Onverwachte wending in de Watergate-affaire: Boycot tegen Nederland blijft Zusters Price worden niet overgeplaatst Vrouw gewond bij overval op juwelierszaak Problemen rond nota defensie Britse regering gelast onderzoek naar de Flixborough ramp in VS in Panama J „Samenzwering ontdekt” 3 Bijeenkomst olieministers: Joodse Russen veroordeeld Weer vertraging NEDERLANDS TEAM VAN DESKUNDIGEN NAAR ENGELAND VERTROKKEN Rechter gedood door bombrief DINSDAG JUNI 4 1974 BINNEN» EN BUITENLAND Geschokt Lek 3 Sabotage Colson bekent schuld (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) (Vervolg van pagina 1) als de zusters (Van onze redactie buitenland) (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie buitenland) si B B de ■ft De bom arriveerde in een met bruin papier omwikkeld pakje dat in het kan toor van de 50-jarige rechter ontplofte. Lawless was verbonden aan het hoogge rechtshof van Pasco in de staat Was hington. de Ellsberg-affaire. Advocaat St. Clair verklaarde verleden week nog dat presi dent Nixon, ondanks een verzoek van de rechter geen gehoor zou geven aan een Door een lek zou het uiterst brandba re cyclohexaangas zijn ontsnapt en door aanraking met vuur er wordt ook gesproken over statische elektriciteit zijn ontploft. De Nederlandse bedrijfslei der van Nypro, Huub Beckers, zei dat in de fabriek mogelijk meer dan een mil joen liter cyclohexaangas was opgesla gen. „Een vonkje zou genoeg zijn om een ontploffing te veroorzaken”. LONDEN (Reuter, DPA). Ondanks de dreigementen van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) blijven de Ierse ge zusters Marion en Dolours Price die tot levenslang zijn veroordeeld wegens ter roristische activiteit en al geruime tijd in hongerstaking zijn, in de Brixton- gevangenis bij Londen. hand gewezen. Er wordt bij de chemie wel gebruik gemaakt van radio-activiteit in de meetapparatuur. Het effect hier van is echter te verwaarlozen. ig it it ht en m Li- de ?1- el- :a- en iet 107 41- >ar ■en ;en niet i 28 )- n ss rg Ier >r* k- tie !t. er op alk »en ht. ek ke ar ’ie 'St •al an ke en an ze n- n- ?n, in in •e- en ep ier og id tn rd ie al >P )n m ie n, id ie an ie- aet *a- >rd dy >rd iet ui te en en ri- ou rdt de ►li- in tal ge en li- n. •1- ie it, ils ar an de ra [ie "US ar- ‘k- 70- ie- de an a- en Tlt ng 42 Kort na het bekend worden van de ramp werd in Engeland reeds gespecu leerd over de mogelijkheid van sabotage. Ook de Britse politie sluit deze moge lijkheid niet uit. Volgens drs. Bogers zijn er echter geen aanwijzingen in die rich ting. Ook berichten als zou radio-actieve straling in Flixborough zijn gemeten, werden door de heer Bogers van de MOSKOU (REUTER). Vier Joodse Russen die zondag tijdens een demon stratie voor een hotel in het centrum van Moskou waren aangehouden, zijn tot twee weken hechtenis veroordeeld. Het vietal protesteerde tegen de wei gering van de autoriteiten om hen naar Israel te laten emigreren. Op dezelfde plaats, een hotel van Intourist, waren zaterdag acht joodse betogers aangehou den, maar zij werden na enige uren op vrije voeten gesteld. FLIXBOROUGH Terwijl het Engelse dorp Flixborough treurt over de 28 doden en de verwoesting „als door een atoombom” van alle woningen en gebouwen als ge volg van de verschrikkelijkste ramp sedert de Tweede Wereldoorlog door de ontploffing van de chemi sche fabriek Nypro, heeft de Britse minister van arbeid, Michael Foot een diepgaand onderzoek naar de veiligheid van alle chemische fa brieken gelast. DEN HAAG. De zoveelste vertra ging in de totstandkoming van de defen sienota van het kabinet-Den Uyl plaatst de Tweede-Kamerleden zo langzamer hand voor problemen. Nu het ernaar uitziet dat de nota in definitieve vorm door de te verwachten