beschuldigt Nixon n Weer eis van 5 mille tegen Stad Rotterdam Premier Chirac completeert zijn kabinet Morgen krachtproef Schmidt voor Nieuwe gouverneurs benoemd Federale rechter van Angola en Mozambique „Israël neemt zeker vredes-initiatie ven Prof. Red kin achtergrond vraagt asiel Amerika in Soares biedt ontmoeting aan met OAE-secretaris Premier Rabin in tv-interview: Amro leent 100 miljoen tegen 10,5 pet LEVENSLANG VOOR VIJF IRA-LEDEN WEGENS MOORD Kernenergienota nog voor reces bij parlement „BIJNA BELEMMERING RECHTSPLEGING” 3 ZATERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 8 JUNT 19 74 2 Frelimo Arrestatie Gouverneurs Kleindienst Huurlingen Ontruiming Via Kissinger Grootscheeps Ook voor CDU MANILLA, MOGADISJOE, LIS SABON (UPI, Reuter) - Portugal heeft gisteren voor het eerst voor ean V.N.-forum toegezegd dat de Afrikaanse gebieden het recht van zelfbeschikking zullen krijgen. Op een vergadering van de bestuurs raad van het V.N.-ontwikkelings- programma in Manilla zei ambas sadeur Quevedo Crespo, „dat de voorlopige regering van Portugal het principe van zelfbeschikking aanvaardt voor alle volkeren en ge bieden die tot op heden onder Por tugees bestuur staan, in zijn vol ledige betekenis en met al zijn ge volgen”. (Van onze redacteur in Jeruzalem) uit LONDEN (DPA). Een rechtbank in Dublin heeft gisteren vijf IRA-leden tot levenslang veroordeeld omdat zij op 11 maart de Ierse senator Billy Fox hadden vermoord. (Van onze parlementsredactie) noe- an de n Den ipping De militaire politie in Lissabon heeft gisteren de 33-jarige leider van „de par tij voor reorganisatie van het proletari aat” (een maoïstische partij), José Luis Saldanha Sanches, gearresteerd. Een re den voor zijn aanhouding is niet bekend. Bij een van de bekendste dagbladen van Portugal „Diario de Noticios” is de rust weergekeerd nadat de hoofdredac teur zijn ontslag heeft ingediend. Het ontslag van de hoofdredacteur was een van de eisen die de werknemers bij dit dagblad donderdag stelden in een open brief, waarin ze meedeelden dat ze de krant hadden overgenomen. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) Opneming van de lening in de beurs noteringen van Amsterdam en Rotter dam wordt aangevraagd. Het prospectus zal op 11 juni verschijnen, zo heeft de bank meegedeeld. gaat, zullen regering en oppositie in die commissie evenveel stemmen heb ben. Na morgen kan het regeren voor Helmut Schmidt dan ook moeilijker worden. V.N.-functionarissen zeiden dat de ge hele V.N.-waarnemersmacht gisteren po sities heeft ingeomen langs de bestands lijn tussen Syrië en Israel. Rechter Gesell gaf de sfeer van de confrontatie met het Witte Huis duide lijk weer, toen hij zei dat „het niet de taak is van de president te bepalen wat het bewijsmateriaal in deze rechtbank moet zijn”. rd op serbe- aracht innen, ordeel in ju- Ren- n be- iij de van al in a met ns de al de n lij- an dit Russi- st dan lus de voor e eer- n 8473 irlaten tanden ns de arraad m ge- anisa- le au- ie top 1 vol- r 200 daar- vo. In annen haven ip ge- ver- ament boord door- n on- V en d van ran 1 tweek seren. lie de De heer P. van Steensel, voorzitter van de raad van bestuur van „Stad Rotterdam”, maakte uitvoerig gebruik van zijn recht op het laatste woord. Hij verklaarde dat zijn bedrijf alleen om principiële redenen en om geen enkele andere de boeken gesloten had gehou den. De rechtbank in Rotterdam liet zich in haar vonnis niet uit over deze be schuldiging. Zij veroordeelde „Stad Rot terdam” tot de minimale boete van 250. De rechters in