Een ongelijkmatige waaier van artistieke manifestaties 5 TJl 1 SI l - 1 j ZATERDAG 8 JUNI 1974 19 Louis Falco Mauricio Kagel Sarah Bernhardt van iialte oed- t dr. rato- ister deze veg- i 0,5 ver- arof. op is de abo- kan Zo -.ub- dals lalte raks zijn be- sens ide- nis- die- din- Gids O?*'- I w7 fi Holland Festival 1974 op die nen. waar van 5 tot en met 7 juli een Theater-driedaagse wordt gehou den. Bussen zullen pendelende bezoekers tussen bioscoop The Movies, Shaffy-theater en de Melkweg vervoeren. La Mama, nog steeds zeer geliefd bij het avant garde toneelpubliek, speelt Corfax met ons ondertitel Don’t Ask. Een beeld van een der scènes. In enkele concerten onder de titel „Rondom Schonberg" zal aandacht worden besteed aan deze representant van de Weense School, alsmede aan tijdgenoten Webern, Berg en Zemlinsky. Bijgaande historische foto laat Schonberg zien Louis Falco (rechts op de foto met Juan Antonio en Jennifer Maller) brengt in het kader van het Holland Festival drie premières, met acteur-cineast Charly Chaplin. onder het hoofdstuk Muziektheater mag worden genoteerd, gelijk dat ook het geval is met een her- uitvoering van To You van Peter Schat en een aajntal uitvoeringen van het Amsterdams Elektrisch Circus. Beroemde dirigenten die te horen zijn: de Rus Gennnady Rozdjestwenky dirigeert het Am sterdams Philharmonisch Orkest, Ernest Bour het Concertgebouw orkest. Gielen neemt het Radio Philharmonisch Orkest onder zijn hoede, Martinon en Berio doen hetzelfde met respectievelijk Residentie-Orkest en Rotterdams Philharmonisch Orkest. Drie opera’s vullen het muziek- Mauricio Kagel, van wie op 21 tot en met 29 juni in Amsterdam het Zwei-Mann- orchester zal klinken. Corfax, dat door La Mama ETC uit New York in de drie grote steden wordt gespeeld, Délirante Sarah (de Fransman Pierre Spivakoff als Sarah Bernhardt) en een nieuwe Kroetz: Stallerhof. The Young Vic uit Londen heeft zijn programma moeten wijzigen. In plaats van Twelfth Night, werd nog onlangs voor een ander werk van Shakespeare gekozen, Much ado abouth nothing. (Veel leven om niets). Zoals gezegd zijn er slechts twee Nederlandse groepen. Toneel groep De Appel, die artistiek gezien een goed seizoen achter de rug heeft, brengt Tafels. En Anne Marie Prins komt naar de Randstad om Waark op te voeren. Een stukje hartig volkstoneel dat Luciano Berio dirigeert op 28 juni het Rotterdams Philharmonisch Orkest in Rotterdam in vier van zijn eigen werken. Als sopraan zingt de befaamde Cathy Berberian. 1967 van eert Hoiïand Festival 1974 wil een waaier zijn van artistieke evenemen ten. Maar zijn bij de gewone waaier de stroken even groot, de waaier van het festival laat stroken zien van soms ongebruikelijke afme ting. Muziek, van heel oud tot zeer modern, is overvloedig vertegen woordigd en ook ballet is met meer dan 10 premières in ruime mate aanwezig. Minder belangstel ling toonde de organisatie voor toneel: vier toneelstukken komen uit het buitenland, slechts twee zijn van eigen bodem. OM MET DE belangrijkste hoofd lijn in het onderwerp muziek te beginnen: de componist van het HF 1974 wordt Mauricio Kagel. Hij is van 1971 tot het vorige jaar bezig geweest met zijn Zwei-Mann- orchester. Een stuk geschreven voor twee musici die een zo genaamde orkestmachine moeten bespelen. Het wordt muziek dat BALLET IN HET Holland Festival wordt vrijwel een angelsaksische aangelegenheid. Louis Falco, wiens bijzondere opvattingen eer der in Amsterdam waren te zien, komt met verschillende premières. Eveneens uit New York zijn verrassende produkties te verwach ten van Pilobolus Dance Theatre. Een naam, genoemd naar een paddestoel, die borg moet staan voor zeer humoristisch ballet. Uit Londen komt het Royal Ballet met Kenneth MacMillan als artistieke leider. Het beroemde Ballet van de 20e eeuw van Maurice Béjart is slechts een keer te zien, op 21 juni in Amsterdam. Van eigen bodem zijn de voorstellingen van het Nationaal Ballet, Hans van Manen, het Nederlands Danstheater en de Stichting Eigentijdse Dans (Koert Stuyf en Ellen Edinoff). in ver- egd, len- ordt te i de aasj ven het ken laar rote dus •uik het een, van dit val. nu BALLET EN MUZIEK gaan het gezicht bepalen van het Holland Festival 1974. Met een daverende ouverture in de zalen van het Haagse Gemeentemuseum gaat het festijn zaterdag 15 juni van start en zonder onderbreking zul len zowel in de Randstad als in de provincie tot en met 6 juli iedere middag en of avond voor stellingen plaatsgrijpen. BELANGRIJK VOOR wat het toneelprogramma betreft zijn ied- Ico- ier- idat nog de een als in gen aar nog Een opera of toneelstuk dat, zoals Peter Schat’s Reconstructie enkele jaren geleden, het Holland Festival een bijzonder accent zou kunnen geven, dat ontbreekt er dit jaar aan. Het neemt niet weg dat er voor de cultuurliefhebber genoeg valt te beleven, ook als de inte resse niet direct uit gaat naar de klassieke kunstvormen. Er wordt op .alternatief” gebied echt wel wat geboden: popconcerten, films (premières uit Cannes) en avant garde jazz. Nog grootser dan de opening moet het festival worden besloten. Niet Den Haag beleeft dit slot, maar Amsterdam programma aan. Van Cavalli diens l’Erismena onder regie van Filippo Sanjust en met Carole Bogard en Paul Esswood. Verder wordt Mozart’s Le Nozze di Figaro van stal gehaald (regie Götz Friedrich) en de minder bekende opera Eumelio van Agazzari. De voorstellingen van de Nederlandse Opera stichtingen die alle drie opera’s verzorgt, spelen zich af in Utrecht, Scheveningen, Rotterdam, Amster dam en Eindhoven. Maurice Béjart ontvangt op 21 juni tegelijkertijd met Ninette de V«lois de Erasmusprijs 1974. Het wordt een bijzonder dansgala waarop ook het Ballet van de 20e eeuw danst. de sociale malaise in de Groninger strokartonindustrie behandelt. WIE HET VOLLEDIGE program ma wil weten, doet er goed aan een speciaal Holland Festival programmaboekje te bestellen. Verkrijgbaar op het adres Hont- horststraat 10 III of telefonisch onder no. 020 - 72 33 20 - 72 22 45. Er zal ook een gids beschikbaar worden gesteld. Voor drie gulden, gestort op girorekening 75600 ten name van Holland Festival, Centraal Bespreekbureau Scheveningen wordt het van foto’s informatie en toelichtingen voorziene boekje toegestuurd. i Weinig is bekend van de opvoering van de opera Eumelio. De (fraaie) maskers zijn echter al klaar. “T’ - /I Win MILu i -4H

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19