Kans op acceptabel compromis dit weekeinde gegroeid MICHELS WIL VOOR VERTREK DUIDELIJKHEID OVER GELD Franke blijft bij Eintracht Ajax en Knobel: vrede Imhoff op kop in Kiel Controle op SAM-raketten Winst Oranje WK 74 Na-competitie in ere-divisie Veiligheid tijdens WK nog verscherpt L’IW Ki Opbrengst Verontwaardiging Rel WAGENINGEN-TRAINER: Ballon iA „BESTE PLOEG PROMOVEERT” F JöMiF I a MAANDAG 1 O JUNI 1974 SPORT op Spanning L- L- ISs -Sr O SPORTEF zij een 1-1 gelijkspel in de laatste wedstrijd tegen Vitesse. Vitesse-kleedkamer de drong >pen etje lalt, n L. een goe- ellig het rtelt bel- ZEIST De KNVB-leiding is duidelijk geschrokken van het schot voor de boeg dat Rinus Michels zaterdag heeft geplaatst. De supervisor, die dit week einde Barcelona begeleidde tijdens een bekerwedstrijd, hekelde het financiële beleid van de bond betreffende het Nederlands elftal en stelde het ultimatum dat voor woensdag dan vertrekt de ploeg naar West-Duitsland de vrijdagavond ontstane onrust moet worden weggenomen. Hij zette zjjn eis kracht bij door duidelijk te laten weten dat hij zich nu nog zou terugtrekken als de financiële zaken tussen de bond en de spelers niet naar behoren worden geregeld. slechts de feestmuziek van de Wagenin- gers door. De Arnhemmers waren bij zonder boos op scheidsrechter Van der Kroft, die vijf minuten voor tijd een penalty niet wilde geven. Veenendaal werd toen bij een vrije schop door zijn bewaker Wellerdieck naar beneden ge trokken, waardoor een goede kopkans verloren ging. „De leiding begint in Ne derland steeds slechter te worden”, aldus trainer Frans de Munck. „Wij hebben in de nacompetitie Corver, Boosten en Van der Kroft gehad. Geen van de drie heeft op mij de indruk van een toparbiter achtergelaten.” Wageningen kreeg de eerste kansen, maar de doorgebroken Ponsen zocht het De verontwaardiging van de spelers was voorspelbaar. Ook al omdat het grootste deel van de groep nog altijd een bedrag van zo’n 20.000 gulden, een gedeelte van de premie voor het be reiken van de WK. te goed hebben. bekocht gevoeld. Daardoor kregen we vrijdag dat schokeffect.” De eindstand in de promotiekompeti- tie: Wageningen 6-8 (12-6), Fortuna SC 6-8 (7-4), Vitesse 6-4 (4-7), SC Amers foort 6-4 (4-10). „We hadden nu eenmaal die joint venture” en ik heb destijds iedereen tot in den treure duidelijk gemaakt wat die inhield: gaat de boel omhoog dan is er veel geld te verdelen, blijft de ballon laag dan is er weinig geld. Welnu, de ballon is laag gebleven. Dat is jammer, want ik had de spe lers echt veel geld gegund, maar het is niet anders”, aldus legde Zwikstra Bernd Franke, doelman van Eintracht Braunschweig, zal geen contract tekenen bij Ajax. De 26-jarige doelman van het Duitse nationale elftal nam het besluit om bij Eintracht te blijven, onmiddellijk nadat bekend was ge worden dat de club is teruggekeerd in de hoogste afdeling van het Westduitse voetbal. Eerder had Ajax-manager Hans Kraay contact opgenomen met Bernd Franke. met iod, len. het Is u hine takt ■.ge- 323- ires ijds iod, m eu, sen ee. sin im, iL. AMSTERDAM - Ajax en Knobel hebben vrede gesloten. Zaterdagmorgen hebben de raadslieden van beide partijen overeenstemming bereikt over de wjjze van beëindiging van het dienstverband van de trainer en is er tevens een financiële regeling getroffen die beide partijen bevredigt De raadslieden weigerden mede te delen hoe deze regeling was. Toen bleek de vechtlust van Vitesse, want nog vóór rust werd het gelijk'. Via Hofs en Hulshoff kwam de bal bij Veenendaal, die Bosveld