Brazilië moet Clodoaldo nu zeker missen Kevin Keegan gearresteerd Atletiekteams voor Brussel FIFA wil meer eenheid in wijze van arbitreren SCHEIDSRECHTERS BEREIDEN ZICH GEDEGEN VOOR OP WK-EINDRONDEN Huizen: meer WK 74 Nastase kreeg lesje van Borg geïnspireerd dan Elinkwijk Bulgarije geklopt door Engeland: 0-1 Lida Kuys voldeed aan SPOBTEF sera SPORTTOTO Rome-Iimiet R <1 I I x STERKERE SCHOTTEN TEGEN BELGIE TOCH ALS VERLIEZERS VAN HET VELD IN FINALE OPEN ITALIAANSE KAMPIOENSCHAPPEN: 14 SPORT 1*74 J L N1 Ondergeschikt Polen sterk Peil omhoog J 1 I I I 1 I Arjan Wolters Arie van Gemert: Repeteren. nen Lidia Kuys: Limiet. Elinkwijker Van Rijnsoever wordt op zijn weg naar het Huizen-doel gestuit. Markwijk maakte gelijk. In de slotfase slaagde Haïti er in via Vorbe uit een vrije trap en Sanon tot winst te komen. Zei trainer „Papa” Tassy van Haïti na afloop: „Een overwinning blijft een over winning, ook al is het op amateurs. Het resultaat was voor ons niet zo belang- Borg liet bij die gelegenheid twee geheel verschillende kanten van zijn veelzijdige tennisrepertoire zien. Te gen Vilas, een specialist van de ver harde banen als hijzelf, bleef Borg meestentijds achterin. Eindeloze ral- lyes ontsponnen zich vanaf de ach terlijn, eenmaal ging de bal 39 maal Frank Worthington brengt Engeland aan de leiding in de interland tegen Bulga rije. Doelman Goranov is voor 65.000 toeschouwers in Sofia kansloos. voor i de NederlandKickers Offenbach Bulgarije—Engeland BelgiëSchotland Twents elftalHaïti BaselBrazilië SaarbrückenEintr. B: aunschweig St. PauliBorussia Neunkirchen LuganoChenois St. GallenLausanne SIONGrasshoppers Sturm GrazInnsbruck SimmeringAustria Klagenfurt Rapid—GAK 1 2 1 2 2 2 2 2 1 3 3 2 1 In 11.000 Polen heeft maandag in zijn op één na laatste oefenwedstrijd voor het we reldkampioenschap voetbal in Warschau met 2-0 gewonnen van de Belgische kampioensploeg Anderlecht. De doelpun ten kwamen van Lato (33ste minuut) en Deyna (strafschop, 48). De Polen hadden zeer veel kansen, maar in het doel van Anderlecht was Jan Ruiter geweldig op dreef. door twee fouten aan het net van de Argentijn. In de finale doorbrak Borg de eer ste de beste service-game van Nastase en kwam nooit meer in gevaar. Hij serveerde de eerste set uit, wachtte tot Nastase in de tweede set wat was uitgeraasd de Roemeen hield de eerste en derde game op love en sloeg toe in de negende game, waar bij hij op het derde van drie break points de bal met zijn dubbelhandige backhand keihard langs Nastase joeg. Nastape was aangeslagen. Hij verloor zijn opslag in de eerste game van de derde set, haalde daarna op tot 2-2, waarna Borg vier games achtereen op zijn naam bracht en zich daarmee van zijn eerste grote internationale titel verzekerde. Bij de dames ging de winst naar de Amerikaanse Chris Evert, die in de eindstrijd de Tsjechi sche Martina Navratilova terugwees. heeft van de VFB Situaties, die aanleiding kunnen geven tot een verkeerde interpretatie van de richtlijnen zullen ter discussie worden gesteld in gesprekken met FIFA-experts. Voorts worden films vertoond om te illustreren op welke manier correct kan worden gefloten. Een aantal van de filmbeelden zal handelen over wereldbe- kerfinales uit het verleden, die door scheidsrechterlijke misgrepen maar al te vaak zijn ontsierd. In FIFA-krlngen wordt het gebrek aan rechtlijnigheid in de arbitrage, zowel als het gebrek aan autoriteit van de scheidsrechter en disci pline van de spelers gezien als de voor naamste oorzaken van explosieve scènes. Als eerste stap om deze problemen op te SOFIA (Reuter) De tocht van het Engelse elftal langs Oosteuropese landen die zich hebben geplaatst voor de eindronden van het wereldkampioenschap blijft suc- cesvol. Na het gelijke spel van 1-1 tegen Oost-Duitsland werd zaterdag voor 65.000 toeschouwers in het Vasil Levskistadion van Sofia