ORMATIE GE TV-MENS ERGER JE NIET LANGER Veilig in de lift EEN SLECHTE EN EEN GOEDE NEUS Naaldwerk als beroep, hobby en activeringstherapie tips voor vrije tijd 5 NAALDKUNSTENAAR HUUB HUNFELD Stripsnijden zonder tobben NEEM DE FIETS MEE Vijver Hekwerken ontwerpen door Loens Macare maken 1 te i ZATERDAG 8 JUNI 1974 21 Cehengel door Loens Macaré liga Anti-liftvrees ri ing, ag- aan aat *n)> en- :ing „Een man die de naaldkunst als beroep heeft, dat vindt men vaak nog iets merkwaardigs. Maar in de middeleeuwen waren het mannen die de naaldkunst beoefenden. En vóór de tweede wereldoorlog bestond zeker nog 30 percent van de werkers in de paramentiek, de kerkelijke borduur kunst, uit mannen”, zegt Huub Hunfeld uit Bunnik. Zijn beroep is (al ver scheidene jaren) naaldkunstenaar. Aan het feit dat hij tot de groep geluk kige mensen behoort voor wie een beroep tevens hobby is, behoeft geen moment te worden getwijfeld. Daarnaast brengt hij sinds enkele jaren zijn vak op een nog heel andere manier over, namelijk in een functie als acti- veringstherapeut aan een sanatorium voor psychosen en neurosen in Zeist, een kliniek waar overwegend tijdelijke patiënten worden behandeld. Geen paniek -• w 4?^ I. Kindervoet kan beklemd raken. Gelukkig is het in de Gourmetreeks Werkend met een kleine groep mensen tracht hij daar vijf ochtenden per week „de eigen ervaringen met creatief naald werk” over te brengen, als onderdeel van een progressieve aanpak waarin me dische behandeling en diverse „bezig- heidsmethoden” steeds verder integreren. „Ontzettend boeiend werk, waarin je je eigen vak weer eens opnieuw kunt uit diepen”, vindt Huub Hunfeld. „Soms is het hondsvermoeiend, soms loopt zo’n ochtend als vanzelf. Activeringstherapie vraagt eindeloos geduld. Maar dat zit al ingebakken in mijn vak”. men in die van millimeter wegsnijden. Het is mogelQk om zelf een hekwerk naar (bijna) eigen ontwerp te maken. Daartoe kan men bijv. gebruik maken van het Syornal Systeem (Pasteur- straat 12, Apeldoorn). Het zijn aluminium profielen, ornamenten en acces soires, die men zo kan samenvoegen, dat men een „eigen” hek krijgt. Er zijn vier verschillende ornamenten en verbindingsstukken. Natuurlijk kan men van deze profielen meer maken dan hekken voor in de tuin. Je kunt ze ook voor decoratief gebruik aanwenden in huis. de coating zelf. Als service is er dan nog wat afplaktape bjj- gevoegd om beschadiging van het toestel zelf te voorkomen. De werkwijze is als volgt: eerst het toestel afdekken en afplakken, dan het scherm met spuitbus 1 reinigen (met een zachte doek bijvoorbeeld), met katoenen doek droog wrijven, vervolgens de eigenlijke anti-reflexspray op het scherm spuiten (een 'afstand van twintig centimeter houden), daarna laten drogen en tenslotte weer met de inhoud van de eerste bus het scherm „polijsten”. De coating is zo nodig met thin ner te verwijderen. nes zijn 8 5 „Als het goed gaat, zie je hoe mensen zich ontspannen, gaandeweg weer gaan praten, zich langzaam losmaken van hun problemen. Maar je wordt ook met enorme depressies geconfronteerd en dat is in het begin erg akelig. Als leek voel en meubel- snij kanten frees (voor boormachi- Dit in Amsterdam geves tigde instituut (bij afkor ting Liftinstituut genoemd) bestaat al zo’n jaar of veer tig. Doelstelling: de veilig heid in liften zo hoog moge lijk op te voeren. In 1956 is het instituut bij minsteriële beschikking aangewezen als „enige keurende instantie” op dit gebied, onder toezicht van de arbeidsinspectie. Dat betekent dat het