lanceerde. Wa- geningen-verdediger Wellerdieck raakte de bal nog met zijn hand aan, maar terecht liet scheidsrechter Van der Kroft doorspelen. Bosveld kon toen van dicht bij scoren: 1-1. Kees Douze, die in Kiel in de Soling- klasse vaart, werd door de Oostenrijker Herbert Raudaschl geramd. Na de aan varing slaagde de Nederlander er nog net in zijn boot van zinken te vrijwaren, door hem op het strand te zetten. Douze had bij de aanvaring het recht van de weg. Raudaschl probeerde hem te ont wijken, maar het verlengde van zijn helmstok kwam klem te zitten, waar door hij niet slaagde in zijn poging achter de Nederlander langs te zeilen. De organiserende vereniging heeft Douze aangeboden voor de komende wedstrij den een boot te lenen, waardoor hij aan de strijd kan blijven deelnemen. De kans op een voor de Oranje- selectie acceptabel compromis is za terdag gegroeid. Dank zij de mede werking van de clubs die spelers afstaan voor de nationale ploeg, is er wat meer gefd beschikbaar gekomen voor de groep van 22. Nog altijd liggen de premies, die dan aan de spelers kunnen worden uitbetaald, onder de bedragen die vrijwel alle andere aan de WK deelnemende lan den voor de spelers beschikbaar heb ben gesteld. Ton Zwikstra, de finan ciële deskundige in het WK-bestuur van de KNVB, vertelde echter goede hoop te hebben dat men nog wel tot overeenstemming komt. Karei Jansen, de secretaris-generaaf van de WCS en optredend als adviseur van de spelers stel.de zich wat gereserveer der op, maar hij sloot de mogelijk heid van een bevredigende oplossing niet uit. KIEL. Het openingsweekeinde van de Kieler Woche heeft talrijke moeilijk heden veroorzaakt. De zeilers kregen de problemen vooral door de slechte om standigheden, de wedstrijdleiding werd in de zorgen gezet door een vloed van protesten. Schoenaker is buiten zichzelf van vreug de nadat Wageningen zich in de ere divisie heeft gewerkt Beukhof, via de binnenkant van de paal het veld weer insprong. De laatste minu ten waren duidelijk voor Vitesse, dat zelfs een srafschop claimde toen Veenen daal door Wellerdieck in het strafschop gebied omlaag werd geduwd. Van der Kroft reageerde niet en Wageningen kon zich opmaken voor het promotiefeest, dat bijna de gehele nacht voortduurde. Supervisor Rinus Michels noemde dat „op krediet werken” door de KNVB een belangrijk brok onrecht, dat voor het begin van de voorbereidingen had moeten worden geëlimineerd. Jansen daarover: „Van de opbrengst in Duitsland moet een deel worden ge bruikt om die resterende bedragen aan de spelers te betalen. Daardoor blijft er voor de door Zwikstra des tijds ontworpen „joint venture”, die de verdeling regelt, ook al minder over. En nu de spelers met de nu te verdienen bedragen zijn geconfron teerd, is bij hen de indruk ontstaan dat zij twee keer een prestatie moe ten leveren voor één premie. Je kunt inderdaad stellen dat de gehele finan ciële zaak uiterst vreemd is geregeld. We worden dan ook niet voor niets de Chinezen van Europa genoemd.” van de lucht. „Bild am Sonntag” weet te melden dat een groep van elf pro- Palestijnse extremisten (acht Arabie ren en drie Japanners) Beiroet heeft verlaten, op weg naar Europa. Deze inlichting zou afkomstig ziin van de Israëlische veiligheidsdienst. Ook ont hult Bild dat de Palestijnse comman do All Hassan Salama, van wie het plan voor de overval op het Olym pisch dorp in 1972 afkomstig zou zijn, zich momenteel in Parijs bevindt. De afgelopen maanden heeft «en Een volgepakte Wageningse Berg heeft tot de laatste seconden in spanning geze