moeizame discus sies over het concept in NAVO-kring er ook half juni niet zal zijn, staat de defensiecommissie van de Tweede Ka mer voor problemen. Afgesproken is nu, dat de eventuele opheffing van het embargo nader zal worden bekeken op de eerstvolgende bijeenkomst van de olieministers van de OHAPEC, op 10 juli in de Egyptische hoofdstad. Het Saoedische verzet tegen het Alge rijnse voorstel kan worden verklaard uit Twee leden van de hoofddirektie van DSM en een team van deskundigen zijn zondagochtend in alle vroegte naar En geland vertrokken om zich van de situa tie op de hoogte te stellen en hun emdeleven te betuigen met de nabe staanden van de slachtoffers van de ramp. Tijdens een gistermiddag op het hoofdbureau van DSM te Heerlen ge houden persconferentie verklaarde presi- dent-directeur drs. W. Bogers, dat de hoofddirectie diep geschokt is door deze ramp. Over de oorzaak is op dit moment nog niets bekend. Volgens de lezing van de Staatsmij nen, bij monde van president-directeur drs. W. Bogers, moet de ramp zijn ont staan in een voorfase van het eigenlijke produktieproces, de bewerking van cy- clohexaan tot cyclohexanol, een chemi sche route, die niet alleen bij de berei ding van caprolactam wordt toegepast, maar ook bij andere produkten. Albert Price en Clare Price, respectievelijk vader en zus van de twee IRA-leidsters die in de Brixton gevangenis van Londen in hongerstaking zijn, lopen door de Britse hoofdstad met foto’s van de zusters, Marion (links) en Dolours, tijdens een demonstra tie om zijn dochters van een voorgenomen dood te redden. De IRA-meisjes willen naar een Noordierse gevangenis overgebracht worden en verkeren thans in een zeer verzwakte toestand. Pere verklaarde tijdens een persconfe rentie dat Torrijos hem had verteld dat de Standard Fruit Company het ge noemde complot had besproken met een andere Amerikaanse firma, de concur rent United Brands. Kennelijk had Uni ted het plan afgewezen. Agenten van de Panamese geheime dienst ontdekten het draaiboek voor de akties, die hadden moeten worden uitge voerd door Amerikaanse en Britse huur lingen die in Vietnam hebben gediend Functionarissen van Standard Fruit had den geen commentaar op de beweringen van David Pere. Het bedrijf heeft vestigingen in Costa Rica en Honduras en heeft onlangs de export van bananen stopgezet nadat da regeringen van de twee landen een ex- portheffing hadden ingevoerd. Panama heeft de twee landen financiële steun feboden. SAN JOSÉ (AP). De Panamese am bassadeur in Costa Rica, David Pere heeft gisteren gezegd dat zijn regering een complot heeft ontdekt van de Ame rikaanse maatschappij Standard Fruit Company om de Panamese leider Omar Torrijos te vermoorden en de regeringen van Costa Rica en Honduras omver te werpen. PASCO- Een vooraanstaande Ame rikaanse rechter, James Lawless, is op tweede pinksterdag gedood door een bombrief. Jenkins erkende in zijn verklaring dat de twee zusters er erg aan toe zijn en mogelijk binnenkort zullen sterven. „Maar ik acht het onjuist op hun eis in te gaan”. De gezusters Price zijn in hongerstaking gegaan om hun overbren ging naar een gevangenis in Noord- lerland af te dwingen. Volgens welingelichte bronnen waren Libië, Egypte en ook Koeweit voor het Algerijnse voorstel, dat echter met na druk werd afgewezen door sjeik Jamani met het argument dat nog steeds geen wijziging is gekomen in het Nederlandse standpunt inzake het conflict in het Midden-Oosten. Jamani heeft herhaalde lijk aangedrongen op verduidelijking van het Nederlandse standpunt. Dit blijkt uit de verklaring die de Britse minister van Binnenlandse Zaken Roy Jenkins, heeft uitgegeven. Hierin zegt hij dat de Britse regering niet zal wijken voor de dreigementen