CONFLICT MET DE RUSSEN NOG NIET VERGETEN Merckx op weg naar IA1M74 Eindzege binnen bereik ROY SCHUITEN HEEFT NOG NEGEN SECOND EN SPELING Michels liet hoteltelefoons Oranje schoot weghalen Rijkspolitie sramwa overhoop: 13-0 DON LUCHO VERWACHT VEEL VAN DE „BUITENLANDERS” vijfde zege hu, B ZATERDAG 8 JUNI 1974 SPORT Protesten - Opzien Populair Fysieke kracht És: IM Mgi Chili wil van kwalijk image af (Van onze sportredactie) Eddy Merckx: toch winst. Se kampioensteam Prikkeldraadversperringen rond het Berlijnse hotel van de Chilenen. Roy Schuiten heeft opnieuw een grote zege binnen bereik. Nieuwe surprise van Koch rt: >.8, in. Vooral uit Europa waren de protes ten tegen het FIFA-besluit echter zo heftig, dat de wereldvoetbalbond er in een telegram toch nog bij Chili op Uruguay heeft vrijdag met 3-2 gewon nen van Lausanne Sports, een Zwitserse eerste divisie club, in een vriendschappe lijke wedstrijd als voorbereiding op de wereldkampioenschappen. ker 36.38.49. Algemeen ploegenklasse- ment: 1. Nederland 108.27.34; 2. Zweden 108.29.57; 3- Polen 108.30.13; 4. Tsjecho- Slowakije 108.45.41; 5. Groot Brittanië a 108.58.24. 3. 5. 18- ia, 90, to- 2.2 in. 1. :ls- .,50 :ns 2. 10, de rt, >el ir- ns, jel no or, >el !G. 'W, 30, (J. 3. 40, De Fransman Alain Santy heeft vrijdag de vijfde etappe van de danphine libere gewon nen. Tevens is hij leider van het algemeen klassement. De uitslag van de elfde en voorlaatste etappe is verder: 5. Rohner (Zwits) 3.33.38; 6. Szurkowski (Pol); 7. Lewis (Gb a); 8. Mainus (Ts-sl); 9. Vd. Hoek (Ned); 10. Fagerlund (Zwe); 12. Schuiten (Ned) allen dezelfde tijd 3.33.38. 25. Snoeyink 3.34.24, 26. Raas 3-34.24; 48. Aling 4.39.37; 53. Dekkers 3.49.46. Nadat er wekenlang zonder resul taat over deze tragische kwestie was gedelibereerd, kwamen de Chilenen op het uiterst smakeloze idee om op het officieel vastgestelde tijdstip toch op het veld te verschijnen. Er werd afgetrapt, de voorhoedespelers combi neerden behoedzaam met de bal naar de overkant, waarna de bal in het lege doel werd gedeponeerd: Rusland was verslagen, Chili had zich gekwa lificeerd^) voor het eindtoemooi, waarin het tot dusver een vrij regel matige, zij het weinig succesvolle deelnemer is geweest. Met uitzonde ring dan van 1962, toen in eigen land de derde plaats werd veroverd. De in het westen met veel begrip beoordeelde weigering van de Russen om in Santiago te spelen, bracht vorige herfst heel wat gemoederen ook buiten de voetbalwereld in beweging, zeker nadat het organisa tiecomité van de FIFA middels een telegrafische rondvraag met vijftien tegen drie stemmen (drie andere le den lieten niets van zich horen) had De tegenstander van het Chileense elftal was niet verschenen en dat was geen verrassing. Deze opponent im mers, Rusland, had uitvoerig laten weten, „dat men niet mocht verwach ten dat Russische sportlieden zouden komen voetballen in een stadion dat bevlekt s met het bloed van Chileen se vrijheidsstrijders. Met het bevel de wedstrijd in Santiago te spelen en nergens anders, steunt de FIFA op werkelijk onbegrijpeleijke wijze het Chileense reactionisme”. Zo heette het in de verklaring die de Russische voetbalbond uitgaf. ZEIST (ANP). Het Nederlands elf tal, of liever alle spelers, die meegaan naar West-Duitland, heeft de oefenwed strijd van gisteren in Zeist tegen de Rijkspolitie van Driebergen gewonnen met 13-0. Voor rust