Eerste fase ontploffingsonder zoek afgerond luol losplank Zomerexpositie van Paul van Buuren in Ruïne Brederode van stand todtevishal Zware explosies bij Hoogovens niet voor honderd percent te vermijden slopen? KvanVEELEN Jiff <er <1 „Vaak droomfacetten die ik niet bewust ken” ga 11 f WS ff W 4 5 ZATERDAG 8 JUNI 1974 PLAATSELIJK NIEUWS door Ton Kors jr. Gelegenheid Enorme kracht VELSEN EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK UMOND. De zware explosie bij Hoogovens op woensdag 22 mei voor Hemelvaartsdag is ontstaan doordat een zeer grote hoeveelheid gas in één keer ontbrandde. Dit gebeurde toen installatie 7 werd afgeregeld en hoog- ovengassen vermengd met lucht via zogenoemde natuurlijke trek door middel van de schoorsteen werden afgevoerd. De voorlichtingsdienst zegt dat de explosie zich voor negentig percent heeft afgespeeld boven de schoorsteenpijp, in de vrije lucht. Op het bedrijf zelf verschilt men daar over nogal van mening. De gedachte is namelijk geopperd dat de enorme klapper zich niet boven de schoorsteen, maar in het leidingenstelsel van de windverhitters heeft voorgedaan. Dit wordt afgeleid uit het feit dat een zware klep van windverhitter 2 vernield is, zodat deze hete-lucht-in- stallatie uit bedrijf moest worden genomen. Ondanks dat de eerste con clusies getrokken zijn, zet Hoogovens het onderzoek tot in de finesses voort om herhalingen in de toekomst te voorkomen. is dj )tor ■ntl ry,. 'W I». r' I Big (Van een medewerker) (Van een medewerker) Niettemin was de kracht van de ont- (Van een onzer verslaggevers) BEVALLEN: GEHUWD: anders. ADVERTENTIE 1 ONDERTROUWD: .■reemd ntreux igezon- wel ze thuis k wei- le niet lop la- is toch an na- irbeeld omdat heb en (en de lach), ieamu- „Daar ben ik mee opgehouden omdat de mensen die er les hadden veel te weinig gemotiveerd waren. De meiden daar spraken alleen maar over kleren.- De werkelijkheid om hun heen, daar hadden ze niets van in de gaten. Daar kon ik niet tegen. Daarom is dat een enorme tegenvaller voor me geweest.” onmogelijk geacht, hoewel een honderd percent garantie niet kan worden gege ven. IN DIT VERBAND kan worden vast gesteld dat enkele grote kotters reeds een bescheiden begin hebben gemaakt met de aanvoer van rond-, in plaats van J. H. Nijman-J. M. Aardenburg, Velsen- Noord; J. Olthof-B. van Dijk, IJmuiden; H. F. G. Veenings-P. M. Hogerheijde, Hoogeveen; J. Peeneman-H. de Jong, Vel- sen-Noord; A. J. Niesten-M. C. P. Meijer, Beverwijk; J. Kiers-I. P. van Waveren, Heemskerk; P. Huguenin-H. G. de Vries, Wamel, Beneden-LeeuwenM. Koerts- M. van der Heide, IJmuiden: W. M. Kra- mer-M. Snel, Opmeer. on- aan het zegt t geef nenee aardje twee, ie dat zorgdt luide: itreux ire, ei contact lorden Dat echte zerras- ar des dertig lie in lebben r lang estaan >r. dioac- kt uit in de ort is jrzoek t. Uit waar- was. ictieve werd 1 4 1 f R Uit de eerste fase van het onderzoek heeft men de conclusie getrokken dat de veiligheidsvoorschriften aangepast moe ten worden. In die zin dat bij een afvoer van gassen in eenzelfde bedrijfssituatie meer lucht dient te worden afgevoerd, zodat het gasmengsel beneden de explo- siegrens blijft. Daarvoor zijn al voorzie ningen getroffen. tellen? lestbe- houd wkeye, Emmy r van i weer h niet rs van uut of noeten op die e tot i je je ntoor- t goed IJMUIDEN. Tijdens de afgelopen week is het met de aanvoer van verse vis opnieuw „schraalhand keukenmees ter” geweest. Wel heeft de platvis zich op hetzelfde peil kunnen handhaven, alleen moesten vele