IS AFSTOTING PERSONEEL EN OVERPLAATSEN PRODUKTIE NODIG? Voorkomen voor ontwikkeling in confectie Berghaus testcase GEEN OPTIMISME OVER AUTOSCHADES Sociaal bekeken VAKANTIEWERK goedkoper dan genezen Beroep tegen leveringsplicht is ongegrond 1 99 99 JK w NVV over premiedruk Raad van State in advies over Shell: ZATERDAG 8 JUNI 1974 ECONOMIE 11 10 AUTORITAIR CONTROLEREN TE GEHEIMZINNIG Ook inflatie COMPLEX Elke minuut SUMMIER UITBESTEED ONDERZOEK Reparatiekosten Verwerpelijk Dat leverde een uiterst leerzaam en plezierig gesprek op. Stelsel B Stuk aangenamer Onvoldoende Kort na het verschijnen van de laatste aflevering van deze rubriek, waarin een rapport van de Stichting Gescheiden Mensen werd behandeld, werd de redactie opgebeld door een bijzonder boze dame. Of wij niet wisten dat genoemde stichting voornamelijk bestond uit gescheiden mannen en hun concubines? Waarom wij geen aandacht wilden besteden aan de problemen van gescheiden vrouwen, die door hun mannen zonder mid delen van bestaan worden achtergelaten? Het gesprek werd gaandeweg vriendelijker, toen de dame begon te be grijpen, dat het ons niet ging om de samenstelling of het gehalte van de Stichting Gescheiden Mensen. Het is natuurlijk onze bedoeling geweest duidelijk te maken dat de gevolgen van echtscheiding niet alleen emo tioneel zijn, maar vooral ook op sociaal terrein liggen en dat iedere bijdrage aan de discussie om de positie van gescheiden mensen, man of vrouw, te verbeteren welkom is. Wij hebben dan ook in een vriendelijke stemming afscheid genomen, waarbij onzerzijds de belofte werd gedaan ook eens ons licht op te steken bij de Bond van Gescheiden Vrouwen „Divortium”. Zo kwamen wij terecht bij mevrouw Molenaar-Oort- huizen in Amsterdam, bestuurslid en sociaal werkster van deze bond. ':t (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er mag nog geen optimisme bestaan over de omvang van de autoschades en de ontwik keling van de premies. Dit zei gis teren voorzitter F. Jutte van de Nederlandse vereniging van Auto mobielassuradeuren. Afschaffing van de no-claimkorting in de auto verzekering kan de schuldvraag- kwestie niet tot oplossing brengen. n De ig- aanschaffing van kleinere, zuiniger to’s. den en post, betekent een relatieve stijging een Alimentatieregeling gebrekkig e e n 1 man AMSTERDAM. Is het met de bedrijfseconomische situatie van de Eerste Nederlandse Dames en Kinderkledingfabriek Berghaus zo deplo rabel gesteld dat de afstoting van een deel van het in Nederland werkza me personeel noodzakelijk is en een groot deel van de produktie in de zogeheten „lage lonen landen” zal moeten plaatsvinden, zoals de directie zegt? Of is Berghaus een slecht geleid be drijf, dat als gevolg van het speciale produktiepakket minder van de algeme ne malaise in de confectie-industrie te lijden heeft dan andere bedrijven en dat door interne reorganisatie en een ander personeelsbeleid in Nederland kan blij ven produceren, zoals door de Industrie bonden wordt verondersteld? Belasting betalen ovei het vakantie- loon hoort erbij. In principe is (gedeelte lijk) teruggave van de loonbelasting en AOW over vakantiewerk mogeljjk. Te ruggave alleen mogeljjk als een zgn. T- formulier wordt ingevuld. Het is bij al le belastingkantoren aan het loket af te halen. Inlichtingen over details geven ze daar ook. >t 1. De bonden zullen hun eis tijdens een gesprek op het ministerie, dat donderdag 13 juni zal plaatsvinden, ook daar naar voren brengen. Tevens zullen de bonden er dan op wijzen, dat naar hun inzicht bij Berghaus in feite één familie de dienst uitmaakt en dat het niet aangaat. kan hebben dat de produktie in Neder land gehandhaafd kan blijven. Dat is harde taal. Taal, die door me vrouw Molenaar wel wordt afgezwakt in het gesprek, „maar wij moeten nu eenmaal vechten voor die groep van