SEESAW WERD DANSTHEATER VAN HOOGSTE ORDE Ketelshow: verademend Ellen Edinoff als geelzijden vlinder Captain Beefheart verrassend AMERICA IN CONCERTGEBOUW perfect op Pinkpopfestival Sendak en voor Uitstekende boekjes van Dirk de Jong overleden Ethiopië van over Elly van Wijmen vernieuwt zich in boek kunst Veel originaliteit in Haarloheim Altaarstuk van Dürer HERMAN VAN VEEN VAN UITGEVERS DIE HET BESTE ZOEKEN OOGST SUCCES IN Touwtrekken Jeugdboeken door Miep Diekman Miroslav Holub op Poetry International WEST-DUITSLAND „Nu we al zes zijn „KOERIER VOOR ADDIS ABEBA" om Sendak b wh 9 N S D A G JUNI 1974 4 AMSTERDAM Zaterdagavond vulde en kleine Ellen Edinoff weer een groot Carré. Er waren twee an dere balletten dan op de donderdag ervoor: „Seesaw” en „Fuzz”. Alle muziek was weer van Erik Satie en werd weer onnavolgbaar doorschij nend en vertrouwenwekkend ge speeld door Reinbert de Leeuw. IN DE EERSTE TWEE boe ken van Elly van Wijmen „Een truck in de mist” en „Noodlan ding in de brandgang” (uitgeverij Ploegsma) was het duidelijk dat deze auteur een macht mee te delen had, dat zij concientieus te werk gaat en haar lezers niet wenst af te schepen met een goedkoop avonturenverhaal. Maar juist op die serieuze aanpak dreigde zij stuk te lopen, want de talrijke informaties wa ren niet altijd soepel ingebouwd in de dramatische handeling. 3 Nu zat ik aan de linkerkant van de KO VAN LEEUWEN. (Van onze kunstredactie) schaarse dan Overveer. - Tel. 023-2412 66 Jv^Lid romantisch tafelen Dagelijks verse asperges in zeven variaties Dirk de Jong heeft in en na de oorlog een verzameling aangelegd van ruim 800 klandestiene en illegale boekwerken en prenten, die als „de collectie Dirk de Jong” is ondergebracht bij de biblio theek van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde te Leiden. In 1958 publiceerde hij zijn naslagwerk „Het vrije boek in onvrije tijd”. De heer De Jong was ook redactie secretaris van Literair Akkoord, Kritisch Akkoord en Dramatisch Akkoord. Hij wordt in stilte gecremeerd. Een der illustraties van de auteur-illustrator Maurice Sendak uit „Iggeltje Piggeltje Pop". met ge- Amsterdam zullen optreden, deze keer in de Stadsschouwburg in het kader van het Holland Festival. CONRAD VAN DE WEETERING ROTTERDAM (ANP). De Tsjecho- slowaakse dichter Miorslav Holub heeft laten weten deel te zullen nemen aan het vijfde poëziefestival Poetry Interna tional. dat van 17 tot en met 22 juni in Rotterdam wordt gehouden. De dichter werd sinds 1970 elk jaar voor het festi val uitgenodigd, tot nu toe echter zonder resultaat. De Rotterdamse Kunststichting is daarom zeer gelukkig met dit positie ve antwoord. ei ti- k- er '.el In plaats van Dave Mason, die de grote attractie van het festival had kun nen worden, maar een toernee door ons land heeft afgezegd, was op korte ter mijn Captain Beefheart gecontracteerd. Beefheart kwam overigens met een ver rassing: hij had zijn Magic Band moeten thuis laten en in allerijl een nieuwe groep geformeerd rond saxofonist Del HAARLEM. De cabaretshow „De zot verwijt de ketel dat ie maf ziet’’, in elkaar gezet door Fred van Deth en Jasper Postma, is er eindelijk eens één die afrekent met de vorm waarin stu dentencabarets en andere vrijetijdsklein- kunstformaties zich plegen te presente ren. De „ketelshow" van dit tweetal is een bonte aangelegenheid, waarin het zich een hele avond uitleeft zonder te verval len in clichématigheden. Een vorm van humor die verademend overkomt. Voor de pauze in toch nog losse onderdelen, daarna in een meer compacte samen hang. Met grote zelfdiscipline heeft zij uit haar grote voorraad kennis over Ethiopië, waar zij verbleef, datgene gekozen wat de jeugd van 12-15 jaar zal boeien, en wat de schaarse infor maties over dit land beter afrondt dan een kritisch kranteartikel. Dat lezen ook lekker moet zijn, heeft zij niet vergeten, maar de avonturen van OTTERLO (ANP). In de nacht van vrijdag op