de Falls: Vrouwen moeten grotere rol spelen in de Ierse samenleving allemaal op non-actief zetten Het liefst zou ik de politici r ELEANOR BAILED de furie van SADIE PATTERSON o Niet de godsdienst Franpoise Drossaers Nooit onderdoor J Veel belangrijker 1 Noord-Ierland beleeft het treurige eerste lustrum van zijn troebelen. De strijd is venijniger en slopender dan ooit en de be volking in de bedreigde wijken snakt naar een vrede, die niet komt. Ondertussen heeft de noodtoestand echter zo lang geduurd, dat organisaties en verenigingen die aan de bevolking enige hulp en steun willen bie den, hecht aaneengesloten en goed draaien de instanties zijn geworden, die ondanks een toenemend aantal beperkingen en belem meringen hun werk op efficiënte wijze uit voeren. Door de toenemende werkloosheid en de Britse intemeringspolitiek, wordt de rol van de vrouwen steeds belangrijker, aangezien aanmerkelijke aantallen mannen zijn uitgeschakeld in het normale maat schappelijke verkeer. Twee actievoerende vrouwen waren op bezoek in ons land. Zij zijn meegekomen met een groep van 200 jonge Ieren (waar onder baby’s met moeders en grootmoe ders), die in zogenaamde „samenlevings- kampen” waar protestanten en katholieken elkaar leren kennen en waarderen, wat bij kunnen komen van de voortdurende stress situatie, waarin zij thuis moeten leven. De 64-jarige Saidie Patterson is de mili tante voorzitster van de organisatie „Women Together”. De leden van deze ver eniging zetten zich vanaf de eerste dagen, toen er gevechten uitbraken tussen katho lieken en protestanten, in voor de hulpver lening aan de getroffen bevolking. Evacua tie, voedselpakketten, bezoekerstransport naar gevangenissen; het staat allemaal op het programma. Daarnaast zijn er openbare „meetings”, televisieshows en toespraken waarin de kijkers worden opgeroepen de strijdbijl te begraven door massale demon straties van eenheid. fi sa al Plotseling wordt zij heftig. „De moeilijkheden, die wij hebben, zijn allemaal te wijten aan onze politi ci. Het liefst zou ik ze allemaal op non-actief willen zetten, desnoods zonder wachtgeld. Dan zou ik 50 vrouwen aanstellen om de boel te klaren en het zou lukken!” om te helpen deze lege harten te vullen.” „Ik geloof niet in feministische organisaties zoals de Womens Lib, maar ik geloof in emancipatie”, zegt zij. En dat geloof blijkt weer gebaseerd op zeer praktische over wegingen. „Neem eens een huis- Wat voor speciale eigenschappen dicht Saidie Patterson de vrouwen toe, dat zij zo’n rotsvast vertrou wen in haar sexgenoten heeft? Zelf heeft zij de hele organisatie van de vakanties voor de kinderen in handen. Er zijn nog drie andere mensen die haar bij dit werk hel pen. Gevaarlijk werk. Het is vaak Waarom wordt Eleanor de furie van de Falls genoemd? andere keer was mijn broer gear resteerd. Mijn moeder was zo blij toen ze hoorde dat hij niet dood was, maar gezond en wel in de gevangenis verbleef, dat ze thee schonk aan de soldaten, die haar het nieuws kwamen vertellen.” Ook Eleanor is van mening dat de rol van de vrouw in Ierland altijd veel belangrijker is geweest 24- een in „Och”, zegt ze, „dat komt omdat ik mijn mond niet kan houden als er iets gebeurt, waar ik me niet mee kan verenigen. Ik heb eens meegemaakt, dat een hele pub werd leeggehaald en de mannen een uur met de armen omhoog tegen de muur moesten staan. Dat is geen stijl. Daar zeg ik dan wel het een en ander over tegen de soldaten. Ik begin te schelden. Een dan die van de mannen. De Ierse vrouw is niet geëmancipeerd, maar in het huishouden heeft zij de leiding. Ook als ze werkt. De Ierse man is zeer trots. Hij wil niet dat zijn vrouw het geld ver dient, dat hij zelf op moet brengen voor zijn gezin. Maar als hij werkloos is, hangt hij de hele dag met andere mannen in de pub, die in Ierland een zeer grote sociale functie heeft, of ze gaan vissen. Verder doen ze niets. Nooit afwas sen, naar de kinderen kijken of boodschappen doen. „Door de