EINDELIJK STILTE AAN HET GOLAN-FRONT er Terugtrekking Britse leger President Nixon gaat in recept voor ramp Demonstratie tegen ambassadeur Giscard ontslaat Foccart Vrouw zou kind hebben willen Australië Rassenonrust in Tito partijleider voor het leven juni naar Moskou vergiftigen Bomaanslag in Los Angeles Bl Staatssecretaris voor Noord-Ierland, Merlyn Rees 99 teruggeplaatst Overgeplaatste VVDM-bestuurder „Beschermheer der Afrikaanse volkeren” 3 BINNEN- EN BUITENLAND JUNI ZATERDAG 1 (Van een medewerker) Ongelovig ngen id zou ajn in lie te is pas rd. In ;ewone groei, an het /akant :er 400 lig en Mijnenveld waar Whitlam manoeuvreren. Afscheid Eigendomsrecht Nieuwe aanvallen Heftige kritiek Eban op Rabin ■er het Onderzoekers van de Amerikaanse se- sroch- kelin- itrum. sleutel ■ek te stegen ten in Zwit- t om- zan 40 neente >p een s twee heeft ;n van ik een in wel t seis- t zich is het nd dat iteiten eft de t van er van mgres, PAC en de tot de men- (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) De twee IRA-leidsters, de Noordlerse gezusters Dolours en Marion Price, zijn overgebracht naar een speciale observa- tieafdeling van de Londense Brixton ge vangenis, aldus is gisteren door het mi nisterie van binnenlandse zaken meege- Tevens zegde Whitlam de inheemse bevolking toe dat hun eisen met be trekking tot eigendomsrechten over land kracht vaa wet zouden krijgen. Slechts hier en daar zijn er stukken De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, brengt verslag uit aan president Nixon na zyn vredesmarathon in het Midden-Oosten. Een Engelse politieman houdt leden van een zionistische beweging tegen, tijdens een demonstratie buiten de Egyptische ambassade in Londen. De joodse demonstratie was gericht te gen de nieuwe Egyptische ambassa deur in Engeland, generaal Saad Shazli. UTRECHT (ANP). De VVDM-dis- trictsbestuurder Jan Laurier zal op 10 juni worden teruggeplaatst van het ca- valerieschietkamp op Vlieland naar zijn oorspronkelijke legeronderdeel in Lei den. giste- >aanse n zijn g van I was 3e lo— ouden rdt in •ij ten- chtige rlaten. prin- >j. M. ïvolgd aantal ng tot steeds inge- s geen lemici. ïhemie sr aan tig of zeggen rk bij Bewoners van de nederzettingen op de s titel ce ge- heeft i over nis plekke i soms artsen i in de verbo- r loon. B poli- holten ijzend aan- ondag L i door stem- geleid eroch- id een a. blijkt toege- som- afge- op de the in men- dnde- die in hield, i een i. Een ter de rava- om. gewe- niet van :n be- parte- landse i pre- trein- onnen e een r stil. 70 km m tot Voor >n 24- ls die stuur- jd het De bom richtte aanzienlijke schade aan op de zesde verdieping. Een waar schuwing voor de explosie kwam van een vrouw die zei te spreken natnens de „Weather Underground”. In gesprekken met twee plaatselijke bladen maakte zij niet duidelijk of deze organisatie ver band houdt met de bekende radicale beweging de „Weatherman”. Golan zaten als gewoonlijk in de schuil kelders. En toen, om 12.15 uur was het stil. Soldaten kwamen uit hun stellingen te voorschijn, eerst nog wat schuchter en ongelovig. „Het leger blijft in staat van paraatheid om op alles voorbereid te zijn”, voegde de legerwoordvoerder daar nog aan toe. Maar het was echt afgelopen. Niet nadat de laatste morgen deeld. De twee vrouwen hadden gezwo ren te zullen hongerstaken totdat zij werden overgebracht naar een Noordier se gevangenis. Het persbureau AP vermeldt: „Israël is economisch gesproken zeer ziek en zal in een ernstige crisis worden gestort als de Verenigde Staten hun economische hulp staken of verminderen”, aldus is gisteren gezegd door de gouverneur van de Israëlische staatsbank, Mosje Sanbar. heersing en decimering van de 300-000 autochtonen die dit land bevolkten voordat de blanken nu 13 miljoen in getal er voet aan wal zetten. Er zijn nu nog 140.000 kleurlingen, onder wie 45.000 volbloeden. WASHINGTON (Reuter, UPI. AFP). President Nixon zal op 27 juni zijn voorgenomen officiële bezoek aan de Sovjet-Unie beginnen. Dit heeft het Wit te Huis gisteren bekendgemaakt. Hoewel