zaterdag is in zijn huis in Otterlo de bibliograaf Dirk de Jong op 63-jarige leeftijd overleden. Sinds 1965 was hij secretarls-penningmeester van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde. Ellen Edinoff staat midden in de piste op een groot plateau met haar armen boven haar hoofd, waardoor de zeer wijde mouwen voor haar gezicht vallen. Bij het spreiden van de armen opzij blijkt dat de mouwen zo wijd zijn, dat ze op doorzichtige vlindervleugels lijken. Er ontstaan prachtge bewegingen als de danseres opeens met haar wijde mouwen als een parachute in elk'aar zijgt of als ze oprijst en schuin omhoog reikt. In dit nummer vond ik minder men selijke verhoudingen en spanningen dan in de andere, maar qua vorm toch weer enorm veel verrassingen, waarvan ik alleen maar wil noemen het langzaam door de knieën zakken van de danseres met haar armen als vlindervleugels wijd opzij. Eerst is de verhouding dan nog zo, dat de totale figuur langer is dan breed. Op een gegeven moment is ze vierkant en als ze nog lager gaat is ze opeens breder dan lang en lijkt het of de hele figuur gekanteld is, terwijl ze toch al leen maar door haar knieën zakte. Voor de liefhebbers zal het een ver rassing zijn te horen dat Ellen Edinoff en Koert Stuyf op 23 en 25 juni weer in Na zijn terugkeer wordt Hans tij dens een uitje, waarbij zijn ouders herrie hebben, de gevangene van een karavaan. Hij kent de leider, Beri- tou, omdat die voorman op zijn va ders onderneming was. Maar van al het politiegedoe weet Hans niets af- Beritou gebruikt hem tenslotte als lokaas voor de bende. Het centrale punt in dit boek is: zaal en kon ik zien, dat Koert Stuyf nog net in de coulissen zelf, gedu rende de bijna twintig minuten dat dit zwevend veren duurde, op het uiteinde van de plank bleef staan. Het nummer kreeg daardoor nog een extra dimensie, namelijk van het intense vertrouwen in elkaar. Aan het eind van het nummer loopt Ellen tot het uiterste randje van de plank, die daardoor helemaal door buigt tot op de grond. Bij het afstappen heerst er een waan zinnige spanning in de zaal, omdat ie dereen voelt dat zodra ze een deel van haar gewicht van de plank zal afnemen deze als een sterk gespannen veer naar boven zal springen. Dat gebeurt dan ook, zelfs al houdt Ellen hem met een been tegen. Wie zulk theater kan bedenken is tot grote hoogte gestegen. Danseressen die zoiets kunnen uitvoeren worden overigens niet gemaakt maar geboren. Hier bestaat geen enkele school voor. Bij „Fuzz” (Pluisje) zijn er weer heel andere zaken aan de orde. Het schijnt geheel ontworpen te zijn vanuit een prachtig doorschijnend geel-zijden ge waad van Zandra Rhodes. BELGRADO (DPA). De Zuidslavi- sche kunsthistoricus Zeljko Jirousek heeft vasfrgesteld dat een altaarstuk in de kathedraal van Zagreb waarvan de maker onbekend was, werk is van de duitser Albrecht Dürer. SCHIPHOL. (ANP) Een 14-daagse toernee door Duitsland heeft de Neder landse kleinkunstenaar Herman van Veen tot een beroemdheid in dit buur land gemaakt. moeten opdoen en dat w< haar dlenstje bij lastige B niet eten wil. Jenny’s enorn zucht en haar linke, wat ego- ge truukjes brengen haar bestemming: in het middelj aller aandacht. Net als Roald Dahl’s „Far meneer Vos” is het een dut demverhaal en daarvan treffelijk lees- en discussie: in brugklassen .En voor vol is het een verademing om stand in de wereld ook eens gezet te krijgen. In „Koerier voor Addis Abeba” heeft zij echter haar vorm gevonden. Zelden richten deze twee kleinkuns tenaars zich rechtstreeks tot hun publiek. Hun creativiteit richt zich zeker tot de zaal, maar minder persoonlijk dan gebruikelijk. Met z’n tweeën zijn ze de enige levende personen op het plankier, want de muziek is mechanisch gehou den. Veilig en voordelig en niet afhan kelijk van de kwaliteit van de uitvoe rende artiesten. In Haarloheim gaf de „Ketelshow” zaterdag voor Pinksteren een demon stratie van wat er in