aansluiting bij de EEG zijn de prijzen omhoog gevlogen. Als de mannen ’s avonds thuis komen uit de pub, weten ze alleen maar te vertellen over rellen, ge wonden, doden, bommen plaatsen en schieten. Maar wat interesseert de vrouw dat? Die wil alleen maar dat haar man thuiskomt om te zeggen dat ze nu eens een paar gulden extra krijgt per week. Door de gevechten en bombarde menten in onze wijken waren de elektriciteitsmeters in geen twee jaar opgenomen. Dat is onlang; gebeurd en ik kreeg een rekening van in de 500 gulden. Ik heb hem verscheurd, waar zou ik het geld vandaan moeten halen. Maar veel vrouwen gaan aan dit soort dingen kapot. Doordat ze erover blijre piekeren.” „Een vriendin van mij, die al vijf kinderen had op haar 24ste, waarvan de jongste gehandicapt, wilde anti-conceptie gaan toepas sen, maar kreeg in de biechtstoel het advies dan m aar niet meer met haar man naar bed te gaan. Het kan echter best zijn dat je in dezelfde parochie een priester te genkomt, die best anti-conceptie wil adviseren. Kwesties als abor tus en echtscheidng, zijn ook vol ledig taboe. Niet bij de gegoede middenstand. Daar heeft men al een heel andere mentaliteit.” kruip-door-sluip-door om in ande re wijken op bezoek te gaan en ook het verblijf daar is niet onge vaarlijk. Maar de gezinnen van de kinderen die weggaan moeten be zocht worden, er moet met de ouders gepraat worden, transport mogelijkheden onderzocht, data vastgesteld, etc. „En iemand moet het toch doen?”, zegt Eleanor. Zelf denkt ze nooit aan het feit dat ze wel eens neergeschoten zou kun nen worden. „Dat doet mijn man wel voor mij”, lacht ze. Ze is eenmaal gearresteerd en een paar uur vastgehouden en eenmaal is er een grondige huiszoeking ge weest, met als enig resultaat een hoop rommel. „Toen wij klein waren, moest mijn vader voor ons zorgen omdat mijn moeder tb had gekregen, maar wij liepen altijd met kapotte schoenen en kleren om de dood eenvoudige reden dat de goeie man niet eens wist waar hij nieu we schoenen en kleren kopen moest. De Ierse vrouw moet nu ook het heft in handen nemen en door eenheid laten zien dat ze zich niet laat intimideren. Ook al heeft ze geen opleiding en krijgt ze niet eens de kans om uit te vinden wat ze graag zou willen gaan doen. De kerk werkt wat dat betreft ook niet mee, aangezien die nog steeds zeer conservatief reageert.” Saidie heeft haar hele leven ge wijd aan de verbetering van de situatie van de zeer arme arbei dersbevolking. Zij organiseerde onder meer de Noordierse textiel arbeiders in een vakbond en werd de eerste vrouwelijke voorzitter van de Noordierse Labourpartij. Haar moeder was een suffraget te, die streed voor het stemrecht voor vrouwen. „Maar”, zegt Saidie verbitterd, „wat heb je aan kies recht, als je een land hebt, waar niet in te leven valt. Ik heb mijn „Door onze samenlevingskampen in Nederland, Wales en Schotland willen wij de mensen leren dat er geen verschillen zijn tussen katho lieken en protestanten. Beide be volkingsgroepen verkeren in de zelfde omstandigheden. Ze moeten allebei rond zien te komen van een ww-uitkering van 50 gulden per week, als de man werkloos is. Maar protestanten en katholieken krijgen geen kans meer elkaar te ontmoeten door de barrière van Engelse soldaten. De ene groep denkt dat de ander beter af is en omgekeerd en zo blijft men in een cirkeltje ronddraaien. Daarom brengen wij de kinderen bij el kaar. Dat zijn de vaders en moe ders van morgen.” Vooral voor de vrouwen in Noord-Ierland zjjn het zeer zorgelijke tijden. Het geld van de bijstand, waar ze recht op hebben nu hun mannen niet kunnen werken, krij gen ze niet op tijd binnen, omdat ook de postbeambten staken. Elektriciteit en gas zijn er ook al door de staking niet, zodat er geïmproviseerde vuurtjes gemaakt moeten worden om het eten op te koken. Bovendien is iedereen natuurlijk ge ïrriteerd door de hele politieke situatie van angst, terreur en willekeur. Veel vrouwen vinden dat de