instituut onder andere meewerkt aan beproevingen van materia- „Dat is mijn grootste wandkleed ge weest. Alleen al in de laarzen van de kat ging een heel kalfsvel”, vertelt Huub Hunfeld, voor wie een werkdag van 16 uur lange tijd een dagelijks terugkerend patroon is geweest. Die werktijd is in middels tot wat bescheidener proporties teruggebracht. Maar een „normale” werk dag betekent voor naaldkunstenaar Hun feld niet zelden nog altijd een dagje van twaalf werkuren. Hij probeert de essentie van die dage lijkse therapie-uurtjes als volgt te om schrijven: „Tijdens dat werk wordt er gepraat over alle mogelijke dingen. Je probeert de mensen te laten zien dat er nog iets anders is dan die eigen wereld van dat moment, je probeert ze zichzelf te laten zijn. Je leert ze vormen en kleurencombinaties zien en met bekende handwerktechnieken iets heel anders maken dan ze gewend zijn”. '3^0® De recepten in het „klein wild- kookboek” (Uitgave: Luitingh BV in Laren (N.-H.) voor het bereiden van kwartels, zijn zonder de toevoeging, dat dit gevogelte in Nederland tot het beschermde veerwild behoort „dat niet geschoten, noch vervoerd, noch in voorraad gehouden mag worden”, volstrekt overbodig. Ze roepen een kriebellach op. De toevoeging, dat de wijze van bereiding van deze vogel soort ook geldt voor ander klein ve derwild, ontbreekt gelukkig. Een re cept als op bladzijde 60 (kwartels op canapés) kan alleen maar teleurstel lingen geven: op het bakblik in de oven worden ze in een kwartier noch bruin, noch gaar. ronde mesje bot wordt kan men het een korte slag draaien en opnieuw gebruiken. Importeur J. Graves (Joos Banckers- weg 1, Amsterdam) laat in naam van de Duitse fabrikant weten, dat je wel 10.000 meter strip kan snijden met één mesje. Nou, dat zien we voorlopig nog niet ge beuren. Je doet er dus als eenvoudig klusjes- tot een „klein’’ wildkookboek beperkt gebleven. De schade die T. en T.- medewerkster-samenstelster van dit geschrift, Mary Schuurman, zou kun nen hebben aangericht, is daarom te verwaarlozen. Voor het „Klein Soepenboek” van deze samenstelster, gelden dezelfde bezwaren: er is niets nieuws onder de zon, modieus gebabbel. Wie enig ver stand heeft van koken en wie daar enboven nieuwe ideetjes wil opdoen, doet er verstandig aan andere uitga ven te bestuderen. En toch zit er iemand bij de uitgeverij Luitingh aan het kookboekenfonds, die een neus heeft voor wat goed is! Ik noem u twee andere uitgaven, eveneens on langs verschenen: Het Hongaars Gourmet-boek en Het Klein Taarten- Voor de pas begin nende hengelaar is er een prisma op de markt verschenen „Hengel- boek”. Hans van Onck is zelf een verwoed vis ser en een ervaren scri bent. Dat zijn dus twee dingen, die er voor zor gen, dat je ook werke lijk iets aan het boekje hebt. Het is met name een boekje voor degene, die aanvankelijk met verbazing, daarna met enige begeerte gekeken je je dan volkomen machteloos. Als activeringstherapeut probeer je te hel pen op je eigen manier: door je eigen vak, met behulp van je eigen materia len. En als dat lukt, zie je hoe mensen weer zichzelf worden. Net bloemen die opengaan. Dat is voor de therapeut het fijnste moment”. boek. Beide: eerlijk van receptuur en zeer bruikbaar. Geen bla-bla-bla tus sendoor, maar bladzijde na bladzijde goede tips en heerlijke recepten. En juist daarom koopt u van tijd tot tijd een goed uitziend kookboekje. Om nieuwe ideetjes op te doen. Zonder al dat „officiële geschrijf’, zo van „u moet dit” en „u moet dat” nu precies naar de letter te volgen. Zo’n „klein taartenboek” is bij twintig kilo overgewicht gewoon uit den boze. Toch hanteer ik het bij speciale gelegenheden. Overigens tot groot genoegen van mijn dochters, die het t liefst van de eerste tot de laatste pagina in onze keuken nage- maakt-gebruikt zouden zien'. Na de ochtendlijke therapie-uren zijn er 's middags de opdrachten: het ont werpen en uitvoeren van naaldwerk in allerlei vormen. „Van miniatuurtjes tot heel grote, immense toestanden”, zegt Hunfeld. Het kunnen doopjurken met verfijnd borduursel zijn, maar ook ge- meentewapentjes die op de toga’s van de ambtenaren van de burgerlijke stand moeten worden geborduurd. Het kan een stadsvlag zijn van zes bij zes meter, waarvan hij, op kousevoeten, in de woonruimte van zijn huis in Bunnik de werktekening heeft moeten „doorprik ken”. Of een wandkleed voor een bank gebouw of een school, zoals de tien meter lange uitbeelding van het sprook je van de gelaarsde kat, dat hij voor een kleuterschool heeft gemaakt. GASTON GOURMET Wanneer je televisie zit te k(jken heb je vaak last van hinderlijke reflexen en schitteringen. Je gaat alsmaar schui ven met schemerlampen. Je gaat verzitten. Gordijnen worden dicht gedaan omdat het buitenlicht reflecteert op het scherm. Is daar iets op te vinden? De firma Niso (Mejjerkamplaan 25 in Bussum) geeft als antwoord ja. Z(j importeert TV-anti- reflexspray, een Zwitsers produkt, dat getest is door het Institut für Rundfunktechnik in MGnchen. Het rapport van dat instituut begint met de vermelding, dat er in 1970 al eens van dezelfde Zwitserse firma een preparaat is getest en dat dat toen niet voor gebruik geschikt werd geacht, omdat o.a. de scherpte van het beeld erdoor beïnvloed werd. Het nieuwe middel is aanmerkelijk beter, zegt het rapport, dat uitvoerig ingaat op de kwaliteiten van de stof. Het opbrengen van de coatinglaag op het scherm doet de hinderlijke reflexen ver dwijnen, terwijl de beeldkwaliteit praktisch niet wordt aan getast. Bij kleuren-TV komt het groen iets sterker door, maar toch in zo geringe mate dat het kleurenbeeld niet merkbaar wordt beïnvloed. Een set TV-anti-reflexspray bestaat uit een spuitbusje voor het reinigen van het scherm en het polijsten na het opbrengen van de coatinglaag. Een ander spuitbusje bevat Tienduizenden Nederlan ders stappen enkele malen per dag automatisch in een lift om, verticaal dalend dan wet stijgend, hun woonetage te verlaten of te bereiken. Niets aan de hand zolang dit hendendaags vervoermiddel geen nukken vertoont. Maar als het op zeker ogenblik wel kuren krijgt en ergens verdiepingen steken, tamelijk een wat onplezierig gevoel. Ondanks de opschriften in sommige liften die de gestrande ge bruiker geruststellend toeroe pen dat er geen reden is tot paniek omdat er geen lucht gebrek kan optreden en een georganiseerde hulpver lening bestaat. Er zijn trouwens heel wat mensen die zich zelden of nooit in een lift wagen en liever een aantal trappen beklimmen om hun bestem ming te bereiken. „Maar de laatste 40 jaar is er geen ongeval met personenliften voorgekomen, althans niet door kabelbreuk. Als er een ongeval gebeurt gaat het meestal om speciale liften zoals een goederenlift een fabriekslift of een lift in aanbouw”, aldus het Neder lands instituut voor lifttech- niek. eerst naar de winkel voor materieel. Nuttig is het dan eerst eens te lezen wat je als begin ner het best kunt aan schaffen. Het boekje geeft veel tips over dat materiaal, maar ook over hoe je moet vissen en waar. werd free-lance-ontwerper voor een