Bridge Schaken Dammen Filatelie t'M 'setan® 'maak et k ie h ig 5 U N x ERBIJ ■25 •w it\ 3 re»! hjl. H. L*j en (it - 9 3a 31. •31 H. -aagd: i A. BOEKHORST zeggen omdat zijn spel in het tegenspel DURAO LIUBOIEVIC (aan zet) Zl- «11 In het land, vlak bij ons huis woont een mooie grijze muis. Hij is droevig, want ’t is echt een kruis er ligt plastic op z’n huis. In de sloot, vlak bij het land, woont een kikker, een leuk dier. Maar, net als in een goot, is er iets aan de hand: In het water drijft papier. Mensen, dieren, zeg toch: „STOP!” Ruim die rommel nu eens op! of JULIKEVER (links) zwart met witachtige zijn nachtdieren en op van een nten serd. nten zorg ■uari irige gint, ten met kon- nan, e je n in Oost 3 rui pas Zuid 3 sch pas wilde en als hij sliep, liep hij zomaar wat. konden die mensen daar ook! Zij liepen niet, maar klommen in de boom. Die boog weer helemaal door. De mensen konden zich niet houden en sprongen op de grond. Piepeltje bleef er in en toen de boom weer recht ging staan, liet hij los en zwiepte met een hele grote zwiep over het land en over de zee. Dat was één moment in het leven van Piepeltje, dat hij niet liep; hij vloog door de lucht. In de duinen bij het strand kwam hij terecht en keek naar het water van de zee, maar daar was hij al eens geweest en ging de andere kant op. eenzaamheid en 12 uren per dag te sla pen. Wat is dit toch voor een merkwaardig man, die Fischer? Toen hij via de inter zonale Palma Majorca najaar 1970 de eind-achtkamp bereikte, meende ieder dat hij brallende bokserstaal uitkraamde met zijn beweringen dat hij het „ego” van zijn tegenstanders zou breken. Wel nu, het lijkt erop dat hij het dééd! Wat te zeggen van de onverstoorbare Petrosi an, die zich na 1-3 tegen Kortsnoi in de ziekte terugtrok? Wat van de prachtige he-man Spasski met zijn 1-4 tegen Kar pov? En wat van de optimistische durfal Larsen? eren ver- per 2,71. nre- rlem je in die 33 West 4 Q A 10 5 O A V 8 5 2 B 10 9 6 .34 u Door de wereld liep een wezentje, het heette Piepeltje Pas. Eigenlijk was het een soort kabouter, maar dan een héél vreemd soort. Piepeltje was nét zo klein, maar had geen baard. Je kon hem niet alleen ’s nachts zien lopen, maar ook overdag en dat doen gewone kabouters nooit. Hij woonde nergens; hij had geen huis of bos of paddestoel. Dat komt, omdat Piepeltje altijd liep. Als hij wak ker was, liep hij naar iets waar hij heen In Amerika aangekomen liep Piepeltje naar land. Wat een hoge huizen stonden daar. Hij liep er maar eens tegenaan naar de top. Dat viel niet mee! Bergen beklimmen kon hij er goed, maar deze huizen waren veel steiler. Toch lukte het en daar liep hij over het dak van zo’n hoog huis. De portier had iets zien gaan tegen de muur aan naar boven en rende de vierentachtig trappen op. Hij gend stond hij met uitpuilende ogen naar Piepeltje te kijken. Zo’n vreemd wezentje had hij nog nooit gezien en daarom rende hij weer de vierentachtig trappen af en vertelde alle mensen op straat van Piepeltje. Iedereen rende ach ter hem aan naar boven. Het werd er zó druk, dat het hoge huis helemaal door boog naar beneden en Piepeltje stapte van het dak op de straat. Piepeltje liep en liep en kwam op een vliegveld. Daar stapte hij op de staart van een vliegtuig, dat net wegging. Hij vloog naar een warm