Akkoord tussen Ajax en Brugge Aanbod voor Hughes van Aston Villa Oefenpartner Kickers Offenbach kon geen ogenblik inspireren Michels: Het was allemaal Gelukkige te statisch winst van de Zweden FSC zet opmars voort Medisch team van Oranje uitgebreid Frans Derks Rugnummers gemolesteerd voor de WK jhI Over transferbedrag Geels SPORT DINSDAG 4 WNT 1974 Lusteloosheid Geen waardering Inspiratie Uitblinker Briljant T V SPORIEF .Rensenbrink: Wellicht toch naar Ajax. ORANJE WACHT OP GROTE WERK desillusie worden nr de Geen revanche voor Amersfoort (Van onze sportredactie) Stand: Bedenkelijke gezichten op de bank. V.l.n.r. Michels, Fadrhonc en bondsarts Kessel. Niettemin was ook het optreden van Willem van Hanegem in die eerste twin tig minuten allerminst overtuigend ge weest. De toch al niet snelle Feyenoor- der werd bij herhaling uitgsepeeld door de middenvelders Hickersberger (Oosten rijks international) en Meijer. De Krom me had een excuus: opnieuw kreeg hij last van een dijbeenblessure vlak boven de knie. Rinus Michels: „Maar Van Hanegem is geen man die de handdoek in de ring werpt, hij blijft maar gaan. Daarom heb ik hem er al na 22 minuten uitgehaald om ook met hem geen risico te nemen”. AMSTERDAM Na Ruud Geels, die vorige week al voor vier jaar bij Ajax tekende, heeft nu ook Club Brugge overeenstemming met de Amsterdamse club bereikt over de transfer van de Nederlandse spits naar Ajax. Dit week einde bereikten Ajax en Brugge een akkoord over het bedrag. Brugge ont vangt 7,5 miljoen Belgische franks (ongeveer 450.000 gulden) voor zijn aanval ler van Ajax. Ondanks de salarisverhoging die Robbie Rensenbrink van zijn werkgever Anderlecht aangeboden heeft gekregen jaagt Ajax echter ook nog steeds achter deze geslecteerde Nederlands elftal-speler aan. Voorzitter Van Praag: „Don derdag komt Hans Kraay pas officieel bij ons in dienst en volgende week gaan wij over Rensenbrink praten. Dan gaan wij naar België toe”. Ajax zou ook belangstelling hebben voor de Duitse doelman van Eintracht Braunschweig Bemt Franke. Ook hier zou het tranferbedrag, Ajax biedt 200.000 mark minder dan de Duitse club wil hebben, moeilijkheden geven. Feyenoorder Jan Boskamp zal het volgend seizoen uitkomen voor RWD Mo lenbeek. Met het transferbedrag van Boskamp is 450.000 gulden gemoeid. De ruil tussen Henk Wery (naar Utrecht) en John Steen Olsen (naar Feyenoord) gaat door. Harry Vos heeft zijn contract bij Feyenoord met drie jaar verlengd. Neeskens geeft de voorzet waaruit het eerste doelpunt zou ontstaan. 5-3 3-8 3-5 Door dit incident duurde de pauze aan zienlijk langer dan normaal. Derks, die gisteravond precies zijn 300e wedstrijd in het betaalde voetbal leidde en nog nooit eerder zo toegetakeld werd, weet nog niet of hij een aanklacht tegen de dader door de politie ogenblikkelijk afgevoerd zal indienen. Het glas spatte op het hoofd van Derks uiteen. Met een gapende wond moest de Nederlandse top-scheidsrechter zich on der medische behandeling laten stellen. Zo kan ik bijvoorbeeld ook een salaris krijgen dat drie keer zoveel is als ik nu verdien. Ik ga eerst ook nog met Haar- lem-voorzitter Hut praten. Ik heb de boot dan ook een beetje afgehouden hoewel Aston Villa wel heeft gezegd dat het mij alsnog zal bellen”. Wageningen FSC SC Amersfoort Vitesse Hoe vermoeid Israel was, bleek wel toen hij zelf vroeg om vervangen te worden. De Nederlandse defensie werd daarna experimenteel: invaller Kees van lerssel ging voorstopper spelen en Arie Haan werd laatste verdediger. Rinus Mi chels daarover: „Haan doet in een wed- Dat Nederland in dit duel wat meer in de aanval was, mag blijken uit de cor- nerverhouding: 112 in het voordeel van Oranje. Werkelijk uitgespeelde kan sen heeft de aanval (Rep-Geels-Keizer) zich echter zelden kunnen creëren. Uit blinker Neeskens, ontembaar als altijd, veroorzaakte vaak nog het meeste ge vaar. Drie