met 1-0 van Bulgarije gewonnen. FRANKFURT (Reuter) Dertig top-voetbalscheidsrechters van alle vijf continenten komen deze week in Frankfurt bijeen om zich voor te bereiden op de einronden van het wereldkampioenschap voetbal. Het is een onderdeel van de opzet van de internationale voetbalfederatie (FIFA) om meer eenheid te brengen in de wijze van arbitrage tijdens de finale-wedstrijden en tevens om te voorkomen dat dezelfde moeilijkheden ontstaan als bij voorgaande wereldkampioenschappen. In deze week zal tot in details worden besproken hoe de geselecteerde scheidsrechters dienen te handelen tijdens de 38 wedstrijden, te beginnen met de openingswedstrijd op 13 juni tot en met de finale van 7 juli. heen en weer, een andere keer zelfs 55 maal. Uiteindelijk won Borg de vijfde set, die de avond tevoren we gens de invallende duisternis was afgebroken met 7-5. Volledige uitslag: 2-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-5. In de finale zag het Italiaanse publiek een geheel an dere Borg. Fel en agressief bestook te hij Ilie Nastase, die afgezien van een korte periode in de tweede set, zich nimmer op zijn gemak voelde temidden van de hem vijandig gezin de Italianen. „Ik maakte me meer zorgen om de partij tegen Vilas dan die tegen Nas tase”, verklaarde Borg na afloop koel als altijd. „De Argentijn speelde erg goed met veel topspin vanaf de fore- handkant. Ik had het geluk aan mijn zijde.” Dat gebeurde in de elfde game van de vijfde set, toen Borg er uit eindelijk in slaagde de service van Vilas te doorbreken, daarbij geholpen lossen selecteerde de FIFA in februari van dit jaar degenen, die aan het werk zullen gaan bij de finales. „Als de week voorbij is”, zei een zegsman van het Westduitse organisatiecomité, „zullen de scheidsrechters niet meer in het onzeke re verkeren over de wijze waarop de FIFA de arbitrage wil zien geregeld”. München toeschouwers Regionalliga-club TSV München Achttien minuten na rust maakte Bal- buena het enige doelpunt. uit een strafschop, nadat Dalglish Pol van Himst onderuit had gehaald. Op de explosie uit de linkervoet van de Belgi sche spits had doelman Dave Harvey geen enkel verweer. BELGRADO. (ANP) De Britse voetbalinternational Kevin Keegan is zondagmiddag bij aankomst in Bel grado door de politie gearresteerd. Hij is na enige tijd vrijgelaten. Kee gan, die deel uitmaakt van het Britse team, dat woensdag uitkomt tegen Joegoslavië, had zich nogal geërgerd aan het feit dat er op het vliegveld niemand aanwezig was om de Britten te verwelkomen. Later bleek dat de voorzitter van de Joegoslavische voet balbond Vasa Stojkovic zich niet ge realiseerd had, dat er een uur tijds verschil is tussen Sofia waar de Brit ten vandaan kwamen en Belgrado. Hij arriveerde een uur te laat. Voor Keegan bleek dat aanleiding tot het maken van opmerkingen over de op het vliegveld aanwezige strijdkrach ten. De score gaf overigens een enigszins vertekend beeld van het duel. De Bulga ren hadden voortdurend een licht over wicht, maar strandden op de voortreffe lijk door Colin Todd georganiseerde ver dediging. Na het Verrassende openings doelpunt van Frank Worthington, die een minuut voor rust van het buiten het strafschopgebied met een verschrikkelijk hard schot scoorde, werd Engeland in de tweede helft sterker. Het middenveld Brooking, Dobson en Bell kreeg meer greep op het spel van de Bulgaren. Van invloed op de uitslag was het echter niet omdat de aanval toch niet fel en door tastend genoeg was. In de tweede helft bleven de Schotse aanvallen, voor zover niet afgebroken door buitenspel, gevaarlijker dan de Bel gische, vooral door het uitstekende op bouwende werk van Lorimer en Jordan. Het winnende doelpunt werd echter door de Belgen gemaakt. Door Lambert Ook in de oefenwedstrijd tegen een Twents amateurelftal, voor deze gele genheid versterkt met drie spelers