land, waar allemaal mensen in kleine huisjes woonden, onder hele grote bomen. Die mensen vonden Piepeltje ook al zo’n raar wezentje en liepen allemaal achter hem aan. Dat was lastig en daarom liep hij tegen de stam van een hele hoge boom op. Maar dat ruiten door Oost genomen met de heer. Oost vervolgde met harten vrouw waar op West de vijf speelde en Jais nam in Noord met de heer. Angstvallig vermeed hij om klaveren te spelen, dus vanuit Noord werd harten nagespeeld. West nam het aas en speelde de tien na. Wanneer Oost deze met de boer over neemt moet hij in de dubbelrenonce spelen en dan wordt het contract ge maakt. West mocht harten tien dus hou den en was toen wel genoodzaakt om klaveren te spelen. Met een onschuldig gezicht legde hij klaveren zes op tafel en Jais zat nu toch met het levensgrote probleem dat hij zo lang mogelijk had geprobeerd uit te stellen. West was begonnen met één schoppen en drie hartens. Het kan zijn dat hij zes ruitens en drie klavers had maar ook vijf ruitens en vier klaveren zijn moge lijk. Het is allemaal haast niet te zeggen maar Jais had het goede gevoel op het spel, hield de adem in en speelde de acht en dat betekende tien slagen. De grote meesters worden na afloop altijd door de toeschouwers ondervraagd waarom zij voor een bepaalde speelwijze kozen. „Weet u, meneer Jais, d at u compleet voor schut staat als de klave ren gewoon 3-2 verdeeld hadden gezeten omdat iedereen het gemaakt zou hebben en u dan down was gegaan?” Pierre Jais moest in ieder geval het antwoord op het waarom van zijn speelwijze schuldig blijven. Hij had het goed gedaan en het gaat bij bridge tenslotte om de pun ten. Trek een lijn van 1 naar 2 en en dan naar 3. Ga zo door tot 34. Welk dier is het en wat doe je ermee, als je het gevangen hebt? Natuurlijk: meteen weer vrijlaten! De DUIN- is bruin of vlekken. Het warme zomeravonden vliegen ze over de duinen. In juli en augustus zie je deze kever geregeld. De gewone MEIKEVER (rechts) zie je geregeld in de maanden mei en juni. Het zijn schemeringsdieren, die van eikenloof leven. De larven heten engerlingen en in de vier jaar, dat die in de grond leven, eten ze gras wortels. Hoe besliste wit dit (ondanks de drei gingen Dflf en De4:) in één klap? Oplossing GHVVTNVdS S ‘RIN Oost 86 Q V B 6 2 O H B 9 7 6 4 5 Na een poosje rondturen ontdekte de uitkijk Piepeltje en schreeuwde naar de stuurman, dat er een wezentje op het water naast de boot liep. Die geloofde dat natuurlijk niet en ging zelf eens kijken. De stuurman riep de kapitein en die geloofde het ook niet en keek ook. Die vond het zo’n geweldig gezicht, dat hij alle passagiers riep. Toen die alle maal langs de reling stonden, kwam het Daar liep hij dan door de wereld, onze Piepeltje. Op zijn hele grote voeten was hij dwars door de weilanden en de duinen op het strand terecht gekomen. De grote zee lag voor hem en Piepeltje Pas stapte op het water. Met zijn grote schoenen ging het van de ene golf op de andere. Hij kreeg er slaap van en daar om ging hij maar eens een poosje slaap- lopen. ipeq Snj ap ja;qoe aaqosi^ uaSaj qo;eui uaag dia -aioqmq ;ep uisq jooa rauiuief do qoo uep je: pbmz JBiu :gpq (ig igBQ (98 (98 ajz ')uioq uado Cu apsaz ap gqxgo bu ifiMja-) ‘;j jijap ua jeui 9Bq (Siaia nsq-^Bq (98 4PPR uarzag uaqqaq jsaoui uaroAaj 3ubj jb 5jCqjnni -Bu aip guisso(do aq[qa|soq oq Noord dbl 4 sch Zuid A V 10 5 2 V 9 4 3 O 10 H 7 4 2 it 12) Pa3-c4 Dd8-e7 13) f2-f4! Pg8-f6 14) f4xe5 dfixeö 15) b2-b3! Lc7-b6t 16) Kgl- hl Pf6xe4. Anders Lg5 of La3. 