nam een formatie met Israël en Strik in het hart van de verdediging en Cruyff als aanvalsleider een voorsprong van 3-0. Na rust met Rijsbergen, Haan en Geels in deze posi ties werden daar nog tien aan toege voegd. Als 27-jarige had hij zijn loopbaan als actief voetballer afgesloten bij Universidad de Chile. „Een technisch goede voetballer ben ik nooit geweest. Ik moest het vooral van mijn inzet hebben”, aldus de nu 49-jarige Ala mos, die toentertijd de bijnaam „boe- merang-voetballer” verwierf. In 1956, 1961 en 1962 naar het landskampioen schap. En dat met een elftal waarvan de spelers gemiddeld 21 jaar ge volg van zijn werk als jeugdtrainer oud waren. HARROGATE (Reuter) Roy Schuiten staat voor de tweede grote overwinning in dit seizoen. De Zandvoortse coureur, die onlangs Olympia’s Ronde van Nederland won, begint vandaag met een voorsprong van negen seconden op de Pool Szurkowski aan de twaalfde en laatste etappe van de Ronde van Engeland voor amateurs. Die laatste rit gaat over 131 kilometer van Harrogate naar Blackpool. DEN HAAG (SID-ANP). Op be vel van supervisor Rinus Michels zijn in Hotel Hiltrup, waar de selectie van het Nederlands voetbalelftal en de begeleiders tijdens de eindronden ran het toernooi om de wereldtitel verblijven, de telefoon uit de kamers weggehaald. „Ik ben de enige die beslist of er gebruik gemaakt wordt van de communicatiemiddelen”, aldus de supervisor. den tot opluchting van de organisato ren ongetwijfeld niet door zulk soort zaken verrast. Björn Borg gunde Torna Ovici, de Roemeen, die in Daviscupver- band tegen Nederland uitkwam, slechts twee games. Hie Nastase liet Borg’s landgenoot Leif Johansson slechts één game en alleen Jan Kodes, de Tsjech, die wegens praten uit het toernooi van Rome werd gegooid, had het iets moei- lijker: 7-5, 6-3. Inmiddels doet Arthur Ashe pogingen gelijke tred te houden met deze erkende specialisten van de trage banen. De Amerikaan won met 6- 2, 6-1 van de Japanner Jun Kuki. Laat in de avond zorgde Zeljko Fra- nulovic op het centre court voor een verrassing. De Joegoslaaf, die in 1970 de finale bereikte en in 1971 de halve ploeg, waarmee Riera en Alamos dat jaar zo succes vol optraden in het WK-toernooi. In de jaren daarna greep Alamos met Universidad de Chile nog drie keer 1963, 1964 en 1966) de landstitel en heel Chili riep om Alamos als coach van het team. Maar, zoals gezegd, Engeland werd geen succes en de kritiek achteraf was zo groot, dat Luis Alamos zich terugtrok bij een onbetekenend club je, Audax Italiano. Ook daarvan maakte hij een equipe die meedeed aan de top en na nog enkele jaren in het zuiden van Chili gewerkt te heb ben, contracteerde de grootste en populairste club van het land, Colo Colo, hem begin 1972. En opnieuw zorgde Alamos voor opzien, want nadat hij met deze ploeg landskampioen was geworden, bereik te Colo Colo als eerste Chileense club de finale van het toernooi om de Copa Libertados te vergelijken met de Europa Cup waarin zij pas na verlenging en ook nog uiterst onverdiend werd uitgeschakeld door Independiente. Sinds twee jaar is Alamos ook weer trainer van de nationale selectie, in welke functie hij de Duitser Rudi Gutendorf op volgde en waarvan de kern ook thans uit spelers van zijn eigen club be staat. finales, maar sindsdien terugviel als ge volg van een hardnekkige schouderbles- sure, versloeg de als achtste geplaatste