van de IRA die gezinspeeld heeft op de „ver schrikkelijke gevolgen” als de zusters Price mochten sterven. Dat ondanks de grote veiligheidsmaat regelen een dergelijke ramp Flixborough heeft getroffen, is voorlopig echter een raadsel. De staatsmijnen produceren reeds sedert 1952 caprolactam in Geleen in Limburg. In de voorbije 22 jaar heeft zich nog nooit een ongeluk van enige betekenis voorafgegaan. De Britse leiding van de fabriek zal over twee dagen een voorlopige prognose omtrent de oorzaak van de ramp geven. Het definitieve oor deel zal nog minstens twee maanden op zich laten wachten. De gevolgen van de ramp zijn 1 alleen groot door het verlies van mensenlevens en door een nog niet ge teld aantal gewonden; volgens voorlopi ge schattingen bedraagt de schade ten minste 350 miljoen gulden. Intussen heeft de 21-jarige Hugh Feeney,die tegelijk met de zusters Price werd veroordeeld wegens de bomexplo sies waarbij in totaal 238 mensen wer den gewond, zijn hongerstaking opgege ven. Hij zit een levenslange gevangenis straf uit in de gevangenis van Gartree in Leicestershire. Volgens Britse functio narissen kwam hij tot zijn besluit na kennis te hebben genomen van het standpunt van minister Jenkins- Algerije zal in zijn wens tot prijsver hoging ongetwijfeld worden gesteund door Iran en Irak en, zij het iets minder uitgesproken, door alle overige OPEC- landen. Saoedi-Arabië, dat sterk op de Verenigde Staten is georiënteerd, is de enige olieproducent die voor verlaging van de prijzen is, mede op grond van het argument dat de snelle en sterke verhogingen van de olieprijs sinds okto ber vorig jaar belangrijk tot de hoge inflatie hebben bijgedragen. Als het tot een confrontatie tussen Saoedi-Arabië en de overige olielanden komt, verkeert Saoedi-Arabië in een gunstige positie: het heeft verreweg de grootste produktie, het heeft de grootste reserves en kan minder dan de helft van het geld dat het dit jaar aan de olie- export verdient, in zijn eigen economie opnemen. Slechts door de oliekraan ver der open te zetten kan Saoedi-Arabië een daling van de prijzen afdwingen. De overvaller deed een greep in de openstaande kassa en nam een nog on bekend bedrag mee. Of hij ook sieraden heeft gestolen, weet de politie nog niet. Nadat de vrouw was bijgekomen, strompelde ze naar buiten waar zij in elkaar zakte. Ze werd naar een zieken huis gebracht, waar ze meteen een ope ratie onderging; ze heeft ernstig schedel- letsel opgelopen. De dader is nog spoorloos. ters” stond. Daarmee doelde Nixon blijkbaar op zijn eigen medewerkers, die allembaal betrokken waren bij de Wa- tergate-doofpotcampagne. Charles Colson, die vijf jaar gevange nisstraf kan krijgen, trad onlangs toe tot een protestants-christelijke sekte die blijkbaar geleid wordt door de huidige senator Harold Hughes. Hughes, een ex- alcoholicus, kondigde al enige tijd gele den aan dat hij zich niet herkiesbaar zou stellen als senator en zich in plaats daarvan zou wijden aan een „roeping” als christen. Korte tijd later werd be kend dat Charles Colson was toegetre den als mede-belijdende. Bij de vervaardiging van caprolactam is de toevoeging van het uiterst brand bare cyclohexaangas essentieel. Dit pro ces is een Nederlandse vinding, die niet alleen in Nederland, maar ook in fabrie ken, waarin de Staatsmijnen deelnemen in Mexico en in Brazilië (in aan bouw) wordt aangewend. die een gevangenisstraf van zeven jaar uitzat wegens het beroven van een bank in Londen in 1971, op 31 maart met zijn hongerstaking begonnen uit solidariteit van de zusters Marion en Dolours Price die al sinds november in hongerstaking zijn. Zondag kreeg Gaughan longontste king waaraan hij overleed. Hij had, evenals de zusters Price, door