17) Lcl- a3 De7-e6. Na 17)Lc5. 18) Lc5: Dc5: heeft wit tal van aanvalsmogelijkheden, bijv. 19) Tf7: 18) Ddl-d3 f7-f5. Na een zet van Pe4 is Pd6t verschrikkelijk. 19) Tal-el Lb6-c7. Verdedigt d6 en e5, maar toch volgt nu een offer. 20) Tflxf5! De6xf5 21) Telxe4 Dreigt o.a. Ld6 21)0-0-u. Het enige om de ontwik keling te voltooien, maar Liuboievic toont op schilderachtige wijze aan dat de zwarte koning onveilig staat en offert daartoe een toren en een stuk. 22) Pc4- d6f! Lc7xd6 23) Dd3-a6t Kc8-c7 24) Da6xa7t Kc7-c8. We zijn steeds vrij om naar links of rechts te schuiven, als het maar in voorwaartse richting gebeurt. Waar we niet vrij in zijn, is in het slaan. Want slaan is verplicht en mag ook achteruit. Daarover komen jullie in de volgende hoofdstukken meer aan de weet”. En dan volgen mooie voorbeelden van alles wat je met schijven kan doen, zoals het offer. Hieronder volgt de stand, die de omslag van het boekje siert (zie dia gram). Wit gaat hier offeren en brengt „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst” is een cliché, maar daarom niet minder waar. De bestuurders van de Nederlandse Dambond hebben zich dat goed gerealiseerd. Zij ontplooien steeds meer activiteiten om de jeugd te stimu leren. Vroeger vond men het voldoende om de jongeren op een damclub een beetje bezig te houden. Tegenwoordig ziet men in, dat deze ook „echte” wed strijden willen spelen, en is er voor verscchillende groepen een competitiesy- steem opgezet, met plaatselijke, geweste lijke en landelijke wedstrijden. Zo is er na de strijd in de regio een nationale eigenlijk geen slag waard is. Gezien de ongunstige kwetsbaarheid besloot Oost echter te passen en West kwam uit met klaveren boer. Wanneer de klaveren 4-1 verdeeld zijn dan heeft Zuid er niets aan om de slag op tafel te nemen want 10-9-vierde bij Oost kan hij er toch nooit uit snijden Om de snit op 10-9 van klaveren te houden moet Zuid in de hand nemen. Jais liet de slag dus doorlopen naar de heer en speelde tweemaal troef, eindi gend op tafel. Van tafel volgde nu serie van vier, <_.at Harm Wiersma voor de jeugd heeft geschreven en nu net bij uitgeverij Thieme te Zutphen is versche nen. Piet Roozenburg spreekt in zijn voorwoord van een „eigentijdse” manier waarop de jeugd hierin wordt aange sproken en dat is terecht. In dit Deel I van Damjeugd, getiteld „Kennis” wordt niet te hoog gegrepen. Alleen de begin selen, het spelen met schijven en met een dam, worden behandeld. En natuur lijk de hardnekkige misverstanden (damslag gaat niet voor, „pat” bestaat niet bij dammen) worden uitvoerig be sproken. Voor de presentatie, ook wat de vormgeving betreft, dus niets dan lof. Alleen de uitleg is niet altijd even duide lijk. Maar gelukkig heeft Harm heel goede voorbeelden gekozen om de regels toe te lichten, zodat de diagrammen, waar van een kwistig gebruik is gemaakt, veelal voor zich spreken. Het boekje (64 pag.) is verlucht met wat damverhalen, tekeningen en anekdotes, die de speels heid van de aanpak van de auteur accen tueren. Het enige nadeel van het boekje is de prijs van ƒ5,90. Voor de jeugd een beetje hoog, maar wellicht kan men te zijner tijd de vier deeltjes samen voor een lager bedrag dan ca. 24 gulden beschikbaar stellen. 