gedepriveerden, die wij vertegenwoor digen.” s wij le- >ed itie ge- ing I- >f :h- er- sch be- fd- ran ans rk- Het duurt nog maar heel even en dan beginnen de schoolvakanties weer: zeven weken vrij om te doen waar je zin in hebt. Erg veel scholieren grijpen die toch wel lange periode aan om een extra centje te verdienen voor de va kantie, om (een deel van) een brommer of een geluidsinstallatie bijeen te sparen of de zoveel geprezen „levenservaring” op te doen. Vakantiewerk heet dat en het is goed er pas aan te beginnen als je alles weet van de haken, de ogen en de addertjes onder het gras. lijk letsel ten gevolge hebben. De verze keraars verheugen zich daarin; zij zullen graag elke maatregel steunen die deze ontwikkeling bevordert. In hoeverre dit van invloed zal zijn op de resultaten moet nog worden afgewacht. UTRECHT (ANP). „We zullen niet in de eerste plaats aan het eind moeten beginnen (welke onderdelen halen we uit het verzorgingspakket) maar ons veel meer moeten richten op het begin: hoe voorkomen wij meer dan nu ziekten en ongelukken. Daar ligt de kern van het probleem van het terugdringen van de kostenstijgingen en daar ligt de moge lijkheid tot het voorkomen van een hoop menselijk leed dat achter de kille pre- miecijfertjes schuilgaat”. dat de belangen van de leden van deze familie prevaleren boven de belangen van honderden werknemers. Berghaus is een besloten onderneming, die geen openbaar jaarverslag publiceert. Het bedrijf heeft een tamelijk ingewik kelde structuur. Er is een holdingmaat schappij, de Belfamij. Verder zijn er een groot aantal produktiebedrijven, die le veren aan twee andere dochters, Style fair en Damo, ondernemingen, die zich met de verkoop en de handel bezighou den. Over de oorzaken van de mislukte hu welijken is mevrouw Molenaar heel wat milder dan over de regeling van de financiële gevolgen. Rest ons nog te vermelden dat scho lieren in tijdelijke dienstbetrekking zijn verzekerd ingevolge de sociale wetten. Van hun loon moeten ze dus de gebrui kelijke premies betalen. Als aan de wet telijke voorwaarden is voldaan, hebben ze recht op uitkering. Ze kunnen dus ziekengeld krijgen als ze in hun werkpe riode in de vakantie ziek worden. Nu Berghaus bekend heeft gemaakt, dat het grootste deel van de produktie naar het buitenland gaat, waardoor vooral onze leden, het produktieperso- neel, getroffen worden, weigert Berg haus ons het commentaar van Capelin ter inzage te geven. Wij vinden trou wens dat de directie over het algemeen veel te geheimzinnig met r gevens is. De zaak wordt van achter een rookgordijn geregeld.” De directie van Berghaus blijft op het standpunt staan dat het vervaardigen van confectieprodukten in Nederland zo onrendabel is geworden dat met de pro duktie naar het buitenland moet worden uitgeweken. De bonden erkennen dat het hier om een bedrijfstak gaat, die het bijzonder moeilijk heeft, maar zij menen dat Berghaus omdat het kwaliteits- produkten vervaardigt niet als maat gevend voor de hele bedrijfstak kan gelden. Zij zijn bovendien bang dat de plannen van Berghaus een sneeuwbalef fect teweeg zullen brengen. Volgens financieel directeur drs. D. J. Termeer wordt ook Berghaus in zijn bestaan bedreigd door een complex van factoren, die in hun algemeenheid zijn samen te vatten onder de naam interna tionale arbeidsmarktverdeling. Uit Azia tische en Oosteuropese landen komen wagonladingen confectie naar ons land. Deze buitenlandse produkten zijn aan zienlijk goedkoper dan wat in Nederland geproduceerd wordt, voornamelijk als gevolg van de lage lonen in de produk- tielanden. Het vervaardigen van de meeste soorten confectie is nu eenmaal een arbeidsintensief proces. De contactcommissie motorrijtuig ver zekering zal in juli opnieuw met het ministerie van economische zaken gaan onderhandelen o ver de