een flinke hap.” De totstandkoming van deze federaties moet er volgens Schroër zonder meer toe leiden, dat ook NW en NKV nog dit jaar hun federatie hebben. Het is ook gebleken dat sommige hoge omroepfunctionarissen beschikken over een dienstauto, die zonder vergoeding voor privé-doeleinden mag worden ge bruikt. De minister is het met de Reken kamer eens dat voor dit gebruik een vergoeding moet worden betaald. De re geringscommissaris zal zich tot de Raad van Beheer van de NOS wenden over deze kwestie. Tenslotte acht de Reken kamer ook de uitgaven voor representa tie bij de omroep te hoog. Een forse verliezer was deze week het aandeel Ennia, nu het bestuur van het bedrijf in het kersvers verschenen jaar verslag een fusie vastberaden blijkt af te wijzen. De nog altijd in gang zijnde interne integratie blijkt men voorrang te willen geven en niet* te willen laten storen door nog weer eens een nieuwe fusie. Het aandeel viel terug van 150 gulden tot rond 135 gulden. De advieskoersen buitenlands Dit werd weliswaar niet overal in de koersvorming verdisconteerd, maar al deze uitlatingen versterken wel de on dergrond van de aandelenmarkt. Een koopgolfje was er dan ook de oorzaak van, dat Unilever enkele dagen lang twee gulden hoger kon noteren. Maar Wall Streets luimen ondermijnden deze poging tot versterking van het beursmo- reel, zodat later in de week de stemming weer begon te weifelen. Toch bleef de ondergrond goed en kon Wall Streets afbreuk tot fractionele schade beperkt blijven. De werkelijke kosten per vlieguur be droegen over 1970, zonder rekening te houden met rente over het geïnvesteerde vermogen, echter ruim 500. Volgens de Rekenkamer stellen verhuurbedrijven dag en nacht vliegtuigen beschikbaar tegen prijzen die aanmerkelijk lager lig gen dan de kosten per uur van het eigen vliegtuig. staan en alle andere partners, maar ook de totale Euromarkt, ver achter ons laten. Deze zo uitermate gunstige positie, die natuurlijk op schattingsbasis en op vrij vage veronderstellingen berust, dankt ons land dan aan de grote aard gasreserves die onze nationale energieba lans positief maakt. Waarschijnlijk heeft deze publicatie uit het EEG-lek zoveel indruk gemaakt dat het internationale beleggingsklimaat voor onze beurs enigermate kon verbete ren. Vooral de obligatiemarkt profiteer de daarvan en liet eindelijk weer eens stijgende koersen zien. De nieuwe 10,5 percent lening van de ABN kwam hier door uit op de emissiekoers van 99 percent en bleef een duik naar beneden bespaard. ging uitgemaakt, dat men, om welke redenen dan ook, de federatie nog niet zag zitten. De top heeft daarnaar gehan deld en de vorming uitgesteld. Kijk dan eens naar het bedrijfsleven, als daar wordir hergegroepeerd, wordt dat door de top beslist en heeft de achterban niets in te brengen. Bij ons zie je dat de demo cratie aan de voet leeft.” Schroër heeft een excuus voor het stagneren van de federatie tussen beide vakcentrales en dat heeft betrekking op de houding van de Industriebonden: „Het bestand op de Golan-Hoogvlakte tussen Israël en Syrië zat er ook al een hele tijd aan te komen, maar zelfs vlak voor het bereiken van dat akkoord vonden sommigen dat ze elkaar nog moesten bestrijden. In de vakbeweging is dat niet anders; uiteindelijk zal de federatie er toch komen.” De Rekenkamer uit voorts kritiek op de hoogte van de kilometervergoeding bij sommige omroepinstellingen. Een aantal functionarissen bij deze instellin gen krijgt voor het gebruk van hun auto voor dienstdoeleinden een vast be drag per jaar. Omdat geen relatie wordt gelegd tussen het aantal voor de