Rus Alex Metreveli: 6-4, 2-6, 6-1. Heren enkelspel: tweede ronde: Ar thur Ashe (VS)-Jun Kuki (Jap) 6-2, 6-1; Patricio Cornejo (Ch)-Kjell Johansson (Zweden) 6-3, 6-1; Guillermo Vilas (Arg)-Dick Crealy (Austr) 6-4, 6-4; Jan Kodes (Tsj. Sl)-Jan Baptiste Chanfreau (Fr) 7-5-6-3; Jaime Fillol (Ch)-Charles Pasarell (VS) 6-1, 6-1; Onny Parun (NZ)-Brian Gottfried (VS) 1-6, 7-6, 6-4; Björn Borg (Zweden)-Toma Ovici (Roem) 6-1, 6-1; Marty Riessen (VS)-Jeff Borowiak (VS) 6-4, 6-0; Ilie Nastase (Roem)-Leif Johansson (Zweden) 6-0, 6- 1; Thomas Koch (Braz)-Tom Gorman (VS) 6-2, 4-6, 6-4. mee: doelman Olivares, verdediger Figuros, middenvelder Prieto en aan valler Yavar. Uitslag vijfde etappe: 1. Santy (Fra) 5.20.46, 2. Lasa (Spa) 5.23.22, 3. Poulidor (Fra) z.t., 4. Pingeon (Fra) z t„ 5. Danguillaume (Fra) z.t., 24. Knetemann (Ned) 5.33.25, 60. Vianen (Ned) 5.44.04, 85. Bal (Ned) 5.49.37. Algemeen klassement: 1. Santy (Fra) 21.39.15 2. Lasa (Spa) 21.42.01, 3. Danguillaume (Fra) z.t., 4. Poulidor (Fra) 21.42.11, 5. Pingeon (Fra) z.t., 22. Knetemann (Ned) 21.51.53, 51. Vianen (Ned) 22.02.53, 85. Bal (Ned) 22.28.51. Om die extra duels met de Russen te mogen spelen, hadden de Chilenen eerst Peru in een zeer spannende beslissingswedstrijd met 2-1 verslagen nadat beide landen elk één van de kwalificatieduels had gewonnen, Peru, een verrassend sterke deelne mer aan het toernooi van vier jaar geleden in Mexico, was daarmee uit geschakeld en Chili begint door de maatregel van de FIFA en door het Russische standpunt aan zijn vijfde wereldtoernooi. Zoals gememoreerd, was het grootste succes daarin ooit behaald een derde plaats in 1962, toen de eindronden in Chili werden gehouden. De selectie van 40 voor West-Duitxsland telde, en dat zal nauwelijks verwondering wekken, geen spelers meer uit het glorierijke team van toen, dat elkaar nog altijd jaarlijks een keer ontmoet. Wel waren er nog liefs acht „vetera nen” bij uit de equipe van acht jaar geleden, toen Chili in Engeland de groepswedstrijden met Italië Noord- Korea en Rusland niet overleefde. Vier van hen speelden in Engeland De meeste ervaring evenwel mag men toeschrijven aan de in Chili geweldig populaire bondscoach Luis Alamos in 1962 ai assistent van de toenmalige trainer Fernado Riera, die ooit met Benfica opzienbarende suc cessen behaalde en nu nog actief is als „waarnemer” voor Chili bij de voorbereiding van de beide Duitslan- den en het half mei in Europa aange komen Australië. Er is de Chileense voetbalbond bijzonder veel aan gelegen het nationale prestige, dat door de politieke verwikkelingen rond de tweede beslissingswedstrijd tegen Rusland danig beschadigd werd, te her stellen. Niet alleen is veel geld uitgegeven om een aantal goede spelers die bij buitenlandse clubs onder contract staan vrij te krijgen, ook de premies die In het komende elndtoernooi te verdienen zijn, mogen gezien worden. Wanneer Chili er in West-Duitsland in slaagt de wereldtitel te veroveren, ontvan gen de spelers van de selectie een bedrag van 75.000,- zo is officieus bekend ge maakt. En dat terwijl Chili allerminst mag worden geschouwd als een rijk land. ook afgezien van een toernee naar Europa. In 1966 was dat anders. Toen verbleven we vooraf een hele maand in Oost-Duitsland en dat bleek niet bepaald een succes. Niettemin heb ik toen wel veel van het Oostduitse voetbal geleerd en omdat we in wed strijden