ten. want Vitesse zorgde voor onver wachte tegenstand. Het werd een snelle, spannende wedstrijd, waarin de spelers voor de laatste keer nog eens alles gaven. Het werd speltecbniscb gezien echter een niet al te groot duel, w’ant veelvuldig werden er door de nerveuze spelers verkeerde passes gegeven, terwijl de duets vaak bikkelhard waren. doel veel te hoog. Daarna bleek al spoedig dat Vitesse komend seizoen de streekderby toch wel graag in ere wilde houden. De Arnhemmers vervulden meer dan hun sportieve plicht. Het suc ces kwam voor de eerste keer aan Wageningse kant, toen bij een corner de opgerukte Dick Schoenaker een schot- kans kreeg. Vlak langs de paal ver dween de bal achter de verraste Beuk hof: 1-0. het standpunt van de KNVB uit De financiële expert van het WK-be- stuur was vrijdagavond kennelijk verrast door de verontwaardiging bij de spelers over zijn eerste bod. „Het was bekend, dat eerst oude schulden moesten worden ingelopen. Ik weet niet wat de spelers nu hadden ver wacht, maar ik had er van tevoren al op gerekend, dat er zo ongeveer tien mille zou kunnen worden uitgekeerd. Ik heb geen oordeel over de redelijk heid hiervan. Ik zie die tien mille voor het werk in vier weken. Je moet de vrije dagen tijdens de voorberei ding in Zeist natuurlijk aftrekken. En dan kom je op een jaarbasis van zo’n 120 mille. Als je het zo bekijkt, ligt het wat anders, maar nogmaals ik weet niet of dat nu wel of niet redelijk is. Nu de clubs wat van hun deel hebben afgestaan, komen die bedragen wat hoger te liggen en ik dacht wel dat we tot overeenstem ming zullen komen.” In de FC-klasse voert Fred Imhoff het klassement na twee wedstrijden aan. Inhoff won de eerste race en werd vierde in de tweede wedstrijd. De West- duitser Köning eindigde zondag als eer ste, maar werd buitengesloten na een protest1 van de Vollebregt-tweeling, die daardoor van de tweede naar de eerste plaats stegen. ventig procent van krijgen. Dat houdt in dat de Oranje-klanten nu voor de periode Zeist en de eerste finale ronde tussen de twaalf- en veertien- duizend gulden bruto zullen beuren. Ook is uitgerekend, dat in het geval Nederland wereldkampioen wordt, er 35.000 gulden bruto zal worden uitge keerd. Ter vergelijking: de wereldti tel zal de Westduitsers een bedrag van 65.000 gulden opleveren en de Italianen 130.000 gulden. Karei Jansen echter, vindt toch niet dat de geringe opbrengst van de oefen- en reclamecampagne de oor zaak' is van de moeilijkheden. „De ellende is eigenlijk al in 1973 begon nen, toen de bondsvergadering besloot een fors bedrag (zes a zeven ton), waarvan de premie van kwalificatie nog moet worden betaald) op de op brengst van de WK te verhalen. Daardoor bleef er zo weinig over. Het bod dat de bond vrijdag deed, was erg laag. Er kon beslist niet worden gesproken van een behoorlijke ver goeding voor de zes weken voorberei ding in Zeist en de twee weken voor de eerste finaleronde in West-Duits land. Het kwam neer op zeven a acht duizend gulden bruto. Meer dan de helft daarvan gaat naar de fiscus en wat de spelers daarvan zouden over houden, lag zelfs onder de premies die de spelers van Zaïre en Haïti kregen.” Fortuna SC heeft zijn promotiekansen tot het einde met verve verdedigd. De 2- 1 winst op SC Amersfoort was echter niet voldoende. Die overwinning kwam overigens pas kort voor tijd tot stand door een doelpunt van Benen. Bloten- berg had de Limburgers tien minuten na de rust de leiding gegeven. Vijf minuten later trok De Neeling de score weer recht. sproken geen commentaar op vragen