dienst af te leggen kilometers en de hoogte van de vergoeding, berekende de Rekenkamer dat de vergoeding bij één van de omroep instellingen resulteerde in een kilome terprijs van 92 cent tot 1,23. De minis ter van CRM heeft hierop gereageerd met de toezegging dat de bestaande re geling onderzocht zal worden. gens de normen van het particuliere bedrijfsleven. Vergelijkingen tussen ver schillende vergoedingsregelingen moeten naar het oordeel van de bewindsman dan ook in dat licht worden bezien. DEN HAAG. De oliemaatschappij en zullen meer en meer energiemaat schappijen worden. Zij gaan energie le veren, zoals ze nu olie leveren. Deze oliemaatschappijen zullen zich ook steeds meer bezig gaan houden met de vraag of alle gewenste energie nodig is, waar energie bespaard kan worden en wat de mogelijkheden van energievoor ziening zijn, die niet ten koste gaat van het leefmilieu. BREDA. Kwatta International NV rekent voor 1973 op zeer aanzienlijke verliezen, zowel wegens de exploitatiere sultaten als door bijzondere lasten voortvloeiende uit de reorganisatie van de ondernemingen. Deze reorganisatie blijkt inmiddels tot een bemoedigende verbetering van de resultaten te leiden, aldus een communiqué. Het Damrak reageerde in vrijwel alle sectoren vrij positief op deze stimulan sen en het zou naar alle waarschijnlijk heid een vaste week zijn geworden als Wall Street weer geen roet in het eten had gestrooid. Niettegenstaande pertinente verzeke ringen van de Amerikaanse president dat alle recessiegevaren voor 1974 nu overwonnen zijn, en het feit dat de handelsbalans in april weer een over schot boekte dank zij de sterk verhoogde export die begunstigd werd door de zwakke dollar, verloor Wall Street mid den in de week onverwacht zeer fors terrein en dook daarbij beneden de 800. Hij betreurt het bijzonder, dat de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) niet meedoet met de federatie van de vervoersorganisaties. „Omdat hierdoor de bundeling in spoorwegsector kleiner en minder effectief zal zijn en omdat een groeiend aantal gemeenschappelijke opvattingen nu voortijdig is afgebroken.” Schroër, die ook voorzitter van de Vervoersbond-NKV is, noemt het afha ken van de FSV zeer onverstandig. De FSV stapt niet in de federatie, omdat naar het oordeel van de afgevaardigden van deze organisatie „doelstelling, struc tuur, reglementering, garantie, strategie en middelen binnen de federatie ontbre ken.” Commentaar van Schroër: „Dat argument is onjuist. Ik denk eerder dat de tegenstellingen in eigen kring tot dit besluit bij de FSV hebben geleid.” De Federatie van Vervoersbonden krijgt 176 medewerkers. De deelnemende bonden hebben op het ogenblik 205 stal mensen. Hoe is het om als vakbeweging, die altijd op de bres staat voor de lar in hei buitenland kon het drukkende klimaat in New York niet verdrijven. Tegenvallende bedrijfsontwikkelingen van enkele grotere ondernemingen wer den aangegrepen om ondanks regerings- verzekeringen van het tegendeel, toch nog de nodige recessie-angst te kweken. Voor het Damrak was deze week in aanzet niet ongunstig. Lekken uit een interne EEG-studie over de gevolgen van de oliecrisis meldden dezer dagen dat merkwaardigerwijs juist Nederland er in de komende jaren uiterst gunstig voor zal komen te staan. 