Overvallers van bank geven zich over Berghaus overlegt met Economische Zaken verongelukt Dr. Kessel FBI Ab Courant moet Griekenland uit Eigen leger voor Suriname Drukte op Schiphol Scapino-figuur Wim Bender VN geven bevel tot vorming vredesmacht Druk sociale premies wordt te hoog Journalisten boos op Simonet Ierse vrouwen /paarbank 2e pinksterdag naar de CAMPING SHOW ’74 Weer opheffing van olieboycot verwacht uuezt nededond Geopend van 11-17 uUr HET WEER spnrthuis centrum Haarlem: Ged. Oude Gracht 117 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Werkgelegenheid 400 man in het geding BERENDSEN B.V. Zonnige perioden 2 verhoogde 3 rente 7 4 tot 7 9 9 11 AGENDA pagina 17 12, 13 Sport E. H. C. O. b.v. Meubelen met een lang leven vindt u bij VLOERBROOD v. d. Vóoren bakt Jt - IJmuider Courant Losse nummers 50 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V Directie Mr II C van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 10.90 p. mnd., f31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 STIMULERINGSPREM1E VOOR BEDRIJVEN MET 15-J ARIGEN zou ADVERTENTIES de (Van een medewerker) 10 de Strips Economie Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij ZATERDAG 1 JUNI 1974 64e jaargang nummer 176 aan de politie overgegeven. Eerst hadden ze 18 mensen, die in het bankgebouw als gijzelaars waren gehouden, vrijgelaten. Ze waren allemaal ongedeerd. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Ma tige tot vrij krachtige wind uit west tot zuidwest Minimumtem peraturen omstreeks 8 graden. Maxima morgen ongeveer 20 gra den, maar vlak aan zee enkele graden lager. Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond SACRAMENTO, CALIFORNIË. (Reu ter) Twee gewapende jongens hebben zich vanmorgen na een urenlang beleg in een bank in Sacramento, Californië, van van Veel Nederlanders gaan de pinkster dagen in het buitenland doorbrengen. Een groot deel van hen vertrok gisteren al, waardoor het op Schiphol extra druk was. zo apart... kennemerlaan 38 Umuiden, tel.: 13781. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Hieronymus van Alphen: Die zelden prijst, spreekt vriendentaai. Die altoos vleit, liegt menigmaal. NEW YORK (DPA) De veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim gis teren officieel gemachtigd de maatrege len te nemen die nodig zijn voor de vorming van een VN-vredesmacht voor legering in het niemandsland tussen de Israëlische en Syrische troepen in de heuvels van Golan. Wim Bender heeft jarenlang bij het Scapino-ballet gedanst. Toen hij wat te oud werd voor het virtuoze werk, ken merkte hij zich voornamelijk door het spelen van karakterrollen. De laatste jaren vervulde hij de rol van Scapino, de figuur die met zijn witgeschminkte gezicht voor het voetlicht komt om op een vanzelfsprekende manier aan de kinderen uit te leggen hoe eenvoudig ballet eigenlijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering is bang dat zij zich niet zal kunnen houden aan haar voornemen om de premies van de sociale verzekeringen met niet meer dan drie percent over de gehele vierjarige kabinetsperiode te laten stijgen. De bestaande wetten zullen daarom waar schijnlijk worden veranderd. Volgens minister-president Den Uyl wordt het „schrikbeeld” voornamelijk veroorzaakt door de onverwacht hoge kosten van de Wet Arbeidsongeschikt heid en de Wet bijzondere ziektekosten. Clarence Kelley is de nieuwe baas van de FBI, de Amerikaanse vei ligheidsdienst. Hjj wil een eind ma ken aan de slech te naam, die zjjn instituut heeft ge kregen onder Ed gar Hoover, de be lichaming zelf van de vreesaanjagen de dienst. Hoover is dood. Hjj zou zich in zjjn graf om draaien als hjj zou zien wat Kelley nu doet: gewoon lezingen houden over de FBI. Bij Hoover zou dat ónmoge lijk geweest zjjn. BRUSSEL. Op de dagelijkse pers conferentie, die de Europese commissie geeft, zijn gisteren 60 van de 70 aanwe zige journalisten boos weggelopen. Zij wilden zodoende protesteren tegen de ietwat ongewone houding van het Belgi sche commissielid Simonet, die verant woordelijk is voor de energiepolitiek. UTRECHT (ANP). De directie van de confectiegroep van Berghaus gaat de structurele moeilijkheden, waardoor bij na 400 van de 1100 personeelsleden in het najaar zouden moeten afvloeien, op 5 juni bespreken met het ministerie van Economische Zaken. Daarna zal de di rectie de vakbonden laten weten of zij bereid is een onderzoek naar de nood zaak van de reorganisatie te laten instel len door een in de recente no.ta van de stuurgroep confectieindustrie aanbevolen commissie. (Door Conrad van de Weetering) AMSTERDAM Gisterochtend is danser Wim Bender op 43-jarige leeftijd verongelukt. In Amsterdam slipte hij met zijn auto bij het inhalen van een bus. Hij laat een vrouw en twee kinde ren na. Voor de Ierse vrouwen is de maat zo