grote firma in kerkelijke borduurkunst. „Ik heb de hausse in de kerkenbouw van nabij meegemaakt en zo’n dikke 80 kerken in Nederland helpen inrichten. Kerken van alle gezindten; ik was een van de eerste katholieken die ook in protestantse kerken werkte”, vertelt hij, terugkijkend op het begin van zijn loop baan als naaldkunstenaar. Dat betekende het ontwerpen en borduren van kazui fels, avondmaalskleden, stola’s: 125 iden tieke stola’s bijvoorbeeld, die in twee jaar klaar moesten zijn. En dat laatste werk werd, herinnert hij zich, tegen het eind van de taak wel „stomvervelend”. Voor Hunfeld zelf betekent dit werk weer eens een stuk vernieuwing van het eigen beroep. Vernieuwing waar hij niet buiten kan: „Ik ben niet zo’n nadrukke lijke koploper, maar zeker in dit vak betekent stilstand achteruitgang. Je pro beert steeds nieuwe technieken, begint altijd weer aan iets nieuws”, zegt de naaldkunstenaar wiens leven aanvan kelijk niet de kunstzinnige kant leek uit te gaan. Hij studeerde medicijnen, haal de ook zijn doctoraal rechten, maar uiteindelijk kwam deze telg uit een geslacht van confectieverkopers toch „in de lapjes terecht” zoals hij het zelf noemt. Zij het dan op een andere ma nier dan de voorgaande generaties: hij heidsinstituut hebben samen een lijst met raadgevingen voor verstandig liftgebruik opgesteld, waarin vooral aandacht wordt besteed aan de allerjongste bewoners van flatgebouwen. Voor ou ders van kleuters dit advies Iaat kleine kinderen nooit alleen de lift gebruiken. Breng Ze met de lift naar beneden, leer ze zich door de huistelefoon te melden zodat een volwassene ze beneden kan gaan halen. De combi natie kinderen-speelgoed kan in een lift levensge vaarlijk zijn als vallend of wegrollend speelgoed in de spleet tussen liftkooi en schachtwand valt. Kleuters zullen proberen hun speel goed terug te krijgen, met het risico van beknelde handjes. Om soortgelijké' ongeluk ken te voorkomen wordt liftgebruikers aangeraden om achter in de lift te gaan staan. Vaak hebben liftkooi en geen eigen deur zodat de open toegang zich langs de schachtwand beweegt. Hand, voet of bagage zou klem kunnen raken tussen wand en kooi. Ook kantelende wa gentjes, dozen en kisten kunnen volgens het Liftin stituut ongevallen veroorza ken. keer de worden strenge schriften, ze worden elk jaar gekeurd om een geldig certificaat te behouden en tenslotte schrijft de wet een regelmatig onderhoud voor zodat de lift onder perma nente controle staat. tussen twee muurvast blijft krijgt zelfs een koelbloedig mens len, onderzoekingen, opstel len van voorschriften, alge mene voorlichting, en aan opleidingen en examens op het gebied van de lifttech- niek. Op het ogénblik is er, in samenwerking met de afde ling VIP (veilig in de privé sector) van het bekende Veiligheidsinstituut, een ac tie gaande om het veilig ge bruik van liften te bevorde ren en liftvrees weg te ne men. De campagne is bedoeld om flatbewoners (die vrij wel altijd liftgebruikers zijn) ervan te doordringen dat het niet nodig is or bang voor de lift te zijn. Een en ander onder het motto dat veiligheid in de lift alles te maken heeft met het (veilig of onveilig) gedrag van de gebruiker. Liftinstituut en Veilig- Wanneer men deuren, kasten, tafels enz. gaat repareren, althans de kanten van een nieuwe slijtlaag of kunststof- rand wil voorzien, is ’t vaak tobben gebla zen met het precies af snijden van die randen of strips, of die nu van fineer, rubber of folie zijn. Je kunt het wel met een scherp mesje proberen, maar dan