2.70 6.53 6.91 103.25-106.25 37.00- 40.50 10.30- 11.50 2.70- 2.80 53.00- 56.50 88.00- 91.00 59.25- 62.25 47.50- 50.50 43.50- 46.50 14.53- 14.83 4.50- 4.80 8.50- 9.70 69.75- 72.75 16.50- 19.50 Schroër, wetend dat „zijn” federatie in overeenstemming is met het beleid van de overkoepelende centrales en dat is ook nog steeds een federatie van zwaar kaliber wil NW en NKV graag over de streep halen. Vandaar dat de federa tie van de vervoersorganisaties moet sla- hij twijfelt daar in het geheel ROTTERDAM (ANP). De Holland Amerika L(jn in Rotterdam voert op het ogenblik besprekingen met de grootste rederij van Zweden de Broström-groep, om tot nauwe samenwerking te komen. De directie van de in moeilijkheden verkerende Rotterdamse maatschappij heeft dat gistermiddag meegedeeld. HAL en Broström hopen de samenwerkings- besprekingen voor het eind van het jaar te hebben afgerond. De samenwerkingsgesprekken zijn in de eerste plaats gericht op de activitei ten in de zeevaart en op die in het achterlandvervoer. Hoewel de Broström- groep ook enige cruise-schepen en sche pen voor speciaal vervoer exploiteert, valt het slecht renderende cruise-bedrijf van HAL en van de HAL-dochter Boig Lift (zware transporten) buiten de reeks gesprekken, zo is meegedeeld. De wijd vertakte Broström-groep heeft een vloot van ongeveer 70 schepen en tal van dochtermaatschappijen die zich richten op het land-zeevervoer. (Van onze redactie economie) In de krant van gisteren berichtten wij dat de Algemene Rekenkamer er bezwaar tegen heeft gemaakt dat de NOS er een eigen vliegtuig op nahoudt. Voornamelijk als gevolg van het feit, dat er met het NOS-toestel te weinig gevlogen wordt, zjjn de kosten per vlieg uur veel te hoog, zo meent de Reken kamer. Hieronder laten wij een aantal cijfers volgen op basis waarvan de Re kenkamer tot zijn conclusies komt als mede nog enkele andere beschouwingen over de bestedingen van de omroep. Binnen de regering en de NOS wordt onderzocht of de omroep over een eigen vliegtuig moet blijven beschikken. De Algemene Rekenkamer (Verslag ’73) constateert sinds 1968 een grote terug gang van het aantal vlieguren en vraagt zich af of het huren van een vliegtuig niet doelmatiger is dan het aanhouden van een eigen vliegtuig, dat wordt ge bruikt voor journaal- en sportopnamen, actualiteiten van omroepverenigingen en transport van bestuurders en acteurs. In de jongste vergadering van het NOS- bestuur is door AVRO-voorzitter Keyzer geïnformeerd naar de rentabiliteit van het vliegtuig. Volgens het verslag van de Rekenka mer bedroeg het aantal vlieguren van het NOS-vliegtuig, dat wordt verhuurd aan andere zendgemachtigden, over de 'aren 1965 tot en met 1971 resp. 329, 339, De federatie van de vervoersbonden van NKV en NW en de bij het NW aangesloten Federatie van Werknemers organisaties in de Zeevaart is in de tweede helft van mei opgezet volgens het zogenaamde zware model. Dat wil zeggen dat de bonden liun besluitvorming uit handen hebben gegeven aan het bestuur van de federatie. Alleen als er principiële of ideologi sche meningsverschillen zijn, kunnen de partners terugvallen op de besluitvor ming in eigen kring. Het voeren van een eigen koers kan echter pas, als 80 per cent van de vertegenwoordiging van de betreffende organisatie bezwaar maakt tegen een besluit dat het federatiebe stuur wil nemen. Schroër is het helemaal niet eens met de veronderstelling dat de federatie van de vervoersbonden er een van licht ge halte zal zijn. Hij zegt: „Het heeft ons bloed, zweet en tranen gekost om een zware federatie te stichten, maar zij is er nu. Wij hebben volledig in overeen stemming gehandeld met de standpun ten, die beide centrales over het vormen van een federatie innemen.” De voorzitter van de eerste zware NW-NKV-federatie beaamt dat de fe deratie tussen de twee vakcentrales op het laatste moment niet is doorgegaan, omdat kader en achterban van bepaalde bonden