premie-ontwik- keling. De bedoeling is, dat dan aan de hand van de resultaten van de branche in het eerste halfjaar kan worden ge sproken. In het Divortiumrapport wordt gecon stateerd dat nog altijd geen bevredi gende regeling is ontworpen om de materiële gevolgen van de echtschei ding voor de economisch zwakste par tij, de gescheiden vrouw, met meest tijds de haar toegewezen minderjarige kinderen, en de oudere gescheiden vrouw op te vangen. Mevr. Molenaar: „Natuurlijk zijn er vrouwen zonder kinderen, die na een kort huwelijk voor de rest van hun leven op kosten van hun ex-echtge- noot leven en Divortium vindt ge woon, dat in dergelijke gevallen een vrouw moet gaan werken en niet haar hele leven ten laste van haar ex- echtgenoot moet komen. Dat is hele maal geen punt van discussie. In de Nederlandse confectiewereld heeft Berghaus altijd als een gezond, zij het wat conservatief opererend bedrijf bekend gestaan, dat met zijn 1100 werk nemers tot de groteren gerekend mag worden. Het bedrijf heeft zich gespecia liseerd op de vervaardiging van kwali- teitsartikelen in de dames- en kindersec- tor. Aldus „De Vakbeweging”, het officiële orgaan van het NW, in een commen taar op de verwachte forse stijging van de premiedruk voor de sociale verzeke ringen. Ook het NVV is bezorgd over die stijging. „Want wie die cijfers analyseert zal tot de conclusie komen dat de oor zaak van dit duurder worden hoofdzake lijk moet worden gezocht in de sfeer van de gezondheidszorg: WAO, AWBZ, Ziektewet en Ziekenfondswet. De belang rijkste „kostenbronnen” in deze sector bijvoorbeeld bij de Wet op de Arbeids ongeschiktheid, zijn psychische geval len, ziekten aan bewegingsorganen (bij voorbeeld tengevolge van verkeers- en bedrijfsongevallen) en inwendige ziekten. Dat maakt „besnoeien” niet zo eenvou dig. Voorkomen is goedkoper dan genezen, stelt het NW. Als de maximumsnelheid van 100 Km de verkeersveiligheid ver groot en het aantal verkeersslachtoffers doet afnemen, voorkomt zo’n maatregel veel ellende en ze werkt bovendien kos- tendrukkend. Als tweede voorbeeld noemt De Vakbeweging het personeels beleid. Als wordt aangetoond dat er een directe relatie bestaat tussen de manier waarop een bedrijf zijn personeelsbeleid voert en de omvang van het ziektever zuim, dan kan verandering van dat be leid vermindering van verzuim en van kosten tot gevolg hebben. Hoe kom je aan vakantiewerk? Van „horen zeggen” natuurlijk en dat we ten niet eens zo erg veel mensen via het arbeidsbureau. Vorig jaar hielpen de gewestelijke arbeidsbureaus ruim 11.300 scholieren aan een vakantiebaantje: on geveer 7300 jongens en vierduizend meisjes. ring op die regel zijn de scholieren die vijftien jaar zijn maar die nog geen negen jaar volledig dagonderwijs heb ben gehad; zij mogen in de vakantie wel werken, maar krijgen geen kaart. Ook de werk-, en rusttijden gelden voor vakantiewerkers net zo goed als voor andere werknemers. Jongeren on der de 18 mogen ’s nachts niet werken: in fabrieken en werkplaatsen niet tussen zes uur ’s avonds en zeven uur ’s mor gens, in winkels niet tussen zeven uur ’s avonds en acht uur ’s morgens, in kantoren niet tussen ’s avonds zes en ’s ochtends acht, in horeca-bedrijven niet tussen ’s avonds acht en ’smorgens acht en in verpleeginrichtingen niet tussen elf uur ’s avonds en vijf uur ’s morgens. De praktijk leert dat de kans op ongevallen bij vakantiewerkers (door de onwennigheid) groter is dan bij werken de jongeren in het algemeen. Met het oog daarop hebben Veiligheidsinstituut en Arbeidsinspectie een zgn. „veiligheids- instructiekaart” samengesteld. Die kaart draagt het buitengewoon interessante codenummer K 89 en hij is op aanvraag verkrijgbaar bij het Veiligheidsinstituut, Hobbemastraat 22. Amsterdam. Vakantiewerkers zijn in hun vakantie- baan als tijdelijke