glijd je op een gegeven moment toch uit. Zen- ses heeft nu een handi ge kantensnijder ont worpen, waarmee de problemen op dat ge bied van de baan zijn. Het stukje gereedschap heeft een uitneembaar rondmes van gehard staal. Door eenvoudig weg het verloopstukje langs de rand te houden kun je de strip op de precies Als het Water in de eigen tuin - al dan niet in een grote of kleine vijver, in een grote kom desnoods (wie heeft als kind niet een aardappelschaal of zoiets uit de keuken ontvreemd, die in de tuin gestopt en er water inge daan) heeft een grote aantrekkings kracht op iedereen. En het is toch niet zo’n enorm karwei om zelf een vijver te maken. Er zijn tegenwoor dig zoveel mogelijkheden en materia len. Je kunt zelfs kant en klare kunststofvijvers kopen met overloop- goten enz. Het leukste is natuurlijk er zelf een in elkaar te zetten. Daar bij is het boekje „Tuinvijvers en waterplanten” een goede gids (die pasklare vijvers vind je er niet in). Tuinarchitect Galj aard bewerkte het Duitse „Wasserpflanzen für den Gar- tenteich” tot een aantrekkelijk Ne derlands boekje vol met goede illus traties. Zoals de Duitse titel zegt wordt er veel aandacht besteed aan de flora (en ook fauna) van de vijver. (Uitgeverij Kosmos). De stichting .J’iets” (Europaplein, Amsterdam) geeft regelmatig ge- schriftjes uit over de fiets. Deze keer wordt in „Neem de fiets mee’’ uit de doeken gedaan hoe je de fiets met de trein, boot, vliegtuig of auto (aan hangwagen, rek of imperiaal) kan meenemen en wat erbij komt kijken, zoals bijv, de verzekering. Vooral voor de vakantietijd een handig boekje. Het hulpeloos blijven hangen tussen twee verdie pingen is het (heimelijk) schrikbeeld van menig lift- gebruiker. Maar, aldus het Liftinstituut, in zo’n situatie schuilt geen gevaar en er is voldoende frisse lucht. Dus geen paniek, de alarmbel bespelen en dan maar rustig gaan zitten wachten tot des kundige hulp komt opdagen. Pogingen om zelf vrij te ko men (of om onfortuinlijke liftgebruikers van buitenaf te helpen bevrijden) kunnen tot gevaarlijke situaties lei den, zo waarschuwt het in stituut. Overigens ontstaat zo’n ongewenste stop vaak doordat men met te veel mensen in de lift stapt waardoor het apparaat over belast raakt. En voor nachtmerries het genre heeft naar die rustige, tevreden lieden aan de waterkant, die als maar de hengel ophalen dan wel om te zien of het aas er nog aan zit dan wel of er werkelijk een vis is gevangen. Wie tenslotte de stap neemt naar de waterkant moet mensen krijgen tv-films waarin misdadige jongens een lift kooi vol onschuldig publiek te pletter doen vallen heeft het instituut dan nog een extra geruststellend woord je: een lift kan niet ,.zo maar” naar beneden vallen, het ding hangt aan minstens vier kabels en die zijn weer berekend op ten minste 18 belasting. Liften gebouwd onder veiligheidsvoor- ze worden man wel je hele leven mee. Iets anders van Zenses is de HMV- schamierfrees voor bo ren in formica, horni- tex, melamine, maar ook in alle soorten hout en spaan plaat. De van deze electrische vanaf 250 watt) zo geconstrueerd, dat alle soorten kunst stof zonder uitbrokke len, het grote euvel, scherp gefreesd kunnen worden. Het is wel zaak dan de boor in een standaard te gebruiken. Als je vrijhandig met deze frees aan het werk gaat, beïnvloedt de nerf van het hout de nauw keurigheid. Je kan de bovengenoemde frees goed gebruiken voor bijv, de Zenses meubel- scharnier, een nieuwe klapscharnier.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21