er op het congres niet gespro ken is over de eventuele opvolging van Tito als partijleider, maakt zijn naaste medewerker, de 64-jarige Edvard Kar- delj, de meeste kans op het voorzitter schap van de partij. „Waarschijnlijk zullen binnenkort rassenrellen uitbreken in het noorden van Australië”, zei de minister voor het Northern Territory, Rex Patter son, na een werkbezoek aan het ge bied. In veel afgelegen streken gedra gen de aborigines (inheemsen) en blan ken zich als kat en hond. Senator James L. Cavanagh zei later dat hij Labours aanpak van zaken met be trekking tot de inheemse bevolking „rampzalig” vond. Cavanagh constateerde dat onder de blanke bevolking meer en meer verzet rijst tegen allerlei program ma’s ter ondersteuning van de abori gines. Sommige blanken uit het Nor thern Territory koesteren een „felle Zij zitten in Engeland gevangen in verband met te Londen uitgevoerde bom aanslagen. Hun hongerstaking was in november ingegaan en tot twee weken geleden werden de zusters kunstmatig gevoed. Nu drinken zij slechts water. Het ministerie deelde mee dat hun toestand onveranderd is en dat zij niet in bed liggen. Eerder deze week was gezégd dat diie toestand enige zorg had gebaard. De IRA heeft gewaarschuwd dat als de twee vrouwen in de gevangenis mochten sterven, de gevolgen voor de Britse rege ring rampzalig zullen zijn. De overplaatsing van Laurier en twee andere districtsbestuurders, Jos Teunen en Flip Koudenburg, op 1 april heeft destijds grote verontwaardiging gewekt bij het VVDM-bestuur. Teunen en Kou denburg zijn nog niet teruggeplaatst. De VVDM tekent bij de terugplaatsing van Laurier aan dat het ministerie hier mee in haar ogen erkent dat de over plaatsing niet om organisatorische rede nen is uitgevoerd, maar als strafver- plaatsing. Het congres nam 18 resoluties aan, waarin onder meer de politiek van niet- gebondenheid en de vaste wil om de soevereiniteit van Joego-Slavië, desnoods met de wapenen, te verdedigen, worden benadrukt. Het congres beloofde de ar beiders meer macht door verdere ont wikkeling van het Joegoslavische sys teem van zelfbestuur dat in het begin •n de jaren vijfig werd ingevoerd. Tijdens zijn reis die naar men verwacht ongeveer een week zal duren, zal de president met partijleider Leonid Brezjnjev en andere Russische leiders van gedachten wisselen over internatio nale problemen en over de betrekkingen tussen Amerika en Rusland. De openbare aanklager in de Waterga- te-zaak, Leon Jaworski, heeft gisteren verklaard over bewijsmateriaal te be schikken, dat mensen, die aanzienlijke bijdragen stortten in het herverkiezings- fonds voor Nixon, federale betrekkingen hiervoor werden beloofd- ASSEN (ANP).De Rijkspolitie in Westerbork heeft gisteren een 29-jarige vrouw uit Nieuw Balinge gearresteerd. Zij wordt ervan verdacht haar driejarig dochtertje te hebben willen vergiftigen. BELFAST (Reuter, AP). Het terug trekken van de Britse soldaten uit Noord Ierland zou een „recept voor een ramp” zijn, verklaarde gisteren de Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, Merlyn Rees in een televisie-intervieuw in Belfast. De minister viel ook uit tegen Jigal Allon, die vice-premier wil blijven ter wijl hij dé portefeuille van buitenlandse zaken krijgt. Volgens hem druist dit in tegen het advies van de meerderheid in het bestuur van de Arbeiderspartij. Minister Eban zei dat hij het gevoel heeft dat het Israëlische volk in de komende periode veel van hem zal ver langen. Hij zei te betreuren dat hij zich niet voor de functie van eerste minister verkiesbaar heeft gesteld. Hij zou er nu geen ogenblik meer over aarzelen, zei hij. Wat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger betreft zei Eban dat werken met hem „absoluut afmattend” is, „door de span zei hij, tot het vrijbrief voor een PARIJS. Jacques Foccart, die se dert 1958, eerst onder De Gaulle en toen onder Pompidou als secretaris-generaal voor de Afrikaanse volkeren in naam van Frankrijk de kredieten en vrijwel alle lakens uitdeelde in de vroegere koloniën in het