politici, zoals bijv, een Ian Paisley (die op de foto met een megafoon de mensen opzet tot verzet tegen het katholieke deel van de bevolking de katho lieken doen dat op hun beurt omgekeerd) moeten verdwijnen. „Ik weet wat armoede is” zegt zij. „Maar ik ben er nooit onder door gegaan, omdat ik ondanks alles bleef geloven in die wereld, die ik mee wilde helpen opbou wen. Volgens mij is het de taak van de industrie om de mensen onderdak te geven, te voeden en te kleden. Maar ik voel mij te leurgesteld. Ik heb mijn hele le ven alleen maar aan de materiële dingen in het leven gedacht. Zeer noodzakelijk, maar nu de voor naamste doelen, die wij ons ge steld hadden, bereikt zijn, blijkt— dat het de mensen nog niet geluk kiger maakt. De beurzen zijn vol, maar de harten zijn leeg. Daarom ben ik nu voorzitter van „Women Together”. Het is mijn taak om samen met de vrouwen te vechten Deze feiten in aanmerking geno men ziet Eleanor politieke macht voor de Ierse vrouw nog niet zo zitten. „De vrouwen slikken heel veel tranquillizers, anders kunnen ze ’s nachts niet meer slapen. De dokters delen deze middelen ook met gulle hand uit, zodat veel vrouwen er volledig afhankelijk van worden. Je moet niet vragen wat het betekent voor de kinderen als hun moeder steeds min of meer gedrogeerd is. De vrouwen hebben geen belangstelling voor politiek. Hun voornaamste zorg is de maaltijd van de volgende dag.” te van een baby. Gewoon omdat wij te arm waren voor toereiken de medische hulp.” Op haar twaalfde jaar kwam Saidie van school om voor haar zeven broers en zusters te zorgen. Ze werd textielarbeidster voor minder dan 1 pond per week. „De volgende dag was ons huis beklad en waren er leuzen en scheldwoorden op de straat ge schreven. Mijn moeder huilde, want zij wonen vlak naast een kapel die net de volgende morgen door de bisschop zou worden inge zegend. Ik ging naar de IRA en vroeg of zij de daders waren, maar zij ontkenden het. Ook an dere extremistische organisaties gaven niet thuis. Dan moet het maar blijven staan, zei ik, dan kan de bisschop het morgen lezen, als hij komt voor de inzegening. Ze zeiden niets, maar de volgende morgen was ons huis brand schoon.” Eleanor Bailey, de furie van de Falls, was met haar twee dochters van drie en vier jaar in Nederland om samen met de voorzitter van het in Belfast opgerichte overkoe pelend opbouw- en hulpverlenings- orgaan, waarin 100 organisaties verenigd zijn, Barny Filor, een zestiental actieplaatsen in Neder land te bezoeken. Ook zal er een vertrouwelijk gesprek met prin ses Beatrix en prins Claus plaatsvinden. moeder”, zegt ze. „Zij runt het huishouden. Zij weet haar zin te krijgen bij haar man en kinderen, niet door met de vuist op tafel te slaan, maar met zachte dwang. Er zijn voor een vrouw wegen en middelen genoeg om haar doel te bereiken. Je moet de mensen laten zien, wat je kunt bereiken op een democratische manier. Als je ze eenmaal ervan overtuigd hebt dat ze veel kunnen bijdragen tot een betere maatschappij, heb je de strijd al gewonnen. Ik kan rustig in de katholieke en de protestant se wijken komen, omdat ik niet opportunistisch ben, maar steeds hetzelfde zeg. Daarom moeten de vrouwen van Ierland opstaan en zich verenigen, zodat zij een macht kunnen vormen.” Van dit laatste is ook de jarige Eleanor Bailey wel voorstandster. „De vrouwen Ierland moeten opstaan en zich niet meer in een hoek laten druk ken”, meent zij. „Waardoor zijn deze rellen ontstaan? Waarom vinden ze alleen in de arbeiders wijken plaats, terwijl men er in de buitenwijken van Belfast hoog stens iets van kan horen, maar verder geen hinder ondervindt? Omdat 90 percent van de Noord ierse bevolking tot de werkende klasse behoort. Het is de werk loosheid, de slechte behuizing (geen douche, geen warm stro mend water, geen toilet in huis) het milieu en de armoede, die de oorzaak zijn, niet de godsdiensti ge.” - 1 O' J ''*’S r j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15