10) d4-d5!Nu kan zwart de stel ling niet gesloten houden met b7-b5 en c6-c5 wegens Pb5: 10) Lc8-d7. Na Pe7 is f4 of Lg5 sterk. 11) d5xc6 b7xc6. Na Lc6: 12) Lc2t-Pa3-c4-e3-d5 profiteert wit van de zwakte van veld d5. finale gespeeld voor sohoolvijftallen kampioen Dr. W. A. Visser ’t Hooft Lyceum, Leiden) en wordt voor het eerst ook een landelijke finale voor adspiran- ten-vijftallen gehouden, waarvoor het vijftal van DDD Alkmaar zich ook heeft geplaatst. Voor junioren is op 18 mei een tientallen-wedstrijd tussen de pro vincies gehouden, waarbij het Noordhol- landse team onder aanvoering van pro vinciaal kampioen René Boulonois over tuigend eerste werd mét liefst 17 punten (7x winst en 3x remise). Eenzelfde aantal punten (17)behaalde de 13-jarige Gerrit Wassink uit het Gelderse Vorden in de finale van het persoonlij k adspiran tenkampioenschap, dat voor het eerst werd gehouden. Hij bleef daarmee liefst vier punten voor op zijn naaste concurrenten. Er is dus een hele reeks van wedstrijden toegevoegd aan het juniorenkampioenschap, dat tra- ditiegetrow al sinds 1953 wordt ver speeld. In de vorige rubriek, liet ik daaruit twee partijen zien van Cor Hof stee, de nieuwe nationale jeugdkampi oen. De bezetenheid van één mens kan tot haast onvoorstelbare gevolgen leiden. Men denke aan bijv. Napoleon en, nog betrekkelijk kort geleden, aan Hitler. Ook op een beperkt gebied en dan met name in de schaakwereld, blijkt zo iets mogelijk te zijn. Daarbij denken wij natuurlijk aan Bobby Fischer. Sinds Ijs land heerst een ijzige stilte rondom hem, maar deze stilte werd dezer dagen ver broken door een artikel in het Russische weekblad „64”, dat zijn gegevens weer zou hebben geput uit Amerikaanse bron. Fischer zou zich gedurende 16 maanden hebben teruggetrokken in een religieus centrum in Pasadena en daar een streng regime hebben gevolgd. Van zijn drie doelstellingen: 1) we reldkampioen worden; 2) het schaakspel in de VS populariseren; 3) de eerste zijn die met schaken miljonair werd; reali seerde hij nr. 1. De kans om ook nr. 3 te verwezenlijken, zou hij hebben gehad, maar niet nog niet hebben willen aangrijpen. Hij zou aldus nog steeds het artikel hem aangeboden engage menten van o.a. de televisie, met een miljoenenhonorering, hebben afgewezen. Daarentegen zou hij veel hebben gedaan aan tennissen, zwemmen en andere sporten, enaan meisjes, terwijl hij rondom Ijsland nog verkondigde: „Meis jes zijn onzin”. Na eerst 20 pct. van zijn IJsland-recette te hebben afgestaan aan het centrum, zou hij dit na 16 maanden toch met een aantal ontevredenen heb ben verlaten, om zich via Denvers, Ma nilla en Tokio terug te trekken in de Tot besluit enkele voorbeelden van de stijl, waarin het boek is geschreven. De paragraaf 3 „Schijven” begint als volgt’; „Zoals jullie al weten spelen mijn te genstander en ik met totaal 40 schijven, waarvan bij voorkeur 20 witte en 20 zwarte. Nog even herinneren we eraan dat we op de zwarte velden spelen (schuiven, slaan) en dat zich in de lin kerbenedenhoek altijd een donker veld moet bevinden. Het is natuurlijk wel de vraag of al deze nieuwe wedstrijden