Verplichte bloedproef zal onderzoek vereenvoudigen Gerechtelijk laboratorium heeft reputatie van onpartijdigheid Namaak-patiënten kunnen artsen helpen bij opleiding Doel: menselijker dokter een F VEERTIG ONDERZOEKEN PER DAG door Harry Kuiper - Strychnine - Trots - Thermische lans SIMULATIESPEL BIJ MEDISCHE STUDENTEN Waarheid Zelfstandig Het gerechtelijk laboratorium, waar dr. Witte prof, dr. W. Froentjes op 1 april jl. als directeur heeft op gevolgd, is belast met zulke onderzoeken, die thans de helft uitmaken van de totaal 12.000, waarmee het labo ratorium jaarlijks te maken krijgt. „De bloedproef kan in vele gevallen ook ontlastend voor iemand zijn. Zo was het bijvoorbeeld zeer verstandig van minister Lub bers om een bloedproef te laten verrichten. Zoals bekend is, werd bij dit onderzoek een laag gehalte (0,3 promille) gevonden; ruimschoots onder de straks wettelijke grens”, aldus dr. Witte. De zaken van zijn laboratorium omvatten zowel vervalsingen (van be taalcheques bijvoorbeeld; een praktijk, die nogal eens blijkt te worden uitgeoefend), als verdovende midde len. Maar ook wat heet, „tegen het leven gerichte mis drijven”, zoals een glazenwassersriem waarin een die pe messnee zit; inbraken, aanrijdingen en aanrandin gen. „We houden rekening met een verdrievoudiging van liet aantal bloedonderzoeken om het alcoholgehalte vast te stellen, als aan het eind van dit jaar de bloed proef een wettelijke verplichting wordt”. Dit zegt dr. A. H. Witte, directeur van het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk. In de Eerste Kamer heeft minister Westerterp onlangs het tijdstip genoemd waarop deze bloedproef wettelijk wordt verplicht, indien bij weg gebruikers een onverantwoorde, dat is meer dan 0,5 promille, hoeveelheid alcohol in het bloed wordt ver ondersteld. 11 Dr. A. H. Witte, directeur van het gerechtelijk laboratorium. Bloedonderzoek in het laboratorium. hulp In de Verenigde Staten wordt het werken met namaak-patiënten al een tijd toegepast. In Nederland gebeurt het nog niet op grote schaal. De afdeling onderwijsontwikkeling van de geneeskundige faculteit aan «Ie Utrechtse Universiteit vertrouwt er echter op dat patiëntensimulatie als hulpmiddel bij het onderwijs binnen afzien bare tijd ook hier ingeburgerd zal zijn. In Engeland introduceerde men in 1967 de ademtest. De toenmalige minister van Transport, Barbara Castle, demonstreert hier samen met een agent. kan, Bar- Een voordeel voor Zandboer is, dat hij als fysiotherapeut in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht vroeger heel wat ziektebeelden heeft gezien. Een nadeel lijkt, dat hij geen beroeps acteur is. De mensen van de werk groep vinden niet dat je beroepsac teurs nodig hebt. Een „beetje” ver pleegster moet het kunnen. Maar het nam in een in tweeën gedeelde kamer aan de Raamweg in Den Haag. Dr. Witte kwam in 1947. Gerritsma: „De rol van de docent is doorgaans die van de baas die zegt hoe het moet. Bij onze methode bege leidt de docent (een „echte” arts) slechts. Hij grijpt pas in als het onderzoek echt helemaal de verkeer de kant opgaat, waardoor niemand er meer wat aan heeft. De studenten krijgen bij onze methode alle kans Er wordt gewerkt met een junior co-groep van tien man. Dat zijn me dische studenten die beginnen met hun praktische opleiding. Eén van hen speelt arts. Hij moet de namaak- patiënt onderzoeken. De negen over blijvende studenten worden in drie groepjes verdeeld. Ze krijgen elk een opdracht: wat vergeet de arts, hoe denkt-ie, hoe gedraagt hij zich. De groepjes spelen hun informatie terug naar de arts-speler, de pseudo-patiënt vertelt zijn ervaringen met de pseu- do-arts, en intussen is alles op de video opgenomen. Iedereen kan later zo vaak als-ie maar wil op de televi sie zien wat er fout werd gedaan en waarom. Moet je dat allemaal aan de patiënt vertellen? Hoe doe je dat? Lex van Bommel: „Je moet leren te durven de waarheid aan de patiënt te vertellen zonder dat hét keihard aankomt. Dan moet je ook weten hoe je zo’n man verder moet begeleiden en je moet hem