Rotterdam stelden uitdrukkelijk dat een verzekeringsmaat schappij verplicht is om haar boeken te openen als de FIOD dit noodzakelijk acht om belastinggegevens over derden te weten te komen. Het is volgens de heer Den Uyl echter wel mogelijk dat het kabinet met de Tweede Kamer gaat praten over deelbe- slissingen van het kernenergiebeleid, voordat de energienota is u itgekomen. Deze mogelijkheid wil hij openhouden om de discussie en beslissingen over onder meer de kerncentrales niet tegen i* houden. Er was echter al uitgelekt dat zich onder de nieuwe leden van de regering twee vrouwen bevinden, terwijl de rest uit technocraten en parlementariërs be staat. Die kamerleden moet president Giscard d’Estaing weer voornamelijk hebben gekozen uit zijn eigen partijge noten en uit de gaullisten, die tijdens de verkiezingscampagne de huidige premier Chirac hadden gevolgd door de officiële gaullistische kandidaat Chaban-Delmas van de hand te wijzen. WASHINGTON (Reuter, UPI). Een Amerikaanse federale rechter heeft pre sident Nixon beschuldigd van acties die grenzen aan belemmering van de rechts pleging, omdat hij zijn vroegere advi seur John Ehrlichman de toegang wei gert tot documenten van het Witte Huis. De rechter, Gerhard Gesell, zei op stren ge wijze tegen presidentieel advocaat James St. Clair dat het optreden van de president „totaal indruist tegen al onze rechtsopvattingen”. DEN HAAG. Het kabinet staat op het punt om bij de Tweede Kamer de kernenergienota in te dienen. Dit zal in ieder geval nog voor 'het zomerreces van de Kamer gebeuren. Volgens minister president Den Uyl, die dit gisteren na het wekelijkse kabinetsberaad aankondigde, zal in deze nota nog niet staan welk beleid het kabinet denkt te gaan voeren inzake de kernenergie. Dat zal worden opgenomen in de later uit te brengen energienota. John Ehrlichman maakte deel uit van een speciale eenheid van het Witte Huis die van Nixon toestemming had gekre gen lekken van de geheime informatie te dichten. Hij vertelde de rechter dat hij onder toezicht van een agent van de geheime dienst de documenten op het Witte Huis had mogen zien. Hij mocht er echter geen notities of kopieën van maken en zijn advocaat mocht er niet bij aanwezig zijn. mk in en 20 deling echt- huldig Binde rijen, weld- rland, iep de keers- ver- ieder zou voornamelijk zijn vluchtelingen wonen. Over de benoeming van de staatsse cretarissen had de president het zwijgen bewaard tot na de stemming van don derdagnacht over het regeringsprogram ma, om zo de hoop op een zetel bij zoveel mogelijk leden van de regerings meerderheid in leven te houden. sactor ergie” :erne- an er in en en er Com- nderd 90 in r eind IG en aatste anden lan- halve ft een m de el de énéral htenis >er en ’ht D. Rabin zei te geloven dat ook het volgende stadium van de onderhandelin- gen via de bemiddeling van Kissinger zal lopen. President Sadat van Egypte heeft zich eerder deze week al in dezelf- AMSTERDAM (ANP). De Amro- bank gaat f 100 mln lenen tegen 10,5 pet. Het betreft een lening per 1979-1982 waarvan de uitgiftekoers op 17 juni voorbeurs zal worden bekendgemaakt. De inschrijving is op 19 juni en de storting op 15 juli. De lening wordt a pari afgelost in vier nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen welke vervallen op 15 juli 1979 tot en met 1982. Vervroegde aflosbaarstelling is gedurende de gehele looptijd der lening niet toegestaan. Een maand geleden gaf niemand meer iets voor de kansen van Alfred Kubel en zijn SPD. Inmiddels is ech ter in Bonn bondskanselier Brandt