ook het jeugd- dammen in de breedte zullen stimuleren, zodat het aantal jeugdleden (tot 19 jaar) van ca. 1000 aanzienlijk groeit. Daarvoor is in de eerste plaats een gerichte propa ganda en een goede opvang door de plaatselijke clubs nodig. Uit het jaarver slag van de jeugdleider van de KNDB blijkt, dat het daarmee nog niet best is gesteld: Uit de ledenadministratie blijkt dat ca. 40 pct. van de verenigingen in het geheel niet over adspiranten of juni oren beschikt. In het overgrote deel van de resterende 60 pet. lopen enkele le junioren wat verdwaald rond. Gelukkig zijn er enkele tientallen verenigingen, die laten zien hoe het wel moet: een aparte opvang in een jeugdafdeling, on der deskundige leiding. De KNDB-orga- niseert daartoe sinds enkele jaren twee damleiders-opleidingen. Sommige jeugdafdelingen tellen 30 a 50 junioren, die in verschillende competi ties spelen en damles ontvangen. Het kan dus wel! Om de jeugd de beginselen van het dammen bij te brengen en ze tevens enthousiast te maken, zijn twee dingen nodig: een begrijpelijke uitleg en een leuke presentatie. In de leerboeken, die op de markt zijn, is de didactiek wel goed verzorgd. Maar de manier van brengen is soms wat droog en soms wat schoolmeesterachtig. En dat geldt nu juist niet voor het eerste boekje van een De bieding: West 1 rui pas pas Jais zat als Zuid in een goed eindcon- tract; Oost had in de bieding zeer lang geaarzeld of hij niet nog 5 ruiten zou schip helemaal scheef te hangen stapte Piepeltje aan boord. Hij liep vlug naar het midden van het dek en de mensen liepen er achteraan. Het schip lag weer recht en had één passagier meer: Piepeltje. Bridgewedstrijden kan men niet alleen met technische vaardigheid winnen; ge luk, durf, en inspiratie zijn even zo belangrijke factoren en de ware kampi oenen hebben die eigenschappen in het algemeen in hoge mate. Het internatio nale parentoernooi in het Franse Juan- les-Pins waar elk jaar honderden paren uit alle werelddelen acte de présence geven, werd dit jaar gewonnen door de Franse grootmeesters Jais en Guitön. Pierre Jais won dit evenement al voor de vijfde keer en hij is typisch een bridgespeler die op het goede moment nét de juiste beslissingen neemt. Dat deed hij ook op het volgende spel. West gever OW kwetsbaar Noord H B 9 7 3 Q H 8 7 3 A V 8 3 Het hoofdstuk over de dam heet „Ko ning der Schijven” en begint als volgt: „Wat is een dam. Een dam is een gepromoveerde schijf. Zodra een schijf de achterste vijandelijke lijn bereikt heeft en niet verder hoeft te gaan (meerslag), dan krijgt deze een „pet” op. Deze populaire zegswijze betekent na tuurlijk dat er twee schijven („broer tjes”) op elkaar staan. Een dam is een sterk wapen, te verge lijken met een tank waarbij de schijven soldaten zijn. Maar ook een tank is niet onoverwinnelijk zoals later zal blijken”. Hoe zo’n „tank” direct onschadelijk kan worden gemaakt, moet u eens bekijken in de volgende opgave, die ik aan het boekje ontleen. Wit heeft drie schijven op 20, 39 en 50, Zwart twee schijven op 29 en 30. Wit is aan zet, maar kan niet verhinderen dat zwart een dam haalt door 30-34, 39x30, 29-33, enz. Als wit de juiste zetten doet, vangt hij de zwarte dam direct. BELGIË. „Tien jaar Feesten van de Vrijzinnige Jeugd” is het motto van een zegel van 