vooral ook willen begeleiden” hart, noem maar op. kun je aan een student geven als hij er om vraagt. En het mooie van simulatie is, dat je niet hoeft te wachten op de uitslag van echte proeven. Je spaart tijd”. stof) toe te voegen, bleef de smaak op een constant peil, maar de risico’s, die hieruit voor de gebruikers voortvloeien, zijn evident. „De meesterinbreker, de expert op het gebied van sleutels en sloten, sterft uit”, vertelt dr. Witte. De man, die in zijn eentje en vakkundig een brandkast kraakte en daarmee zelfs het respect van de politie afdwong, maakt plaats voor de „bende”, die met springstoffen of een thermische lans een safe te lijf De strychnine, die in Nederland in heroïne wordt aangetroffen, wordt ver moedelijk niet in Nederland toegevoegd, omdat heroïne die vanuit het Midden- en Verre Oosten via Schiphol wordt aangevoerd, reeds strychnine blijkt te bevatten”. Dr. Witte, die in 1959 promoveerde op een proefschrift over de herkomst van opium, heeft zich gespecialiseerd op het onderzoek naar verdovende middelen. „Tot 1956, het jaar waarin ook het bezit van hennepprodukten, zoals marihuana en hasjiesh, strafbaar werd gesteld, had den we zo’n veertig gevallen per jaar; sindsdien is het verzestigvoudigd, te we ten 200 per maand.” Door de stijgende prijs van heroïne werden er steeds meer vreemde stoffen, zoals suiker, aan toegevoegd, totdat ten slotte de kwaliteit merkbaar achteruit was gelopen. Omdat heroïne bitter smaakt, kan dit gemakkelijk (door te proeven) worden geconstateerd. Door nu strychnine (een erg bittere zelfstandig te proberen het patiënten probleem op te lossen. We hopen dat ze daarbij fouten maken, zodat die opgemerkt kunnen worden en later besproken kunnen worden. Namaak-patiënt Zandboer over zijn specialiteit „multiple sclerose”: „Bij dit ziektebeeld kunnen in het begin potentiestoornissen optreden die voor de patiënt onbegrijpelijk zijn en de nodige huwelijksproblemen kunnen veroorzaken. Je gaat dan naar de Gerritsma: „Met deze methode oe fent de aankomend arts zich in het diagnosticerend denken. Artsen moe ten soms bliksemsnel een beslissing nemen en soms lang nadenken voor dat ze een conclusie mogen trekken. Een arts moet leren veel signalen te herkennen. Met patiënten-nabootsing kan hij zich de daarvoor vereiste flexibiliteit, soepelheid, eigen maken.” Maar een gezond mens kan niet alles nabootsen. Wèl kan hij bijvoor beeld leren bij het bestrijken van de voetzool de grote teen parmantig om hoog te laten gaan in plaats van (wat normaal is) de tenen te krommen, hetgeen op allerlei afwijkingen kan duiden. Maar hij kan geen bloed in de urine, geen suiker in het bloed of een hartvergroting nabootsen. De werkgroep simulatie van deze afdeling experimenteert al geruime tijd met drie namaak-patiënten, die al aardig in de huid van een zieke kunnen kruipen. P. Zandboer uit Zeist bijvoorbeeld, is bedreven in het nabootsen van een niet eenvoudig ziektebeeld: dat van multiple sclerose, een ernstige aandoening van het ze nuwstelsel. van wat de professor in de zogenoem de patiënt had „gestopt”. Socioloog Jaap Gerritsma van de Utrechtse werkgroep is vol lof over prof. Barrows, die hij een pionier op het gebied van patiëntennabootsing noemt. Toch gelooft hij dat zijn werkgroep, wat de onderwijskundige toepassing ervan betreft, verder is. Twee jaar zit het gerechtelijk labora torium nu in het zeven verdiepingen tel lende gebouw in Rijswijk. De tweede verdieping wordt in beslaggenomen door het gerechtelijk geneeskundig laboratori um van de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust en zijn staf. Het werkt nauw samen met het gerechtelijk natuurwe tenschappelijk laboratorium van dr. Witte. In totaal werken in het gebouw 65 personen, van wie 17 academici. Het is in 1946 opgericht door prof. Froentjes, die toen met een amanuensis zijn intrek Doordat steeds hogere eisen aan de opleiding van artsen worden gesteld en het aantal studenten toeneemt, is er een tekort aan patiën ten die bereid zijn als studieobject te dienen. Dus: als er niet vol