afgelost door Helmut Schmidt. Uit opiniepeilingen blijkt daf de kordate Schmidt onverwacht snel door de be volking wordt bewonderd. Nedersak- sen is zijn eerste krachtproef. Voor de CDU, die de laatste maan den bij de regionale verkiezingen de Bij de CDU moet Helmut Kohl, die ook onverstoorbaar pijp rookt, maar absoluut niets uitstraalt, hier min of meer zijn stiekeme kandidatuur voor het kanselierschap waarmaken. Maar er zijn er in de CDU meer die onvermoeibaar beweren dat voorlopig geen tegenstander voor kanselier Schmidt hoeft ^te worden aangewezen en die inmiddels zelf een goede uit gangspositie willen verwerven. Volgens het PAIGC-communiqué het huurlingenleger gerecruteerd uit Guinee-Bissau die in Dakar Soares zei ook dat initiatieven zijn genomen voor een gesprek met de natio nalistische leiders in Angola, maar hier over wilde hij verder niets meedelen. ringskringen zal de plechtigheid pas be gin volgende week plaatshebben, mis schien dinsdag. Dit betekent dat het aangekondigde bezoek van president De Spinola aan Angola en Mozambique op zijn vroegst pas woensdag zal beginnen. De procureur-generaal ging in zijn requisitor niet zover als de officier van Justitie die „Stad Rotterdam” had afge schilderd als de grote beschermer van belastingontduikers. Mr. Bos merkte slechts op dat de verzekeringsmaat schappij er kennelijk op uit was geweest zoveel mogelijk klanten te winnen. BONN. Nedersaksen is de pro vincie tussen noordelijk Nederland en de DDR. Hannover is de hoofdstad, de Volkswagen de zwaarste industrië le pijler. Met vliesdunne meerderheid regeren er de sociaal-democraten on der de onopvallende partijveteraan Alfred Kubel. Wat op de achtergrond strijdt de liberale FDP. in Bonn de kleine coa litiepartner van de sociaal-democra ten. Vier jaar geleden haalde de par tij in Nedersaksen de 5 percent niet, die nodig zijn om in het parlement te worden opgenomen. Nu komt de FDP vrijwel zeker in de Landdag terug. Maar de bange vraag onder de libe ralen luidt: nadert het hoogseizoen, dat de FDP de laatste jaren heeft beleefd, zijn einde? Alles onder de 9 perbent zal een matig resultaat zijn en een teken dat de nartij het moei lijk krijgt nu de populaire Walter Scheel tot bondspresident is bevor derd. De Bondsraad controleert slechts een deel van de wetgevende activiteit. Wetsontwerpen, die in de raad wor den tegengehouden, kunnen boven dien vaak in commissies van de raad nog worden „gered”. In die commis sies hebben namelijk de regeringspar tijen SPD en FDP een meerderheid, omdat ook West-Berlijn (voor spek en bonen in de raad zelf) er stem recht heeft. Wint de CDU in Neder saksen, dan is die meerderheid verlo ren. ene overwinning na de andere boekte, is Nedersaksen door de komst van Schmidt ook een bijzondere kracht proef geworden. Sinds Helmut Kohl voorzitter van de partij is, ging het bergopwaarts, maar iedereen ver moedde dat het wegebbende vertrou wen in de regeringscapaciteiten van Willy Brandt de ware bron van het CDU-succes was. Oud-minister van justitie Richard Kleindienst is gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een geldboete van 100 dollar. Hij is daarmee de tweede oud- minister geworden die ooit wegens een vergrijp is veroordeeld. De vijf mannen, van 19 tot 28 jaar oud, hadden de protestantse senator doodgeschoten toen hij hen had verrast op een boerderij die als wapenopslag plaats dienst deed bij de grens met Noord-Ierland. De Portugese regering heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van een leger-generaal als nieuwe gouverneur