tegen dit land altijd goede resultaten boekten, geloof ik wel dat we tegen de DDR een kans hebben. Niettemin ben ik eerst erk geschrok ken, toen de loting ons meteen bij de twee Duitslanden indeelde” De Spaanse berggeit Fuente heeft er gisteren nog van alles aan gedaan om de loop van de dingen een andere wending te geven. Hij viel enkele malen aan, maar had uiteindelijk niet meer de kracht zich definitief van het veld los te maken, zoals bij zijn vijf etappe-over- winningen. Daarbij stelde Merckx, die tijdens de Giro zijn achterstand in con ditie van dag tot dag wegwerkte, zich in deze „koningsetappe” energiek teweer. De 29-jarige Belg controleerde steeds het veld, verscherpte of vertraagde ondanks gebrek aan steun van zijn ploeg het tempo en toonde zich steeds „meester in de ring”, hetgeen hij op de eindstreep nog eens benadrukte. De Argentijse voetballers voor het wereldkampioenschap zijn in staking ge gaan. De Argentijse voetbalfederatie heeft een contract afgesloten met een kledingfirtna en waarvoor de spelers geen geld hebben gekregen. De Argen tijnen weigerden dan ook gistermorgen met de naam van de sponsor op de borst te trainen. Naar verluidt wil de voetbal bond de spelers alsnog iets toestoppen. BASSANO DEL GRAPPA (AFP). Verrassingen op het allerlaatste mo ment voorbehouden, kan Eddy Merckx vandaag op de Vigorellibaan van Milaan voor de vijfde maal gehuldigd worden als winnaar van de Giro. De Belg, die aan de massale aanval op zijn positie van donderdag slechts een voorsprong van 121 seconden o verhield op Baron- chelli. won gisteren in de sprint de 21ste en voorlaatste etappe, die over vijf Do lomietenpassen voerde. Hij versloeg in de eindsprint vijf gerenommeerde tegen standers: Moser, Gimondi, BaroncheUi, Conti en Fuente, zodat alles bij het oude bleef en Merckx in de gemakkelijke laatste etappe naar Milaan maar in het spoor van zijn concurrenten behoeft te blijven om de tot nu toe grootste triomf van een nogal wisselvallig seizoen te behalen. Schuiten bleef gisteren wat gelukkig in het leiderstricot. De Noor Jostein Wilmann, die negende in het algemene klassement stond op bijna drie minuten achter Schuiten, maakte vlak voor de finish in Harrogate een kostbare vergis sing. De Noor, die met een ruime voor sprong alleen op kop lag, miste kort voor de eindstreep een richtingsbord en ging de verkeerde kant op. Toen hij dat in de gaten kreeg, had hij echter al een groot deel van zijn voorsprong ver speeld. Eenmaal weer op de goede weg keek hij een groepje van drie renners, van wie de Pool Boniecki de eindsprint en de etappe won, in de rug. Wilmann werd vierde op negen seconden van de winnaar. Roy Schuiten en Aad van den Hoek arriveerden in een ander groepje, dat 31 seconden achterstand had op Boniecki. aandrong om uit te wijken naar een stadion in een andere stad. Toen de FIFA uit Moskou opnieuw een bood schap ontving dat voetballen in Chili onder deze omstandigheden uitgeslo ten was, werden de Russen van ver dere deelneming uitgesloten en plaatste de FIFA Chili bij de laatste 16. Volgens Fluxa had het gelijke spel (0-0) in de eerste van de twee beslissingswedstrijden tussen Chili en de Rusland, eind september in Mos kou. de kracht van het Chileense voetbal overigens al meer dan vol doende aangetoond. Nederland is op de Schaakolympia de ingedeeld bij Argentinië, Zwitserland, Oostenrijk, Griekenland, Mexico, de