huis is aan talent en mogelijkheden. Bij het zien van zo’n optreden dwalen de gedachten naar thea tervormen, zoals die ook al gebracht zijn door een Rob van Houten in zijn Funhousetoestanden. Kleurrijk en vol dit festival beschikbaar was gesteld, hoefde slechts enkele malen assistentie te verlenen, in hoofdzaak voor festival gangers die in glasscherven hadden ge trapt of andere verwondingen hadden opgelopen. Het festival werd rond half twaalf geopend met een optreden van de enige Nederlandse groep op dit festival: Fun gus. Kon vorig jaar Alquin in dezelfde hoedanigheid vrij gemakkelijk de show stelen, deze folkformatie moest door ge brek aan ervaring met een dergelijke menigte liefhebbers het bij een zeer matige act laten. Simons die bijzonder goed klonk. Een af en toe zelfs perfect concert dat helaas weinig succes vermocht te krijgen. Cockney Rebel, de decadente Engelse formatie rond Steve Hartley en opval lend door het ontbreken van een leadgi- tarist, tapte met een zeer pittige uitvoe ring van de hits Judy Teen en Sebastian bij het publiek uit een heel ander vaat je. De stemming kwam er goed in en toen de hard-rockformatie Status Quo met variaties op heel oude rock and roll motieven aan bod kwam was de misère van de regen snel vergeten. Al even Engels was de groep Steeleye Span die vlak voor het einde stond geprogrammeerd. Folkmuziek die een fris soort vernieuwing werd bracht, maar helaas nog niet met vol doende ervaring. De Ierse bluesreus Ro ry Gallagher mocht het festival in de vroege avonduren besluiten. Hij deed het vakmatig en geïnspireerd, zodat zijn op treden een van de hoogtepunten van Pinkpop ’74 kon worden. hoe bereik je vrede zonder vechten, zonder doden? Hans zelf komt in gewetensconflict wanneer hij twee maal gedwongen wordt een wapen op te nemen om zijn vereerde Beritou het leven te redden. Dit conflict is door Elly van Wijmen scherp en knap uitgewerkt. Tegenover dit ge bruik van geweld staat de bijna machteloze, gefundeerde kritiek die de ontwikkelde Ethiopiërs op de toe stand in hun eigen land hebben. De houding van de goedwillende,idealisti sche buitenlanders wordt scherp aan de kaak gesteld, en een zin als: „Kwaad zijn kost geen geld en geen Van „Winnie de Poeh’s” gi vader A. A. Milne bracht t Ploegsma na „Toen we n waren” nu ook „Nu we al in een zeer knappe vertalin, werking van Nannie Kuipe de versjes zijn er lekker lan het felle „De Ridder zond: Het hartverscheuerende „K kijken”, waarin het kind zov< ziet, maar moet doorlopen grote mensen; en „Lief zijn” zijn klassieken in de veel te gedichten voor kinderen. GELEEN. Ruim 30.000 bezoekers hebben gisteren in alfe opzichten kun nen genieten van het optreden van di verse popformaties tijdens het vijfde Pinkpopfestival in het sportpark in het Limburgse Geleen. Alleen het goede weer moest tegen de traditie in verstek laten gaan; een druilerige bui kenmerkte urenlang dit verder zeer vre dige festival dat voor het eerst concur rentie van een ander openluchtfestival moest ondergaan, Pink-in in Lelden. Het tot in de perfectie georganiseerde popfestival in Geleen had zoals dat al enige jaren het geval was, vooral het karakter van een sociaal gebeuren, een gezellig onderonsje van popminnende jeugd. Het gebeuren op de podia er waren er twee opgericht op de zittribune van het kleine stadion werd daardoor naar de tweede plaats verschoven. Het Rode Kruisteam dat speciaal voor land is met zijn ouders wordt zijn Ethiopische vrind Girma door de huisbediende het huis uitgegooid, be schuldigd van diefstal. De oudere tweelingbroers van deze Grima blij ken bij de Veiligheidspolitie te zijn. Ze schakelen Girma in bij een op dracht om een bende te betrappen, die oude kunstschatten naar het bui tenland verkoopt onder het mom, dat de Negus zelf die uitverkoop houdt om aan geld te komen voor zijn noodlijdend land. Deze gegevens zijn pas na de helft van het verhaal ingebouwd, zodat de