diende patiënten zijn, moet je ze nabootsen. dokter en zegt: ’t Gaat niet zo best meer met m’n huwelijk de laatste tijd”. Voorkomen moet worden dat een huisarts zo iemand doorstuurt naar een psychiater. Multiple sclerose gaat in het begin stadium soms gepaard met duizelig heid bij het opstaan, soms met dub belzien, soms met onzeker lopen, soms met evenwichtsstoornissen, waar door je bijvoorbeeld tegen een tafel loopt. Het kan weken duren, plotse ling stoppen en na enkele weken verhevigd terugkomen. Voorkomen moet worden dat een huisarts hersen schudding constateert.” Multiple sclerose kan in een verder stadium tot volledige invaliditeit lei den: slecht of helemaal niet meer lopen, moeizaam of helemaal niet meer praten. Uiteindelijk kan de pa tiënt zich alleen maar voortbewegen in een rolstoel. Door het hele laboratorium staan dozen met kleding. Soms met bloedsporen eraan, niet altjjd van een moord of doodslag afkomstig. Het zijn ook kledingstukken waar van moet worden aangetoond of zjj bij een aanrijding een rol hebben gespeeld bijna elke week een. „Btf 80 procent van de mensen is hun bloedgroep aantoonbaar in alle lichamelijke vochtafscheidingen”, zegt dr. Witte. Is dat niet wat onsmakelijk, zo in andermans kleding te zitten grasduinen? „Och, dat went wel op den duur!” Het komt sporadisch voor dat één enkel onderzoek van het gerechtelijk laborato rium met wetenschappelijk zuivere zekerheid een dader aanwjjst. Verfsporen op de fiets van iemand die is doodgereden, waarna de autorijder er vandoor is gegaan, kunnen de auto aanwijzen waardoor de fietser om het leven is gekomen. Maar dat bewijst niet wie de auto heeft bestuurd. „In de eerste jaren moesten we de boer op om werk te krijgen. Er werden bioscoopzalen gehuurd om politie en jus titie uit wijde omtrek in kennis te stellen van wat we deden. Ze moesten helemaal overtuigd worden van het nut van zo’n laboratorium. Nu werken we Thermische lansen worden door aan nemers en slopers gebruikt, bouw- en sloopwerken zijn de plaatsen, waar in brekers deze apparatuur meestal van daan halen. Op het laboratorium laat dr. Witte een staaf van zo’n over het algemeen geheim gehouden thermi sche lans zien. „De man, die van het gebruik van deze lans wordt verdacht, zit al sinds augustus vorig jaar vast”, aldus een assistent. Dr. Witte, die zitting heeft gehad in de commissie-Baan, is van oordeel, dat hasj onder bepaalde voorwaarden vrijgegeven zou kunnen worden. „Men moet het gebruik ervan evenwel niet vergelijken met het roken van een sigaret, maar met het drinken van een vrij grote hoeveelheid sterke drank. Men moet dus wel goed weten, wanneer het gebruik ontoelaatbaar is. Zo zal men tijdens het werk geen hasj-sigaret mogen roken, terwijl ook het rijden onder invloed van hasj verboden moet zijn. In feite is dit bij de huidige wetgeving al het geval. Het leveren van het bewijs is echter nu nog moeilijk. Ook op grond van het onderzoek kan de dader meestal niet met zekerheid worden vastgesteld. Indien het bloed op de kleding van de verdachte dezelfde bloedgroep als het slachtoffer bezit, be wijst dit nog weinig. Nog moeilijker wordt het als slachtoffer en verdachte dezelfde bloedgroep hebben. Naast bloed sporen spelen bij levensdelicten vaak an dere sporen een rob Zo kunnen op het mes, dat als moordwapen is gebruikt, in het bloed vezels van de kleding van het slachtoffer voorkomen. Ook is het moge lijk, dat op het mes een vingerafdruk van de verdachte voorkomt, Hoewel iemand door middel van een vingerafdruk feil loos geïdentificeerd kan worden, betekent dit zelfs nog met, dat hij ook de dader is. In de rapporten van elk gerechtelijk laboratoriumonderzoek zo’n 30 tot 40 per dag komt het woord dader daar om niet voor. „Een uitspraak als „ge rechtelijk onderzoek heeft uitgewe zen. is er een van het openbaar ministerie alleen”, zo legt dr. Witte uit. „Wij onderzoeken de zaken die ons voor onderzoek worden toegezonden, alleen volgens wetenschappelijk verantwoorde maatstaven. Zelfs worden voorwerpen van slachtoffer en verdachte in verschil