bezwaren maakten, maar hij ontleent aan deze stagnatie toch ook een mooi gegeven. Hij zet dat als volgt uiteen: „Een deel van de achterban heeft in de vakbewe- Herstel bij „Netam”. Bij NV Nederland- sche Tank-, Apparaten- en Machine fabriek „Netam” is de gang van zaken in 1973 gekenmerkt door een groeien de vraag naar vervoensmaterieel voor het wegtransport en een aanzienlijk herstel. De omzet steeg aanzienlijk en wel met 16 pet. tot 36,5 mln als gevolg van toegenomen verkopen van opleggers. Het bedrijfsresultaat was positief 184.008) tegen een nadelig saldo van ƒ1,26 mln in 1972. Directeur Dikkers. Ir. W. B. K. Boom, technisch directeur van G. Dikkers en Co. N.V. in Hengelo, heeft verzocht om van zijn verantwóórdelijkheden te worden ontheven. Commissarissen hebben gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen. Optie-maal. Door een uitbreiding van de dienstverlening is het voortaan moge lijk om via Optie-maal BV in Rotter dam een rechtstreeks belang te krij gen bij produkten die op de wereld- goederenmarkt worden verhandeld. Schokbeton. Schokbeton (bouw) heeft ook in 1973 verlies geleden. Na het nadelig saldo van 1,5 mln in 1972 kon ditmaal het verlies worden be perkt tot 0,3 mln. Dit is voor een deel te danken aan de winst die werd behaald bij de verkoop van terreinen en opstallen in Zwjjndrecht-Noord en Elburg en van een aantal bedrijfswo ningen. Gelderse Tram. Gelderse Tramweg Maatschappij n.v. heeft het in 1974 ondanks gestegen bruto-opbrengsten 64,7 mln tegen 55,5 mln) niet kun nen bolwerken tegen de kostenstijgin gen. Hierdoor daalde het exploitatie saldo van 5,4 mln tot 5 mln. Het bedrijfsresultaat was 0,4 mln nega tief. Door bijzondere baten en vrijge vallen vennootschapsbelasting kon het verlies worden beperkt tot 0,2 mln (v.j. winst ƒ0,4 mln). „Bij benzine is dat moeilijker. In dit geval zou de consument moeten beslis sen minder te gebruiken dan hij gewend is, zelfs als hij de hogere prijs zou kunnen betalen. De regeringen zijn niet gauw geneigd deze consument hun kiezer te dwingen minder te gebrui ken. De door de industrie zo betreurde opheffing van bepaalde snelheidsbeper kingen is hier een voorbeeld”, aldus de heer Wagner. De heer Wagner heeft berekend, dat enkele honderdduizenden werknemers zowel direct als indirect van de chemi sche industrie afhankelijk zijn. Om die werkgelegenheid net aan te tasten, zal men zuinig met het gebruik van olie- en olieprodukten moeten zijn. Volgens de heer Wagner wordt in ons land 27 percent van de motorbenzine gebruikt voor zakelijk verkeer, 22 per cent voor woon-werkverkeer, 11 percent voor de vakantie en 40 percent voor alle andere toepassingen, waaronder onze privéritten door de week en in het weekeinde. „Eén ding wordt steeds duidelijker: men zal beschikbare energiebronnen moeten gebruiken voor doeleinden waar voor zij het meest geschikt zijn. De olie is te waardevol om te worden ver brand”, aldus de heer Wagner. Hij wees erop, dat de wereld voldoende energie- voorraden heeft in andere vorm dan olie en dat juist de oliemaatschappijen al jaren bezig zijn met onderzoek naar andere bronnen van energie. „De gemid delde kosten van ruwe olie zullen niet meer naar beneden gaan. Bovendien zal de consument de kosten moeten betalen en een redelijke winst van transport, verwerking en verkoop”, zo zei de heer Wagner. Hij bestreed de opvatting, dat de che mische industrie vaak onnodige en on- nutige produkten maakt. De heer Wag ner zei, dat berekeningen hadden uitge wezen, dat maximaal 5 percent van de petrochemische wereldproduktie ge bruikt wordt voor luxe verpakkingen en