spanning er in blijft. Nadat uitgeverij Lemniscaat van de magistrale illustrator en auteur Sen dak bij ons het prentenboek „Max en de Maximonsters” gebracht had, stak er een overigens zeer beschaafd stormpje op: moest dat nou, dat soort griezels van prenten voor kleintjes? Maar vrijwel alle kinderen genoten ervan omdat Sendak-griezelig net zoiets aparts is als Erik Engerd. Zo is ook het innemende, lyrische van zijn illustraties in De Dwergdeeltjes (uit geverij Ploegsma) en in „Iggeltje Pig geltje Pop” (uitg. Bert Bakker) niet van dat walgelijk zoetige. En dat komt weer door de schitterende ba- irx; tussen tekeningen en tekst. De Dwergdeeltjes zij vier mini boekjes in een cassette, waarvan Paul en Herma Vogel vaardig de teksten vertaalden. Het boekje over „Steven” bevat zo’n dik aangezette zedeles, waardoor het kind al heel jong leert door woorden en normen heen te kijken. Een bijzonder knap telboekje is „I was Jan”, waar vooral veel in te kijken valt. Bij het „Krokodillen ABC” zullen er misschien een paar woorden uitgelegd moeten worden, maar per slot is een boek ook iets om samen-bezig te zijn. „Kippesoep met rijst” zijn versjes die steeds in een andere maand spelen. Behalve uitgeverij Ploegsma heeft ook uitgeverij Bert Bakker een Sen dak te pakken weten te krijgen. Het is Sendaks zeer eigen interpretatie van een versje van Moeder de Gans over „Iggeltje, Piggeltje, Pop” met de verheffende ondertitel: Het leven moet meer waard zijn- Voor de zelf- lezers van 7-9 jaar zal het een fijn gek verhaal zijn over de verwende hond Jenny, die alles heeft, maar toch of daarom iets anders wil. Ze geeft haar veilig bestaan op op zoek naar het Hogere Doel (maar intussen neemt ze wel enige comfortabele za ken mee). Om hoofdrolspeelster te worden zal ze eerste Een Ervaring de Hollandse jongen Hans de Waard, die in Ethiopië woont, zijn niet blij ven steken in het platte jongensavon- tuur. Het is het avontuur geworden van een volk dat zich uit armoede, corruptie en fnuikende tradities pro beert los te vechten. Het strakke gegeven zal ook trage lezers geen moeite geven: wanneer Hans de Waard met verlof in Neder- bloed” is één van venijnige pijlen, die Elly van Wijmen afschiet. Misschien minder opvallend haar kritische stellingname is de rol die zij Hans laat spelen. Hij speelt afwisselend een Ethiopiër en een Eu ropeaan en dat wordt enkel en alleen maar bepaald door zijn mate van veiligheid. Dit van rol verwisselen, dit begripvol meedoen laat Elly van Wijmen haar hoofdpersoon ondergaan als lafheid. Hiermee heeft zij een rauw stuk werkleijkheid in de jeugd literatuur geïntroduceerd, want de meeste auteurs draaien er maar wat omheen. Dat zij niettegenstaande een zo bewust stellingnemen haar relaas boeiend wist te houden, boordevol on verge telijke informatie over den ken en doen van een ander volk, is een extra compliment waard. Zij heeft m.i. het befaamde „De luipaard” van de Deense schrijver Badker (over kinderslavernij in Ethiopië) overtrof fen. De sfeer van haar boek krijgt een extra aanzet in de illustraties van Jenny Dalenoord. Alleen zal een pientere kijker en lezer zich afvragen waarom Hans op het omslag kickers draagt, terwijl juist in het verhaal zijn laarzen zo’n belangrijke rol spe len. vindingrijkheid. Lyrische teksten vaak en een aankleding die sprookjesachtig aandoet. Om enkele hoogtepunten te noemen; „Het toetertje” (voor de pauze) onder streept prachtig hoe clownesk - dus inclusief weemoedige teleurstelling - er omgesprongen kan worden met het ver lies van een tot gort getrapt plastic toetertje. Na de pauze komen Fred en Jasper met een subliem stukje choreo grafie waarbij zij allebei een soort kleu rige welpenpet dragen waaraan een peli kaanachtige klep vastzit, van bijna een meter lengte. Dat geeft vreemde en koddige effecten. Rakelings schieten de petkleppen langs elkaar bij hun dans- competities, zodat je vaak bang bent dat het mis zal