van Angola en een socialistische advo caat uit Lourenco Marques als gouver neur van Mozambique. De generaal, Silvino Silverio Marques, is een broer van een lid van de militaire junta en diende 12 jaar geleden onder het vorige regime als gouverneur van Angola. De nieuwe bestuurder van Mo zambique is mr. Henrique Soares de Melo. De protestantse organisatie „Ulster Volunteer Force” bestreed gisteren met nadrukdat zij verklaard zou hebben de IRA ook op Engels grondgebied te zul len bestrijden. Net als de officier van Justitie in Rotterdam was de procureur-generaal van mening dat „Stad Rotterdam” niet uit principiële overwegingen haar boe ken gesloten had gehouden, maar met de bedoeling om reclame voor zichzelf te maken. Een van de leidende leden van de delegatie, die met de PAIGC onderhan delt, de socialist Jorge Campinos, heeft gezegd dat de socialisten uit de Portuge se coalitieregering zullen treden als de besprekingen met de PAIGC mislukken. Hij zei dit in een interview met het Algerijnse weekblad „Revolution Afri- caine”. Tal van wetten komen ook nog goed terecht dank zij een bemidde- iingscommissie tussen Bondsdag (de Tweede Kamer) en de Bondsraad. Als Nedersaksen voor de SPD verloren Het was de bedoeling dat beiden vrij dag zouden worden beëdigd door presi dent De Spinola. maar volgens rege- „Twee schepen met Afrikaanse huur lingen, „die betaald worden door buiten landse mogendheden”, hebben koers ge zet naar Bissau, de hoofdstad van Gui nee-Bissau”. Dat staat in een communi qué dat de PAIGC gisteren in Conakry, de hoofdstad van het buurland Guinee, heeft gepubb'ceerd. De huurlingen zouden tot opdracht hebben zich in Bissau te voegen bij enkele Afrikaanse eenheden van het Portugese leger, en de controle over de hoofdstad over te nemen. Het communi qué is ondertekend door Aristides Perei ra, de secretaris-generaal van de PAIGC. Al die belangen hebben de SPD tot een grootscheepse campagne geïnspi reerd. Geboeid is overal in de Bonds republiek het gezamenlijk optreden van de nieuwe en de afgetreden bondskanselier bekeken. Brandt, die nog onmiskenbaar de grootste sympa thie geniet, stal de show. Schmidt, de onverstoorbare pijproker, die de air uitstraalt dat hij het allemaal wel even zal regelen in dit land, doet het echter ook goed. Rechter Gesell: „Het standpunt van de president van de Verenigde Staten dat hij zijn man niet wil laten vertegen woordigen door een raadgever is beledi gend. Het grenst aan belemmering van de rechtspleging.” Dus trekt ook de top van de CDU door de provincie. Uit het diepe Zui den komt zelfs Franz Josef Strauss, die tenslotte klaar wil staan voor het moment dat het volk om een sterke man gaat roepen. Hij waarschuwt dat hier in dit vriendelijke land niet onder de gordel mag worden gesla gen, doch zorgt er zelf voor dat het dan toch in elk geval gepeperd toe gaat trouwens: wie vermag in het De Portugese minister van buitenland se zaken Mario Soares heeft aangebo den een ontmoeting te hebben met de secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, Nzo Ekangaki. Hij laat keuze van plaats en tijdstip graag aan de OAE over. Uit conferentie- kringen in Mogadisjoe, waar een minis terraad van de OAE aan de gang is, is vernomen dat de deelnemers gunstig heb ben gereageerd op Soares’ aanbod. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Franse premier Jac ques Chirac zal morgenavond om zes uur de namen bekendmaken van de 16 staatssecretarissen, waarmee hij zijn ka binet dan gecompleteerd zal hebben. Zij zullen echter niet aan de kabinetszittin- gen onder voorzitterschap van een staatshoofd mogen deelnemen. Reeds eerder werden 16 ministers benoemd. ganda it hij ie hij Sritten in de De Portugese regering garandeert dat de besluiten van het volk uitgevoerd zullen worden, en zal geen obstakels opwerpen voor de verlening van onaf hankelijkheid, als daarvoor wordt geko zen. Waar over de industrialisering van het Eemsgebied en de problemen in de textielindustrie zou moeten wor den gestreden, wordt echter deze da gen grote politiek bedreven. Er is een aantal redenen waardoor de verkie zingen in Nedersaksen van betekenis voor de hele Bondsrepubliek zijn ge worden. De woordvoerder van het Israëlische leger heeft gisteravond in Tel Aviv verklaard dat met het ontruimen van de Golan is begonnen. Israëlische militairen hebben zich teruggetrokken uit een sec tor die tijdens de oktoberoorlog was veroverd. John Ehrlichman, oud-adviseur van Nixon inzake binnenlandse aangelegen heden, heeft zelf weliswaar wel toegang tot de documenten, maar zijn advocaat heeft geen toestemming gekregen het Witte Huis binnen te komen. Het gaat om 32 documenten die Ehrlichman al eerder onder strafbedreiging heeft op geëist. Morgen zal CDU-oppositieleider Wilfried Hasselmann, die vier jaar geleden slechts 21.000 stemmen min der boekte dan Kubel, proberen in verkiezingen voor de Landdag (het deelstaatparlement) de regering te wippen. Als het alleen om de politie ke toekomst van Nedersaksen ging, was dat het verder vertellen nauwe lijks waard. t Oss haar zij de jbeerd b ver- n zijn r van wilde t haar keer uitke- 1 1200 1. Het ishou- ch bij t een dienst litblij- Een CDU-overwinning in Neder saksen zou trouwens ook directe in vloed hebben op de politieke verhou dingen in Bonn. De deelstaten leveren de afgevaardigden voor de Bondsraad, de Kamer van het Bonner parlement waarin de CDU en haar Beierse zus terpartij CSU samen een meerderheid van één stem hebben. Niet alleen die meerderheid zou groter worden. Eind oktober kiest Hessen (tegelijk met Beieren, maar dat is vast in handen van Strauss) zijn nieuwe Landdag. Ook in Hessen staat een SPD-regering op het spel en heeft dus de CDU een doel voor haar strategie: uitholling van de Bonner regeringsmacht van de provincie uit. Het Israëlische voornemen om een actievere buitenlandse politiek te gaan volgen, werd ook benadrukt door minis ter van buitenlandse zaken Allon. Allon zei dat zijn ministerie aan training op het gebied van de buitenlandse politiek zal gaan doen, een onderwerp dat onder het bewind van Eban nauwelijks be stond, vooral omdat Golda Meir haar eigen minister van buitenlandse zaken was en Eban geen zelfstandige functie had als minister van buitenlandse zaken. De leiders van het Frelimo wensen dat een bestand in Mozambique onder deel zal vormen van een meer algemene, algehele politieke overeenstemming. De indruk heeft minister Soares gekregen tijdens de besprekingen met Frelimolei- ders in Loesaka, Zambia. „Natuurlijk zou ik liever zien dat we direct een akkoord hadden bereikt over een staakt-het-vuren. Het lijkt immoreel te blijven vechten op een ogenblik waarop de besprekingen al begonnen zijn”, zei de Portugese minister op terug- reis naar Londen. Bij de besprekingen tussen Portugal en de PAIGC, de bevrijdingsbeweging van Guinee-Bissau doet zich eenzelfde probleem voor. Ook de PAIGC wil zich niet tot een bestand verplichten alvorens meer zekerheid is gekregen over de toekomstige status van Guinee-Bissau. Soares zet vandaag in Londen de on- derhandelingen met de PAIGC voort. Gisteren bracht hij verslag uit aan pre sident De Spinola. at J. in ter tannië isting- gering brief n mi- per- Getty n. Hij t voor maar romen regen. 