minuten voor rust nam Ne derland de leiding. Uit een vrije trap van Keizer hakte Willy van de Kerkhof de bal door naar Geels die Neeskens bereikte. Op diens schot was doelman Bockholt al kansloos, maar Rep gaf de bal het beslissende tikje. Doelman Piet Schrijvers onderschatte vlak na rust de situatie toen Hickerberger tegen de paal schoot en Kostedde de bal in de netten joeg (11). Tien minuten voor het einde zegevierde Nederland na een overbodige handsbal van Enders. Arbiter Pijper wees naar de stip en Neeskens knalde onvoorstelbaar hard raak: 21. WAGENINGEN. Een vermoedelijk dronken Wageningse supporter heeft gis teravond scheidsrechter Frans Derks ge molesteerd. De Bredase fluitist, die net de eerste helft van het na-competitie- treffen WageningenSC Amersfoort had beëindigd, wilde via de onoverdekte kooi naar zijn kleedkamer gaan toen hij volkomen onverwacht werd aangevallen door een man met een glazen bierfles. WAGENINGEN. Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat SC Amersfoort zich op de Wageningse berg zou revan cheren voor de debacle van donderdag. Wageningen, hoewel ijverig pressie-voet- bal uitoefenend, was onherkenbaar ver geleken bij het vorige duel, waarin de produktiviteit hoogtij vierde. Toen de équipe van trainer Korbach, die de favo rieten rol niet schijnt te liggen, éénmaal ten gevolge van foutief terugspelen door Wellerdieck een achterstand had opgelo pen, werd het onrustig. SC Amersfoort had in die periode zijn slag kunnen slaan, als 4 2 2 0 6 11-5 4 2 115 4 112 3 4 0 2 2 2 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem-trainer Barry Hughes heeft een aanbod gekregen van Aston Villa om bij de Engelse tweede divisie club manager te worden. Hughes, die dit weekeinde in het Hilton-hotel een bespreking met de club heeft gehad, was aanvankelijk erg verrast. Hughes: „Persoonlijk zie ik het nog niet zitten dat ik bij Haarlem wegga. Ik heb hier een contract en heb het bovendien in Nederland zeer naar mijn zin. Het aan bod is fantastisch. Aston Villa vertegen woordigt namelijk nog al iets in het Engelse voetbal. Het is qua reputatie één van de echte grote Engelse verenigingen. Zelfs meesterinspirator Rinus Michels had de muur van lusteloosheid en on- geïnspireerdheid rond zijn selectie voor het duel zaterdagmiddag in Den Bosch niet kunnen slopen. Dat bekende hij zelf toen hij na de strijd verzuchtte: „In dit stadium van de voorbereiding en het oefenprogramma zijn ze heel moeilijk in beweging te krijgen. Letterlijk en fi guurlijk, want wat er hier in De Vliert gebeurde was allemaal te statisch”. strijd het meeste werk omdat hij met lange sprints voortdurend de diepte in gaat om gaten te trekken. Daarom heb ik hem stopper gezet, om hem even te laten uitrusten”. Haan zelf lachte om die verklaring: „Michels heeft vooral in het centrum van de verdediging problemen. Stel dat bijvoorbeeld Israel of Strik door een blessure wegvalt, dan moet hij toch een ander hebben. Misschien probeert hij daarom mij uit. Maar laatste man spelen is een hels karwei”. DEN BOSCH (ANP). Het me disch team dat de 22 leden van de selectiegroep voor het Nederlands elf tal tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap in West-Duitsland zal begeleiden is uitgebreid met John Lamine (Eindhoven), masseur van PSV. Het team bestaat nu uit vijf man, te weten de KNVB-arts Kessel, traumatoloog Hamlijnck, fysiothera peut Wolff en verzorger Pierre van de Akker plus Lamine. het een vuist had kunnen maken. Het Wageningse team slaagde er in de tweede helft in het Amersfoortse gevaar in te dammen. Aanvoerder Wellerdieck maakte zijn fout goed en deponeerde de gelijkmaker achter doelman Van Zoghel. In het duel om de winnende treffer trok de Gelderse eerste divisieclub aan het langste eind. Andermaal was Hazelhekke de goaltjesdief, die zijn club in het zicht van de eredivisie schoot. Later zou