kotters de partijtjes tong ontberen, waar meestal een redelijke besomming mee kan worden geboekt. Behalve de KW 173, die dank zij een behoorlijke tongvangst op meer dan der tigduizend gulden heeft mogen rekenen. VOORTS IS HET deze week een komen en gaan van vissersschepen geweest. Zo arriveerde in de haven van IJmuiden de nieuwste aanwinst van 'de gebroeders Van Belzen, de uit Zeeland afkomstige familie, welke van IJmuiden uit jaren lang de kustvisserij heeft beoefend. Erst op garnaal, om daarna tot de dagelijks aanvoerders te gaan behoren van alles, wat de zee in deze omgeving heeft te bieden. Kennelijk niet zonder succes, zodat inmiddels een grote kotter kon worden gebouwd, waar men woensdag mee ter visvangst is getogen. Later werd vanuit de centrale meet- en regelkamer van hoogoven 6 grote schade gemeld, zodat de aandacht zich op deze oven richtte. Na veel geharre war bleek toch dat de ontploffing zich bij hoogoven 7 had voorgedaan. Tegen alle verwachtingen in en tot grote op luchting van iedereen hadden er zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan, terwijl van schade aan de installa tie nauwelijks sprake was. Prijzen in guldens: grote tong 9.10-8.31; grootmiddel tong 10.78-10.00; kleinmiddel tong 11.60-11.03; tong één 11.83-11.61; ton g twee 10.55-10.31; tarbot 10.59-8.51. Dit was per 1 kilogram. ;chem ies uit West- m het t de ;ziende Duke et een talen, ren, of t weer en we vinnen DAARBIJ ARRIVEERDE ook de kot ter „Doggersbank”, gemerkt KW 63. Dit schip werd in Frankrijk aangekocht, om na een verbouwing eveneens voor de visserij te worden ingezet. De kotter behoort nu aan de bekende Katwijkse reder Maarten Kuyt, die tegenwoordig meer in Scheveningen dan in IJmuiden aan de markt verschijnt. HIERBIJ KAN nog worden aangete kend dat deze visserij verder moet wor den beoefend, zodat de uit- en thuisrei zen langer zijn. Wil men zich dan ook houden aan de regel maandag varen en vrijdag of zaterdag weer terug, dan wordt de tijd om een visje te vangen wel bijzonder kort. Misschien zouden de kansen groter worden wanneer men het een paar graden noordelijker probeerde, maar de meeste vissers zijn nu eenmaal bij voorkeur zondags in hun gezin, zodat in dit opzicht niet veel veranderingen kunnen worden verwacht. OOK DIENT DE aankomst te worden gesignaleerd van een grote trawler, die thans nog vaart als de F 1216 „Wa gram”. De naam was eerder „Bressay Bank” en het is een zusterschip van de van Scheveningen uit met bokken vis sende SCH 247. Na uiteindelijk onder de Nederlandse schepenwet te zijn gebracht is het de bedoeling van de nieuwe eige naar „Naboe” B.V. deze trawler als de MM 3 „Nelly Jetske” in de vaart te brengen. Op de eerste vraag wordt bij Hoogo vens met nadruk „nee” gezegd. De vei ligheden zijn zo dat een explosie in een oven zelf met alle gevolgen vandien niet kan voorkomen. Een vergelijking met Flixborough wordt niet reëel gedacht. Het Engelse bedrijf zou zich toeleggen op de vervaardiging van zeer explosieve stoffen, terwijl bij Hoogovens vrijgeko men ontplofbare gassen juist worden afgevoerd. Het bedrijf wijst? er op dat dit tijdens vijftig jaar staalproduktie de Paul van Buuren zegt er zelf van; „Ik heb alles zelf aangeleerd. Ik ben gewoon gaan oefenen en het heeft soms langer geduurd dan waarschijnlijk bij anderen voordat ik een bepaalde techniek of foefjes onder de knie had. Dat vind ik zelf geen bezwaar.” De werken van Paul van Buuren ont staan vanuit een bepaalde gemoedstoe stand. Tekenen is voor Van Buuren een