Maagdeneilanden, Marokko en de Baha ma’s. Nederland nam op de eerste dag een 1-0 voorsprong op Oostenrijk (winst Sosonko). De Stichting „Beter met Max” heeft Peter van der Merwe uitgenodigd voor een behandeling van drie weken in een Oostenrijks „Kurort.” e De 750-cc races op het eiland Man is gewonnen door de Brit Charles Moru- mer. De 125-cc klasse werd gewonnen door Horton (Eng) op Yamaha. Op een soortgelijke motor werd de Nederlander Kostwinder zesde. De Rus Aleksejev werd Europees kampioen superzwaargewicht door o.a. twee wereldrecords te verbeteren. Thijs Wijngaarde heeft een contract getekend bij de Belgische club AS Os tende. Engeland heeft het initiatief geno men in de eerste testcricketmatch tegen India. Aan het eind van de tweede dag stond India in antwoord op het Engelse eerste inningstotaal van 328 voor negen gesloten, op 25 voor twee. De eerste ronde van het schaako lympiade lijkt al meteen een verrassing te zullen opleveren. Canada heeft goede uitzichten om ondanks een achter stand van 0-1 te winnen van de Verenigde Staten. PARIJS (AFP). De gebaarde Brazi liaan Thomas Koch, die zes jaar geleden in Parijs de kwartfinales haalde, heeft gisteren bij de open kampioenschappen van Frankrijk voor de uitschakeling van de vierde geplaatste speler gezorgd.Hij won met 6-2, 4-6, 6-4 van de Amerikaan Tom Gorman, die op de vijfde plaats in het plaatsingschema stond. Daarnaast verloor de nummer zestien van de lijst, de Amerikaan Brian Gottfried in een bizarre partij van de Nieuwzeelander Onny Parun. Gottfried, die vorig jaar 8800 dollar incasseerde, leide met 6-1 en 5-3. Op dat moment ging Parun in de aanval. Hij pakte twee games, won de set via de tiebreaker en was in de derde set ook iets sterker: 1-6, 7-6, 6-4. De kopstukken van het toernooi wer- Waarnemers als de Westduitse Zuidamerika-kenner Peter Branden burg constateerden in de bekerfinale Union Espanola-Colo Colo de toege nomen fysieke kracht van de Chi leense spelers, zoals ook de persoon lijke duels veel overeenkomst ver toonden met wat in Europa wordt vertoond. Een nauwkeurige analyse werd overigens bemoeilijkt doordat de Chileense ploeg het met name op de niet erg succesvol verlopen oefen trip moest stellen zonder zijn beste spelers, die de afgelopen jaren de een na de andere bezweken voor financieel aantrekkelijke aanbiedin gen uit Brazilië. Mexico en Spanje. Zo komt Carlos Humberto Caszely, de „Gerd Muller” van Chili, momen teel uit voor de Spaanse tweede- divisieclub Levante, ontwikkelde de grote organisator van Chili’s afweer, Elias Figueroa, zich als een ster bij het Braziliaanse Internacional Porto Alegre, terwijl anderen als Mario Ga lindo (beschouwd als een bijzonder groot talent) Osvaldo Castro (dit sei zoen 24 doelpunten) en verdediger Quintano in Mexico spelen. Het kost te Francisco Fluxa, of beter de Chi leense voetbalbond, forse verzeke ringspremies om de clubs te bewegen deze onmisbaere krachten vrij te ge ven. „Zonder hen zijn we nergens”, verzuchtte Luis Alamos nog onlangs in een pessimistische bui. - Met de andere geselecteerden zijn zij al vanaf 5 april bijeen. Eerst in een sportschool even buiten Santiago. Na een periode van keihard werken aan de conditie begon een trip naar Haiti, Guatemala, Costa Rica en Co lumbia, gevolgd door een tweede pe riode in het trainingskamp. Tot aan het vertrek naar West-Duitsland wer den