gaan. Wie werkelijk wil weten hoe het alle maal in elkaar zit, moet er gewoon een keertje gaan kijken. Tenslotte is het een heel aardige show met een groot aantal opmerkelijke originaliteiten. Al is het voor een dergelijke theatervorm, waarin de artiesten zich druk en speels willen bewegen, wel wat behelpen in de toch beperkte ruimte die het podiumpje van Haarloheim biedt, Bij stilzitten en op de gitaar spelen valt dat minder op, bij een voorstelling als van de „Ketelshow” kan er niet meer omheen gegaan worden. NATUURLIJK ZIJN er genoeg boekjes voor kinderen die net hebben leren lezen, maar vraag niet naar de kwaliteit. Zelden echter heb ik een ouder in toorn horen losbarsten om dat zijn kind met boekenrotzooi werd afgescheept. Maar zelf geven ze hun kind, dat moet leren eten toch ook geen fruit met wurmen? En wanneer hun kind net heeft leren lopen ge ven ze het beslist geen afgetrapte, uitgelopen schoentjes, want hoe kun nen die voetjes en beentjes zich an ders harmonisch ontwikkelen? Maar over het belang van de geestelijke groei via het boek, maakt zich nog een veel te kleine groep ouders zor gen- Soms krijg je de Indruk dat schrijvers, uitgevers en illustratoren zich het lot van (voor hen vreemde) kinderen meer aantrekken dan de eigen ouders. Want de nieuweste uit gaven van Maurice Sendank en A A. Milne bewijzen met hoeveel inzet de uitgevers de laatste tijd het beste van het beste uit de wereld naar ons land halen om onze kersverse lezertjes geen geestelijke armoe te laten lijden. Mary T.k.: Touwtrekken om Sen dak America, een van de minder bekende maar wei getalenteerde countryforma- ties uit de Verenigde Staten trad vrijdag avond in een goed bezet Concertge bouw in Amsterdam op. Ondanks de aanwezige kwaliteiten werd het optreden een beetje trieste vertoning. America’s muziek rammelde aan alle kanten. Niet in het minst door de slecht afgestelde apparatuur, maar ook door onzuiver zin gen en dito gitaarspel. Het concert le verde een zeer onbevredigend geheel op, dat allerminst de verwachting waar kon maken die America met een rondreis langs ons clubcircuit van enige jaren her had gewekt. TONNY ELTEN „Seesaw” speelt zich af op een. lange veerkrachtige plank, die op één plaats is ondersteund door een één meter hoge houten rol. Ik schreef er al eerder over en roemde toen vooral het geraffineerde element, dat ieder grotere of kleinere beweging van de danseres steeds een echo vindt in de vering van de plank, waarop zij een zaam in de ruimte balanceert. Toen schreef ik dat die plank aan het lange einde op een of andere manier vastgezet was, zodat hij niet in zijn geheel kon overslaan. Nog enigszins beduusd van zijn succes, dat tot uiting kwam in overvolle zalen en zeer lovende artikelen in de West- duitse kranten, is Herman van Veen uit München op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft in totaal zes voorstellingen gege ven van de Duitse versie van zijn laatste Nederlandse programma in Hamburg, Keulen, Wiesbaden, Mülheim en München. „Ik had nooit gedacht dat dit pro gramma zo zou inslaan. Na afloop be gonnen de mensen op de grond te stam pen. In Wiesbaden werd zelfs geroepen om een Nederlands lied”, zo vertelde hij na zijn aankomst op de luchthaven. Een mogelijke oorzaak van dit voor hem onverwachte succes is volgens hem dat de vorm van kleinkunst die hij het publiek biedt, in Duitsland niet be kend is. De stelling van Herman van Veen dat theater een rechtstreekse emotionele toenadering is werd duidelijk door het Duitse publiek gewaardeerd. Behalve successen van voorstellingen met 2000 mensen, kreeg hij 36 aanbiedingen voor voorstellingen in Duitsland. „Ondanks dit succes en met de wetenschap dat ik volledig daar zou kunnen werken blijft Nederland mijn basis. Ik wil wel toer- nees naar Duitsland maken, maar ik vestig mij er niet”, aldus Herman van Veen. van ver klein -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9