bij zonder belangrijke uitlaatklep. Zijn een letterlijk af reageren voor hem. Als we er enkele bekijken zegt hij daarvan: „Ze zijn eigenlijk ontstaan uit wat ik om mij heen beleef. Uit facetten die je in je hele leef- en denkwereld tegenkomt. Het heeft ook veel met beklemming te ma ken. Wat mij erg benauwt, is dat er zoveel mensen erg op elkaar wonen. Het Paul van Buuren is geboren en ook getogen in Driehuis. Volgde een half jaar kunstacademie in Rotterdam. Om te kunnen leven werkt Van Buu ren als assistent van de toneelmeester in de Velsense schouwburg. „Erg fijn. Je leest wel eens zo van artiesten die niet meer buiten de sfeer van theater kun nen. nou, het klinkt misschien aanstel lerig, maar ik denk dat ik het ook niet meer zou kunnen.” „Maar je moet het ook niet te somber zien. Ik doe graag wat humor in m’n tekeningen. Ik ben gewoon aan tekenen verknocht. Als kind van vier of vijf jaar kwam ik bij m’n oma en opa en dan vroeg ik altijd meteen potlood en pa pier.” De hele zomer blijft het werk van Paul van Buuren in de Ruïne van Bre derode. platvis. Alleen moest het worden be treurd dat het grootste deel van deze vangst uit makreel bestond. Weliswaar prachtig van stuk, maar toch vol met kuit, zodat deze vis ongeschikt was voor de rokerij. Vandaar dat de conservenfa brikanten zich hier opnieuw over heb ben ontfermd, waarbij slechts een klein deel dooy de binnenlandse handel werd afgenomen. Ook werd nog enigé schelvis en wijting gevangen, terwijl de gul en kabeljauw zich niet wensten te laten zien. Zodat de besommingen beslist niet hoger zijn geweest dan die van de kot ters met hun platvis. J. J. van Dop, Haarlem, en J. C. van Wijngaarden, Santpoort. R. Zeeuw, IJ muiden, en E. B. Visser, IJmuiden. P. Duijst IJmuiden, en J. C. Jonker, IJmui den. A. P. van Gend, Santpoort, en H. Korthals, Santpoort. C. J. Vrouwe, IJmui den, en C. Eakker, IJmuiden. H. A. Vuil, IJmuiden, en T. A. Zorgdrager, IJmui den. J. M. Coosel, Santpoort, en D. IJs- paard, Zandvoort. C. Tijssen, Amsterdam, en M. H. Wijnschenk, Velsen-Zuid. A. P. Stoel Driehuis, en A. J. Haar, IJmuiden. J. G. Schrama, Leiden, en A. M. Zonne veld, Velsen-Noord. Bij heel deze kwestie doen zich twee belangrijke vragen voor, namelijk: Is het mogelijk dat deze ontploffing zich in een oven zelf kan voordoen? en ten tweede: Is een ramp zoals die zich nog maar kort geleden heeft voorgedaan in het Engelse Flixborough een reële mo gelijkheid bij het staalbedrijf in de IJ- mond. Ook bij deze industrie wordt met zeer grote hoeveelheden gas gewerkt die vooral gezien de hoge temperaturen bij de ijzerproduktie (1100 tot 1400 graden Celsius) gemakkelijk kunnen ontploffen. Nu de zomertijd weer begonnen is en toeristen met of zonder eerbied voor vroeger de restanten van de oude burcht beklimmen, is er in de kelder een zo- mertentoonstelling ingericht. Ditmaal is het Paul van Buuren uit Driehuis die er zijn werk heeft liggen en hangen. Pente keningen, houtskooltekeningen en com posities in meerdere technieken (ook waterverf) geven er nu een beeld van zieleleven. Juist bij een man als Buuren is het jammer dat hij er IJMUIDEN. Aan de vrijdagamarkt werd aangevoehrd: 940 kg tong; 10 kis ten tarbot en griet; 218 kisten kabeljauw; 1 kist koolvis; 56 kisten schelvis; 111 kis ten wijting; 98 kisten schol; 15 kisten sohar; 125 kisten makreel; 11 kisten di versen. 