omtrent de controverse tussen KNVB en Oranje-selectie te geven. Door de primeur in onze krant is de zaak echter toch in de openbaarheid geko men. Nu zijn de partijen dan ook wel bereid hun kant van de zaak te belichten om „een verkeerde voor stelling bij het publiek te voorko men.” Op een aantal detailpunten verschillen de lezingen van Karei Jansen en Ton Zwikstra. Zij interpre teren de feiten duidelijk als vertegen woordiger van resp. de werknemers en de werkgever. „Men zal zich af vragen”, zo begon Jansen, „waarom nu weer, zo kort voor de start van de WK, moeilijkheden zijn ontstaan. Dat is het gevolg van een vrij logische ontwikkeling. Pas na de oefeninter land tegen Roemenië kon de balans worden opgemaakt. En toen kwamen de concrete, duidelijk tegenvallende cijfers op tafel. De oefenwedstrijden en de reclamecampagne rond het Ne derlands elftal hadden de ploeg in de steek gelaten. Ik' vond dat wij die cijfers nu aan de spelers moesten voorleggen”, verklaart Zwikstra ver der. „Anders hadden zij zich achteraf Om de vrijdagavond ontstane rel binnenskamers te houden, hadden Zwikstra en Johan Cruyff, als woordvoerder van de spelers, afge- „Wat de Graafschap kon, moeten wij ook kunnen Zenuwslopende momenten in de twee de helft, waarin Roelofs alleen voor het doel van Beukhof verzuimde Wagenin gen al snel naar een voorsprong te schieten. Bepaald pech had Wageningen toen een geweldige knal van Hazelhek- ke, overigens goed door Veenstra uitge schakeld, onhoudbaar voor doelman een specialist in beveiligingsmaatre gelen opgenomen. Zij hebben hun residentie, het Touring hotel in Essen, van de dakpannen tot het diepste keldertje laten doorzoeken. Rond het hotel is een palissade van twee meter hoogte opgetrokken, die de hele nacht verlicht zal zijn. Vrijwel alle West duitse kranten dragen deze dagen koppen over de genomen en nog te nemen veiligheidsmaatregelen. Specu laties aangaande wat er allemaal zou kunnen gebeuren zijn daarbij niet Gesteld is al dat de winnaar van deze nacompetitie het in de eredivisie heel erg moeilijk zal krijgen. Korbach wil de daar niet aan. ,JEr wordt overal gezegd dat Wageningen niet in de eredi visie thuishoort. Maar dat wil ik eerst nog eens zien. Als ik bekijk hoe De Graafschap het ’t afgelopen seizoen ge daan heeft, dan zeg ik op mijn beurt dat Wageningen komend seizoen zoiets ook kan.” In Trainer Frits Korbach kon de laatste minuten bijna niet in zijn dug-out blij ven zitten. De eindstand in Amersfoort (FSC won er met 2-1) was al bekend, het gelijkspel tegen Vitesse was voor de Berg-bewoners genoeg. Dolle vreugde tenslotte na het laatste fluitsignaal van Van der Kroft. „De beste ploeg heeft deze nacompetitie gewonnen”, stelde Korbach, nadat de eerste vreugderoes voorbij was. „En niet de. gelukkigste zoals men in deze nacompetitie wel heeft gesteld. Goed, wij hebben in deze zes wedstrijden drie goals in de laatste minuten gemaakt, waardoor we drie punten meer kregen, maar een wedstrijd duurt toch 90 minuten?” WAGENINGEN De voorzitter van Wageningen, dr. A. Wit, heeft ongetwijfeld een vooruitziende blik gehad toen hij destijds zijn plan van periodekampioen en na competitie lanceerde. Wageningen is in dat plan de grote overwinnaar geworden. Vorig seizoen speelde Wageningen. toen nog onder trainer Maarten Vink, al in deze financieel aantrek kelijke nacompetitie mee. Nu onder leiding van de jonge trainer Frits Korbach werd de kroon op het werk gezet. Via de nacompetitie van de Wageningse voorzitter, dank Wageningen-verdediger Wellerdieck (links) snelt