zwarte werelddeel, is door president Giscard d'Estaing gisteren In alle stilte de laan uitgestuurd. Zijn ontslag werd hem meegedeeld door de secretaris-generaal van het Elysée. Volgens een woordvoerder van de Le- gervoorlichtingsdienst is de noodzaak tot detachering van Laurier op Vlieland vervallen. In de zomertijd lopen de schietseries terug, aldus de legervoor- lichtingsdienst. Laurier was overge plaatst, aldus de woordvoerder, omdat er op Vlieland een dringende vacature be stond, terwijl Laurier in Leiden bij de koksschool „boven de sterkte” werkte. Whitlams eerste zet was het instel len van een speciaal ministerie voor inheemse zaken. Voor die tijd werden deze zaken afgehandeld door een on derafdeling van het ministerie van cultuur of dat van toerisme. Speciaal voor dit ministerie zette hij het 41 man sterke en gekozen Nationale In heemse Raadgevend Comité op. krijgsgevangenen thuis, de gewonden. Zij worden van het vliegveld „Ben Goe- rion” afgehaald door premier Meir, Mos je Dajan, Abba Eban en opperbevelheb ber Goer. Voor de eerste drie hun laat ste politieke daden als minister. Premier Golda Meir nam gisteravond in een televisie-interview afscheid van de natie als premier met een politieke verrassing. Steeds had zij gedurende haar loopbaan verklaard dat de hoogte van Golan een onafscheidelijk deel moest zijn van Israel, maar gisteravond antwoordde zij op de vraag of Israel in de toekomst meer territoriale concessies kan doen op de Golan: „Wij zijn voor onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf. Ik wil niet op de dag van de overeenkomst, gelijk de Syrische presi dent Assad doet, mijzelf al vastleggen over wat wij per se wel en per se niet zullen accepteren”. Rees nam krachtdadig stelling tegen toenemende druk in Londense politieke kringen voor een Brits „handen-af” na de ineenstorting van het experiment met de gedeelde macht van protestanten en katholieken in de provincie. De staatssecretaris was het ermee eens dat de groei van het nationalisme in Noord-Ierland onmiskenbaar is en dat hiermee rekening moet worden gehou den, zowel als met de toenemende wens in Engeland dat men zich maar hele maal terugtrekt. „Als het bepleiten van terugtrekking betekent achterover te leunen en de mensen elkaar te laten uitmoorden, dan zal dat nooit mijn politieke straatje zijn,” zei Rees. Onder geen enkele omstandigheid zou hij een dergelijk beleid van het afschui- Jacques Foccart behoorde tot de zeer kleine kring van vertrouwelingen van generaal De Gaulle, die zich vanaf 1940 tot aan de dood van dé stichter der Vijfde Republiek in zijn directe omge ving ophielden. Hij was de grijze emi nentie van de generaal en later ook van diens opvolger Georges Pompidou wiens macht van achter de schermen zich niet ning die heerst in zijn omgeving”. Maar hij prees dr. Kissingers „zeer grote intel lectuele niveau, zijn werkzaamheid, zijn geduld, zijn hardnekkigheid en zijn ken nis tot in bijzonderheden van het dossier waarmee hij bezig is”. Onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel, meldt: Gistermorgen, in een nederzetting op de Golan-hoogte leek het nog even een generale repetitie met een van de zwaarste bombardementen sinds de laatste tijd over de hele linie. Met artillerie, bazooka’s, tanks en Kat- joesha-raketten. Tachtig dagen oorlog en nu eindelijk rust. De soldaten zijn in gedachten al weg uit het gebied dat in oktober van het vorig jaar veroverd is. „Een nieuwe lijn is een betrouwbare lijn”, zegt een soldaat, „alleen de vijand is niet zo betrouwbaar”. Nu al is begonnen met het versterken van de nieuwe lijn, speci aal met een gebied rondom de stad Koeneitra. Daar worden hekken, prik keldraadversperringen. mijnenvelden en alles gebouwd om mogelijke infiltraties en beschietingen van de Syriërs tegen de Israëlische nederzettingen tegen te gaan. Vandaag komen dé eerste vijftien Het Witte Huis had het hooggerechts hof verzocht, zich niet in de Watergate- zaak te mengen, nadat Jaworski juist wel hierom had verzocht om de zaak te bespoedigen. Het Witte