langzamerhand wel vol. Twee mi litante leidende Noordierse dames ac cepteren het niet langer, dat de heren politici in hun land er een steeds grotere chaos van maken. Ze willen het liefst, dat die mannen opstappen. Het is natuurlijk een onvervulbare wens. Ze willen echter wel hard er slechts sprake zijn van „enkele notities” over een reorganisatie. Berghaus en vakbonden hebben afge sproken elkaar eind volgende week weer te ontmoeten. De vakbonden zullen vooraf op de hoogte worden gesteld van het resultaat van het tussen Berghaus en Economische Zaken gepleegde over leg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het rijk gaat stimule- ringspremies betalen aan bedrijven die 15-jarige werknemers in dienst hebben. Langs deze weg hoopt de regering te voorkomen dat het bedrijfsleven de be langstelling verliest voor de 15-jarigen. Deze groep werkende jongeren gaat met ingang van 1 augustus van dit jaar twee dagen in de week aanvullend on derwijs volgen. Vooral bij de kleine ondernemers is door deze uitbreiding van de partiële leerplicht de neiging ontstaan om minder 15-jarigen in dienst te hebben. Hoe groot de stimuleringspremie per 15-jarige zal zijn, en welk totaalbedrag de regering voor het premiestelsel gaat uittrekken is nog niet bekend. Minister- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een commissie deskundigen bereidt de organisatie een Surinaams leger voor, dat definitief zal worden opgericht zodra dat land onafhankelijk van Nederland is. Dezelf de groep deskundigen bekijkt ook wat er zal moeten gebeuren met Surinamers die dienst hebben genomen in de Nederland se krijgsmacht. Mogelijk zal ons leger na de onafhankelijkheid worden „gede- surinamiseerd”. De Surinaamse militai ren zouden dan moeten overgaan naar het Surinaamse leger. De commissie van deskundigen bestaat al vanaf medio 1973. Aanvankelijk was haar taak de bestudering van de invoe ring van een paramilitaire organisatie voor Suriname. De taakomschrijving is na de Haagse regeringsconferentie van half mei veranderd. De groep deskundi gen zal voor het begin van een tweede regeringsconferentie - begin 1975 - voor stellen voor veranderingen klaar moeten hebben. De nieuwe taakomschrijving is het resultaat van het overleg tussen minister Vredeling van Defensie en de Surinaamse minister-president en minis ter van justitie. - Dit is gebleken tijdens het gisteren voortgezette beraad tussen Berghaus en vakbonden. „Het was een harde bespre king”, zei de heer S. Salomons van de Industriebond-NW, die namens de drie industriebonden de onderhandelingen leidde. De bonden weigerden vooralsnog over een afvloeiingsregeling te praten. Zij willen eerst een onderzoek door een commissie, zoals is voorgesteld in de nota van de stuurgroep. „Er is bij Berghaus een verkeerd in vesteringsbeleid gevoerd, er was geen budgettering en het efficiencybeleid is onjuist geweest. Bovendien is te veel geld aan de onderneming onttrokken”, zo is de indruk van de heer Salomons. Boos was hij over het feit, dat de directie van Berghaus gisteren het be staan van een reorganisatierapport van een extern reorganisatiebureau heeft ontkend, terwijl zij woensdag heeft ge zegd dat de reorganisatieplannen zijn gebaseerd op dit rapport. De vakbonden eisten toen inzage van het rapport, het geen werd geweigerd. Volgens Berghaus Dokter Kessel is de sportarts van het Nederlands elftal, van de i KNVB. Hjj krijgt een belangrijke taak in de komen- g de dagen: zorgen, dat de oranjeploeg zo goed mogelijk r- naar en door de wereldkampioen- schappen wordt geloosd. Hjj geeft in Erbij een situatieschets rond het begrip sportarts. Daarmee is het niet best gesteld. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Kastje Kijken Radio en tv president Den Uyl, die de maatregel gisteravond op de ministerraadsperscon- ferentie bekendmaakte, zei dat volgende week overleg zal plaatsvinden tussen de regering en de vaste Kamercommissie. Van de zijde van het kabinet zal aan het gesprek worden deelgenomen door de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Van Kemenade(Onderwijs). De regering hoopt dat de werkloosheid onder de 15-jarige jongeren door de premies drastisch zal worden terugge bracht. Premier Den Üyl zei dat de maatregel van het kabinet overeenkomt met het door de regering opgevraagde advies van de Sociaal-Economische Raad. De SER had indertijd ook voor aanvullende overheidsmaatregelen in de vorm van geld gepleit. Het desbetreffende besluit werd geno men met dertien stemmen voor. De Chinese volksrepubliek en Irak namen niet aan de stmming deel. De Sovjet unie en de Verenigde Staten hadden de motie ingediend. Waldheim heeft de Peruaanse brigade generaal Gonzalo Bricenoan benoemd tot interim-commandant van de VN-vredes- macht voor Golan. De generaal is mo menteel verbonden aan de