lende ruimtes en door verschillende mensen onderzocht. „We hebben hiervoor nog geen bloed proef die vergelijkbaar is met de alco- holbepaling. Het doen van proeven hier voor wordt ook nog bemoeilijkt, omdat het gebruik van deze stof thans nog strafbaar is.” Dr. Witte gelooft, dat de schadelijkheid voor het lichaam van een matig hasj-gebruik niet zo groot is als vroeger werd verondersteld. Er zijn in de afgelopen jaren zeer grote bedragen uitgetrokken voor dit onderzoek, maar opzienbarende resultaten zijn hierbij nog niet geboekt. voor elke instantie met opsporingsbe voegdheid. Elk redelijk verzoek van jus titie, politie, het leger, de marine, Ko ninklijke Marechaussee of Fiscale in lichtingen- opsporingsdienst (FIOD) wordt behandeld.” Gerritsma: „Maar ook dat kun je programmeren. De uitslag van een urinetest, foto’s van een vergroot Een bedenkelijke ontwikkeling van de laatste maanden vindt dr. Witte de aan wezigheid van strychnine in heroïne. Strychnine is een dierengif, waarvan een tiende gram voor een mens dodelijk is. „Het is niet uitgesloten, dat een aantal dodelijke ongelukken in Amster dam is veroorzaakt door een overmatige hoeveelheid strychnine in heroïne”, zegt dr. Witte. De toevoeging van strychnine aan heroïne was in Nederland tot voor kort onbekend in tegenstelling tot de VS, waar dit al vele jaren gebruikelijk is. gaat. Toch vereist ook het gebruik van de thermische lans een meterslange staaf met ca. 25 koperen kernen en één aluminium kern, waarmee het beton tot enkele duizenden graden wordt verhit een zeker vakmanschap, al gaat het ruwer toe. Dr. Witte is er trots op, dat zijn laboratorium de reputatie geniet onpar tijdig te zijn, zodat ook de Nederlandse advocatuur vertrouwen heeft in de rap porten uit Rijswijk. „Het is de verdien ste van prof. Froentjes, dat advocaten nooit bezwaar tegen het gerechtelijk la boratorium hebben gemaakt, ook al is het een instituut van het ministerie van Justitie. In andere landen is zo’n labora torium soms het verlengstuk van het openbaar ministerie: de activiteiten zijn er dan juist op gericht de officier van Justitie het bewijs in handen te geven, dat hij vraagt”, aldus dr. Witte. Hoe snel dat programmeren bewees simulatiespecialist prof, rows uit de VS tijdens een bezoek aan de medische faculteit in Rotter dam. Binnen twee uur zorgde hij dat een Amsterdamse verpleegster een herstellend verkeersslachtoffer kon nadoen. Met veel pijn en moeite kwam ze uit bed. Ze zakte een tik keltje door de heupen en één voet zette ze net niet goed neer. Een neuroloog-in-opleiding uit het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis, die van de simulatie niet op de hoogte was, werd gevraagd de „patiënt” te onderzoeken. Zijn diagnose was een logisch gevolg „De conclusie dat meneer Jansen het op zijn geweten moet hebben, neemt intussen niet weg dat de officier van Justitie deze beschuldiging wel degelijk op onze rapporten kan baseren. Vooral als het gaat om tegen het leven gerichte misdrijven, waarbij de bewijsvoering die immers uitmondt in een beschuldi ging grote zorgvuldigheid vereist, kunnen de conclusies van enkele rap porten belangrijke stukjes van de puzzel zijn, die samen met bevindingen van rechercheurs het sluitend beeld opleve ren. Maar ook het tegendeel, zodat men zijn verdenking moet laten vallen.” Arts Lex van Bemmel van de werkgroep (hij is óók student thea terwetenschappen): „Je kunt dit vak nooit uit boeken alléén leren. Bij de medische opleiding heeft de nadruk te lang te veel op de technische kant gelegen. Te weinig aandacht hebben de menswetenschappen gekregen. De patiënt is een mens, die een menselij ke benadering nodig heeft. Wat doe je met z’n angsten, met z’n emoties? Hoe stel je hem op z’n gemak, schep je een vertrouwenssfeer? Ben je echt bereid en in staat om te bekijken in hoeverre de situatie op z’n werk, of bij hem thuis een rol speelt en in hoeverre niet?” „programmeren” van ziektebeelden kan niet zonder specialistische gebeuren. 1 h

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18