werkkracht be schermd volgens de bepalingen van de Arbeidswet en het Arbeidsbesluit Jeug digen. Een scholier moet minstens vijf tien jaar oud zijn om te mogen gaan werken in de vakantie. Net als voor alle werknemers beneden de achttien jaar is voor vakantiewerkers onder die leeftijd een arbeidskaart vereist. Een dergelijke kaart is verkrijgbaar op het gemeente huis van de woonplaats. Een uitzonde- Het Divortiumrapport komt verder tot de conclusie dat de nieuwe echtschei- dingswet weliswaar met verrassende snelheid is aangenomen (mevr. Mole naar spreekt van „erdoor gejaagd”), maar dat er aan de urgentie en de prioriteit van een „betere regeling” (meer financiële zekerheid voor de gescheiden vrouw, hogere uitkeringen), waarover tussen de Kamer en de regering nauwelijks verschil van me ning bestond, maar traag wordt ge werkt. Divortium pleit er daarom voor dat een eventuele „betere regeling” terugwerkende kracht tot 1 oktober 1971 krijgt. Er wordt weliswaar nog niet aan acties gedacht, maar het staat vast, dat Berg haus een bijzonder harde dobber zal krijgen om de reorganisatie er in deze vorm door te krijgen. Divortium wijst over het algemeen over- heidsuitkeringen in plaats van alimen taties af, want, „in deze tijd van financiële belasting van de gemeen schap achten wij het verwerpelijk de lasten van het mislukte huwelijk uit sluitend op deze gemeenschap én op de vrouw en kinderen af te wentelen.” Van de Nederlandse confectiegigant Macintosh is bekend, dat het bedrijf aan deze ontwikkeling het hoofd heeft kun nen bieden door o.a. in Brazilië en Portugal grote produktiebedrijven op te zetten, waarin de overheid van die lan den voor vijftig percent participeert. „Mensen, die moeilijk opvoedbaar zijn geweest, mannen, zowel als vrouwen; mannen, die als gevolg van hun werk situatie in een stress-toestand komen te verkeren; het materialisme; als je alle fraaie dingen, die ons via de media worden aangeprezen, maar een maal bezit, wordt je huwelijk ook wel goed, daar liggen de oorzaken van mislukte huwelijken. Het woord „schuld” wordt vaak misbruikt. Maar dat neemt niet weg, dat de man nu eenmaal ambulanter is en dat de vrouw na de echtscheiding met de kinderen blijft zitten. Dat levert soci ale problemen op, waarvoor in dit land nog steeds geen goed geregelde oplossing bestaat. De zaak-Berghaus kan beschouwd worden als een testcase voor de ontwik kelingen in de Nederlandse confectie- industrie. Het is vooral om deze reden dat de bonden de zaak Loog opnemen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Kroon heeft over eenkomstig het advies van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State het beroep dat Shell Nederland Raffinaderij BV en Shell Ne derland Verkoop Mij. BV hebben inge steld tegen de beschikking van de minis ter van Economische Zaken van 4 april, ongegrond verklaard. Bij deze beschikking heeft de minister, bij wijze van voorlopige maatregel als bedoeld in artikel 27 van de Wet Econo mische Mededinging, aan negen Neder landse oliemaatschappijen, waaronder Shell, de verplichting opgelegd om geza- v menlijk aan de Aardolie Belangen Ge meenschap (ABG) benzine te leveren tot een hoeveelheid van 3000 m3 per week. De Kroon verwierp het standpunt door de minister van Economische Za ken ingenomen, dat geen beroep tegen de beschikking mogelijk was. Volgens de mensen van de Industrie bond is door een directielid aan de ondernemingsraad summier verslag uit gebracht over de bevindingen van het Amerikaanse reorganisatiebureau. bonden komen aan de hand van dit verslag tot de conclusie, dat de opmer kingen van Capelin (directeur Termeer wil niet van een „rapport” van Capelin spreken, omdat volgens hem alleen het eigen reorganisatieplan van Berghaus door dit organisatiebureau is onderzocht) in twee categorieën ui teen vallen: inter ne, organisatorische en bedrijfseconomi sche. Het gaat ons om verreweg de grootste groep, de gescheiden vrouwen met minderjarige kinderen en de oudere gescheiden vrouwen, die niet meer in het arbeidsproces in te passen zijn. Het overgrote deel van de echtschei dingen vindt plaats in de lagere inko mensgroepen en de bestaande regelin gen zijn voor die categorieën eenvou dig onvoldoende. Wij willen bovendien Bovendien, zo stellen de bonden, houdt het bedrijf zich niet aan de aanbevelin gen, die in de Nota Stuurgroep confec tie-industrie zijn gedaan. Het was in ieder geval fatsoenlijker geweest, zo me nen de bonden, wanneer Berghaus zou hebben afgewacht welke maatregelen de regering na het uitkomen van deze nota voor de bedrijfstak denkt te nemen. Inmiddels heeft de directie van Berg haus een eerste gesprek gehad op het ministerie van economische zaken. Berg haus gaat er nu mee akkoord, dat er een extern onderzoek zal plaatsvinden, één van de aanbevelingen uit de nota. Wie dat onderzoek zal doen, is nog niet bekend. De bonden staan erop dat de opdracht voor het onderzoek door beide bij de zaak betrokken partijen worden geformuleerd en dat het rapport dat uit het onderzoek voortkomt niet alleen ter kennis komt van de directie, maar ook van de bonden. De directie van Berg haus lijkt weinig ingenomen met deze eis en heeft er dan ook nog niet op gereageerd. Aan de gesignaleerde problemen in het IKB-rapport wordt aandacht be steed, in overleg met buitenlandse colle ga’s. Het is volgens de NWA-voorzitter duidelijk, dat de schuldvraagproblema- tiek, met inbegrip van de soms te lange duur van de schadebehandeling, onder deel is van het huidige aansprakelijk heidsrecht. Afschaffing van de no-claim- korting kan deze problematiek niet tot oplossing brengen. De stijging van de reparatiekosten en de steeds sterker opkomende gedachte dat herstelwerkzaamheden doelmatiger kunnen geschieden, hebben bij de orga nisaties van verzekeraars in diverse lan den plannen doen rijzen meer invloed op de garages en reparatiewerkplaatsen te kunnen uitoefenen. In verband noemde hij: het uitzonder lijke fraaie weer in de eerste vijf maan den van dit jaar (geen mist, gladheid, sneeuw of ijzel), verminderd autogebruik door sterk gestegen benzineprijzen, het poolen van ritten bij woon-werkverkeer. Het CBS constateerde dat zich reeds vóór november 1973 een trendmatige daling in het aantal verkeersongevallen aandiende. Capelin meent dat maatregelen geno men moeten worden op het gebied van: het tijdschema voor de collectie-samen- stelling, de inkoop en de planning van de produktiecapaciteit, de wijze van werktoevoer aan de ateliers, de beoorde ling van de bewerkingstijd van de pro dukten, de wijze van overdracht van de werkmethode aan het uitvoerend perso neel en het functioneren van de compu- terafdeling. Een heel rijtje, waaraan de Industriebond dan nog toevoegt, dat het personeelsbeleid en de communicatie tussen leidinggevend en lager personeel niet deugt en dat de directie er autori taire en ouderwetse ideeën over de ver houding tot het personeel op nahoudt. „Wij hebben wel wat cijfers gekregen, maar we weten absoluut niet of die betrouwbaar zijn en we missen de mo gelijkheden om dat te controleren. Het wordt toch te dol als een bedrijf ons meedeelt, dat het rendement van dien aard is, dat er mensen moeten afvloeien, zonder dat wij ons van de juistheid van die mededeling kunnen overtuigen”. schoorvoetend toegegeven, dat er een gesprek was geweest en tenslotte heeft de directie dan uit de doeken gedaan dat het bedrijf zelf een reorganisatieplan had opgesteld en dat dat plan voor commentaar was voorgelegd aan Cape lin. Bij de schade betalingen speelt ook de inflatie een grote rol. Dat erkent het publiek niet altijd. Nog twee factoren zijn van invloed: de ontwikkeling