van eredivisieclub Go Ahead Eagles, bewees Haïti, dat het straks in de eindronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal een ondergeschikte rol zal moeten vervullen. Hoewel de Haïti- nanen met 1-3 aan de positieve kant van de score bleven, was er aan het spel weinig te ontdekken dat gerechtvaardige hoop gaf om in groep 4 met Italië, Polen en Argentinië voor een uit schieter te kunnen zorgen. n» schop) 4-2, maar Mana zorgde seconden later nog voor een vijfde Zaïre-treffer. De Afrikanen lieten snelle uitvallen zien, met goede combinaties, maar gin gen in de verdediging nogal eens slordig te werk. Bij de eindstrijden in Mexico werden voor xiet eerst de scheidsrechters uitge rust met gekleurde kaarten: geel voor een waarschuwing, rood voor een defini tieve aftocht naar de kleedkamers. Het heeft ertoe bijgedragen het aantal mis verstanden zoals die in het verleden hoofdzakelijk voorkwamen tussen Zuid- amerikaanse en Europese teams uit de weg te ruimen. Sinds de finale van Mexico zijn er zowel in Zuid-Amerika als in Europa stappen ondernomen om grof spel en opzettelijke overtredingen tegen te gaan en evenzeer om te komen tot meer begrip voor elkanders interpre tatie van hoe een wedstrijd dient te worden gespeeld. Maar tot dit jaar heb ben die pogingen niet veel succes gehad. Te hard spel en sinistere intimidatie- pogingen hebben ook in 1973 nog ont moetingen op club en nationaal niveau tussen beide kanten van de Atlantische Oceaan te zeer ontsierd. Zonder dat daar door de scheidsrechter voldoende tegen werd opgetreden. Zes weken geleden deed zich de tragedie voor van de Au stralische ster Ray Baartz, die gedeelte lijk verlamd raakte, na wat zijn ploeg genoten een karateslag noemden van een speler van Uruguay. Dit soort praktijken vergroot de noodzaak van streng ingrij pen van de scheidsrechter en niets on ziende actie tegen de harde mannen van de voetbalsport. BASEL (SID) Wereldkampioen Brazilië heeft maandagavond voor 50.000 toeschouwers met 52 gewonnen van de Zwitserse eerste-divisieclub FC Basel. Bij de rust was de stand nog 22. Opvallendste feiten van deze oefenwed strijd: de drie doelpunten van midden velder Roberto Rivelino en het „defini tieve uitvallen van Clodoaldo. Balbehandeling en individuele tech niek verdienen zonder meer een vol doende, maar van systeemspel en takti- sche concepten hadden de atleten uit het Caraïbische gebied kennelijk nog nooit gehoord. Wat dat betreft konden zij een voorbeeld nemen aan de Twentse ama teurs, die dankzij een betere spelopvat ting een hoekschoppenvoordeel van 11-3 verkregen. Na een saaie beginfase nam Haïti in de 23ste minuut de leiding. Guy St. Vil was de maker van het doelpunt. Vier jaar geleden organiseerde de in ternationale voetbalfederatie aan de vooravond van het wereldkampioen schap in Mexico een soortgelijke cursus. Over het algemeen is men van mening dat deze het peil van de scheidsrechters daar aanzienlijk omhoog heeft gebracht. De dertig mannen in wier handen de verantwoordelijkheid ligt, zijn: Luis Pes- tarino (Arg.), Tony Boskovic (Australië), Erich Linemayr (Oostenrijk), Vital Lo- raux (België), Armando Marques (Braz.), Werner Winsemann (Canada), Omar Delgado (Columbia), Mustafa Kamel (E- gypte), Jack Taylor (Engeland), Rudi Glöckner (Oost-Duitsland), Gerhard Schulenburg (W.Dld), Kurt Tschenscher (W.Dld), Hans Joachim Weyland (W.Dld), Karoly Palotai (Hong), Jafar Namdar (Iran). Aurelio Angonese (Italië), Alfonso Gonzales Archundia (Mexico), Arie van Gemert (Ned), Edison Perez (Peru), Ni- colae Painea (Roem), Bobby Davidson (Schotland), Youssou n’Diaye (Senegal), Govindasamy Suppiah (Singapore), Pablo Sanchez Ibanez (Spanje), Rudolf Scheu ren (Zwits), Dogan Babacan (Turkije), Ramon Barreto Ruiz (Uruguay), Pavel Kasakow (Rusl), Vicente Lobregat (Ven.) en Clive Thomas (Wales). rijk. Niemand wilde enig