nog enkele oefenduels afgewerkt, onder andere tegen Ierland en Grie kenland. Don Lucho: „De Chileense voetbal ler voelt zich in zijn eigen land het meest op zijn gemak Daarom heb ik bepaald, dat de returnwedstrijd tus sen beide teams volgens het oor spronkelijke schema in Santiago moest worden afgewerkt. Secretaris generaal Helmut Kaser uit Zwitser land, die samen met de Braziliaanse vice-president van de FIFA, Abilio d’Ameida, naar de Chileense hoofd stad reisde, stelde vast dat het duel best kon doorgaan, ook al omdat de Chileense voetbalbond alle garanties voor een normaal verloop en voor de veiligheid van de Russische spelers en officials had gegeven. Uitslag 21e etappe: 1. Merckx (Belg) 194 kilometer in 6 uur, 8 minuten en 8 seconden, 2. Moser (It), 3. Gimondi (It), 4. BaroncheUi (It), 5. Conti (It), 6. Fuente (Spa) allen in dezelfde tijd als de winnaar, 7. Houbrechts (Belg) op 2 minuten en 12 seconden, 8. Lopez Carril (Spa), 9. De Vlaeminck (Belg), 10. Rodrlguez (Col) allen in dezelfde tijd als Houbrechts. Henny Kuiper, de enige Nederlander in Giro staakte gisteren in de voorlaatste etappe de strijd. Algemeen Klassement: 1. Merckx (Belg) 106.36.54, 2. BaroncheUi (It) op 12 sec, Gimondi It) op 33 sec, 4. Conti (It) op 2.14, a. Fuente (Sp) op 3.22, 6. Battaglin (It) op 4 22, 7. Moser (It) op 6.17, 8. Lopez Carril (Sp) op 6.28, 9. Bitossi (It) op 16.05. 10. Pettersson (Zwe) op 17.08. Dat kampioensteam van 1962 vormde ook de basis van de nationale In zijn laatste wedstrijd voorafgaande aan het wereldkampioenschap voetbal heeft het Poolse elftal in Warschau met 1-0 gewonnen van de Spaanse eerste divisieclub Malaga. Nu is het ook weer niet zo, dat Alamos, die in Chili „Don Lucho” de vos) wordt genoemd maar er met zijn fraaie snor en grijs-getinte sla pen eerder uitziet als de gemoedelijke vader van een vrolijk huisgezin dan als een keiharde, uitgekookte voetbal trainer, sindsdiens altijd het nationale elftal onder zijn hoede heeft gehad. Verre van dat. De vroegtijdige elimi natie in Engeland (één punt tegen Noord-Korea uit de drie groeps wedstrijden) vier jaar na de triomf in eigen land, kostte de met zoveel Zuidamerikaanse bombarie ingehaal de Alamos al vrij spoedig zijn func tie. Waarna hij zijn daarvoor in feite indrukwekkende carrière eigenlijk opnieuw begon. Algemeen klassement: 1. Schuiten (Ned) 36.09.21; 2. Szurkowski (Pol) 36.09.28; 3. Filipsson (Zwe) 36.09.39; 4. Kondr (Tsj-sl) 3609.45; 5. Van den Hoek (Ned) 36.10.10; 6. Johansson (Zwe) 36.12.33; 7. Nilsson (Zwe) 36.11.33; 8. Wilmann (Noor) 36.11.50; 9. Gornall (Gb a) 36.13.04; 10. Singer (W-dld) 36.13.37; 14. Raas 36.18.02; 21. Aling 36.23.43; 32. Snoeyink 36.34.16; 37. Dek- SANTIAGO. De reeds lang ach terhaalde kreet, dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben is waarschijnlijk nooit duidelijker gelo genstraft dan op 21 november 1973. In vol ornaat stond toen het nationa le voetbalelftal van Chili aangetreden in het stadion van de Hoofdstad San tiago. Vanaf de tribunes rond deze arena, waarin kort tevoren nog ge marteld tn gemoord was, waar dui zenden gevangenen van de militaire staatsgreep in september werden vastgehouden achter de puntige hek ken die in het stadion zijn aange bracht om ai te heethoofdige suppor ters op afstand .te houden, keken 20.000 mensen argeloos toe. ’n:i'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13