van de jurisprudentie in het aansprakelijk heidsrecht en de ontwikkeling van het schadevergoedingsrecht. Deze twee fac toren geven de verzekeraars bepaald zorgen. De terugloop van het aantal ernstige ongevallen kan zeker niet alleen op rekening van de snelheidsbeperking worden geschreven. Een complex van factoren doet zich voor, aldus de heer Jutte. Stelsel B gaat er voorts van uit, dat de vrouw onverkort kan bij verdienen, zonder dat het bedrag van de alimen tatie daardoor verandert. Immers, zegt Divortium, wanneer een man zijn vrouw en zijn gezin verlaat, houdt dat niet in dat hij zijn financiële ver plichtingen jegens dat gezin kan ver onachtzamen. Deze benadering lijkt toch wel weer wat ambivalent. Aan de ene kant wordt erkend, dat we in dat een man, die van zijn vrouw gaat scheiden, zijn verantwoordelijkheid voor zijn kinderen blijft beseffen en in ieder geval iets voor die kinderen betaalt, wat voor regeling er ook uit de bus komt. Dat is niet uit rancune. Een echtscheiding is een emotionele zaak en juist om te voorkomen dat de ene partij de kinderen uit rancune tegen de andere uitspeelt, moet de vader iets blijven betalen. Het kind moet dat ook weten, het schept een relatie”. „Als de hele confectie-industrie op deze manier te werk gaat, wordt de nota overbodig,” merkt Kuhlman op. „Tegen dat de regering maatregelen gaat be kendmaken is de produktie van de hele Nederlandse confectie-industrie naar het buitenland verdwenen.” Dat de emancipatiebeweging voor de vrouw zich voorlopig nog beperkt tot een kleine bovenlaag, wil mevr. Mole naar graag toegeven. En ook dat het leven van een huisvrouw vaak een stuk aangenamer is dan dat van een die de hele dag één bepaalde handeling aan een lopende band moet verrichten. De heer Jutte rekende voor dat zich ieder uur van een etmaal 100 schadege vallen voordoen. Conclusie: elke minuut van de dag een, ook als men aanneemt dat er een groot aantal dubbelmetingen zijn. Het is voorbarig om overheidsmaat regelen als gevolg van de tijdelijke olie crisis te beschouwen als factoren die zouden leiden tot aanzienlijke terugloop van de schadelast en tot „dramatische winsten” bij de verzekeraars, zoals on langs in een radio-uitzending werd ge suggereerd. „Ik moet altijd maar over alimentatie spreken”, zegt mevr. Molenaar, „en daar heb ik wel eens genoeg van. Het gaat ons natuurlijk helemaal niet al leen om de alementatie. Het gaat natuurlijk om de sociale positie van de vrouw en dan meer in hu) bijzon der van de alleenstaande vrouw. Die positie heeft alles te maken met het feit dat we in een mannenmaatschap pij leven, al lijkt daar nu heel lang zaam een beetje verandering in te komen.” Daling van de gemiddelde premie per post, betekent een relatieve stijging van de interne kosten. Duidelijk is volgens de NVVA-voorzitter, dat voor het eerst na vele jaren een halt is toegeroepen aan de stijging van het aantal verkeers ongevallen die dood of ernstig lichame- De werkelijke feiten zijn, dat in de eerste vier maanden van 1974 een daling in de schade-frequentie valt te constate ren. Diie gaat echter gepaard met een duidelijke stijging van de gemiddelde schaden in de materiële sector. Daarbij komt een daling van de gemiddelde premie: enerzijds door omzetting van all-riskverzekeringen in WA-verzekerin- gen zonder, met, of met beperkte casco- dekking, anderzijds als gevolg van de aanschaffing van kleinere, zuiniger au- De reactie van Divortium op het IWOG- rapport komt in grote lijnen hierop neer: Divortium kiest voor één van de vier in het rapport genoemde stelsels, namelijk stelsel B, een stelsel dat er van uitgaat dat niet de gehuwde vrouw zelf, maar een overheidsinstan tie (Divortium denkt aan bijvoorbeeld de belastingdienst) de alimentatie int. In dat geval is de gescheiden vrouw altijd verzekerd van hear