supervisor Rinus Michels in het De Vliert-restaurant van Gerrit Schulte als belangrijkste verontschuldi ging aanvoeren: „Het Oranje-team krijgt een volkomen ander gezicht als Cruyff er niet bij is. En nu hij door een knieblessure niet kon spelen misten middenveld en aanval duidelijk de diri gent. Met Cruyff was een extra dimen sie uit het spel van het Nederlands elftal verdwenen”. Maar toch was de afwezigheid van Neerlands absolute stervoetballer niet eens de belangrijkste oorzaak van het falen van de Oranje- formatie. Want laten we wel zijn, een middelmatige ploeg als Kickers Offen bach moet ook door Nederlands sterkste elftal minus Cruyff moeiteloos opzij worden geschoven. Daarom was de ana lyse van Willem van Hanegem ongetwij feld de belangrijkste: „Feyenoord en Ajax kwamen voor hun belangrijkste Europacup-wedstrijden altijd tot in alle vezels geladen in het veld. Bij het Ne derlands elftal had ik dat eigenlijk nooit beleefd, maar bij Argentinië was die sfeer van overtuiging in eigen kracht er ineens ook. Toen was iedereen ook ge motiveerd”. Vitesse, zonder de geschorste Charly Bosveld, verzuimde zijn laatste kans op promotie te grijpen in het tweede achter een volgende duel tegen Fortuna SC Combinatie. Het jagen op de periode- titel heeft de Arnhemmers teveel kracht gekost en de onvermijdelijke terugslag manifesteert zich duidelijk in de na- competitie. Fortuna SC, dat zonder de geblesseerde Bohnen aantrad, liet in Arnhem Vitesse weliswaar veelvuldig komen, maar de uitvallen van de Lim burgers waren uiterst gevaarlijk. Gehol pen door een kapitale fout van Somer bezorgde Roemgens voor rust zijn club de leiding. Na rust creëerde Vitesse wel een aantal reële kansen op de gelijkma ker, maar toen Hofs in de fout ging en Blotenberg de strafschop in een Lim burgse treffer omzette, stegen de winst kansen van Fortuna SC aanzienlijk. Vi tesse mocht nog even hoop koesteren na de tegentreffer van Hulshof, doch kort daarop faalde de Arnhemse achterhoede en profiteerde Prauser gretig om de zege veilig te stellen. Vitesse’s promotiekan sen zijn door dit resultaat tot een mini mum gedevalueerd. De lijst is: 1. Ruud Geels, 2. Arie Haan, 3. Wim van Hanegem, 4. Cees van lerssel, 5. Rinus Israel, 6. Wim Jansen, 7. Theo de Jong, 8. Jan Jongbloed, 9. Piet Keizer, 10. René van de Kerkhof, 11. Willy van de Kerkhof, 12. Ruud Krol, 13. Johan Neeskens, 14. Johan Cruyff, 15. Rob Rensenbrink, 16. Johnny Rep, 17. Wim Rijsbergen, 18. Piet Schrijvers, 19. Pleun Strik, 20. Wim Suurbier, 21. Eddy Treytel, 22. Harry Vos. KOPENHAGEN. (SID)—Het Zweedse voetbalelftal, dat tijdens de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap bij Ne derland is ingedeeld, heeft maan dagmiddag in Kopenhagen een ge lukkige overwinning van 2-0 op De nemarken behaald. Bij de rust had den de Zweden reeds een voor sprong van 1-0. Zweden, dat de beschikking had over de in het bui- durende de gehele wedstrijd in de verdediging gedrukt door fris spelende tegenstander. De Zweedse doelman Hellström was echter een groot obstakel voor de Denen, die pas twee minuten voor het einde definitief door de knieën gingen. De voor Bayern München spelende Conny Torstensson pas seerde de Deense doelman voor de tweede keer, nadat de voor 1. FC Kaiserslautern uitkomende Roland Sandberg in de 26e minuut voor de eerste maal had gescoord. De wed strijd in het Idratsparken werd bij gewoond door 41.000 toeschouwers. Inderdaad: de toeschouwers die vol verwachting na het succes tegen Argen tinië 25 gulden hadden neergeteld voor een zitplaats, moeten zich zaterdagmid dag in Den Bosch bekocht en bedrogen hebben gevoeld. Secretaris Ben van Gel der van PSV: „Zo’n oefenwedstrijd laat zich niet verenigen met commercie”. Met andere woorden: het Nederlands elftal moet maar blijven oefenen zonder be taalde toeschouwers en alleen voor „echte” interlands in de openbaarheid