VN-vredes- macht in Sinai. De nieuwe vredesmacht zal bestaan uit ongeveer 1250 man, die in eerste instantie uit Oostenrijkse en Peruaanse VN vredesmachten zullen worden gere- cruteerd. Waldheim reist morgen naar Genève, waar hij enkele uren zal vertoeven al vorens te beginnen aan zijn reis door het Midden-Oosten en Oost-Afrika. De landen die hij zal bezoeken zijn Liba non, Syrië, Israel, Jordanië, Egypte, Soe dan, Somalië en Kenia. (Zie verder pagina 3) CAj’RO. (Reuter) Het Semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram verwacht dat de Arabische olieministers dit week end zullen besluiten tot opheffing van het olie-embargo tegen Nederland en Denemarken. De ministers zullen vol gens Al Achram de nadruk leggen op de positieve gevolgen die de opheffing van de olie-boycot tegen de Verenigde Sta ten, in maart, heeft gehad. Na Kissingers succesvolle bemiddeling in het Midden-Oosten zullen de oliepro- ducenten de beëindiging van de olie- uitvoerstop tegen de VS bevestigen, zo is de verwachting. De belangrijkste reden voor de ophef fing van de boycot tegen Nederland en Denemarken zou zijn dat de discrimina tie yan deze landen de door de Arabi sche landen gewenste dialoog met de EEG op de lange baan schuift. De Alge rijnse minister van buitenlandse zaken Bouteflika heeft zich openlijk uitgespro ken voor beëindiging van de boycot, en de Egyptische ministers hebben onoffi cieel laten weten dat ze daarmee ak koord gaan, zo is uit conferentiekringen vernomen. De algemene verwachting is dat de olieboycot tegen Zuid-Afrika, Portugal en Rhodesië gehandhaafd blijft. De mi nisters zullen waarschijnlijk ook bespre ken hoe het oliewapen in de toekomst gebruikt kan worden om meer druk te zetten achter de Arabische eisen tot ontruiming van de nog door Israel be zette gebieden, teruggave van Oost-Jeru- zalem en het herstel van de rechten van de Palestijnen. Bij de aankondiging van de olieboycot en de produktiebeperkin- gen in oktober vorig jaar kondigden de Arabische olieproducenten aan dat ze het olie-wapen zullen blijven hanteren totdat deze eisen zijn ingewilligd. Verwacht wordt dat Libië zich tegen elke versoepeling zal verzetten. Syrië, dat op eerdere conferenties ook voor handhaving van de boycot pleitte, zal zich nu misschien aansluiten bij de an dere Arabische landen. Na hun inval in de bank eisten ze een miljoen dollar, een auto om mee te vluchten en een hulpsheriff in ruil voor de vrij te laten gijzelaars. Een politie man liad al 750.000 dollar gebracht in een winkelv, cgentje en een hulp-sheriff was a’ naar binnen gegaan. Toen eisten ze echter dat ze voor de televisie geïn terviewd zouden worden. Daarna zouden de gijzelaars vrij, komen. Een verslaggever en een cameraman gingen naar binnen en spraken met de jongens, beiden 18 jaar oud. Uiteindelijk gaf het tweetal zich over voor het interview uitgezonden had kunnen wor den. Volgens de verslaggevers had een van de jongens gezegd: „Ik heb geen eten, ik heb geen geld, ik heb geen baan, ik heb geen vervoer en daarom wil ik dit geld.” Aanvankelijk hadden ze 25 gijzelaars gemaakt, maar anderhalf uur na hun inval in de bank lieten ze vijf vrouwen en drie kinderen gaan. ATHENE. Onze correspondent in Atbene Ab Courant heeft van de vreem delingenpolitie aanzegging gekregen om Griekenland te verlaten. Het werd Courant niet medegedeeld door wie het uitwijzingsbevel was gete kend, maar hem is te verstaan gegeven dat hij persona non grata was omdat hij een gevaar voor de veiligheid voor de Griekse staat zou opleveren. Gisteren heeft het bestuur van de buitenlandse persvereniging in Athene de staatssecretaris van voorlichting naar de reden van de uitwijzing van de Nederlandse correspondent gevraagd. De staatssecretaris antwoordde dat Courant aanwezig was geweest bij de demonstra tie van de Duitse journalist Walraff drie weken geleden, waarbij de Duitser zich in het centrum van Athene had vastge- ketend en anti-regime-pamfletten had uitgedeeld. De directeur van Assciated Press in Athene reageerde hierop met re opmer king, dat als dit de reden was er vele buitenlandse correspondenten uitgewezen moesten worden, onder wie hijzelf. Wel 20 correspondenten hadden, nadat zij tevoren telefonisch waren verwittigd, zich naar de demonstrerende Duitser gespoed. Hierop zei de staatssecretaris dat er nog andere bezware tegen Courant wa ren. Maar toen hem werd gevraagd wel ke dan precies bleef de staatssecretaris het antwoord schuldig. werken aan een leefwaardig milieu. Daartooe willen zij alle Noordierse vrouwen mobiliseren. Het zit ’m niet in het verschil in godsdienst, in rooms of protestants; het zit ’m in de armoe. Een protestantse en een roomse arbeidersvrouw krijgen ieder even weinig in handen om rond te komen met het gezin.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1