uitkering. Als de man in gebreke blijft te beta len, krijgt de overheid en niet meer de vrouw een claim op hem. een mannenmaatschappij leven en dat het primaat van de man ongewenst is, maar aan de andere kant wil Divorti um de hieruit voortvloeiende financië le verhoudingen onverlet laten. Het is niet onbegrijpelijk, want de nood onder gescheiden vrouwen is onvoor stelbaar groot. Eén derde van de ali- mentatieplichtige vaders moet door de Raden van de kinder-bescherming tot betaling gemaand worden. En dat, ter wijl 164.000 Nederlandse gezinnen met kinderen, in het totaal 459.000 zielen, vaderloos zijn. In 1969 kregen 12.000 gescheiden vrouwen domweg geen uit kering, ondanks een bestaande ali mentatieplicht. Divortium heeft een rapport uitgebracht over de positie van de gescheiden vrouw, als antwoord op het rapport „De financiële positie van de geschei den vrouw” van de IWOG, de Interde partementale Werkgroep Onvolledige Gezinnen. Het ministerie, zo deelde een woord voerder mee, zal in ieder geval alle terzake dienende gegevens van Berghaus willen inzien en deze gegevens ook con troleren. Daarbij hoort zeker het rapport van de externe deskundigen. Enkele uitzonderingen daargelaten kunnen vakantiewerkers die normale ar beid verrichten aanspraak maken op het voor hun leeftijd geldende minimumloon per week, per dag of per uur. Normaal werk is werk dat wordt overgenomen van vaste krachten die met vakantie zijn of werk dat door bepaalde omstan digheden (seizoen) extra mankracht vergt, bijvoorbeeld in land- en tuin bouw. Voorwaarde is dat die arbeid wordt verricht gedurende meer dan een derde van de normale arbeidstijd. Het Nederlandse autopark bestaat uit 3.5 miljoen motorrijtuigen, die samen zorgen voor een premie-ontvangst van 1.5 miljard gulden. Tussen 1950 en 1970 werd 3200 km autosnelweg in Nederland aangelegd, als gevolg van de stormachti ge toename van het aantal auto’s. De autoverzekeraars ontvangen 800.000 a 900.000 schademeldingen per jaar. Die hebben betrekking op 3000 doden en 70.000 gewonden. Daarnaast wordt voor honderden miljoenen guldens aan mate riële schade gemeld. Berghaus wil nu iets dergelijks. De vestigingen in Beverwijk, Ulft en Am sterdam zullen volgens de directie geslo ten moeten worden, wat het ontslag van 3Ó0 a 400 mensen betekent. Een groot deel van de produktie zal dan uitbesteed worden naar landen met lage lonen (de zogeheten loonconfectie), maar werk zaamheden als ontwerpen administratie, verkoop en dergelijke, zullen van uit Nederland plaats blijven vinden, waar door aldus de directie, althans een deel van de werkgelegenheid behouden blijft. De vakbonden zijn het hier allerminst mee eens. S. Salomons en G. Kuhlman, van de Industriebond-NW uit Amster dam en Beverwijk zijn absoluut niet te spreken over de manier, waarop de di rectie haar reorganisatieplannen pro beert uit te voeren. Salomons: „Wij waren ervan op de hoogte, dat Berghaus in gesprek was met een reorganisatiebu reau. Dat was het Amerikaanse bureau Capelin, dat gespecialiseerd is in onder zoeken bij de confectie-industrie. Toen we daarnaar informeerden bij de direc tie, werd eerst ontkend, dat Capelin bij de zaak betrokken was. Daarna werd De Industriebond-NVV is van mening, dat bij de Berghaus alleen aandacht wordt geschonken aan de bedrijfsecono mische aspecten van het rapport, om het gemakshalve toch maar zo te noemen. Capelin heeft echter een heel rijtje maatregelen genoemd, die op het terrein van de bedrijfsorganisatie moeten wor- genomen, waardoor efficiency produktiviteit verbeterd kunnen worden en de bonden zijn van mening, dat het uitvoeren van deze maatregelen, in com binatie met het weer op peil brengen van de traditionele kwaliteit van de Berghausprodukten, een zodanig effect

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11