voor weggooigeschenken, 95 percent vind» zijn weg in de bouw, in kleding, huishouden, in allerlei soorten essentiële verpakkingen en de auto-industrle. werkgelegenheid van de leden, werknemers te laten afvloeien? Schroër: „Dat is een netelig probleem, want je weet dat je veranderingen aan brengt in het leven van mensen. Voor een flink aantal zijn dat nogal funda mentele wijzigingen. Er zullen echter geen onvrijwillige ontslagen vallen. Bo vendien is de federatie nog in opbouw. Pas in het seizoen ’75-’76 is de federatie helemaal gerealiseerd. We zullen alle zorg aan de betrokken mensen besteden; er komt een sociaal plan en we zullen regelmatig overleg met de mensen voe ren.” Over het uit het NKV treden van de Unie BLHP (beambten) en de BVA (kantoorpersoneel) zegt Schroër: „Ik be treur dat uitermate. Ik geloof helemaal niet dat de vorming van de federatie de doorslaggevende factor was, en ook het verschil van visie die zij en wij over de betekenis van de vakbeweging hebben, was het belangrijkste argument. Het gaat Unie en BVA vooral om de vor ming van een vierde vakcentrale en om versterking van de positie van hun eigen organisaties.” De uitslagen van de Staten- en Raadsverkiezingen voorziet Schroër des gevraagd van de volgende opmerkingen: „Die zijn van dien aard, dat we moeten blijven streven naar een bundeling in de vakbeweging.” Mag men de cijfers en geruchten ge loven dan zou de Europese Commissie zelfs van oordeel zijn dat in 1978 onze betalingsbalans een overschot zou tonen, dat naar verhouding van het nationale inkomen ruim vijf maal zo groot zal zijn dan dit jaar zal worden behaald. Daarmee zouden wij veruit bovenaan Verder concludeert de Rekenkamer dat de vergoedingsregelingen van het omroeppersoneel beduidend hoger zijn dan die van het rijkspersoneel. Desge vraagd heeft de minister van CRM mee gedeeld dat destijds besloten is dat het omroeppersoneel wat zijn arbeidsvoor waarden betreft behandeld wordt vol gen en 1 niet aan. Hij verklaart: „Onze federatie telt 80.000 leden. De federatie van de Bouw bonden NW én NKV beschikt over 185.000 leden. Dat zijn samen al 265-000 leden. Daar komt bij, dat de Katholieke Bond van Personeel in de Handel Industrie, overheid en maatschappij zullen maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat er op korte termijn ern stige problemen ontstaan door tekorten bij de voorziening van nafta als benzine component en als chemische grondstof. Daartoe zullen de overheden alert en gewapend moeten zijn. „De overheid zal ook een politiek moeten volgen die de kans op het ont staan van tekorten minimaliseert. Dit betekent onder meer een zinvolle prijs politiek”. Dit zei G. A. Wagner, presi dent-directeur van de Shell vrijdag tij dens de algemene ledenvergadering van de Vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie. De Shell onderhandelt namens de in Nederland opererende oliemaatschappij en met de regering over de verhoging van de benzineprijs. De heer Wagner zei, dat de regeringen de olie-industrie moe ten toestaan voor alle produkten (benzi nes, gasolie, stookolie) zulke prijzen te maken, dat voldoende fondsen beschik baar komen voor de nodige investerin gen en uitgaven. Hij meent, dat als de olieprijzen hoger zijn, de besparingen in het gebruik steeds zinvoller worden. AMSTERDAM (ANP). - (aan- en verkoopprijzen voor bankpapier luiden maandag: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse Kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse sch. (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100)

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11