Huis weigert tot dusver 64 geluidsbandjes met gesprekken over de Watergate-affaire af te staan. Jaworski wenst, dat het hooggerechtshof thans een beslissing in deze kwestie neemt. De mondelinge behandeling van de zaak voor het hooggerechtshof is vastgesteld op 8 juli. De stukken moeten voor 21 juni zijn ingezonden. naat in de Watergate-zaak zijn tot de conclusie gekomen, dat president Nixon „die wist, dat de Amerikaanse melkpro ducenten twee miljoen dollar voor het fonds tot herverkiezing van Nixon had den toegezegd”, de adviezen van zijn landbouwraadslieden in de wind sloeg en een verhoging van de melksubsidie gelastte. SYDNEY In Australië vrezen velen ook ministers dat binnen niet te lange tijd conflicten zullen uitbreken tussen de in heemse minderheid en blanken. Dit ondanks een plan tot onder steuning van de autochtone bevolking, dat werd ingediend door de Labour-regering van premier Gough Whitlam. Terwijl vorige rege ringen het vraagstuk van de inheemse bevolking maar het liefst onder de tafel moffelden, legde Whitlam voor hen de rode loper uit ogenschijnlijk op een mijnenveld. Woensdag werd het meisje door de ouders naar het „Bethesda ziekenhuis” in Hoogeveen gebracht voor een onder zoek. Dit ziekenhuis waarschuwde de politie. Een maagspoeling van het kind is voor onderzoek naar het gfrechtelijk laboratorium in Den Haag gestuurd. Me dicijnen in het huis van de ouders -zijn in beslag genomen. nog slachtoffers had geëist: drie soldaten waren in de morgenuren gewond en een van hen overleed later. het gebouw van de procureur-generaal van de staat Californië heeft zich vrijdag een krachtige ontploffing voorgedaan, enige minuten nadat de explosie was aangekondigd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De invloed van Foccart, die een on aanzienlijk rond en kaal mannetje is, overtrof in feite het gewicht van heel wat ministers die van hem vaak de instructies vernamen van het Elysée. Na de verwijdering van bijna alle Gaullisti sche kopstukken uit de regering, de afschaffing van de afluisterapparaten, is het ontslag van Jacques Foccart een nieuwe en veelbetekenende stap in de richting van de grote schoonmaak en liberalisatie die president Giscard d’Es- taing onder het motto van de „verande ring” onmiddellijk na zijn installatie in het Elysée ter hand heeft genomen. BELGRADO. (Reuter, DPA, AFP en DL). President Tito van Joego-Slavië is donderdag aan het slot van de tiende congres van de Joegoslavische commu nistische partij tot partijvoorzitter voor het leven gekozen. Twee weken geleden werd hij tot pre ident van het land met LOS ANGELES (Reuter) In haat” jegen de aborigines, zei hij. Geruchten doen de ronde dat de inheemse bevolking wapenvoorraden aanlegt. Senator Naville Bonner, kleurling in het parlement, hecht daar veel waarde aan. „Het beang stigt mij dat gewelddadigheden zou den kunnen uitbreken en men naar de wapens zou kunnen grijpen”, zei Bonner, die lid is van de conservatie ve oppositie. land in privé-eigendom; in de meeste gevallen kan de regering aanspraak maken op land. Vrijwel iedere zet van Whitlam was te vergelijken met het afstellen van een tijdbom. Het nieuwe ministe rie voor inheemse zaken is meer en meer bloot komen te staan aan zowel interne als externe kritiek. De eerste die tot minister voor inheemse zaken werd benoemd, was Gordon Bryant, die al gedurende langere tijd bekend stond als een flink van de tongriem gesneden voorstander van verbetering van het lot van de aborigines. Hij werd echter binnen het jaar van zijn post ontheven omdat hij administra tieve en financiële moeilijkheden had veroorzaakt. Zijn opvolger, Cavanagh, kreeg tot taak orde op zaken te stellen. Cavan agh zegt dat de aborigines wilden dat de regering haar plannen tot onder steuning van de inheemse bevolking zou uitvoeren binnen de eerste maand dat het kabinet aan de rege ring was- Bryant zou aan die wens tegemoet hebben proberen te komen en daardoor overhaaste en minder goed doordachte plannen hebben goedgekeurd en laten uitvoeren. alleen over heel