1 NO' umm i zetter I dera ngeert >p. Hij an hé pzettei ie bril p zijl brille op zijl aller Vlenee SANTPOORT. Als Paul van Buu ren de vochtige gewelven van het eer tijds zo trotse kasteel van de Heren van Brederode binnenloopt*, kijkt hij wat droevig naar een wissellijst waarin een gekleurde creatie van hem tegen alle bedoelingen in wat opbolt. Het is de kelder van de ruïne waarin eertijds voorzieningen getroffen zijn om kunste naars te laten exposeren. Daarvan is een poos lang levendig gebruik gemaakt, maar eigenlijk was het het vocht die de exposanten nogal prikkelde. Per 40 kg: rode poon twee 134-86; rode poon drie 39; tarbot 339-215; griet 228- 156; kabeljauw één 168-156; kabeljauw twee 204-166: kabeljauw drie 184-126; kabeljauw vier 174-122; kabeljauw vijf 148-124; koolvis drie 63; schelvis twee 122; schelvis drie 108-104; schol één 104- 84; schol twee 154-88; schol drie 136-86; schol vier 120-86; wijting drie 110-66; makreel twee 36-25,20; makreel drie 23,60-16,60; schar 110-70; tongschar 128- 120; steenbolk 76-71. F. J. Franken-van Zilt, d., Santpoort; J. Dekker-Aalbersberg, d., IJmuiden; O. L. Leurs-Brandhoff, d., IJmuiden; M. M. van Egmond-van Leuven, z., IJmuiden; C. M. E. Beute-Bestenbreur, d„ Sant poort; M. C. M. Broersen-Visser, d., IJmuiden. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 L r i,. fjty a DEZE GERINGE aanvoer heeft weer een grote prijsstijging ten gevolge gehad. Zo werd er voor de kleine schelvis ongeveer 100 betaald en voor de wij ting zelfs f 120. De kleinste kabeljauw- soorten noteerden daarbij 130 met 180 voor de grootste; dit alles per veertig kilogram. Toch werden door de aanvoerders van verse vis allesbehalve top-besommingen gemaakt. ANDERS WAS dit met de haringtrek- kers, waarvan de gelukkigen kans heb ben gezien in vier etmalen de toegestane honderd vijftig kantjes bijeen te brengen. Hiervoor kon dan ongeveer 60.000 wor den besomd. Het is daarbij opmerkelijk dat in dergelijke gevallen weinig verse vis wordt meegebracht, ofschoon het niet is uitgesloten dat deze gelijk met de haringkieuwen (gallen) over boord wordt gespoeld. Wanneer men echter op deze schepen verneemt wat momenteel voor de rondvis wordt betaald, zal een dergelijk besluit nog wel eens ter dege worden overwogen. Men heeft kunnen achterhalen hoe he» ontplofbaar gasmengsel kon ont staan. Om twee uur die woensdagmid dag werd hoogoven 7 afgeregeld in ver band met lekkages in het koelsysteem van de heteluohtring aan de voet van de installatie. Door een ingewikkeld sy steem, waarbij men gebruik maakt van natuurlijke trek werden de in de hoogo ven aanwezige gassen afgevoerd, terug door het? leidingenstelsel van een wind- verhitter via de schoorsteen naar buiten. Meegezogen lucht zorgt er normaal voor deat deze gassen onder de zogenoemde explosiegrens blijven. Doordat zich verwacht in de oven een teveel gassen ophoopte, besloot men mengsel sneller te laten ontsnappen. Technici regelden dat via windverhit- ter 4 extra lucht werd aangezogen en dat de doorstroomsnelheid van het gas mengsel werd opgevoerd. Vier minuten nadat de speciale luchtklep was openge zet, kwam volkomen onverwacht de klapper en steeg uit de schoorsteen een geweldige steekvlam. De smeltploeg bij de voet van de installatie werd in een geweldige stofwolk gezet, zodat aanvan kelijk werd aangenomen dat in de hoog oven zelf gas was ontploft. In de duis ternis begon men daar al met het zoe ken naar slchtoffers. MARKIEZEN/ZONNE6CWERM5N RPllUIKehJ/LUXAFLEX JALOUZI EEN zijn Van niet bij is als zijn werk bekeken wordt. Niet dat het erg ingewikkeld overkomt, figuren zijn veelal goed herkenbaar en de collectie die in de Ruïne van