4 F. die op 20 mei werd uitgegeven in verband met de aktiviteiten van de Centrale Raad der Niet-confessionele levensbeschouwe lijke Gemeenschappen van België. De zegel, ontworpen door Serge Creuz, toont twee kinderkopjes, (afbeelding). COOK-EILANDEN. Ter vervanging van de bloemenserie 1967 verscheen op 17 mei een nieuwe reeks definitie ve frankeerzegels van 14 waarden met voorstellingen van tropische schelpen, zeer fraai in fotogravure uitgevoerd op papier met fluoresce rend watermerk „wapen”. De waar den zijn: V», 1, IV», 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 15, 20, 25 en 30 cents, (afbeelding). DUITSLAND (BRD). Ter herden king van 125 jaren diakonie-werk kwam op 15 mei een zegel van 40 Pf. in omloop, ontworpen door Prof. Rolf Lederbogen, met de voorstelling van het embleem van de Diakonie, een kroonkruis. Het werd donker en Piepeltje liep nog steeds in slaap. De maan kwam op, maar Piepeltje zag haar niet. De maan zag Piepeltje wel! Die zag ook, dat dat kleine wezentje recht op een schip af liep. Van schrik kroop de maan weg achter een dikke wolk en daarom zag niemand van het schip, wat er met Piepeltje gebeurde. Die botste met z’n dikke neus tegen het schip aan. Piepeltje merkte het maar al te goed, maar het schip merkte er niet van. Het wezentje Piepeltje tolde even op een golftop, voelde aan z’n neus en voelde, dat het een hele dikke dubbele neus werd. Hij was nu ook dubbel wakker en zag de achterkant van het schip. Met grote stappen liep hij er achteraan en was al vlug langszij. „Hé,” riep hij naar boven. „Kunnen jullie niet uitkijken?” De uitkijk keek waar dat vreemde geluid vandaag kwam, want Piepeltje had een erg vreemd geluid. In de stad was het een soort gepiep, maar op het water klonk het als een misthoorn. zwart in dg „pat”-stelling. Deze heeft dan nog wel stukken, maar kan niet meer zetten. Huis-tuin-en-keuken-dammers let op, dat is dan geen remise maar winst voor wit! Toevallig waren wij er persoonlijk getuige van, hoe deze te Palma 1970 in een schitterend voorbereide en gespeelde Siciliaan Fischer verpletterde. De Deen straalde van levenslust, trots, vreugde en zelfvertrouwen, nadat de partij in een volkomen verloren stelling voor de Amerikaan was afgebroken. Doch na zijn 0-6 nederlaag, toch al weer even geleden, is diezelfde Larsen nog maar een schaduw van zichzelf. Ter plaatse van zijn triomf, in Palma, werd hij in het onlangs aldaar gehouden toernooi slechts gedeelde 7de. De erepalm werd weggedragen door een jonge, nerveuze, doch geniale Joegoslaaf, Liuboievic, die nog niet onder het fischeriaanse juk doorging (boven o.a. Olafsson, Poluga- jewski, Kavalek en Browne). Wij laten u een recent aanvalspartijtje van de jon geman zien met de opdracht, de fascine rende slotcombinatie zelf te vinden! Wit: Liuboievic. Zwart Durao. Spaanse partij 1) e2-e4 e7-e5 2) Pgl-f3 Pb8-c6 3) Lfl- b5 Lf8-c5 4) 0-0 Pc6-d4 5) Px3xd4 Lc5xd4 6) c2-c3 Ld4-b6 7) d2-d4 c7-c6 8) Lb5-a4-Deze loper gaat niet naar ’t natuurlijke veld c4 om dit vrij te hou den voor ’t paard. 