risico op een blessure lopen. Wij zijn nog niet hele maal in de juiste conditie”. Gisteren verloor Haïti met 0-4 van een KNVB- team van de amateurafdeling Leiden. De stijlvolle verdediger kreeg tien da gen geleden last van zijn dijbeen, een blessure die zich ernstig liet aanzien. Tegen Basel zou hij een laatste test ondergaan. Het experiment verliep voor Clodoaldo en Brazilië ongunstig. In de 33ste minuut moest de 24-jarige sterspe ler uit het veld worden genomen. Clodo aldo zal nu het toernooi om het wereld kampioenschap niet meemaken. Binnen enkele dagen keert hij naar Brazilië te rug. Coach Mario Zagalo heeft voor de opengevallen plaats een beroep gedaan op Carbone van Botafogo. Brazilië leek tegen Basel van plan de slechte indrukken van de oefenwedstrij den tegen Ludwigshafen en Straatsburg uit te willen wissen en slaagde daar aanvankelijk met schitterend aanvals- spel goed in. Toch kwam de wereldkam pioen met 01 achter door een lelijke fout van doelman Leao, die als opvolger van de eveneens zwakke Wendell geen succes bleek. Via een opzienbarende solo maakte Rivelino gelijk. Door nog een fout van Leao kon Balmer de FC Basel opnieuw aan een voorsprong helpen, maar twee minuten voor rust zorgde weer Rivelino voor de gelijkmaker. In de tweede helft voerden de Brazili anen een grootse show op. Jairzinho, Rivelino en invaller Valdomiro drukten het overwicht nu ook in cijfers uit. In de eerste helft had trouwens Augusto Cesar op de lat gekopt en Leivinha op de paal geschoten. De opstelling van Brazilië was: Leao, Nelinho, Piazza en Alfredo, Marco Anto nio, Clodoaldo (Paulo Cesar), Dirceu, Rivelino, Jairzinho, Leivinha, Augusto Cesar (Valdomiro). UTRECHT (ANP). Het halen van de landstitel bij de zondagamateurs is Elinkwijk kennelijk genoeg. Tot die con clusie kwam men na de eerste weds.trijd om het algeheel amateurkampioenschap van Nederiand, waarbij de zaterdagkam- pioen Huizen in Utrecht op bezoek was. Elinkwijk, zonder de geschorste Van Ta- melen en Van Belzen, voelde er kenne lijk niet zoveel voor om zich echt ervoor in te spannen en daar Huizen wel dege lijk op jacht was naar de algehele kampioenstitel, was het ook al duidelijk dat de Huizenaren een streepje voor lagen. Dat kwam ook in het veld tot uitdrukking. Huizen toonde veel meer inzet en daardoor is de 2-0 zege van de zaterdagkampioenen ook wel verdiend te noemen. Het elftal van Zaïre, één van de zes tien finalisten in het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, maandag met 5-2 gewonnen Westduitse regionalligavereniging Oldenburg. Bij de rust stonden de „lui paarden” met 2-1 voor. ROME (UPI). Björn Borg, de Zweedse teenager, die over twee we ken zijn rij-examen mag doen omdat hij dan achttien wordt, heeft op Tweede Pinksterdag titelhouder Ilie Nastase in de finale van de open Italiaanse tenniskampioenschappen in Rome op niet mis te verstane wijze de les gelezen. Hij versloeg de Roe meen met 6-3, 6-4, 6-2 twee uur, nadat hij zijn afgebroken wedstrijd voor de halve finales tegen de Argen tijn Guilermo Vilas tot winst had gevoerd. In een oefenwedstrijd voor het wereldkampioenschap heeft Chili zondag met 3-1 gewonnen van de Spaanse club Salamanca. Chili sluit de toernee door Spanje zaterdag af met een wedstrijd tegen Gyon. De eerste oefenwedstrijd van de Schotten op het continent, in Brugge tegen België, heeft geen winst opgele verd. De wat sterkere Schotten lieten zich herhaaldelijk „vangen” in de bui- tenspelval, die de Belgische verdediging bekwaam gebruikte. Halverwege de eer ste helft nam België enigszins tegen de verhouding in een voorsprong. Op een pass van Lambert vond Henrotay ge makkelijk een weg door de Schotse verdediging. Het doelpunt inspireerde de Schotse ploeg tot nog feller verweer en vier minuten voor rust kwam de gelijk maker terecht op het bord. Na een vrije trap kwam de bal, van de