treden. Wellicht dat de landenwedstrijd tegen Roemenië, woensdagavond in het Feyenoord-stadion, weer een hoogtepunt wordt in de voorbereiding van Oranje. Als de ook verdedigend briljante wed strijd tegen de Argentijnen er niet ge weest was, zou deze wedstrijd tegen Kickers Offenbach defensief zonder meer uiterst verontrustend zijn geweest. De 31-jarige Sigi Held, oud-international en topspeler van het Westduitse team in 1966 bij de WK-strijd in Engeland, draaide vaak moeiteloos langs Wim Suurbier en het duo Kostedde en Enders gaven libero Israel en voorstopper Strik vaak nauwelijks oplosbare problemen. Israel tilde er niet zo zwaar aan: „Niet alleen de defensie, maar het hele elftal draaide niet. We kwamen niet los. Wat wil je? Ik heb vijf zware wedstrijden in 12 dagen gespeeld en dan nog al die oefenwedstrijden en zware trainingen in Zeist”. Pleun Strik vulde aan: „Ik kon geen tempo maken”. Overigens kon Johan Crnyff („De knieblessure is niet ernstig, maar ik neem geen enkel risico”) geen woord van waardering opbrengen vdbr de sma lende en verontwaardigde reacties van het publiek. Cruyff, die uiterst ontspan nen vanaf de tribune de verrichtingen van zijn collega's volgde, liet opnieuw weten: „Het avontuur in West-Duitsland is zo belangrijk voor het Nederlands voetbal dat heel het land achter de selectie moet staan. Ook bij zo’n wed strijd. Bovendien blijf ik erbij dat er in de eerste twintig minuten redelijk ge voetbald is, dat er toen goede kansen kwamen, maar dat het allemaal wat anders ging lopen toen Van Hanegem uit de ploeg verdween”. Anders gezegd: het in de afgelopen weken moegetrainde, moegespeelde Ne derlands elftal kon het eenvoudig niet opbrengen om de vonk van inspiratie en motivatie te doen ontbranden voor deze „krachtmeting” met het wel geladen Kickers Offenbach, dat er immers een eer in zag het officiële Nederlands elftal te bedwingen. Voor de Oranje-spelers was daarom deze wedstrijd in De Vliert niet meer dan een van de oefenpartijtjes die in de afgelopen weken in het sport centrum in Zeist tegen reeksen amateur- elftallen werden gespeeld. Zonder die bezielende inzet, zonder die sprankelende inspiratie, zonder die absoluut noodzake lijke motivatie is ieder elftal klassen minder waard. Willem van Hanegem daarover: „In een vriendschappelijk wedstrijdje tegen Aston Villa liet Feye- DEN BOSCH (ANP). De vrijdag vrijgegeven officiële rugnummering van de 22 spelers voor het WK-toernooi in West Duitsland heeft niet lang stand gehouden. Reeds de dag erna publiceerde de KNVB een nieuwe, zo mogelijk nog officiëlere lijst, die de namen met uitzondering van Johan Cruyff strikt alfabetisch vermeldt. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Willem van Hanegem, die men naast al zjjn andere eigenschappen nu ook als geslaagd profeet mag kwalificeren, had het een week geleden na het gran dioze succes van het Nederlands elftal tegen Argentinië (4-1) al min of meer voor speld: een oefenwedstrijd tegen een zo weinig tot de verbeelding sprekende tegen stander als Kickers Offenbach, tiende op de Westduitse ranglijst, moest wel een het onstuimige en onstuitbare spel tegen de Argentijnen. En inderdaad: zaterdagmiddag beleefden 15.000 toeschouwers in het sportpark De Vliert in Den Bosch een slaapverwekkend, volstrekt oninteressant oefeduel dat door het ongeïnspireerde Oranje-eskadron met 2-1 werd gewonnen. noord zich lusteloos met 71 van het veld vegen. Maar een week later hadden we Tottenham Hotspur in het White Hart Lane-stadion in Londen wel mooi in de greep”. Met het Nederlands elftal is het niet anders: de Oranje-selectie heeft namen als Argentinië, Uruguay, Bulgarije, Zweden en daarna wellicht namen als West-Duitsland, Italië en Brazilië nodig om werkelijk op volle oorlogssterkte op de wereldtitel te kun nen jagen. SF'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13