zijn hongerstaking gedaan willen krijgen dat hij naar een Noordierse gevangenis werd overgebracht. Marion an Dolours, die vorig jaar in Winchester zijn veroor deeld in verband met het exploderen van enige auto’s met explosieven in Londen, zijn er ernstig aan toe. Vader Price, die zijn dochters zaterdag mocht opzoeken, verklaarde dat zij be reid waren te sterven. Minister Jenkins gaf toe dat zij waarschijnlijk zullen overlijden. DEN HAAG. (ANP) De dochter van een Haagse juwelier is zaterdagmid dag bij een overval op de winkel van haar vader ernstig aan het hoofd ver wond. De vrouw, de 23-jarig mevrouw Moonen-Hooykaas, was alleen in de winkel toen omstreeks twee uur een met een mes gewapende man de zaak bin nenstapte en haar aanviel. Volgens haar eigen verklaring werd zij met een ha mer op het hoofd geslagen. WASHINGTON. Charles Colson, eens een van president Nixons sluwste medewerkers, verklaarde gisteren voor de rechter schuldig te zijn aan belemmering van de rechtspraak inzake de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg, die de geheime Pentagon-studie open baar maakte. Colson was een van president Nixons trouwste handlangers, die kort geleden toetrad tot een bijzondere christelijke sekte. Colsons schuldverklaring kwam als een totale verrassing voor zowel James St. Clair, Nixons advocaat, als John Ehrlichman, Colsons mede-gedaagde in Door de beslissing inzake het opheffen van het embargo naar half juli te ver schuiven, heeft sjeik Jamani ook nog een „onderpand” ter beschikking gekre gen voor de bijeenkomst op 10 juli in Equador van de OPEC, waar de prijzen van ruwe olie ter discussie staan. Vooral Algerije, dat zijn olie-inkomsten nodig heeft voor zjjn ambitieuze ontwikke lingsplannen ,is Voor aanpassing van de olieprijzen aan de snel voortgaande in flatie in de westelijke industrielanden. Rookwolken stijgen nog steeds op van de ravage die overbleef nadat en nitro-fabriek in het Engelse dorp Flixborough ontplofte. De enorme explosie verwoestte de fabriek en richtte grote schade aan in de omgeving. Er vielen 28 doden. De overgebleven personeelsleden van Nypro U.K. in Flixborough zullen voor lopig hun dienstverband behouden, of schoon de fabriek door de verwoesting volledig is lamgelegd. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Nederlanders. Wel zijn er onder het vaste personeel van Nypro U.K. vier Nederlanders in verschillende functies werkzaam. Zij waren tijdens de ramp niet aanwezig. De gehele nylon-stoffenindustrie is van de produktie van Nypro afhankelijk en zal directe gevolgen ondervinden van de ramp. Onmiddelijk na het bekend worden ervan zakten de aandelen van de grote concerns Courtaulds Ltd en British Enkalon. De Staatsmijnen zullen trachten deze bedrijven enig soulaas te geven- Zoals wij vorige week berichtten, wordt er in defensiekringen al ernstig rekening gehouden met een aanbieding half augustus. Het kabinet-Den Uyl zal naar wordt verwacht nog heel wat tijd nodig hebben om over compromissen tussen NAVO-standpunt en kabinets standpunt overeenstemming te bereiken. Defensiespecialisten in de Tweede Ka mer houden nog wel rekening met aan bieding van de nota begin juli, in het begin van het zomerreces. Om nu alle vakantieafspraken te verzetten voor de voorbespreking van een nota die al vele keren is vertraagd, stuit op grote proble men bij diverse Kamerleden. De kamerleden willen bovendien be langenorganisaties en waarschijnlijk de militaire defensiestop nog horen, hetgeen ook tijd kost. Daarom lijkt het het meest waarschijnlijk dat de defensienota in de loop van het najaar in voorbehan deling bij de kamercommissie voor de fensie komt, waarna het kamerdebat kan volgen. De kamerleden zullen aan dringen op