3root- inko- beta- De 36-jarige Russische professor Boris Petrovitsj Redkin heeft asiel gevraagd in de Verenigde Staten, zo is gisteren door de Amerikaanse ambassade in Tokio be kend gemaakt. Redkin werd sinds dins dag in Osaka vermist. Redkin doceerde sinds mei 1972 Rus sisch aan de universiteit van Osaka. In het kader van het uitwisselingsprogram ma tussen Japan en de Sovjet-Unie mocht hij tot augustus van dit jaar blijven. Of het verzoek om asiel wordt ingewilligd is nog niet bekend. Op de foto Redkin en zijn vrouw. Kleindienst huilde toen rechter George Hart het vonnis voorlas. Hij had op 16 mei schuld bekend dat hij niet nauw keurig vragen had beantwoord van een senaatscommissie over de rol van het Witte Huis in het optreden van het ministerie van justitie rond de anti- trust-zaak tegen de ITT-maatschappij. Het was de lichtst mogelijke straf die kon worden opgelegd. Kleindienst had een jaar gevangenisstraf kunnen krijgen en een boete van 1009 dollar- DEN HAAG (ANP). Mr. P. A. H. Bos, procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, heeft gisteren de maximale straf geëist van 5.000 boete tegen de verzekeringsmaatschappij „Stad Rotterdam”. Deze firma stond in beroep terecht wegens het weigeren haar boeken te openen voor de Fiscale Inlichtingen- en opsporingsdienst (FI OD), die op zoek was naar mensen, die zwart geld hadden „verstopt” in plezier vaartuigen. De regeringsmeerderheid heeft zich, volgens de wens van de nieuwe presi dent, nu inderdaad verbreed, al dient nog te worden afgewacht hoe lang en hoe ver de solidariteit en de trouw van de orthodoxe gaullisten zal strekken. Noorden vast te stellen waar bij zo’n Lederhose-drager de gordel zit? Voor Strauss is Brandt op weg met een „politiek executiecommando”. Hij wijst er voor de goede orde ook op dat „Hitler zonder een economische wereldcrisis en massale werkloosheid nooit aan de macht zou zijn geko men”. Op hetzelfde niveau werkt de merkbaar oud wordende SPD-stra- teeg Herbert Wehner. Hij heeft de spion Guillaume kunnen gebruiken zijn SPD en de Bondsrepubliek een pittigere kanselier te geven. Nu ge bruikt hij datzelfde wapen tegen de CDU, die min of meer van een po ging tot staatsgreep wordt beschul digd. Vrede met Egypte is de hoofdzaak”, zei Rabin, „want alle oorlogen die wij gevoerd hebben met de Arabieren, wa ren slechts mogelijk doordat Egypte in die oorlogen meedeed. Met Egypte heb ben wij geen diepgewortelde conflicten, zodat ik geloof dat wij het gemakke lijkst met Egypte tot vrede zullen kun nen komen” JERUZALEM. In zijn eerste televi- sie-interview als premier heeft Jitzak Rabin gezegd dat Israel initiatieven moet en zal nemen om tot vrede te komen met de Arabische buren, in de eerste plaats met Egypte. Rabin, die een nogal zenuwachtige indruk maakte bij zijn debuut, zei dat Israel in het volgende stadium van de onderhandelingen met Egypte een einde van de oorlogstoestand zal eisen. Hij sprak niet over concessies die Israel in dat kader zal doen maar, die liggen uiteraard in het territoriale vlak. de richting uitgelaten, zodat we hieruit de conclusie mogen trekken dat het volgende stadium van de onderhandelin gen in hoofdzaak in Jeruzalem. Was hington en Cairo zal plaatsvinden en Genève meer zal dienen als een plaats om de overeenkomsten formeel te be krachtigen, dan als werkelijk onderhan- delingsoord.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3