voet van Bremner, hoog in de doelmond. Piot wilde de bal wegstompen, maar raakte het hoofd van stopper Dewalque. De bal plofte voor de voeten van Johnstone die Uiterst eenvoudig kon scoren. Dewalque moest zich na de botsing met de vuist van Piot laten vervangen door Thissen. Zaïre, dat tijdens zijn voorbereidings periode verscheidene nederlagen heeft geleden, toonde zich tegen Oldenburg uiterst slagvaardig. Na de achterstand van 0-1 (Wegner, 16de minuut) zorgden Kidumu, Bwanga en Kabasso en Mayan- ga (de laatste twee in de tweede helft) voor een ruime voorsprong. Kort voor tijd werd het door Struckmann (straf- DEN HAAG (ANP. De nationaal technische commissie van de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft de ploegen bekend gemaakt voor de meerkamp interlandwedstrijd België- Nederland-Zwitserland en Oost Duits land, die zaterdag 8 en zondag 9 juni in Brussel wordt gehouden. De vijfkamp voor dames en tienkamp voor junioren wordt in het Fallon-stadi- on gehouden, de tienkamp voor de heren vindt plaats in het Heizel-stadion. De vijfkamp wordt op één dag zaterdags afgewerkt. De nederlandse ploegen zien er als volgt uit: Dames (Vijfkamp): Mieke van Wissen (Atmodes), Sylvia Barlag (Ada), Ciska Jansen (Sagitta) en Mieke van Doorn (De Spartaan) Rola van Klaveren (Ada) is reserve. Heren (tienkamp): Eltjo Schutter (Quick), Frans v.d. Ham (Avantri), John de Noorlander (AVR), Jan Drent (PAC) en Jan Teengs (Holland H). Bart Wort man (AVR) Is reserve. Jongens (tienkamp): (AV’23), Cees Versluys (AV Waddinx- veen), Cees van de Ven (DES) en Harry Schulting (Prins Hendrik). Al in de eerste minuut beukte een schot van Schipper het houtwerk boven Elinkwijk-doelman Chris Heil en verder bleef Huizen regelmatig gevaarlijk. In de eerste helft werd een Elinkwijk- doelpunt van Van der Ham wegens bui tenspel afgekeurd en knalde Van Rijsoe- ver op de paal. Na rust hetzelfde spel- beeld. Een Huizen dat opnieuw in de eerste minuut door Honing de paal als sta-in-de-weg vond en verder meer bleef aanvallen. In de 24ste minuut kwamen de gasten verdiend door een kopbal van Honing op 0-1. Elinkwijk probeerde wel wat terug te doen maar het ging allemaal zonder veel variatie. In de slotfase trokken de Utrechters massaal naar voren en dat gaf Van Meetelen uiteindelijk de kans om onge hinderd voor 0-2 te zorgen. Benfica en Sporting Lissabon hebben zich geplaatst voor de finale van het Portugese bekertoernooi. Benfica is daardoor zeker van deelname aan het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars, omdat Sporting al landskam pioen is. Voest Linz is voetbalkampioen van Oostenrijk geworden. Het eindigde met één punt voorsprong op SW Innsbruck, de titelhouder van de laatste paar jaar. Aston Villa is winnaar geworden van het traditionele Pinkstertoernooi van Blauw Wit. Het versloeg in de finale Cercle Brugge met 2-0. ROTTERDAM (ANP). Lida Kuys (DEM) heeft maandagmiddag in Rotter dam als tweede Nederlandse speerwerp- ster voldaan aan de limiet voor de Furopese atletiekkampioenschappen in Rome (1-8 september). De Beverwijkse atlete wierp 54,12 meter. De limie;t voor Rome is 54,00 meter. Op 23 mei voldeed Elly van Beusekom (AV Castricum) met haar nieuwe Nederlandse record van 55,76 m. al aan de eis voor Rome. Naast Lida Kuys leverde ook Sjaak Ruhl (Metro) een voortreffelijke presta tie. De 23-jarige Rotterdammer bereikte met de kogel 16.62 meter, een afstand die de 1; itste jaren in Nederland ntet meer gestoten is. Het is de derde Neder landse prestatie aller tijden. Alleen Ne derlands recordhouder Piet v.d. Kruk (17,09 m, in 1967) en Cees van Wees (16,73 in 1965) stootten verder. Zowel Lida Kuys als Sjaak Ruhl won- resp bij de dames en heren de werpdriekamp. Lida Kuys behaalde 2778 punten. won Argentinië met 1-0 van 1860. S 's s Vs

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 14