langs Vitesse- aanvoerder Bosveld in het duel dat de Wageningse formatie pro motie naar de eredivisie bracht. ZEIST (ANP). In de voorlaatste wedstrijd van de oefencampagne voor het wereldkampioenschap heeft het Nederlands elftal zaterdag in Zeist met 2-1 gewonnen van de zaterdag eerste klasser Zwart Wit '28. Bij rust was de stand 1-1. De doelpunten van Oranje werden gemaakt door Rep en Keizer. Zwart Wit '28 was voor de rust versterkt met doelman Piet Schrijvers en centrale verdedigers Arie Haan en Wim Rijsbergen. Voor dat de geslecteerde spelers woensdag middag naar West-Duitsland afreizen, wordt dinsdag nog een laatste oefen wedstrijd gespeeld. Tegenstander is dan de zondag amateur tweede klas- - ’"’•«sen. FRANKFORT (AFP) De veilig heidsmaatregelen w’aarmee het ko mende toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in W’est-Duitsland zijn omgeven, worden nog steeds ver scherpt. Het lijkt of de herinneringen aan de „tragedie van München” (17 doden) met de dag verser worden. De betreffende Westduitse autoriteiten ontketenen in elk geval, vier dagen voor de opening van het toernooi, op naar hun mening bedreigde punten allerlei veiligheidsoffensieven. Zo heeft de hoofdcommissaris van politie in Frankfort, Horst Vogel, gelast het gebied binnen een straal van negen kilometer rond het Waldstadion uit te kammen op de mogelijke aanwezig heid van een lanceerinstallatie voor SAM-raketten. Vogel is overigens niet van plan rond het Waldstadion in Frankfort (o.m. Brazilië speelt hier) tijdens de WK een soort niemands land te creëren, hoewel hem dit door regionale overheden was aanbevolen. De Brazilianen, die blijkbaar van mening zijn de zaken het beste zelf in de hand te kunnen houden, hebben in hun delegatie zeven militairen en UTRECHT (ANP). Ook in de eredivisie zal na het volgende seizoen een na-competitie komen van vier periodekampioenen. De winnaar er van zal de tweede club zijn, die de KNVB inschrijft voor het UEFA-cup toernooi. Nummer twee van de eind rangschikking van de eredivisie plaatst zich direct voor dit toernooi. „Hoe wij de periode indelen, is nog niet geheel zeker”, vertelde Jan Huy- bregts, secretaris van het betaalde voetbal. „Ik moet het plan nog nader uitwerken. Wel staat vast dat we ook I volgend seizoen met slechts twee clubs in het UEFA-cup toernooi ver tegenwoordigd zullen zijn”. commissie van top-functionarissen van de Westduitse politie elke week vergaderd over het tijdens de WK te trekken „totaalplan”. Men geeft toe dat calamiteiten als die in München niet met zekerheid zijn uit te sluiten, „maar”, aldus Eberhard Hartlep (Eer lij nse voetbalbond), „we zijn er wel van verzekerd dat al het rrogelijke is gedaan om de kampioenschappen ..veilig” te maken”. Bij „normale" wedstrijden zal een macht van 600 politieagenten op de been zijn. In West Berlijn, waar Chili speelt, zullen er 1400 rondlopen. De inmiddels aangebrachte wijzi ging in de verdeelsleutel van de „joint venture” heeft enig uitzicht gebracht op een oplossing. Aanvanke lijk was afgesproken dat de groep van 22 en de clubs van die spelers gezamenlijk negentig (ieder 45) pro cent verdelen. Twee procent was dan voor de KNVB en de overige acht procent zat dan geleidelijk worden verdeeld tussen de overige spelers en clubs in het betaalde voetbal. De clubs, die spelers van Oranje leveren, hebben nu unaniem besloten dat die negentig procent niet volgens een fif ty-fifty regeling behoeft te worden verdeeld, maar hun spelers daar ze- r- Y

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11