Breder ode bij elkaar gebracht is, geeft over een aantal jaren zeker blijk van een bepaalde ontwikkeling. VERDER CIRCULEREN rond de ha ven hardnekkig geruchten over de KW 41, de KW 74, de TX 46 en de TX 49, die ook op deze nominatie zou den staan, maar een en ander kon nog niet worden bevestigd. In ieder geval staat vast dat na het vertrek van diverse schepen toch weer drie vaartuigen aan de vloot zullen worden toegevoegd. Van belang is hierbij dat het geen haring schepen zijn, zodat zij kunnen trachten weer iets meer leven te brengen in de aanvoer van verse vis. Helpt u ook mee een 100-jarig kerkje te behoeden voor de sloop? Mensen restaureren zelf en ik preek er elders 300 x voor. Mag ik u 2. vragen? Giro 884212 RK Kerkbestuur 't Loo bij Duiven Gld. (200 gezinnen) Doet u het meteen? Veel dank! J. Dellemijn, pastoor. benauwt me ook als ergens heel veel mensen bij elkaar zijn. Dan ga ik ge woon weg.” ALDUS EEN aanwinst van drie nieu we schepen, waartegenover echter het vertrek van drie kotters moet worden gesteld. Het zijn de UK 196, de DZ 3 en de HA 60, die in Vancouver werden aangekocht. Bovendien zullen binnen kort ook de trawlers KW 39 „Wilhelmi na” en de SCH 302 „Wilhelmina Maria" IJmuiden verlaten, die de VL 16 en de VL 142 naar Argentinië gaan volgen. Geruchten ploffing enorm. In de meetkamer van hoogoven 6 sloegen alle ruiten in scher ven. De meters in de grote wandpanelen werden als het ware naar buiten gezo gen en in de nabije omgeving werd een muur vernield, terwijl andere muren grote scheuren opliepen. Plafonds wer den ontzet. Van over heel het terrein verspreid kwamen meldingen binnen over glasschade en ook in de IJmond werden op kilometers afstand ruiten vernield. eerste ontploffing is geweest. Bij de veiligheidsdienst van het bedrijf worden explosies in de hoogoveninstallaties zelf „Ja, het ligt erg aan m’n stemming, hoe ik me op een bepaald moment voel. Dat beïnvloedt helemaal de lijnvorming. Als ik een beetje driftig ben.dan teken ik een lichaam meteen als een groot volume. Ik zie mijn uitingen niet als een belevenis vanuit de ratio, ik teken niet pas als ik ergens door ben gegrepen en dan hoef ik dat ook niet precies uit te beelden. Het zijn vaak droomfacetten. Die ik niet bewust weet of ken. De meta-realisten werken heel Veel bewuster. Hun werk spreekt mij erg aan. „Ik heb het boek erover gelezen, maar ikzelf ben heel anders. Het herinneringsbeeld heb ik ook helemaal nooit bij mijn werk. Zo werk ik gewoon niet.” „Ik heb ook nooit een beeld hoe het gaat worden. Wanneer ik ergens zit en ik zie wat, nou, dan teken ik gewoon. Als ik lucht of ruimte wil tekenen, dan zijn dat bij mij altijd verschillende ni veaus. Ik wil ook spelen met lijnen. Maar dat gaat dan ook vanzelf. Zoals bij een Esscher, dat lijnen van iets plotse ling in iets heel anders over gaan, nou dat gebeurt dan bij mij in zekere zin ook”. De vier windverhitters van hoogoven 7 met de schoorsteen. In deze installaties en vooral in de aan- en afvoerleidingen kon het gasmengsel door een tekort aan lucht en de hoge temperaturen ontplofbaar worden. Het is de vraag of de explosie zich boven de pijp voordeed of diep beneden in een van de grote buizen. De besommingen waren: KW 87 6.500.-; OD 10 8.800.-; BR 7 3.700.-; BK 132 9.100.-; VD 89 9.700.-; UK 23 en UK 48 5.900.-; UK 78 en UK 107 6.500.-. Ie vra- lachen n din- efabri- k niet m van Woody tr is in iblik. Toch noede- tje dat ?er the lannen am. de 5' 'k<-si

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5