zo laat mogelijke behande ling van de defensiebegroting voor 1975 omdat daarin een aantal zaken die in de defensienota staan, wordt uitgewerkt. verzoek om voor Ehrlichman en Colson documenten en geluidsbanden ter be schikking van de rechtbank te stellen. Nixons weigering zou kunnen leiden tot een onontvankelijkverklaring door de rechter van de rechtszaak, waardoor Colson zowel als Ehrlichman vrijuit hadden kunnen gaan. Colson, die Nixon als speciale adviseur diende, werd volgens de officiële af schriften van de beschikbaar gestelde geluidsbanden door de president echter afgedaan als iemand die meer dan wie ook „dichter bij deze groep van oplich- De chemische fabriek Nypro, even ten zuiden van de rivier de Humber in Lincolnshire, was eigendom van de Ne derlandse Staatsmijnen en de Britse Coalboard, het centrale orgaan van de genationaliseerde steenkolenindustrie. Het eindprodukt in de fabriek, het zoge naamde nylon-6 (Caprolactam) is een essentieel onderdeel voor de fabrikage van vele nylonprodukten. In ruil voor zijn schuldig-verklaring heeft Colson zich bereid verklaard over alle andere kwesties te getuigen waar hij bij betrokken was. Volgens afschrif ten van de geluidsbanden blijkt dat Colson regelmatig door Nixon werd ge raadpleegd over „gevoelige” kwesties, zo dat verwacht wordt dat hij een even explosieve getuige kan worden als de voormalige Witte-Huisadvocaat John Dean. Dit onderzoek neemt echter de angst van de vele honderdduizenden, die in Engeland in de nabijheid van chemische fabrieken wonen, niet weg. Het inferno van Flixborough heeft de hele natie geschokt. En niet alleen in Engeland, ook in Zuid-Limburg (Geleen), waar een soortgelijke fabriek staat, vraagt men zich af of men zijn leven nog wel zeker ia. twee overwegingen. Koning Feisal, de oppermachtige en zeer anti-joods gezin de heerser van Saoedi-Arabië, wil de geloofwaardigheid van het oliewapen zo min mogelijk aangetast zien. De vorst heeft eind vorig jaar verklaard dat het oliewapen zo nodig zal worden toegepast totdat Israel alle bezette Arabische ge bieden heeft ontruimd. Het effect van het embargo tegen Een lid van het IRA, de 24-jarige Ier Michael Gaughan, die sinds twee maan den in hongerstaking was, is gisteravond in de gevangenis Parkhurst op het Britse eiland Wight gestorven. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken in Londen was Gaughan, De DSM heeft aangeboden alle assis tentie te verlenen bij het onderzoek dat in Engeland van overheidswege naar de oorzaak van de ramp zal worden inge steld. Daarnaast zal de DSM ook zelf een onderzoek instellen onder speciale leiding van hoofddirecteur ir. Kretzers. Voor een vlugge afwikkeling van de gevolgen van de ramp, speciaal in de persoonlijke sfeer, is in Engeland reeds een hulpcomité gevormd. Praktisch-juridisch gesproken heeft Colsons schuldig-verklaring als gevolg dat zijn mede-gedaagde John Ehrlich man in de Ellsberg-affaire zich niet meer kan beroepen op gronden van „nationale veiligheid” een van de punten die president Nixon weer in staat stelde te verhinderen relevante be wijsstukken te overhandigen, waardoor de rechter gedwongen zou kunnen wor den om de rechtszaak niet ontvankelijk te verklaren, zodat zowel Colson als Ehrlichman vrijuit hadden kunnen gaan. twee van de Europese negen op de komende Europees-Arabische dialoog, waarvan bijvoorbeeld Algerije meer te verwachten heeft dan het schatrijke Sa oedi-Arabië, is voor de regering van koning Feisal een ondergeschikte factor bij de beoordeling van het nut van het oliewapen, ook al is het nu slechts gericht tegen twee landen, die in de praktijk nauwelijks nadeel van de boy cot ondervinden. F t' W -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3