voormalig Frans-Afrika uitstrekte, maar die ook nog de grote organisator en coördinator was van de diverse parallelle polities, ofwel binnen landse spionagediensten in het moeder land. ven van verantwoordelijkheid en het terughalen van de soldaten kunnen steu nen. Het zou leiden, t.l 'j, afgeven van een ramp. In Ulster is na het beëindigen van de grote staking en de betrekkelijke rust die erop volgde het geweld hervat. Gis teren werden door terroristen drie men sen doodschoten, arresteerde het Britse leger een leider van de IRA en werden een aantal auto’s gekaapt. Volgens de economen heeft de staking, die 15 dagen duurde het land misschiet! wel 100 miljoen pond gekost aan verlies van produktie, verkopen en lonen, ter wijl de schade toegebracht aan het ver trouwen in het buitenland en de kansen op investeringen in Noord-Ierland on herstelbaar is. Deze conclusie is vervat in een 359- bladzijden tellend rapport, dat is opge steld door de staf van de Watergate- commissie van de Amerikaanse senaat. Dit rapport, dat is goedgekeurd door de voorzitter van de senaatscommissie, Sam Ervin, is tot stand gekomen na een onderzoek van een jaar naar de vraag of er verband bestaat tussen de toezegging van de melkproducenten en de verho ging van de subsidie voor melk. Het rapport is gisteren aan de senato ren ter bestudering voorgelegd. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat het verzoek van Leon Jaworski, aangaande de ge luidsbandjes die president Nixon niet wil afstaan, ontvankelijk is. De begrotingsposten voor inheemse gezondheidszorg, onderwijs, huisves ting en werkverschaffing werden meer dan verdubbeld tot een half miljard gulden. Ter financiering van landaankopen door inheemse groepen werd een speciaal fonds gesticht. Het mijnenveld doorheen tracht te werd gelegd gedurende bijna twee eeuwen van blanke kolonisatie, over- Als de Amerikaanse hulp minder werd, aldus zei Sanbar op een perscon ferentie, zou de Israëlische regering kunnen worden gedwongen aan de voor naamste levensmiddelen, en aan wapens, al haar reserves te besteden. „Israël is geheel aan de genade van de VS overge leverd.” De Zwitserse politie heeft weer waar schuwingen ontvangen dat radikale Pa lestijnse groeperingen van plan zjjn nieuwe terreuraanvallen op doelen in Europa te gaan doen, aldus is hier gisteren van welingelichte zijde verno men. In verband hiermee is langs de Zwitserse grenzen en op de Zwitserse vliegvelden de paraatheid verhoogd. onbeperkt mandaat benoemd. Hiermee is een einde gekomen aan de speculatie dat de 82-jarige Tito, die ook nu weer een opmerkelijk fitte indruk maakte, een van beide functies zou neerleggen om een vlottere machtsoverdracht na zijn dood mogelijk te maken. Tito is partijleider sinds 1937 en staatshoofd sinds 1953. TEL AVIV (AFP) Israels aftredende en niet meer terugkomende minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gisteren in het dagblad Maariv in Tel Aviv heftige kritiek geleverd op de nieuwe premier, Itzak Rabin. Eban, die een somber beeld schilderde van de politieke toestand in Israel, zei dat Rabin „de noodzakelijke kwaliteiten voor het leiden van een kabinet” mist, dat hij geen enkele parlementaire of ministeriële er varing bezit en dat hij evenmin over het voor zijn functie noodzakelijke uithoudingsvermogen beschikt. Er zijn vooral waarschuwingen ont vangen over een niet nader geïdentifi ceerde groep van drie Japanners, die al in Europa is of op weg daarheen. De laatste waarschuwing zou woensdag door de Zwitserse politie zijn ontvangen op de dag dus dat president Nixon aankondigde dat het akkoord tussen Sy rië en Israel een feit was geworden. De rode loper die het personeel van het vliegveld van Tel Aviv telkens moest uitleggen wanneer Henry Kissin ger tijdens zijn recente vredesmissie weer eens in Israel aankwam of eruit vertrok, heeft het loodje moeten leggen. Het personeel ging er zo tegen op zien de 25 meter alsmaar weer te moeten uitrollen, dat het er tien meter afknipte.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3