8) d7-d6 9) Pbl- a3! Lb6-c7(?) Beter 9)Pf6 met ont wikkeling en aanval op e4. Wit profi teert nu van het feit dat hij beter ontwikkeld is met voorstellingen van brievenbussen, respectievelijk uit de tijd van Konin gin Victoria, Koning George VI en Koningin Elizabeth II. Bovendien kwam een postzegelboekje tot uitgifte met een aantal van deze zegels, doch in zelfklevende vorm, zonder water merk. De zegels in vellen hebben w.m. CA. (afbeelding). IERLAND. Een standbeeld van Ed mund Burke, een werk van de beeld houwer John Henry Foley, siert twee „Europa"-zegels in de waarden 5 en 7 p„ op 29 april uitgegeven. JAPAN. In verband met de Week van de Filatelie 1974 kwam op 20 april een zegel van 20 y. tot uitgifte, met de reproductie van de schilderij „Vinger” door Shinsui Ito (1898-1972). MONTSERRAT. Het 25-jarig jubi leum van de Universiteit van West- Indië werd gevierd door het verschij nen van vier zegels, gedrukt op pa pier met w.m. CA Block: 20 c. Steel Band, 35 c. feestvierders, 60 c. stu dente aan het weefgetouw en 1 het Universiteitscentrum van Montserrat, (afbeelding). NOORWEGEN. Twee zegels met reproducties van landschapsschildenj- en van noorse kunstenaars werden op 21 mei verkrijgbaar gesteld: 1.00 Kr. „Brudeferden i Hardanger” doro A. Tidemand (1814-1876) en H. Gude (1825-1903), en 1.40 Kr. „Stugunöset paa Filefjell” door J. C. Dahl (1788- 1857). OOSTENRIJK. In verband met het 150-jarig bestaan van de Oostenrijkse gendarmerie werd op 30 mei een zegel van 2 S. verkrijgbaar gesteld; hierop is een gendarme te paard en een gemotoriseerde gendarme afge- beeld; de eerste geldigheidsdag is 7 juni. Met de reproductie van een zelfportret van de schilder Franz An ton Maulbertsch (1724-1796) ver scheen op 30 mei een zegel van 2 S. ter herinnering aan zijn geboortedag 250 jaar geleden. ZWEDEN. Met reproducties van beeldhouwwerken zagen op 29 april twee „Europa”-zegels het licht: 75 „Gestalte in de Storm” door Bror Marklund en 1 Kr. het 15 m hoge Picassomonument in Kristinehamn. Op 7 juni wordt een nieuw postzegel boekje in omloop gebracht, bestaande uit twee maal vijf zegels van elk 65 öre, met voorstellingen van de Zweedse westkust: zeilregatta, de vuurtoren van Vinga bij Göteborg, de vesting Varberg, een vissersboot en meeuwen, en een gezicht op het vis sersdorp Mollösund. (afbeelding). J. J. HEYMANS FIJI. Het 100-jarig bestaan van de Wereldpostvereniging gaf aanleiding tot de uitgifte van een serie van vier zegels naar ontwerpen van Leslie D. Curtis op 22 mei: 3 c. postbeambte van Fiji met draagtas, 8 c. post inladen op een mailboot, 30 c. Fiji- aans postkantoor en 50 c. modern straalvliegtuig van de „Air Pacific", (afbeelding). FINLAND. Honderd jaar geleden werd de finse schrijver Ilmari Kianto (Calamnius) geboren, die op 27 april 1970 overleed. Ter herinnering hier aan zag een zegel van 0.60 Mk. het licht met zijn portret, waarachter een oude pijnboom. De ontwerpster is Eeva Oivo. FRANKRIJK. In de toeristische reeks verscheen op 13 mei een zegel van 3.00 F. in groot formaat, ontwor pen en gegraveerd door Jacques Combet, met een voorstelling die be trekking heeft op Saint-Florent (Cor sica). Op 20 mei werd als propaganda voor het natuurbehoud een zegel van 0.40 F. uitgegeven met de voorstelling van een Wisent, ontworpen en gegra veerd door Robert Cami. (afbeelding). GIBRALTAR. Naar aanleiding van het eeuwfeest van de Wereldpostver eniging werden op 2 mei drie zegels van 2, 6 en 14 p. in omloop gebracht «1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25